×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
17 listopada 2021
info
 

COP 26

Energia dla Klimatu październik-listopad 2021
 

„Jesteśmy jednością. Tylko ego, przekonania i strach próbują nas rozdzielić”

Nikola Tesla 


„Negacjoniści klimatyczni robią wszystko, abyśmy uwierzyli, że nie ma konsensusu i że wciąż mamy wątpliwości. Ale najważniejsze, abyśmy uwierzyli, że wszystko jest od wszystkiego oddzielone”

Naomi Klein

 

100 mld dolarów rocznie – to miała być rekompensata krajów bogatych względem rozwijających się za to, że to biedni będą ponosić egzystencjalne konsekwencje katastrofy klimatycznej. Pieniędzy jednak nie ma. Komentatorzy wyjechali z Glasgow z niesmakiem nie tylko dlatego. Polska miała swój udział w obniżeniu światowych ambicji – pokazała jak można lawirować oraz uprawiać podwójną grę lidera i ofiary. W efekcie  antynagroda „Skamielina dnia” już na początku COP powędrowała do Polski – i to nie pierwszy raz w historii. Już na starcie szczytu klimatycznego Polska zaczęła kluczyć, że wcale nie ma zamiaru odejść od węgla do 2030 r., jak wcześniej deklarowała. Kraj nad Wisłą pragnie grać po swojemu, kiedy potrzebna jest solidarność – jak to się skończy można przewidzieć po tym jak nasz kraj nie poradził i nie radzi sobie z pandemią Covid a teraz z kryzysem migracyjnym i humanitarnym na wschodniej granicy. Kiedy patrzymy na statystyki zgonów na Covid to bijemy rekordy wśród  krajów europejskich i bardzo często „ścigamy” się właśnie z krajami rozwijającymi się – Indiami, Meksykiem, Indonezją. W tej grupie państw „porażek” jest też często USA, które podobnie jak Polska jest krajem ogromnych nierówności i najwyraźniej źle zarządza pieniędzmi publicznymi. Polska przez lata, zapatrzona właśnie w USA, a nie np. w Niemcy, kierowała pieniądze w napędzanie wzrostu, co wcale nie przełożyło się na jakość i długość życia Polaków. Służba zdrowia ledwo wiąże koniec z końcem, ale subwencje podtrzymujące górnictwo węglowe i energetykę konwencjonalną osiągają coraz to nowe rekordy.

Tylko czemu jest tak źle właśnie z energetyką i dlaczego nastroje górników wcale nie świadczą, że wszystko jest tak, jak obiecał rząd? Po prostu obywatele nie wiedzą, jak jest naprawdę, nie mają dostępu do informacji, przeczuwają natomiast, że pieniądze są przejadane a ważne stanowiska obsadzane niekompetentnymi osobami. Pokazuje to m.in. reportaż TVN przypominający o katastrofie górniczej w kopalni Turów w 2016 r. , której przyczyn do dzisiaj nie wyjaśniono, ale i tam stanowiska kierownicze rozdzielane były nie według kompetencji, ale klucza partyjnego. Wypadek w kopalni okazuje się nie być przypadkiem, a dziennikarze sugerują, że doprowadził do tego ktoś niekompetentny – przy okazji grzebiąc pod ziemią setki milionów złotych. Dlatego nie dziwi, że związkowcy chcą wiedzieć dokładnie, pod czym podpisał się polski rząd w Glasgow i czy Polska jest w końcu w grupie krajów rozwiniętych czy rozwijających (pierwsze mają żegnać węgiel w latach 30., drugie – w latach 40.). Interesuje ich też, kto konkretnie złożył podpisy w imieniu Polski pod tą deklaracją.

Przepychanek na szczycie nie brakowało i nie tylko Polska zaserwowała pokaz hipokryzji. Obwiniały się wzajemnie Chiny i USA. Walka ze zmianami klimatu wymaga zdecydowanego zaangażowania i długofalowych działań, a nie pustych sloganów – te jednak padały na przemian z ust delegacji chińskiej i amerykańskiej. Przykład powinien iść ze strony krajów bogatych, bo przecież nie oszukujmy się – Chiny czy Indie, mimo ogromnych emisji i szerokiego wykorzystywania paliw kopalnych, nie są głównymi konsumentami wyprodukowanych dóbr. Po raz kolejny to właśnie kraje biedne czy wyspiarskie wracają z COP z zawiedzionymi nadziejami. Nie lepiej czuje się też  młodzież, chyba najbardziej rozczarowana grupa uczestników COP Frustracja narasta. Do czego to doprowadzi?

Wróćmy jednak do Polski. Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre i  znowu w  czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajdują się właśnie nasze. Za to powoli, ale jednak, przybywa pomp ciepła i fotowoltaiki na dachach (we wrześniu przekroczyliśmy liczbę 700 tys mikroinstalacji PV) a NFOŚ znalazł w końcu pieniądze na pokrycie kosztów już wcześniej obiecanych.... Niestety na składach brakuje węgla, co sprawia, że ludzie mogą palić byle czym. Na tym jednak nie koniec absurdów. Chodzi o  zmiany ustawy dotyczące rozliczania prądu z OZE. Biorąc pod uwagę to, że wśród prosumentów  jest sporo mieszkańców wsi można podejrzewać, że część elektoratu PiS nie będzie zadowolona. Jak na razie jednak większego pospolitego ruszenia nie było.

 

Odkrywki
Konwencjonalna
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd październik

A w nim afery wokół Turowa ciąg dalszy, do tego informacje o ochronie wód w kontekście odkrywek i apelu do towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Wielkie otrzeźwienie w Bełchatowie
(źródło: ddbelchatow.pl)

PGE nie owija w bawełnę. Ogłasza harmonogram odejścia od węgla w Bełchatowie! Kiedy kolej na Turów?

- W efekcie, Kompleks Bełchatów i tym samym cała społeczność regionu pozbawiona zostałaby funduszy, które docelowo miały zostać przeznaczone na rozwój, na zagospodarowanie potencjału ludzkiego, a także na inwestycje, które zapewnią wysoką pozycję województwa łódzkiego na gospodarczej i energetycznej mapie Polski w kolejnych dziesięcioleciach – poinformował prezes PGE GiEK.

 

Będzie zmiana w polityce energetycznej Niemiec?
Węglowo brunatny land NRW ma nowego premiera Hendrika Wüsta (CDU)
(źródło: sueddeutsche.de)

Podczas swojej pierwszej przemowy nowy premier dał jasny znak, że "NRW jest gotowy na odejście od węgla od 2030 r.". To słowa, na które poprzedniego premiera Armina Lascheta nie było stać - tego samego, który w 2016 r. rozbijał obóz broniący lasu przed odkrywką w Hambacher Forst, ściągając zastępy policji, jak na wojnę i który zlikwidował obóz demonstrantów powołując się na przepisy przeciwpożarowe.

Dzisiaj, po sromotnej porażce CDU w wyborach parlamentarnych i na kanclerza, CDU mówi o odejściu od węgla w 2030 r. i że oczekuje od nowego rządu jasnych sygnałów do realizacji tych celów.

 

Wydobycie w Turowie skończy się wcześniej – możemy wybrać zapaść, albo alternatywę energetyczną
(źródło: stopturow.com)

Eksperci z Politechniki Śląskiej zbadali:

  1. Turów nie ma przyszłości ze względów ekonomicznych, klimatycznych i środowiskowych z uwagi na rosnące koszty zewnętrzne 30-krotnie większe od modelu opartego o prosumenckie źródła energii odnawialnej.
  2. Region zgorzelecki może postawić na korzystny dla mieszkańców i samorządu model elektroprosumencki (obywatelski).
  3. Proponowany przez lokalne klastry korporacyjny model OZE osiąga podobne efekty pod względem redukcji CO2, kosztów elektroekologicznych, ale nie daje tylu korzyści gminom i ich mieszkańcom pod względem finansowym i gwarancji przyszłych miejsc pracy.


TVN przypomina o katastrofie w Turowie w 2016 r.
(źródło: tvn24.pl)

Katastrofa polegająca na osunięciu się zbocza w kopalni i pogrzebaniu sprzętu wartego miliony dziwnie szybko została zapomniana i nikt nie poniósł konsekwencji. Dzisiaj okazuje się, że zaniedbania, do jakich wtedy doszło korespondują z karami, jakie Polska będzie płacić Czechom i UE.


Kary narastają, a porozumienia nie ma
(źródło: eko.org.pl)

Mimo szumnych zapowiedzi polskiego rządu oraz zmiany na stanowisku Ministra Klimatu i Środowiska nie udało się zawrzeć porozumienia z Czechami przed rozprawą w Trybunale.

 

Konferencja w Zittau i Turów jako główny temat
(źródło: hszg.de)

Szkoła wyższa w niemieckim Zittau od lat organizuje „Dzień środowiska” a studenci wybierają temat, na jaki chcieliby porozmawiać. W tym roku jednogłośnie wybrano Turów – kopalnię leżącą tuż przy zabytkowym mieście Zittau. EKO-UNIA wystąpiła z referatem, na którym przedstawiono kontekst społeczny oraz opinię publiczną na temat kompleksu Turów.

 

^menu
Konwencjonalna

Polska bogata, ale biedna
(źródło: wiadomosci.wp.pl)

Czy Polska to kraj zamożny? Słyszymy co rusz, że mamy cud gospodarczy, że zazdroszczą nam inne kraje, ale coalexit będzie w 2049 r., bo jesteśmy biedni. Na szczycie COP, polski rząd przekonał resztę świata, że jesteśmy krajem rozwijającym się. W sumie statystyki Covid pokazują właśnie to – nie dorównujemy krajom rozwiniętym, ale zamiast inwestować w służbę zdrowia, subsydiujemy węgiel.

 

Górnicy też pytają czy jesteśmy krajem rozwijającym się czy rozwiniętym?
(źródło: spidersweb.pl)

Zamieszanie wokół odejścia od węgla w latach 30, do którego miało dojść na COP 26 wywołało niepokoje wśród górników. Wcześniej branża ostro skrytykowała decyzję o nowych normach na węgiel wykluczających ekogroszek.

 

Deficyt węgla, czyli problem energetyki
(źródło: cire.pl)

Deficytu węgla martwi coraz bardziej energetykę.  Krytycznie niskie są rezerwy węgla w elektrowniach Opole i Rybnik, gdzie spadły poniżej wymaganego minimum. Źle wygląda zaopatrzenie elektrociepłowni systemowych, bowiem żadna z niech nie posiada obecnie dostatecznej ilości paliwa na sezon grzewczy.

 

Przygotowanie na Polskę bez węgla
(źródło: cire.pl)

Ekspert ostrzega, że „przyspieszanie decyzji o definitywnej, trwałej rezygnacji z produkcji energii z węgla, nie może nas zaskoczyć brakiem alternatywy dla sterowanych źródeł węglowych”. Co zatem, jeżeli z powodów ekonomicznych w energetyce węglowej nastąpi zapaść? Nie mogą nam przecież dokuczyć braki dyspozycyjności bloków węglowych z powodu braku środków na  utrzymywanie majątku wytwórczego w elektrowniach, zwłaszcza po 2025 r. 

 

^menu
Klimat

Nowa Minister Klimatu
(źródło: wnp.pl)

To już tradycja, że w trakcie szczytów klimatycznych COP Polska wymienia ministra Klimatu. Nowa minister Moskwa będzie miała wiele zadań, ale czasu na ich realizację niestety nie ma wiele.

 

Kerry na COP 26 o przeciwdziałaniu katastrofie
(źródło: biznesalert.pl)

USA, największy emitent, prosi o solidarność….„Nie zrobisz tego, dopóki wszyscy nie będziemy zaangażowani”. Kerry podkreślił również, jak ważne jest, aby świat osiągnął swój cel zmniejszenia o połowę globalnych emisji do 2030 roku, jeśli chce osiągnąć zerową emisję netto do połowy stulecia. – Nie uda się osiągnąć celu na 2050 rok, jeśli nie osiągniemy celu na 2030 rok – powiedział John Kerry.

 

Wielka Polska niewiadoma
(źródło: energetyka24.com)

Na COP 26 Polska broni węgla, ale jednocześnie stawia czoła światowym wyzwaniom, od których nie odejdziemy. Stanowisko Polski nie jest jasne – ani dla polityków zagranicznych, ani dla spraw wewnętrznych.

 

Komentarz Koalicji Klimatycznej do słów premiera, po tym jak włączył Polskę do krajów rozwijających się
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

– Zaskakujące jest chwalenie się celami unijnymi, w tym celem neutralności klimatycznej, którego Polska nie chciała zaakceptować, a przy tym nadal jest to cel UE, nie Polski. Smutne jest, że mówiąc o różnym poziomie rozwoju i różnych punktach wyjścia ma na myśli przede wszystkim Polskę, a nie państwa najsłabiej rozwinięte.

Dobrze, że pan premier wskazał na dynamiczny rozwój fotowoltaiki i na źródła odnawialne jako szansę na tanią energię, szkoda jednak, że nie zapewnił, że będzie wsparcie dla prosumeryzmu i szybki rozwój energetyki wiatrowej zarówno na morzu jak i na lądzie. 

 

Polska bezczynność na ławie oskarżonych – nowy wymiar sprawy
(źródło: clientearth.pl)

Wiosną pięć osób przy wsparciu ClientEarth i Kancelarii Gessel pozwało polskie władze za bezczynność w sprawie klimatu. Pozywający domagają się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowania emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku. Z analiz eksperckich wynika, że taki powinien być adekwatny i sprawiedliwy wkład Polski w globalne wysiłki redukcyjne. Odchodzenie przez Polskę od węgla dopiero w bliżej nieokreślonych latach 40. nie zapewni nam bezpiecznej przyszłości.

Decyzja podczas COP 26 stawiająca Polskę na równi z najbiedniejszymi krajami to policzek dla krajów rozwijających się.

 

OZE

Newsletter TEPP a w nim nowości z branży OZE, magazynowania energii, neutralności klimatycznej i nie tylko:

 

Zmiany w rozliczeniach energii z OZE
(źródło: eko.org.pl)

Rząd forsuje niekorzystne dla obywateli zmiany rozliczeń energii z przydomowych instalacji fotowoltaicznych w najgorszym możliwym momencie - ceny energii w Polsce biją rekordy, a spółki energetyczne zapowiadają wysokie podwyżki rachunków. Tymczasem polskie społeczeństwo deklaruje wyższą niż kiedykolwiek chęć inwestowania w zieloną energię.

 

Polska wojna z prosumentami
(źródło: clientearth.pl)

Podczas gdy UE podnosi cele klimatyczne i wspiera inicjatywy prosumenckie, polski rząd serwuje nam rozwiązania, które hamują rozwój OZE i podtrzymują uzależnienie Polski od paliw kopalnych oraz rosnących cen energii. Potrzebujemy wyższego udziału energii z OZE, a rozwiązania prosumenckie stanowią idealną odpowiedź na rosnące ceny energii oraz zmniejszają ryzyko występowania ubóstwa energetycznego. 

 

Monter PV – zawód przyszłości?
(źródło: gramwzielone.pl)

Coraz więcej osób decyduje się na PV na dachu, a to wiąże się z brakiem wystarczającej ilości pracowników. Czy warto postarać się o uprawnienia i co trzeba zrobić, aby je uzyskać?

 

Strategia wodorowa – rząd zachęca przedsiębiorców i precyzuje przepisy
(źródło: 300gospodarka.pl)

Rząd pracuje nad projektem ustawy dotyczącej złóż strategicznych i magazynów wodoru. Zawiera on propozycję wprowadzenia definicji złoża strategicznego, określania jego statusu oraz wprowadzenia regulacji, dotyczących bezzbiornikowego magazynowania m. in. wodoru. Rozpoczęły się konsultacje społeczne.

 

Magazyny energii w Turowie?
(źródło: wysokienapiecie.pl)

W regionie Turoszowa przygotowano strategię transformacji regionu, która zakłada m.in. budowę takiej elektrowni. Elektrownia wodna (szczytowo-pompowa) miałaby powstać po rekultywacji wyrobiska kopalni.

 

^menu
Niska emisja

Zima zaskoczyła…brakiem węgla
(źródło: wnp.pl)

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, a na składach brakuje opału. Ceny poszły mocno w górę. Lobby węglowe twierdzi, że winna jest dekarbonizacja. Sytuacja jest jednak związana z ogólnymi podwyżkami cen energii, w tym odbiciem produkcyjnym po pandemii. Czym będą palić Polacy w piecach?

 

Nowe normy i nazewnictwo od 2022 r.
(źródło: cire.pl)

Nowe przepisy będą zaostrzać normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrzewania. Kierowany do konsumentów indywidualnych węgiel będzie musiał mieć m.in. mniejszy udział siarki czy popiołu. W projektowanym rozporządzeniu zastępuje się też nazwy "ekogroszek" i "ekomiał" na inne tak, by nie wprowadzały w błąd.

 

Zainteresowanie pompami ciepła wpływa na ich cenę
(źródło: globenergia.pl)

Boom na rynku pomp ciepła ma swoje złe strony – urządzenia stają się coraz droższe.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej