×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

22 września 2018
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie ­­­- 09/2018

  1. Konferencja w Warszawie - „Węgiel brunatny w XXI wieku - zwyczajny biznes, czy katastrofa?”
  2. Czy bogaty Kleszczów podzieli się swoim imperium i ile mu zostanie?
  3. Polityka surowcowa państwa – podsumowanie w październiku
  4. Reportaż. W roli głównej – nasi koalicjanci
  5. Pompowanie wody z Tomisławic nie zgodne z prawem
  6. Ważne! Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla WLKP
  7. Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości Turowa
  8. Protest Hambacher Forst w Niemczech w starciu z policją i koncernem

1. Konferencja w Warszawie - „Węgiel brunatny w XXI wieku - zwyczajny biznes, czy katastrofa?”

Konferencja w Warszawie - „Węgiel brunatny w XXI wieku - zwyczajny biznes, czy katastrofa?”
Doroczna Konferencja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki  NIE”  już 27 września 2018 r.  w Warszawie! 
Centrum PrasowymFOKSAL, ul. Foksal 3/5 Warszawa g.12.00

W tym roku, jak zawsze, wiele ważnych tematów, ale zagadnieniem, któremu szczególnie poświęcimy uwagę  jest: „Czy odkrywki to dobra inwestycja - co świat finansów i  przedsiębiorców myśli o węglu?” oraz  program dla sektora górnictwa węgla brunatnego  i jego konsekwencje dla społeczności lokalnych. Wspólnie z prof. Janem Popczykiem zastanowimy „Jeśli nie węgiel to co?”
Obrady z pewnością będą bardzo ciekawe, gdyż swoją obecnością zaszczycą nas  prelegenci, m.in.  wspomniany wyżej prof. Jan Popczyk, Aleksander Śniegocki (WiseEuropa), Miłosz Jakubowski (Frank Bold) oraz  dr Benedykt  Pepliński i dr Sylwester Kraśnicki. Głos zabiorą reprezentanci reprezentanci Koalicji „RT-ON” oraz przedsiębiorcy i samorządowcy.
Moderować dyskusję będą Radosław Gawlik i dr Michał Wilczyński.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Istnieje możliwość zorganizowanego i  bezpłatnego  (przejazd do i z Warszawy) np. z Wielkopolski oraz innych regionów. Ci z Koalicjantów, którzy chcą dołączyć i wziąć udział w Konferencji, czy to  jako grupa czy też indywidualnie - proszeni są o imienne /ilościowe zgłoszenia oraz kontakt z p. Ewą Brzezińską (e.brzezinska@fundacja.rt-on.pl) lub z Tomaszem Waśniewskim (Fundacja „RT-ON”).

Termin potwierdzenia udziału: wtorek  25.09.2018.

2. Czy bogaty Kleszczów podzieli się swoim imperium i ile mu zostanie?

Gmina Kleszczów kusi. To najbogatsza gmina w Polsce, mimo że jej profity okupione są stratami sąsiadów. Koszty zewnętrzne zarówno kopalni odkrywkowej jak i elektrowni odczuwane są na bardzo szerokim obszarze, jednak śmietankę (dochody z kopalni i elektrowni) spijają nieliczni. Ten niesprawiedliwy podział z pewnością wpływa na kampanię medialną i obraz gminy, ale jeszcze bardziej jest promocją kopalnictwa węgla brunatnego. Teraz, kiedy pojawił się dość kontrowersyjny pomysł posłanki PiS, aby do bogactwa dołączyć również inne gminy - zawrzało. Sam pomysł budzi opór z powodów prawnych i można podejrzewać, że to element kampanii wyborczej. Sama idea obnaża jednak problem kosztów zewnętrznych, chętnie wypieranych przez beneficjentów, którzy zapatrzeni w chodniki, place zabaw oraz zwykły blichtr nie dostrzegają, że węgiel brunatny to gospodarka rabunkowa.Ta debata może mieć ciekawy przebieg i wyciągnąć na światło dzienne wiele aspektów poruszanych przez przeciwników odkrywek.

"To po prostu skrajnie niesprawiedliwe. W końcu wpływ elektrowni na życie mieszkańców, czyli zapylenie i ograniczenie wód gruntowych, jest niemal identyczne jak u bogatego sąsiada - mówi posłanka PiS (http://www.tvn24.pl)"

Wszystko brzmi pięknie, ale musimy uważać, aby nie wyszła z tego sprawiedliwa epopeja o węglu brunatnym. Gdyby bowiem obdzielić kosztami zewnętrznymi region, to samej gminie Kleszczów niewiele by pozostało.

https://www.tvn24.pl/poslanka-pis-premier-za-rozbiorem-polskiego-kuwejtu,865930,s.html

3. Polityka surowcowa państwa – podsumowanie w październiku

10 października w Warszawie odbędzie się podsumowujące spotkanie dotyczące Polityki Surowcowej Państwa. Nie może tam zabraknąć RTON. W poprzednich edycjach mogliśmy doświadczyć jak nadmuchane są już same pojęcia w tytule konferencji – wielokrotnie mogliśmy się przekonań, że nie miały one nic wspólnego z konsultacjami, a z gadającymi głowami.

Ale, ale – nie mylcie państwo tych konsultacji ze wspaniałym filmem Kieślowskiego pt. „Gadające głowy”, w którym kolejne osoby odpowiadają na pytania: kim jesteś i czego byś chciał/chciała. Przed wizytą w Warszawie gorąco polecamy film oraz zachęcamy do przemyślenia, co jest dla nas najważniejsze w życiu.

4. Reportaż. W roli głównej – nasi koalicjanci

Piotr Krygier, były górnik dołowy, rolnik, aktywny przeciwnik kopalni odkrywkowych i Koalicjant "RT-ON" daje prawdziwe świadectwo czym są odkrywki węgla brunatnego. Polecamy wstrząsający reportaż o ludzkiej krzywdzie, dramacie rolników i nadziei jaką niesie wspólne działanie przeciw sprawcom katastrofy. Tekst powstał dzięki Jasiowi Kapeli oraz fotografowi Jakubowi Szafrańskiemu. Jeżeli jeszcze nie przeczytaliście reportażu, to ogromnie polecamy. Liczymy na więcej takich obrazów i celnych wypowiedzi. Dzięki takim tekstom ruch antyodkrywkowy i  jego postulaty trafiają  do mieszkańców dużych  miast.  Podziękowałem gorąco autorowi - komentuje Tomasz Waśniewski-  niemal dekadę musiałem czekać by w mediach ukazała się tak ostra,  bez owijania w bawełnę publikacja o odkrywkach  i dramacie ludzi w starciu  z wszechwładną dotąd kopalnią.


5. Pompowanie wody z Tomisławic nie zgodne z prawem

KWB Konin nie może już pompować wody z odkrywki Tomisławice. Decyzja prezesa Wód Polskich oznacza, że skończyło się pozwolenie wodnoprawne na pompowanie wód z odkrywki Tomislawice. Dalsze pompowanie wody będzie teraz sprzeczne z prawem. Należy się tej sprawie przyglądać i w razie złamania prawa trzeba będzie wyciągnąć konsekwencje. Biorąc pod uwagę postępowanie, jakie będzie musiała podjąć kopalnia, aby odzyskać pozwolenie na pompowanie wody, całość potrwa około 2 lat.

Aby ukazać kontekst, przypomnijmy artykuł z 2011 r.
Odkrywka musi być cały czas odwadniana ze względu na maszyny i ludzi, którzy pracują w Tomisławicach - tłumaczy Ewa Galantkiewicz, rzecznik prasowy Kopalni "Konin".

Nasi Czytelnicy nie rozumieją, dlaczego kopalnia nie wstrzymała pompowania wody do Gopła i Noteci w czasie, gdy rzeka wylewała się z koryta i zalewała łąki i pola rolników. Nie rozumie tego również poseł Krzysztof Brejza.

Czytaj więcej:

W sprawie odpompowania wody z odkrywki Tomisławice odbył się w marcu 2017 r. protest.


6. Ważne! Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla WLKP

Marszałek Wielkopolski zaprasza do konsultacji społecznych w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego województwa

W przedłożonym planie złoża Dęby Szlacheckie i Ościsłowo są przeznaczone do wydobycia. Mowa jest też o „celu publicznym” owych złóż. Dodajmy, że mieszkańcy w referendum opowiedzieli się przeciwko budowie kopalni. Mimo to złoże znajdujące się pod ich domami ma być przeznaczone do eksploatacji.

Termin wniesienia uwag to 12 październik.

Namawiamy wszystkich koalicjantów do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Warto również poruszyć temat na kolejnej konferencji w Warszawie 27 września.

7. Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości Turowa

Telewizja Bogatynia opublikowała informację prasową przygotowaną przez EKO-UNIĘ

„Elektrownia Turów właśnie buduje nowy blok energetyczny na blisko 500 MW. Aby ten miał paliwo, potrzebne jest rozszerzenie odkrywki Turów. Inwestor PGE sporządził niedawno raport oddziaływania na środowisko, co oznacza, że zgodnie z prawem rozpoczną się niedługo konsultacje społeczne. Mieszkańcy będą mogli zająć stanowisko. Następnie o głos zostaną poproszeni Niemcy i Czesi, którzy od lat ponoszą rozliczne straty powodowane przez kompleks. Na zapylenie w bogatyńskich osiedlach Zatonie i Trzciniec skarżą się mieszkańcy, a sytuacja od wielu lat się nie zmienia”.

Wcześniej odbyły się też konsultacje transgraniczne dotyczące zmiany miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego z udziałem Czechów, którzy wypowiedzieli się krytycznie odnośnie rozszerzenia odkrywki. W przeciwieństwie do strony polskiej Czesi nie uważają, że konsultacje są już zakończone.  Teraz czas na Niemców.
Czekamy też konsultacje dotyczące  procedury środowiskowej powiększenia odkrywki w Turowie o ok 3,5 tys ha. Powinny one odbyć się we wszystkich 3 krajach..

Zapraszamy do odsłuchania audycji red. Ewy Podoslkiej w TOK FM na ten temat 29.09 (sobota) o godz 20.00 z udziałem ekspertów Kuby Gogolewskiego (Fundacja RTON) , Łukasza Adamkiewicza (#13) oraz Radosława Gawlika (EKO-UNIA)

8. Protest Hambacher Forst w Niemczech w starciu z policją i koncernem

Od dwóch tygodni trwa eksmisja obozu w lesie Hambacher Forst. Koncern RWE przy  „największej w historii Niemiec” – jak donoszą media – eskorcie policji, niszczy obóz oraz usuwa aktywistów. Oficjalnym powodem są przepisy przeciwpożarowe oraz przepisy prawa budowlanego, które po 6 latach protestu uznały ten obóz za „niebezpieczny”.
W międzyczasie las Hambacher Forst stał się „najbardziej znanym lasem w Niemczech”, a komentarze pojawiają się już nie tylko w codziennej prasie i w wydaniach dzienników telewizyjnych, ale nawet w programach satyrycznych czy debatach polityków.
W sprawie protestu wypowiedział się też związek zawodowy policjantów, który stwierdza, że „angażowanie policji do takich działań wiąże się z ryzykiem po obu stronach, gdyż konflikt – który jest problemem polityków i koncernów – przedstawiany jest jako konfrontacja aktywistów i policji. Do tego zdjęcia policjantów obiegające media, kiedy ci pacyfikują młodych ludzi, narażają na szwank opinię o policji”.

W debacie podkreśla się konieczność wydobycia węgla dla „zapotrzebowania dla konsumentów energii” wiadomo jednak, że energia produkowana przez RWE zaspokaja potrzeby dużych koncernów jak Krupp czy Bayer, ale też eksportowana jest za granicę.

Premier landu Nadrenia Północna Westfalia wypowiedział się w stylu, że ważny jest zrównoważony rozwój i ochrona klimatu, ale także przemysł – czyli de facto powiedział to, co wszyscy już wielokrotnie słyszeliśmy. Jest to po prostu umywanie rąk.

Do konfliktu doszło z powodów politycznych, ale sprawa przedstawiana jest w sposób, jakby to aktywiści chcieli upadku dużych przedsiębiorstw i miejsc pracy w regionie.

19 września doszło do tragedii, którą antycypowała sama policja – młody dziennikarz spadł z wysokości 15 metrów i zginął w drodze do szpitala. Władze landowe zadecydowały o wstrzymaniu eksmisji oraz namawiają do większej refleksji. Niestety dla tego człowieka jest już za późno.

Na początku października w Warszawie planowana jest akcja solidarnościowa z aktywistami Hambacher Forst oraz przekaz do RWE, które doprowadziło do eskalacji problemu oraz wpływa na polityków, aby ci przeciągali w nieskończoność odejście od węgla w energetyce w Niemczech.
RWE i wielka polityka naraziła wizerunek Niemiec jako lidera ochrony klimatu. Nasza władza w Polsce może na tym tylko skorzystać. Powiedzmy nie powiązaniu polityki i koncernów energetycznych.

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka (...)
czytaj całość
więcej
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej