×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

19 września 2016
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” 09.2016

Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, wrzesień 2016 r.

Pod Prąd

Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, wrzesień 2016 r.

  1. 20 września 2016 r. w Sejmie o odkrywkach i wodzie – zaproszenie na konferencję oraz na zgromadzenie publiczne
  2. Musimy postawić się jak Drzymała i ochronić naszą ziemię. Kolejny głos rolników w telewizji TRWAM
  3. Kopalnio posprzątaj po sobie i oddaj, co zabrałaś – protest w Kleczewie
  4. Solorz-Żak nie chce sprzedawać akcji ZE PAK
  5. Czy ekologiczna Temida wykaże się bezstronnością i umiejętnością liczenia? Planowana kopalnia Ościsłowo przed RDOŚ w Poznaniu
  6. Stanowisko archeologiczne na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo
  7. Czyżby stał się CUD? Spółki energetyczne skarbu państwa zauważyły, że upierając się przy węglu tracą czas i pieniądze
  8. Referenda i społeczny opór przynoszą efekty ... choć nie od razu!
  9. Greenpeace zaprasza na słoneczny happening 22.09, szkoła w Brodach, powiat żarski, Dolne Łużyce

1. 20 września 2016 r. w Sejmie o odkrywkach i wodzie – zaproszenie na konferencję oraz na zgromadzenie publiczne

20 września 2016 r. (wtorek), w Warszawie w Sejmie RP (Sala Kolumnowa) odbędzie się konferencja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE”.

Hasłem konferencji będzie:   „Chrońmy wodę i ziemię - obywatele przeciw kopalniom węgla brunatnego!” zaś tematem przewodnim: „Jak rozpocząć transformację energetyczną w Polsce?  Konferencja rozpocznie się o g. 16.45 a zakończy o 18.45. 

 Ważne! Jednocześnie tego samego dnia od godz. 14.00 do 15.30 przed Sejmem RP odbędzie się legalne zgromadzenie publiczne mieszkańców gmin zagrożonych budową kopalni odkrywkowych pod hasłem „Żadnych nowych odkrywek węgla brunatnego!”

2. Musimy postawić się jak Drzymała i ochronić naszą ziemię. Kolejny głos rolników w telewizji TRWAM

Sierpień był gorącym miesiącem. I to nie tylko przez zmiany klimatu. W płn. Wielkopolsce znowu zawrzało. Mieszkańcy po raz kolejny mieli okazję zwrócić uwagę na problem, który degraduje ich pracę i życie. Kopalnia węgla brunatnego zabrała im bowiem wodę a krajobraz przekształciła w coś, co przypomina góry Izerskie po katastrofie ekologicznej w latach 80-tych XX wieku (swoją drogą, wywołaną głównie spalaniem węgla brunatnego). Zamiast lasu, nad wyschniętym korytem rzeki Noteć, sterczą dzisiaj kikuty suchych drzew.

17 sierpnia grupa mieszkańców, rolników m.in. z gminy Wierzbinek oraz ekspertów współpracujących z Koalicją RT-ON (min. dr hab. Leszek Pazderski,  prof. Chmiel)  wystąpiła  przed kamerami TV TRWAM. Przypomnijmy, że w ostatnim numerze Pod prąd, relacjonowaliśmy reportaż, który kręcony był przez TRWAM nad jeziorem Wilczyńskim. Jak widzieliśmy, skutki eksploatacji węgla na tym terenie są opłakane. Woda w jeziorze opadła o 4 m.

Tym razem, telewizja prezentowała kolejne negatywne skutki eksploatacji węgla w regionie Konina - wyschniętą rzekę Noteć w okolicach  Ślesina. Zachęcamy gorąco do obejrzenia reportażu interwencyjnego:

Wypowiedzi dotyczące omawianego problemu zawsze nasuwają podobne wnioski: energetyka ma najwyraźniej dla decydentów priorytet przed rolnictwem. Władza woli hojnie wspierać destrukcyjne odkrywki niż odnawialne źródła energii. Jednocześnie twierdząc, że to OZE jest drogie. Wójtowie wybierają obietnice wpływów do budżetu gminy z kopalni niż realne dochody z rolnictwa i usług i forsują brunatną „Ziemię obiecaną”. Osoby, które uprawiają ziemię nie mają jednak żadnego wsparcia, kiedy wysychają im pola. Kto korzysta? Nieliczni kosztem wielu. Jak mówią rolnicy: „Kopalnia i decydenci zbierają swe plony”. Mamy tu klasyczny przykład tej wersji kapitalizmu, który eksploatuje i nie ponosi odpowiedzialności. Czy to jedyne na co nas w Polsce stać, aby powielać błędy industrialnego i grabieżczego modelu gospodarczego? I to w XXI wieku? Podobno Polak potrafi, a do tego kocha ziemię i szanuje wodę.

Liczymy na odwagę obecnych władz. Bo na razie Drzymałą, który broni naszej ziemi i interesów przyszłych pokoleń, są rolnicy. Jeden z nich mówi w reportażu TRWAM: „Ziemia jest matką żywicielką pokoleń Polaków. Niebo się chmurzy, obłoki płaczą nad krainą fatalnie gnębioną. Kilku panów rozkazy dawają. Kopalnia i decydenci zbierają swe plony”.

Dziękujemy panu Ryszardowi Dominiakowi za piękne i motywujące słowa, a pozostałym rolnikom i rolniczkom życzymy wytrwałości.

3. Kopalnio posprzątaj po sobie i oddaj, co zabrałaś – protest w Kleczewie

Działo się. 19.08.16  przed siedzibą Kopalni Węgla Brunatnego w Kleczewie koło Konina protestowali przedstawiciele Stowarzyszenia Eko - Przyjezierze (Koalicja "Rozwój Tak -Odkrywki Nie") oraz właściciele domków letniskowych w Wilczynie, którzy nie chcą budowy nowych odkrywek węgla brunatnego na pograniczu Wielkopolski i Kujaw (złoże Ościsłowo).  

Nie chodziło tylko o sprzeciw wobec planowanych, nowych odkrywek. Mieszkańcy domagali się naprawy szkód pokopalnianych - przekazali petycję na ręce prezesa kopalni. Protestujących wsparła grupa mieszkańców pobliskiej gminy Babiak (złoże Dęby Szlacheckie). Złoże Dęby Szlacheckie to na razie dla inwestora plan dalszy. Ale mieszkańcy Babiaka pamiętają, że kiedy byli w potrzebie, to mogli liczyć na solidarność i pomoc innych z okolic Konina. Pomoc godną prawdziwego chrześcijanina.

Zarząd kopalni ma oczywiście swoje zdanie: „Musi powstać nowa odkrywka. Kopalnia to największy pracodawca w regionie. Zatrudnia kilka tysięcy osób”. Józef Drzazgowski odpowiada: „Policzmy wszystkie straty, jakie kopalnia powoduje oraz ile miejsc pracy zostało utraconych, a okaże się ile warty jest węgiel i cała kopalnia”.

Górnicy jak na razie nie chcą słyszeć o odnawialnych źródłach energii, bo przez lata zostali mamieni, że praca w regionie to TYLKO węgiel. Prawda jest taka, że zrujnuje ich właśnie to TYLKO. Kiedy skończy się węgiel, a skończy się niebawem, nie zostanie im nic. A cały region, miejsca pracy powiązane z górnictwem i inne, czeka zapaść.

To, że człowiek myśli o czubku własnego nosa i w perspektywie własnego życia nie jest niczym nadzwyczajnym. Ot, natura ludzka. Ale kiedy taki ktoś, kierując się własnym interesem sięga po publiczne pieniądze, przyczynia się do niszczenia innych miejsc pracy, a co gorsza środowiska, które jest dla ludzi WSPÓLNE, to takie działanie można nazwać haniebnym egoizmem. A jeżeli taki ktoś już odwołuje się do bezpieczeństwa energetycznego, to warto podać kilka faktów odnośnie surowców energetycznych (R. Buczkowski, B. Igliński, M. Cichosz, Technologie aeroenergetyczne, Wyd. UMK, Toruń 2014):

  • Znaczenie węgla w gospodarce człowieka: 1763 r.n.e. – 2050 r.n.e.
  • Znaczenie słońca w gospodarce człowieka: 4 mln lat p.n.e. – 5 mld r.n.e.
  • Znaczenie wiatru w gospodarce człowieka: 4 mln lat p.n.e. – 5 mld r.n.e.
  • Znaczenie biomasy w gospodarce człowieka: 4 mln lat p.n.e. – 5 mld r.n.e.

Z powyższego wynika, że pracy w energetyce nie zabraknie. Szczególnie w rolniczej, wietrznej, ale też słonecznej Wielkopolsce. Regionie, w którym liczy się każda kropla wody, tak bezmyślnie i nieetycznie niszczona przez górnictwo odkrywkowe.

Doniesienia medialne po proteście:

4. Solorz-Żak nie chce sprzedawać akcji ZE PAK

Najbogatszy człowiek w Polsce zapytany o swoje plany względem ZE PAK powiedział dla CIRE: "Dla mnie najważniejsze są wyniki spółki, a one się stale poprawiają. Toczy się restrukturyzacja, która przynosi efekty. Nie widzę konieczności wychodzenia z tej inwestycji". Zapytany, czy widzi ewentualnych kupców na ZE PAK, odpowiedział: "Rynek jest trudny, zdominowany przez własność państwową. Czekamy na regulacje, na rynek mocy. Jest dużo niejasności".

Biorąc pod uwagę podejście rządu do znaczenia „taniego” węgla brunatnego w miksie energetycznym, może lepiej będzie, jeżeli ZE PAK pozostanie w rękach biznesmena. Kto będzie płacić za szkody kopalniane, jeżeli PAK przejmie skarb państwa. Podatnik?

 

5. Czy ekologiczna Temida wykaże się bezstronnością i umiejętnością liczenia? Planowana kopalnia Ościsłowo przed RDOŚ w Poznaniu

Protestów ciąg dalszy. Tym razem na ulicę, przed Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu, wyszli górnicy i energetycy z ZE PAK. RDOŚ ma zdecydować, co dalej z planowaną kopalnią Ościsłowo. Mamy nadzieję, że w poznańskim RDOŚ doradza ekologiczna Temida. Ten sam RDOŚ znany jest bowiem z dość prokopalnianego podejścia do ochrony jezior na pojezierzu Gnieźnieńskim. Takie przynajmniej wrażenie można było odnieść podczas wypowiedzi dyrektor RDOŚ w Poznaniu, która wypowiedziała się dla telewizji TRWAM:

O co chodziło protestującym górnikom i energetykom? – o pracę. Przedstawiciel górników powiedział nawet, że potrzebują oni tej odkrywki „jak tlenu”. To porównanie zdradza poziom determinacji, ale też wyobraźni. Czy naprawdę ci wykształceni ludzie, często specjaliści od energetyki nie słyszeli o tym, że tlen w procesie spalania jest wiązany z węglem z czego powstaje min CO2 gaz cieplarniany i globalne ocieplenie. Dlatego m.in. węgiel jest paliwem schyłkowym? A przy tym totalnie degradującym środowisko i zasoby wodne?

Zobacz wypowiedź M. Wilczyńskiego:

W tym samym czasie, kiedy na świecie odnawialne źródła energii przeżywają swój bezprecedensowy rozkwit, Polska uparcie chce rozkopywać miejscowości, a przy tym niszczyć rolnictwo w Wielkopolsce. Warto wiedzieć, że w USA zużycie węgla do produkcji energii spadło w okresie od stycznia do lipca 2015 r. o 11%9, w miarę jak energia odnawialna i gaz zastąpiły węgiel, a wiele elektrowni węglowych zostało zamkniętych.

Z kolei w Chinach rządowy think tank opublikował informację, że w ciągu 15 lat kraj będzie otrzymywał połowę swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a do połowy stulecia prawie całkowicie zrezygnuje z paliw kopalnych.

Na zakończenie pytanie do RDOŚ – czy przy podejmowaniu decyzji będzie się on kierował tylko grupami interesów obecnymi na rynku pracy? Czy weźmie pod uwagę również potrzeby mieszkańców spoza regionu? Naszym zdaniem budowa odkrywki Ościsłowo to nie tylko być albo nie być dla górników czy, z drugiej strony, rolników i przemysłu turystycznego. W przyszłości węgiel i tak nie będzie nam potrzebny, natomiast rolnictwo tak. Przypominamy odkrywki bezpowrotnie niszczą ziemie rolne- często gleby najwyższych klas, które powstawały tysiące lat. W przyszłości będziemy też potrzebować wody, w tym wody pitnej. Niech RDOŚ nie zapomina, że polska energetyka oparta na weglu odpowiada za pobór 70% wody! To najwyższy wynik na świecie. Dla porównania: przemysł węglowy w Niemczech pochłania 18% całkowitego poboru wody w kraju, średnia dla UE to 13,7%, a średnia globalna to 6,8%.

Mamy nadzieję, że doradzająca RDOŚ Temida będzie bezstronna i odpowiednio policzy zyski i straty. Niech również nie przeoczy, że bezstronność – szczególnie pod względem moralnym - brak uprzywilejowania dla teraźniejszych pokoleń. Górnicy popracują może parę lat. A degradacja przyrodnicza i społeczna zostanie tam, być może, na zawsze.

6. Stanowisko archeologiczne na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo

Okazuje się, że na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo w miejscowości Ostrowąż i Szyszyn znajdują się cenne stanowiska archeologiczne, które wciąż nie są całościowo przebadane przez specjalistów. Znaleziska te zostały opisane w Przeglądzie Archeologicznym T.XI R 32-33 (1957-1958) przez Stanisława Janosza. Jest to kolejny argument przeciwko planowanej kopalni. Link do przeglądu archeologicznego:

7. Czyżby stał się CUD? Spółki energetyczne skarbu państwa zauważyły, że upierając się przy węglu tracą czas i pieniądze

We wrześniu światło dzienne ujrzały nowe strategie energetycznych spółek skarbu państwa. Zarówno PGE, jak i Tauron, przedstawiły swoje plany. Wyjątkowo - nie do 2050, czy 2150 roku - ale realnie do 2020 (PGE) i 2025 (TAURON). O dziwo obydwie strategie sensownie identyfikują kluczowe wyzwania, stojące przed współczesną energetyką. Takie jak: zaostrzanie norm ochrony środowiska, ograniczanie emisji dwutlenku węgla, rosnąca opłacalność „zielonej” energetyki i coraz silniejsza presja konkurencyjna ze strony sąsiednich rynków energii.

To bardzo miłe, że w spółkach skarbu państwa są eksperci, którzy mają kontakt z rzeczywistością. Czy ich głos zwycięży w zderzeniu z politykami, stojącymi na straży interesów "węgla"? Niestety nie wiadomo na ile lobby energetyki węglowej i pseudoeksperci, latami zarabiający na planowaniu nierealnych projektów, omotają polityków, którzy po raz kolejny będą próbowali decyzjami politycznymi wpłynąć na zmianę strategii ekonomicznie uzasadnionych.

Przecież przykładów projektów bez cienia szans na realizację mamy w Polsce od lat wiele. Na przykład, od 2010 roku PGE finansuje planowanie "projektu GUBIN", czyli wybudowania elektrowni i kopalni w środku wielkiego lasu, z dala od możliwości podłączenia do sieci, jak i bez możliwości uzyskania zgody niemieckich gmin sąsiadujących z planowaną odkrywką. PGE finansuje również kosztowne planowanie elektrowni atomowej.

Dzieje się tak, ponieważ w spółkach skarbu państwa decyduje polityka, czyli komu aktualnie pozwolimy zarobić - na przykład na planowaniu, a nie czy cokolwiek sensownego powstanie.

Czy kompromitacja KGHMu - miedziowej spółki skarbu państwa, w związku z inwestycją na środku pustyni w Chile, opamięta polityków i lobbystów? Dla niezorientowanych przypominamy, że "inwestycja" w Chile pochłonęła 4 mld $, a ostatecznie okazało się, że były to pieniądze wyrzucone w błoto. Zadziwiające jest, że przez lata nikomu nie przeszkadzała zorganizowana operacja wyprowadzenia z Polski gigantycznych pieniędzy.

Dlaczego żadne służby państwowe nie reagują na wyprowadzanie środków finansowych z energetycznych spółek skarbu państwa - na bezwartościowe raporty, strategie, analizy i drogie spółki zoo - bez przyszłości? Ciągle nie wiadomo. A przecież rzetelne informacje o aktualnych trendach w energetyce są dostępne nawet w strategiach energetycznych największych spółek skarbu państwa.

Zachęcamy do lektury:
- na temat analizy strategii championów energetycznych

oraz
- na temat "inwestycji "KGHM w kopalnię Sierra Gorde w Chile.
Gdzie znajdą Państwo dużo analogii, do wyprowadzania gigantycznych pieniędzy, z energetycznych spółek skarbu państwa.

Anna Dziadek

8. Referenda i społeczny opór przynoszą efekty ... choć nie od razu!

Budujący przykład z zagranicy

Referendum pomogło - zatrzymali budowę gigantycznej elektrowni węglowej !
Zwycięstwo mieszkańców i organizacji pozarządowych w … Chorwacji.  
Po pięciu(!) latach prowadzenia intensywnej kampanii przeciwko budowie elektrowni węglowej "Plomin C" (Labin, Istria) Minister Gospodarki Chorwacji , Tomislav Panenić, w czerwcu br. ogłosił, że realizacja tego projektu została całkowicie anulowana !

Co ważne, forsowany przez władze pomysł inwestycji o wartości 800 mln euro został w przeważającej mierze odrzucony przez narażonych na jej skutki zdrowotne mieszkańców, którzy w referendum z marca 2015 głosowali w 94% przeciwko budowie nowej elektrowni opalanej węglem. 
Na marginesie, w Polsce przed siedmioma laty również odbyły się prawomocne referenda przeciw planowanym odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego - mieszkańcy gmin Gubin, Brody (Lubuskie), Miłkowice, Kunice, Lubin, Ruja, Ścinawa, Prochowice (Dolny Śląsk) a ostatnio Babiak (Wielkopolska) nigdy od żadnego ministra nie usłyszeli jednak – „ tak, Wasz głos zostanie uwzględniony, kopalni i elektrowni na węgiel nie będzie …”

Zatrzymanie planów budowy elektrowni to wspaniały sukces chorwackich i europejskich organizacji pozarządowych (np. Zielona Akcja,Frends of Earth) ich licznych protestów a także skutecznego nacisku na instytucje finansowe jak np. francuski Bank Crédit Agricole, który był odpowiedzialny za studium wykonalności i finansowania inwestycji w imieniu Marubeni, japońskiej spółki odpowiedzialnej za budowę elektrowni. 
"Musimy teraz nadrobić stracony czas i spowodować, że Chorwacja opracowuje nową strategię opartą na efektywności energetycznej i zrównoważonych, odnawialnych źródłach energii -skomentował Zoran Tomic (Greenpeace) - Chorwacja ma doskonały, ale niewykorzystany potencjał energii słonecznej i wiatrowej mamy nadzieję zobaczyć gwałtowny zwrot w kierunku wykorzystania tych zasobów w ciągu najbliższych kilku lat"
Mamy wrażenie, że trwonienie czasu i opóźnianie niezbędnych decyzji to nie tylko chorwacka przypadłość ….

Tomasz Waśniewski

9. Greenpeace zaprasza na słoneczny happening 22.09, szkoła w Brodach, powiat żarski, Dolne Łużyce

Wszystkie szkoły w gminach Gubin i Brody (woj. lubuskie) zostały *prosumentami. Z tej okazji Greenpeace, dyrekcje szkół i wójtowie gmin Gubin i Brody zapraszają na briefing prasowy oraz happening, które odbędą się 22 września o godz. 9.30 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Batorego w Brodach.  

 Harmonogram wydarzenia: 

  • 9.30 – 10.00 – briefing prasowy z udziałem:
    • Ryszarda Kowalczuka – wójta gm. Brody
    • Zbigniewa Barskiego – wójta gm. Gubin 
    • Roberta Cyglickiego – dyrektora Greenpeace Polska 
    • Barbary Czahajda– dyrektorki szkoły w Brodach 
      Briefing zostanie zakończony przekazaniem „Aktów dołączenia do grona prosumentów” przedstawicielom dyrekcji wszystkich siedmiu szkół, które produkują energię ze słońca.  
  • godz. 10.00  Po części oficjalnej zapraszamy na słoneczny happening, który odbędzie się na dziedzińcu szkoły. Kilkaset dzieci ze szkół, które przyczyniły się do rozwoju energetyki odnawialnej, stworzą „ludzki obraz” w kształcie słońca. Obraz będzie można sfotografować ze specjalnego podnośnika, który będzie do dyspozycji fotografów i operatorów kamer. Ze względów bezpieczeństwa osoby korzystające z podnośnika będziemy prosić o założenie specjalnej uprzęży asekuracyjnej.  

Tuż po wydarzeniu, Greenpeace udostępni również zdjęcia i materiały wideo z lotu ptaka, który redakcje będą mogły nieodpłatnie wykorzystać do publikacji. 

 22 września, godz. 9.30  Szkoła Podstawowa im. Stefana Batorego w Brodach (gm. Brody, woj. lubuskie) ul. Kilińskiego 11 

Kontakt: Prosimy o potwierdzenie udziału na maila: katarzyna.guzek@greenpeace.org  

W razie pytań proszę o telefon: Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska 500 236 211

Wydawcy:

Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Zespół redakcyjny:

Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka (...)
czytaj całość
więcej
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej