×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 maja 2017
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” 5/ 2017

Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” 5/ 2017
online dostępny pod adresem: http://eko.org.pl/o_371

 1. W maju idziemy do kina – Polecamy film „Punkt krytyczny” PGE podejmie decyzję w sprawie odkrywki Gubin i Złoczew po 2020 r.
 2. PGE podejmie decyzję w sprawie odkrywki Gubin i Złoczew po 2020 r.
 3. Audycja Tok FM – Dlaczego Polska nie ma strategii energetycznej transformacji?
 4. Odkrywka Ościsłowo i kurhany w tygodniku Polityka
 5. Okrągły stół energetyczny – musimy tam być!
 6. Dla dobra gminy? - Radni gminy Ostrówek zgodzili się na lokalizację zwałowiska zewnętrznego
 7. Działamy - Fundacja „RT-ON” na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy (WZA) Generali, ING, AXA
 8. Odkrywki w południowo-zachodniej Wielkopolsce przedmiotem debaty Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP
 9. Płacz nad odkrywką Ościsłowo - publikacja w „Rzeczpospolitej”
 10. Przestroga z Włoch w sprawie odkrywek w Polsce – polecamy film
 11. Syzyfowe prace zarządu województwa lubuskiego - nie ma końca obsesyjnym i kosztownym próbom wpisania kopalni odkrywkowej do Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
 12. Rada powiatu mogileńskiego przeciw odkrywce Ościsłowo
 13. Rajd rowerowy przeciwko odkrywkom węgla brunatnego
 14. Protest songi antyodkrywkowe – ruszamy do piór!

 

1. W maju idziemy do kina – Polecamy film „Punkt krytyczny”

Podobno na zachowanie człowieka wpływa bardziej serce niż głowa. A może da się wypracować złoty środek? Czyli przekazywać informacje i fakty w sposób, który pozwoli ukazać, że np. zmiany klimatu to nie abstrakcyjny problem, ale coś co dotyczy mnie i Ciebie? Dlatego właśnie powstał film „Punkt Krytyczny. Energia odNowa”, którego twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie - Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu w powietrzu? Czy warto kupować lokalne produkty spożywcze? Dlaczego w Berlinie nie ma korków? I czy zmiana klimatu będzie miała na nas wpływ?

W filmie zobaczymy sceny kręcone w Afryce, Niemczech, Francji, na Śląsku oraz przy elektrowni Jaenschwalde. Bohaterowie poszczególnych odcinków przybliżają bardzo różne kwestie związane ze zmianami klimatu - Anna Dziadek opowiada o sytuacji na polsko-niemieckich Dolnych Łużycach, Andrzej Guła o Krakowskim Alarmie Smogowym, eksperci: Marcin Popkiewicz i Michał Wilczyński tłumaczą chaos informacyjny na temat zmian klimatu i udziału w nim energetyki. 

Twórcami dokumentu są Fundacja WWF Polska i partnerzy projektu Energia odNowa oraz stacja Discovery Channel Polska. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz. Polska premiera odbyła się 14 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - podczas festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity Film Festival. 

Latem „Punkt krytyczny. Energia odNowa” będzie dostępny on-line, a towarzyszące mu krótsze filmy, będą emitowane jesienią m.in. przez Discovery Channel. 

Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu i zabrania udziału w dyskusjach zaplanowanych po seansach. Dyskusje z ekspertami są bardzo ważnym uzupełnieniem filmu, który nie tylko zwraca uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów, z jakimi borykają się w naszym kraju ich zwolennicy, ale również ostrzega przed nadchodzącą katastrofą i proponuje rozwiązania mogące pomóc w jej powstrzymaniu.

Zmiany już zachodzą – widać je także w Polsce. Właśnie znaleźliśmy się w punkcie krytycznym. Wałbrzych to współczesne Bronowice z "Wesela" Wyspiańskiego. Film jasno daje do zrozumienia, że Polska ciągle nie może odnaleźć się w rewolucji energetycznej. Problemem są nie tylko zagadnienia techniczne, ale przede wszystkim mentalne. Gdyby Wyspiański dzisiaj pisał "Wesele", to arcysymboliczna scena marazmu - chocholi taniec - nie miałby miejsca w zagrodzie w Bronowicach, tylko na Barbórce w Wałbrzychu, gdzie górniczy bal trwa, chociaż ostatnią kopalnię zamknięto tam prawie 20 lat temu. 

Seanse wraz z dyskusjami odbywać się będą w następujących miastach:

Więcej  informacji:

2. PGE podejmie decyzję w sprawie odkrywki Gubin i Złoczew po 2020 r.

Początkowo wyglądało to na żart. Jednak to prawda – koncern PGE planujący budowę odkrywek węgla brunatnego (np. Gubin, Złoczew) oraz elektrowni jądrowej oznajmił, że decyzje w tej sprawie zapadną po 2020 r.

Z jednej strony wydaje się to być zrozumiałe. W obliczu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń (BREF) i BAT opłacalność nowych inwestycji węglowych stoi pod znakiem zapytania. Jak podał ISB news, wiceprezes PGE ds. finansowych Emil Wojtowicz poinformował, że spółka traktuje budowę elektrowni jądrowej, jak również nowych kopalni Gubin i Złoczew jako opcje, a decyzje o ewentualnej realizacji tych projektów chce podjąć po 2020 r.

Radosław Gawlik tak skomentował oświadczenie PGE: 
„Dobra, biznesowo zrozumiała decyzja, biorąc pod uwagę, że 38 milionowego państwa nie stać na posiadanie polityki energetyczno-klimatycznej. Ale PGE sama doprowadziła do tej sytuacji utrwalając mity o "węglu - polskim złocie" w kolejnych rządach SLD (sny o potędze), PO-PSL (trwanie) i PiS- stosunek sakralny do górnictwa- na kolanach.

Jest jednak druga strona. Wymienione lekkim tchem opcje spowodują napięcia społeczne wszędzie tam, gdzie ludzie muszą żyć w niepewności. Poza tym dywagacje, które uprawia PGE a wraz z nim rząd – który nie potrafi podjąć odważnej i odpowiedzialnej decyzji – nie wykorzystają czasu, jaki upłynie do 2020 r. do sprawiedliwej transformacji. Zamiast tego cementowane będą mity o węglowej przyszłości Polski. A do tego bezpodstawne, pielęgnowane od lat lęki o utracie bezpieczeństwa, co potwierdzają słowa Pawła Sałka (Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej) :

„Dostosowanie dużych zakładów do konkluzji BAT wymusi ich modernizację. Jednak realizacja tego zadania w tak krótkim – 4-letnim okresie może zagrażać bezpieczeństwu dostaw energii elektrycznej w Polsce. Polskie stanowisko w tej sprawie zostało skonsultowane z sektorem energetycznym”.

3. Audycja Tok FM – Dlaczego Polska nie ma strategii energetycznej transformacji?

Aby zrozumieć powyższe, i nie tylko, warto posłuchać kolejnej audycji w ramach „Energii dla Klimatu”. Nie chodzi o to, aby pojąć logicznie, dlaczego w Polsce panuje XIX wiekw sektorze energii. Chyba się nie da. Brak strategii na przyszłość ma umocowanie polityczne. Radosław Gawlik zauważa: „Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie widzi? Ale teraz po 28.04,  po historycznym przegłosowaniu przez Rade UE nowych norm dla obiektów energetycznych BREF/BAT, zobaczyć musi!”

W dyskusji udział wziął Tobiasz Adamczewski z WWF, spiritus movens filmu „Punkt Krytyczny”
http://eko.org.pl/n_1894

4. Odkrywka Ościsłowo i kurhany w tygodniku Polityka

Temat odkrywek w kontekście niszczenia dziedzictwa kultury dociera do coraz szerszej opinii
publicznej „Odkrycie megalitów w Górach uświadamia, co wcześniej, być może, zostało zniszczone przez odkrywki. W latach 80. i 90. wojewódzki konserwator zabytków z Konina dopuścił do uruchomienia kopalni bez nadzoru archeologicznego. „Gdy rok temu pojechaliśmy na badania ratunkowe na terenie odkrywki Jóźwin II, gdzie w latach 50. były megality, zastaliśmy tam żwirownię. Ile cmentarzysk, kurhanów, megalitów znikło z powierzchni ziemi wraz z węglem, nigdy się nie dowiemy” – mówi Krzysztof Gorczyca, archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Cały artykuł:

5. Okrągły stół energetyczny – musimy tam być!

Już 1 i 2 czerwca  br.  w Sali pod Kopułą przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się  II Okrągły Stół  Energetyczny - konferencja, podczas której omówione zostaną najważniejsze zagadnienia polskiej energetyki. Obrady  otworzy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Liczba miejsc jest ograniczona i podlega akredytacji. Swój bezpłatny udział w wydarzeniu można jeszcze zgłosić na stronie TOR Konferencje: http://www.tor-konferencje.pl/wydarzenia/konferencje/okragly-stol-energetyczny-451.html?rej=1  Zachęcamy Koalicjanatów, szczególnie podmioty instytucjonalne (samorządy, org. pozarządowe) do przesyłania zgłoszeń. Ważne jest, aby mocno zaznaczyć udział reprezentantów naszego "anty odkrywkowego" środowiska w wydarzeniu.

Spieszmy się zatem i działajmy. Nic o nas bez nas!
Szczegółowe informacje:

6. Dla dobra gminy? - Radni gminy Ostrówek zgodzili się na lokalizację zwałowiska zewnętrznego

Podczas głosowania Rady Gminy Ostrówek radni nie wzięli na poważnie woli obywateli. Mimo, że mieszkańcy Ostrówka protestują przeciw odkrywce Złoczew, okazuje się że ich zdanie nie wielkie ma znaczenie. Obywatele ci skierowali list do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Na razie to nie pomogło. 9 głosami „za”, 4 „przeciw” i przy jednym wstrzymującym się radni gminy Ostrówek podczas XXII sesji rady (26.04.2017) uchwalili Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy Ostrówek, zgadzając się na lokalizację odkrywki Złoczew

Trudno to pojąć, ale jednak. W XXI wieku ludzie bez przymusu godzą się na zniszczenie swoich domów. Dlaczego tak jest? Wójt Ryszard Turek uzasadnia decyzję:

„Myślę, że w innych gminach, takich jak Złoczew i Burzenin, to nie będzie takich problemów, bo tam społeczeństwo jest pogodzone z tym, że tam pod ziemią jest węgiel i trzeba go w jakiś sposób wydobyć”.

Ten sam wójt powiedział też, że „Chciałbym mieć biedę, którą ma Kleszczów”.

Zwrócimy uwagę na tok myślenia: społeczeństwo godzi się na zniszczenie, bo pod ziemią jest węgiel. I to oznacza, że trzeba go wydobyć? Determinizm rodem z innego stulecia.

Absurd tego głosowania radnych obnaża informacja nr 2, że inwestor PGE, którego nie było na sali obrad rady gminy, uznaje budowę kopalni Złoczew za „opcję do rozpatrzenia” po 2020r.

Mieszkańców gminy wsparli reprezentanci naszej Koalicji w osobach m.in. Radosław Gawlik, Teresa Adamska (CZR z Lodzi) Zdzislaw Rembisz (b.wójt gminy Zgierz) Tomasz Waśniewski.

Relacje ze spotkania:

7. Działamy - Fundacja „RT-ON” na spotkaniu akcjonariuszy Generali

Fundacja "RT-ON" na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Generali Group (Annual General Meeting, Triest, April 27, 2017) - jednej z największych, obecnej także w Polsce, grup finansowo ubezpieczeniowych w Europie. 

Jedno z pytań, jakie zadał akcjonariuszom Jakub Gogolewski w imieniu Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE” brzmiało: „Kiedy Generali przestanie inwestować i ubezpieczać polskie spółki węglowe, w tym PGE SA (właściciela kopalni odkrywkowej) oraz do kiedy sprzeda wszystkie akcje i obligacje tych spółek, których już jest właścicielem?".

Równie trudne pytania padły m.in. na WZA Banku ING, które odbyło się 8 maja 2017 w Amsterdamie

Zainteresowanych trendami dotyczącym odchodzenia od inwestycji w paliwa kopalne polecamy pierwszy numer Odpowiedzialnego Inwestora:

8. Południowa Wielkopolska przedmiotem debaty Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP

Wnioski z dyskusji były jednoznaczne – jeżeli decyzja o powstaniu odkrywki zostanie podjęta bez odpowiedniej analizy zysków i strat, jej skutki będą katastrofalne dla regionu.
Podczas debaty poruszono wiele aspektów, które były pominięte w analizach przygotowywanych przez inwestora. Dyskutowano m.in. o negatywnym wpływie odkrywki na gospodarkę wodną, środowisko naturalne oraz ekonomiczny, produkcyjny i społeczny potencjał rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego.
”Przedstawiane dane, oparte o profesjonalne ekspertyzy, wzbudziły duże zainteresowanie członków Rady. Jej sekretarz stwierdził wprost, że ewentualna decyzja o wydobyciu węgla będzie dużym problemem nie tylko dla regionu, ale również dla sektora energetycznego. Gołym okiem bowiem widać, że bezpośrednie i pośrednie koszty związane z budową kopalni są niedoszacowane” - relacjonuje obecny na spotkaniu Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii.

9. Płacz nad odkrywką Ościsłowo - publikacja w Rzeczpospolitej

Lobby węglowe drży i obawia się, że decyzja RDOS w Poznaniu w sprawie planowanej odkrywki Ościsłowo oznaczać będzie zapaść dla regionu. W prasie ukazują się też dwuznaczne artykuły. Oto co pisze red. Oksińska na temat węgla brunatnego: „Surowiec ten jest obecnie najtańszym paliwem do produkcji energii elektrycznej. W marcu odpowiadał on za jedną trzecią krajowej produkcji prądu. Jednocześnie jest to najbrudniejsze paliwo. Eksperci zaznaczają, że węgiel brunatny emituje niekiedy nawet półtora raza więcej dwutlenku węgla niż kamienny i trzy razy tyle, co gaz”. „Jeżeli UE dopnie swego i ceny pozwoleń na emisję będą kosztowały 30–50 euro za tonę CO2, to energia z węgla brunatnego, która dziś jest najtańsza, stanie się bardzo droga w produkcji” – twierdzi Paweł Smoleń, członek zarządu Erbudu i szef rady nadzorczej Forum Energii.

Autorka artykułu podkreśla też: „Dodatkowym problemem dla inwestorów, którzy chcą budować odkrywki, jest mocny opór lokalnych społeczności, które są wspierane przez organizacje przeciwne odkrywkom. Przeciwnicy węglowych inwestycji wskazują m.in. na konieczność wysiedlenia wielu osób, miliardowe straty w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz gigantyczne uszczuplenie zasobów wód powierzchniowych i głębinowych w okolicach odkrywek."

Na FB Fundacji „RT-ON” internautka Katarzyna Broda skomentowała: „Dziwne, że opór lokalnych społeczności jest tylko "dodatkowym problemem". Tak jakby zniszczenie ludziom życia i dewastacja środowiska były takim, hm, jakby, przykrym owadem.” Podobnie Jan Nowak pisze: „Jak się dziwić, że ludzie traktowani jako zbędny i upierdliwy dodatek do złoża węgla nie są z tego zadowoleni? ..”

Tomasz Waśniewski (Fundacja „RT-ON”) podsumowuje: „Tak, jesteśmy wszyscy dodatkowym utrapieniem dla "umęczonych" problemami węglowych inwestorów i to się nie zmieni! Czy to się komuś podoba czy nie...”

10. Przestroga z Włoch w sprawie odkrywek w Polsce – polecamy film

Common włoska organizacja prowadząca kampanie przeciwko niszczeniu środowiska w Europie i na świecie, zrealizowała anglojęzyczny film pt." Il prossimo passo - the next step" (następny krok) o polskich odkrywkach węgla brunatnego z udziałem min. aktywistów Koalicji "RT-ON": Anny Dziadek (Stowarzyszenie "Nie Kopalni Odkrywkowej" ) i Kuby Gogolewskiego (Fundacja "Rozwój Tak- Odkrywki NIE"). Polska - mówią autorzy dokumentu - jest jednym z czołowych krajów w Europie gdzie wydobywa się węgiel, w tym węgiel brunatny - paliwo niskiej jakości, najbardziej zanieczyszczające środowisko, katastrofalnie wpływające na zdrowie publiczne i klimat. W filmie przywoływany jest przypadek kopalni Turów i incydent dyplomatyczny wokół obniżenia zwierciadła wód w Republice Czeskiej, w regionie Liberec wywołany przez kopalnie odkrywkową po polskiej stronie granicy.

Film do obejrzenia tu :

11. Syzyfowe prace zarządu województwa lubuskiego - nie ma końca obsesyjnym i kosztownym próbom wpisania kopalni odkrywkowej do Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Mimo że PGE traktuje odkrywkę Gubin jako „opcję”, to jednak zarząd województwa lubuskiego widocznie ma inne informacje. Dodatkowo okazuje się, że wie coś o regulacjach po 2020 r., ponieważ ogłosił konsultacje społeczne w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego województwa lubuskiego. Po raz kolejny województwo chce wpisać planowaną kopalnię do planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Jest to kolejna już próba wpisania na nieruchomościach i kieszeniach mieszkańców gmin Brody i Gubin kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. 

tu obwieszczenie Marszałek Elżbiety Polak (PO)

http://www.bip.lubuskie.pl/system/obj/33569_obwieszczenie_Marszalka_Wojewodztwa_Lubuskiego.pdf

Forsowany plan zagospodarowania przestrzennego po raz kolejny nie ma podstaw prawnych, składa się z braków i błędów. Jest bardzo prawdopodobne, że plan ponownie zostanie zaskarżony przez osoby i instytucje "niewierzące" w węgiel. Syzyfowe prace nad planem kompromitujące woj. lubuskie kosztują podatników ponad milion złotych.

Jednocześnie zachęcamy do udziału w konsultacjach społecznych, które trwają do 05/06/2017 roku. 

Projekt w/w dokumentu będzie przedmiotem dyskusji publicznych, które odbędą się:

 • - 23 maja 2017 r. w Zielonej Górze, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, w godz.: 10:00 - 13:00,
 • - 25 maja 2017 r. w Gorzowie Wielkopolskim, w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (sala nr 102), w godz.: 11:00 - 14:00.

12. Rada powiatu mogileńskiego przeciw odkrywce Ościsłowo

Podzielając stanowiska samorządów lokalnych oraz RDOŚ w Poznaniu, Rada Powiatu Mogileńskiego wyraża jednoznaczny sprzeciw wobec planowanego wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z Odkrywki Ościsłowo" - napisali radni w uchwale z dnia 21.04.2017 r. pn.: Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo.
Treść stanowiska została przesłana na ręce Dyrektora  Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Do wiadomości  otrzymali je Minister Ochrony Środowiska, Minister Rolnictwa i Rozwoju, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Prezes Stowarzyszenia EKO-PRZYJEZIERZE

Józef Drzazgowski (EKO-PRZYJEZIERZE od blisko dekady wraz mieszkańcami regionu, wspierającymi go organizacjami pozarządowymi naukowcami i ekspertami sprzeciwia się powstaniu nowych kopalni węgla brunatnego mówi:

- W ramach Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak-Odkrywki Nie" w styczniu br. protestowaliśmy wspólnie z mieszkańcami powiatów rawickiego i gostyńskiego (złoże Oczkowice) przed siedzibą RDOŚ w Poznaniu przeciw planowanej przez PAK SA odkrywce Ościsłowo. Negatywna decyzja poznańskiego RDOŚ została zaskarżona przez inwestora do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Sprzeciw samorządu lokalnego, mądre i pro rozwojowe stanowisko w sprawie odkrywki daje dodatkowe argumenty by tą decyzję podtrzymać.

13. Rajd rowerowy przeciwko odkrywkom węgla brunatnego

Łużyczanie z Niemiec i Polski zapraszają na rajd rowerowy po terenach związanych z ruchem antyodkrywkowym w Brandenburgii i Saksonii oraz w Polsce (w gminach Brody i Gubin). Rajd odbędzie się w terminie 21-28 maj 2017 roku. Uczestnicy przejadą dziennie od 30 do 55 kilometrów. 

Trasa przejazdu oraz więcej informacji w języku niemieckim:

14. Protest songi antyodkrywkowe – ruszamy do piór !

Okazuje się, że w naszych szeregach są prawdziwi i nieodkryci jeszcze poeci. Piszą tak przy okazji, nie zdając sobie sprawy, że inni to czytają i ...podziwiają literacki talent. Redakcja pozwoliła sobie na dodanie tytułu, uporządkowanie w wersy, zrytmizowanie słów rzuconych pośpiesznie w treści emaila i wyszedł poważny, poetycki wręcz tekst.

Kto jeszcze napisze protest song? Do tego czasu konkurs - kto jest autorem słów, które stały się kanwą do poniższego wiersza pt. „Tanio”? Na odpowiedz czekamy pod emailem (hanaschudy@gmail.com). Wygrywa pierwsza osoba, która zgłosi się z poprawną odpowiedzią. Przewidujemy specjalne wyróżnienie dla zwycięzcy!

"Tanio"
Wykopać dziurę,
Wydobyć węgiel,
Spalić to wszystko
Zasypać dziurę
Co z naszym życiem?

Przenieść gdzie indziej
Szkody i straty
Niechaj zapłaci
Rzeczpospolita

Osuszonych jezior
i rzek
zniszczonej przyrody
nie wyceniamy!

Zrujnowanych rolników
odsyłamy!
do Pana Boga, co deszczu nie zsyła

Wtedy wychodzi tanio
tanio
tanio
tanio
oooooooooo

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:

Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Dosyć trucia, że smog zniknął
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec (...)
Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
Elektrownia atomowa w Choczewie może zagrażać Bałtykowi
WSA uchylił decyzję środowiskową dla kopalni Turów.
Polsko-niemiecka koalicja organizacji krytykuje brak wstrzymania regulacji Odry

Przeczytaj także:

prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...)
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco

Pod Prąd

1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
więcej
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej