×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
4 lipca 2022
info
 

Pod prąd czerwiec - lipiec 2022

 
 
 
Wakacyjny temat - jeziora wysychają
Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK -Odkrywki NIE” , Kiejsze (gmina Babiak) - 28 czerwiec 2022
Rzadki widok - przyjaźń może się przydać, bo Turów ma problemy
Elektrownia Jänschwalde ma być ponownie włączona
Życie w zawieszeniu - Opolno znowu tematem filmów i reportaży
Książka na wakacje - Zrozumieć transformację energetyczną
1
Wakacyjny temat - jeziora wysychają

Jak co roku w wakacje do Wielkopolski przyjeżdżają turyści i nie poznają pojezierza gnieźnieńskiego. W tym roku szokuje nie tylko krajobraz, ale też fakt, że kopalnia Tomisławice zostanie zamknięta wcześniej, niż zapewniał ZE PAK, a samorządy nie mogą uwierzyć, że właściciel ZE PAK, miliarder, za nic ma sobie przyrodę, ale też ludzi.
Skąd będą pochodzić pieniądze na naprawę szkód? Zapłaci je ZE PAK czy może pochodzić będą z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który został zaprojektowany na zupełnie inny cel niż płacenie rachunków za zanieszczyczającego?

 https://poznan.naszemiasto.pl/wyschly-stawy-uschly-drzewa-znikaja-jeziora-pojezierze/ar/c1-8877231

^menu
2
Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK -Odkrywki NIE” , Kiejsze (gmina Babiak) - 28 czerwiec 2022

Koalicjanci RT-ON, w gronie organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, naukowców i ekspertów, a także reprezentantów społeczności lokalnych zagrożonych budową kopalni oraz pokrzywdzonych przez działające odkrywki, spotkali się na co półrocznym zjeździe, aby podsumować najważniejsze wydarzenia z ostatnich miesięcy. Co ważne, od czasu bezprawnego uruchomienia przez PAK SA kopalni Tomisławice w 2010 r., żadna nowa odkrywka nie powstała! Jako istniejąca od ponad dekady Koalicja uznajemy to za nasz sukces, podobnie jak prawdopodobne całkowite zamknięcie już 2024 r. działających w płn-wsch. Wielkopolsce odkrywek. Wiemy jednak, że czeka nas sporo pracy z rekultywacją terenów po kopalnianych, ochroną zasobów wody, retencją, sprawiedliwą transformacją regionów węglowych. Osobno omówiliśmy ważny problem tzw. „ochrony złóż węgla brunatnego” (udokumentowanych i strategicznych) przed zabudową nie związaną z energetyką, zmian w projekcie ustawy prawo geologiczne i górnicze (pgg) oraz polityce surowcowej państwa(PSP). Zarówno zmiany w ustawie pgg jak i PSP wprost faworyzują przedsiębiorców górniczych, ograniczają prawo własności obywateli oraz władztwo planistyczne gmin. Potencjalnie spychają w niebyt społeczności gmin położonych na złożach np. paliw kopalnych jak węgiel brunatny, blokując ich rozwój w oczekiwaniu na ewentualną budowę kopalni.

Okazuje się, że nikt bardziej niż nasi przeciwnicy nie docenił pracy naszej Koalicji

Warto zatem przypomnieć słowa węglowego lobbysty prof. Kasztelewicza, który na początku roku 2022 w Sejmie wyrażał swoje obawy wobec przyszłości węgla brunatnego cyt. „Mówię tu jako profesor, jako inżynier, który poświęcił życie dla węgla brunatnego. Mieliśmy nadzieję, pisząc ten program, że uruchomimy takie złoże, panie ministrze, jak Legnica - tam mogłyby być dwa „bełchatowy”, bo jest 15 mld ( ton węgla - przyp. red) - że uruchomimy Oczkowice - 2 mld, czyli jeden „bełchatów”, a przypomnę, że Bełchatów wydobył 1,3 mld do dnia dzisiejszego, że będzie Gubin, że będzie Złoczew. My mieliśmy wszystko do budowy branży: zaplecze naukowe, projektowe, maszyny, załogę itd.” […] „Tutaj kolega poseł i panowie z Turowa mówili: mamy wszystkie koncesje do 2026 r., ze względu na decyzje środowiskowe mamy 10 organizacji zaskarżonych. Koncesję do 2044 r. mamy zaskarżoną. Na to pozwala ustawa ocenowa. W każdym momencie dopuszcza się przy decyzji środowiskowej niezadowolonych (patrz: organizacje ekologiczne, ekoturystyczne)”.
Żal i pretensje Kasztelewicza i jego kompanów to teraz niezamierzony wyraz uznania dla ruchu przeciwników węgla i odkrywek.
Koalicja RT-ON pragnie w przyszłości mocniej zająć się tematyką docelowych form energetyki, jaka będzie powstawać w naszym kraju. Jak zwykle jesteśmy za rozwojem i postępem, naukowym i technologicznym w opozycji do archaicznym metod pozyskiwania nieodnawianych źródeł energii. Chcemy poprawy jakości życia oraz spokojnego, „zielonego” rozwoju gmin gdzie były planowane lub nadal działają odkrywki. Uważamy, że czas scentralizowanej, wielkoskalowej energetyki to już przeszłość. Dla regionów wiejskich i tych, gdzie po zamknięciu kopalni zostaną ludzie bez pracy, warto będzie postawić na energetykę obywatelską i rozproszoną, zróżnicowaną i w 100 % odnawialną. Jedną z konkluzji w ramach dyskusji była potrzeba organizacji najbliższych miesiącach tematycznego spotkania Koalicjantów ws m.in. możliwości wsparcia energetyki obywatelskiej jako odpowiedzi na zagrożenie powstrzymania przez węglowych lobbystów szybkiego odwrotu od paliw kopalnych.
Cytaty prof. Kasztelewicza:

 https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/biuletyn.xsp?documentId=7341A06BCDCD9345C12587E3003EF12C

^menu
3
Rzadki widok - przyjaźń może się przydać, bo Turów ma problemy

W czerwcu na Trójstyku doszło do spotkania, które jeszcze rok temu wydawało się niemożliwe.
Burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz, burmistrz Zittau Thomas Zenker oraz burmistrz Hradka Josef Horinka, przy udziale Starosty Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego i Hetmana Kraju Libereckiego Martina Půty spotkali się na trójstyku granic. Był piknik, zabawa i fajerwerki. Konflikt między sąsiadami jest chwilowo nieco ostudzony, ale pamiętajmy, że trwa ocena prawna Saksonii co do oddziaływania kopalni na stronę niemiecką. Mieszkańcy Czech też nie odpuszczają. Czy kopalnia zakończy swoją pracę zdecydowanie wcześniej niż w 2044 r.?
Czesi ze Stowarzyszenia Sąsiedzkiego Uhelna nie są zadowoleni z porozumienia dot Turowa między rządem Czech i Polski. Dla nich sytuacja w ogóle się nie zmieniła - kopalnia dalej pompuje wodę i pozbawia ich dostępu do niej. Teraz mieszkańcy chcą się poskarżyć na swój własny kraj - planują złożyć skargę konstytucyjną na swój rząd.

 https://www.bogatynia.info.pl/newsy/kultura/12406-wspolny-festyn-na-trojstyku
 https://www.money.pl/gospodarka/za-kopalnie-turow-mozemy-tez-placic-niemcom-wladze-saksonii-podjely-juz-kroki-6688776324627072a.html
 https://spidersweb.pl/bizblog/turow-kopalnia-czechy/

^menu
4
Elektrownia Jänschwalde ma być ponownie włączona

Ze względu na obecną sytuację i kryzys energetyczny wywołany napaścią Rosji Putina na Ukrainę w Europie, koncern LEAG planuje ponownie uruchomić wcześniej wyłączone bloki energetyczne E i F. Aby do tego doszło potrzeba jest zgoda landu oraz zmiana przepisów - zmniejszenie wymogów ekologicznych. To nie jedyny kontrowersyjny problem. Elektrownia i kopalnia pobierają zbyt duże ilości wody, niż to jest obecne w pozwoleniu. Może też dojść do problemów z dostawami wody pitnej w regionie

 https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen/bautzen/goerlitz-weisswasser-zittau/leag-energie-kraftwerk-gas-kosten-kohle-reserve-100.html

^menu
5
Życie w zawieszeniu - Opolno znowu tematem filmów i reportaży

W czerwcu 2022 artystka wizualna Rachel Ellis opublikowała na swoim blogu reportaż zdjęć po pobycie w Opolnie-Zdroju oraz w Bogatyni. Ellis pokazuje na swoich zdjęciach trudną sytuację mieszkańców, którzy skazani są na życie w niepewności.

 https://www.rachellisphotography.com/11232245-living-in-limbo

W czerwcu ukazał się też reportaż filmowy polskich podróżników, którzy przemierzają Polskę od Suwałk do Bogatyni. Także w ich reportażu znalazło się Opolno-Zdrój.
W lipcu 2022 do Opolna i Bogatyni przyjadą studenci Instytutu Kulturoznawstwa UWR. Oprócz badań terenowych planowane są warsztaty wokół problematyki energii oraz zasobów. Temat tożsamości miejsc jak np. Bogatynia będzie też przedmiotem debaty podczas Festiwalu Góry Literatury. Zapraszamy
18 lipca, 13.15-14.30 na rozmowę „Przyroda. Krajobraz. Tożsamość. Z Jakubem Małeckim, Katarzyną Majbrodą i Izabelą Zygmunt rozmawia Hanna Schudy (współorganizator: Komisja Europejska)

 https://fundacjaolgitokarczuk.org/wp-content/uploads/2022/06/GL_ulotka_148x210_CALOSC_DRUK_3.pdf
 https://www.youtube.com/watch?v=w-teK78dwfg

^menu
6
Książka na wakacje - Zrozumieć transformację energetyczną

Marcina Popkiewicza przedstawiać chyba nie trzeba, temat transformacji energetycznej to taki trochę „gorący kartofel” i mało kto się na tym zna. Wszędzie tam, gdzie planowane były odkrywki oraz tam, gdzie konwencjonalne kombinaty energetyczne jeszcze istnieją temat transformacji to tabu. Popkiewicz przedstawia jak zwykle sporo nowej wiedzy, obiecuje też jak się „wydostać z dziury” do której wpadliśmy.

 https://ziemianarozdrozu.pl/zrozumiec-transformacje-energetyczna-nowa-ksiazka-marcina-popkiewicza/

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

    1. Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko     2. Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie (...)
czytaj całość
    1. Wakacyjny temat – jeziora wysychają     2. Spotkanie Koalicji w Kiejszach – czerwiec 2022     3. Rzadki widok – przyjaźń (...)
czytaj całość
 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
czytaj całość
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
czytaj całość
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
więcej
2020-02-17
Pod prąd, styczeń/2 2020
2019-09-13
Sukces mieszkańców i ekologów: kopalnia odkrywkowa w Gubinie nie powstanie (...)
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej