×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 sierpnia 2019
Pod Prąd
 

Pod prąd - lipiec 2019

Pod Prąd

informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie

[wersja on line: http://eko.org.pl/o_432]

  1. Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kolejny Obóz dla Klimatu w regionie istniejących i planowanych odkrywek węgla brunatnego
  2. Problem Zagłębia Turoszowskiego na Platformy Węglowej w Brukseli
  3. Wakacje z klimatem i nieposłuszeństwem
  4. Wsparcie dla Bełchatowa i dla programu Twój prąd
  5. Węgiel brunatny w Grecji – przewidywany koniec regionów węglowych bardzo blisko
  6. Niemiecki lobbysta węgla brunatnego doceniony w Polsce

1. Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kolejny Obóz dla Klimatu w regionie istniejących i planowanych odkrywek węgla brunatnego

W dniach  16-21  lipcu 2019 roku w Stawiskach, gmina Piotrków Kujawski  odbył się drugi z kolei Obóz dla Klimatu. Poprzedni w 2018 r.  miał miejsce  w Świętnem w  gminie  Wilczyn. To co łączy oba wydarzenia to sprzeciw  aktywistów wobec dramatycznych skutków  społecznych i środowiskowych działalności  kopalni odkrywkowych oraz wsparcie dla społeczności lokalnych pokrzywdzonych przez istniejące w regionie Konina odkrywki. 
Tegoroczny Obóz dla Klimatu wyróżnia jednak spektakularna akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa polegająca na wejściu kilkudziesięciu osób na teren kopalni celem symbolicznego zatrzymania wydobycia węgla brunatnego. "Tą akcją wyrażamy sprzeciw dla poszerzania kopalni w regionie. Odkrywka nie może postąpić ani kroku dalej. Zdecydowaliśmy się na akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, bo dotychczasowe strategie ochrony klimatu nie wystarczają. Żyjemy w czasach klimatycznej katastrofy. Mamy 11 lat na całkowite odejście od paliw kopalnych - i musimy zdać sobie z tego sprawę wszyscy – powiedziała  Diana Zawilec  uczestniczka Obozu dla Klimatu".  

Historia Polski pamięta obywatelskie nieposłuszeństwo ze strajków w czasie PRL, znanymi postaciami buntującymi się wbrew prawu byli m.in. Jacek Kuroń, z kolei w USA  w ramach nieposłuszeństwa działał Martin Luther King. Przypomnijmy, że w jego czasach prawo było rasistowskie, dyskryminujące czarnych obywateli. Podobnie dyskryminowani mogą czuć się mieszkańcy terenów gdzie bezkarnie działają odkrywki.
Obóz dla Klimatu pokazał, że kiedy przeciągające się latami procesy sądowe nie przynoszą często pożądanych skutków, decydenci są głusi na argumenty i ewidentną krzywdę  obywateli, można użyć innych, choć nie przez wszystkich akceptowanych, metod  aby społeczeństwo przypomniało sobie o problemie.

Poniżej znajdziecie kilka relacji

Czytaj więcej na

2. Zgłoszenie problemu Zagłębia Turoszowskiego na Platformę Węglową w Brukseli

Po kilku podejściach, w końcu udało się organizacjom pozarządowym zgłosić problem regionu Bogatyni na Platformie Węglowej, która odbyła się w lipcu w Brukseli. W platformie uczestniczy już region koniński, śląski, ale jak na razie nie pojawił się nikt z władz tego górniczego okręgu, kto byłby zainteresowany transformacją regionu. Wcześniej Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego nie apelował o transformację Bogatyni, a jako region potrzebujący restrukturyzacji zgłosił się z projektami wsparcia obszar Wałbrzycha, który upadek górnictwa ma już około 30 lat za sobą.

Na razie nie oznacza to, że Bogatynia składa już projekty, ale wydaje się, że nowy burmistrz miasta, też władze województwa (koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców) zaczynają poważnie przyglądać się możliwościom dla gminy i regionu jakie daje Platforma. Region Bogatyni nie tylko jest uzależniony od węgla brunatnego i nie ma żadnych jak dotąd wizji rozwoju poza trzymaniem się kopalni, elektrowni i węgla brunatnego. Miasto mimo swoich wpływów do budżetu z tytułu kopalni i elektrowni jest  zadłużone  na ok. 100 mln zł i targane coraz to mocniejszymi aferami kryminalnymi. Kolejni urzędnicy, na czele z byłym burmistrzem, zamykani są w aresztach, w mieście panuje lęk i mentalny brak możliwości wyrażania swoich obaw związanych z funkcjonowaniem kopalni węgla brunatnego. Cały kompleks górniczy dostarcza gminie dochodów, ale też przyczynia się do katastrofy klimatycznej przez emisje CO2, zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi także poza sezonem grzewczym oraz do braku wody w regionie, najbardziej dotkliwym dla Czechów. Bogatynia może skorzystać ze swojej szansy, ale potrzebna jest odwaga i partycypacja. Jak na razie o jej czynne uczestnictwo zabiegali nie włodarze miasta, ale mieszkańcy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

3. Wakacje z klimatem i nieposłuszeństwem

Okres wakacyjny w Polsce, Niemczech i Europie obfituje w wydarzenia antyodkrywkowe oraz proklimatyczne. W zasadzie każdego tygodnia można wziąć udział w różnych wydarzeniach. 26 lipca w Cottbus, stolicy brandenburskiego węgla brunatnego protestował ruch Fridays for the Future z transparentami „Zmiany klimatu nie mają wakacji”. Wcześniej 40 000 ludzi protestowało za końcem węgla brunatnego w Aachen niedaleko odkrywki Garzweiler. Różne pokolenia oraz nacje. Imponujący wynik!

W Polsce, m.in. we Wrocławiu ulicami przeszedł kondukt przypominający o wymieraniu. Więcej na temat samego procesu wymierania oraz tego, dlaczego dać człowiekowi szansę możecie państwo przeczytać w wywiadzie z profesorem Krzysztofem Świerkoszem.

Z kolei od 3 do 12 sierpnia Obóz dla Klimatu niedaleko Lipska czyli w tzw. środkowoniemieckim zagłębiu węgla brunatnego. Program jest imponujący. Na obozie w Lipsku każdy znajdzie coś dla siebie, jak chociażby cały letni Uniwersytet Post-wzrostu.
Poza tym planowany protest ma się odbyć w formie tańca nad odkrywką. Będzie sporo śpiewu oraz artystycznego zaangażowania. Zachęcamy do wzięcia udziału. Program i działania towarzyszące zapowiadają bardzo ciekawe wydarzenie.

13 sierpnia o godz 11.00  w Kleczewie z inicjatywy Stowarzyszenie  Ekologicznego Eko- Przyjezierze  oraz Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych, przed siedzibą Kopalni Węgla Brunatnego (KWB) w Kleczewie, ul.600 lecia 9,  odbędzie się  protest w obronie  znikających jezior i wód w regionie pojezierza gnieźnieńskiego oraz tragicznego w skutkach oddziaływania kopalni odkrywkowych na ludzi i środowisko.

18 sierpnia odbędzie się z kolei protest na łodziach na rzece w Poczdamie. Będzie to już kolejna edycja pływającej demonstracji oraz wyraźnego apelu do władz, aby przyspieszyć odejście od węgla w Brandenburgii oraz na terenie całych Niemiec. Woda pojawia się tu jako kontekst nie bez przyczyny – odkrywki we wschodnich Niemczech generują zanieczyszczenie wody związkami siarki i żelaza (czerwone rzeki). Problem ten wystąpił ostatnio w Bogatyni, kiedy z kranów leciała brązowa woda, a mieszkańcy nie zostali poinformowani o obniżonej jakości wody pitnej.

Na początku września prawdziwa wisienka na torcie – Obóz dla Klimatu w Wenecji. Brzmi nierealnie? A jednak. Włochy przecież borykają się z problemami związanymi ze zmianą klimatu – falą upałów, ale też problemem migracji ludzi z części świata, które stały się swego rodzaju strefami „no go area”. Napływający do Włoch uchodźcy to problem wykorzystywany przez populistów do nakręcania spirali nienawiści, co skutkuje m.in. radykalizacją postaw politycznych i wyborem skrajnie prawicowych polityków. Przykładem napięć może być sprawa cumowania statku Sea Watch 3. Władze aresztowały w czerwcu kapitan statku  Carolę Rackete, która mimo zakazu wpłynęła do portu na Lampeduzie.

Statek, którym kierowała uratował na morzu uchodźców, którzy bez jej pomocy poszliby na dno.

Lato zapowiada się zatem proklimatycznie! Można połączyć przyjemne z pożytecznym i wziąć udział w międzynarodowych mobilizacjach.

4. Wsparcie dla Bełchatowa i dla programu Twój prąd

Polska chwali się wsparciem dla instalacji fotowoltaicznych. Właśnie ogłoszono program „Mój prąd”. To 1 mld złotych z  NFOŚ i GW na dotacje po 5 tys zł do zakupu 200 tys instalacji prosumeckich z paneli słonecznych PV. W węglowej Polsce wsparcie to wydaje się być akurat mało potrzebne ( patrz komentarz niżej) i jak już, to  nieproporcjonalne do tego, ile pieniędzy wciąż inwestuje się w elektrownie na węgiel brunatny. Bełchatów dostosowuje np. swoje instalacje do wymogów BAT odnośnie tlenków siarki. Nie zmienia to faktu, że Bełchatów jest wciąż największym emitentem gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Modernizacja 10 bloków energetycznych bełchatowskiej elektrowni, która realizowana była od 2007 do 2016 roku i kosztowała już ponad 7,7 mld zł. Natomiast samo odsiarczanie spalin w Bełchatowie ma wynieść 245 mln zł, a roboty potrwają do 2022 roku.

Komentarz:
 5 tys zł dotacji na instalcję PV na dachu to propaganda przedwyborcza. Akcja jeszcze bardziej  nierealna niż rządowy  program antysmogowy „Czyste powietrze”. NFOŚiGW ma podpisać umowy z 200 tysiącami ludzi? Bez szans. Program dodatkowo jest bez sensu, gdyż:
    1. Istnieją już systemy wsparcia prosumentów, przez system upustów i netmeteringu  oraz odpisy podatkowe kosztów instalacji, dodatkowo są gminy, które wspierają PV na dachach domów
    2.  Ma wspierać osoby zamożne czy średniozamożne, których i tak już stać na PV, także dzięki kredytom.
Sens miałoby wsparcie tymi środkami likwidacji ubóstwa energetycznego i  smogu. To ok 10-15 % ludzi w Polsce. Ale to jest za trudne i mało ciekawe wyborczo dla rządu sprzedającego  hasła wyborcze. Trzeba by tę pomoc skierować do gmin i im pozwolić zarządzić środkami na nowoczesna PV, pompy ciepła i ocieplenie budynków. To miałoby sens. Ale to odbiera zabawki centrali oraz nie dałoby szansy zdobycie punktów PRowych Ministrowi Środowiska, który wpływa na decyzje NFOŚ a nie ma ostatnio najlepszej prasy…

5. Węgiel brunatny w Grecji – przewidywany koniec regionów węglowych bardzo blisko

Bańka węglowa w Grecji pęka. Wielki państwowy kompleks został wybudowany, dał pracę części mieszkańców, reszta została wysiedlona albo została nad wielką dziurą. W węgiel wierzą już tylko beneficjenci kopalni - pracownicy, najczęściej przesiedleni daleko od odkrywki. Jednak trendy nie oszczędzają kompleksów opartych na paliwach kopalnych. Nad Grecją wisi  niepewność i potrzeba transformacji. Węgiel traci na znaczeniu, ale i pozostawia za sobą koszty osierocone.  Węgiel spadł w I półroczu w UE o 19 % ; w Niemczech o 22 %, w Irlandii o 79%, a Anglii 65 %, , w PL też, ale o 6%.


6. Niemiecki lobbysta węgla brunatnego doceniony w Polsce

Polska lubi powoływać się na przykłady rozbudowy floty węgla brunatnego w Niemczech. Mimo że mija się to z prawdą, niemieckie plany węgla brunatnego powracają jak mantra. Węglową zależność Niemiec głosi i potwierdza m.in. premier Brandenburgii Dietmar Woidtke, straszący przed zapaścią bez węgla swoich rodaków.
Co ciekawe Woidke zaczyna „edukować” także w Polsce. Na początku 2019 r. ogłaszał, że za wzrost cen prądu odpowiadają odnawialne źródła energii. Retoryka jak znalazł w kontekście majsterkowania Ministerstwa Energii przy cenach energii elektrycznej, czego efekty już odczuwamy.

W lipcu premier Woidtke dostał Krzyż Komandorski za zasługi za współpracę z Polską i za utrzymywanie dobrych stosunków polsko-niemieckich

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
więcej
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej