Emocje opadły i już wiemy – Donald Trump będzie kolejnym prezydentem USA. Wynik ten ma znaczenie geopolityczne i może istotnie wpłynąć np. na światową politykę klimatyczną – USA już raz opuściły Porozumienie Paryskie i jest obawa, że USA zrobią to samo w przyszłości. Prezydentura USA będzie też testem dla demokracji, która ostatnimi czasy jakby traci na popularności. To wynika z badań tegorocznych noblistów z dziedziny ekonomii. Ustalili oni, że instytucje publiczne i praworządność mają coraz mniejszy wpływ na dystrybucje dochodu na świecie. Wybór Trumpa na prezydenta oraz niezadowolenie tzw. ludzi pracujących może mieć też wpływ na sytuację w Niemczech, gdzie właśnie upadł rząd koalicyjny. Na razie największym wygranym na arenie międzynarodowej wydają się partie populistyczne.
Nowy prezydent USA to także wyzwanie dla polskiej prezydencji w Radzie UE. Polska wybrała bezpieczeństwo jako przedmiot i hasło wiodące. Problemem jest m.in. konkurencyjność Polski i UE w kontekście wysokich cen energii elektrycznej. Zapewne temat ten wróci też na przykładzie motoryzacji czy energetyki jądrowej. Te wyzwania stają się jeszcze bardziej palące w obliczu dramatycznej powodzi w Hiszpanii. Z jednej strony widzimy, że działania muszą być pilne, z drugiej, społeczeństwo ubożeje i myśli po prostu o przetrwaniu. W tym kontekście pojawia się jednak problem z samą dostępnością do energii i zainteresowaniem niezależności w postaci off grid. To pozwala nie tylko zachować energię w czasie np. powodzi, ale też uniezależnia od wysokich cen prądu.
Kiedy ludzie tracą domy a nawet umierają, temat ochrony przyrody może się wydawać drugorzędny, ale oczywiście jest on ściśle powiązany ze zmianą klimatu. Dlatego tak ważne jest wsparcie dla ekosystemów. Bioróżnorodność jest bowiem w stanie "katastrofalnym". Naukowcy podkreślają wręcz, że kluczowe może być 5 najbliższych lat, aby ustabilizować trend szybkiego wymierania. UE na szczeblu ONZ potwierdziła globalne zobowiązanie do objęcia ochroną jednej trzeciej planety do 2030 r. To chyba znak na to, że w kwestii Zielonego Ładu czy Prawa do Odbudowy Przyrody kierunek UE jest raczej pewny. Ale oczywiście wszystko może się zmienić, bo politykę kształtują politycy, a ci patrzą na elektorat, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej populistyczny.
|
Węgiel brunatny |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
OZE i magazyny energii |
|
Klimat |
|
Niska emisja |
Zainteresowanie tym programem jest umiarkowane, łamane przez słabe – oceniła podczas Targów Energii dotychczasową realizację programu „Droga do zatrudnienia po węglu” prezes Jobs First Anna Karaszewska. Obecnie z usług agencji pośrednictwa pracy korzysta ok. 60 osób.
^menu
Ceny energii przekroczyły w Polsce punkt graniczny. Unia Europejska dążąc do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w gospodarce, narzuca uczestnikom rynku energetycznego coraz większe zobowiązania. Dla firm oznacza to poważne wyzwania, dla tych energochłonnych to walka o życie. Wpływa to też na poparcie dla polityki klimatycznej, która jest przez to niezrozumiała i traktowana jako niebezpieczna dla gospodarki.
„GAZ STOP!” – to protest na plaży w gdańskich Górkach Zachodnich, w miejscu planowanego morskiego terminala na gaz skroplony. Polska może wpaść w pułapkę gazową, bowiem planowana jest transformacja i odejście od paliw kopalnych.
Polska Grupa Energetyczna (PGE) nie ukrywa już planów względem dekarbonizacji. Zgodnie z nimi Elektrownia Rybnik ma jeszcze produkować energię tylko przez 15 miesięcy.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), operator systemu przesyłowego w Polsce podaje, że w sierpniu już blisko 30 proc. naszego miksu stanowiły OZE.
Towarzystwo na rzecz Ziemi i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot próbowały wymóc na decydentach zmianę decyzji co do budowy elektrowni gazowej w Rybniku. Argumentowali, że brakuje rzetelnych i aktualnych badań oceny Zalewu Rybnickiego. Co więcej, alarmowali, że dane z odłowu ryb zostały pozyskane nielegalnie. Z tym nie zgodził się wojewoda śląski, który utrzymał w mocy decyzję o budowie nowego źródła energii.
Plany rządu przewidują, że atom i odnawialne źródła energii mają zastąpić niemal cały węgiel i większość gazu w ciągu 15 lat. Wcześniej rząd pokazał scenariusz bardziej nastawiony na węgiel i dotowanie górnictwa przez 25 lat. Widać wielki chaos i częste zmiany planów, co szczególnie niepokoi w obliczu przykładania tak dużej wagi do transformacji w kierunku energetyki jądrowej.
Będziemy wciąż przypominać, że budowana pierwsza EJ na Wybrzeżu była wybrana bez przetargu, ma bardzo ryzykowny dla Bałtyku, otwarty obieg chłodzenia a nie ma planu finansowego i ostatecznych kosztów. To znaczy, że będzie budowana dłużej i drożej za nasze podatników pieniądze. W przeciwieństwie do OZE budowanych za pieniądze prywatne, coraz taniej i krócej!
Zapotrzebowanie na węgiel kamienny spada, a pomoc publiczna dla polskich kopalń będzie znacznie wyższa niż pierwotnie zakładano. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło scenariusz Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r., a 14 października przedstawiciele rządu spotkali się z górniczymi związkami ze Śląska. Fundacja Instrat podsumowuje najważniejsze wyliczenia.
Władze Polskiej Grupy Energetycznej złożyły do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Według spółki poprzednie kierownictwo swoimi decyzjami miało wyrządzić wielomilionowe szkody w obrocie gospodarczym.
Spada poparcie dla atomu na Pomorzu. Powodem jest przeciągający się proces i brak pewności co do korzyści dla mieszkańców. Samorządowcy z Pomorza domagają się od rządu wsparcia dla gmin sąsiadujących z budową elektrowni jądrowej. Na razie - poza zapowiedziami dotyczącymi samej inwestycji - do lokalnych władz nie docierają żadne propozycje związane z poprawą infrastruktury czy bezpieczeństwem. Wójtowie ostrzegają, że może się to skończyć wybuchem społecznego sprzeciwu dla budowy elektrowni.
Ponad 20 ha lasów na dobę jest spalana w polskich elektrowniach i elektrociepłowniach. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego szerzy dezinformację, strasząc polityków każdego szczebla konsekwencjami rządowego projektu rozporządzenia, ograniczającego spalanie biomasy leśnej, co może doprowadzić do jego zablokowania.
Trwają prace nad wyznaczeniem tzw. lasów społecznych. Proces ten przebiega jednak chaotycznie - uważa strona społeczna.
^menu
Nowe przepisy mają poprawić sytuację prosumentów objętych net-billingiem, a więc tych, którzy zgłosili przyłączenie do sieci po 31 marca 2022 r., ale także prosumentów działających wcześniej w systemie net-meteringu (opustów), którzy później zdecydowali się przejść na nowy system.
Pierwsze miesiące rozliczeń prosumentów po cenie RCE pokazały, jak mało opłacalne może być oddawanie nadwyżek energii do sieci w południe – i o ile bardziej opłacałoby się oddanie ich do sieci w późniejszej porze, kiedy wynagrodzenie może być dużo wyższe. System rozliczeń po cenie RCE ewidentnie tworzy przestrzeń dla takiej praktyki.
W Bagdadzie w województwie wielkopolskim uruchomiona została biogazownia rolnicza. To kolejna inwestycja Polskiej Grupy Biogazowej.
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia inwestycji w systemy magazynowania energii elektrycznej. Został on zgłoszony i przyjęty w ramach tymczasowych ram prawnych w zakresie pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie przejściowym (TCTF).
Elektryk Robert Krajza stworzył niezależny system off-grid, który okazał się zbawienny podczas powodzi. Jego instalacja, pomogła mieszkańcom przetrwać kryzysowe chwile, dostarczając prąd mimo odcięcia standardowych dostaw energii elektrycznej. To innowacyjne podejście nie tylko przyciągnęło uwagę lokalnej społeczności, ale także portali ekologicznych i informacyjnych.
Kolejny sygnał, że OZE - rozproszone, odnawialne, też mogące pracować niezależnie od sieci- są bezpiecznym rozwiązaniem na wypadek różnych kryzysów jak klimatyczny, ale też wojenny, o czym mówił ukraiński prezydent Zełenski w ubiegłym roku.
Energia słoneczna stanie się największym pojedynczym źródłem energii elektrycznej na świecie do 2033 r. Słońce ma wyprzedzić kolejno: energię nuklearną, wiatrową, hydroelektryczną, gazową, a w końcu węglową. Ten dynamiczny wzrost energii słonecznej jest kluczowy dla rozpoczęcia "ery elektryczności", w której czysta energia elektryczna i większa efektywność energetyczna wypchną paliwa kopalne z dominującej pozycji.
^menu
Czy najwięksi emitenci zgodzą się ponieść koszty globalnych działań na rzecz walki ze zmianą klimatu i adaptacji do jej konsekwencji? Czy kraje dojdą do porozumienia, jakie instrumenty finansowe najskuteczniej przyspieszą dekarbonizację? “Finansowy COP” już za pasem, a od jego ustaleń wiele zależy – kurczy się czas na osiągnięcie celu Porozumienia paryskiego – ograniczenia wzrostu globalnej temperatury względem epoki przedprzemysłowej o 1,5℃.
Unia Europejska zdecydowała się na reformę ETS i wprowadzenie nowego systemu nazwanego ETS2. Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w 2027 r. i objąć dodatkowe sektory, takie jak mieszkaniowy, transportowy oraz mniejsze przedsiębiorstwa, które nie były objęte systemem ETS. ETS2 ma pomóc obniżyć emisje CO2 o 42 proc. do 2030 r. w porównaniu z 2005 r.
Jak alarmuje WWF Polska w 15. edycji raportu Living Planet Report 2024, pozostało już tylko 27 procent żyjącej planety. Eksperci określają ten wynik "katastrofalnym" i ostrzegają przed zbliżającymi się punktami krytycznymi dotyczącymi degradacji środowiska na całym świecie. W opinii ekspertów dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.
W ciągu ostatnich 50 lat, czyli od 1970 do 2020 roku, średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent - donoszą eksperci. "Populacje ekosystemów słodkowodnych doświadczyły najbardziej drastycznego spadku wynoszącego 85 procent, z kolei populacje gatunków lądowych zmniejszyły się o 69 procent, a morskie o 56 procent" - napisano.
^menu
„Ministerstwo Środowiska i Gospodarki Wodnej przez lata ukrywało przed opinią publiczną, że system pomiaru powietrza w Sofii jest zagrożony i nie zgłasza prawidłowo zanieczyszczeń, mimo że miało do tego odpowiednie dane. W międzyczasie tysiące mieszkańców miasta cierpiało, a niektórzy mogli przedwcześnie umrzeć z powodu chorób związanych z zanieczyszczonym powietrzem” – twierdzi Za Zemyata.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła dyrektywę w sprawie jakości powietrza (AAQD). Jej celem jest ograniczenie zanieczyszczeń powietrza w Europie i ochrona zdrowia obywateli i obywatelek. Dzięki tym przepisom od 2030 roku w Unii zaczną obowiązywać bardziej rygorystyczne normy jakości powietrza, czyli limity dla szkodliwych substancji, przede wszystkim pyłów PM2.5, PM10 oraz dwutlenku azotu (NO₂).
WHO ostrzega, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia w Europie, gdyż przyczynia się do około 300 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku.
Państwa Unii Europejskiej przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 roku. W głosowaniu wzięli udział przedstawiciele rządów państw unijnych, prawie jednogłośnie głosując za nowymi normami. Również polski rząd opowiedział się za przyjęciem nowych regulacji. Ich osiągnięcie zagwarantuje mieszkańcom Polski znacznie czystsze powietrze. Nowe, bezpieczniejsze dla zdrowia normy zbliżają wymogi unijne do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia. To dobry dzień dla Polski – komentuje Polski Alarm Smogowy.
Jak podaje Europejska Agencja Środowiska w 2021 roku w UE pyły zawieszone PM2.5 odpowiedzialne były za 253 000 zgonów (głównie choroby serca), natomiast tlenki azotu, wytwarzane głównie w silnikach spalinowych to przyczyna 52 000 zgonów. W Polsce zanieczyszczenia powietrza zabija ponad 40 tysięcy osób rocznie.
^menu
Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |