×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
15 kwietnia 2022
Pod Prąd
 

Pod prąd marzec-kwiecień

Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się wokół wiosny oraz  wiarą w sens życia i pokój na świecie!
Pogody ducha, wytchnienia od trosk, wiele uśmiechu w gronie najbliższych, rodziny i przyjaciół oraz dobrej pamięci o potrzebujących dziś naszej pomocy
życzy Redakcja „Pod prąd”

 
 
 
Za Turów płaci cała Polska
Wciąż niejasności w sprawie osuwiska  w kopalni Turów
II Konferencja dotycząca transformacji w kontekście zasobów kulturowych
FST dla Wielkopolski – politycy przeciągają sprawę
Regiony są gotowe, ale rząd hamuje transformację
Bełchatów znowu największym emitentem CO2
RWE będzie niszczyć wsie pod odkrywkę Garzweiler
Problemy jezior pokopalnianych w Niemczech
1
Za Turów płaci cała Polska

Rząd jak obiecał, tak zrobił – nie zapłacił za Turów. Za przedłużenie wydobycia zapłacą teraz wszyscy w Polsce, nawet w województwie kujawsko-pomorskim.

Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-PRZYJEZIERZE, który od lat działa na rzecz przyrody i turystyki Pojezierza Gnieźnieńskiego w kontekście wpływu kopalni odkrywkowej na wysychanie zbiorników wodnych komentuje wprost: „To, co zrobił rząd polski i premier Morawiecki powinno zakończyć się dymisją premiera; teraz bowiem za głupotę i konfliktowanie się z Czechami, sprawę z góry przegraną, zapłacimy wszyscy. Te 700 mln złotych to gigantyczna kwota, którą można by wykorzystać na realne plany odejścia od węgla w Polsce. Ale jak zwykle lepiej przypodobać się górnikom i zadbać o słupki poparcia nie licząc kosztów publicznych. Trudno znaleźć rządowi i ZE PAK około 50 mln złotych na naprawienie stosunków wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego, zdegradowanego przez wydobywanie węgla w rejonie Konina. Kary za Turów nie są jednak problemem.  Pytam zatem - Panie Premierze czy to jakiś żart? To z resztą słowa samego premiera do rządu niemieckiego. Widać, że  premier łatwo wskazuje drogi postępowania innym, tylko u siebie nie dostrzega podstawowych problemów. Może się wydawać, że to cyrk albo komedia, ale niestety to nasza rzeczywistość i prawda. Za Turów i błędy rządzących zapłacą wszyscy, nawet tu na Kujawach, tylko nie ci, którzy do tego bałaganu doprowadzili.”

 https://biznesalert.pl/schudy-rzad-klamal-wlasnie-zaplacilismy-kary-za-turow-felieton/
 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2556

^menu
2
Wciąż niejasności w sprawie osuwiska  w kopalni Turów

380 mln złotych - na tyle PGE oszacowało straty wynikające z osuwiska, do którego doszło w kopalni Turów w 2016r, jakie poniosła z tego tytułu jej spółka zależna. Informację przygotowano w odpowiedzi na poselską interpelację. Do tej pory ubezpieczyciel wypłacił tylko ułamek tej kwoty. Wciąż nie znane są powody osuwiska: „pomimo prowadzenia zwałowania zgodnie z obowiązującymi przepisami i najlepszą wiedzą techniczną wystąpiło osuwisko. Stanowisko Zespołu powołanego przez PGE było zbieżne z wynikami szeregu ekspertyz w tym zakresie.”

 https://www.zgorzelec.info/news/22003

Komentarz redakcji:
Gigantyczna katastrofa, prawdopodobnie największa taka w historii kopalń węgla brunatnego w Polsce, 380 mln zł strat i nie znamy przyczyny, wszystko było ok. Czyli „Polacy – nic się nie stało”. Mamy duży niedosyt wobec tej pozytywnej samooceny PGE. Czekamy na raport NiK w tej sprawie. Ma się ukazać wkrótce…

^menu
3
II Konferencja dotycząca transformacji w kontekście zasobów kulturowych

27 kwietnia w Zgorzelcu znowu porozmawiamy o transformacji z uwzględnieniem zasobów kulturowych. Będą z nami eksperci z całego Trójziemia – Polski, Czech i Niemiec
Zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa!

 https://www.facebook.com/EkoUnia/posts/5419312971413489

Formularz rejestracji:

 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeugCcQeX_gpeKVo4dBLLg9ry2k4M-TueNnJs7v_rT8GemXFg/viewform?usp=sf_link

^menu
4
FST dla Wielkopolski – politycy przeciągają sprawę

Sytuacja w Wielkopolsce staje się coraz bardziej napięta, a politycy kierując się animozjami partyjnymi unikają rozmów. Zwolnienia pracowników ZE PAK trwają, a region wciąż nie ma planu, a tym bardziej pieniędzy na transformację. „Wschodnia Wielkopolska czasu nie ma, transformacja, a co za tym idzie m.in. zwolnienia pracowników, już bowiem trwa. Dlatego pomocne byłyby instrumenty rządowe, wspomniana umowa społeczna i program kompensacyjny. Rząd Zjednoczonej Prawicy przed nimi się jednak wzbrania, choć np. Śląsk również dostanie środki unijne, a oprócz tego został objęty umową społeczną”.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/poslowie-nie-przyjada-do-regionu-by-mowic-o-transformacji-nie-rozumiem-czemu-jestesmy-traktowani-gorzej

^menu
5
Regiony są gotowe, ale rząd hamuje transformację

W Wielkopolsce ale też w powiecie zgorzeleckim mamy problemy z pozyskaniem pieniędzy na transformację. Sytuacja jest patowa, gdyż prawo przewiduje, że stronami umów są nie regiony, ale rząd. Problemy te poruszała m.in. Henrike Hahn niemiecka eurodeputowana, sprawozdawczyni ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Społecznego UE, która odwiedziła Konin. Stwierdziła niestety: – Mamy świadomość, że nie należy karać obywateli za decyzje rządu. Jest to trudny orzech do zgryzienia. Transformacja musi się odbyć na lokalnym poziomie, ale na razie nie mamy rozwiązania. W przypadku Polski i Węgier jest olbrzymi problem – mówiła Henrike Hahn.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/nie-nalezy-karac-obywateli-za-dzialania-rzadu-henrike-hahn-w-koninie

^menu
6
Bełchatów znowu największym emitentem CO2

W tym roku znowu rekord – Elektrownia Bełchatów największym emitentem CO2 w Europie. Za nią elektrownie niemieckie. Wszystkie produkują energię z węgla brunatnego.  W pierwszej dziesiątce jeszcze dwie polskie elektrownie…

 https://wyborcza.pl/7,177851,28312569,belchatow-znow-najwiekszym-brudasem-europy-za-nia-niemieckie.html

^menu
7
RWE będzie niszczyć wsie pod odkrywkę Garzweiler

Po dobrych wieściach w sprawie odkrywki Janschwalde, mamy złe wiadomości odnośnie Zagłębia Reńskiego. Wyższy Sąd Administracyjny zezwolił koncernowi RWE zniszczyć gospodarstwo we wsi Lutzerath. Aby pozbawić rolnika jego ziemi, wystarczyło, że zagrożone były dostawy węgla brunatnego na rynek energetyczny. Od tych decyzji nie przysługuje odwołanie.
Na kwiecień w regionie przewidziane są demonstracje i spotkania.

 https://www.alle-doerfer-bleiben.de/
 https://www.nau.ch/news/europa/urteil-rwe-darf-grundstucke-von-landwirt-in-lutzerath-abbaggern-66142139
 https://www.youtube.com/watch?v=YFTbJBEBfeU

^menu
8
Problemy jezior pokopalnianych w Niemczech

Dokładnie dwa lata temu szczegółowo opisaliśmy problemy, z jakimi borykają się chwalone w Polsce jeziora pokopalniane w Niemczech. Niestety dochodzi do kolejnych, nieprzewidzianych problemów – tym razem chodzi o osuwiska.

 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2392

Właśnie przez osuwisko jezioro powyrobiskowe Helene pod Frankfurtem nad Odrą zostało zamknięte. Do podobnych wypadków dochodziło już wiele razy. Nie wiadomo, kiedy to "cieszące się popularnością jezioro" będzie znowu dostępne

 https://www.rbb24.de/studiofrankfurt/panorama/2022/03/helenesee-frankfurt-bergbau-landesbergbauamt-kohle-tagebau.html

W lutym do podobnego zdarzenia doszło w przypadku tworzonego dopiero zalewu (jeziora) koło Cottbus. Eksperci mówią, że zdarzenia mają "podobne właściwości optyczne" tzn. wyglądają podobnie, ale na razie nie ustalono co jest przyczyną.

 https://www.grueneliga.de/index.php/de/themen-projekte/braunkohle/1170-rutschung-im-leag-tagebausee-am-stadtrand-von-cottbus-gruene-liga-ungewoehnlich-und-besorgniserregend-bergbehoerde-optische-aehnlichkeit-mit-helenesee-rutschung

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej