×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

28 grudnia 2018
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie ­­­– 12/2018

Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie ­­­– 12/2018

  1. Prowokacja policji wobec pokojowych uczestników Marszu dla Klimatu
  2. Reprezentacja Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" na Marszu dla Klimatu
  3. Wywiad na koniec roku z Jakubem Gogolewskim, członkiem zarządu Fundacji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE”
  4. W Koninie już wiedzą - lokalna gospodarka w oparciu o węgiel brunatny  przechodzi do historii
  5. Anna Dziadek pod urzędem kanclerz Merkel mówiła o odkrywkach w Polsce
  6. Michał Wilczyński z nagrodą Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki
  7. Szczyt Klimatyczny COP24: wyjątkowy koncert i wezwanie do zamknięcia elektrowni Bełchatów
  8. Reportaż Jasia Kapeli – Dęby Szlacheckie i Piotr Krygier w roli głównej
  9. Życzenia noworoczne

1. Prowokacja policji wobec pokojowych uczestników Marszu dla Klimatu

Podczas marszu  „ochranianego” przez niewspółmiernie wielkie w stosunku do ilości manifestantów, siły policji mundurowej i cywilnej - wg władz było ich 1,5 tys - miała miejsce niezrozumiała prowokacja policyjna mająca na celu - wg organizatorów marszu -skompromitowanie uczestników i przejęcie przesłania Marszu o konieczności natychmiastowego obudzenie się i działania polityków (polskich), bo jest za chwilę 12.00, czas katastrofy.

Paweł Pomian, działacz  Zielonych i EKO-UNII napisał w Liście otwartym:
„Polskie służby próbowały sprowokować zamieszki. Partia rządząca przy współpracy z Policją wiedziały, jak przeprowadzić taką akcję. Nie daliśmy się! Pokazaliśmy solidarność, cierpliwie czekając do końca zgromadzenia na zatrzymanych uczestników.”

Więcej:
http://eko.org.pl/n_2203

Oświadczenie organizatorów marszu z 10.12.18 pt.” Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach”

Czytamy w nim min:
„W trakcie pokojowego wydarzenia, które miało atmosferę rodzinnego pikniku bardziej niż demonstracji, policja nagle, z niezrozumiałych przyczyn, zaczęła wyrywać z tłumu przypadkowych ludzi. Z jednego z poszkodowanych funkcjonariusze zdarli ubranie i półnagiego – przez dziesięć minut przetrzymywali na kilkustopniowym chłodzie, nie podając przyczyny „zatrzymania”. Kolejne trzy osoby zostały odwiezione i przez cztery godziny przetrzymane w wojewódzkiej komendzie policji w Katowicach. Postawiono im absurdalne zarzuty – w tym napaści czynnej na funkcjonariuszy policji.”
Więcej tutaj: http://eko.org.pl/n_2204
Trzy wyciągnięte  z tłumu  młode osoby zatrzymano. Wypuszczono je po negocjacjach organizatorów i interwencji prawników tego dnia o 20.00. Policja oskarża je o napaść na policjantów. Zbieramy wraz z prawnikami relacje od poszkodowanych i świadków wydarzenia.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2246574112021570&set=a.175496032462732&type=3&theater

2. Reprezentacja Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" na Marszu dla Klimatu

 Manifestanci z całego świata przeszli w sobotę 8.12.18 w Marszu dla Klimatu w Katowicach gdzie trwały obrady szczytu COP24. Kilka tysięcy osób, w tym reprezentacja Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" pokojowo, bez agresji wzywała polityków i rządy do natychmiastowych działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem w obronie przyszłości naszych dzieci i wnuków. „Obudźcie się!”, „Sprawiedliwość klimatyczna – teraz!”,  „Węgiel musi odjeść!”  - wzywał wielobarwny  tłum.     

Tomasz Waśniewski (Fundacja „RT-ON”) :„Przemawiając do manifestantów  w imieniu  naszej Koalicji  powiedziałem kim jesteśmy, przeciwko czemu  protestujemy od  niemal 10 lat i jak widzimy dalszy rozwój polskiej energetyki.  Bez kopalni odkrywkowych i spalania węgla!  Dodałem na koniec "Mam informację dla polityków, rządzących w Polsce, Europie i świecie: Mamy już dość! Dosyć węgla, katastrof, niszczenia środowiska oraz zmian klimatu !"

Marsz zapamiętam jako pełen koloru i energii roztańczonych i rozśpiewanych, kreatywnych i odpowiedzialnych (głównie) młodych ludzi, idących ramie w ramię z ważnym przesłaniem dla całego świata … niestety otoczonych ściśle przez nieadekwatną wg mnie, w związku z charakterem marszu, liczbę przygotowanych raczej do ciężkich  walk ulicznych niż pokojowej demonstracji organów porządku. Czy tak właśnie zapamiętają nasz kraj aktywiści przybyli z najdalszych zakątków globu? 

3. Wywiad podsumowujący mijający rok z Jakubem Gogolewskim, członkiem zarządu Fundacji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE”

Zbliża się koniec roku. Już zaczynamy podsumowywać i planować rok 2019. Redakcja "Pod prąd" zapytała m.in. Kubę Gogolewskiego co było największym sukcesem Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE” (dalej Koalicja)w roku 2018 oraz jakie pilne działania czekają nas w nowym roku.

Kuba Gogolewski: Największym sukcesem roku 2018  jest niewątpliwie to, że żadna z odkrywek nie zyskała koncesji wydobywczej, a w najnowszym projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 wyraźnie wygasza się elektrownie na węglu brunatnym. O odkrywkach Złoczew i Ościsłowo mówi jako o złożach perspektywicznych.

Hanna Schudy: Czy możemy mieć pewność, że nowe odkrywki rzeczywiście nie powstaną?

KG: Mam wrażenie, że jeżeli nadal będziemy wywierać taki wpływ, jak ostatnio to nowych odkrywek w Polsce rzeczywiście nie będzie.

HS: Poza kampanią skierowaną na urzędy wydające koncesję, Koalicja działała też w innych obszarach, które okazały się strategicznie bardzo owocne. Możesz przypomnieć czytelnikom Pod prąd szczegóły?

KG: Wielkim sukcesem jest też to, że w 2018 roku dwa największe towarzystwa asekuracyjne - Swiss Re oraz Munich Re ogłosiły, że nie będą ubezpieczać ani reasekurować nowych elektrowni i kopalni węglowych. Z kolei Axa, Allianz, Generali, SCOR i ostatnio UNIQA ogłosiły publicznie, że nie będą ubezpieczać nowych elektrowni i kopalni na węgiel brunatny. Oznacza to, że z każdym miesiącem nowe odkrywki będą miały coraz trudniej by przejść od fazy dokumentacji do fazy realizacji.

HS: W tym roku Koalicja wzmocniła też współpracę międzynarodową. Planowane są konsultacje transgraniczne w kontekście przyszłości kompleksu Turów. Dzięki temu też sprawa rozbudowy odkrywki Turów została nagłośniona.

KG: Zbudowanie silnej koalicji z Czechami i Niemcami sprzeciwiającej się przedłużeniu koncesji wydobywczej dla odkrywki Turów było naszym kolejnym sukcesem. Nie zapominajmy też o decyzji Wielkopolski o dołączeniu do European Coal Regions in Transition Platform

HS: A na poziomie lokalnym?

KG: Tempa nabrała dyskusja dotycząca transformacji energetycznej Konina. Na miejscu działa wiele prężnych organizacji zainteresowanych przyszłością regionu bez węgla brunatnego.

HS: Czy do sukcesów lokalnych i międzynarodowych zaliczysz też Obóz dla klimatu?

KG: Uważam też, że sporym sukcesem jest to, że Obóz dla Klimatu czuje się związany emocjonalnie z tematem odkrywek. Do naszego ruchu dołączyły nowe osoby, które dowiedziały się o problemie właśnie dzięki temu wydarzeniu.

HS: Jak np. dziewczyna, która dzień po obronieniu pracy magisterskiej na górnictwie, znalazła informację o Obozie dla Klimatu, następnie tak się zainteresowała sprawą, że dzisiaj działa już w ruchu klimatycznym i antyodkrywkowym.,

KG: Takie przykłady pokazują, jaki potencjał drzemie w społeczeństwie i że musimy coraz bardziej docierać z naszą informacją poza krąg najbardziej zainteresowanych

HS: Skoro mamy koniec roku, powiedz coś o planach na przyszłość

KG: Rok 2019 będzie intensywny i może istotnie wpłynąć na przyszłość węgla brunatnego w Polsce. Nie możemy dopuścić, aby odkrywka Złoczew dostała koncesję wydobywczą. Wyobrażam sobie wspólny protest w styczniu 2019 lub najpóźniej lutym. Już na początku roku musimy też opracować komentarze do projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040. Czas składania uwag upływa 15.01.2019.

HS: Sporo pracy. Życzę samych sukcesów

4. W Koninie już wiedzą - lokalna gospodarka w oparciu o węgiel brunatny  przechodzi do historii!

Co po węglu brunatnym w regionie konińskim ? pytaliśmy już ponad rok temu podczas konferencji pt. "Konin. Powrót do przyszłości” zorganizowanej przez Fundację „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. W gronie lokalnych organizacji pozarządowych i samorządowców poruszyliśmy trudny temat przyszłości bez węgla brunatnego i transformacji regionów górniczych. Wtedy kwestionowano nasze intencje - dziś dyskusja trwa w najlepsze.

Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego otwierając (12.12.18) w auli PWSZ w Koninie konferencję o koniecznej transformacji regionu pod hasłem „Kierunek wodór” powiedział: „Tutaj w subregionie konińskim, tradycyjnie związanym z górnictwem węgla brunatnego występuje konieczność znalezienia zmiany źródeł energii... To region górniczy w którym do historii przechodzi lokalna gospodarka w oparciu o węgiel brunatny przez kończące się zasoby surowca i konieczność restrukturyzacji."

Piotr Korytkowski Prezydent Konina – Energia z węgla brunatnego jest obciążona największą emisją zanieczyszczeń. Jesteśmy świadomi, że era węgla dobiega końca a międzynarodowe zobowiązania klimatyczne Polski sprawiają, że lada dzień energetyka węglowa będzie zanikać.
Więcej na https://www.przegladkoninski.pl/PL-H45/4/9940/co-po-weglu-brunatnym-w-naszym-regionie-wazne-aby-wodorowa-alternatywa-byla-realizowana.html

5. Anna Dziadek pod urzędem Kanclerz Merkel mówiła o odkrywkach w Polsce

Anna Dziadek - reprezentująca naszą Koalicję „Rozwój TAK – Odkrywki NIE" - była jedyną Polką, która przemówiła w Berlinie pod oknami Kanclerz Merkel podczas protestu przed szczytem klimatycznym (1.12.18). Brawo!
 Polecamy obszerny wywiad  z jej udziałem pt. „Polka przemawia w Berlinie i zbiera oklaski. Mówi, co myśli o węglu"
 http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,24253066.html

Anna Dziadek: „Niemców zadziwiłam prawdą. W debacie publicznej w Niemczech nie było tematu, że elektrownia Jänschwalde zatruwa też i Polskę. Ktoś wreszcie przyjechał i się o tę Polskę upomniał. Według niemieckiego prawa nasze wsie, takie jak Strzegów lub Późna (w gminie Gubin), nie mogłyby stać tak blisko elektrowni. W zasadzie to ona nie mogłaby powstać przy nich. Ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi. Koncerny, dla własnej wygody, patrzą tylko do linii granicy państwa. A przecież śmieci ze spalania węgla nie stoją na granicy w kolejkach. Wiatr czasami wieje na zachód, ale częściej na wschód – do nas. Powiedziałam w Berlinie, że przecież nie ma znaczenia, czy dostaniemy raka płuc z powodu niemieckich, polskich czy czeskich elektrowni. Problem jest międzynarodowy. I żaden z krajów nie może powiedzieć „owszem jesteśmy w UE, ale będziemy mieć inną politykę, dalej będziemy zanieczyszczać Europę spalaniem węgla. Dostałam brawa”.

6. Michał Wilczyński z nagrodą Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki

Dr Michał Wilczyński, wybitny ekolog i geolog, ekspert w dziedzinie energii i paliw otrzymał Nagrodę Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki podczas gali kongresu Envicon Environment 2018

Kapituła nagrody złożona z laureatów (prof. M.Nowicki, A.Kassenberg, A.Guła, i inni) w tajnym głosowaniu spośród kilku kandydatów wskazała właśnie dr Michała Wilczyńskiego. Doceniono 30 - letnią konsekwentną działalność ekspercką w dziedzinie paliw i energii. Michał Wilczyński już przy podstoliku ekologicznym Okrągłego Stołu w 1989r  merytorycznie, ale ostro zwalczał planowaną elektrownię jądrową Żarnowiec i  uświadamiał negatywny wpływ energetyki węglowej na środowisko.
Pracę organiczną wykonują siłacze i siłaczki, często inspirowana jest ona dobrem wspólnym i świadomością przyszłych trendów.
Panu Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy nieustającej siły.

7. Szczyt Klimatyczny COP24: wyjątkowy koncert i wezwanie do zamknięcia elektrowni Bełchatów

„The Lost Seasons”, czyli Utracone Pory Roku, to parafraza do „Czterech pór roku” Antoniego Vivaldiego, i tytuł koncertu, jaki został premierowo wykonany w ostatni dzień szczytu klimatycznego w Katowicach. Organizatorami wydarzenia byli Fundacja ClientEarth-Prawnicy dla Ziemi, agencja oS3 i agencja muzyczna CORD z Warszawy. Dostaliśmy nie tylko strawę dla ducha i zadumę nad czasem, który mogliśmy lepiej wykorzystać w walce o zatrzymanie katastrofy klimatycznej. Nawiązanie do Vivaldiego można też odczytać jako ciągłość cywilizacji, która ma nie tylko przeszłość, ale musi mieć też przyszłość. Poza tym w przyszłości także chcielibyśmy mieć cztery pory roku...

Przed wykonaniem koncertu przemawiał dr Marcin Stoczkiewicz. Bardzo dokładnie określił cele  – walka ze zmianami klimatu musi się wiązać z zamknięciem elektrowni Bełchatów, największego emitenta CO2 w Europie i drugiego na świecie. Ta elektrownia spala ponad 1 tonę węgla na sekundę i emituje aż 100 tys. ton CO2 dziennie!
Ilona Jędrasik, kierownik projektu Polska Energia w ClientEarth: „Klimat zmienia się na naszych oczach. Nowa aranżacja „Czterech pór roku” ma zwrócić uwagę świata na fakt, że niebawem dzieło Vivaldiego będzie miało wartość głównie historyczną. Zapowiedzi tego, co nas czeka doświadczyliśmy w ostatnich latach, m.in. kiedy rolnicy borykali się z suszą, a przez Polskę przechodziły groźne wichury. Dlatego, żeby chronić nas, nasze dzieci i …nasze pory roku, musimy zmniejszać emisje gazów cieplarnianych. Zaczynając od największych trucicieli klimatu. A takim jest Elektrownia Bełchatów.”
Koncert oraz przemowę Marcina Stoczkiewicza można zobaczyć na facebooku: https://www.facebook.com/iCO2dalej/videos/2124978611165579/. Przygotowywany jest również film dokumentalny o problemie zmian klimatu i roli węgla. Premiera wiosną 2019 roku.

Muzyka „poważna” jako sztuka zaangażowana, nie pierwszy raz gra rolę w debacie o klimacie i węglu brunatnym. Warto przypomnieć projekt polsko-niemieckich szkół muzycznych, które razem komponowały muzykę w temacie. Ogromną rolę miało w tym eksperymencie improwizowanie, gdyż tak jak transformacja energetyczna, tak i sama forma muzycznej interpretacji procesów geologicznych oraz wydobycia węgla brunatnego, wymaga wielkiej wyobraźni i odwagi. Młodzi muzycy „opowiadali” w kompozycji na orkiestrę o węglu brunatnym i krajobrazie po nim.
Projekt Geo Sounds to improwizacja na miarę warszawskiej jesieni
https://www.youtube.com/watch?v=h6Nz1rOks4M

Zachęcamy do muzycznego ucztowania!

8. Reportaż Jasia Kapeli – Dęby Szlacheckie i Piotr Krygier w roli głównej

Temat odkrywek już kolejny raz w Krytyce Politycznej. To dobrze. Dzięki temu z problemem węgla brunatnego może się zapoznać wiele osób, które wcześniej myślały, że Polska kopie tylko na Śląsku. W artykule omawiana jest też sprawa referendum, którego wyniki mało kogo interesują. Reportaż zaczyna się słowami: „Pamiętacie Piotra Krygiera, któremu wyschła studnia i stawy, bo Solorz-Żak wykopał mu pięćset metrów od domu wielką dziurę w ziemi?”
Resztę przeczytacie tutaj:
http://krytykapolityczna.pl/kraj/odkrywki-to-zaden-biznes-tylko-zwyczajna-katastrofa/

9. Życzenia noworoczne

Michał Wilczyński: Życzę społecznościom lokalnym, wszystkim Polakom by mogli oddychać czystym powietrzem, politykom mądrości zwłaszcza w zrozumieniu czym jest środowisko naturalne i jak ważne jest dla życia nas wszystkich.

Radosław Gawlik: Oby udało się nam przetrwać kolejny rok bez katastrof klimatycznych i ludzkich. Na widnokręgu pojawia się wyraźniejsza szansa na zmiany energetyczne, które pozwolą na  przetrwanie zmienionej cywilizacji i w niej nas ludzi. Oby przyszły świat był sprawiedliwszy, nastawiony bardziej na być, niż mieć. Tego Wam i sobie życzę! Życie cudem jest!

Redakcja Pod prąd życzy dobrego nowego roku

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:

Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

 

Pod Prąd

    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej