×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 grudnia 2016
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” 10/11 2016

Październik/Listopad 2016

Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Październik/Listopad 2016

Tym razem, nietypowo, rozpoczynamy od barbórkowych życzeń dla wszystkich polskich górników, w szczególności dla pracujących w kopalniach odkrywkowych. Życzymy Wam i Waszym rodzinom dużo zdrowia i życiowych sukcesów.

Pozostajemy z głębokim szacunkiem dla Waszej ciężkiej pracy i tego co przez kilkadziesiąt lat zrobiliście dla polskiej energetyki, ale życzymy Wam byście w trosce o rozwój Wasz i nas wszystkich, o nowoczesną Polskę, zdrowie publiczne i ochronę klimatu, jak najszybciej rozpoczęli "fedrować" czystą, nowoczesną
i tańszą energię – ze słońca i wiatru.

W trakcie pisania do Państwa barbórkowych życzeń nadeszła smutna informacja o śmierci ośmiu górników w kopalni "Rudna". Rodzinom górników, którzy zginęli i załodze kopalni składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Redakcja Pod Prąd

 1. Akcja "Złoczew"
  1. cz. 1 – Rekonesans „zwiadu” Koalicji
  2. cz. 2 – Spotkanie z mieszkańcami
 2. Spotkanie Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
 3. Czas rezygnować ze starych technologii. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Turowie sama się zasypuje...
 4. List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" do Związków Zawodowych Kopalni Węgla Brunatnego TURÓW
 5. "ZE PAK czy rzepak? – raport Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
 6. Co spływa rzeką Pichną?
 7. Niekończąca się opowieść – Odkrywka "Ościsłowo"
 8. List otwarty do Posłów RP z województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego w sprawie odkrywki "Ościsłowo"
 9. Protest na Dolnych Łużycach w Atterwasch (Niemcy)

1. Akcja "Złoczew"

cz. 1 – Rekonesans „zwiadu” Koalicji

Jak Państwo, nasi wierni Czytelnicy, się zorientowali, jakiś czas temu nasz informator przeszedł modyfikację i z dotychczas "rozchwytywnego" informatora lubuskiego stał się medium całej naszej Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" ("RT-ON"). A skoro ogólnopolskiej, to niejako "z obowiązku" musieliśmy się zająć uaktywniającym się w ostatnich miesiącach problemem planowanej odkrywki "Złoczew" (woj. łódzkie).

A zaczęło się tak. W mediach pojawiła się spora ilość komunikatów, że uaktywnili się bardzo lokalni politycy – posłowie i samorządowcy – którzy zdecydowanie zaczęli lobbować za budową odkrywki "Złoczew". Odkrywki, która w przyszłości miałaby wydobywać węgiel brunatny dla "pobliskiej" -oddalonej o 60 km (!) Elektrowni Bełchatów. Pojawiła się informacja, że zabraknie wystarczającej ilości węgla tej elektrowni z dotychczasowych złóż, już za 4 lata.

Plany są następujące. PGE stara się o koncesję na eksploatację odkrywki. Deklaruje, że może ją otrzymać pod koniec przyszłego, 2017 roku. Potem dopiero ma zapaść decyzja, która pozwoli uruchomić środki na inwestycję. Czy nastąpi? Tego teraz chyba nie wie nikt w Polsce. Ale gdyby nastąpiła, to przez kolejne lata potrwa budowa dróg dojazdowych i, podobno, linii kolejowej do Bełchatowa. W planach jest także przesunięcie drogi krajowej nr 45, biegnącej przez tereny planowanej odkrywki. Wydobycie ma ruszyć po 12 latach od uzyskania koncesji. Czyli ok. 2029 roku.

Czytaj całość:  http://eko.org.pl/o_354

cz. 2 – Spotkanie z mieszkańcami

Tydzień później (18.10.) ponownie byliśmy na miejscu. Tym razem już w większej grupie koalicjantów – bo był to pierwszy dzień dwudniowego, roboczego spotkania całej Koalicji "RT-ON". Byli także z nami eksperci: dr Beata Filipcova, prawniczka z Fundacji Frank Bold oraz dr Michał Wilczyński, geolog, były wiceminister środowiska, wybitny ekspert od zasobów i energii, zwolennik głębokiej transformacji polskiej energetyki, z kopalnej na odnawialną. Spotkanie firmowało i prowadziło Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, członek Koalicji "RT-ON". Duża sala zaczęła się wypełniać – na spotkanie przybyło 40-50. mieszkańców, głównie rolniczek i rolników. Później okazało się, że byli wśród nich także przedstawiciele kopalni Bełchatów oraz miejscowi radni – gminni i powiatowi.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia dr Filipcovej, która przedstawiła prawne aspekty procedur wykupu ziemi i gospodarstw pod odkrywkę. A także – w przypadku "opornych" – procedury przymusowych wysiedleń. Poruszenie wywołała wśród obecnych informacja jaka jest różnica między wartością odtworzeniową gospodarstwa a wartością rynkową. I że mogą liczyć tylko na tę drugą – zdecydowanie mniejszą, która nie pozwala na zakup nowego, porównywalnego gospodarstwa, z tym, które się sprzedaje. Choć najczęściej są mamieni przez inwestora, że przy wykupie ich gospodarstw otrzymają „wartość odtworzeniową”.

Czytaj całość: http://eko.org.pl/o_354#a2

2. Spotkanie Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"

18 i 19 października w Złoczewie (woj. łódzkie) - gdzie planowana jest nowa odkrywka węgla brunatnego - odbyło się drugie w tym roku, robocze spotkanie reprezentantów Koalicji "RT-ON".

W pierwszym dniu koalicjanci uczestniczyli w spotkaniu z mieszkańcami – o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie.

Drugiego dnia, na pierwszą część spotkania, zaprosiliśmy również tę wcześniej wspomnianą "grupę inicjatywną" miejscowych rolników – by mogli poznać członków naszej Koalicji i zorientować się gdzie, dlaczego i jak działa nasza koalicja. Zachęcaliśmy ich także do czynnego włączenia się do koalicyjnych działań. Koalicja zadeklarowała również, że udzieli miejscowej społeczności pomocy eksperckiej i prawnej - dotyczącej w szczególności nieznanych powszechnie, realnych i udokumentowanych naukowo skutków działania odkrywek węgla brunatnego dla lokalnych społeczności, producentów żywności, przedsiębiorców oraz dla zdrowia i środowiska.

Potem podsumowaliśmy dotychczasowe autonomiczne działania Koalicjantów w poszczególnych regionach (płd. i płn. Wielkopolska, Dolny Śląsk, Łódzkie i Lubuskie) oraz omówiliśmy koordynację nowych przedsięwzięć na poziomie regionalnym i krajowym. Poprzednio spotkania takie odbyły się w Brdowie (gmina Babiak) oraz Przyjezierzu (jesienią 2015 i wiosną 2016).

3. Czas rezygnować ze starych technologii. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatego w Turowie sama się zasypuje...

We wtorek 27 września 2016 (dokładnie 7 lat po referendum "antyodkrywkowym" w regionie legnickim) doszło do wielkiego osuwiska ziemi w Kopalni Węgla Brunatnego Turów (Dolny Ślask). Na szczęście – według danych oficjalnych – nikt nie zginął. Tym razem ucierpiały "tylko" maszyny.

Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" w związku z katastrofą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów:

Na stanowisko Koalicji nerwowo zareagowały związki zawodowe Kopalni Węgla Brunatnego Turów:

Na "burzę" wywołaną stanowiskiem naszej Koalicji zareagowała tamtejsza telewizja - TV Bogatynia. I była to reakcja ze wszech miar godna uznania. Dwaj nasi przedstawiciele – Radosław Gawlik i Tomasz Waśniewski - mogli w trwającej ponad 40 minut rozmowie z redaktor prowadzącą spokojnie i rzeczowo wyjaśnić czym Koalicja się zajmuje, dlaczego "znęca się" nad kopalnią Turów i jak widzi przyszłość polskiej energetyki. Na końcu przedstawili konkretną propozycję – okrągły, dolnośląski stół energetyczny. Wspólną debatę górników, energetyków, organizacji ekologicznych, ekspertów i władz regionu dla wypracowania optymalnego, nowoczesnego i korzystnego społecznie kierunku transformacji i rozwoju dolnośląskiej energetyki.

Swoistym komentarzem do działalności Kopalni i Elektrowni Turów jest nagranie zaprezentowane przez TV Bogatynia:

Raport TV Bogatynia - Za dużo pyłu w Zatoniu

Aż 172 dni przekroczeń normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 odnotowała w roku 2015 stacja pomiarowa przy kopalni węgla brunatnego Turów.

Wygląda na to, że winna jest nie tylko niska emisja z kominów domów, ale także a może nawet przede wszystkim z kopalni węgla brunatnego Turów (kopalni i sortowni - mówią mieszkańcy) oraz z elektrowni.

Pył zawieszony PM10, a szczególnie zawarty w nim PM2,5 (ok. 60-80%) wnika bezpośrednio przez płuca do krwioobiegu człowieka. Ostatnie dane Europejskiej Agencji Środowiska mówią, że pyły te przyczyniają się do ponad 51 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce. Ile z tego przypada na rejon Bogatyni i Turowa?

4. List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"

do Związków Zawodowych Kopalni Węgla Brunatnego TURÓW

Szanowni Państwo,

Z okazji Państwa tradycyjnego święta, Barbórki, składamy serdeczne życzenia dla wszystkich polskich górników, w szczególności dla pracujących w kopalniach odkrywkowych. Życzymy Wam i Waszym rodzinom dużo zdrowia i życiowych sukcesów.

Pozostajemy z głębokim szacunkiem dla Waszej ciężkiej pracy i tego co przez kilkadziesiąt lat zrobiliście dla polskiej energetyki, ale życzymy Wam byście w trosce o rozwój Wasz i nas wszystkich, o nowoczesną Polskę, zdrowie publiczne i ochronę klimatu, jak najszybciej rozpoczęli "fedrować" czystą, nowoczesną i tańszą energię – ze słońca i wiatru.

W trakcie pisania do Państwa barbórkowych życzeń nadeszła smutna informacja o śmierci ośmiu górników w kopalni "Rudna". Rodzinom górników, którzy zginęli i załodze kopalni składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Koalicja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

Zwracamy się do Państwa w takiej formie w nadziei, że we władzach licznych związków zawodowych Kopalni Węgla Brunatnego TURÓW znajdują się także kobiety – np. panie techniczki, inżynierki. Choć pod Państwa listem – Stanowiskiem

http://solidarnosc80.com/aktualnosci/631,stanowisko-zwiazkow-zawodowych-kwb-turow-na-falszywe-opinie-wymierzone-w-kopalnie-turow-przez-stowarzyszenie-ekologicznego-eko-unia.html

skierowanym do Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA widnieje tylko 5 "męskich podpisów".

Nie rozumiemy dlaczego adresatem Państwa Stanowiska:
"Stanowisko Związków Zawodowych KWB Turów na fałszywe opinie wymierzone w Kopalnię Turów przez Stowarzyszenie Ekologicznego EKO-UNIA" (stylistyka oryginalna!) jest właśnie EKO-UNIA podczas gdy już w pierwszym zdaniu naszego dokumentu jest jasny i wyraźny jego tytuł:
"Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" w związku z katastrofą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów".

Pod naszym stanowiskiem także właśnie Koalicja jest podpisana.

Być może tak manipulując chcieliście Państwo omamić opinię publiczną, że to tylko stanowisko "jakichś ekologów", których interesuje jedynie, jak Państwo piszecie: "wąchanie kwiatków i słuchanie szumu wiatru".

Dlatego jeszcze raz przypominamy kim jesteśmy.
Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" to unikalna inicjatywa obywatelska, powstała w 2011 r., zrzeszająca organizacje pozarządowe, stowarzyszenia mieszkańców, samorządy, naukowców i ekspertów sprzeciwiających się rozwojowi energetyki opartej na węglu brunatnym, wspierających transformację i efektywność energetyczną, odnawialne i rozproszone źródła energii oraz energetykę obywatelską.

Jesteśmy poważną organizacją społeczną. Wśród nas jest wielu wybitnych ekspertów z tytułami naukowymi, także dwóch byłych wiceministrów środowiska, a jeden z nich był także Głównym Geologiem Kraju. Dlatego w naszym Stanowisku poruszyliśmy wiele konkretnych kwestii i zadaliśmy ważkie społecznie pytania. Na żadne z nich Państwo nie odpowiedzieliście.

Napisaliśmy m.in. o ogromnych stratach zdrowotnych (bardzo kosztownych) powodowanych spalaniem węgla. O chorobach i wcześniejszych zgonach spowodowanych zanieczyszczaniem powietrza przez Kopalnię i Elektrownię Turów.

Czytaj całość: http://eko.org.pl/o_355

5. "ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" pt. „Oddziaływanie społeczne i zdrowotne spółek należących do ZE PAK oraz koszty zewnętrzne planowanych przez ZE PAK kopalni odkrywkowych węgla brunatnego"

Raport jest próbą wywołania dyskusji społecznej na temat ogółu zysków i strat, będących wynikiem wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz produkcji energii poprzez jego spalanie. Autor dokumentu analizuje, czy jest sens i czy da się zgodnie z polskim i unijnym prawem otwierać nowe odkrywki węgla brunatnego, a także kto w rzeczywistości finansuje niezapłacony przez spółkę ZE PAK rachunek szkód.

Grupa kapitałowa ZE PAK jest właścicielem czterech elektrowni opalanych węglem brunatnym, zlokalizowanych w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim. Paliwo dla elektrowni jest pozyskiwane w tzw. "zagłębiu konińskim", z wieloodkrywkowych kopalni Konin i Adamów. Obecnie czynnych jest 5 odkrywek, z których 2 zostaną w najbliższym czasie zamknięte. ZE PAK dąży do uruchomienia nowych odkrywek, które zapewniłyby węgiel dla elektrowni na kolejną dekadę (Ościsłowo, Dęby Szlacheckie,…)

Eksperci wskazują, że korzyści z produkcji i sprzedaży energii na bazie węgla brunatnego oraz miejsca pracy dzięki niej utrzymane są wielokrotnie mniejsze od strat dla lokalnej gospodarki, ludzi i środowiska, i dodatkowo...zwiększą bezrobocie. A zatem, czy tworzenie nowych odkrywek jest uzasadnione?

Czytaj całość: http://eko.org.pl/o_356

6. Co spływa rzeką Pichną? - Józef Drzazgowski ze smutkiem przyznaje sobie rację

Brunatna zawiesina - z osuszania odkrywki Tomisławice - nadal płynie rzeką Pichną do Noteci, Kanału Ślesińskiego i Gopła. Nic się nie zmieniło, nie zostały poczynione żadne kroki, by temu zapobiec lub to powstrzymać. Rzeka Pichna to rwący strumień, przypominający górski potok wpływający z impetem do Noteci. Powyżej miejsca wpływu wody z Pichny do Noteci Noteć wyschła. Ten przygnębiający widok suchej rzeki to obraz barbarzyńskiej, nieodpowiedzialnej działalności człowieka. To przykład rezultatu, który można "osiągnąć", kiedy realizuje się krótkowzroczny cel dla miernych krótkotrwałych korzyści, nie licząc się z otaczającą nas przyrodą i ludzkim zdrowiem. Miejscowość Nykiel to miejsce, w którym sucha rzeka i sterczące kikuty umarłych drzew świadczą o naszej cywilizacji i o stanie człowieka.

Kto zapłaci za zniszczenie rzek i jezior? Tak wygląda nasza „cywilizacja taniego węgla brunatnego”?

Czytaj całość:

7. Niekończąca się opowieść – Odkrywka "Ościsłowo"

Związki Zawodowe, Rada Pracowników oraz załoga PAK KWB Konin S.A. "donoszą" na Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela do premier Szydło.

Skarżą się, że minister opóźnia odrolnienie ziem pod budowę odkrywki węgla brunatnego "Ościsłowo". Dziwią się, że Minister Rolnictwa broni rolników, ich domów, gospodarstw i dobrej ziemi przynoszącej plony. Nie mogą zrozumieć, że "tylko" wypełnia swe konstytucyjne obowiązki i dba o rolnictwo. Że chroni interesy dużej, świetnie gospodarującej grupy społecznej przed partykularnym, egoistycznym interesem branży węglowo-energetycznej. Minister zasługuje na pochwałę i uznanie, tym bardziej, że idzie pod prąd panoszącej się w środowisku rządowym prowęglowej bezkrytycznej propagandzie – także, co kuriozalne, w wykonaniu Ministra Środowiska.

Wyżej wspomniani nadawcy listu donoszą także na dwóch posłów PiS:

"Z górnikami, fachowcami nikt nie chce rozmawiać, natomiast posłowie PIS a w szczególności Pan Poseł Leszek Galemba z regionu konińskiego wprowadza do Sejmu RP na Komisje ekologów, którzy chcą decydować o przyszłości energetyki.
Poseł PIS Pan Jan Mosiński zorganizował w dniu 20.09.2016 r. w Sejmie Konferencję dla Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" przeciwko planom budowy nowych odkrywek, na której poza ekologami i ich gośćmi nikt inny nie został dopuszczony do zawarcia (sic!!) głosu, pomimo że byliśmy na sali
".

Cały "donos" do Pani Premier:

Od redakcji Pod Prąd:

Pora, Panowie związkowcy, szczególnie z Solidarności, której nazwa wciąż zobowiązuje, zająć się wsparciem transformacji energetycznej Polski i w OZE oraz efektywności energetycznej szukać nowych, nowoczesnych i trwałych miejsc pracy.

8. List otwarty do Posłów RP z województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego w sprawie odkrywki "Ościsłowo"

My, mieszkańcy Ziemi Wielkopolskiej i Kujaw, prosimy o poważne potraktowanie naszego sprzeciwu wobec planowanej budowy odkrywki węgla brunatnego ''Ościsłowo'' i o wsparcie naszego stanowiska w tym zakresie.

Jesteśmy mieszkańcami pogranicza Wielkopolski i Kujaw, głównie rolnikami i przedsiębiorcami pracującymi w branży turystycznej, którzy ucierpieli na skutek już funkcjonujących odkrywek, jak i mieszkańcami, którzy boją się o swój dom i swoją pracę na terenach planowanych odkrywek. Szanowni Państwo, jeśli powstaną nowe odkrywki w Wielkopolsce, to 22 tysiące osób straci swoje domy [1], około 10-11 tysięcy straci pracę, poszerzając grono bezrobotnych. Co więcej, wliczając osoby, które straciły pracę na skutek powstania pracujących już odkrywek, to okaże się, że jest to liczba około 20 tysięcy osób.

Szanowni Posłowie, prosimy o pomoc – nowa kopalnia zabierze nam prawie wszystko, cały dorobek życia, a zwłaszcza nadzieję na lepsze jutro. Proszę obejrzeć krótkie relacje w jak nieludzki sposób kopalnia postąpiła z nami [2,3].

Cały list:
http://www.przyjezierze.org/pl,list_otwarty_do_pos%C5%81%C3%93w_rp_wojew%C3%93dztwa_wielkopolskiego_i_kujawsko_pomorskiego_w_sprawie_odkrywki_o%C5%9Acis%C5%81owo,369.html

9. Protest na Dolnych Łużycach w Atterwasch (Niemcy)

Tegoroczny protest przeciwników odkrywek węgla brunatnego w Atterwasch (Niemcy) rozpoczął się mszą w kościele ewangelickim. W rocznicę Reformacji - 31 października - ponad 250 przeciwników odkrywek zebrało się aby dyskutować na temat odejścia od gospodarki węglowej. W dyskusji udział wzięli eksperci: Christian von Hirschhausen - profesor TU Berlin, Rene Schuster - przedstawiciel Gruene Liga (sieci ruchów ekologicznych),

oraz mieszkanki Dolnych Łużyc - z Niemiec Monika Schulz-Hopfner i z Polski Anna Dziadek - prezes Stowarzyszenia "NIE kopalni odkrywkowej".

Firma LEAG - nowy właściciel elektrowni Jaenschwalde - mimo zapowiedzi dialogu z lokalną społecznością nie przysłała swojego przedstawiciela.

Mottem spotkania było: "Rewolucja energetyczna to reformacja 21 wieku".

Wnioski były oczywiste. Czy kogokolwiek jeszcze dziwi, że lobby węglowe nie liczy się z interesami lokalnej społeczności, zarówno po niemieckiej, jak i polskiej stronie? Cieszy za to reakcja niemieckich mediów. Relacja z protestu ukazała się we wszystkich lokalnych mediach.

Foto:
http://bit.ly/2gmb2g6

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:

Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
więcej
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej