×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
3 czerwca 2023
Pod Prąd
 
 
 
 
Frans Timmermans w Koninie witany „Odą do radości” – będzie pilnować pieniędzy dla górników
Ważny głos organizacji ekologicznych podczas spotkania Podkomitetu ds. Wielkopolski Wschodniej z udziałem Fransa Timmermansa (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu)
Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego (p.g.g) – już w Sejmie!
Konferencja w Opolnie-Zdroju – o zabytki trzeba dbać
Ruszyły duże protesty w Niemczech wokół odkrywki Nochten
Zaproszenie na spotkanie Koalicji "ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE" -16 czerwca 2023 r. w gminach Gubin/Brody
Nasza koleżanka Patrycja Stefanek nie żyje
1
Frans Timmermans w Koninie witany „Odą do radości” – będzie pilnować pieniędzy dla górników

Niemożliwe stało się faktem. Zagłębie wschodnio wielkopolskie jeszcze kilka lat temu walczyło o nową odkrywkę Ościsłowo, a relacje z organizacjami ekologicznymi tam były bardzo utrudnione. Związki zawodowe zarzucały nam najgorsze intencje. Dzisiaj, kiedy właściciel ZE PAK postanowił zdecydowanie wcześniej zakończyć wydobycie, a pracownicy kopalni i elektrowni muszą wstąpić na ścieżkę transformacji, pomagają im w tym organizacje ekologiczne, ale też oczywiście instytucje unijne. Za symboliczny można uznać koncert, jaki orkiestra górnicza zagrała na przybycie Fransa Timmermansa. Na wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej czekał hymn „Oda do Radości”.
„Wizyta Fransa Timmermansa w Koninie była okazją do rozmowy o konkretnym wsparciu, jakiego Komisarz może udzielić poprzez przyspieszenie procesu decyzyjnego ws. pomocy publicznej, koniecznej dla wsparcia pracowników. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zadeklarował w Koninie: -„Gdy tylko polskie władze prześlą wniosek do Brukseli, poinformujcie mnie o tym. Osobiście zapewniam, że będę pilnować, aby prace przebiegały najszybciej jak to możliwie w zgodzie z zasadami.”

 https://www.zepak.com.pl/pl/o-firmie/biuro-prasowe/aktualnosci/14711-timmermans-w-koninie-obiecuje-pomoc-w-uwolnieniu-srodkow-dla-gornikow-z-zamykanych-kopalni.html
 https://www.lm.pl/aktualnosci/timmermans-w-koninie-zrobie-wszystko-by-zajac-sie-kazdym-gornikiem

Region ma jednak prawo do obaw, ponieważ słyszymy tylko zapowiedzi wielkich projektów, ale na razie nic konkretnego z tego nie wynika dla mieszkańców regionu. ZE PAK po prostu zwalnia ich z pracy.

 https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,29766713,wodorowa-rewolucja-solorza-zaka-w-koninie-mieszkancy-rachunki.html

^menu
2
Ważny głos organizacji ekologicznych podczas spotkania Podkomitetu ds. Wielkopolski Wschodniej z udziałem Fransa Timmermansa (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu)

18 maja br. w Koninie odbyło sie uroczyste posiedzenie Podkomitetu (grupy roboczej) ds. Wielkopolski Wschodniej działającego przy Komitecie Monitorującym Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Gościem w Koninie był Frans Timmermans odpowiedzialny za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu. W spotkaniu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Wielkopolskiego uczestniczyli samorządowcy, przedsiębiorcy, związki zawodowe oraz organizacje pozarządowe w tym reprezentacja naszej Koalicji. Jak relacjonuje Tomasz Waśniewski (Fundacja „RT-ON”) - zaproszony na spotkanie przez Agencję Rozwoju Regionalnego (ARR) - mocno wybrzmiał głos organizacji ekologicznych. Pytaliśmy, jako „RT-ON”, m.in. o ważną dla nas sprawę rekultywacji terenów pokopalnianych i brak wody w regionie, spowodowany trwającą całe dekady działalnością odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.
Przewodniczący Timermans komentując wystąpienia uczestników był wielokrotnie nagradzany brawami przez zgromadzonych. Mnie osobiście -komentuje prezes Fundacji „RT-ON” - bardzo ustatysfakcjonowała jego wypowiedz o konieczności inwestowania środków z UE w innowacyjne rokujące na przyszłość branże i w miejsca pracy, nie zaś utrwalanie status quo poprzez wydłużanie działania przestarzałych branż, bez przyszłości.

^menu
3
Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego (p.g.g) – już w Sejmie!

Uwaga! nowelizacja prawa geologicznego i górniczego (p.g,g) trafiła do Sejmu.
Ma już nadany nr druku i może by procedowana w każdej chwili. Organizacje ekologiczne, w tym te skupione w naszej Koalicji, od miesięcy ostrzegają przed skutkami nowelizacji ustawy. Wzburzone są samorządy i mieszkańcy terenów mogących zostać objętych tzw. ochroną złoża. Nowe przepisy p.g.g drastycznie ograniczą rozwój regionów położonych na złożach np. węgla brunatnego, nawet jeżeli wydobycie nie jest planowane! Projekt wprowadza nowe regulacje m. in. w zakresie ww. ochrony złóż, które bardzo znacząco ingerują w prawo własności nieruchomości oraz we władztwo planistyczne gmin.
– Przesłanki uznania złoża za strategiczne ustalono w sposób tak ogólny, że nietrudno sobie wyobrazić, jak mapa kraju zapełnia się terenami, na których niemożliwe będą jakiekolwiek inwestycje prywatne i publiczne, jak choćby zbudowanie domu jednorodzinnego na własnej działce czy nowej drogi gminnej. I to przy braku faktycznych planów wydobycia w tym miejscu – mówi Miłosz Jakubowski, radca prawny z Fundacji Frank Bold.
W ramach działań Koalicji (Fundacja „RT-ON” i Fundacja Frank Bold) przekazaliśmy nasze krytyczne stanowisko wszystkim posłom na Sejm oraz przygotowaliśmy wspólny komunikat prasowy, którego echa znajdą Państwo poniżej. Niezależnie opinie prawne w sprawie zmian w ustawie przesłało do komisji sejmowych współpracujące z nami Stowarzyszenie “Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju" z południowej Wielkopolski.

 https://rt-on.pl/wiadomosci/item/664-nowelizacja-prawa-geologicznego-grozna-dla-wlascicieli-nier https://www.rp.pl/ustroj-i-kompetencje/art38520171-na-wieki-wiekow-zloze-czyli-grozna-dla-samorzadow-zmiana-prawa-gorniczego
 https://oko.press/grozna-nowelizacja-prawa-geologicznego?fbclid=IwAR2VHikfMhtqnl6Qn2eiVkJqfd3eKMrYGZemGG0hxYmbIrE7rC9MG4qGiBEuchomosci-i-samorzadow
 https://www.onet.pl/informacje/ziemia-na-rozdrozu/pis-idzie-w-wegiel-gminy-straca-kontrole-a-prywatni-wlasciciele-pieniadze/et9sq81,30bc1058
 https://www.prawo.pl/biznes/nowe-przepisy-geologiczne-zablokuja-budowe,521313.html
 https://krytykapolityczna.pl/kraj/masz-dzialke-na-zlozach-domu-nie-postawisz/

^menu
4
Konferencja w Opolnie-Zdroju – o zabytki trzeba dbać

W Opolnie-Zdroju, byłym uzdrowisku nad krawędzią odkrywki Turów, odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości miejscowości. Stowarzyszenie Dom Kołodzieja oraz Stowarzyszenie na Trójstyku interesują się, jaka przyszłość czeka chociażby zabytki na terenie wsi. Specjaliści od ochrony zabytków wyrazili to wprost – Opolno warte jest ochrony i należy zrobić wszystko, aby planowanie przestrzenne odbywało się elastycznie w odpowiedzi na realne plany wydobycia węgla.
Niestety, nie pierwszy raz, decydenci z kopalni Turów, którzy zadecydują o przyszłości zabytków Opolna nie pojawili się na spotkaniu.

 https://www.tvbogatynia.pl/artykul/6691,co-dalej-z-opolnem

^menu
5
Ruszyły duże protesty w Niemczech wokół odkrywki Nochten

Kilkaset osób demonstrowało na Łużycach na rzecz szybszego odchodzenia od węgla w Niemczech. Od tej decyzji zależeć będzie los kolejnych miejscowości leżących w pobliżu odkrywki Nochten. Policja mówiła o około 500 uczestnikach, organizatorzy o ponad 1000. Według dyrekcji policji w Görlitz, zgromadzenie przebiegło bez większych incydentów. Przypomnijmy, że specyfiką regionu Łużyc jest fakt, że zamieszkuje je rdzenna ludność serbołużycka, która od lat traktowana jest przedmiotowo przez niemiecki przemysł węgla brunatnego.
"My, Serbołużyczanie, jesteśmy rdzenną ludnością Łużyc. Wydobycie węgla brunatnego zniszczyło 130 naszych wiosek, nasze rzeki zostały zatrute i wysuszone, nasze łąki i pola zostały zamienione w "nadkład", nasza kultura została przesiedlona. Jednak nigdy nie zapytano nas, czy się z tym zgadzamy. Wydobycie węgla brunatnego musi zostać natychmiast wstrzymane. Mühlrose i krajobraz kulturowy zagrożony przez górnictwo odkrywkowe muszą zostać zachowane dla przyszłych pokoleń. Serbołużyczanie muszą mieć wpływ na określanie zmian strukturalnych."

 https://www.tagesschau.de/inland/regional/sachsen/mdr-klima-demo-am-tagebau-nochten-100.html
 https://www.kein-tagebau.de/index.php/de/aktionen/848-tagebau-nochten-breites-buendnis-demonstriert-fuer-regionale-zukunftsperspektiven-und-klimagerechtigkeit

^menu
6
Zaproszenie na spotkanie Koalicji "ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE" -16 czerwca 2023 r. w gminach Gubin/Brody

Gorąco zapraszamy Koalicjantów na spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji "ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE"(RT-ON), które odbędzie się "na żywo" 16 czerwca br. (piątek) w miejscowości Wielotów 26, gmina Gubin, województwo lubuskie (10 km od Brodów, 15 km od Gubina). Rozpoczęcie o g. 12.00.
Razem ze Stowarzyszeniem "Nie kopalni odkrywkowej" jako gospodarzem miejsca, wspólnie ustaliliśmy by spotkanie odbyło się na terenie obejmującym złoża węgla brunatnego Gubin/Brody. Będzie to okazja by uczcić pamięć zasłużonych samorządowców niedawno zmarłych wójtów obu gmin, docenić ich wysiłek oraz wieloletnie zaangażowanie na rzecz swoich społeczności w obronie przyszłości bez kopalni węgla brunatnego.
Miejscem spotkania będzie Zajazd Malinowy

 http://www.himbeerhof.pl/poland.html

Spotkanie Koalicji "RT-ON" będzie wyjątkowe bo dwudniowe i potrwa do soboty 17.06.2023r.
Zgłoszenia udziału przyjmuje Fundacja „RT-ON” do 10.06.2023r. Zaproszenie, już przesłane Koalicjantom mailowo, zostało sygnowane m. in. przez Annę Dziadek, prezeskę Stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej" oraz Radosława Gawlika, prezesa Stowarzyszenia Ekologicznego „Eko-Unia”.

^menu
7
Nasza koleżanka Patrycja Stefanek nie żyje

Po długiej walce z chorobą odeszła
śp. Patrycja Stefanek
wspaniała, zaangażowana w nasz ruch aktywistka.

Od lat pracowała dla Koalicji i Fundacji RT-ON, udzielała się też z pasją i energią w wielu innych inicjatywach społecznych i kulturalnych. Patrycja każdego dnia – bez względu na przeciwności losu –pokazywała niezwykłą siłę i determinację. Była osobą, której naprawdę zależało na innych, dlatego tak wiele energii oraz przede wszystkim serca wkładała w swoją pracę. Bo – tak, jak my – walczyła w słusznej sprawie, by uczynić świat jak najlepszym miejscem. I dla nas samych, i dla przyszłych pokoleń. Nasza droga koleżanka została pochowana 23 maja br. w swoim rodzinnym mieście Bełchatowie. W ostatniej drodze towarzyszyły jej setki osób, rodzina, przyjaciele, znajomi ze szkoły sąsiedzi, współpracownicy. Nie zabrakło też reprezentacji naszej Koalicji oraz licznego grona osób ze środowiska aktywistów z innych organizacji pozarządowych. To kolejna bolesna strata z pośród osób związanych z Koalicja RT-ON które odeszły od nas w. ostatnich miesiącach.

Z żalem żegnamy niezwykłą postać, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej