×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
24 stycznia 2023
Pod Prąd
 

Pod prąd

styczeń 2023

 
 
 
1. Protesty w Niemczech – RT-ON aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrywkowy, TVP pisze o „ekoterrorystach”
2. Niezależność i miejsca pracy - elektrownia  atomowa w Pątnowie za 20 lat?
3. Pół miliarda zamiast kilkudziesięciu  milionów- tak się kończy polskie „rumakowanie” w sprawie Turowa! Przed nami kolejny konflikt
4. Ambasador Gniazdowski  wraz z marszałkiem Kraju Libereckiego, Martinem Putą, z wizytą na Trójziemiu
5. Niemcy mają ekspertyzę – kopalnia odkrywkowa Turów generuje szkody środowiskowe
1
1. Protesty w Niemczech – RT-ON aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrywkowy, TVP pisze o „ekoterrorystach”

Media z całego świata komentowały protest w byłej wsi koło odkrywki Garzweiler. Pod wsią Lützerath leży węgiel brunatny, który ma być wydobyty, na wypadek zapotrzebowania na energię w Niemczech.
Do dzisiaj nie wiadomo czy do wydobycia dojdzie, jednak koncern RWE chce mieć kontrolę nad swoją własnością, dlatego niszczy zabudowę oraz drzewa w osadzie, która stała się niemieckim symbolem ochrony klimatu.
Sprawę komentowała też telewizja TVP, która nazywa aktywistów protestujących przeciwko kopalni węgla brunatnego „ekoterrorystami”: „Po nieudanych próbach negocjacji policja przystąpiła do bardziej zdecydowanych działań, co spotkało się z odpowiedzią ekoterrorystów.”

 https://www.tvp.info/65687335/w-lutzerath-trwaja-protesty-przeciwko-wznowieniu-pracy-kopalni-tym-razem-akcja-policja-ugrzezla-w-glinie

Niemcy w ostatnim czasie odnotowują porażkę wizerunkową i tracą swoją rolę lidera zarówno w kwestii energetyki jak i bezpieczeństwa na świecie.

 https://businessinsider.com.pl/gospodarka/niemcy-pod-sciana-musza-wymyslic-wszystko-na-nowo/3s2pk67

 Jako Koalicja „Rozwój Tak-Odkrywki Nie” nie pozostaliśmy obojętni – skierowaliśmy wspólny list otwarty do kanclerza Niemiec Olafa Scholza oraz do władz landu NRW z poparciem dla obywateli protestujących przeciwko odkrywkom oraz apelem o zajęcie pozycji lidera światowej transformacji energetycznej. Niemcy mogą to zrobić, niestety dają bardzo zły znak światu podtrzymując wydobycie węgla brunatnego wbrew woli swoich obywateli :
Można zadać pytanie co ma się jeszcze wydarzyć by rządzący zobaczyli, że świat dotarł do krawędzi i dzieli nas tylko krok i nie będzie powrotu. Wystarczy obserwować jak szaleje klimat i jakie niesie to konsekwencje, a my cały czas dokładamy węgla do tej lokomotywy, która zbliża się do tej krawędzi. Apeluję do rządzących teraz w Niemczech - opamiętajcie się i zaprzestańcie dalszej dewastacji naszej planety. Jesteśmy z protestującymi, wspieramy ich i podziwiamy, że walczą o naszą wspólną przyszłość” – mówi Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko Przyjezierze, które od lat z sukcesami walczy przeciwko kopalniom odkrywkowym w Wielkopolsce Wschodniej w Polsce.

List koalicji:

 https://rt-on.pl/wiadomosci/item/656-polska-koalicja-antyodkrywkowa-solidarna-z-protestami-w-niemczech

^menu
2
2. Niezależność i miejsca pracy - elektrownia  atomowa w Pątnowie za 20 lat?

Po upadku górnictwa odkrywkowego w Wielkopolsce region mamiony jest nową elektrownią atomową i miejscami pracy. Mało kto mówi jednak o tym, że na elektrownie jądrowe (EJ) jeszcze poczekamy kilkanaście lat, ale i tak  możemy się nie doczekać.
Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin na szczycie w Davos zapowiedział, że do podpisania konkretnej umowy z Koreańczykami na budowę II EJ w Pątnowie jest bardzo blisko oraz dodał: „Chcemy, by za 10 do 12 lat w Polsce działały trzy elektrownie jądrowe, a jedną z nich była siłownia w Pątnowie, zbudowana we współpracy polsko-koreańskiej(...) Rozmawialiśmy o finansowaniu, o poziomach zaangażowania kapitałowego w ten projekt. My mamy pewne oczekiwania. Pierwsze jest takie, że większościowy pakiet udziałów będzie należał do polskich podmiotów, do PGE i ZE PAK-u. Jednocześnie chcielibyśmy, żeby udział koreański był wysoki. Określamy go na 49 proc.”

Tymczasem Maciej Lipka, ekspert i zwolennik elektrowni jądrowej pisze:
„Jeśli ta elektrownia rzeczywiście będzie sprawnie budowana, to szacuję, że zakończenie tej inwestycji nastąpi w okolicach roku 2040”

Komentarz:
Premier Sasin z PiS oraz lobbyści atomowi zapowiedzieli już trzecią atomówkę w Bełchatowie*. Mamy festiwal przedwyborczych obietnic jądrowych. Redaktor Wiech martwi się, że te plany nie są jednak spójne z rządowym programem jądrowym PPEJ.
Ma rację bo „specustawa jądrowa”- przyjęta bez rozgłosu i debaty (większość Sejmu 446 posłanek i posłów, przy 3 głosach przeciwnych posłanek/-ów partii Zieloni i 3. wstrzymujących z Platformy Obywatelskiej)  mówi o 1 EJ 3750 MW na Wybrzeżu Bałtyku.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/patnow-czy-wystarczy-wody-dla-elektrowni-jadrowej
*
 https://www.fakt.pl/polityka/rzad-chce-trzech-elektrowni-atomowych-jakub-wiech-mowi-o-szczegolach/4s5r563

^menu
3
3. Pół miliarda zamiast kilkudziesięciu  milionów- tak się kończy polskie „rumakowanie” w sprawie Turowa! Przed nami kolejny konflikt

Tego konfliktu można było uniknąć. Trzeba było po prostu słuchać Czechów, ale wybrano konfrontację. Po wizycie delegacji z Czech w okolicach Turowa widać, że ekran przeciwfiltracyjny działa, a to oznacza, że wcześniej woda była wysysana przez kopalnię.  Lokalne media z Bogatyni piszą, że konflikt jest za nami, ale przemilczają koszty sporu polsko-czeskiego. Opinie na temat skuteczności ekranu też wydają się przedwczesne – minęło zbyt mało czasu, aby to osądzić.
Badania jakości powietrza wykazały, że nie ma znaczącego zanieczyszczenia z kierunku odkrywki Turów. Dalej czytamy:
„Częścią umowy międzynarodowej podpisanej w ubiegłym roku między Czechami a Polską były regularne pomiary stężeń cząstek pyłu PM10 w dziesięciu wybranych punktach w pobliżu kopalni Turów na terenie Polski. Z pomiarów wynika, że ​​wartości nie przekroczyły limitów określonych przepisami.”
Problem polega na tym, że badania są z okresu pozagrzewczego: „Cały pomiar odbył się w poszczególnych punktach kolejno od 23 maja do 12 czerwca 2022 r.” W tym przypadku także mamy za mało pomiarów, aby mówić o trendzie w skali roku.

 https://www.zgorzelec.info/news/23918
 https://www.green-news.pl/3205-kopalnia-turow-czechy-pge-giek-ekran-dziala-poziom-wod-sie-podnosi

^menu
4
4. Ambasador Gniazdowski  wraz z marszałkiem Kraju Libereckiego, Martinem Putą, z wizytą na Trójziemiu

Ambasador RP w Pradze p. Gniazdowski, przysłany w miejsce zwolnionego Mirosława Jasińskiego, działacza społecznego, mającego piękna kartę opozycyjną w Solidarności Polsko- Czechosłowackiej*, odbył z marszałkiem Putą wizytę w przygranicznym regionie. Wytknął zadania, których on sam i Ambasada RP nie pomogła  załatwić:
„Ważnym dla mnie spostrzeżeniem było również to, że z pozoru prosta budowa mostu łączącego Czechy, Polskę i Niemcy na Trzech Granicach przekształciła się na wiele lat w skomplikowaną i praktycznie niewykonalną sprawę ze względu na różne międzynarodowe regulacje prawno-techniczne. Projekty europejskie nie powinny być aż tak skomplikowane..”

Ponad to strona czeska pisze:
 „Spotkaliśmy się z dyrektorem polskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów Sławomirem Wochną. Rozmawialiśmy o tym, jak postępuje budowa wodociągów za pieniądze, które strona polska przekazała dla naszego regionu. dyrektor poinformował nas, że podjęto działania mające na celu ograniczenie smogu świetlnego i hałasu wytwarzanego przez kopalnię. Z naszego spotkania wynoszę poczucie zgody, że wspólny kontrakt strony czeskiej i polskiej jest dobrą platformą do dalszej współpracy i stanowi zwrot w kierunku lepszej wspólnej komunikacji. Wszyscy już czujemy, że poprawiła się wzajemna świadomość. Otrzymujemy raporty mierzące wpływ wydobycia na okoliczne społeczności, a jeśli pojawia się problem, znajdujemy sposób, aby sobie z nim poradzić.”

 https://www.bogatynia.info.pl/newsy/wiadomosci/13139-ambasador-rp-w-czechach-mateusz-gniazdowski-z-wizyta-w-kraju-libereckim
*Informacja o Jasińskim z przed roku z bardzo ciekawymi komentarzami
 https://www.zgorzelec.info/news/21548

^menu
5
5. Niemcy mają ekspertyzę – kopalnia odkrywkowa Turów generuje szkody środowiskowe

Zittau: W końcu ukazała się ekspertyza dla miasta Zittau dotycząca wpływu kopalni Turów na  to miasto w Saksonii. Ekspertyza wychodzi w momencie, kiedy polskie władze i urzędy pracują nad wydaniem koncesji na wydobycie węgla w Turowie do 2044 r. Miasto Zittau obawia się ogromnych szkód środowiskowych, m.in. w wodach gruntowych. Poza tym istnieją obawy o stan budynków w mieście, które przetrwało II wojnę światową.
Czy nowy konflikt wokół Turowa to tylko kwestia czasu?
Redaktor zgorzelec.info  komentuje:
„Patrząc na niefrasobliwość rządzących w sprawie sporu z Czechami, z Niemcami może być podobnie. Zwłaszcza że zamiast wyciagnięcia konsekwencji od winnych tego całego zamieszania, polski rząd wolał wziąć sprawę Turowa na sztandary i ogłosić, że to on jest poszkodowany przez złych południowych sąsiadów”

 https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen/bautzen/goerlitz-weisswasser-zittau/tagebau-turow-studie-bund-100.html
 https://www.deutschlandfunkkultur.de/zittau-klage-tagebau-turow-polen-100.html

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
więcej
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej