×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
2 stycznia 2022
info
 

Pod prąd grudzień-styczeń 2021

Redakcja „Pod prąd”  życzy Państwu wszystkiego najlepszego w Nowym 2022 Roku, nieustającej energii do zmieniania świata, pasji i optymizmu oraz samych sukcesów i uśmiechu na co dzień. W 2021 nie powstała żadna nowa odkrywka, a plany np. odkrywki Złoczew zostały raz na zawsze zakończone.

 
 
 
1. Płacimy, nie płacimy – Turów i spór w rządzie
2. Grudniowe spotkanie Koalicji „RT-ON”
3. Turów w Parlamencie Europejskim – komisja petycji
4. Rząd i niemieckie organizacje ekologiczne – razem przeciw Jaenschwalde?
5. Szybsze odejście od węgla brunatnego w Niemczech
1
1. Płacimy, nie płacimy – Turów i spór w rządzie

28 grudnia, z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podjęto w rządzie błyskawiczne procedowanie w sprawie kopalni Turów, a konkretnie płacenia kar za niedostosowanie się do środka zapobiegawczego Trybunału Sprawiedliwości UE do budżetu UE. Rada Ministrów podała, że wykona postanowienia TSUE. Za chwilę ruszyła lawina komentarzy dementujących - Konfederacja i rzecznik rządu oświadczyli, że płacić nie będziemy.
Stary rok zostawia nas z kabaretem i wciąż nie wiadomo na czym stoimy. Wiemy natomiast, że kara wynosi już ponad 200 mln zł.
Poniżej „burza mózgów”
„Rada Ministrów zobowiązuje Ministra Aktywów Państwowych do wykonania postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 września 2021 w sprawie C-121/21. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia” - napisano w projekcie uchwały.
- Nie zamierzamy zapłacić kar, podtrzymujemy swoje stanowisko. Wprost mówi o tym przyjęta uchwała - przekazał Michałowi Wróblewskiemu, reporterowi wp.pl, Piotr Müller, rzecznik rządu.

 https://www.money.pl/gospodarka/sprawa-kopalni-turow-nieoficjalnie-rzad-gotow-zaplacic-200-mln-zl-kary-6720252828633984a.html
 https://energia.rp.pl/wegiel/art19236041-nieoficjalnie-resort-sasina-ma-zaplacic-ponad-200-mln-zl-kary-za-kopalnie-turow

^menu
2
2. Grudniowe spotkanie Koalicji „RT-ON”

Pod koniec roku podsumowania i plany na przyszłość to już tradycja. Także  nasza Koalicja „Rozwój TAK-Odkrywki NIE” wpisała się w ten schemat organizując drugie już w tym roku spotkanie aktywistów, organizacji pozarządowych i ekspertów, którzy od dekady  sprzeciwiają się skutkom działania kopalni odkrywkowych oraz planom  budowy nowych odkrywek węgla brunatnego. W roku10-lecia powołania Koalicji  Radosław Gawlik, jej współzałożyciel i wiceprzewodniczący, przypomniał  o naszym wspólnym ogromnym sukcesie - żadna nowa odkrywka w tym czasie nie powstała! Z satysfakcją  odnotowaliśmy też, że w wyniku presji społecznej w tym zaangażowania członków Koalicji „RT-ON”,  sprawa budowy odkrywki Złoczew została, decyzjami ostatnich miesięcy, definitywnie zamknięta. Wydaje siętylko, że  sprawa Turowa i  konfliktu o wymiarze międzynarodowym zostanie z nami jeszcze na długo.
Tradycyjnie oprócz informacji nt. działań poszczególnych Koalicjantów dyskutowaliśmy o sukcesach oraz bieżących i przyszłych wyzwaniach dla naszego ruchu.I tak dyskusja toczyła się wokół kilku kluczowych kwestii: m.in. Turowa, potrzebie transformacji regionu oraz dialogu ze wszystkimi stronami konfliktu, a także sprawy niemieckiej odkrywki Jaenschwalde oraz niespodziewanego zainteresowania polskiego rządu skutkami jej działania na przygraniczne gminy. Władze zamierzają po długich latach bezczynności sprawdzić jaki jest wpływ kopalni na środowisko i jakość życia mieszkańców po polskiej stronie. Dla nas jasne jest, że odkrywka Jaenschwalde, jak każda kopalnia odkrywkowa na świecie, negatywnie oddziałuje na polskie gminy Gubin i Brody co podnieśli włodarze tych samorządów domagając się (słusznie) zadośćuczynienia od niemieckiej kopalni. Jako Koalicja wsparliśmy te żądania organizując np. konferencje prasową w Zielonej Górze z udziałem władz niemieckiej gminy Schenkendobern, która tak jak polskie gminy boryka się ze skutkami działania kompleksu energetycznego Jaenschwalde.         
 Wyniki kontroli Ministerstwa Klimatu i Środowiska w przygranicznych gminach mogą tym samym jedynie potwierdzić nasze wieloletnie stanowisko na temat odkrywek, a także wpisać się w uwagi niemieckich organizacji pozarządowych, które chcą zamknięcia odkrywki Janschwalde (patrz punkt poniżej)
 Omawialiśmy też szereg problemów związanych z rekultywacją terenów poodkrywkowych w regionie wsch. Wielkopolski, przywracania do życia Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz nieprzejrzystych działań PAK SA mimo pewnych pozytywów ich obecnej aktywności. Kolejna bardzo ważną kwestią wymagająca pełnej mobilizacji to  sprawa ochrony złóż kopalin (blokada rozwoju części samorządów)  i  groźnych dla gmin zapisów w projekcie nowelizacji PGG. W ww. obszarach będziemy prowadzić działania angażujące Koalicję oraz mobilizować nowe środowiska.

 https://gorzow.tvp.pl/57348354/batalia-o-kopalnie-przygraniczne-gminy-maja-problemy-z-dostepem-do-wody

Po raz kolejny doświadczyliśmy jak zróżnicowana, inspirująca i  bogata doświadczeniami swoich członków jest nasza Koalicja RT-ON  i jak wiele jeszcze wyzwań przed nami.    

^menu
3
3. Turów w Parlamencie Europejskim – komisja petycji

W grudniu władze Bogatyni nieco zdziwiły się, że ktoś ośmielił się powiedzieć: „region jest gotowy, by odejść od węgla do 2030 r., teraz  potrzebny jest plan transformacji”
Prezes Zklastra Agnieszka Spirydowicz powiedziała w Brukseli:
„zamknięcie Turowa w 2030 roku wydaje się rozsądną propozycją, która jest do zaakceptowania przez mieszkańców powiatu zgorzeleckiego i pracowników kompleksu Turów”. Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił jednak, że aby region mógł dostać środki z Funduszy Transformacji, musi przedstawić wiarygodny program transformacji zakładający dekarbonizację do 2030 r.

W Brukseli rozpatrywano dwie petycje: pierwsza złożona przez kraj Liberecki dotyczy niebezpieczeństwa utraty wody pitnej w regionie z powodu rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów.
Druga petycja została złożona w 2020 roku, w imieniu Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu, podpisana przez mieszkańców regionu, skierowana jest przeciwko natychmiastowemu zamknięciu kopalni. Druga petycja nie zgadza się na natychmiastowe zamknięcie kopalni. Opowiada się jednak za opracowaniem programu transformacji. To jednak nie spodobało się władzom Bogatyni, które upierają się przy wydobyciu do 2044 r.

 https://multimedia.europarl.europa.eu/en/committee-on-petitions_20211202-0900-COMMITTEE-PETI_vd
 https://docs.google.com/document/d/1UQ3Wt7ihmVEWKesKikY1kwAf-nRf820GRroZJbCqyks

^menu
4
4. Rząd i niemieckie organizacje ekologiczne – razem przeciw Jaenschwalde?

Rząd polski od kilku miesięcy interesuje się przygraniczną odkrywką Jaenschwalde, która ma osuszać wody po polskiej stronie. Ostatnie doniesienia w sprawie niemieckiej kopalni, w które polski rząd powinien się wsłuchać, to informacja organizacji ekologicznych m.in. Gruene Liga. Żądają one zamknięcia kopalni, ponieważ ta ma odpompowywać więcej wody, niż objętość jaka znajduje się w pozwoleniu. Okazuje się, że w pozwoleniu znajduje się ilość, która nie odpowiada realnym zapotrzebowaniom kopalni. W takim razie – wnioskują – koncesja została wydana błędnie. NGO liczą na sukces  w sądzie.

Komentarz i propozycja redakcji:
Kopalnia leży w regionie przygranicznym gmin Gubin i Brody i ma negatywny wpływ  też na polską stronę. Może polski rząd powinien się przyłączyć do postępowania przed sądem niemieckim?

 https://www.rbb24.de/studiocottbus/wirtschaft/2021/12/lausitz-tagebau-jaenschwalde-umweltverbaende-ziehen-vor-gericht.html

^menu
5
5. Szybsze odejście od węgla brunatnego w Niemczech

W Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie znajduje się gigantyczna odkrywka Garzweiler, organizacje ekologiczne podsumowują rok 2021. Rzadko się zdarza, aby NGO chwaliły polityków, ale tym razem tak się stało.. Nawet jeżeli nowa koalicja rządowa nie jest idealna, to jednak już wiadomo, że odejście od węgla nastąpi szybciej niż w 2038 roku! Umowa koalicyjna mówi o rezygnacji z węgla do 2030r. Zmienił się też premier NRW, który o węglu brunatnym nie wypowiada się z taką estymą, jak poprzedni Armin Laschet (CDU).  Czy węglowe NRW stanie się „laboratorium przyszłości bez węgla”?

 https://www.bund-nrw.de/themen/braunkohle/strukturwandel-im-revier/

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

Nowy wątek w negacjach czy raczej stare zagrywki? Kara dla Polski za Turów przekroczyła już 63 mln euro ( wielkość z (...)
czytaj całość
    1. Płacimy, nie płacimy – Turów i spór z rządzie     2. Grudniowe spotkanie Koalicji „RT-ON”     3. Turów w Parlamencie (...)
czytaj całość
 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
czytaj całość
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
czytaj całość
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
czytaj całość
Liderzy górniczych związków zawodowych protestują dziś (22 października) pod siedzibą europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
więcej
2019-09-13
Sukces mieszkańców i ekologów: kopalnia odkrywkowa w Gubinie nie powstanie (...)
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej