×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
6 września 2021
Pod Prąd
 

Pod Prąd

sierpień-wrzesień 2021

 
 
 
Sto dni od orzeczenia TSUE – Polska wydobywa węgiel, nie płaci kar, a końca negocjacji nie widać
EKO-Pojezierze i RTON starają się o naprawę stosunków wodnych w Wielkopolsce
W Bełchatowie już myślą o przekwalifikowaniu pracowników?
Odkrywki w kampanii na urząd kanclerza w Niemczech – Armin Laschet ma problemy
Lato w Opolnie-Zdroju nad krawędzią odkrywki – rezydencje, plener i wystawa
1
Sto dni od orzeczenia TSUE – Polska wydobywa węgiel, nie płaci kar, a końca negocjacji nie widać

102 dni po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowienia nakazującego wstrzymanie wydobycia w Turowie, kopalnia odkrywkowa należąca do grupy kapitałowej PGE, funkcjonuje bez zmian. Czeski dyplomata w wywiadzie dla Rzeczpospolitej: „Mogę powiedzieć, że po wyborach w Republice Czeskiej dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać ten spór. To realne. Ale czy się faktycznie uda, nie wiem”.

 https://www.rp.pl/dyplomacja/art18875811-milos-vystrcil-przewodniczacy-senatu-czech-nie-wiem-czy-faktycznie-uda-sie-rozwiazac-spor-ws-turowa
 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2528
 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27515491,kopalnia-turow-od-ponad-stu-dni-dziala-nielegalnie-czesi-twardo.html

Przypomnijmy, że TSUE nakazało Polsce wstrzymać wydobycie do czasu wydania wyroku  na skargę rządu Czech zarzucających nielegalne działanie kopalni  związanych z wydaniem koncesji na wydobycie węgla w Turowie do 2026 r. (następnie przedłużonej do 2044r)
Brak respektowania unijnego prawa skutkuje wstrzymaniem  akceptacji dla środków unijnych m.in. z Funduszu Odbudowy. Wcześniej brak wyraźnego określenia końca wydobycia i transformacji w Turowie spowodowało wstrzymanie dla regionu Bogatyni - Zgorzelca środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Konferencja prasowa:

 https://www.youtube.com/watch?v=IQ-23KPXadI

Mateusz Morawiecki twierdzi, że został „wprowadzony w błąd”

 https://www.money.pl/gospodarka/mateusz-morawiecki-czuje-sie-wprowadzony-w-blad-wszystko-przez-czechow-6680030331222848a.html

^menu
2
EKO-Pojezierze i RTON starają się o naprawę stosunków wodnych w Wielkopolsce

24 sierpnia 2021 na zaproszenie Starosty Mogileńskiego, Burmistrza Mogilna oraz Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze w Mogilnie odbyło się kolejne wyjazdowe spotkanie parlamentarnego zespołu do ratowania Pojezierza Wielkopolskiego.
Na zaproszenie organizatorów i Pani przewodniczącej zespołu parlamentarnego Pauliny Henning-Kloski zostały przedstawione dwie ekspertyzy dotyczące naprawy stosunków wodnych na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. W spotkaniu brali udział naukowcy, samorządowcy, posłowie, przedstawiciel ZEPAK. Stronę społeczną i organizacje ekologiczne reprezentowali z Fundacji ‘’Rozwój Tak – Odkrywki Nie ‘’prezes Tomasz Waśniewski i Stowarzyszenie ‘’ Eko-Przyjezierze ‘’ prezes Józef Drzazgowski , Jan Szarek , Heliodor Ruciński i Marian Przybylski z Towarzystwa Miłośników miasta Strzelno.

Ekspertyzy przygotowali m.in. prof. Jan Przybyłek i jego zespół: ‘’Analiza Możliwości Zasilania Jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego Zasobami Wodnymi Rzeki Warty oraz Szczytowego Stanowiska Kanału Ślesińskigo ‘’.
Z kolei prof. Michał Habel i dr Bogumił Nowak dyr. RZGW w Poznaniu przedstawili projekt:  „Woda dla Kujaw-żywność dla Polski”, który zakłada przerzut wód ze zlewni Wisły do zlewni Odry.

Swoje badania przedstawił też ZEPAK, który chciałby wykorzystać infrastrukturę  terenów pokopalnianych do przerzutu wody z Kanału Ślesińskiego do odkrywki Jóźwin II B.
Ciekawy głos zabrał przedstawiciel zespołu Sprawiedliwej Transformacji dla wschodniej Wielkopolski mówiący o wsparciu finansowym i priorytecie naprawy stosunków wodnych w Powidzkim Parku Krajobrazowym .
Sytuacja, z którą się mierzymy pokazuje jakie wyzwania wiążą się z górnictwem odkrywkowym w kontekście jezior i wody. Odkrywka Tomisławice powstała na wododziale zlewni Wisły i Odry doprowadzając do zaniku rzeki Noteć na odcinku 30 km, osuszenia wód powierzchniowych i głębinowych ogólnie naruszając stosunki wodne na Kujawach i wschodniej Wielkopolsce. Ogrom zniszczeń jest nie do uwierzenia -  ktoś zapyta, gdzie Wisła gdzie Noteć i odkrywka Tomisławice czy zalewana odkrywka Lubstów?
Jezioro Gopło w tej chwili jest zasilane w 70% sztucznie z odwodnienia odkrywki Tomisławice . Woda z odwodnienia rzeką Pichną zasila jezioro Gopło, ale ten proces nie potrwa w nieskończoność, ale zakończy się w 2030 r. kiedy ustanie wydobycie oraz odwodnienie. Pojawią się wtedy ogromne problemy nie tylko dla jeziora, ale też dla rolnictwa czy zakładów cukrowniczych.
Dlatego ‘’ ŁĄCZY NAS WODA„ - woda to życie i to my musimy zadbać by te przedstawione projekty nie pozostały na papierze. Kopalnie odkrywkowe pozostawiły wieki bałagan który należy posprzątać i zająć się tym już teraz. Czas paliw kopalnych dobiegł końca żyjemy w XXI wieku i trwanie przy paliwach kopalnych to tak jak by rozpędzony pociąg pędził w kierunku przepaści i ta przepaść jest już na ostatniej prostej.
"Odkrywki żegnamy bez żalu, szczególnie w Wielkopolsce Wschodniej odchodzą do historii.  Jednak problemy zostają i to na długo. Zmasakrowane przez kopalnie jeziora można uratować. Jest plan, są naukowe ekspertyzy, brakuje pieniędzy, których nie ma na naprawę środowiska naturalnego – komentuje posiedzenie zespołu parlamentarnego Tomasz Waśniewski (Fundacja "RT- ON").

 https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,27492509,droga-do-uratowania-wysychajacych-jezior-pojezierza-gnieznienskiego.html

^menu
3
W Bełchatowie już myślą o przekwalifikowaniu pracowników?

W Bełchatowie powstało Centrum Kształcenia Zawodowego i Branżowa Szkoły II stopnia. Lokalna prasa pisze o tym w kontekście  „przygotowania do transformacji”. Do 2038 roku planowane jest zakończenie wydobycia węgla w regionie. Według ekspertów z Instrat: odsetek pracowników po pięćdziesiątce wynosi w PGE ponad 60 proc., zaś w ZEPAKu jest to ok. 36 proc. Jeśli nałożymy na to harmonogram wyłączeń obu kompleksów, to widzimy, że wyzwanie przed jakim stoi zamykany za 10-15 lat Bełchatów może być mniejsze od tego, z jakim musi się zmierzyć Konin, którego węglowy koniec może nadejść za 5-10 lat – mówi Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat.

 https://instrat.pl/belchatow-2021/

W regionie powrócił też temat włączenia Kleszczowa do gminy Bełchatów: „Władze województwa argumentują, że gmina Bełchatów ponosi koszty funkcjonowania kopalni oraz elektrowni w zbliżonym stopniu jak gmina Kleszczów. Poziom wód gruntowych na jej terenie jest niższy przez istnienie pobliskiej odkrywki węgla brunatnego. Urząd powołał się również na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego z 2003r., które mówi o tym, że zmian granic administracyjnych można dokonywać, gdy przemawiają za tym względy gospodarcze, społeczne i kulturowe. Takie przesłanki, zdaniem wojewody, dotyczą gmin Kleszczów i Bełchatów”.

 https://ddbelchatow.pl/wydarzenia/kleszczow-moze-stracic-pieniadze-z-pge-kopalni-belchatow-wojewoda-zlozyl-wniosek/COLySSvmMm7THtAgiL6F
 https://belchatow.naszemiasto.pl/w-kopalni-i-elektrowni-belchatow-zorganizowano-dzien/ar/c1-8432995

^menu
4
Odkrywki w kampanii na urząd kanclerza w Niemczech – Armin Laschet ma problemy

Trwa gorąca kampania wyborcza w Niemczech, gdyż już za miesiąc odbędą się wybory na urząd kanclerza. W ostatnim czasie kandydat CDU Armin Laschet, znany jako „przyjaciel” koncernu RWE i orędownik zniszczenia wsi w pobliżu odkrywki Gerzweiler w Nadrenii Północnej - Westfalii, „dołuje” w sondażach. Nie sprzyjają mu ani skutki tragicznych powodzi w Niemczech, sytuacja w Afganistanie, ale także plany zniszczenia wsi przy odkrywce Garzweiler. Zarzuca on Zielonym i SPD, że to de facto oni zgodzili się na poszerzenie odkrywki, kiedy jeszcze byli u władzy w Nadrenii Północnej-Westfalii. Mnoży się też krytyka co do niejawnych spotkań kandydata z koncernem RWE. W najbliższym czasie inicjatywa „wszystkie wsie zostają” planuje szereg akcji w regionie. Odbędzie się protest w Dusseldorfie, spacer po miejscowości Lützerath wraz z literacką oprawą, a 24 września ma się odbyć ogólnoniemiecki strajk klimatyczny, natomiast jesienią planowana jest akcja Ende Gelande. Klimat i protesty antyodkrywkowe mogą zgromadzić na ulicach Niemiec dziesiątki albo setki tysięcy osób i to na dwa dni przed wyborami.

 https://www.stern.de/panorama/regional/laschet-wirft-gruenen-unehrlichkeit-in-kohledebatte-vor-30691088.html

^menu
5
Lato w Opolnie-Zdroju nad krawędzią odkrywki – rezydencje, plener i wystawa

Przez całe lato, od czerwca do końca sierpnia w Opolnie-Zdroju tuż nad krawędzią odkrywki odbywały się działania artystyczne w kooperacji w mieszkańcami – szczególnie tymi najmłodszymi. Rezydencje „Odkrywki” w ramach jubileuszu pleneru „Ziemia Zgorzelecka 1971” były neutralne wobec konfliktów wokół odkrywki i elektrowni Turów. Nie mniej, siłą rzeczy pojawiły się subtelne komentarze do degradacji środowiska czy do wyparcia tematu przyszłości regionu po wydobyciu - także dlatego, że oryginalny plener 1971 r. wprost nawiązywał do ochrony środowiska. Wszelkie komentarze, które mogłyby zakłócić relacje społeczne były szybko wyciszane, także w sposób radykalny - rzeźba sprawiedliwość społeczna została zniszczona, publikacja pierwszego i jedynego głosu mieszkańców co do przyszłości regionu została zablokowana, a teksty o braku dyskusji co do transformacji usunięce. Ingerowano także w program samej wystawy - także co do tytułu i przebiegu performance. Nie mniej tego rodzaju działania miękkie spotkały się z dobrym przyjęciem, pewnie też dlatego, że mieszkańcy od lat żyli w miejscu zupełnie zapomnianym i pomijanym przez różnego rodzaju działania aktywizujące. Mamy wrażenie, że obecnie mówienie o zniszczeniu Opolna nie jest już takie proste. Mieszkańcy, oczami osób z zewnątrz, zobaczyli, że ich mała ojczyzna ma walory turystyczne i estetyczne, że może się podobać, ale też podzielić losy Wigańcic Żytawskich, które także, wiele lat wcześniej, zostały zniszczone w związku z rozbudową kopalni odkrywkowej Turów.

 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27500133,artysci-przez-cale-lato-tworzyli-w-opolnie-zdroju-znikajacym.html

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej