×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
29 lipca 2022
info
 

Pod prąd

lipiec-sierpień 2022

 
 
 
Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko
Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie działa
PGG: Webinar z udziałem władz Krobi
Kolejna konferencja z cyklu „Woda wspólne dobro, wspólny problem”. Zaproszenie do gminy Piotrków Kujawski
Sztuka i Antropologia w Opolnie-Zdroju
Reportaż o wysychaniu – Pojezierze Gnieźnieńskie wczoraj i dziś
1
Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko

Greenpeace wykazał przed NSA, że koncern ZE PAK należący do Zygmunta Solorza-Żaka nielegalnie wydobywa węgiel brunatny w odkrywce Tomisławice. Dzieje się tak wbrew postanowieniom organów ochrony środowiska i wyrokowi sądu, które nakazały spółce wykonanie dwóch raportów środowiskowych i uzyskanie decyzji środowiskowych dla budowy infrastruktury służącej do odpompowania wody z odkrywki.
Rzecznik koncernu bagatelizuje wyrok sądu i twierdzi, że NSA przypomina jedynie „konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w związku z wnioskiem Spółki. – Orzeczenie nie ma charakteru nakazowego i nie potwierdza jakichkolwiek naruszeń w związku z eksploatacją odkrywki Tomisławice”.
Zdaniem wygranych działaczy sprawa wygląda jednak diametralnie inaczej. Koncern nie tylko musi przeprowadzić wymaganą ocenę OOŚ, ale powinien przerwać wydobycie, gdyż prowadzone jest ono nielegalnie. Mimo braku sporządzenia raportów oraz braku decyzji środowiskowej, koncern rozbudował infrastrukturę. Planowane wydobycie ma trwać do 2024 r., co wywołało falę krytyki samorządów, które obawiają się szybszego zamknięcia zakładu górniczego. Teraz może się okazać, że do zamknięcia dojdzie jeszcze szybciej.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/greenpeace-kontra-ze-pak-czy-wydobycie-wegla-jest-legalne
 https://www.wnp.pl/energetyka/ekolodzy-przypieraja-do-sciany-zygmunta-solorza,606051.html
 https://www.pb.pl/odkrywka-ze-pak-na-celowniku-1156743

^menu
2
Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie działa

Od 16 lipca 2022 do września 2022 nowy blok elektrowni Turów T 11 nie działa ze względu na kolejny remont. Przypomnijmy, że remonty, konserwacje, niespodziewane uszkodzenia bloku w postaci wyrwanej ściany, trwają już od roku, czyli w zasadzie od oddania go do użytku. Planowane i nieplanowane wyłączenia dotyczą też pozostałych bloków. „W żadnym wypadku nie grozi nam blackout” – przekonuje wicepremier rządu Jacek Sasin znany m.in. z drukowania kart wyborczych, które nigdy nie zostały użyte. Już rok temu, kilka tygodni po uruchomieniu bloku prasa donosiła o problemach bloku T 11. Do Bogatyni miały już kilka tygodni po uruchomieniu przyjeżdżać osoby odpowiedzialne za naprawę urządzenia. Blok już wtedy działał w trybie awaryjnym, a wszystkie funkcje automatyczne zostały wyłączone.
14 maja PGE GIEK wystawiła za nowy blok notę obciążeniową w wysokości ponad 560 mln zł dla konsorcjum wykonawców min z Mitsubishi Power Europe i Budimex’em „ z tytułu niedotrzymania wskaźnika dyspozycyjności bloku w pierwszym roku okresu gwarancji”. Wykonawcy odmawiają uznania noty i zapłaty.
Dane dotyczące nieaktywnego bloku:

 https://remit.gkpge.pl/#/all/event/energy/versions/TUR%204-11202104230924014a6
Wyłączenia dużych elektrowni w Polsce:
 https://www.money.pl/gospodarka/nagle-wylaczenia-21-elektrowni-jestesmy-na-granicy-blackoutu-6792788842912608a.html

^menu
3
PGG: Webinar z udziałem władz Krobi

Webinar pt. „ Projekt ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze - zagrożenia dla gmin, powiatów i społeczności lokalnych położnych na złożach paliw kopalnych i ich sąsiedztwie.
Społeczności gmin położnych terenach gdzie występują udokumentowane złoża kopalin takich jak węgiel brunatny są narażone na objęcie ich tzw. ochroną złoża, co w praktyce oznacza zablokowanie ich rozwoju. Intencje rządzących wyrażone m.in w przyjętej już w marcu br. Polityce Surowcowej Państwa PSP) oraz w planowanych zmianach w ustawie prawo geologiczne i górnicze (pgg) zmierzają m.in. do pozbawienia samorządów władztwa planistycznego, ograniczenia prawa własności obywateli oraz konstytucyjnego prawa społeczeństwa do czynnego udziału w ochronie środowiska. 5 maja br. Stowarzyszenie Samorządów Południowo Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz Fundacja “Rozwój TAK - Odkrywki NIE” opublikowały wspólne stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze, zwracając uwagę na negatywnie skutki proponowanych zmian. 22 lipca br. obie organizacje zorganizowały otwarty webinar z udziałem mec. S. Czwojdy, autora krytycznej opinii prawnej ws pgg (uczestniczył ze swoja prezentacją w spotkaniu Koalicji RT-ON w Kiejszach) oraz Geologa powiatowego(starostwo Gostyń) pani Marii Wołcyrz. Omówili oni ww. zagrożenia oraz praktyczne aspekty zmian ustawy i tzw. „ochrony złóż kopalin” na przykładzie złóż węgla brunatnego położonych w płd. Wielkopolsce. Jedną z konkluzji webinaru było, że to co naprawdę należy chronić nie są z pewnością złoża węgla brunatnego a zasoby wody! Obawy ekspertów potwierdził Burmistrz Krobi Łukasz Kubiak. Jednym z gości webinaru, na zaproszenie Fundacji RT-ON, była posłanka Anita Sowińska, która po wcześniejszym zapoznaniu się ze stanowiskiem i opinią prawna ws pgg postanowiła podjąć działania by zablokować niekorzystne zmiany w prawie. Webinar odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Gostyniu oraz Miasta i Gminy Krobia.

^menu
4
Kolejna konferencja z cyklu „Woda wspólne dobro, wspólny problem”. Zaproszenie do gminy Piotrków Kujawski

Podczas czerwcowego spotkania Koalicji RT-ON z udziałem mieszkańców gmin położnych w rejonie odkrywki Tomisławice padł pomysł by siłami Fundacji RT-ON zorganizować konferencję dedykowaną problemom braku wody na terenach rolniczych, spowodowanych przez kopalnię węgla brunatnego oraz jej odpowiedzialności za ten stan. Po konsultacjach z Koalicjantami z regionu oraz zaproszeniu do współpracy Burmistrza Piotrkowa Kujawskiego, który patronuje wydarzeniu , możemy już oficjalnie ogłosić, że konferencja pt.: "Woda wspólne dobro, wspólny problem. Wpływ eksploatacji kopalin i zmian klimatu na zasoby wody na pograniczu Kujaw" odbędzie się 05.08.2022 od godz. 12:00 w miejscowości Nowa Wieś 28a, sala Ośrodka WTZ, gmina Piotrków Kujawski.
W programie: m.in. prezentacja hydrogeologa dr Sylwestra Kraśnickiego nt. Wpływu eksploatacji kopalin i zmiany klimatu na gospodarowanie zasobami wodnymi na pograniczu Kujaw i Wielkopolski a także osobna sesja ws wód podziemnych w rolnictwie oraz odpowiedzialności prawnej wobec sprawców zubożenia zasobów wody w regionach odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Ponadto opowiemy o małej retencji w rolnictwie oraz praktycznych aspektach rekultywacji terenów pokopalnianych.
Zapraszamy !

^menu
5
Sztuka i Antropologia w Opolnie-Zdroju

Tegoroczne działania w Opolnie-Zdroju i okolicach dobiegły końca. W Bogatyni i Opolnie od początku lipca przebywali studenci i profesorowie z katedry etnologii i antropologii kulturowej Uniewrsytetu Wrocławskiego. Następnie odbył się plener zorganizowany przez Biuro Usług Postartystycznych w Warszawie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacja Bęc Zmiana). Efekty badań i obserwacji dot. powiązań przyrody, krajobrazu i tożsamości omawiane były wraz z Izabelą Zygmunt, prof. Katarzyną Majbrodą oraz pisarzem Jakubem Małeckim podczas Festiwalu Góry Literatury.
Transmisję tej rozmowy można zobaczyć tutaj:

 https://www.facebook.com/FGL2022/videos/576250590789440/?extid=NS-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C-GK2C&ref=sharing

Podczas pleneru dzieci i młodzież z Opolna-Zdroju korzystała z działań artystycznych jak tkanie, malowanie tkanin, sitodruk, fotografia. Koleżanka Patrycja Stefanek zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego gotowania i zjadania zdrowych pyszności. Artyści z kolei upiększali okolicę, która od lat żyje w zawieszeniu nad krawędzią odkrywki, a gmina Bogatynia wydaje się nie inwestować w Opolnie w remonty domów, infrastruktury i nie tylko. Do tego świetlica wiejska jest zazwyczaj zamknięta i nie oferuje dzieciom regularnie otwartej przestrzeni, gdzie mogłyby się spotykać po szkole czy w czasie wolnym. Podczas pleneru miejscowość wyraźnie odżyła i wypiękniała. Artyści z BUP odnowili przystanek autobusowy. Ekipa wrocławska zbudowała z kolei ławkę, z której korzystać będą mieszkańcy. Drewno do ławki pochodzi ze starego domu kąpielowego „Łaźni Józefa” znanego z łaźni borowinowej. Nowa ławka nosi nazwę „Ławka Józefa” i w odróżnieniu od zeszłorocznej „Ławki pod lipą” będzie mogła „wędrować” po całej okolicy.

^menu
6
Reportaż o wysychaniu – Pojezierze Gnieźnieńskie wczoraj i dziś

Kolejny foto-reportaż na temat wysychania Pojezierza Gnieźnieńskiego. Temat jest nam znany głównie od strony technicznej. Ten materiał przypomina o ludzkich uczuciach czy wpływie krajobrazu na tożsamość miejsca i mieszkańców. Zachęcamy też do odwiedzenia miejscowości Przyjezierze, której nazwa wprost nawiązuje do wizualności. Co zastajemy tam dzisiaj?
„Dzisiaj o dawnej świetności przypomina jedynie główna ulica Przyjezierza. Wzdłuż niej stoją kolorowe stragany z pamiątkami. Turyści mogą kupić w nich wszystko: od breloczków, tablic z imionami, po maski z podobiznami Władimira Putina, Angeli Merkel czy Kim Dzong Una. Są też lokale ze świeżą rybą, pizzą czy kebabem. Dla poszukujących wrażeń ustawiono wesołe miasteczko z niewielkimi karuzelami.”

 https://wiadomosci.wp.pl/co-roku-znika-tu-jedno-jezioro-niszczymy-zasoby-w-barbarzynski-sposob-6790662584535776a

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

    1. Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko     2. Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie (...)
czytaj całość
    1. Wakacyjny temat – jeziora wysychają     2. Spotkanie Koalicji w Kiejszach – czerwiec 2022     3. Rzadki widok – przyjaźń (...)
czytaj całość
 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
czytaj całość
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
czytaj całość
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
więcej
2020-02-17
Pod prąd, styczeń/2 2020
2019-09-13
Sukces mieszkańców i ekologów: kopalnia odkrywkowa w Gubinie nie powstanie (...)
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej