×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
27 czerwca 2023
Pod Prąd
 

Pod prąd

czerwiec 2023

 
 
 
Wyrok WSA w sprawie Turowa – wstrzymanie decyzji środowiskowej
Turów głównym punktem kampanii wyborczej partii PIS
Protestujemy w Niemczech i w Czechach
Obiekty strategiczne bez oceny oddziaływania na środowisko?
Wielkopolska będzie zalewana – za publiczne pieniądze
Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”-Wielotów, gmina Gubin, 16 czerwca 2023 r.
Nowelizacja ustawy prawo geologiczne górnicze (p.g.g) przegłosowana przez wiekszość sejmową
1
Wyrok WSA w sprawie Turowa – wstrzymanie decyzji środowiskowej

Po tym jak WSA wydał postanowienie uznające m.in., że ocena oddziaływania na środowisko dla wydobycia węgla w odkrywce Turów może być wadliwa, rząd ruszył do przedziwnej formy ataku na organizacje ekologiczne oraz na sądy. Tym samym po raz kolejny potwierdził, że w Polsce mamy poważny problem z zasadą państwa prawa.
Niestety wiele wskazuje na to, że rząd oraz PGE atakując ekologów po prostu oszukują mieszkańców. Eksperci z Frank Bold podkreślają: „W sprawozdaniu niefinansowym grupy PGE za rok 2021 na wykresie pokazującym drogę PGE do neutralności klimatycznej wyraźnie widać, że spółka Zagłębie Turoszowskie po prostu opuści. Jak mogłaby osiągnąć tak znaczącą redukcję własnych emisji CO2 inaczej, niż pozbywając się obciążających jej portfolio aktywów węglowych? Nie od dziś wiadomo, że PGE wiąże swoją przyszłość raczej z budowaniem wiatraków na Bałtyku niż z wydobyciem węgla. O przyszłości mieszkańców Bogatyni spółka nie myśli

 https://eko-unia.org.pl/turow-sad-wstrzymal-decyzje-srodowiskowa/
 https://www.rp.pl/publicystyka/art38643111-bartosz-kwiatkowski-pis-nieuczciwie-ustawilo-debate-o-turowie-kto-da-szanse-bogatyni

^menu
2
Turów głównym punktem kampanii wyborczej partii PIS

Po wyroku WSA, koncern PGE i rząd ruszyły do akcji. Bogatynia stała się centrum wyborczym Zjednoczonej Prawicy. To także Bogatynia stała się głównym punktem przemówienia Donalda Tuska w Jeleniej Górze – do tego województwa należała kiedyś Bogatynia. Jarosław Kaczyński podczas przemówienia podziękował wszystkim „którzy musieli do Bogatyni przyjechać”.

To wszystko pokazuje, że sprawa transformacji energetycznej - sprowadzona do licytacji kto za kopalnią, a kto przeciw - jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Nie jest to dobry znak, ponieważ w takiej sytuacji ta strategiczna dziedzina może się stać areną obietnic politycznych, a nie realnych działań. W efekcie w Bogatyni mamy wielką niewiadomą co do przyszłości.

W Bogatyni planów na przyszłość brak, a świadczą o tym słowa mieszkanki: „Pracowałam w kopalni, teraz jestem na emeryturze, ale całym sercem jestem z Turowem. Jeżeli doszłoby do zamknięcia kopalni, mielibyśmy Wałbrzych z lat 90. Byłaby masakra. Cała Bogatynia w tej kwestii stoi za rządem. Ta kopalnia nie może zostać zamknięta

 https://www.money.pl/gospodarka/kopalnia-nie-moze-zostac-zamknieta-mieszkancy-bogatyni-komentuja-konwencje-pis-6912427695192800a.html
 https://wiadomosci.wp.pl/posel-po-niespodziewanie-pojawil-sie-na-konwencji-pis-zostalismy-zatrzymani-do-kontroli-6912434162080416a
 https://bizblog.spidersweb.pl/turow-wegiel-transformacja-energetyczna

^menu
3
Protestujemy w Niemczech i w Czechach

Tak się złożyło, że w czasie, kiedy PiS prowadził swoją kampanię przeciwko organizacjom ekologicznym, akurat w Czechach i w Niemczech odbyły się dawno planowane protesty przeciwko dalszemu wydobyciu węgla brunatnego. Tym samym politycy stracili jeden ze swych rzekomych argumentów, że ekolodzy „uczepili” się Turowa, ale nie interesują się wydobyciem w Czechach i w Niemczech.

— W czasie, kiedy na terenie niemieckich Łużyc odbędzie się międzynarodowy protest przeciwko rozszerzaniu się kolejnej odkrywki węgla brunatnego, w Bogatyni polscy politycy będą przekonywać, że górnictwo węgla brunatnego to najlepszy kierunek rozwoju w dobie katastrofy klimatycznej, suszy i zanieczyszczenia powietrza. Zachęcamy polityków, aby przyjechali do Welzow, to naprawdę nie daleko. Będą mogli się przekonać na własne oczy, że protesty antyodkrywkowe nie znają granic narodowych, ponieważ woda, stabilny klimat i jak najszybciej podjęta transformacja regionów górniczych są dla nas ważne niezależnie od tego, skąd pochodzimy — komentuje Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Z kolei 22 czerwca grupa aktywistek i aktywistów Greenpeace, weszła na najwyższą w Czechach koparkę wydobywającą węgiel brunatny w czeskiej kopalni odkrywkowej Bílina.
"Turów, Bilina, Lutzeraht - Odkrywki to klimatyczna zbrodnia" - taki widniał napis na transparencie GP.

 https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/33312/aktywisci-greenpeace-zajeli-koparke-w-czeskiej-kopalni-bilina-wsrod-protestujacych-sa-polacy/

Polecamy relację Radka Gawlika. Zobaczcie też zdjęcia:
 https://eko-unia.org.pl/2000-osob-przy-odkrywce-welzow-mowi-stop-dla-wydobycia-wegla-do-2030-r/

^menu
4
Obiekty strategiczne bez oceny oddziaływania na środowisko?

Już wkrótce procedura raportu oddziaływania na środowisko może być poważnie zmieniona. Twierdzi się, że powodem dla tej ingerencji były problemy przy ocenach w przypadku CPK. Zmiana przepisów znacząco ułatwi niszczenie środowiska, a społeczeństwo pozbawi prawa o decydowaniu o najbliższym otoczeniu.
Do Sejmu został skierowany rządowy projekt nowelizacji „ustawy ocenowej”. Rząd mówi wprost, że chodzi o potrzebę usprawnienia procedur inwestycyjnych, w szczególności dot. realizacji inwestycji liniowych, drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych.

Link do projektu:

 https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-0610-19-23
Eksperci z FRANK BOLD ustalili, że w projekcie rząd m.in. proponuje dodanie nowego działu do ustawy (Dział V.a), który wyłącza przepisy dot. oceny oddziaływania na środowisko, w tym udział społeczeństwa, w stosunku do "inwestycji strategicznych". Warto dodać, że przez inwestycje strategiczne rozumie się m.in. kopalnie węgla brunatnego.

^menu
5
Wielkopolska będzie zalewana – za publiczne pieniądze

W Wielkopolsce wschodniej kończy się wydobycie węgla. W planach jest formowanie jezior, wcześniej wyrobisk oraz ich zalewanie. Organizacje ekologiczne generalnie popierają proces rekultywacji w kierunku wodnym. Przez lata górnictwo odkrywkowe doprowadziło do degradacji stosunków wodnych. Teraz okazuje się, że pieniądze na rekultywację pochodzić będą z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE. To pokazuje jak ważne będzie monitorowanie wydawania tych środków i tego w jakim stopniu skorzystają na tym region i byli pracownicy ZE PAK.
W mediach należących do właściciela kopalni pożegnanie z węglem idzie bardzo gładko. Nie dowiadujemy się też skąd są pieniądze na „sprzątanie” po kopalniach.
- To, co widzimy, to element tworzącego się pojezierza konińskiego. I nie mówimy o abstrakcji, bo jeden z naszych zbiorników pokopalnianych już został wypełniony wodą i jakkolwiek trudno sobie to wyobrazić, ale jest w nim więcej wody niż w największym jeziorze w Wielkopolsce, czyli w jeziorze Powidzkim

 https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-06-16/zamiast-kopalni-beda-malownicze-jeziora-pozegnanie-z-weglem/

^menu
6
Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”-Wielotów, gmina Gubin, 16 czerwca 2023 r.

Począwszy od jesieni 2015 roku członkowie Koalicji RT- ON cyklicznie, co pół roku spotykają się w różnych regonach kraju by omówić i podsumować nasze wspólne działania. Tym razem zawitaliśmy do Wielotowa, w gminie Gubin (lubuskie). Przypomnijmy przed rokiem także w czerwcu 2022 widzieliśmy się w Kiejszach (gmina Babiak) zaś w grudniu we Wrocławiu. W marcu br. gdy nagle pożegnaliśmy wójta Zbigniewa Barskiego(Gubin) a potem wójta Ryszarda Kowalczuka (Brody), wspólnie ze Stowarzyszeniem "Nie kopalni odkrywkowej" ustaliliśmy by spotkanie odbyło się na terenie obejmujących złoża węgla brunatnego Gubin/Brody. Chcieliśmy uczcić pamięć obu zasłużonych samorządowców, docenić ich wysiłek, wieloletnie zaangażowanie na rzecz swoich społeczności w obronie przyszłości bez kopalni węgla brunatnego oraz przypomnieć, w rocznicę pierwszego w Polsce referendum anty odkrywkowego z czerwca 2009 r, jego bohaterów oraz pozytywne skutki dla rozwoju naszego ruchu. Spotkanie miało zatem szczególny i uroczysty charakter. Jako goście uczestniczyła w nim rodzina, przyjaciele oraz współpracownicy obu zmarłych samorządowców. Wysłuchali oni okolicznościowej prezentacji sylwetek włodarzy gmin Brody i Gubin, którą przygotowała Anna Dziadek długoletnia prezeska Stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej" .
W części roboczej omówiliśmy aktualną sytuacja Koalicjantów w regionach, problemy, zagrożenia perspektywy działania. Wysłuchaliśmy informacji od kluczowych Koalicjantów na temat ich głównych aktywności, zrealizowanych i planowanych działań. Poświeciliśmy też sporo czasu sprawie projektu ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze(pgg) oraz jego wpływie na prawo własności, władztwo planistyczne samorządów oraz prawo do czynnego udziału społeczeństwa w ochronie środowiska. Głos zabrali Miłosz Jakubowski z Fundacj Frank Bold ,Teresa Adamska z CZR, Tomasz Waśniewski z Fundacji RT-ON. Zdali oni obszerne relacje m.in. z przebiegu prac nad nowelizacją ustawy w Sejmie.
Spotkanie Koalicji zakończyło się dyskusją ws. oceny aktualnej sytuacji społecznej i zagrożeń w polityce energetycznej . Padła też propozycja zajęcia przez Koalicję RT-ON wspólnego stanowiska ws kopalni Turów i transformacji regionu Bogatyni, którego projekt przedstawił Radosław Gawlik prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA i wiceprzewodniczący Koalicji RT-ON.

^menu
7
Nowelizacja ustawy prawo geologiczne górnicze (p.g.g) przegłosowana przez wiekszość sejmową

13 czerwca 2023 r. odbyło sie wspólne posiedzenie komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK) i Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ) ws. "Pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3238) z udziałem strony społecznej w tym, Fundacji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (RT-ON), Fundacji Frank Bold , Stowarzyszenia Samorządów Południowo - Zachodniej Wielkopolski "Samorząd Dla Zrównoważonego Rozwoju" (Burmistrz Krobi). Jak relacjonuje Tomasz Waśniewski (Fundacja RT-ON) - projekt spotkał sie z ogromną krytyką ze strony min. posła Krzysztofa Gadowskiego (KO) i posłanki Anity Sowińskiej(Lewica), którzy podnosili te same argumenty ws. ochrony złóż węgla i zagrożeń dla lokalnych społeczności, które przedstawiamy od lat jako Koalicja RT-ON . Przywoływali oni nasze opinie prawne i negatywne stanowiska licznych organizacji pozarządowych, niestety bezskutecznie - wniosek posła Gadowskiego o odrzucenie projektu w całości przepadł w głosowaniu połączonych komisji. Zabraliśmy głos, tj. Fundacja Frank Bold i Fundacja RT-ON, wskazując na rażące błędy prawne projektu oraz jego katastrofalne skutki dla społeczności gmin położonych na złożach węgla brunatnego, praw własności obywateli czy władztwa samorządów. Posłowie opcji rządzącej pozostali głusi na argumenty. Po drugim czytaniu, w piątek 16 czerwca 236-cioma głosami projekt nowelizacji został przyjęty przez Sejm. Do Senatu ustawa trafiła już 19 czerwca. Wszystko wskazuje, że Senatorowie pochylą się nad nią na posiedzeniu w dniach 11/12 lipca br., tak by zająć stanowisko tj. np. odrzucić ustawę lub wnieść poprawki w konstytucyjnym terminie 30 dni. Podejmiemy wysiłki by Senat zapoznał się z naszymi argumentami jakie m.in. wraz z grupą Koalicjantów z Wlkp. Wschodnie oraz ekspertów (dr Wilczyński, mec. Czwojda) prezentowaliśmy w Sejmie we wrześniu 2022 r. na posiedzeniu zespołu parlamentarnego posłanki Sowińskiej.

^menu
Wydawcy: ,Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
więcej
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej