Energia

Rząd próbuje „puścić z dymem” sektor odnawialnych źródeł energii.

14 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Stracą rolnicy a zyskają węglowe monopole energetyczne?
W środę, 13 listopada br., Ministerstwo Gospodarki upubliczniło i oddało do konsultacji społecznych kolejną propozycję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
 

Jego wejście w życie zablokuje rozwój sektora odnawialnych źródeł energii. Stracą na tym wszyscy obywatele, w tym rolnicy, a zyskają węglowe monopole energetyczne.

Kancelaria Premiera, bo „tajemnicą poliszynela” jest, że to ona, a nie resort kierowany przez Janusza Piechocińskiego, przygotowała ten projekt. Zrobiła to zgodnie z zaleceniami wynikającymi ze słów premiera Tuska, który mówił o tym, że odnawialne źródła energii mają być limitowane na tyle, na ile to jest możliwe.
Propozycja KPRM zakłada między innymi, że właściciele przydomowych źródeł odnawialnych będą sprzedawać energię do sieci tylko za 80% jej wartości (średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym). Prowadzi to do sytuacji, w której mikroenergetyka odnawialna nie będzie mogła się rozwijać. Za to wielkie koncerny energetyczne, nie dosyć, że oddają swoją energię za 100% jej ceny, to dodatkowo będą miały dostęp do różnorodnych systemów wsparcia – aukcyjnego lub świadectw pochodzenia.

– Jeżeli rząd przyjmie proponowane rozwiązania dotyczące mikroenergetyki będzie to jednoznaczny sygnał, że odwraca się plecami od obywateli. Na „lodzie” zostaną przede wszystkim rolnicy, którzy mając oszczędności mogliby, wzorem kolegów z Niemiec, zainwestować w źródła odnawialne – mówi Ilona Jędrasik z Koalicji Klimatycznej.

Nowy projekt ustawy jest modelowym przykładem nierównego traktowania uczestników rynku i ograniczania konkurencji. Pod przykrywką hasła „optymalizacja kosztów” przemycane jest wsparcie dla koncernów energetycznych. Lepsze warunki niż nowe źródła odnawialne dostanie blisko 50 istniejących instalacji współspalających węgiel z biomasą. Mogą one pozostać w systemie świadectw pochodzenia, który zapewni im wyższe wsparcie niż tzw. aukcjoning. Po pierwsze, współspalacze dostaną korzystny współczynnik 0,5 świadectwa za 1 wyprodukowaną MWh, czyli około dwa razy więcej niż jest to uzasadnione ekonomicznie. A po drugie, będą mieli wydłużony okres wsparcia do 15 lat od dnia rozpoczęcia produkcji energii (we wcześniejszych propozycjach wsparcie dla współspalania miało obowiązywać tylko do roku 2017).
- Autorzy projektu zdecydowali się utrzymać nieuzasadnione ekonomicznie, nadmierne wsparcie dla kontrowersyjnej technologii współspalania węgla z biomasą. Współspalanie to technologia, która rozwinęła się w Polsce na niespotykaną nigdzie na świecie skalę, dzięki wieloletniemu hojnemu rządowemu wsparciu. Od początku jego celem było przede wszystkim dotowanie dużych koncernów węglowych, które obawiały się rosnącej, zielonej konkurencji. Trudno bowiem na serio traktować współspalanie jako energię odnawialną – mówi Anna Ogniewska z Greenpeace Polska.

Dodatkowo, opublikowana wraz z projektem ocena skutków regulacji zaniża koszty wdrożenia regulacji, ponieważ opiera się na fałszywych założeniach przepisanych z analiz dotyczących innego projektu ustawy. Krótko mówiąc kolejny projekt ustawy to gwóźdź do trumny odnawialnych źródeł energii.
Tymczasem najnowsze wyniki badań opinii społecznej przygotowanych na zlecenie Fundacji Greenpeace Polska przez CBOS wskazują, że aż 89% Polaków chce, by więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Poparcie dla produkcji energii pochodzącej ze spalania węgla kamiennego i brunatnego jest znikome.

tytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Światowe NIE dla Elektrowni Północ  – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestoratytul: Filipiny: jak pomóc, gdzie wpłacićtytul: Energia obywatelska dla dobrego klimatu: Otwarta debata o Polsce i jej przyszłości tytul: Europa nie poradzi sobie bez węglatytul: Stop nieodpowiedzialnej polityce Wrocławia wobec zieleni.tytul: Warszawa, miejsce spotkania grzeszników klimatycznych
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.