×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 lipca 2019
Pod Prąd
 

Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019

Pod prąd

lipiec 2019

[wersja on line: http://eko.org.pl/o_428]

  1. Głośno o nas za granicą – polskie odkrywki w Czechach, Holandii i Niemczech
  2. Odkrywki i skarga do Komisji Europejskiej
  3. Realizacja i planowanie wielkiej suszy – o reakcjach na kopalnię w województwie łódzkim
  4. Transformacja Wschodniej Wielkopolski w oczach prezesa PAK oraz organizacji pozarządowych
  5. Było sobie forsowanie odkrywki w Gubinie i Brodach
  6. Lato protestów w Niemczech, Czechach i w Polsce  – węgiel brunatny blokowany przez aktywistów

1. Głośno o nas za granicą – polskie odkrywki w Czechach, Holandii i Niemczech

Nie jest to powód do radości, ale do dumy ze skutecznej pracy. Polskie odkrywki wraz z problemami, jakie tworzą stały się przedmiotem debaty międzynarodowej oraz uwagi europejskich mediów.
W niemieckiej rozgłośni ARD – tamtejsza jedynka – poruszony był temat wysychania wielkopolskich jezior oraz rolniczej suszy wywołanej działalnością kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Ogromne wyrazy uznania należą się tu Stowarzyszeniu Eko-Przyjezierze i jego liderowi Józefowi Drzazgowskiemu , którzy od wielu lat nagłaśniają problemy oraz walczą z dużym graczem jakim jest  ZE PAK.

Z kolei planowana odkrywka Złoczew prezentowana była w holenderskiej telewizji. Jak zauważył Tomasz Waśniewski gratulując Panu Skibińskiemu, szefowi lokalnego Stowarzyszenia…. – Minister Energii nie miał czasu dla mieszkańców okolic Złoczewa podczas protestu w Warszawie, ale dzięki audycji i presji  zagranicznej opinii publicznej, przyjdzie przysłowiowa „koza do woza”.

Trzecie z kolei wejście na antenę, to sprawa, która już zaczyna się sączyć, ale spodziewamy się, że będzie wybuch. Rozwija się konflikt czesko-polski dotyczący rozbudowy kopalni odkrywkowej Turów. Nie wygląda, aby Czesi byli zadowoleni z braku wody dla 30 tys mieszkańców obszarów w okolicy odkrywki, natomiast polska TVP przedstawia sprawę, jakby chodziło o kilka hektarów, trochę pyłu i hałasu.
Dlaczego należy się spodziewać napięcia?
Ponieważ jest już odwołanie do Ministerstwa Środowiska RP oraz do Wojewody  Dolnośląskiego w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego Bogatyni dla odkrywki Turów.
Obywatele i władze czeskie mają dość! Powstał wspólny front starostów miast Frydland i Chrastava, samorządu Kraju Libereckiego, czeskiego Ministerstwa Środowiska oraz prawników, którzy domagają się od Wojewody Dolnośląskiego uchylenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Bogatynia zezwalającej na poszerzenie kopalni odkrywkowej Turów. Czeski senator i starosta, Michael Canov, zwraca uwagę, że „(…) strona czeska walczy o to, żeby strona polska na własnym terytorium przestrzegała prawa” (oficjalny komunikat prasowy samorządu Kraju Libereckiego, 1.07.2019 r.).

W komunikacie prasowym Stowarzyszenie Ekologiczne EKO- UNIA opisuje kontekst sprawy oraz zwraca uwagę na problemy, które w przekazie tzw mediów narodowych ( a w istocie partyjnych) zostały przemilczane oraz zbagatelizowane

Komunikat na stronie Libereckiego Kraju -  

2. Odkrywki i skarga do Komisji Europejskiej

Skarga do KE to efekt wielu miesięcy pracy Fundacji RT-ON i fundacji prawniczej Frank Bold. Nikt jeszcze nie próbował w ten sposób tj .za pomocą Ramowej Dyrektywy Wodnej zatrzymać powstawanie nowych odkrywek. To przecieranie nowych szlaków. W czerwcu skarga trafiła do Komisji Europejskiej. Ramowa dyrektywa wodna obliguje państwa do utrzymania dobrego stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Od tych przepisów są przyznawane odstępstwa (art. 4 ust. 7 dyrektywy). Polska w swoich Planach Gospodarowania Wodami przyznała odstępstwa dla wielu nowych inwestycji węglowych, które w żaden sposób nie realizują zasady zrównoważonego rozwoju - czytamy w skardze. W innych krajach to są pojedyncze przypadki.

3. Planowanie wielkiej suszy – o reakcjach na kopalnię w województwie łódzkim

Kiedy w Złoczewie trwa lobbowanie na rzecz odkrywki a łódzcy radni wzorem Krakowa chcą zwiększenia ambicji w polityce klimatycznej, w Województwie zaczyna po prostu brakować wody. Widać też, że w Łodzi entuzjazm dla kopalni Złoczew jest raczej wątpliwy i pojawiają się głosy rozsądku, zbieżne z tym co ekolodzy w sojuszu z  rolnikami mówią od lat: „Już dzisiaj w najbliższym otoczeniu Łodzi zaczyna brakować wody pitnej. Wynika to z drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych czy najniższej lesistości w Polsce. Zamiast jednak prowadzić masowe nasadzenia lasów czy inwestować w odtwarzanie i tworzenie nowych zbiorników wodnych, rząd zamierza utworzyć kolejną odkrywkę węgla brunatnego w województwie, która stworzy lej depresyjny tworzący nawet 310 tysięcy hektarów wysuszonych gruntów. Skazuje to mieszkańców województwa łódzkiego, w tym setki tysięcy łodzian, na życie na pustyni!”.

4. Transformacja wschodniej wielkopolski w oczach prezesa PAK oraz organizacji pozarządowych

Paweł Markowski prezes PAK KWB Konin, zdaje sobie sprawę z tego, że nad węglem brunatnym wiszą ciemne chmury, ma jednak nadzieję, że jeszcze go trochę KWB  pokopie. W sprawie złoża Dęby Szlacheckie twierdzi: „Dzisiaj nie robimy żadnych prac z uruchomieniem tej odkrywki, co wcale nie oznacza, że nie będziemy”.

Jednocześnie liczy na bardziej liberalne dla odkrywek przepisy państwowe. „Jeżeli natomiast państwo powie, że jest zainteresowane produkcją energii i stworzyłoby odpowiednie zapisy, które umożliwiłyby uruchomienie odkrywki, to na pewno tak”
Prezes Kopalni Węgla Brunatnego Konin ma przed sobą zwolnienia pracowników. Nadzieja co do tego, że inna i nowa kopalnia w Ościsłowie powstanie go jednak nie opuszcza. Co więcej liczy tu na pomoc państwa i na klauzulę natychmiastowej wykonalności w sprawie decyzji środowiskowej. To wszystko trwa, ale należy pamiętać, że ekolodzy i lokalni przeciwnicy, na których tak narzeka prezes działają naprawdę na wielu frontach. Złożona została skarga do Komisji Europejskiej na błędną transpozycję Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce, a to oznacza, że trudnej będzie odkrywce Ościsłowo uzyskać derogację od celów Ramowej Dyrektywy Wodnej w nowych planach gospodarowania wodami dorzecza Wisły i Odry. Zanim uda się odkrywce Ościsłowo uzyskać koncesję na wydobycie, do tego czasu polityka towarzystw ubezpieczeniowych może się tak zmienić, że nie będzie komu ubezpieczyć tej kopalni.

Kiedy prezes rozmyśla o przyszłości węgla brunatnego mieszkańcy regionu oraz organizacje ekologiczne apelują o program sprawiedliwej transformacji regionu
– Brak planów sprawiedliwej transformacji regionów uzależnionych od węgla brunatnego, grozi ich społeczno-gospodarczą zapaścią – alarmują społecznicy z organizacji Akcja Konin, Zmieniamy Konin, Polska Zielona Sieć, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko Przyjezierze, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
– To, co wydarzy się w najbliższych miesiącach w sprawie Wielkopolski Wschodniej, będzie testem szczerości rządu w kwestii sprawiedliwej transformacji. Pokaże, czy rządowi naprawdę leży na sercu dobro pracowników i regionów zależnych od węgla – stwierdza Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci.

5. Było sobie forsowanie odkrywki w Gubinie i Brodach

W czerwcu i listopadzie 2009 r. na terenie gmin Brody i Gubin odbyły się prawomocne referenda przeciwko planom budowy kopalni węgla brunatnego.
Uroczystość 10-lecia tamtych wydarzeń była okazją do uhonorowania przez Ogólnopolską Koalicję " Rozwój TAK-Odkrywki NIE” osób szczególnie zaangażowanych w organizację referendów. W gronie wyróżnionych znaleźli się, w gminie Brody: Paweł Mrowiński, Piotr Ksiuk, Cecylia Klimowicz, Edward Bojko oraz w gminie Gubin: Dorota Schewior, Sylwester Pszeniczny i Zbigniew Zaroda.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej wyjątkowej dla mieszkańców Dolnych Łużyc uroczystości:
 

Referendum w Gubinie i Brodach zadecydowało, że mieszkańcy nie chcą kopalni odkrywkowej, że inaczej wyobrażają sobie rozwój tej części Polski. Mieszkańcy rozpoczęli skuteczną- jak się okazało ostatecznie- obronę  swojej  małej  ojczyzny. Dzisiaj po tylu latach mogą jeździć w miejsca, gdzie planowane są odkrywki i dzielić się swoimi doświadczeniami z przeciwnikami jak i zwolennikami odkrywek. Scenariusze i obietnice koncernów przy takich inwestycjach są bowiem podobne. Wiadomo też dzisiaj jak koncern energetyczny PGE skłócił społeczność lokalną, ile pieniędzy zostało zmarnowanych na planowanie, ile energii poszło w gwizdek, ile nerwów został zszarganych. Przez te lata mieszkańcy dowiedzieli się też wiele o alternatywach energetycznych i dzisiaj stanowią awangardę w Polsce, bowiem panele fotowoltaiczne instalowane na dachach szkoły w Brodach, były jednymi z pierwszych w Polsce.

Ten społeczny  zryw i sprzeciw obywateli sprzed laty udowodnił, że to mieszkańcy mieli rację, gdyż odkrywki na tym terenie do tej pory nie powstały i wszystko wskazuje na to że już nie powstaną. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń z tym związanych i już na to nie pozwoli biorąc też pod uwagę bardzo niekorzystne dla sektora węglowego okoliczności zewnętrzne jakie w ciągu tych dziesięciu lat się pojawiły.
Kolejne rocznicowe obchody 10 lecie referendów w gminach dolnośląskich zaplanowane są 27 września w Legnicy (woj. dolnośląskie).

Transformacja ponad podziałami trwa. Gmina Gubin i Brody są jednymi z tych, gdzie taka transformacja już się rozpoczęła i mogą dawać dobry przykład w innych częściach kraju, gdzie umiarkowany entuzjazm dla odkrywek trwa.

6. Lato protestów w Niemczech, Czechach i Polsce – węgiel brunatny blokowany przez aktywistów

W czerwcu 2019 odbyła się po raz kolejny w Niemczech blokada kopalni odkrywkowej znana jako Ende Gelande. Tym razem połączyły się siły aktywistów, bo dołączył ruch Fridays for the Future.
Film z akcji

Równolegle na demonstracji w Aachen (Akwizgran) było prawie 10 000 osób, w większości młodzi ludzie, których przybywa. Kierują oni do rządu federalnego jasny postulat, aby zakończyć wydobycie oraz spalanie węgla brunatnego.

Na początku lipca działo się też w Czechach. Aktywiści blokowali elektrownię Chvaletice przez 48 godzin.

Wydarzenia te podniosły poprzeczkę także polskiemu ruchowi klimatycznemu. Już w lipcu polski Obóz dla klimatu i wielkie nadzieje, że i u nas węgiel nie będzie miał łatwo. Organizatorzy gorąco zapraszają na obóz od 16 do 21 lipca do miejscowości Stawiska.

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Mieszkańcy gminy Wierzbinek oszukani – środowisko zdewastowane, wykupu działek nie będzie     2. Rząd przyjął projekt prawa geologicznego i (...)
czytaj całość
1. Wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk nie żyje 2. Miasto Zittau chce zaskarżyć koncesję na wydobycie węgla w Turowie 3. Złoczewska kiełbasa (...)
czytaj całość
1. Nie żyje Zbigniew Barski, samorządowiec, współtwórca Koalicji „RT-ON”  walczył m.in. z planowaną odkrywką Gubin 2. Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie (...)
czytaj całość
Protesty w Niemczech – RT-ON  aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrykowy, TVP pisze o „ekoterrorystach” Niezależność i miejsca pracy – elektrownia atomowa (...)
czytaj całość
1. NABE prawie gotowe – sporo pytań co do przyszłości regionów górniczych 2. Ku przestrodze – jezioro powyrobiskowe w Cottbus wciąż (...)
czytaj całość
    1. Region Bogatyni bez pieniędzy na transformację, burmistrz się broni     2. Nie będzie pieniędzy, ale jest medal     3. Kopalnia (...)
czytaj całość
1. Górnicza Solidarność domaga się specustawy dla Złoczewa 2. Czeskie NGO skarżą do Komisji Europejskiej polsko-czeską umowę w sprawie Turowa 3. Raport (...)
czytaj całość
Transformacja Bogatyni i środki z Unii Europejskiej Przyszłość regionu Turowa oczami mieszkańców i PGE Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla (...)
czytaj całość
więcej
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
2014-12-21
Informator Lubuski "Pod Prąd"
2014-11-28
Pod Prąd - Informator lubuski 12 (19) 2014 – specjalne
2014-10-15
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (17) 2014
2014-04-08
Niezależność mediów po lubusku ...
2014-04-07
Pod Prąd: Informator lubuski 4 (11) / 2014
2014-02-03
„Pod prąd” - Informator Lubuski 2(9)/2014
2013-12-05
Pod Prąd - Informator lubuski 7/2013
2013-10-28
Pod Prąd - Informator lubuski 6/2013
2013-09-03
Informator lubuski 4/2013
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej