×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

29 listopada 2018
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie ­­­– 11/2018

Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie ­­­- 11/2018

COP 24 w Katowicach już za chwilę. Ekolodzy z całego świata protestują w elektrowni Bełchatów
https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/protest-protest-ekologow-na-kominie-elektrowni,887362.html

  1. Koncesji dla Złoczewa nie będzie?
  2. Międzynarodowe spotkanie dotyczące przyszłości odkrywki Turów
  3. Kto ubezpieczy Turów?
  4. Węgiel i ubezpieczyciele w roli głównej. Zapraszamy na film
  5. Farsa i PR – Polityka energetyczna Polski do 2040 r. oraz film na COP 24
  6. Niemcy – rząd na ławie oskarżonych
  7. Spotkanie Koalicji "RT-ON w Złoczewie
  8. Marsz klimatyczny 8 grudnia w Katowicach
  9. Wspominamy Irenę Rogowską

1. Koncesji dla Złoczewa nie będzie?

Jedna z ważniejszych informacji dla ruchu antyodkrywkowego w listopadzie - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi unieważnił studium zagospodarowania przestrzennego dla gminy Złoczew. Sąd przyznał rację mieszkańcom, którzy skarżyli wadliwość studium uwzględniającego planowaną kopalnię odkrywkową. Decyzja WSA oznacza, że inwestor, spółka PGE, nie może starać się o koncesję na wydobycie węgla.
W listopadzie 2017 roku Rada Miejska w Złoczewie przyjęła dokument określający najważniejsze kierunki rozwoju i zagospodarowania przestrzennego gminy. Jednak Stowarzyszenie „Nie dla odkrywki Złoczew” zaskarżyło dokument gdyż ich zdaniem – co potwierdził sąd - studium narusza przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym i jest wadliwe.
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Sad-blokuje-droge-do-koncesji-na-wydobycie-wegla-w-Zloczewie/

Co na to władze Złoczewa? Jak twierdzi posłanka Małgorzata Janowska burmistrz Złoczewa Dominik Drzazga poinformował, że do NSA zostanie złożone odwołanie od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 listopada 2018 r., która uniemożliwia PGE staranie się o koncesję na wydobycie węgla w Złoczewie.
http://ddbelchatow.pl/artykuly/aktualnosci,87340.html

Posłanka Jankowska to ta osoba, która wyszła z planem przyłączenia części gminy Kleszczów do Bełchatowa
http://belchatow.naszemiasto.pl/artykul/poslanka-malgorzata-janowska-chce-okroic-gmine-kleszczow,4706547,artgal,t,id,tm.html

Dr hab. Leszek Pazderski, ekspert  ds. polityki ekologicznej Greenpeace Polska twierdzi: "Greenpeace nie był stroną tego postępowania, ale znamy sprawę i uważamy że to mieszkańcy mieli rację, skarżąc studium gminy Złoczew. To jest oczywiście kwestia do dyskusji i faktycznie chyba najlepiej by wypowiedział się tu Naczelny Sąd Administracyjny, wtedy wszyscy będziemy wiedzieć na czym stoimy".

2. Międzynarodowe spotkanie dotyczące przyszłości odkrywki Turów

Turów na ustach Polaków, Czechów i Niemców – w końcu była okazja, aby porozmawiać o problemach generowanych przez odkrywkę otwarcie i we wspólnym gronie. Konferencję w czeskim mieście Frydlant zorganizowała EKO-UNIA oraz RT-ON a jej celem było zapoznanie się z głównymi aktorami oraz poszkodowanymi przez odkrywkę Turów. Tymi z pewnością są Czesi, choć na spotkaniu byli bardzo ostrożni w artykułowaniu swoich obaw. Niemniej i oni nie pominęli tego, z jakimi kosztami i problemami musi się borykać ich gmina - zapylenie z kopalni, czasami burze piaskowe. Najważniejszym alarmującym problemem jest niedostatek wody i wiążąca się z tym konieczność inwestycji w wodociągi o kosztach dochodzących do setek tysięcy euro i - jak się okazuje - bez jakiegokolwiek odszkodowania czy pomocy ze strony polskiej.

Obecność Niemców, którzy brali już udział w konsultacjach transgranicznych dotyczących inwestycji PGE w Gubinie dała zgromadzonym nadzieję, że wspólnymi siłami można skutecznie sprzeciwić się inwestycjom, które szkodzą ludziom i przyrodzie. Dzięki m.in takim konsultacjom planowana inwestycja PGE w Gubinie nie powstała.

Czesi i Niemcy szukują się teraz do wspólnych konsultacji społecznych dotyczących planowanego poszerzenia odkrywki Turów. Pomocą prawną służy fundacja prawnicza Frank Bold.
Więcej:
http://eko.org.pl/n_2187    

3. Kto ubezpieczy Turów?

To pytanie zadawaliśmy już nie raz. Teraz odpowiedź na nie staje się coraz łatwiejsza. Otóż możliwe, że nikt rozsądny, kto nie może liczyć na państwowe subwencje nie zaryzykuje, aby zabezpieczyć coś, to nie ma jasnej przyszłości.
Coraz więcej banków i towarzystw ubezpieczeniowych odwraca się od węgla. Bez ubezpieczenia, szansa na finansowanie jest nikła.
https://energetyka.wnp.pl/wegiel-ma-coraz-trudniej-przybywa-ekologow-wsrod-bankow-i-ubezpieczycieli,333783_1_0_0.html

W tym temacie wypowiedział się Jakub Gogolewski na spotkaniu we Frydlantcie:
 „Skoro Skarb Państwa nie podejmuje koniecznych kroków, aby wpłynąć na PGE i nie dopuścić do inwestycji, która będzie kosztować społeczeństwo bezpieczeństwo oraz publiczne pieniądze, dzisiaj my wzywamy towarzystwa ubezpieczeniowe, aby pokazały, że obecnie nie ma miejsca już na spalania węgla brunatnego. Tak długo jak ubezpieczyciele Turowa będą pogłębiać ryzyko zmian klimatu będziemy  wywierać na nie nacisk. Te firmy to: Austriacka Vienna Insurance Group wraz z jej polskimi spółkami córkami - Interrisk oraz Goathaer, austriacka UNIQA, włoski Generali, niemieckie Ergo Hestia oraz należąca do niemieckiego Talanxa Warta. To one ponoszą współodpowiedzialność za niszczycielski wpływ elektrowni i odkrywki Turów na zdrowie i jakość wody mieszkańców Polski, Czech i Niemiec”.

4. Węgiel i ubezpieczyciele w roli głównej. Zapraszamy na film

Polecamy Państwa uwadze film o polskich  i niemieckich odkrywkach, elektrowniach PGE  RWE oraz związkach ubezpieczycieli i banków z węglowym biznesem.
Udzieliliśmy pomocy  w jego realizacji zaś jednym z występujących przed kamerą jest Kuba Gogolewski (Fundacja "RT-ON").   
https://www.youtube.com/watch?v=DwRcKeM_rBc

5. Farsa i PR – Polityka energetyczna Polski do 2040 r. oraz film na COP 24

Fala krytyki, niedowierzanie – Polska na chwilę przed konferencją COP 24 prezentuje Politykę energetyczną, która nie bierze pod uwagę światowych wyzwań dla polityki klimatycznej. Wygląda to mniej więcej tak: w 2030 r. 60% energii ma być wytwarzane z węgla. Jego wydobycie stanie się opłacalne dzięki zmapowaniu i otwarciu nowych złóż (będziemy też szukać u siebie nowych złóż ropy i gazu, w tym niekonwencjonalnego). Jako energetyka niskoemisyjna pomyślana jest raczej jądrówka niż OZE - w 2033 r. ma nastąpić uruchomienie pierwszych 1-1,5 GW w atomie, potem kolejne moce (znalezienie finansowania na to jest jednym z celów strategii). Udział oze ma do 2030 r. osiągnąć poziom 21%.
I co ciekawe - wiatraki lądowe mają w ogóle wypaść z miksu.
 
Realizacja ma kosztować 400 mld pln.
https://www.gov.pl/web/energia/polityka-energetyczna-polski-do-2040-r-zapraszamy-do-konsultacji
https://twitter.com/MinEnergii

To wszystko okraszone jest jeszcze filmem Ministerstwa Spraw Zagranicznych na COP24. Pomysł Ministerstwa jest szatański – takiej PR-owej ekwilibrystyki nie powstydziłyby się mózgi propagandy ZSRR. Nasz kraj jest rajem. W filmie Polska jest nie biało-czerwona, ale biało-zielona! Kreatywność i mądrość zadziałała oczywiście od razu z drugiej strony i w sieci można zobaczyć też przeróbkę filmu, który raczej obnaża polskie bojkotowanie polityki klimatycznej.
https://www.facebook.com/greenpeacepl/videos/2216247768664996/?notif_id=1542907565479352¬if_t=live_video
http://wyborcza.pl/7,75968,24218325,klimatyczny-szczyt-bezczelnosci-czyli-polska-bajeczka-dla-gosci.html

6. Niemcy – rząd na ławie oskarżonych

Koniec z demonstracjami, a przynajmniej z nadzieją, że one same coś zmienią. Organizacja BUND wraz ze związkiem energetyki odnawialnej (Solarenergie-Förderverein Deutschland) i wieloma prywatnymi osobami złożyły pozew przeciwko rządowi. Uzasadnienie – skarżący twierdzą, że ich podstawowe prawa człowieka do życia, zdrowia oraz własności są zagrożone przez politykę klimatyczną rządu federalnego. Żądają, aby rząd nie dopuścił do podniesienia średniej temperatury ziemi więcej niż o 1.5 stopnia Celsjusza.
http://www.eko.org.pl/n_2193

7. Spotkanie Koalicji "RT-ON w Złoczewie

Tradycyjnie, co pół roku spotkaliśmy się w gronie Koalicjantów by omówić wydarzenia ostatnich miesięcy oraz  zaplanować kolejne wspólne działania.  W maju  br.  widzieliśmy się w Mogilnie,    drugie kolejne w tym  roku spotkanie naszej Koalicji "ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE" odbyło się 16 listopada 2018  w Złoczewie.

W spotkaniu udział wzięli reprezentanci z niemal wszystkich  regionów  gdzie planuje się lub  nadal działają odkrywki węgla brunatnego (złoża: Gubin/Brody, Złoczew, Dęby Szlacheckie, Legnica, Ościsłowo, Tomisławice) oraz organizacji pozarządowych tworzących od początku  naszą Koalicję (jak np. Eko Unia, Fundacja Greenpeace, CZR czy Fundacja Frank Bold). 
 Spotkanie w Złoczewie  było też  okazją do uhonorowania minutą ciszy pamięci zmarłej 7.11.18  współtwórczyni naszego ruchu,  Przewodniczącej  Koalicji  „RT-ON” pani  Ireny Rogowskiej. Pierwszym wspólnym ustaleniem zgromadzonych było przyjęcie propozycji ustanowienia dorocznej nagrody Ogólnopolskiej Koalicji  "ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE",  im. Ireny Rogowskiej. Zasady, kryteria i tryb jej  przyznania opracuje Rada Programowa  Fundacji   „RT-ON” pod przewodnictwem  Radosława Gawlika.

W toku spotkania jak zwykle  doszło do przedstawienia aktualnej sytuacji Koalicjantów w regionach oraz ich autonomicznych działań  na rzecz swoich społeczności, także w kontekście  wielokrotnie pozytywnych dla naszego ruchu  wyników  niedawanych wyborów  samorządowych. Głos zabrali m.in . Anna Dziadek, Stanisław Skibiński,  Józef Drzazgowski, Wanda Radowska. W imieniu  swoich  organizacji  informację  na temat zrealizowanych i planowanych działań przedstawili min. Katarzyna Kubiczek (Eko Unia),  Bartosz Kwiatkowski (Frank Bold),  Jakub Gogolewski  (Fundacja RT-ON), Zbigniew Tynenski (CRZ), Łukasz Supergan  i Leszek Pazderski  (Greenpeace). Osobne prezentacje dotyczyły przebiegu  lipcowego "Obozu dla Klimatu" w Świętnem (M. Sadkowska - Fundacja „RT-ON”), zmian  na rynku ubezpieczeń kopalni i elektrowni węglowych oraz ich wpływu na planowane odkrywki węgla brunatnego (Kuba Gogolewski - Fundacja „RT-ON”) oraz strategii medialnej dot. węgla brunatnego i odkrywek (Joanna Kubicka - Eko -Unia).

Podczas dyskusji o sytuacji „polityczno-energetycznej”,  którą otworzył dr Michał Wilczyński padło szereg niepokojących kwestii dotyczących np. drastycznego wzrostu  cen energii jaki  nastąpi w przyszłym roku  wskutek konfliktu pomiędzy niezreformowanym  sektorem energetyczno - węglowym a całą gospodarka,  co już skutkuje zagrożeniem konkurencyjności gospodarki naszego kraju. Dodatkowo Polska nie jest technicznie przygotowana, ani nie specjalnie też  zabiega, by korzystać z tańszej zielonej energii w ramach połączeń transgranicznych z krajami UE. Nie wiadomo dlaczego chce  budować nowe bloki na węgiel kamienny w chwili gdy lawinowo  rośnie jego import ze wschodu.  Problemem jest,  na co zwrócił uwagę dr  hab Leszek Pazderski, krótka perspektywa zarządów spółek węglowych jak PGE SA , które ulegają związkowcom  np. w kwestii  planów budowy nowych kopalni. Ponieważ polskie władze  sprzeciwiają  się celom  redukcyjnym w stanowisku na COP 24 w Katowicach - jednym z  koalicyjnych ustaleń było wsparcie dla pomysłu udziału Koalicjantów w  "Marszu dla  Klimatu" jaki odbędzie się  w sobotę, 8 grudnia 2018 w g. 12:00 – 15:00 w Katowicach (Plac Wolności). Wcześniej 3011.18 cześć z nas weźmie udział  w konferencji pt. Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska. Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii" we Wrocławiu (organizator EKO-UNIA).

Osobną dyskusję wywołała sprawa przygotowywanego przez Zbigniewa Tynenskiego (CZR)  projektu wspólnej  koalicyjnej  odpowiedzi na skandaliczne, zniechęcające do dialogu pismo od Wiceministra Energii w następstwie  apelu jaki złożyliśmy w trakcie Zgromadzenia Publicznego przed ME 27.09.2018. Podobnie  żywą dyskusje wywołała  prezentacja nt. strategii medialnej dotyczącej węgla brunatnego  odkrywek oraz proponowanych działań  mających pomoc dotrzeć z naszych przekazem do szerszej niż obecnie opinii publicznej.


8. Marsz klimatyczny  8 grudnia w Katowicach

Zapraszamy na Marsz dla Klimatu w Katowicach 8.12 godz. 12.00-15.00

 Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Koalicja RTON oraz inne organizacje, partia Zieloni mobilizują ludzi z Warszawy i Wrocławia oraz innych miejsc do udziału w „Marszu dla Klimatu”

Na Szczyt Klimatyczny COP 24 we Katowicach przyjedzie ok 30 tys. ludzi z blisko 200 państw świata.
Rząd PiS (i jego twarz  minister energii Tchórzewski) chce nadal przeznaczać nasze podatki na ocieplanie i tak już za ciepłego klimatu. Ostatnio chce dopłacać kopalniom i elektrowniom z naszych podatków za podwyżki cen prądu!
Minister Tchórzewski pełni funkcję hamulcowego, jego nowa strategia energetyczna do 2040 r to: budowa nierealnych elektrowni atomowych, łaskawe dopuszczenie trochę OZE, trochę gazu i nadal kopanie węgla.

Mamy kolejny rząd (po podobnym w tej materii PO-PSL z lat 2010-14), który oderwał się od rzeczywistości i utknął  mentalnie na dnie nierentownej kopalni!

Nasz świat się wali.
Cywilizacja znalazła się w poślizgu  i na zakręcie.
Trzeba umiejętności, odwagi i szybkich decyzji POLITYKÓW oraz nas społeczeństwa, abyśmy się nie roztrzaskali.

Musi nas  być  8. grudnia tysiące na ulicach Katowic!
Jeśli  politycy PiS nie wykażą odwagi godnej racji stanu Polski i  ratowania Świata, to przyszła koalicja wyborcza po PiS musi zmienić radykalnie polską politykę energetyczno- klimatyczną.

W tej intencji przetrwania człowieka na Ziemi i BUDZENIA POLITYKÓW idziemy w międzynarodowym Marszu dla Klimatu.

Koleżanki i Koledzy!
nie ma ważniejszej dziś rzeczy.
Maszerujemy dla klimatu i Ziemi!
Dla naszych dzieci i wnuków!
            
Radosław Gawlik
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, partia Zieloni

JAK JEDZIEMY ?

Organizujemy wyjazd bezpłatny autobusami, które odjadą z różnych miejsc.

 Z Wrocławia do Katowic – 8 grudnia czekać będzie o godzinie  8.30 autobus koło Arsenału- ul Cieszyńskiego 9.
Powrót o godzinie 17 z Katowic do Wrocławia

Zapisy na Marsz dla Klimatu dla osób, które na pewno wezmą udział, z podaniem imienia, nazwiska i kontaktu telefonicznego do:

Witold Miklaszewski
info-ekounia@eko.org.pl 
i telefonicznie  71 344 22 64  
godz. 10-15.00
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Strony Marszu  :

Strona: Pl: https://marszdlaklimatu.wordpress.com/
Fb: PL: https://www.facebook.com/events/448362592357129/
ENG Fb event: https://www.facebook.com/events/1886196371475842/

9. Wspominamy Irenę Rogowską

Irena Rogowska, Przewodnicząca Koalicji  "RT-ON" nie żyje.  Nieuleczalna choroba, po kilku miesiącach walki pokonała wspaniałą, charyzmatyczną osobę o wielkim sercu i niespotykanej wrażliwości na ludzką krzywdę.
Twórczyni  i lidera naszego ruchu, świetnego i odważnego samorządowca pożegnaliśmy 10 listopada.  Pośród osób, które miały przywilej spotkania Jej na swojej drodze zawodowej czy społecznej Pani Irena Rogowska pozostanie w pamięci na zawsze. 

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

 

Pod Prąd

    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej