×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
11 grudnia 2023
Pod Prąd
 

Pod prąd

listopad-grudzień 2023

 
 
 
Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego
Fundusze unijne dla wielkich koncernów – RTON będzie się przyglądać procesowi wsparcia z  Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST)
Spotkanie Koalicji  „RT-ON”  w Mikorzynie k.Konina.   Ochrona wody,  prawo geologiczne i górnicze ,– wyzwania dla Koalicji
Zabytki w Opolnie Zdroju – Konserwator zabytków zapłaci za bezczynność
Transformacja Bełchatowa a kobiety – cenna publikacja z 2023 r.
1
Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego

W końcu nadszedł czas, kiedy możemy zacząć rozmawiać o transformacji Bogatyni wraz z samorządami. Przez ostatnie 8 lat temat transformacji Turowa należał do tabu. W grudniu w Zgorzelcu odbyło się szkolenie z Marcinem Popkiewiczem, autorem chociażby takich książek jak „Zrozumieć transformację energetyczną”. Szkolenie można odsłuchać tutaj:

 https://www.facebook.com/EkoUnia?ref=embed_page

Komentarz:
To zapewne pierwszy z warsztatów przygotowujących region do rzeczywistej transformacji. Cieszy udział wójtów, burmistrza,  zaangażowanie i współprowadzenie spotkania przez Zklaster i żywa dyskusja. Panowało poczucie nadchodzącej zmiany, być może szansy na powrót do udziału regionu w unijnym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

 https://www.zgorzelec.info/firmnews/33070

^menu
2
Fundusze unijne dla wielkich koncernów – RTON będzie się przyglądać procesowi wsparcia z  Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST)

Po zmianie władzy w Polsce zostaną uruchomione fundusze unijne z tytułu FST oraz KPO. Jednym z działów wsparcia jest oczywiście transformacja energetyczna. Pojawiają się obawy, że środki trafią głównie do dużych podmiotów, a gminy czy sami pracownicy mogą zostać pominięci.
Wiemy, że pracownicy sami muszą się domagać wypłat czy środków osłonowych od  zakładów, które już są zamykane.
W Polsce jednym z beneficjentów FST jest np. ZE PAK w regionie zagłębia konińskiego. Związki zawodowe domagały się ostatnio na konferencji w Brukseli wypłaty środków osłonowych dla pracowników koncernu, który już w przyszłym roku zamyka m.in. elektrownię Adamów. „W ramach konferencji Pani Alicja Messerschmidt, reprezentująca związki zawodowe ZE PAK, zwróciła się do Pani Komisarz KE z postulatem o udzielenie jak najszybszej notyfikacji przez Komisję Europejską ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, która jest kluczowa dla kilku tysięcy osób zatrudnionych w Grupie Kapitałowej ZE PAK.

„Ponadto gminy czekają na środki np. na wymianę źródeł ciepła i wsparcie innych dziedzin infrastruktury. Wszystko to pokazuje, że niezbędny będzie monitoring procesu, a koalicja RTON ma zamiar się stać się jednym z obserwatorów.
Problem nie jest odosobniony  w Polsce. Na terenie Łużyc w Niemczech z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji sowicie korzysta czesko-niemiecki koncern EPH, który należy do oligarchy Daniela Kretynskiego. Niemieckie kopalnie i elektrownie, które należą do EPH otrzymują znaczną część pieniędzy, która przeznaczona jest właśnie na sprawiedliwą transformację. W newsleterze łużyckiej frakcji Gruene Liga czytamy: „W Saksonii LEAG otrzyma 95 mln euro, a MIBRAG, który również należy do Grupy EPH, kolejne 18 mln euro, co stanowi prawie jedną piątą z puli 645 mln euro.”

 https://neuelausitz.de/2023/10/17/so-viel-jtf-geld-ist-fuer-die-leag-drin/
 https://www.kein-tagebau.de/index.php/de/themen/strukturwandel/894-gerechter-wandel-durch-foerdermittel-an-oligarchen
 https://arrtransformacja.org.pl/system-oslon-socjalnych-dla-pracownikow-ze-pak-oraz-wsparcie-regionow-weglowych-po-2027-roku-tematami-platformy-sprawiedliwej-transformacji-w-brukseli/

^menu
3
Spotkanie Koalicji  „RT-ON”  w Mikorzynie k.Konina.   Ochrona wody,  prawo geologiczne i górnicze ,– wyzwania dla Koalicji

7 grudnia  2023 członkowie Ogólnopolskiej  Koalicji „Rozwój TAK –Odkrywki NIE” spotkali się w Mikorzynie koło Konina, aby podsumować dotychczasowe działania i przedyskutować zadania na przyszłość. Przypomnijmy to kolejne takie, co półroczne, spotkanie w gronie Koalicjantów – ostatnio w czerwcu br. widzieliśmy się w Wielotowie (woj, lubuskie, gmina Brody). Wyzwań jest sporo. Transformacja energetyczna w tym numerze „Pod prąd” została już wspomniana. Ale są też gigantyczne problemy z wodą w regionie konińskim, spowodowane przez eksploatację węgla brunatnego wzmocnione nasilającymi się z roku na rok zmianami klimatycznymi. Jak mówią Koalicjanci, plany np. zalewania wyrobisk wyglądają obiecująco, ale martwi to, że woda ma być pobierana z rzeki Warty. Na jaki czas jej wystarczy? Poza tym wiadomo, że np. jezioro Gopło zamiera, Noteć wciąż jest sucha, mieszkańcy muszą pogłębiać studnie głębinowe – czasami nawet o 48 metrów. Naprawa sytuacji hydrologicznej zagłębia konińskiego w wariancie optymistycznym może potrwać około 20 lat. Jeżeli zabraknie przerzutów wody z Warty- znacznie dużej. ZE PAK zabiega o zalewanie jezior, ale na horyzoncie czeka elektrownia atomowa, która musi mieć dostęp do ogromnych ilości wody. Spore oczekiwania koalicjantów skierowane są pod adresem przyszłej minister środowiska i klimatu Pauliny Hening-Kloska, która była dotąd mocno zaangażowana w proces ratowania Pojezierza Gnieźnieńskiego. Liczymy, że współpraca z nową minister pozwoli na powrót do lepszej ochrony wody i usprawni przebieg transformacji energetycznej w regionach gdzie kończy się eksploatacja węgla brunatnego.

Komentarz  Tomasz Waśniewski (Fundacja „RT-ON”):  oprócz dotykających mieszkańców  regionu płd.- wsch. Wielkopolski i Kujaw problemów związanych z brakiem wody czy rekultywacją  terenów pogórniczych jednym z wiodących tematów jaki był omawiany przez Koalicjantów to przebieg procesu legislacyjnego nowelizacji  ustawy prawo geologiczne o górnicze (p.g,g.)  oraz katastrofalne skutki jej przeforsowania,  tuż przed wyborami, przez dotychczasowe władze. Dodajmy, że stało się to mimo ogromnych zastrzeżeń samorządów, ekspertów i organizacji pozarządowych w tym tych skupionych w Koalicji RT-ON. Rozważaliśmy wspólnie dalsze możliwe scenariusze by zgodnie z rekomendacją Senatu RP poprzedniej kadencji ustawę wycofać w całości z porządku prawnego i zatrzymać jej najgorsze skutki związane choćby z tzw. ochroną złóż. Kluczowa będzie tu współpraca z nową większością parlamentarną.  Żywe zainteresowanie Koalicjantów wzbudziła prezentacja przez dr hab. Magdalenę Krysińska-Kałużną z Akcji Konin wyników nowatorskich badań sondażowych dotyczących społecznej świadomości skutków wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce Wschodniej. Bogaty materiał posłuży Fundacji „RT-ON” do dalszej ukierunkowanej merytorycznie pracy ze społecznościami dotkniętymi skutkami działania kopalń odkrywkowych.

^menu
4
Zabytki w Opolnie Zdroju – Konserwator zabytków zapłaci za bezczynność

W Opolnie-Zdroju koło odkrywki Turów mieszkańcy do dzisiaj nie wiedzą, gdzie skończy odkrywka. Oznacza to, że niepewna jest też przyszłość budynków, w tym zabytkowych. W tym byłym już uzdrowisku nie brakuje perełek, które niestety zapadają się na skutek bezczynności organów ochrony kultury. Wydają się one reprezentować interesy koncernu wydobywczego, a nie samych zabytków. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zaskarżyło bezczynność organów ochrony kultury oraz zaskarżyło postanowienia organów do sądu administracyjnego.
Konserwator jeszcze niedawno zapewniał, że obejmie ochroną zabytki w Opolnie-Zdroju - miejscowości położonej na skraju odkrywki węgla brunatnego Turów, po czym diametralnie zmienił zdanie. Stwierdził w uzasadnieniu jednej decyzji, że zabytki te stoją na złożach węgla i nie zasługują na ochronę. Sąd administracyjny (WSA) wykazał bezczynność i zasądził grzywny od organów ochrony kultury i dziedzictwa - dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora i samego Ministra Kultury.

 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2635

^menu
5
Transformacja Bełchatowa a kobiety – cenna publikacja z 2023 r.

Transformacja Wielkopolski, regionu Turowa czy Bełchatowa jak na razie głównie zmierza w kierunku wsparcia dla miejsc pracy w sektorze energetycznym czy infrastruktury energetycznej. Gdzie w tym wszystkim są kobiety? W 2023 stowarzyszenie „Tak dla Bełchatowa” opublikowało analizę, która ocenia sytuację kobiet, ich szansy i bariery w procesie transformacji Bełchatowa oraz dostępne i planowane mechanizmy wsparcia aktywności zawodowej w regionie Bełchatowa. Analiza ta dotyczy konkretnie Bełchatowa, ale z pewnością może być ważnym kontekstem dla innych regionów górniczych

 https://takdlabelchatowa.pl/blog/

^menu
Wydawcy: ,Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
więcej
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej