×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
24 stycznia 2023
Pod Prąd
 

Pod prąd

styczeń 2023

 
 
 
1. Protesty w Niemczech – RT-ON aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrywkowy, TVP pisze o „ekoterrorystach”
2. Niezależność i miejsca pracy - elektrownia  atomowa w Pątnowie za 20 lat?
3. Pół miliarda zamiast kilkudziesięciu  milionów- tak się kończy polskie „rumakowanie” w sprawie Turowa! Przed nami kolejny konflikt
4. Ambasador Gniazdowski  wraz z marszałkiem Kraju Libereckiego, Martinem Putą, z wizytą na Trójziemiu
5. Niemcy mają ekspertyzę – kopalnia odkrywkowa Turów generuje szkody środowiskowe
1
1. Protesty w Niemczech – RT-ON aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrywkowy, TVP pisze o „ekoterrorystach”

Media z całego świata komentowały protest w byłej wsi koło odkrywki Garzweiler. Pod wsią Lützerath leży węgiel brunatny, który ma być wydobyty, na wypadek zapotrzebowania na energię w Niemczech.
Do dzisiaj nie wiadomo czy do wydobycia dojdzie, jednak koncern RWE chce mieć kontrolę nad swoją własnością, dlatego niszczy zabudowę oraz drzewa w osadzie, która stała się niemieckim symbolem ochrony klimatu.
Sprawę komentowała też telewizja TVP, która nazywa aktywistów protestujących przeciwko kopalni węgla brunatnego „ekoterrorystami”: „Po nieudanych próbach negocjacji policja przystąpiła do bardziej zdecydowanych działań, co spotkało się z odpowiedzią ekoterrorystów.”

 https://www.tvp.info/65687335/w-lutzerath-trwaja-protesty-przeciwko-wznowieniu-pracy-kopalni-tym-razem-akcja-policja-ugrzezla-w-glinie

Niemcy w ostatnim czasie odnotowują porażkę wizerunkową i tracą swoją rolę lidera zarówno w kwestii energetyki jak i bezpieczeństwa na świecie.

 https://businessinsider.com.pl/gospodarka/niemcy-pod-sciana-musza-wymyslic-wszystko-na-nowo/3s2pk67

 Jako Koalicja „Rozwój Tak-Odkrywki Nie” nie pozostaliśmy obojętni – skierowaliśmy wspólny list otwarty do kanclerza Niemiec Olafa Scholza oraz do władz landu NRW z poparciem dla obywateli protestujących przeciwko odkrywkom oraz apelem o zajęcie pozycji lidera światowej transformacji energetycznej. Niemcy mogą to zrobić, niestety dają bardzo zły znak światu podtrzymując wydobycie węgla brunatnego wbrew woli swoich obywateli :
Można zadać pytanie co ma się jeszcze wydarzyć by rządzący zobaczyli, że świat dotarł do krawędzi i dzieli nas tylko krok i nie będzie powrotu. Wystarczy obserwować jak szaleje klimat i jakie niesie to konsekwencje, a my cały czas dokładamy węgla do tej lokomotywy, która zbliża się do tej krawędzi. Apeluję do rządzących teraz w Niemczech - opamiętajcie się i zaprzestańcie dalszej dewastacji naszej planety. Jesteśmy z protestującymi, wspieramy ich i podziwiamy, że walczą o naszą wspólną przyszłość” – mówi Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko Przyjezierze, które od lat z sukcesami walczy przeciwko kopalniom odkrywkowym w Wielkopolsce Wschodniej w Polsce.

List koalicji:

 https://rt-on.pl/wiadomosci/item/656-polska-koalicja-antyodkrywkowa-solidarna-z-protestami-w-niemczech

^menu
2
2. Niezależność i miejsca pracy - elektrownia  atomowa w Pątnowie za 20 lat?

Po upadku górnictwa odkrywkowego w Wielkopolsce region mamiony jest nową elektrownią atomową i miejscami pracy. Mało kto mówi jednak o tym, że na elektrownie jądrowe (EJ) jeszcze poczekamy kilkanaście lat, ale i tak  możemy się nie doczekać.
Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin na szczycie w Davos zapowiedział, że do podpisania konkretnej umowy z Koreańczykami na budowę II EJ w Pątnowie jest bardzo blisko oraz dodał: „Chcemy, by za 10 do 12 lat w Polsce działały trzy elektrownie jądrowe, a jedną z nich była siłownia w Pątnowie, zbudowana we współpracy polsko-koreańskiej(...) Rozmawialiśmy o finansowaniu, o poziomach zaangażowania kapitałowego w ten projekt. My mamy pewne oczekiwania. Pierwsze jest takie, że większościowy pakiet udziałów będzie należał do polskich podmiotów, do PGE i ZE PAK-u. Jednocześnie chcielibyśmy, żeby udział koreański był wysoki. Określamy go na 49 proc.”

Tymczasem Maciej Lipka, ekspert i zwolennik elektrowni jądrowej pisze:
„Jeśli ta elektrownia rzeczywiście będzie sprawnie budowana, to szacuję, że zakończenie tej inwestycji nastąpi w okolicach roku 2040”

Komentarz:
Premier Sasin z PiS oraz lobbyści atomowi zapowiedzieli już trzecią atomówkę w Bełchatowie*. Mamy festiwal przedwyborczych obietnic jądrowych. Redaktor Wiech martwi się, że te plany nie są jednak spójne z rządowym programem jądrowym PPEJ.
Ma rację bo „specustawa jądrowa”- przyjęta bez rozgłosu i debaty (większość Sejmu 446 posłanek i posłów, przy 3 głosach przeciwnych posłanek/-ów partii Zieloni i 3. wstrzymujących z Platformy Obywatelskiej)  mówi o 1 EJ 3750 MW na Wybrzeżu Bałtyku.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/patnow-czy-wystarczy-wody-dla-elektrowni-jadrowej
*
 https://www.fakt.pl/polityka/rzad-chce-trzech-elektrowni-atomowych-jakub-wiech-mowi-o-szczegolach/4s5r563

^menu
3
3. Pół miliarda zamiast kilkudziesięciu  milionów- tak się kończy polskie „rumakowanie” w sprawie Turowa! Przed nami kolejny konflikt

Tego konfliktu można było uniknąć. Trzeba było po prostu słuchać Czechów, ale wybrano konfrontację. Po wizycie delegacji z Czech w okolicach Turowa widać, że ekran przeciwfiltracyjny działa, a to oznacza, że wcześniej woda była wysysana przez kopalnię.  Lokalne media z Bogatyni piszą, że konflikt jest za nami, ale przemilczają koszty sporu polsko-czeskiego. Opinie na temat skuteczności ekranu też wydają się przedwczesne – minęło zbyt mało czasu, aby to osądzić.
Badania jakości powietrza wykazały, że nie ma znaczącego zanieczyszczenia z kierunku odkrywki Turów. Dalej czytamy:
„Częścią umowy międzynarodowej podpisanej w ubiegłym roku między Czechami a Polską były regularne pomiary stężeń cząstek pyłu PM10 w dziesięciu wybranych punktach w pobliżu kopalni Turów na terenie Polski. Z pomiarów wynika, że ​​wartości nie przekroczyły limitów określonych przepisami.”
Problem polega na tym, że badania są z okresu pozagrzewczego: „Cały pomiar odbył się w poszczególnych punktach kolejno od 23 maja do 12 czerwca 2022 r.” W tym przypadku także mamy za mało pomiarów, aby mówić o trendzie w skali roku.

 https://www.zgorzelec.info/news/23918
 https://www.green-news.pl/3205-kopalnia-turow-czechy-pge-giek-ekran-dziala-poziom-wod-sie-podnosi

^menu
4
4. Ambasador Gniazdowski  wraz z marszałkiem Kraju Libereckiego, Martinem Putą, z wizytą na Trójziemiu

Ambasador RP w Pradze p. Gniazdowski, przysłany w miejsce zwolnionego Mirosława Jasińskiego, działacza społecznego, mającego piękna kartę opozycyjną w Solidarności Polsko- Czechosłowackiej*, odbył z marszałkiem Putą wizytę w przygranicznym regionie. Wytknął zadania, których on sam i Ambasada RP nie pomogła  załatwić:
„Ważnym dla mnie spostrzeżeniem było również to, że z pozoru prosta budowa mostu łączącego Czechy, Polskę i Niemcy na Trzech Granicach przekształciła się na wiele lat w skomplikowaną i praktycznie niewykonalną sprawę ze względu na różne międzynarodowe regulacje prawno-techniczne. Projekty europejskie nie powinny być aż tak skomplikowane..”

Ponad to strona czeska pisze:
 „Spotkaliśmy się z dyrektorem polskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów Sławomirem Wochną. Rozmawialiśmy o tym, jak postępuje budowa wodociągów za pieniądze, które strona polska przekazała dla naszego regionu. dyrektor poinformował nas, że podjęto działania mające na celu ograniczenie smogu świetlnego i hałasu wytwarzanego przez kopalnię. Z naszego spotkania wynoszę poczucie zgody, że wspólny kontrakt strony czeskiej i polskiej jest dobrą platformą do dalszej współpracy i stanowi zwrot w kierunku lepszej wspólnej komunikacji. Wszyscy już czujemy, że poprawiła się wzajemna świadomość. Otrzymujemy raporty mierzące wpływ wydobycia na okoliczne społeczności, a jeśli pojawia się problem, znajdujemy sposób, aby sobie z nim poradzić.”

 https://www.bogatynia.info.pl/newsy/wiadomosci/13139-ambasador-rp-w-czechach-mateusz-gniazdowski-z-wizyta-w-kraju-libereckim
*Informacja o Jasińskim z przed roku z bardzo ciekawymi komentarzami
 https://www.zgorzelec.info/news/21548

^menu
5
5. Niemcy mają ekspertyzę – kopalnia odkrywkowa Turów generuje szkody środowiskowe

Zittau: W końcu ukazała się ekspertyza dla miasta Zittau dotycząca wpływu kopalni Turów na  to miasto w Saksonii. Ekspertyza wychodzi w momencie, kiedy polskie władze i urzędy pracują nad wydaniem koncesji na wydobycie węgla w Turowie do 2044 r. Miasto Zittau obawia się ogromnych szkód środowiskowych, m.in. w wodach gruntowych. Poza tym istnieją obawy o stan budynków w mieście, które przetrwało II wojnę światową.
Czy nowy konflikt wokół Turowa to tylko kwestia czasu?
Redaktor zgorzelec.info  komentuje:
„Patrząc na niefrasobliwość rządzących w sprawie sporu z Czechami, z Niemcami może być podobnie. Zwłaszcza że zamiast wyciagnięcia konsekwencji od winnych tego całego zamieszania, polski rząd wolał wziąć sprawę Turowa na sztandary i ogłosić, że to on jest poszkodowany przez złych południowych sąsiadów”

 https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen/bautzen/goerlitz-weisswasser-zittau/tagebau-turow-studie-bund-100.html
 https://www.deutschlandfunkkultur.de/zittau-klage-tagebau-turow-polen-100.html

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Mieszkańcy gminy Wierzbinek oszukani – środowisko zdewastowane, wykupu działek nie będzie     2. Rząd przyjął projekt prawa geologicznego i (...)
czytaj całość
1. Wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk nie żyje 2. Miasto Zittau chce zaskarżyć koncesję na wydobycie węgla w Turowie 3. Złoczewska kiełbasa (...)
czytaj całość
1. Nie żyje Zbigniew Barski, samorządowiec, współtwórca Koalicji „RT-ON”  walczył m.in. z planowaną odkrywką Gubin 2. Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie (...)
czytaj całość
Protesty w Niemczech – RT-ON  aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrykowy, TVP pisze o „ekoterrorystach” Niezależność i miejsca pracy – elektrownia atomowa (...)
czytaj całość
1. NABE prawie gotowe – sporo pytań co do przyszłości regionów górniczych 2. Ku przestrodze – jezioro powyrobiskowe w Cottbus wciąż (...)
czytaj całość
    1. Region Bogatyni bez pieniędzy na transformację, burmistrz się broni     2. Nie będzie pieniędzy, ale jest medal     3. Kopalnia (...)
czytaj całość
1. Górnicza Solidarność domaga się specustawy dla Złoczewa 2. Czeskie NGO skarżą do Komisji Europejskiej polsko-czeską umowę w sprawie Turowa 3. Raport (...)
czytaj całość
Transformacja Bogatyni i środki z Unii Europejskiej Przyszłość regionu Turowa oczami mieszkańców i PGE Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla (...)
czytaj całość
więcej
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
2014-12-21
Informator Lubuski "Pod Prąd"
2014-11-28
Pod Prąd - Informator lubuski 12 (19) 2014 – specjalne
2014-10-15
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (17) 2014
2014-04-08
Niezależność mediów po lubusku ...
2014-04-07
Pod Prąd: Informator lubuski 4 (11) / 2014
2014-02-03
„Pod prąd” - Informator Lubuski 2(9)/2014
2013-12-05
Pod Prąd - Informator lubuski 7/2013
2013-10-28
Pod Prąd - Informator lubuski 6/2013
2013-09-03
Informator lubuski 4/2013
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej