artykuł

Filipiny: jak pomóc, gdzie wpłacić

15 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Filipińczycy w zniszczonych regionach ciągną już resztkami sił. Niszczone wielokrotnie państwo, o złej infrastrukturze, także tej sanitarnej i wodnej nie tym razem nie podźwignie się bez pomocy z zewnątrz

Filipiny nawiedza średnio 8 tajfunów oraz około 900 trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów w ciągu roku. Najwięcej na świecie. Dlaczego jest tam tyle katastrof?

Na otwarciu Szczytu Klimatycznego w Warszawie 11 listopada przedstawiciel Filipin Yeb Sano opowiadał o skutkach tajfunu Haiyan, który w ciągu weekendu spustoszył jego ojczyznę.

„Zniszczenie jest niewyobrażalne. Nie mogę znaleźć słów na to co się dzieje. […] Czekam na wieści od mojej rodziny. Mam już kontakt z moim bratem, który na szczęście przeżył katastrofę. Przez ostatnie dwa dni zbierał ciała własnymi rękami. Nie je i jest bardzo zmęczony... Pomoc żywnościowa nie może dotrzeć do najbardziej zniszczonych rejonów”

Na fali emocji Yeb Sano zapowiedział głodówkę dopóki państwa nie nie podejmą wiążących decyzji w sprawie klimatu. „To co przechodzi moje państwo to wina ekstremalnych zmian klimatycznych. To co się dzieje to szaleństwo”.
 

Kraj burz

Według raportu sporządzonego przez Światową Organizację Zdrowia i Centrum ds. Epidemiologi i Katastrof Katolickiego Uniwersytetu w Louvain na Filipinach ginie rocznie najwięcej osób w związku z klęskami żywiołowymi. W 2012 roku zginęło tam 2385 osób, (drugie na liście Chiny to 802 ofiary), a 85 procent katastrof to właśnie tajfuny i powodzie i lawiny błotne wywołane silnymi deszczami.

Haiyan jest jednym z najpotężniejszych tropikalnych cyklonach jakie nawiedziły Filipiny od kiedy prowadzone są badania. Wiatr wiejący 341 km/h (najwięcej w historii) zabił według szacunków ponad 10 tysięcy osób. Swoje domy musiało opuścić 100 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, 60 tys. kobiet w ciąży i karmiących matek.

Ale nad Filipinami prawie nigdy nie jest spokojnie. Na 80 tajfunów jakie tworzą się rocznie nad Pacyfikiem, średnio aż 19 przechodzi nad Filipinami, a od sześciu do dziewięciu zagraża życiu człowieka. Równie niebezpieczne są trzęsienia ziemi – choćby w październiku 2013 w wyspę Bahol uderzyło najgorsze trzęsienie od dwóch dekad. 220 ofiar.

7,106 puzzli

Dodatkowo sytuację pogarsza geografia Filipin. Państwo leży na 7,106 wyspach z czego ponad dwa tysiące jest zamieszkane. Tylko 20 procent dróg w państwie jest utwardzonych, a kolejne tajfuny i trzęsienia ziemi nie pozwalają na rozbudowę infrastruktury. Nawet mimo zwiększenia przez prezydenta państwa Benigno Aquino wydatków na drogi o 47 procent od 2010 roku.

„Klęski żywiołowe wpływają na ubóstwo w państwie. Przez brak infrastruktury w państwie powoduje, że tysiące ludzi nie ma dostępu do ośrodków handlu. Ale ulice, a zwłaszcza drogi poza miastami nie mogą być naprawione po latach katastrof” - wskazuje raport Banku Światowego z 2012 roku.

- Filipińczycy w zniszczonych regionach ciągną już resztkami sił. Niszczone wielokrotnie państwo, o złej infrastrukturze, także tej sanitarnej i wodnej nie tym razem nie podźwignie się bez pomocy z zewnątrz – mówi Zofia Dulska z polskiego oddziału UNICEF.

Polskie organizacje pomocowe już zaapelowały o pomoc dla Filipińczyków:

UNICEF Polska>>

Polska Akcja Humanitarna>>

źródło: newsweek

tytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Światowe NIE dla Elektrowni Północ  – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestoratytul: Rząd próbuje „puścić z dymem” sektor odnawialnych źródeł energii. tytul: Energia obywatelska dla dobrego klimatu: Otwarta debata o Polsce i jej przyszłości tytul: Europa nie poradzi sobie bez węglatytul: Stop nieodpowiedzialnej polityce Wrocławia wobec zieleni.
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Recykling rejs - finał w Nowej Soli

Na trasie kajakowego ultramaratonu od Brzegu do Nowej Soli można było spotkać nie tylko wrocławianina - Dominika Dobrowolskiego ale i Mikołaja Józefowicza - warszawskiego kajakarza (na co dzień pływającego po Wiśle), który postanowił przyłączyć się do wyprawy na Odrze. We Wrocławiu kajakarzom towarzyszył Irek Biernacki ( fascynat SUPa /deski z wiosem ). Po 52 godzinach kajakarze przepłynęli dystans 325 km i zakończyli szczęśliwie wyprawę w porcie w Nowej Soli.

mh

Konferencja w Brzegu na brzegu (Odry)

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi,  tuż przed startem eko-ultramaratonu odbędzie się konferencja prasowa – 20 kwietnia (piątek) o godz. 9.00 w Brzegu (woj. opolskie) w marinie nad Odrą (plac Drzewny 3). Podczas spotkania wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski opowie o walce z zaśmieceniem Odry.

mh

Dzień Ziemi na Odrze

Zapraszam do udziału w projekcie "Odra na czas - czas na Recykling Rejs", w ramach którego planuję od 20 do 22 kwietnia przepłynąć kajakiem odrzański szlak (ok 250 km): Brzeg, Wrocław, Brzeg Dolny, Ścinawa, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają w Szwajcarce

Koalicja Recykling Górom wraz z ekologiczną akcją "Śmieci skrzydeł nie mają" odwiedziła kolejne wspaniałe polskie schronisko. Tym razem Orzeł Przedni - ambasador akcji wylądował 12 kwietnia 2018 roku w Szwajcarce,  w sercu Gór Sokolich, leżących w Rudawach Janowickich.

mh

Wieszamy orła w Szwajcarce już 12 kwietnia!

Szwajcarka - to przepiękne schronisko, znane przez wszystkich polskich wspinaczy i himalaistów , zaprasza do udziału w drugiej akcji pt. "Śmieci skrzydeł nie mają".  W akcji wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką nauczycielki Pani Renaty Jaryczewskiej, a całą grupę w Góry Sokole poprowadzi wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski.

mh

Recykling Rejs z Michałem Pirógiem

Tegoroczne Recykling Rejsy wystartowały. Pierwszą akcję sprzątania rzek zorganizowaliśmy 4 kwietnia na wiosennej Wiśle wspólnie z Dzień Dobry TVN i Michałem Pirógiem, Ulą Tomoń z Wód Polskich w Warszawie, z Anną Szałkowską z Fundacji PlasticsEurope Polska oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta st. Warszawa, Dzielnicy Wisła i Zieleni Miejskiej.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.