×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
5 października 2020
Pod Prąd
 

Pod Prąd

Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
wrzesień/październik 2020

 
 
 
1. Strajk ostrzegawczy w Turowie
2. Rząd Czeski  skarży Polskę o łamanie europejskiego prawa
3. Koniec z planami kopalni Złoczew?
4. ZE PAK zawiesza plany budowy odkrywki Ościsłowo
5. Koniec Bełchatowa, bo niszczy dobro wspólne?
6. Rząd okłamuje górników – toksyczny związek, zamiast transformacji
7. Protest w Poznaniu przed Urzędem Wojewódzkim
8. Anna Dziadek opowiada o planowanej odkrywce Gubin – już w czasie przeszłym!
9. Zaproszenie na konferencję w Kole – woda, rekultywacja, przyszłość regionu
1
1. Strajk ostrzegawczy w Turowie

Podobno nie ma rzeczy niemożliwych, ale nadzieja umiera ostatnia. Związkowcy kompleksu Turów mają podstawy do obaw, że koncern PGE nie traktuje ich poważnie. W rozmowie w TV Bogatynia prezentują całe spektrum problemów, jakie czekają region w najbliższej przyszłości. Przede wszystkim w ich wypowiedziach powtarza się, że czują się oszukani - już nawet nie przez UE, ale swojego pracodawcę PGE. Tyle lat wiernie pracowali, wspierali koncern przy procedurach uzyskiwania koncesji, przyjechali tłumnie rozpędzić pokojowy i międzynarodowy protest na Trójstyku granic, a tu masz – dowiadują się z drugiej ręki, że koncern PGE może ich wystawić do wiatru. Nie wierzyli, kiedy przed podobnym scenariuszem ostrzegały ich organizacje ekologiczne. Teraz w sumie też nie wierzą, bo gwarantem zatrudnienia ma być „pomnik” przyszłości wydobycia, czyli nowy blok energetyczny.

 https://www.youtube.com/watch?v=XWOzHj8HFBw
 https://www.saechsische.de/politik/deutschland/innenpolitik/energiewende/streik-bergarbeiter-turow-gegen-eu-politik-5280837-plus.html

^menu
2
2. Rząd Czeski  skarży Polskę o łamanie europejskiego prawa

Formalna skarga Czech do Komisji Europejskiej rozpoczyna proces, który zakończyć się powinien przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Republika Czeska zarzuca Polsce, że koncesja na wydobycie węgla została wydania z pogwałceniem prawa europejskiego.
Jeśli Polska nie wycofa się z planów wydobywczych, skarga Czech trafi do trybunału, otwarte jest tylko, kto ją zgłosi. Komisja Europejska ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku. Może sama zgłosić sprawę do unijnego trybunału, a jeśli tego nie zrobi, to Czechy same przekażą  skargę dalej do TSUE.
Niemiecka Partia Zieloni Saksonia będzie wspierać decyzję Czechów i również będzie dążyć do dokładnego zbadania sprawy .

 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26355430,czechy-pozywaja-polske-do-unijnego-trybunalu-za-kopalnie-turow.html
 https://www.saechsische.de/polen/grube-braunkohle-turow-sachsen-polen-tschechien-klage-gruene-5287502-plus.html

^menu
3
3. Koniec z planami kopalni Złoczew?

Obawy górników z Turowa miały się wziąć z przecieku medialnego, chociaż już wcześniej Polityka Insight podała, że „Większość bloków elektrowni Turów przestanie działać do 2030 r., a najnowszy  blok (ten, który jest obecnie w rozruchu) będzie działał do 2035 r.” W raporcie tym mowa jest też o innej odkrywce: „Największa w kraju elektrownia Bełchatów będzie zamknięta do 2036 r.” Wynikać to ma ze wstępnego planu konsolidacji energetyki. Czy wobec tego planowanie kopalni węgla w rolniczym Złoczewie też można już między bajki włożyć? Władze gminy chyba mają dosyć niekończącego się przekładania terminu wydania koncesji.

 https://wielun.naszemiasto.pl/odkrywki-zloczew-nie-bedzie-tak-sugeruje-posel-pis/ar/c1-7922143

^menu
4
4. ZE PAK zawiesza plany budowy odkrywki Ościsłowo

Oficjalnie ZE PAK nie ma odwagi powiedzieć – kończymy z węglem i zwalniamy ludzi, bo nie mamy za bardzo planu transformacyjnego. Raport mówi jednak: 1. Zgodnie z zakładanym scenariuszem odkrywka Adamów będzie funkcjonowała do końca 2020 roku, 2. Przyjmując powyższe założenia od 2023 roku PAK KWB Konin SA eksploatować będzie tylko jedną odkrywkę – Tomisławice. Przy obecnie rozpatrywanym scenariuszu, z uwagi na zasobność złóż, okres eksploatacji elektrowni Pątnów I zostałby skrócony do 2024 roku, natomiast elektrownia Pątnów II mogłaby funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku.”
Koncern ZE PAK stawia też wyraźnie na transformację w kierunku energetyki odnawialnej. Organizacje społeczne będą śledzić czy ta transformacja będzie obejmowała zwalnianych pracowników oraz czy rekultywacja będzie prowadzona należycie. Najbliższa okazja, aby przyjrzeć się sprawie to konferencja w Kole 13 października w  godz.: 10:00 - 15:00 w sali konferencyjnej Hotelu Mazurek przy ul. 3-ciego maja 30.

 https://biznesalert.pl/ze-pak-oscislowo-odkrywka-energetyka-wegiel/
 https://ri.zepak.com.pl/pl/raporty/raporty-biezace/1465-informacja-o-zamiarze-ujecia-w-sprawozdaniach-finansowych-za-pierwsze-polrocze-2020-roku-odpisow-aktualizujacych-wartosc-aktywow-oraz-ich-szacunkowym-wplywie-na-wyniki-finansowe.html

^menu
5
5. Koniec Bełchatowa, bo niszczy dobro wspólne?

Sąd Okręgowy w Łodzi stwierdził, że kryzys klimatyczny jest faktem i trzeba mu przeciwdziałać, a sam klimat jest dobrem wspólnym za które odpowiedzialni są wszyscy, także spółki węglowe. Takie stwierdzenia padły w Polsce z ust sądu po raz pierwszy. Sędzia zobowiązała strony do rozmów ugodowych w kwestii ograniczenia wpływu Elektrowni Bełchatów na klimat i środowisko.

 https://www.pl.clientearth.org/przelom-w-historii-walki-o-ochrone-klimatu-w-polsce-sprawa-clientearth-vs-elektrownia-belchatow-przechodzi-do-dalszego-etapu/

^menu
6
6. Rząd okłamuje górników – toksyczny związek, zamiast transformacji

Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok 2030  z 40 do 55 %. Ministerstwo Klimatu oświadczyło w odpowiedzi, że jest planami Komisji Europejskiej „zaniepokojone”. Kilka dni później rząd obiecał górnikom, że węgiel będzie w Polsce wydobywany do 2049 r. Mimo że plan jest nierealistyczny, m.in z powodu obietnic dotowania wydobycia węgla, sprzecznego z prawem UE, to jednak po raz pierwszy wyartykułowane zostały słowa – w Polsce  skończy się wydobycie węgla a kopalnie i elektrownie będą zamykane.

 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2435

^menu
7
7. Protest w Poznaniu przed Urzędem Wojewódzkim

Pojezierze Gnieźnieńskie wysycha, ale zamiast działania mamy przerzucanie odpowiedzialności. Jak czytamy w doniesieniach po proteście, Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział w piątek PAP, że wojewoda nie może powołać sztabu kryzysowego ws. sytuacji na Pojezierzu Gnieźnieńskim, ponieważ jego degradacja nie jest zdarzeniem nagłym, a sytuacja w tym rejonie leży w kompetencjach m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Na proteście byli przedstawiciele m.in. RT-ON, Eko-Przyjezierza

 https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26339854,ekolodzy-walcza-z-katastrofa-ekologiczna-w-wielkopolsce-wojewoda.html
 https://portalkomunalny.pl/pojezierze-gnieznienskie-wysycha-demonstracja-przed-urzedem-wojewodzkim-410094/
 https://gloswielkopolski.pl/znikaja-jeziora-w-wielkopolsce-bedzie-sztab-kryzysowy-ratujmy-pojezierze-gnieznienskie-bo-inaczej-bedzie-tam-pustynia/ar/c1-15199132
 https://wtk.pl/news/62815-pod-koninem-nie-bedzie-planowanej-odkrywki-wegla-ale-ekolodzy-niepokoja-sie-osuszaniem-terenu?src&srcindex&device=dt&fbclid=IwAR11iEH3lo4CMrCrsXhI8-r-1HCeIry-d5gJbwh0f2RgMLtXNCk3aLYUaRE

^menu
8
8. Anna Dziadek opowiada o planowanej odkrywce Gubin – już w czasie przeszłym!

Pamiętacie jeszcze plany PGE Gubin do budowy kopalni odkrywkowej? Pamiętacie, że wszystkie partie polityczne wspierały ten projekt? To już przeszłość. Dziękujemy Ani za jej pracę i współpracę z polskimi i niemieckimi przeciwnikami niepotrzebnej inwestycji. .

 https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pogranicze/teksty/news-pogranicze-wegiel-ktory-zjednoczyl-polakow-i-niemcow,nId,4725119

^menu
9
9. Zaproszenie na konferencję w Kole – woda, rekultywacja, przyszłość regionu

Ważne wydarzenie w Kole. Konferencja “Woda – wspólne dobro, wspólny problem. Samorządy, naukowcy i  eksperci wobec niedoboru wody we wschodniej Wielkopolsce i na Kujawach”
Konferencja odbędzie się 13 października w  godz.: 10:00 - 15:00 w sali konferencyjnej Hotelu Mazurek w Kole przy ul. 3-ciego maja 30.
Ze względu na restrykcje związane z COVID-19 możemy zapewnić miejsce dla maksymalnie 50 uczestników, dlatego jeśli są Państwo  zainteresowani  udziałem w wydarzeniu, prosimy o wcześniejszą rejestrację.
Rejestracja trwa do koniec bieżącego tygodnia (9.10.2020)
Link do rejestracji: 

 https://bit.ly/3i0vXnZ

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

Protesty w Niemczech – RT-ON  aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrykowy, TVP pisze o „ekoterrorystach” Niezależność i miejsca pracy – elektrownia atomowa (...)
czytaj całość
1. NABE prawie gotowe – sporo pytań co do przyszłości regionów górniczych 2. Ku przestrodze – jezioro powyrobiskowe w Cottbus wciąż (...)
czytaj całość
    1. Region Bogatyni bez pieniędzy na transformację, burmistrz się broni     2. Nie będzie pieniędzy, ale jest medal     3. Kopalnia (...)
czytaj całość
1. Górnicza Solidarność domaga się specustawy dla Złoczewa 2. Czeskie NGO skarżą do Komisji Europejskiej polsko-czeską umowę w sprawie Turowa 3. Raport (...)
czytaj całość
Transformacja Bogatyni i środki z Unii Europejskiej Przyszłość regionu Turowa oczami mieszkańców i PGE Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla (...)
czytaj całość
1. „Woda wspólne dobro, wspólny problem” – konferencja „w cieniu odkrywki Tomisławice” 2. Centrum kompetencyjne rozwoju regionalnego w Cottbus 3. Bezpieczeństwo energetyczne (...)
czytaj całość
    1. Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko     2. Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie (...)
czytaj całość
    1. Wakacyjny temat – jeziora wysychają     2. Spotkanie Koalicji w Kiejszach – czerwiec 2022     3. Rzadki widok – przyjaźń (...)
czytaj całość
więcej
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
2014-12-21
Informator Lubuski "Pod Prąd"
2014-11-28
Pod Prąd - Informator lubuski 12 (19) 2014 – specjalne
2014-10-15
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (17) 2014
2014-04-08
Niezależność mediów po lubusku ...
2014-04-07
Pod Prąd: Informator lubuski 4 (11) / 2014
2014-02-03
„Pod prąd” - Informator Lubuski 2(9)/2014
2013-12-05
Pod Prąd - Informator lubuski 7/2013
2013-10-28
Pod Prąd - Informator lubuski 6/2013
2013-09-03
Informator lubuski 4/2013
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej