×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 lipca 2019
Pod Prąd
 

Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019

Pod prąd

lipiec 2019

[wersja on line: http://eko.org.pl/o_428]

  1. Głośno o nas za granicą – polskie odkrywki w Czechach, Holandii i Niemczech
  2. Odkrywki i skarga do Komisji Europejskiej
  3. Realizacja i planowanie wielkiej suszy – o reakcjach na kopalnię w województwie łódzkim
  4. Transformacja Wschodniej Wielkopolski w oczach prezesa PAK oraz organizacji pozarządowych
  5. Było sobie forsowanie odkrywki w Gubinie i Brodach
  6. Lato protestów w Niemczech, Czechach i w Polsce  – węgiel brunatny blokowany przez aktywistów

1. Głośno o nas za granicą – polskie odkrywki w Czechach, Holandii i Niemczech

Nie jest to powód do radości, ale do dumy ze skutecznej pracy. Polskie odkrywki wraz z problemami, jakie tworzą stały się przedmiotem debaty międzynarodowej oraz uwagi europejskich mediów.
W niemieckiej rozgłośni ARD – tamtejsza jedynka – poruszony był temat wysychania wielkopolskich jezior oraz rolniczej suszy wywołanej działalnością kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Ogromne wyrazy uznania należą się tu Stowarzyszeniu Eko-Przyjezierze i jego liderowi Józefowi Drzazgowskiemu , którzy od wielu lat nagłaśniają problemy oraz walczą z dużym graczem jakim jest  ZE PAK.

Z kolei planowana odkrywka Złoczew prezentowana była w holenderskiej telewizji. Jak zauważył Tomasz Waśniewski gratulując Panu Skibińskiemu, szefowi lokalnego Stowarzyszenia…. – Minister Energii nie miał czasu dla mieszkańców okolic Złoczewa podczas protestu w Warszawie, ale dzięki audycji i presji  zagranicznej opinii publicznej, przyjdzie przysłowiowa „koza do woza”.

Trzecie z kolei wejście na antenę, to sprawa, która już zaczyna się sączyć, ale spodziewamy się, że będzie wybuch. Rozwija się konflikt czesko-polski dotyczący rozbudowy kopalni odkrywkowej Turów. Nie wygląda, aby Czesi byli zadowoleni z braku wody dla 30 tys mieszkańców obszarów w okolicy odkrywki, natomiast polska TVP przedstawia sprawę, jakby chodziło o kilka hektarów, trochę pyłu i hałasu.
Dlaczego należy się spodziewać napięcia?
Ponieważ jest już odwołanie do Ministerstwa Środowiska RP oraz do Wojewody  Dolnośląskiego w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego Bogatyni dla odkrywki Turów.
Obywatele i władze czeskie mają dość! Powstał wspólny front starostów miast Frydland i Chrastava, samorządu Kraju Libereckiego, czeskiego Ministerstwa Środowiska oraz prawników, którzy domagają się od Wojewody Dolnośląskiego uchylenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Bogatynia zezwalającej na poszerzenie kopalni odkrywkowej Turów. Czeski senator i starosta, Michael Canov, zwraca uwagę, że „(…) strona czeska walczy o to, żeby strona polska na własnym terytorium przestrzegała prawa” (oficjalny komunikat prasowy samorządu Kraju Libereckiego, 1.07.2019 r.).

W komunikacie prasowym Stowarzyszenie Ekologiczne EKO- UNIA opisuje kontekst sprawy oraz zwraca uwagę na problemy, które w przekazie tzw mediów narodowych ( a w istocie partyjnych) zostały przemilczane oraz zbagatelizowane

Komunikat na stronie Libereckiego Kraju -  

2. Odkrywki i skarga do Komisji Europejskiej

Skarga do KE to efekt wielu miesięcy pracy Fundacji RT-ON i fundacji prawniczej Frank Bold. Nikt jeszcze nie próbował w ten sposób tj .za pomocą Ramowej Dyrektywy Wodnej zatrzymać powstawanie nowych odkrywek. To przecieranie nowych szlaków. W czerwcu skarga trafiła do Komisji Europejskiej. Ramowa dyrektywa wodna obliguje państwa do utrzymania dobrego stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Od tych przepisów są przyznawane odstępstwa (art. 4 ust. 7 dyrektywy). Polska w swoich Planach Gospodarowania Wodami przyznała odstępstwa dla wielu nowych inwestycji węglowych, które w żaden sposób nie realizują zasady zrównoważonego rozwoju - czytamy w skardze. W innych krajach to są pojedyncze przypadki.

3. Planowanie wielkiej suszy – o reakcjach na kopalnię w województwie łódzkim

Kiedy w Złoczewie trwa lobbowanie na rzecz odkrywki a łódzcy radni wzorem Krakowa chcą zwiększenia ambicji w polityce klimatycznej, w Województwie zaczyna po prostu brakować wody. Widać też, że w Łodzi entuzjazm dla kopalni Złoczew jest raczej wątpliwy i pojawiają się głosy rozsądku, zbieżne z tym co ekolodzy w sojuszu z  rolnikami mówią od lat: „Już dzisiaj w najbliższym otoczeniu Łodzi zaczyna brakować wody pitnej. Wynika to z drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych czy najniższej lesistości w Polsce. Zamiast jednak prowadzić masowe nasadzenia lasów czy inwestować w odtwarzanie i tworzenie nowych zbiorników wodnych, rząd zamierza utworzyć kolejną odkrywkę węgla brunatnego w województwie, która stworzy lej depresyjny tworzący nawet 310 tysięcy hektarów wysuszonych gruntów. Skazuje to mieszkańców województwa łódzkiego, w tym setki tysięcy łodzian, na życie na pustyni!”.

4. Transformacja wschodniej wielkopolski w oczach prezesa PAK oraz organizacji pozarządowych

Paweł Markowski prezes PAK KWB Konin, zdaje sobie sprawę z tego, że nad węglem brunatnym wiszą ciemne chmury, ma jednak nadzieję, że jeszcze go trochę KWB  pokopie. W sprawie złoża Dęby Szlacheckie twierdzi: „Dzisiaj nie robimy żadnych prac z uruchomieniem tej odkrywki, co wcale nie oznacza, że nie będziemy”.

Jednocześnie liczy na bardziej liberalne dla odkrywek przepisy państwowe. „Jeżeli natomiast państwo powie, że jest zainteresowane produkcją energii i stworzyłoby odpowiednie zapisy, które umożliwiłyby uruchomienie odkrywki, to na pewno tak”
Prezes Kopalni Węgla Brunatnego Konin ma przed sobą zwolnienia pracowników. Nadzieja co do tego, że inna i nowa kopalnia w Ościsłowie powstanie go jednak nie opuszcza. Co więcej liczy tu na pomoc państwa i na klauzulę natychmiastowej wykonalności w sprawie decyzji środowiskowej. To wszystko trwa, ale należy pamiętać, że ekolodzy i lokalni przeciwnicy, na których tak narzeka prezes działają naprawdę na wielu frontach. Złożona została skarga do Komisji Europejskiej na błędną transpozycję Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce, a to oznacza, że trudnej będzie odkrywce Ościsłowo uzyskać derogację od celów Ramowej Dyrektywy Wodnej w nowych planach gospodarowania wodami dorzecza Wisły i Odry. Zanim uda się odkrywce Ościsłowo uzyskać koncesję na wydobycie, do tego czasu polityka towarzystw ubezpieczeniowych może się tak zmienić, że nie będzie komu ubezpieczyć tej kopalni.

Kiedy prezes rozmyśla o przyszłości węgla brunatnego mieszkańcy regionu oraz organizacje ekologiczne apelują o program sprawiedliwej transformacji regionu
– Brak planów sprawiedliwej transformacji regionów uzależnionych od węgla brunatnego, grozi ich społeczno-gospodarczą zapaścią – alarmują społecznicy z organizacji Akcja Konin, Zmieniamy Konin, Polska Zielona Sieć, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko Przyjezierze, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
– To, co wydarzy się w najbliższych miesiącach w sprawie Wielkopolski Wschodniej, będzie testem szczerości rządu w kwestii sprawiedliwej transformacji. Pokaże, czy rządowi naprawdę leży na sercu dobro pracowników i regionów zależnych od węgla – stwierdza Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci.

5. Było sobie forsowanie odkrywki w Gubinie i Brodach

W czerwcu i listopadzie 2009 r. na terenie gmin Brody i Gubin odbyły się prawomocne referenda przeciwko planom budowy kopalni węgla brunatnego.
Uroczystość 10-lecia tamtych wydarzeń była okazją do uhonorowania przez Ogólnopolską Koalicję " Rozwój TAK-Odkrywki NIE” osób szczególnie zaangażowanych w organizację referendów. W gronie wyróżnionych znaleźli się, w gminie Brody: Paweł Mrowiński, Piotr Ksiuk, Cecylia Klimowicz, Edward Bojko oraz w gminie Gubin: Dorota Schewior, Sylwester Pszeniczny i Zbigniew Zaroda.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej wyjątkowej dla mieszkańców Dolnych Łużyc uroczystości:
 

Referendum w Gubinie i Brodach zadecydowało, że mieszkańcy nie chcą kopalni odkrywkowej, że inaczej wyobrażają sobie rozwój tej części Polski. Mieszkańcy rozpoczęli skuteczną- jak się okazało ostatecznie- obronę  swojej  małej  ojczyzny. Dzisiaj po tylu latach mogą jeździć w miejsca, gdzie planowane są odkrywki i dzielić się swoimi doświadczeniami z przeciwnikami jak i zwolennikami odkrywek. Scenariusze i obietnice koncernów przy takich inwestycjach są bowiem podobne. Wiadomo też dzisiaj jak koncern energetyczny PGE skłócił społeczność lokalną, ile pieniędzy zostało zmarnowanych na planowanie, ile energii poszło w gwizdek, ile nerwów został zszarganych. Przez te lata mieszkańcy dowiedzieli się też wiele o alternatywach energetycznych i dzisiaj stanowią awangardę w Polsce, bowiem panele fotowoltaiczne instalowane na dachach szkoły w Brodach, były jednymi z pierwszych w Polsce.

Ten społeczny  zryw i sprzeciw obywateli sprzed laty udowodnił, że to mieszkańcy mieli rację, gdyż odkrywki na tym terenie do tej pory nie powstały i wszystko wskazuje na to że już nie powstaną. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń z tym związanych i już na to nie pozwoli biorąc też pod uwagę bardzo niekorzystne dla sektora węglowego okoliczności zewnętrzne jakie w ciągu tych dziesięciu lat się pojawiły.
Kolejne rocznicowe obchody 10 lecie referendów w gminach dolnośląskich zaplanowane są 27 września w Legnicy (woj. dolnośląskie).

Transformacja ponad podziałami trwa. Gmina Gubin i Brody są jednymi z tych, gdzie taka transformacja już się rozpoczęła i mogą dawać dobry przykład w innych częściach kraju, gdzie umiarkowany entuzjazm dla odkrywek trwa.

6. Lato protestów w Niemczech, Czechach i Polsce – węgiel brunatny blokowany przez aktywistów

W czerwcu 2019 odbyła się po raz kolejny w Niemczech blokada kopalni odkrywkowej znana jako Ende Gelande. Tym razem połączyły się siły aktywistów, bo dołączył ruch Fridays for the Future.
Film z akcji

Równolegle na demonstracji w Aachen (Akwizgran) było prawie 10 000 osób, w większości młodzi ludzie, których przybywa. Kierują oni do rządu federalnego jasny postulat, aby zakończyć wydobycie oraz spalanie węgla brunatnego.

Na początku lipca działo się też w Czechach. Aktywiści blokowali elektrownię Chvaletice przez 48 godzin.

Wydarzenia te podniosły poprzeczkę także polskiemu ruchowi klimatycznemu. Już w lipcu polski Obóz dla klimatu i wielkie nadzieje, że i u nas węgiel nie będzie miał łatwo. Organizatorzy gorąco zapraszają na obóz od 16 do 21 lipca do miejscowości Stawiska.

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Raport Instratu – Kompleks Turów będzie stopniowo wygaszany     2. Zalewanie wyrobisk w Wielkopolsce  – nieporozumienia na (...)
czytaj całość
1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-28
Pod prąd marzec 2024
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej