×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

30 października 2018
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie ­­­– 10/2018

Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie ­­­– 10/2018

(wersja on line: http://eko.org.pl/o_418)

  1. Czy to koniec dialogu? – Ministerstwo Energii oderwane od rzeczywistości
  2. Podsumowanie konferencji i „konsultacji” Polityka Surowcowa Państwa
  3. Przyzwyczajeni do węgla – Bełchatów i Bogatynia
  4. Węgla na kolejne 350 lat nie zabraknie
  5. Raport IPCC – wciąż jest szansa na zatrzymanie bardzo niebezpiecznych zmian klimatu
  6. Protesty w Niemczech – Hambacher forst stał się symbolem
  7. Ende Gelande znowu blokuje
  8. Protest w Poznaniu – plan zagospodarowania przestrzennego Wielkopolski do kosza!
  9. Wyjątkowa audycja w TOK FM, a w niej Marcin Popkiewicz w nowej roli
  10. Gratulacje powyborcze

1. Czy to koniec dialogu? – Ministerstwo Energii oderwane od rzeczywistości

Kiedy przed wrześniową konferencją w Warszawie, w  trakcie zgromadzenia publicznego  przed Ministerstwem Energii,  przekazaliśmy apel Koalicji  „RT-ON” do Ministra Tchórzewskiego w sprawie zaprzestania planów budowy nowych odkrywek, nie mieliśmy może zbyt wygórowanych oczekiwań, ale odpowiedź, jaka przyszła na piśmie z  podpisem Grzegorza Tobiszowskiego zdecydowanie zwaliła z nóg  -  relacjonuje Prezes Fundacji R”T-ON”, adresat pisma.

Wzywaliśmy do dialogu i na niego liczyliśmy.  Dostaliśmy jednak świadectwo tego, że nie tylko żadnej  rozmowy długo nie będzie, ale że kierujący Ministerstwem żyją w świecie kompletnie oderwanym od rzeczywistości. Minister Tobiszowski  nie żyje wyłącznie w węglowym świecie, on  żyje-jeśli brać na poważnie to co pisze - w świecie toksycznej iluzji.

Cyt. z pisma:  " Minister Energii wyraża pogląd, że Polska powinna wykorzystywać w ekonomicznie uzasadniony sposób posiadane zasoby węgla i wydobywać surowiec ...Wpisuje się w to  podejmowanie działań nad utrzymaniem wydobycia węgla brunatnego, w tym uruchamianie nowych odkrywek."  i dalej    " Mądrością, ale i obowiązkiem stron (lokalne społeczeństwo i kierujący kopalniami) jest takie zaprojektowanie kierunków zagospodarowania, aby po kopalni nie pozostał teren zdegradowany, określany mianem „krajobrazu księżycowego", lecz nowe, atrakcyjne formy krajobrazowe. ... Mogą to być jeziora ze sztucznymi torami wodnymi i obiektami sportowo-rekreacyjnymi, wyciągi narciarskie, a nawet kryte całoroczne nartostrady, autodromy i hipodromy" . Dodaje też,  że  kopalnie  węgla brunatnego po rekultywacji  oddają tereny wyższej jakości biologicznej i ekonomicznej!  Przypomnijmy, że plany nowych odkrywek  snute są w kontekście zmian klimatu, gdzie wody będzie jak na lekarstwo i ewentualna budowa odkrywek przyczyni  się do odwadniania. Skąd będzie zatem pochodziła woda na zalewanie wyrobiska?

Widać że wieloletnie działania edukacyjne nie przyniosły rezultatów. Tylko sprzeciw społeczny, stała presja  może jeszcze coś zmienić w kwestii tego, jak rządzący zaplanują energetyczną przyszłość naszego kraju - z odkrywkami, spalaniem węgla i zatrutym środowiskiem  czy bez.

2. Podsumowanie konferencji i „konsultacji” Polityka Surowcowa Państwa (PSP)

17.10.2018 liczna (łącznie kilkunastoosobowa) reprezentacja Koalicji "Rozwój TAK- Odkrywki NIE" wzięła udział w konferencji kończącej cykl regionalnych konsultacji projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP). Na sali znaleźli się też związkowcy z PAK SA. Oprócz organizatora Ministra Mariusz Oriona Jędryska głos zabierał m.in. Minister Krzysztof   Tchórzewski  a samą konferencje otworzył Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Warto przypomnieć, że - jako Koalicja RTON- byliśmy obecni niemal na wszystkich spotkaniach regionalnych konsultacji min. w Krakowie, Katowicach, Toruniu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu. Nie mogło zabraknąć nas także w Warszawie. W każdym z tych miejsc dawaliśmy świadectwo naszego sprzeciwu wobec planów eksploatacji złóż węgla brunatnego. Szczególnie mocno wybrzmiał głos mieszkańców gmin zagrożonych odkrywkami z Wielkopolski (złoża: Dęby Szlacheckie, Oczkowice, Ościsłowo) - wspieranych przez samorządy i organizacje pozarządowe -  w Toruniu ,Wrocławiu (pani Wanda Radowska wśród prelegentów) oraz Poznaniu, gdzie sprawa odkrywek zdominowała całkowicie konferencję.

Podczas wszystkich tych spotkań, byliśmy jedyną zorganizowaną grupą, która  kwestionowała projekt polityki w tym  plany budowy nowych odkrywek w Polsce i  tzw. ochrony złóż. O głos trzeba było zabiegać, gdyż w wielu przypadkach dyskusja  była ograniczona lub spychana na koniec spotkania. Także na podsumowaniu w Warszawie program nie przewidywał dyskusji.

Godny odnotowania był głos jednego z poznańskich dziennikarzy, który w panelu dotyczącym udziału problematyki PSP w mediach, nie pytany choć być może sprowokowany naszą nie dającą się ukryć obecnością – powiedział , iż bardzo poważnym problemem są w Wielkopolsce odkrywki węgla brunatnego. Spotykają się one ze zorganizowanym oporem społecznym wspieranym przez samorządy oraz polityków opcji rządzącej. Protestów  nie należy lekceważyć bowiem stoją za nimi np. analizy naukowe ludzi z tytułami profesorskimi , a nie tylko cyt. „nawiedzeni ekolodzy”. Dlatego potrzebny jest dialog ze społecznościami lokalnymi.

Krytyczne uwagi do projektu PSP, na bazie opinii dr Michała Wilczyńskiego, Fundacja "RT-ON" przesłała na ręce Ministra Środowiska 15.10.18 . Wcześniej tj. w czerwcu br. w Poznaniu podobne uwagi (z  inspiracji „RT-ON”) przekazali samorządowcy z płd.  Wielkopolski. Jak podał Wiceminister Mariusz Orion Jędrysek, Polityka Surowcowa Państwa ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w maju 2019 r. po wcześniejszej analizie uwag złożonych w toku konsultacji, które maja być opracowane do końca br.

3. Przyzwyczajeni do węgla – Bełchatów i Bogatynia

Co mają wspólnego Bogatynia i Bełchatów oprócz PGE i kopalni? Brak planów co po odkrywce węgla brunatnego oraz elektrowni. Węglowy monopol wciąż się trzyma, ale już dzisiaj myśl o tym, że może się to skończyć przyprawia o ból głowy i wypieranie problemów.

Bełchatów jest sztucznym miastem, które przez lata nie zrobiło nic, aby zdywersyfikować zatrudnienie i przyciągnąć inwestorów nie związanych z energetyką.
Bełchatów przespał szansę, Bogatynia też nie chce słuchać o tym, co będzie „po”.

Polecamy artykuł:

4. Węgla na kolejne 350 lat nie zabraknie

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem dokumentu Projekt Polityki Ekologicznej Państwa,

"Udokumentowane geologiczne zasoby bilansowe węgla brunatnego w Polsce według stanu na 31 grudnia 2012 r. wyniosły 22 583,83 mln ton, przy czym całość zasobów jest wykorzystywana na cele energetyczne . Największe obecnie eksploatowane złoże węgla „Bełchatów” (Bełchatów – Pole „Bełchatów” oraz Bełchatów – Pole „Szczerców”) pokrywa ponad 62% krajowego wydobycia, a pozostałą część zapotrzebowania pokrywają złoża Turów koło Bogatyni oraz złoża rejonu konińskiego: Pątnów i Adamów.
Wydobycie węgla brunatnego wyniosło w 2012 r. 64 297 tys. ton i przy niezmienionym zapotrzebowaniu zasoby te wystarczą na prawie 350 lat"

Od redakcji:
350 lat  to oczywiście zmanipulowana i oszukańcza informacja. Manipuluje się niewiedza ludzi i rozróżniania zasobów bilansowych i zasobów przemysłowych (wielokrotnie zwracał na to uwagę  były wiceminister i Główny Geolog Kraju - Michał Wilczyński) lub  możliwych do udostępnienia, biorąc pod uwagę szereg ograniczeń. Te ostatnie są na kilkanaście lat. I aby palić węgiel brunatny, trzeba budować nowe odkrywki. Stad presja na Ościsłowo, Złoczew i powiększenie Turowa o 3,5 tys ha…

Dodajmy, że dokument został zaprezentowany chwilę po ukazaniu się raportu IPCC, który stwierdza, że spalanie węgla musi zostać  zredukowane o połowę do 2o30 r  i do zera w 2050, jeżeli chcemy zachować świat w jakim żyjemy.
Czy to kolejny „odlot” węglowych specjalistów?
Ostatnio Parlament Europejski zadeklarował konieczność redukcji emisji UE  w wysokości 55% w 2030r. Czyli scenariusz, że Polska wychodzi z UE i pali dalej węgiel, to właśnie to, co mają nam do zaproponowania panowie Orion- Jędrysek, Tchórzewski, Tobiszowski?

5. Raport IPCC – wciąż jest szansa na zatrzymanie bardzo niebezpiecznych zmian klimatu

Raport IPCC nie pozostawia złudzeń – w pierwszej kolejności ludzkość musi poważnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych z energetyki (dwutlenek węgla) oraz z rolnictwa i masowej hodowli zwierząt (metan). Autorzy raportu mówią o potrzebie radykalnych przemian niemal w każdej dziedzinie życia społecznego, aby zatrzymać wzrost średniej temperatury Ziemi na poziomie 1,5 stopnia C (od czasu rozpoczęcia ery przemysłowej wzrosła już o 1 stopnia C)

Więcej:

6. Protesty w Niemczech – Hambacher Forst stał się symbolem

50 000 osób na proteście pod Hambacher Forst, 20 000 pracowników RWE za dobrym „klimatem” węglowym, tzw. komisja węglowa z wizytą w NRW i wreszcie Ende Gelände w dobrym nastroju mimo armatek wodnych. Sytuacja w Niemczech jest napięta, ale to ruch proklimatyczny wydaje się być w ofensywie.

Zdjęcia z telewizji WDR

7. Ende Gelande znowu blokuje

6000 osób blokowało pod koniec października wydobycie i transport węgla z kopalni odkrywkowej Hambach.

Zobacz zdjęcia:

8. Protest w Poznaniu – plan zagospodarowania przestrzennego Wielkopolski do kosza!

12 października 2018 r. pod Urzędem Marszałkowskim odbyła się spontaniczna pikieta przeciwko proponowanej formie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Wielkopolskiego. W jego ramach planuje się objąć szczególną ochroną 3 złoża pokładów węgla brunatnego: Ościsłowo, Dęby Szlacheckie i Piaski, które należą do prywatnego inwestora, jakim jest ZE–PAK. Koalicję reprezentował tam pan Jozóf Drzazgowski (Stowarzysznie „Eko Przyjzierze”).

Więcej:
http://www.rozbrat.org/informacje/poznan/4641-pikieta-nie-dla-odkrywek-w-wielkopolsce

9. Wyjątkowa audycja w TOK FM, a w niej Marcin Popkiewicz w nowej roli

Marcina Popkiewicza przedstawiać nie trzeba, ale jego ostatnia funkcja może mile zaskoczyć wielu – Marcin został  doradcą rządu ds.  zmian klimatu  i transformacji energetycznej

Tytuł: Ochrona klimatu i odejście od paliw kopalnych to  racja stanu Polski!
Najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Polska i inne kraje świata
„Europa może osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto przed 2050 r. Jest to nie tylko możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale też bardziej korzystne dla gospodarek i społeczeństw.”

Link do audycji:

10. Gratulacje powyborcze

W imieniu całego zespołu redakcyjnego „Pod prąd” gratulujemy wszystkim zaangażowanym w ruch antyodkrywkowy kandydatom, którzy wygrali wybory samorządowe. Dziękujemy też tym, którzy choć bez sukcesu,  ubiegali się o miejsca w samorządach  propagując przy tym nasze idee.          
Życzymy wszystkim  powodzenia w dalszej walce o przyszłość naszych małych ojczyzn bez odkrywek!

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
więcej
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej