artykuł

Filipiny: jak pomóc, gdzie wpłacić

15 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Filipińczycy w zniszczonych regionach ciągną już resztkami sił. Niszczone wielokrotnie państwo, o złej infrastrukturze, także tej sanitarnej i wodnej nie tym razem nie podźwignie się bez pomocy z zewnątrz

Filipiny nawiedza średnio 8 tajfunów oraz około 900 trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów w ciągu roku. Najwięcej na świecie. Dlaczego jest tam tyle katastrof?

Na otwarciu Szczytu Klimatycznego w Warszawie 11 listopada przedstawiciel Filipin Yeb Sano opowiadał o skutkach tajfunu Haiyan, który w ciągu weekendu spustoszył jego ojczyznę.

„Zniszczenie jest niewyobrażalne. Nie mogę znaleźć słów na to co się dzieje. […] Czekam na wieści od mojej rodziny. Mam już kontakt z moim bratem, który na szczęście przeżył katastrofę. Przez ostatnie dwa dni zbierał ciała własnymi rękami. Nie je i jest bardzo zmęczony... Pomoc żywnościowa nie może dotrzeć do najbardziej zniszczonych rejonów”

Na fali emocji Yeb Sano zapowiedział głodówkę dopóki państwa nie nie podejmą wiążących decyzji w sprawie klimatu. „To co przechodzi moje państwo to wina ekstremalnych zmian klimatycznych. To co się dzieje to szaleństwo”.
 

Kraj burz

Według raportu sporządzonego przez Światową Organizację Zdrowia i Centrum ds. Epidemiologi i Katastrof Katolickiego Uniwersytetu w Louvain na Filipinach ginie rocznie najwięcej osób w związku z klęskami żywiołowymi. W 2012 roku zginęło tam 2385 osób, (drugie na liście Chiny to 802 ofiary), a 85 procent katastrof to właśnie tajfuny i powodzie i lawiny błotne wywołane silnymi deszczami.

Haiyan jest jednym z najpotężniejszych tropikalnych cyklonach jakie nawiedziły Filipiny od kiedy prowadzone są badania. Wiatr wiejący 341 km/h (najwięcej w historii) zabił według szacunków ponad 10 tysięcy osób. Swoje domy musiało opuścić 100 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, 60 tys. kobiet w ciąży i karmiących matek.

Ale nad Filipinami prawie nigdy nie jest spokojnie. Na 80 tajfunów jakie tworzą się rocznie nad Pacyfikiem, średnio aż 19 przechodzi nad Filipinami, a od sześciu do dziewięciu zagraża życiu człowieka. Równie niebezpieczne są trzęsienia ziemi – choćby w październiku 2013 w wyspę Bahol uderzyło najgorsze trzęsienie od dwóch dekad. 220 ofiar.

7,106 puzzli

Dodatkowo sytuację pogarsza geografia Filipin. Państwo leży na 7,106 wyspach z czego ponad dwa tysiące jest zamieszkane. Tylko 20 procent dróg w państwie jest utwardzonych, a kolejne tajfuny i trzęsienia ziemi nie pozwalają na rozbudowę infrastruktury. Nawet mimo zwiększenia przez prezydenta państwa Benigno Aquino wydatków na drogi o 47 procent od 2010 roku.

„Klęski żywiołowe wpływają na ubóstwo w państwie. Przez brak infrastruktury w państwie powoduje, że tysiące ludzi nie ma dostępu do ośrodków handlu. Ale ulice, a zwłaszcza drogi poza miastami nie mogą być naprawione po latach katastrof” - wskazuje raport Banku Światowego z 2012 roku.

- Filipińczycy w zniszczonych regionach ciągną już resztkami sił. Niszczone wielokrotnie państwo, o złej infrastrukturze, także tej sanitarnej i wodnej nie tym razem nie podźwignie się bez pomocy z zewnątrz – mówi Zofia Dulska z polskiego oddziału UNICEF.

Polskie organizacje pomocowe już zaapelowały o pomoc dla Filipińczyków:

UNICEF Polska>>

Polska Akcja Humanitarna>>

źródło: newsweek

tytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Światowe NIE dla Elektrowni Północ  – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestoratytul: Rząd próbuje „puścić z dymem” sektor odnawialnych źródeł energii. tytul: Energia obywatelska dla dobrego klimatu: Otwarta debata o Polsce i jej przyszłości tytul: Europa nie poradzi sobie bez węglatytul: Stop nieodpowiedzialnej polityce Wrocławia wobec zieleni.
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Rząd szykuje projekt dotyczący lokalizowanau inwestycji uciążliwych zapachowo

Minister środowiska chce trzymać w ryzach uciążliwe zapachowo inwestycje. Zacznie od tych w planach.

mh

Projekt Baltic Sea Food

W piątek 10 sierpnia Fundacja Natura Polska zorganizowała we Wrocławiu Seminarium, które dotyczyło perspektyw dystrybucji żywności lokalnej na Dolnym Śląsku i było częścią europejskiego projektu pn. "Baltic Sea Food".

mh

Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!

Fundacja PlasticsEurope Polska tej jesieni, tak jak w poprzednich latach, udostępnia wyjątkową edukacyjną wystawę, pokazującą jak cenne są tworzywa sztuczne i co zrobić, aby nie trafiały na śmieci i były selektywnie zbierane, poddawane recyklingowi oraz służyły do produkcji nowych i przydatnych przedmiotów.

mh

Sprzątanie Wodnego Świata - Gołdap 2018

Już we wrześniu będziemy obchodzić 25-lecie akcji Clean up the World w Polsce. Zapraszamy na wyjątkową akcję "Sprzątanie Wodnego Świata" do Gołdapi, gdzie młodzież i nauczyciele z lokalnych szkół, samorządowcy, Lasy Państwowe, organizacje pozarządowe oraz media tegoroczną akcję zadedykują ochronie wód przed zaśmieceniem.  W planie spływ kajakowego eko-patrolu po Jeziorze Gołdap, cykl spotkań z podróżnikiem i ekologiem  - Dominikiem Dobrowolskim, który, właśnie z okazji akcji "Sprzątanie świata", odwiedzi Gołdap. W planie oczywiście sprzątanie brzegów pięknego Jeziora Gołdap oraz okolicznych lasów.

mh

Recykling Daje Owoce na Mazowszu i Górnym Śląsku

Od września do grudnia 2018 roku w wybranych miejscowościach na Mazowszu i Górnym Śląsku zostanie zorganizowany cykl akcji edukacyjnych, których celem będzie promocja selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee) oraz zużytych baterii. Akcje będą organizowane pod hasłem "Recykling Daje Owoce" i zgodnie z nim uczestnicy za przynoszone elektrośmieci będą otrzymywać pyszne i zdrowe owoce.

mh

1200 km edukacji ekologicznej!

Ponad 80 procent zanieczyszczeń w Bałtyku to śmieci, które trafiają do morza z lądu, z rzekami. To skłoniło ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego oraz pracowników  REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE do zorganizowania wyprawy rowerowej  pt. "Cycling Recycling 2018 - Wisła z prądem!".

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.