×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
18 czerwca 2022
info
 

Energia dla Klimatu maj-czerwiec 2022

 

„Co lato odkłada, to zima przejada”

Polskie przysłowie

 

Wybierasz się na wakacje, ale nie masz pieniędzy? Republika Federalna ma ofertę - po całych Niemczech, przez wakacje można jeździć za 9 euro – cały miesiąc. Inflacja i ceny nośników energii mogą zniechęcić do dalszych podróży, ale jest jedna rzecz, która podróżuje tak jak wcześniej – rosyjska ropa na Zachód. W polskich mediach na razie cisza, ale wiadomo już, że plany Komisji Europejskiej, aby oznaczyć gaz i energię jądrową jako zrównoważone źródła energii, został odrzucony przez dwie kluczowe komisje parlamentarne.

Nadchodzi lato, ale wielu już myśli o zimie. Węgla nie ma – słyszy się coraz częściej na składach opału, za to rząd na pocieszenie ogłasza, że można zbierać chrust i że dopłaci Polakom do węgla. Minister Moskwa uspokaja i obiecuje, że węgiel przypłynie z Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Republiki Południowej Afryki oraz Indonezji  Jak takie trendy wpłyną na klimat?

Minęło 50 lat od pierwszej konferencji w 1972 r., na której poruszono problemy, jakie trapią nas dzisiaj. Są plany na „Konferencję Sztokholm+50”. Zostanie zorganizowana po to, abyśmy mogli ocenić nasze dotychczasowe „osiągnięcia”  w zakresie ochrony klimatu i odnieść je do celów, jakie sobie postawiliśmy. Wydaje się jednak, że nie ma się czym chwalić. Pod każdym względem jesteśmy zapóźnieni. Europa, a tym bardziej Polska nie ma nawet własnych technologii, aby transformować energetykę. Polska w zasadzie produkuje okna i inne  materiały związane z termomodernizacją budynków, alew przypadku wyrobów wykorzystywanych w instalacjach ciepłowniczych czy pomp ciepła widać wyraźny brak zaplecza produkcyjnego w Polsce i pełne uzależnienie od importu.

Wojna trwa już ponad 100 dni, a ropa i gaz jak płynęły z Rosji, tak płyną. Europa przez lata lunatykowała w kierunku uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych. Polska z kolei za swoje uzależnienie od węgla płacić będzie teraz nie tylko w energetyce, ale i ciepłownictwie. Jeżeli się okaże, że gaz i atom nie będą traktowane przez Unię z taką „czułością”, jak jeszcze parę miesięcy temu, to będziemy mieli twardy i drogi orzech do zgryzienia. Szykowane już są pieniądze na „dosypanie” do węgla i paliwa. Wybory bowiem już niedługo.

 

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd a w nim o kontrolowanych awariach w Turowie, problemach górników ZE PAK i oczyszczalni ścieków, która była w pozwoleniu zintegrowanym, ale jej nie ma.

 

Mogliśmy się nie kłócić o Turów
(źródło: green-news.pl)

Jak ustaliła TVN24 Polska zapłaciła już kary za Turów, mimo obietnic polityków rządu ,że nic nie zapłacimy.  Ostatnie potrącenie nastąpiło 31 maja i łącznie nasz kraj stracił 68,5 mln euro środków (około 300 mln zł) za 137 dni niestosowania się do decyzji TSUE. Do tego doliczyć też  trzeba 45 mln euro, które na mocy porozumienia mają wypłacić Czechom polski rząd i Polska Grupa Energetyczna. 

Minister Moskwa atakuje też UE w sprawie kar

 

Komentarz redakcji:

To ponad  0,5 mld zł wydane na obronę spalania węgla w Turowie. Trzeba do rachunku dołożyć ponad 1 mld zł stracony dla regionu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Badania opinii powiatu zgorzeleckiego ( niepublikowane) wskazują, że 70 % ludzi była skłonna zgodzić się na zamknięcie Turowa w 2030r, jeśli dostaniemy to wsparcie finansowe procesu transformacji. Rządowi pasuje schlebianie elektoratowi węgla brunatnego obietnicami kopania do 2044r, ale wyraźnie nie pasuje nieunikniony proces przejścia na efektywność i paliwa odnawialne. Może lekceważyć skorzystanie z 1 mld zł na 90 tys. mieszkańców dla powiatu!  Nie rząd za to płaci, a my podatnicy.

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Gaz i atom nie będą technologiami zielonymi?
(źródło: euronews.com)

Plany Komisji Europejskiej, aby oznaczyć gaz i energię jądrową jako zrównoważone źródła energii, został odrzucony przez dwie kluczowe komisje parlamentarne. Komisja Gospodarcza oraz Komisja Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności odrzuciły we wtorek propozycję Komisji. 76 posłów głosowało za odrzuceniem projektu, a 62 za jego przyjęciem. Media próbują na razie rozmyć znaczenie tego głosowania.

 

Polska węglem nie stoi
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Brakuje węgla na składach i okazuje się właśnie do jakiego stopnia Polska uzależniona jest od węgla z Rosji. Rynek nie jest w stanie zastąpić importu rosyjskiego węgla, który zapewniał nam ok. połowy surowca spalanego w tzw. sektorze komunalnym. Importerzy wstrzymali kontraktowanie już w marcu w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia polityczne. 

Węgiel plus – każde gospodarstwo dostanie dodatek węglowy
(źródło: energia.rp.pl)

Rząd dopłaci do węgla, który odbiorcy indywidualni będą mogli kupić w cenie 996,6 zł za tonę do maksymalnie trzech ton na gospodarstwo. Obecnie ceny tony węgla opałowego jest tak wysoka, że ludzie wpadają w panikę i zbierają w lasach chrust na zimę,

 

Raport: Pułapka gazu LNG
(źródło: pracownia.org.pl)

Ruszyła machina informacyjna przekonująca do gazu LNG jako alternatywy wobec gazu z Rosji. Przekonuje się też, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce zostałozastopowane przy udziale Gazpromu ( to nie prawda,  różne koncerny zagraniczne wydały dziesiątki milionów na badania złoż i nie znalazły odpowiednich warunków do wydobycia- Red). Jak odpierać argumenty, które wprost popierają dalsze spalanie gazu, niszczenie przyrody oraz emisje metanu?

 

Wojna trwa, gaz płynie dalej
(źródło: energyandcleanair.org)

W ciągu pierwszych 100 dni od inwazji na Ukrainę Rosja uzyskała 93 mld euro przychodu z eksportu paliw kopalnych. UE zaimportowała 61% tej kwoty, o wartości około 57 mld EUR.

 

^menu
Klimat

Susza w Polsce
(źródło: samorzad.infor.pl)

Lato dopiero przed nami a już mamy suszę. Obniżył się stan wód w rzekach, a IMGW ostrzega, że już mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. Mieszkańcy wsi proszeni są o oszczędzanie wody. W pierwszym okresie raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja 2022 roku, deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych

 

Susza, wojna i zboża
(źródło: 300gospodarka.pl)

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych – takich jak pszenica, żyto, żywiec wołowy, żywiec wieprzowy, drób, mleko krowie – wzrosły w kwietniu 2022 r. o 8,7 proc. w stosunku do marca. Wstrzymany jest też import zboża z Ukrainy. Na świecie może zapanować głód.

 

Chaos klimatyczny
(źródło: klimat.rp.pl)

Mówimy o wzroście temperatur, ale najgorszy będzie brak możliwości planowania czegokolwiek.

 

Zakaz produkcji aut na diesel od 2035 r
(źródło: auto-swiat.pl)

Lobby samochodowe ma problem. Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży samochodów z napędem spalinowym od 2035 r. Będzie można kupić i zarejestrować już tylko nowe auta elektryczne.

 

Lobby samochodowe straszy ekologów
(źródło: auto-swiat.pl)

Niemieccy działacze na rzecz klimatu informują, że spotykają się z szykanami, a nawet groźbami karalnymi. Polskie lobby martwi się, że nie będzie czym jeździć

 

Rosja na dwóch frontach – Syberia płonie
(źródło: smoglab.pl)

Giną ludzie, płoną lasy, wojsko i straż nie mają wystarczającej siły, aby przełamywać „front” pożarów. W tym roku pojawiły się wcześniej i są bardziej śmiercionośne

 

Powodzie w USA
(źródło: national-geographic.pl)

Park Narodowy Yellowstone świętuje urodziny, ale załamanie pogody zmusiło władze parku do ewakuacji turystów.

 

Grad i śnieg w Niemczech i Belgii
(źródło: nettg.pl)

Gradobicie o niespotykanej sile, burze i ulewy – czerwiec w Europie

 

Jak mieszkać i budować w czasie zmiany klimatu
(źródło: ec.europa.eu)

Komisja Europejska promuje program Nowy Europejski Bauhaus, aby wpłynąć na architektów, sektor budowlany i dizajn przyjazny człowiekowi i środowisku. W Brukseli przyznano kolejne nagrody i wyróżniono projektantów, wśród których znaleźli się przedstawiciele Polski.

 

^menu
OZE

Nowe trendy, legislacje, technologie w newsleterze transformacyjnym

 

Integracja sieci kolejnym krokiem na etapie integracji europejskiej
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Integracja rynków energii ma być dalszym krokiem integracji, ale to wymaga coraz bliższej współpracy operatorów, wedle określonych regulacjami reguł.

 

Sektor energetyki wiatrowej czeka na lepsze wiatry
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Polski sektor wiatrowy wymaga pilnych zmian, przede wszystkim systemowej poprawy w zakresie przyłączenia OZE do sieci. Operatorzy są nieprzychylni, ale też często nieporadni w procedowaniu warunków przyłączenia.

 

Energetyka słoneczna hamuje, chociaż i tak ma rekordowe wyniki
(źródło: wiadomosci.onet.pl)

Nawet o ponad 90. proc. spadła liczba zamówień na nowe instalacje PV, w porównaniu z marcem 2022 r., — twierdzą drobni przedsiębiorcy z branży instalacji fotowoltaicznych. Uważają oni, że to przede wszystkim efekt zmian w prawie, dotyczących paneli słonecznych instalowanych na dachach. W maju do sieci trafiła jednak i tak największa ilość energii elektrycznej w historii- to efekt  ok 1 mln instalacji, które prosumenci złożyli na swoich dachach. Słoneczne lato przyniesie rekordy?

 

Sieć ma problem z OZE – efekty zaniedbań
(źródło: green-news.pl)

Rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a spadają możliwości sieci. Efekt jest taki, że nowe inwestycje są zablokowane

 

Zasada 10 h do śmietnika?
(źródło: swiatoze.pl)

Zgodnie z ustaleniami z 2016 roku nowe turbiny można umieszczać w dystansie co najmniej 10-krotnie większym niż wysokość wiatraka wraz z łopatami. PiS chce to od ponad roku  zmienić, takie deklaracje są składane. Teraz turbiny wiatrowe mają znajdować się w odległości 500 m od zabudowań. Tak zapowiada wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, który oficjalnie przejął odpowiedzialność nad projektem nowelizacji przepisów, które blokują rozwój lądowej energetyki wiatrowej

Komentarz Redakcji:

Kończy się walka PiS z wiatrakami. To była donkiszoteria. Blokowanie energii z wiatru , która dziś jest 2 - 3 razy tańsza od energii z węgla. Rząd próbuje to załatwić przez samorząd. Zasada 10 H zostaje, ale będzie mogła zostać uchylona przez gminy i to one mają wyznaczać lokalizację nowych obiektów wiatrowych. A turbiny wiatrowe mają znajdować się w odległości minimum 500 m od zabudowań.

 

Pompy ciepła – problemy z produkcją
(źródło: gramwzielone.pl)

Mamyolbrzymi impuls popytowy w skali europejskiej, a nie tylko polskiej. Już widać braki w podaży. Na razie dotyczy to niektórych marek czy modeli, ale w drugiej połowie roku popyt na pompy ciepła ogółem może zacząć przekraczać podaż.

 

^menu
Niska emisja

Miasta boją się stref czystego transportu
(źródło: smoglab.pl)

Najbardziej szkodliwe samochody z silnikami Diesla będą zbyt długo jeździły po polskich miastach

 

Tani węgiel dla Polaków – wracamy do smogowej Polski?
(źródło: oko.press)

Wojna podraża ceny węgla, ludzie zbierają chrust i obawiają się braku węgla. Minister Moskwa zapowiada tani węgiel – może to pozornie rozwiązać problem palonych śmieci, kiedy ludzie nie będą mieli „co do pieca włożyć”. Skąd będzie ten węgiel i jakiej jakości?/

 

Raport: Ciepłownictwo stawia na ilość, a nie na Efektywność energetyczną
(źródło: forum-energii.eu)

Odpowiedzią na problemy sektora powinna być zmiana fundamentów jego funkcjonowania. Proponowany przez Forum Energii nowy model biznesowy to kompleksowa umowa poprawy efektywności energetycznej.


 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej