×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
5 października 2020
Pod Prąd
 

Pod Prąd

Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
wrzesień/październik 2020

 
 
 
1. Strajk ostrzegawczy w Turowie
2. Rząd Czeski  skarży Polskę o łamanie europejskiego prawa
3. Koniec z planami kopalni Złoczew?
4. ZE PAK zawiesza plany budowy odkrywki Ościsłowo
5. Koniec Bełchatowa, bo niszczy dobro wspólne?
6. Rząd okłamuje górników – toksyczny związek, zamiast transformacji
7. Protest w Poznaniu przed Urzędem Wojewódzkim
8. Anna Dziadek opowiada o planowanej odkrywce Gubin – już w czasie przeszłym!
9. Zaproszenie na konferencję w Kole – woda, rekultywacja, przyszłość regionu
1
1. Strajk ostrzegawczy w Turowie

Podobno nie ma rzeczy niemożliwych, ale nadzieja umiera ostatnia. Związkowcy kompleksu Turów mają podstawy do obaw, że koncern PGE nie traktuje ich poważnie. W rozmowie w TV Bogatynia prezentują całe spektrum problemów, jakie czekają region w najbliższej przyszłości. Przede wszystkim w ich wypowiedziach powtarza się, że czują się oszukani - już nawet nie przez UE, ale swojego pracodawcę PGE. Tyle lat wiernie pracowali, wspierali koncern przy procedurach uzyskiwania koncesji, przyjechali tłumnie rozpędzić pokojowy i międzynarodowy protest na Trójstyku granic, a tu masz – dowiadują się z drugiej ręki, że koncern PGE może ich wystawić do wiatru. Nie wierzyli, kiedy przed podobnym scenariuszem ostrzegały ich organizacje ekologiczne. Teraz w sumie też nie wierzą, bo gwarantem zatrudnienia ma być „pomnik” przyszłości wydobycia, czyli nowy blok energetyczny.

 https://www.youtube.com/watch?v=XWOzHj8HFBw
 https://www.saechsische.de/politik/deutschland/innenpolitik/energiewende/streik-bergarbeiter-turow-gegen-eu-politik-5280837-plus.html

^menu
2
2. Rząd Czeski  skarży Polskę o łamanie europejskiego prawa

Formalna skarga Czech do Komisji Europejskiej rozpoczyna proces, który zakończyć się powinien przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Republika Czeska zarzuca Polsce, że koncesja na wydobycie węgla została wydania z pogwałceniem prawa europejskiego.
Jeśli Polska nie wycofa się z planów wydobywczych, skarga Czech trafi do trybunału, otwarte jest tylko, kto ją zgłosi. Komisja Europejska ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku. Może sama zgłosić sprawę do unijnego trybunału, a jeśli tego nie zrobi, to Czechy same przekażą  skargę dalej do TSUE.
Niemiecka Partia Zieloni Saksonia będzie wspierać decyzję Czechów i również będzie dążyć do dokładnego zbadania sprawy .

 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26355430,czechy-pozywaja-polske-do-unijnego-trybunalu-za-kopalnie-turow.html
 https://www.saechsische.de/polen/grube-braunkohle-turow-sachsen-polen-tschechien-klage-gruene-5287502-plus.html

^menu
3
3. Koniec z planami kopalni Złoczew?

Obawy górników z Turowa miały się wziąć z przecieku medialnego, chociaż już wcześniej Polityka Insight podała, że „Większość bloków elektrowni Turów przestanie działać do 2030 r., a najnowszy  blok (ten, który jest obecnie w rozruchu) będzie działał do 2035 r.” W raporcie tym mowa jest też o innej odkrywce: „Największa w kraju elektrownia Bełchatów będzie zamknięta do 2036 r.” Wynikać to ma ze wstępnego planu konsolidacji energetyki. Czy wobec tego planowanie kopalni węgla w rolniczym Złoczewie też można już między bajki włożyć? Władze gminy chyba mają dosyć niekończącego się przekładania terminu wydania koncesji.

 https://wielun.naszemiasto.pl/odkrywki-zloczew-nie-bedzie-tak-sugeruje-posel-pis/ar/c1-7922143

^menu
4
4. ZE PAK zawiesza plany budowy odkrywki Ościsłowo

Oficjalnie ZE PAK nie ma odwagi powiedzieć – kończymy z węglem i zwalniamy ludzi, bo nie mamy za bardzo planu transformacyjnego. Raport mówi jednak: 1. Zgodnie z zakładanym scenariuszem odkrywka Adamów będzie funkcjonowała do końca 2020 roku, 2. Przyjmując powyższe założenia od 2023 roku PAK KWB Konin SA eksploatować będzie tylko jedną odkrywkę – Tomisławice. Przy obecnie rozpatrywanym scenariuszu, z uwagi na zasobność złóż, okres eksploatacji elektrowni Pątnów I zostałby skrócony do 2024 roku, natomiast elektrownia Pątnów II mogłaby funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku.”
Koncern ZE PAK stawia też wyraźnie na transformację w kierunku energetyki odnawialnej. Organizacje społeczne będą śledzić czy ta transformacja będzie obejmowała zwalnianych pracowników oraz czy rekultywacja będzie prowadzona należycie. Najbliższa okazja, aby przyjrzeć się sprawie to konferencja w Kole 13 października w  godz.: 10:00 - 15:00 w sali konferencyjnej Hotelu Mazurek przy ul. 3-ciego maja 30.

 https://biznesalert.pl/ze-pak-oscislowo-odkrywka-energetyka-wegiel/
 https://ri.zepak.com.pl/pl/raporty/raporty-biezace/1465-informacja-o-zamiarze-ujecia-w-sprawozdaniach-finansowych-za-pierwsze-polrocze-2020-roku-odpisow-aktualizujacych-wartosc-aktywow-oraz-ich-szacunkowym-wplywie-na-wyniki-finansowe.html

^menu
5
5. Koniec Bełchatowa, bo niszczy dobro wspólne?

Sąd Okręgowy w Łodzi stwierdził, że kryzys klimatyczny jest faktem i trzeba mu przeciwdziałać, a sam klimat jest dobrem wspólnym za które odpowiedzialni są wszyscy, także spółki węglowe. Takie stwierdzenia padły w Polsce z ust sądu po raz pierwszy. Sędzia zobowiązała strony do rozmów ugodowych w kwestii ograniczenia wpływu Elektrowni Bełchatów na klimat i środowisko.

 https://www.pl.clientearth.org/przelom-w-historii-walki-o-ochrone-klimatu-w-polsce-sprawa-clientearth-vs-elektrownia-belchatow-przechodzi-do-dalszego-etapu/

^menu
6
6. Rząd okłamuje górników – toksyczny związek, zamiast transformacji

Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok 2030  z 40 do 55 %. Ministerstwo Klimatu oświadczyło w odpowiedzi, że jest planami Komisji Europejskiej „zaniepokojone”. Kilka dni później rząd obiecał górnikom, że węgiel będzie w Polsce wydobywany do 2049 r. Mimo że plan jest nierealistyczny, m.in z powodu obietnic dotowania wydobycia węgla, sprzecznego z prawem UE, to jednak po raz pierwszy wyartykułowane zostały słowa – w Polsce  skończy się wydobycie węgla a kopalnie i elektrownie będą zamykane.

 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2435

^menu
7
7. Protest w Poznaniu przed Urzędem Wojewódzkim

Pojezierze Gnieźnieńskie wysycha, ale zamiast działania mamy przerzucanie odpowiedzialności. Jak czytamy w doniesieniach po proteście, Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział w piątek PAP, że wojewoda nie może powołać sztabu kryzysowego ws. sytuacji na Pojezierzu Gnieźnieńskim, ponieważ jego degradacja nie jest zdarzeniem nagłym, a sytuacja w tym rejonie leży w kompetencjach m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Na proteście byli przedstawiciele m.in. RT-ON, Eko-Przyjezierza

 https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26339854,ekolodzy-walcza-z-katastrofa-ekologiczna-w-wielkopolsce-wojewoda.html
 https://portalkomunalny.pl/pojezierze-gnieznienskie-wysycha-demonstracja-przed-urzedem-wojewodzkim-410094/
 https://gloswielkopolski.pl/znikaja-jeziora-w-wielkopolsce-bedzie-sztab-kryzysowy-ratujmy-pojezierze-gnieznienskie-bo-inaczej-bedzie-tam-pustynia/ar/c1-15199132
 https://wtk.pl/news/62815-pod-koninem-nie-bedzie-planowanej-odkrywki-wegla-ale-ekolodzy-niepokoja-sie-osuszaniem-terenu?src&srcindex&device=dt&fbclid=IwAR11iEH3lo4CMrCrsXhI8-r-1HCeIry-d5gJbwh0f2RgMLtXNCk3aLYUaRE

^menu
8
8. Anna Dziadek opowiada o planowanej odkrywce Gubin – już w czasie przeszłym!

Pamiętacie jeszcze plany PGE Gubin do budowy kopalni odkrywkowej? Pamiętacie, że wszystkie partie polityczne wspierały ten projekt? To już przeszłość. Dziękujemy Ani za jej pracę i współpracę z polskimi i niemieckimi przeciwnikami niepotrzebnej inwestycji. .

 https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pogranicze/teksty/news-pogranicze-wegiel-ktory-zjednoczyl-polakow-i-niemcow,nId,4725119

^menu
9
9. Zaproszenie na konferencję w Kole – woda, rekultywacja, przyszłość regionu

Ważne wydarzenie w Kole. Konferencja “Woda – wspólne dobro, wspólny problem. Samorządy, naukowcy i  eksperci wobec niedoboru wody we wschodniej Wielkopolsce i na Kujawach”
Konferencja odbędzie się 13 października w  godz.: 10:00 - 15:00 w sali konferencyjnej Hotelu Mazurek w Kole przy ul. 3-ciego maja 30.
Ze względu na restrykcje związane z COVID-19 możemy zapewnić miejsce dla maksymalnie 50 uczestników, dlatego jeśli są Państwo  zainteresowani  udziałem w wydarzeniu, prosimy o wcześniejszą rejestrację.
Rejestracja trwa do koniec bieżącego tygodnia (9.10.2020)
Link do rejestracji: 

 https://bit.ly/3i0vXnZ

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
więcej
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej