×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
2 stycznia 2023
Pod Prąd
 

Pod Prąd

na przełomie roku 2022/2023

Drodzy Koalicjanci, zapowiada się trudny przyszły rok. Wojna w Ukrainie trwa, podwyżki cen energii dopiero przed nami, a do tego pogarsza się sytuacja epidemiczna i pandemiczna. To wszystko może się okazać bardzo dobrym pretekstem, aby dawać paliwom kopalnym fora.
Życzymy Wam wytrwałości w pracy, zdrowia i poprawy stosunków wodnych w regionach!

 
 
 
1. NABE prawie gotowe – sporo pytań co do przyszłości regionów górniczych
2. Ku przestrodze – jezioro powyrobiskowe w Cottbus wciąż niegotowe
3. Konferencja w Bełchatowie – ruszyły zapisy
4. 14 stycznia wielki protest koło kopalni Garzweiler w Niemczech
5. Polecamy wystawę zdjęć w Libercu o Turowie
6. Koncesja dla Turowa do 2044  - ostatnia prosta?
1
1. NABE prawie gotowe – sporo pytań co do przyszłości regionów górniczych

„NABE uwolni spółki energetyczne od aktywów węglowych” –
To nie jest fejk, to oficjalne stanowisko PGE, które przyznaje, że węgiel to ryzyko inwestycyjne. Rząd potrzebuje pieniędzy na rozwój OZE, więc pozbywa się węgla z „portfela” inwestycyjnego. Prezes PGE mówi wprost:
- Potrzebujemy się dalej rozwijać, potrzebujemy się mocniej zapożyczać. Dzisiaj instytucje finansowe, ubezpieczyciele, banki, nie chcą finansować przedsiębiorstw, które mają w swoim portfolio źródła zasilane węglem. Stąd ta cała operacja, wielka operacja polegająca na wydzielaniu aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE)
Powstanie NABE połączone zostało także z umową społeczną. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby NABE miało głównie funkcję transformacyjną dla sektora górniczego. Cieszą się górnicy, w tym załoga ZE PAK.
Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że NABE dostarczy:

  • gwarancje pracownicze w obszarze statusu pracodawcy, zachowania uprawnień pracowniczych i stabilizacji zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzeń po procesie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa,
  • system osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego,
  • mechanizm minimalizowania skutków transformacji,
  • zasady monitorowania realizacji Umowy Społecznej.

MAP dodaje, że przewidziano „wprowadzenie w drodze ustawowej pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników w okresie wyłączania bloków energetycznych lub systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego”.

Komentarz:
Mamy powód do satysfakcji bowiem jako  Fundacja, EKO-UNIA i Koalicja RT-ON od  lat naciskaliśmy  na instytucje finansowe  (banki i ubezpieczyciele) żeby nie wpierały inwestycji węglowych i szerzej włączyły  się w walkę ze zmianami klimatu  radykalnie zmieniając przy tym swoje polityki korporacyjne w kierunku wparcia dla zielonych inwestycji. Coraz trudniej finansować brudną, węglową energię. Proces ten (z trudem) zrozumieli nawet rządzący i władze PGE dostrzegając potrzebę pozbycia się toksycznych  tj. węglowych aktywów  by spółki mogły pozyskać swobodne finansowanie. Czy NABE jest będzie dobrym rozwiązaniem? Tego teraz nie wiemy ale wiemy,że krok ten został wymuszony przeze banki poddane presji społeczeństwa obywatelskiego .Pojawiają się obawy, że w związku z NABE koszt odchodzenia od węgla- transformacji spadnie wyłącznie na nas podatników. Koncerny, które lata na nim się bogaciły, umywają ręce - „toksyczny węgiel” i problemy transformacji nie są już ich ?

 https://www.clientearth.pl/najnowsze-dzialania/artykuly/bez-wiatrakow-na-ladzie-polski-rachunek-za-prad-bedzie-wyzszy-o-7-mld-zl-wynika-z-analizy-aurory-i-clientearth/
 https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/umowa-spoleczna-NABE-transformacja-energetyczna-12855.html
 https://nettg.pl/gornictwo/192959/nabe-uwolni-spolki-energetyczne-od-aktywow-weglowych

^menu
2
2. Ku przestrodze – jezioro powyrobiskowe w Cottbus wciąż niegotowe

Widzieliście kiedyś jak wygląda zalewanie wyrobiska po wydobyciu węgla brunatnego oraz budowa całej infrastruktury nowego jeziora? Polecamy film o budowanym "Chociebuskim morzu Bałtyckim". Film jest w j. niemieckim, ale obrazy mówią same za siebie.
Jezioro miało być gotowe w 2022 r., ale wody wciąż brak. W mieście za to mamy już spółki odpowiadające za port, mamy biuro promocyjne oraz gadżety jak kosze plażowe w centrum miasta.
Problemy wynikają m.in. z gigantomanii - takiego jeziora nie ma nikt!
Ku przestrodze 

 https://www.ardmediathek.de/video/dokumentation-und-reportage/aufbruch-am-cottbuser-ostsee/rbb-fernsehen/Y3JpZDovL3JiYi1vbmxpbmUuZGUvZG9rdS8yMDIyLTExLTAyVDIyOjE1OjAwX2I2MjlhZjhhLWM2NDktNGU3NS04NDZkLWI0MjIwYTQ1NTM4YS9hdWZicnVjaC1hbS1jb3R0YnVzZXItb3N0c2VlLWJyYW5kZW5idXJncy1ncm9lc3N0ZXItc2VlLWVudHN0ZWh0
 https://www.lr-online.de/lausitz/cottbus/cottbuser-ostsee-ist-die-grosse-idee-des-cottbuser-ostsees-in-gefahr_-68065119.html

^menu
3
3. Konferencja w Bełchatowie – ruszyły zapisy

„TRANSFORMACJA WĘGLA BRUNATNEGO” – to konferencja, która odbędzie się w dniach 17–19 kwietnia 2023. Kongres ma być międzynarodowy, więc chyba warto wziąć w tym udział.  
„Bełchatów stanie się miejscem integracji osób ze środowiska górniczego i energetycznego. Naukowcy i eksperci związani z branżą podejmować będą ważne dla gospodarki tematy związane z przyszłością węgla brunatnego, który stanowi istotny element stabilizujący bezpieczeństwo energetyczne Polski.”

Komentarz redakcji:
Nie zrozumiemy dlaczego takie plany, konferencje i środki UE z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie mogą dotyczyć też Turowa, którego czas też się kończy, a transformacja trwa jak twierdzi PKE i rząd PiS?

Rejestracja wystartowała:

 https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/ruszaja-przygotowania-do-xi-miedzynarodowego-kongresu-gornictwa-wegla-brunatnego-w-belchatowie

^menu
4
4. 14 stycznia wielki protest koło kopalni Garzweiler w Niemczech

Spółka RWE zapowiedziała likwidację obozu dla klimatu oraz ochrony miejscowości Lutzerath koło odkrywki Garzweiler. Organizacje jak Alle Dörfer Bleiben BUND, Campact, Fridays For Future Deutschland, Greenpeace Deutschland, Klima-Allianz Deutschland, Lützerath Lebt!,   NAJU NRW proszą o pomoc w obronie obozowiska, które stało się niemieckim symbolem ochrony klimatu. Nie wykluczone, że dojdzie do starć z policją, co wydarzało się podczas obrony lasu Hambacher Forst. Przedsmak starcia mieliśmy już 2 stycznia, o czym donosiło nawet TVP. Musimy jednak sprostować, że protesty te odbywają się w innym landzie, a mianowicie w Nadrenii Północnej-Westfalii; nie była to żadna potyczka, ale przedsmak sporej konfrontacji, a do tego nie chodzi o żadne pomysły na uruchomienie odkrywki, ale o plany, na które już się zgodził rząd landowy. Dodajmy, że jeżeli węgiel spod wsi zostanie spalony, to zostanie też przekroczony budżet emisyjny, na jaki Niemcy się zgodziły w związku z Porozumieniem Paryskim.

 https://www.tvp.info/65430356/zamieszki-w-niemczech-aktywisci-klimatyczni-starli-sie-z-policja-w-lutzerath-chodzi-o-uruchomienie-kopalni-wegla-brunatnego
 https://www.alle-doerfer-bleiben.de/demo/

^menu
5
5. Polecamy wystawę zdjęć w Libercu o Turowie

W Libercu od 9 stycznia w galerii OC Nisa będzie można zobaczyć zdjęcia z okolic odkrywki Turów. Na wystawę zaprasza Milan Starec

 https://twitter.com/FacingTurow

^menu
6
6. Koncesja dla Turowa do 2044  - ostatnia prosta?

30 grudnia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że organ koncesyjny wydał zawiadomienie o zakończeniu postępowania w sprawie koncesji dla Kopalni Turów na wydobycie do 2044 r.
Strony mają możliwość zapoznania się z aktami sprawy, składania wniosków i uwag w przedmiotowej sprawie, w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w terminie 21 dni od dnia publicznego ogłoszenia obwieszczenia.

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej