×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
30 stycznia 2024
Pod Prąd
 

Pod prąd

styczeń 2024

 
 
 
Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?
Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca – musimy wiedzieć na czym stoimy i rozmawiać z załogami
Żegnaj, węglu. Polsce wystarczą cztery kopalnie
Co z dekarbonizacją w Niemczech? – wiele pytań, ale na razie bez zmiany planów
Konferencja "Planeta Konin - kultura w służbie zmiany regionu"
1
Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?

Minister Aktywów Państwowych planuje rozmowy a może i zmiany w spółkach skarbu państwa. To może oznaczać, że za nowymi osobami pójdzie też zmiana strategii. Na dzisiaj trudno przewidzieć, jakie zmiany zostaną wprowadzone, ale mogą one dotyczyć nie tylko kopalni i elektrowni Turów, ale także planów energetyki jądrowej w Koninie. Tam bowiem także, oprócz ZE PAK i firmy koreańskiej, podmiotem jest PGE. Dzisiaj coraz częściej słyszymy też, że projekty atomowe nie mają oparcia w rzeczywistych planach czy decyzjach. Portal LM z Konina cytuje wypowiedzi eksperta dotyczącej elektrowni w Koninie: „Projekt na ten moment uważam za fikcyjny, ponieważ poprzedni rząd nie zaproponował żadnego modelu, w którym mógłby być realizowany – ocenia na łamach DGP Grzegorz Onichimowski, doradca PO ds. polityki energetycznej. Jak mówi, PGE powinna przedstawić strategię i warunki, na jakich projekt miałby być kontynuowany.”

 https://www.lm.pl/aktualnosci/przyszlosc-prezesa-pge-niepewna-co-dalej-z-elektrownia-jadrowa-w-koninie

^menu
2
Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca – musimy wiedzieć na czym stoimy i rozmawiać z załogami

Telewizja Bogatynia przeprowadziła wywiad z burmistrzem Zgorzelca m.in. na temat transformacji regionu w kontekście zmiany władzy. Burmistrz także uzależnia przyszłość od zmian w spółkach skarbu państwa, ale podkreśla, że kluczowa będzie współpraca z zatrudnionymi. Region, jego zdaniem, powinien zostać regionem energetycznym, nawet, kiedy skończy się wydobycie węgla brunatnego.
„Nie wiemy co się będzie działo w dużych spółkach. Kiedy sytuacja się już wyjaśni, to temat transformacji wróci z dużą mocą. Pytałem posłów co oni na ten temat myślą i mam wrażenie, że z perspektywy Wrocławia czy Warszawy to my jesteśmy tak daleko, że niekoniecznie czuję zrozumienie dla problemów, które tutaj mogą zaistnieć na miejscu. Cały czas powtarzam, że my musimy tutaj ściągnąć takich inwestorów, aby została tutaj energetyka. Kopalni nie będzie w latach 40 stych, ale energetyka powinna zostać. Dzisiaj największym zasobem powiatu zgorzeleckiego są ludzie, którzy mają kompetencje i doświadczenie energetyczne. Bardzo się przydadzą środki na transformację, a czasu jest mało. Trzeba siąść z zarządem spółek. Trzeba też usiąść z załogami górników i energetyków i opracować z nimi warianty dekarbonizacji. To jest najważniejsze, czego do tej pory nie udało się zrobić, aby porozmawiać z pracownikami o tym, jakie zmiany ich czekają i jaką tu mają perspektywę. Np. trzeba ustalić czy 2044 to jest realna szansa czy też tylko deklaracja.

 https://www.tvbogatynia.pl/artykul/6894,pod-lupa-rafal-gronicz-burmistrz-zgorzelca

^menu
3
Żegnaj, węglu. Polsce wystarczą cztery kopalnie

Do posłanek i posłów trafił materiał informacyjny na temat transformacji energetycznej w Polsce, autorstwa Polskiej Zielonej Sieci. To opracowanie szczególnie nie spodoba się górnikom, którzy najchętniej fedrowaliby jeszcze z ćwierć wieku, jak nie dłużej. Tymczasem eksperci przewidują, że z końcem obecnej dekady, w 2030 r. w naszym kraju większość kopalń będzie zamknięta na cztery spusty.
Nie za dwadzieścia lat, nie za dekadę – już w ciągu sześciu lat w Polsce zostanie zamkniętych ok. 20 kopalni węgla kamiennego i brunatnego. …Nikt z górnikami o tym nie rozmawia, a powinien.

 http://sprawiedliwa-transformacja.pl/wp-content/uploads/2024/01/Materia%C5%82-tezowo-informacyjny-dla-polityk%C3%B3w_%E2%80%9COSTATNI-TANIEC%E2%80%9D.-GODNE-PO%C5%BBEGNANIE-Z-W%C4%98GLEM_Polska-Zielona-Sie%C4%87.pdf

^menu
4
Co z dekarbonizacją w Niemczech? – wiele pytań, ale na razie bez zmiany planów

Rząd niemiecki, a szczególnie Zieloni, od lat pracują nad przyspieszeniem dekarbonizacji w Niemczech. Zieloni jeszcze w programie wyborczym obiecywali, że będą walczyć o przyspieszenie procesu dekarbonizacji do 2030 r.  Agresja Rosji w Ukrainie, podobnie jak w innych krajach od początku mogła oznaczać, że ten ambitny plan zostanie zmodyfikowany.
W Polskich mediach ukazał się w styczniu artykuł, w którym czytamy, że „według nowych prognoz niemiecki system energetyczny nie da rady całkowicie wycofać się z węgla przed końcem 2038 roku”. Następnie został on podchwycony przez związek zawodowy KWB Turów, gdzie czytamy sugestie, że Niemcy rezygnują z dekarbonizacji.
Tymczasem jak na razie o ewentualnych problemach z dekarbonizacją napisał dziennik Frankfurter Rundschau (Frankfurt nad Menem), gdzie mamy z kolei odniesienie do ekspertyzy, która pyta o możliwości dekarbonizacji i możliwe utrudnienia. Wynikają one m.in. z budżetu na 2024 r. oraz pieniędzy, które miały być przeznaczone na rozwój portów gazowych. Także telewizja WDR już w grudniu pisała: „Z perspektywy operatorów elektrowni dotacje państwowe w sektorze energetycznym są warunkiem wstępnym wycofania węgla do 2030 r. Jeśli jednak sprawy potoczą się źle, elektrownie opalane węglem brunatnym będą musiały działać znacznie dłużej. I to w obliczu kryzysu klimatycznego, który dramatycznie się pogłębia i sprawia, że wycofanie się z produkcji energii opartej na paliwach kopalnych staje się coraz pilniejsze.”
Nie jest zatem na dzisiaj jasne, jak wygląda sytuacja, ale faktem jest, że 2030 r. jest celem, do którego będą dążyć politycy i tego oczekuje społeczeństwo.

 https://www.fr.de/wirtschaft/deutschland-wird-den-kohleausstieg-bis-2030-nicht-schaffen-sagen-experten-zr-92787257.html
 https://www.wnp.pl/gornictwo/niemcy-nie-odejda-od-wegla-tak-szybko-jakby-chcieli,796920.html

^menu
5
Konferencja "Planeta Konin - kultura w służbie zmiany regionu"

Reprezentacja naszej Koalicji  oraz Fundacji „RT-ON” uczestniczyli w dniach 16-17.01.2024 r. w międzynarodowym wydarzeniu pn. „Planeta Konin - kultura w służbie zmiany regionu”. W konińskim Domu Kultury Oskard – jak relacjonuje Janusz Łucki, wiceprezes Fundacji -  odbyła się projekcja filmu dokumentalnego z 2016 r. w reżyserii Andrei Dascalescu pt. „Planeta Petrila” opowiadającego o lokalnym aktywiście, artyście i byłym górniku Ionie Barbu. Główny bohater filmu poprzez działania kulturalne powstrzymywał degradację ekologiczną i społeczną spowodowaną zamknięciem kopalni węgla kamiennego „Petrila” w Rumunii. Propozycja przekształcenia terenów pokopalnianych w park kulturowy i udostępnienie tej przestrzeni dla lokalnej społeczności spotkała się z zupełnym niezrozumieniem władz, ale upór i konsekwencja lokalnych działaczy spowodowały zmiany w sposobie myślenia decydentów. Dzięki temu udało się uratować chociaż część infrastruktury kopalnianej, będącej elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Obecnie funkcjonuje tam Muzeum Ratownika Górniczego odwiedzane przez  kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne. Od ponad roku region ten również uczestniczy w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji.

Zarówno Wielkopolska Wschodnia, jak i rumuńska Dolina Jiu są w podobnym momencie swojej historii. Po latach funkcjonowania przemysłu wydobywczego nastąpiło zamknięcie kopalni. Oba regiony muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wydarzenie „Planeta Konin” było okazją do nawiązania dialogu i współpracy między oboma regionami. Odbyły się panele dyskusyjne na temat roli kultury w transformacji regionu powęglowego oraz o działaniach społeczeństwa obywatelskiego w obliczu nadchodzących zmian. W rozmowach brali udział przedstawiciele władz lokalnych, instytucji, organizacji pozarządowych z rejonu konińskiego oraz licznie przybyli goście z rumuńskiej Doliny Jiu. Uczestnicy wymienili się swoimi doświadczeniami oraz zadeklarowali dalszą współpracę kulturalną między regionami. Dyskusję moderowały Agata Kuźmińska (Instytut Zielonej Przyszłości) i Miłosława Stępień (CEE Bankwatch Network).

Wydarzenie zorganizował CEE Bankwatch Network, a współorganizatorami byli Polska Zielona Sieć, Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Konińska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

^menu
Wydawcy: ,Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
więcej
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej