×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

6 listopada 2013
Klimat
 

Warszawa, miejsce spotkania grzeszników klimatycznych

Polski rząd pozwala na sponsorowanie szczytu klimatycznego przez sektor przemysłowy. Równolegle zaprasza do Warszawy koncerny węglowe na spotkanie branżowe. Organizacje ekologiczne są oburzone.

To była jedna z wartych odnotowania konferencji prasowych, którą przed kilkoma tygodniami prowadził polski Minister Środowiska Marcin Korolec. Przedstawił dziennikarzom nazwy dwunastu firm – sponsorów nadchodzącego szczytu klimatycznego. Minister podziękował sponsorom za „znaczne i profesjonalne” wsparcie, docenił ich działalność i uznał, że „produkty i usługi świadczone przez wybrane firmy są zielone”.

Można było odnieść wrażenie, że minister Korolec zachowuje się, tak jakby chciał się bronić. Najwyraźniej już wtedy przewidywał, że jego decyzja spotka się z wyraźną krytyką. Okazuje się, że większość wybranych sponsorów to firmy niesprzyjające polityce przyjaznej klimatowi albo przynajmniej należące do branży o wątpliwej reputacji jeżeli chodzi o politykę klimatyczną. To wydarzenie zainicjowało organizacje ekologiczne do podjęcia zdecydowanych działań.

Ekolodzy są wściekli, ponieważ okazuje się, że jednym ze sponsorów szczytu klimatycznego Narodów Zjednoczonych jest firma ArcelorMittal - największy koncern stalowy na świecie. Fabryki należące do koncernu uchodzą za niezwykle szkodliwe dla powietrza. Organizacje ekologiczne wyjaśniają, że w samej Unii Europejskiej ArcelorMittal jest piątym największym emiterem gazów cieplarnianych. Dotychczas koncern nie zredukował swoich emisji, choć na początku roku na pierwszych stronach gazet publikowano, że koncern sprzedał tyle uprawnień do emisji zanieczyszczeń, że dzięki temu mógł uzdrowić swój bilans.

Brak przejrzystości przy wyborze sponsorów

Kolejnym sponsorem szczytu klimatycznego jest Polska Grupa Energetyczna, największy producent prądu w Polsce. PGE produkuje prąd w 69% z węgla brunatnego oraz 22% z węgla kamiennego. Tylko 5% mixu energetycznego PGE stanowią odnawialne źródła energii, z czego znaczna część to, wywołująca wiele kontrowersji, biomasa. Zanim biomasa zostanie spalona w elektrowniach należących do PGE, znaczna jej część musi zostać przetransportowana przez pół świata.

Do koncernu PGE należy także największa europejska elektrownia węgla brunatnego Bełchatów, która w statystykach uchodzi za największego truciciela powietrza na naszym kontynencie. Polska jest właścicielem większości akcji koncernu PGE, podobnie jak w przypadku linii lotniczych LOT, które początkowo były na liście sponsorów COP, ale z niej znikły. Wśród pozostałych jedenastu sponsorów szczytu klimatycznego znajdują się m.in. koncern papierniczy International Paper, producenci samochodów BMW oraz General Motors, koncern energetyczny Alstom, linie lotnicze Emirates, firma leasingowa czy też producent oprogramowania komputerowego.

Ekolodzy oceniają, że wybór sponsorów nie odbył się na podstawie jasnych kryteriów. „Nie wiadomo, czy wśród kandydatów na sponsorów były również inne firmy.” – mówi rzecznik WWF Paweł Średziński. „Trudno zrozumieć, dlaczego rząd nie wybrał firm bardziej przyjaznych klimatowi.”

Polski Minister Środowiska Korolec nie wykazuje jednak zrozumienia dla kierowanej w jego stronę krytyki: „Gdzie tkwi największy potencjał dla redukcji gazów cieplarnianych?” – pytał Korolec w wywiadzie udzielanym dla europejskiej sieci portali informacyjnych Euractiv. „Te branże pozostaną. Potrzebujemy przecież wiatraków, a te są ze stali”. Korolec dodał również: „Przemysł, a więc także podmioty, które w największym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, muszą dostać miejsce przy stole negocjacyjnym”.

W kontekście tej wypowiedzi można zrozumieć, że polski rząd, równolegle do szczytu klimatycznego, organizuje w Warszawie spotkanie przemysłu węglowego. „Międzynarodowy szczyt węgla i klimatu” odbędzie się w Warszawie 18 i 19 listopada. Formalnym organizatorem jest Światowy Związek Węglowy (World Coal Association - WCA). Jednak miejscem spotkania jest Ministerstwo Gospodarki, a otwierającym spotkanie będzie Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

Organizacje ekologiczne obawiają się, że polski rząd może wykorzystać okazję i przeprowadzić tzw. polityczny „greenwashing” odnośnie do kopalnych nośników energii. Dla Polski ma to ogromne znaczenie, ponieważ gospodarka kraju jest zależna od węgla. Obecnie ponad 90% polskiego prądu wytwarzane jest z węgla. Jednak wydobycie rodzimego węgla kamiennego jest coraz trudniejsze i droższe. Stąd rząd planuje zwiększyć wydobycie węgla brunatnego. Planowane są nowe kopalnie odkrywkowe.

Przede wszystkim tanio

To właśnie z powodu węgla Polska blokowała w niedawnej przeszłości ambitniejszą politykę klimatyczną. Sam Minister Środowiska broni tego rodzaju polityki energetycznej: „Tani i pewny prąd decyduje o konkurencyjności danego kraju.” – mówi Marcin Korolec.

Obecnie polski rząd liczy na uzyskiwanie „czystego węgla”. Mowa jest o technologiach, takich jak sekwestracja i magazynowanie CO2 (technologia CCS), jak również o nowych, określanych jako „wysoko wydajne” elektrowniach o sprawności około 45%. Jednakże obie technologie wywołują kontrowersje. Protesty przeciwko stosowaniu technologii CCS miały już miejsce w Bełchatowie, stąd PGE coraz bardziej dystansuje się do stosowania tej technologii. Z kolei technologie, których zadaniem jest podnoszenie sprawności elektrowni,  prawdopodobnie znacznie zanieczyszczają wody podziemne.

Można przypuszczać, że Warszawski szczyt klimatyczny posłużyć ma rozwiązaniu problemu, jak przeforsować technologie „czystego węgla”. Już we wrześniu, na spotkaniu w Londynie Światowy Związek Węglowy, przy wsparciu ministra Piechocińskiego, promował te idee. Wzywano przy tym światowe rządy do bardziej ambitnego wspierania elektrowni niskoemisyjnych. Apelowano również do banków, aby chętniej udzielały wsparcia elektrowniom o wysokiej wydajności oraz technologiom CCS.

Nie ma wstępu dla organizacji ekologicznych

Pojawia się nowy element w konflikcie między polskim rządem a organizacjami ekologicznymi. Na oficjalnym blogu szczytu klimatycznego organizatorzy, od paru dni, doceniają szanse dla wolnego od lodu Przejścia Północno-Zachodniego. Czytamy m.in.: „Moglibyśmy wydobywać surowce naturalne ukryte pod dnem morza. Moglibyśmy polować na piratów, terrorystów i ekologów którzy się pojawią (...).”

Podczas gdy interesom gospodarczym poświęcono znaczną uwagę na szczycie klimatycznym w Warszawie, możliwość uczestnictwa tzw. „terrorystów” i „ekologów” została bardzo ograniczona. Międzynarodowe organizacje ekologiczne skarżą się, że tym razem wszystkim organizacjom wydano znacznie mniej akredytacji niż podczas wcześniejszych szczytów. Artur Wieczorek, aktywista klimatyczny z Partii Zieloni, mówi, że liczba wejściówek na konferencję została ograniczona o 70, a nawet o 80%.

Bardzo możliwe, że przyczyną takiej sytuacji była mała pojemność sali konferencyjnej. Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu z WWF Polska, mówi: „Gdyby każdy starający się o wejście dostał pozwolenie, to wtedy nie starczyłoby miejsca dla stron biorących udział w szczycie”. „Początkowo plany były takie, aby zagwarantować więcej miejsca, „ale potem decyzja uległa zmianie.” – dodaje.

Dodatek: Autorzy wpisu na blogu w sprawie Przejścia Północno-Zachodniego, wycofali swój tekst. „Nie mogliśmy przewidzieć, że czytelnik odbierze te słowa jako oficjalne stanowisko Polski. Chcielibyśmy wyrazić nasze ubolewanie. Nie było naszym zamiarem, aby kogokolwiek obrazić”. (Blog, 10 października 2013, godzina: 21.41)

autor: Alexandra Enders

źródło:
Warschau, Treffpunkt der Klimasünder
http://www.zeit.de/wirtschaft/2013-10/polen-klimagipfel-sponsoren-kohlekonferenz
 

Klimat

Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
Po udanych, masowych protestach młodzieży we wrześniu, politycy nie odrobili zadania domowego. „Biznes jak zwykle” ma się bardzo dobrze, a (...)
czytaj całość
Komentarz Extinction Rebellion Wrocław do uchwalonego stanowiska w sprawie alarmu klimatycznego.
czytaj całość
Już za kilka dni, 23 września br. w Nowym Jorku rozpocznie się Szczyt Klimatyczny ONZ – specjalne spotkanie wysokiego szczebla (...)
czytaj całość
Wrocław, ul. M. Kopernika 5, OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY 24-25 paź 2019
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
2013-11-24
Węglowy szczyt hipokryzji
2013-11-16
Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa (...)
2013-11-11
Europa nie poradzi sobie bez węgla
2013-11-06
Warszawa, miejsce spotkania grzeszników klimatycznych
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej