×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 
2
31 października 2020
info
 

Pod Prąd

Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
październik 2020

 
 
 
Zamiatanie pod dywan węglowych aktywów – co z rekultywacją?
Złoczew – będzie nie będzie?
Strajki w PGE - obiecanki przedwyborcze właśnie okazały się wydmuszką
KE odpowiada w sprawie petycji przeciwników Turowa
Klaster Zgorzelecki wchodzi do gry o OZE – apeluje o koniec Turowa
„Woda – wspólne dobro, wspólny problem. Samorządy, naukowcy i eksperci wobec niedoboru wody we wschodniej Wielkopolsce i na Kujawach”. Wyjątkowa konferencja z inspiracji Koalicjantów RT-ON
Tylko słowa? Neutralność klimatyczna do 2040 roku w Wielkopolsce
Czesi monitorują sytuację
Radosław Gawlik na czele zespołu do transformacji subregionu wałbrzyskiego
1
Zamiatanie pod dywan węglowych aktywów – co z rekultywacją?

- Aktywów węglowych prawie nikt nie chce ubezpieczać, a jeśli już, to po wysokich kosztach - mówi dyrektor PGE Dąbrowski na konferencji prasowej. Tymczasem PGE potrzebuje nowych kredytów na planowane inwestycje, przede wszystkim na morskie elektrownie wiatrowe.
Koncern PGE chce, aby nowy podmiot skarbu państwa (robocza nazwa to Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego) przejął wszystkie elektrownie PGE pracujące na węglu brunatnym i kamiennym do końca przyszłego roku – chodzi także o elektrownie w Turowie i Bełchatowie
Jeśli nie wydzielimy czarnych aktywów, to za półtora roku czeka nas bankructwo – ostrzega prezes największego krajowego wytwórcy energii elektrycznej.
PGE ucieka! Pytanie tylko co z węglem i rekultywacją?
Państwowy koncern PGE skorzystał z subsydiów, nie płacił za wodę, a teraz chce się schować pod innym logo i de facto przerzucić odpowiedzialność za przyszłość kompleksu na inny podmiot- docelowo na podatników. Kto zatem zajmie się restrukturyzacją przemysłu paliw kopalnych oraz terenów pogórniczych?

 https://wysokienapiecie.pl/33246-pge-chce-zeby-rzad-odcial-jej-weglowy-ogon-rzad-na-razie-tylko-wymachuje-nozem/
 https://www.rp.pl/Energetyka/310199889-Zarzad-PGE-liczy-na-szybki-rozwod-z-weglem.html

^menu
2
Złoczew – będzie nie będzie?

Nikt tego oficjalnie nie powiedział, chociaż jest już prawie jasne, że odkrywka Złoczew nie powstanie. Nawet gdyby, to będzie ją budować inny podmiot niż PGE – z kim zatem mają dzisiaj rozmawiać samorządy Złoczew czy Bełchatów?
W swojej nowej strategii PGE zakłada brak inwestycji w nowe wytwarzanie czy wydobycie węglowe. Zgodnie z zapowiedziami wydzielane mają zostać m.in. kopalnia i elektrownia Bełchatów. Jak zaznaczył w swojej strategii koncern PGE, inwestycja w nowe złoża, takie jak Złoczew czy Gubin, będzie decyzją nowego podmiotu.

 https://belchatow.naszemiasto.pl/wydzielenie-kopalni-i-elektrowni-juz-w-przyszlym-roku-co/ar/c1-7953935

^menu
3
Strajki w PGE - obiecanki przedwyborcze właśnie okazały się wydmuszką

Mieszkańcy i związkowcy długo wierzyli firmie, ale chyba dopiero teraz okazało się jak traktuje ich własny pracodawca. Być może niedługo czeka nas kolejny strajk.

 https://belchatow.naszemiasto.pl/bedzie-referendum-strajkowe-w-kopalni-belchatow-i-innych/ar/c1-7968895
 https://biznesalert.pl/schudy-wegiel-strajk-kompleks-kopalnia-turow-surowce-protesty-energetyka-wydobycie/

^menu
4
KE odpowiada w sprawie petycji przeciwników Turowa

Komisja Europejska odpowiada Polsce w sprawie wątpliwości wokół przyszłości odkrywki węgla brunatnego w Turowie – pokażcie nam, że działaliście w zgodzie z prawem europejskim.
Komisja zwróciła się do polskich władz o informacje na temat zastosowania w tej sprawie wymogów wynikających z unijnego prawa ochrony środowiska. Po wyjaśnieniu wszystkich istotnych faktów Komisja będzie mogła ustalić, czy doszło do naruszenia prawa UE w dziedzinie ochrony środowiska. Pragnę Państwa zapewnić, że Komisja jest w pełni świadoma złożoności niniejszej sprawy i analizuje ją z największą uwagą – czytamy

 https://biznesalert.pl/komisja-europejska-list-polska-kopalnia-turow/?fbclid=IwAR141Wl_zO1g1d8meVmLewJuV6UdT75BhOnHipPrpoCdGm0NKNfb1McssY0

^menu
5
Klaster Zgorzelecki wchodzi do gry o OZE – apeluje o koniec Turowa

Klaster Zgorzelecki – Zklaster zaczyna coraz aktywniej grać o pozycję lidera OZE w regionie przedstawiając raport naukowy pokazujący zastąpienie całego Turowa różnymi rodzajami energii OZE. Ale rozwój Klastra zależy od decyzji na górze – bez deklaracji, że wydobycie węgla się zakończy, region nie dostanie środków z UE.
Albert Gryszczuk, prezes klastra: „Z perspektywy interesu lokalnej społeczności, najważniejsze jest to, że podjęta teraz decyzja o stopniowym wygaszaniu elektrowni i kopalni Turów, pozwoli PGE, równolegle z wydobyciem kończących się złóż węgla brunatnego, przygotowywać grunt pod nową inwestycję – elektrownię szczytowo-pompową”.
- Klaster będzie współpracować z nowym PGE?
Od przedstawicieli ZKlastra ze Zgorzelca otrzymaliśmy prezentację naukowców z Politechniki Warszawskiej, która pokazuje ekonomiczną i technologiczną możliwość zastąpienia do 2030 r Zagłębia Turoszowskiego opartego na węglu brunatnym zagłębiem różnych odnawialnych źródeł energii ( PV, wiatr, magazyny energii).
Zapraszamy do studiowania i zgłaszania uwag.
Przekażemy je autorom koncepcji.
Redakcja Pod Prąd

Prezentacja:

 http://eko.org.pl/prezentacje/zklaster/
 https://portalkomunalny.pl/elektrownia-turow-ma-szanse-produkowac-zielona-energie-410291/?fbclid=IwAR14rjD8abGpWGKyrXi7eOWZJL3lEXTRA6Ba6FNSwoyUCc_hYL1cs6LfRDA

^menu
6
„Woda – wspólne dobro, wspólny problem. Samorządy, naukowcy i eksperci wobec niedoboru wody we wschodniej Wielkopolsce i na Kujawach”. Wyjątkowa konferencja z inspiracji Koalicjantów RT-ON

13 .10.2020 w Kole z inicjatywy trzech członków Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”(Akcja Konin, Fundacja RT-ON, Eko -Przyjezierze) rozmawiano o przyszłości wody w rejonie pogranicza wschodniej Wielkopolski i Kujaw. Dyskutowano zagadnienia związane ze stworzeniem strategii wodnej, rekultywacji, a także mapowaniem potrzeb i zadań po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego. Konferencja była wyjątkowa, bo zebrała interdyscyplinarny zespół specjalistów. Dyskutowali ze sobą reprezentanci Wód Polskich, ZE PAK ale też ekolodzy i hydrogeolodzy oraz organizacje pozarządowe. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Maciej Zalewski, prof. Julian Chmiel (z zespołu parlamentarnego ds. ratowania jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego) i prof. Benedykt Pepliński, hydrogeolog dr Sylwester Kraśnicki oraz Izabela Zygmunt z CEE Bankwatch Network i dr Miłosława Stępień. W panelu dyskusyjnym moderowanym przez dziennikarkę lokalnego portalu udział wzięli m.in. Dyrektor RZGW w Poznaniu, Wiceprezes Zarządu ZE PAK S.A i Prezes ARR w Koninie.
„Musimy równolegle podejmować zadania, które do tej pory były podejmowane sektorowo, co nie działało. Hydrolodzy, hydrotechnicy zajmowali się wodą, ekolodzy bioróżnorodnością, a kto inny korzyściami dla społeczeństwa. Natomiast ekohydrologia tworzy podstawy naukowe wyjaśniające kompleksowość procesów, hierarchię ważności poszczególnych elementów jest nauką, która umożliwia poprawę wszystkich elementów” – zaznaczył prof. Maciej Zalewski, kierownik Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

Przedstawiciel Wód Polskich zapewnił, że będą podejmowane działania dla nawodnienia ziemi, że zmienią się przepisy dotyczące zastawek. Leśnicy opowiadali o wpływie odkrywek na lasy, a sam dyrektor kopalni przyznał, że odkrywki winne są odwodnieniu, ale trzeba się także zabrać za rolnictwo.
Padły głosy, które już znamy – trzeba działać wspólnie. Transformacja Wielkopolski już się zaczęła i będziemy monitorować czy będzie prowadzona w sposób sprawiedliwy.
Mądre gospodarowanie wodą i przywrócenie właściwych stosunków wodnych to ogromne wyzwanie, ale też wielka szansa dla regionu – podsumowała Katarzyna Czupryniak (Fundacja „RT-ON”): „Doczekaliśmy momentu, w którym wszystkie ważne instytucje w regionie doceniają wagę problemu i chcą włączyć się w jego rozwiązanie. Duża liczba aktorów stanowi dodatkową trudność. Dlatego ważnym zadaniem będzie takie skoordynowanie wymiany informacji i współpracy różnych podmiotów, aby pozyskać niezbędne fundusze. Jednocześnie trzeba umożliwić jak największe wsparcie aktywnych w tym obszarze podmiotów i zapewnić jak największą synergię działań.
Całą konferencję można zobaczyć tutaj:

 https://bit.ly/2Iobe13
Link do konferencji:
 http://odpowiedzialny-inwestor.pl/2020/10/16/temu-tetnilo-zycie-a-dzis-odkrywki-walcza-o-wode/
 https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/531-jak-przywrocic-wode-we-wschodniej-wielkopolsce-podsumowanie-konferencji

^menu
7
Tylko słowa? Neutralność klimatyczna do 2040 roku w Wielkopolsce

23 października 2020 r. odbyło się wspólne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej oraz Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego, podczas którego zaprezentowano Koncepcję Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. Dużo się mówi, ale konkretów brak – co z ludźmi zwolnionymi w ZE PAK?
– Wielkopolska Wschodnia staje się pionierem Sprawiedliwej Transformacji. Do 2030 roku mają zostać zamknięte elektrownie i kopalnie węglowe, a wiele wskazuje na to, że stanie się to już w 2025 roku – komentuje dr Miłosława Stępień ze Stowarzyszenia Akcja Konin. – To wielka szansa, ale też wielkie wyzwanie. Także dlatego, że nasze działania zapewne staną się drogowskazem dla innych powęglowych regionów w kraju.

 http://sprawiedliwa-transformacja.pl/2020/10/26/990/
 https://www.przegladkoninski.pl/PL-H5/4/17894/u-nas-to-bedzie-krotkie-ciecie-rozmawiali-o-sprawiedliwej-transformacji.html
 https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/532-wielkopolska-wschodnia-pionierem-transformacji

^menu
8
Czesi monitorują sytuację

Portal Liberecky Kraj donosi natomiast, że czeska państwowa spółka DIAMO prowadzi prace w regionie libereckim. Montowane są „punkty pomiarowe do monitorowania wpływu działalności polskiej kopalni węgla brunatnego Turów po czeskiej stronie granicy. Stworzy to sieć monitoringu, która uchwyci przyszły rozwój deformacji terenu. Projekt został zainicjowany przez Regionalne Biuro Województwa Libereckiego”
– Łączna liczba założonych punktów monitoringu wyniesie 65, większość z nich znajduje się na terenie gminy w mieście Hrádek nad Nisou. Praca naszych doświadczonych pracowników przyczyni się do profesjonalnej oceny efektów transgranicznych kopalni Turów – komentuje Ludvík Kašpar, dyrektor przedsiębiorstwa państwowego DIAMO.

 https://stopturow.com/pl1.php?dzial=2&kat=14&art=54

^menu
9
Radosław Gawlik na czele zespołu do transformacji subregionu wałbrzyskiego

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, powołał społeczny zespół którego celem jest wkład do opracowania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla subregionu wałbrzyskiego. Przewodniczącym zespołu został wybrany Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
„Liczę, że powstanie wyjątkowy, ambitny program budowy oddolnej samowystarczalności energetycznej gmin oparty o koncepcję elektroprosumeryzmu (OZE i efektywność energetyczna), dekarbonizujący region do roku 2030 oraz budujący neutralność klimatyczną do roku 2050” - mówi Radosław Gawlik.
Radkowi Gawlikowi serdecznie gratulujemy, chociaż wiemy, że będzie się to wiązało z ciężką pracą. Paradoksalnie Radosław Gawlik jest przyjmowany z radością w Wałbrzychu, mieście 30 lat po upadku górnictwa, kiedy od lat jego ekspercki głos oraz przewidywanie przyszłości zagłębia turoszowskiego nie znajduje (jak dotąd) poklasku. Kandydaci na burmistrza Bogatyni wciąż opowiadają historie o wydobyciu węgla do 2044 r. Wierzymy, że mieszkańcy tego miasta wybiorą człowieka, który postawi na transformację regionu oraz zaprosi do współpracy ekspertów z zewnątrz. Teraz, a nie za 30 lat po upadku regionu...

Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji przygotowany dla regionów węglowych, objętych zakresem wsparcia przyszłego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, umożliwi realizację wielu przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z łagodzeniem społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.

 https://eko-unia.org.pl/sprawiedliwej-transformacji-subregionu-walbrzyskiego/

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Policja i zwolennicy odkrywek szykowali się na „kryminalne” wydarzenia. Uruchomiono sztab ludzi i sprzętu, przeszukiwano samochody, wpuszczano tajniaków. Cała (...)
czytaj całość
  aktualności
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku

czytaj całość
    1. Sukces Fundacji Rozwój Tak-Odkrywki Nie!!!     2. Sprawiedliwa Transformacja – Bogatynia się budzi     (...)
czytaj całość
Pod Prąd Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie październik 2020 Zamiatanie pod dywan węglowych aktywów – (...)
czytaj całość
czytaj całość
W imieniu „Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie” dziękujemy organizatorom uroczystości z okazji 10-lecia referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej na (...)
czytaj całość
więcej
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
2014-05-21
LUBIN. Prof. Jędrysek: nie trzeba budować odkrywki, by eksploatować złoża (...)
2014-05-18
Międzynarodowa akcja przeciwko odkrywce w Gubinie/Brodach
2014-04-05
Nie jest prawdą, że inwestor mógłby partycypować w kosztach sporządzenia (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej