×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
30 lipca 2020
Pod Prąd
 

Pod Prąd

Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
lipiec 2020

 
 
 
1. Łatwowierność kosztuje – czy PGE wystraszy się burmistrza Złoczewa?
2. Związki zawodowe żądają...co zrobi PGE?
3. Elektrownia Turów i kolejne przesunięcia oddania bloku
4. Solorz „usłonecznia Polskę” czyli czysta hipokryzja 2.0
5. (Nie)sprawiedliwa transformacja Kopalni Adamów
6. Protesty antyodkrywkowe w lipcu mimo wakacji i pandemii
7. Europosłanka Anna Zalewska broni Turowa
8. Protest w Turowie i spływ kajakowy
9. Konferencja w Wałbrzychu i nieobecność Bogatyni w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
10. List otwarty ws  transgranicznych konsultacji
1
1. Łatwowierność kosztuje – czy PGE wystraszy się burmistrza Złoczewa?

Porównania są uzasadnione warunkowo, ale i tak sobie na nie pozwolimy. Powiedzmy, że młody człowiek (płeć nieważna) zakochuje się bez refleksji w kimś o nie do końca pewnej reputacji. Ostrzegają młodziana ludzie, żeby uważał/a na zdrady, problemy finansowe, nie do końca zdrowy tryb życia oraz długi. Ponieważ obiekt uczuć nie zmienia się w czasie, młodzian stawia ultimatum – zmień się albo cię zostawię!
Po wielu latach umizgów i podchodów do odkrywki Złoczew  Elektrowni Bełchatów ( PGE), cierpliwość chyba puszcza władzom Złoczewa i teraz liczą, że PGE oraz polski rząd w końcu się zdeklarują. W wypowiedzi zarówno burmistrza Złoczewa jak i wójta Ostrówka tli się nadzieja, że odkrywka zostanie wybudowana: „Może pan burmistrz akurat wymusi na nich wydanie koncesji i rozpoczęcie wydobycia. Życzę mu tego - mówi Ryszard Turek, wójt gminy Ostrówek.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi dwa lata temu wydał pozytywną decyzję środowiskową dla odkrywki, ale od decyzji odwołał się Greenpeace. Termin rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego został przesunięty już po raz drugi - do 31 sierpnia. We wrześniu województwo łódzkie ma rozmawiać o Zielonym Ładzie i o transformacji Bełchatowa. Ale Burmistrz Złoczewa ultimatum wyznaczył na koniec roku. Jak widać nadzieja umiera ostatnia. Szczególnie u tych, którzy stracili głowę...dla węgla.

Swoje spojrzenie na sprawę wyraził Tomasz Waśniewski (Fundacja „RT-ON”):  „Burmistrz Złoczewa występuje z pozycji zawiedzionego zwolennika odkrywki, któremu władze PGE wciąż obiecują złote zabawki, ale ich nie dają. Wydaje się jednak, że i ten samorządowiec zrozumiał, iż mamienie ludzi wizją "inwestycji"  która i tak nie powstanie nie ma sensu. Ultimatum jakie wystosował niczego nie zmieni, a jedynie uwolni go od ewentualnych politycznych konsekwencji porażki jaką w finale  będzie  zapewne publiczne potwierdzenie, że nikt rozsądny nie wyrzuci w błoto ok.15 miliardów zł. na upadający węglowy biznes. Biznes pozbawiony do tego (co przyznaje nawet  prezes PGE) cienia szansy na finansowanie przez banki i ubezpieczycieli. Lepiej być ojcem sukcesu (nawet jednym z wielu) niż choćby pośrednio  jako burmistrz firmować porażkę, a tą będzie rozwiany sen o potędze i mitycznym złoczewskim eldorado za pieniądze spółki skarbu państwa”.

 https://sieradz.naszemiasto.pl/ultimatum-dla-pge-albo-konkrety-do-konca-roku-albo-odkrywka/ar/c1-7821212
 https://www.radiolodz.pl/posts/62778-burmistrz-zloczewa-stawia-pge-ultimatum-w-sprawie-odkrywki?fbclid=IwAR1R-vu4a82aal9k1bkqo1mA8qye1W5GObJLQq01iULYp8Ssdfnt8siu3g8

^menu
2
2. Związki zawodowe żądają...co zrobi PGE?

Lipiec 2020 to chyba czas, kiedy wielu stanęło pod ścianą, a powodem jest z pewnością debata wokół budżetu Unii Europejskiej oraz funduszy na  odbudowę i transformację energetyczną. Innym powodem są już przeszłe wybory i teraz czas na ściąganie masek.
Międzyzakładowy związek zawodowy „Odkrywka”  wydał komunikat, że „czas pisania pism się skończył”, że sytuacja w branży węgla brunatnego jest „bardzo trudna” i ma dotyczyć w zasadzie wszystkich odkrywek w Polsce!
Nie dziwi, że w planach są strajki, ale wątpliwe jest to czy związkowcy jednak stoją twardo na ziemi. Otóż słowa o „Zielonym Ładzie”, który „narzuca nam Unia, a nasi rządzący go na kolanach przyjmują” a do tego wiara, że drogą do osiągnięcia Zielonego Ładu miałaby być właśnie odkrywka Złoczew i Turów sprawiają, że rozeznanie związkowców w sytuacji jest chyba...niewystarczające. Związkowcy twierdzą też, że nie stać ich na importowanie „zachodniej i drogiej energii” tak jakby nie wiedzieli, że to ceny hurtowe polskiego prąd z węgla są najwyższe w UE !, no i jakoś nie dostrzegają  zmiany klimatu, która to właśnie doprowadziła do awarii w kopalni Bełchatów (nawalna ulewa). Związkowcy wspominają też ultimatum „dobrego gospodarza” czyli burmistrza Złoczewa. Można więc zakładać, że oba żądania są powiązane. Co zrobi PGE?

^menu
3
3. Elektrownia Turów i kolejne przesunięcia oddania bloku

PGE ma kolejny orzech do zgryzienia. Jeden z wykonawców nowego bloku Elektrowni Turów – firma Budimex właśnie ogłosiła, że chce przesunięcia terminu oddania bloku:
"Przyczyną przesunięć w planowanym harmonogramie są kwestie niezależne od konsorcjum związane ze skutkami pandemii COVID-19 oraz zmianami prawa i innymi okolicznościami będącymi ich następstwem i mającymi wpływ na możliwość zrealizowania przez konsorcjum zobowiązań w terminie ustalonym w umowie. Konsorcjum wskazuje ponadto na zwiększone koszty realizacji inwestycji, które będą przedmiotem dalszych rozmów z zamawiającym"

 https://www.tvp.info/49171183/opoznienie-w-oddaniu-nowego-bloku-elektrowni-turow-pge-mozliwa-kara

^menu
4
4. Solorz „usłonecznia Polskę” czyli czysta hipokryzja 2.0

Zygmunt Solorz umie liczyć nie do dwóch, ale pewnie do miliardów. Potrafi też zadbać o wizerunek swojej firm. Właśnie powstała firma ESOLEO, która ma się stać wiodącym producentem energii ze słońca w kraju. Czy po „Czystej Polsce” to kolejny chwyt marketingowy, ale w wersji 2.0? „To kolejna wielka zmiana, jaką proponuje Zygmunt Solorz i Grupa Polsat. Niemal 30 lat temu wystartowała Telewizja Polsat z logiem w kształcie słońca z pierwszą, niezależną ogólnopolską stacją telewizyjną dla wszystkich Polaków. Dzisiaj rozpoczynamy kolejny etap – chcemy „usłonecznić” Polskę. Wprowadzamy ofertę produkcji własnego prądu ze słońca na masową skalę” – zachwala Maciej Stec, wiceprezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.
Przypomnijmy jednak, że Solorz wciąż nie odniósł się do uwag społeczeństwa w sprawie działalności jego kopalni i wpływu wydobycia węgla brunatnego na jeziora w regionie konińskim: „Dopiero realizacja postulatów przedstawionych w liście otwartym (Kolacji RT-ON ogólnopolskich NGO s ) z kwietnia br.  byłaby sprawdzianem prawdziwych intencji inicjatorów Programu Czysta Polska, który teraz odbieram jako pełną hipokryzji, czystą socjotechnikę, która ma na celu greenwashing wizerunku twórców programu” – tłumaczy Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „RT-ON”.

 http://odpowiedzialny-inwestor.pl/2020/07/23/polsat-uslonecznia-polske-zaslona-dymna-szczere-intencje/

^menu
5
5. (Nie)sprawiedliwa transformacja Kopalni Adamów

Podczas gdy na Śląsku górnicy nie zgadzają się na plany zamknięcia kopalń, a w kuluarach i doniesieniach Bizesalert mówi się o odprawach dla górników w wysokości 100 000 zł, górnicy z kopalni Adamów PAK czekają na zwolnienia grupowe. Ich dalsze losy będą się toczyć w Urzędzie Pracy w Turku, który pisze do lokalnych pracodawców: Jeżeli Państwo dysponują lub w najbliższych miesiącach będą dysponować wolnymi miejscami pracy, prosimy o zgłoszenie aktualnych ofert pracy w celu ułatwienia zwalnianym pracownikom utrzymania aktywności zawodowej

 https://www.turek.net.pl/miasto/29300-urzad-pracy-w-turku-przygotowuje-sie-na-zwolnienia-grupowe-w-kopalni-adamow-

^menu
6
6. Protesty antyodkrywkowe w lipcu mimo wakacji i pandemii

W czerwcu we wsi Keyenberg w zachodnich Niemczech, przeznaczonej pod rozszerzenie odkrywki węgla brunatnego, orkiestra grała Symfonię Pastoralną Beethovena. Ludzie w spokoju słuchali Sceny nad strumieniem, patrzyli w niebo i mimo maseczek na twarzach widać było, że niektórzy płaczą. Dzisiaj siedzą na okolicznej drodze L277 i protestują.
To nie wszystko. W Polsce  w sobotę 25  lipca na terenie Wielkopolski odbył się też protest przeciwko działalności ZE PAK. Pięć osób (aktywiści Obozu dla Klimatu) weszło  na teren kopalni węgla brunatnego w Drzewcach (pow. koniński) wstrzymując na kilka minut pracę odkrywki.  „Nasze nieposłuszeństwo to pozbawiony przemocy akt sprzeciwu wobec usankcjonowanych przez prawo rozwiązań, które niosą ze sobą zagrożenie dla planety i jej mieszkańców. Do takich należy funkcjonowanie kopalni, które degradują środowisko, pogłębiają suszę w regionie,”   mówili uczestnicy protestu,  którzy przy taśmociągu odprowadzającym węgiel od wielkiej koparki do linii kolejowej  rozwinęli baner z hasłem: „Czysta Polska – czysta hipokryzja” pisze OKO.press

 https://oko.press/aktywisci-obozu-dla-klimatu-weszli-na-teren-odkrywki-wegla-brunatnego-w-drzewcach/?fbclid=IwAR3pLZOJFfxDlAa7J6TuSfIGNTU1HO2W_z34vrFbB2cCJXzWGGRDKQUXzjE

 Równolegle do akcji w Drzewcach odbył się także protest pod siedzibą PAK KWB Konin w Kleczewie.  Protestujący domagali się powołania przez wojewodę sztabu kryzysowego związanego z kryzysem środowiskowym w regionie - wysychaniem jezior i degradacją zasobów naturalnych. Postulowali też, aby środki z funduszu sprawiedliwej transformacji trafiły na restrukturyzację regionu, przekwalifikowanie mieszkańców tych regionów, górników i samorządu. Grupa ZE PAK nie może być jedynym beneficjentem środków z FST, a do tego powinna sama zapewnić, aby zwalniani górnicy dostali godne odprawy oraz szansę na ciągłość zatrudnienia.
 Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze i członek koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. – Energia z węgla jest najdroższą energią, bo nikt nie liczy skutków jego wydobycia i spalania. Gdybyśmy policzyli sam koszt wody to okaże się, że wartość wody jest większa, niż wartość węgla wydobytego z tego regionu. Chcemy naprawienia szkód środowiskowych. Gdzie są pieniądze na rekultywację? Tu się tylko bierze, tu się tylko korzysta, tu się tylko niszczy”-  relacjonuje portal LM.pl  Manifestację zorganizowało stowarzyszenie Eko-Przyjezierze wraz z ruchem Earth Strike.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/128196/aktywisci_na_odkrywce_drzewce_protest_tez_w_kleczewie?fbclid=IwAR1NXqpvP_7u2wPjEJZqftD3Rl6ipK97j2uTNM81A76hyGKgsRre0SbQGRI
https://poznan.tvp.pl/49129479/protest-ekologow-na-terenie-kopalni-pod-koninem
https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/niemcy-proyest-przeciwko-odkrywkom-schudy/

^menu
7
7. Europosłanka Anna Zalewska broni Turowa

 „Polacy, Czesi i Niemcy z niepokojem obserwują rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Nie ma zgody na to polskiego rządu, czeskiego rządu i niemieckiego rządu. Te rządy absolutnie ze sobą współpracują” – zastanawiacie się

 https://stopturow.com/pl1.php?dzial=2&kat=14&art=44

Komentarz redakcji:
Pani Posłanka, była minister, znana z deformy systemu edukacji oraz z walki wiatrakami - skuteczne zablokowanie energetyki wiatrowej w Polsce - przewodzi mamieniu górników i  ludzi subregionu jeleniogórskiego, że nic się nie zmieniło w sytuacji Turowa. Kłamie na temat współpracy z Czechami i Niemcami. W tej materii mamy wojnę. A wewnątrz  obozu władzy PiS jak czytamy na jej twitterze walczy nadal z wiatrakami i utrzymaniem zabójczego zapisu tzw. 10 H odległości lokalizacji wiatraków od siedzib.
Strzeżmy się cynicznej polityki, płynącej nawet od posłów PE!

^menu
8
8. Protest w Turowie i spływ kajakowy

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży dobro mieszkańców okolic Turoszowa i środowiska na spotkanie na Trójstyku, połączone z wystąpieniami i wspólnym kajakowaniem. Zobaczymy się w niedzielę 30 sierpnia na łąkach po obu stronach rzeki Nysy, w miejscu, gdzie spotykają się trzy państwa.

 https://stopturow.com/pl1.php?dzial=2&kat=14&art=43

^menu
9
9. Konferencja w Wałbrzychu i nieobecność Bogatyni w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Wałbrzych, miasto bez kopalni, planuje wykorzystać środki Europejskiego Zielonego Ładu do dalszej transformacji z korzyścią dla regionalnej gospodarki. Bogatynia na razie nie skorzysta ze środków z FST.

 https://biznesalert.pl/walbrzych-transformacja-energetyczna-europejski-zielony-lad-gornictwo/

^menu
10
10. List otwarty ws  transgranicznych konsultacji

22 lipca 2020 polskie organizacje ekologiczne i samorządy lokalne wysłały list otwarty, w którym wzywają rząd Polski oraz instytucje krajowe i władze wojewódzkie do wzięcia udziału w transgranicznych konsultacjach dotyczących standardów emisji z niemieckich elektrowni węglowych. Emisje zanieczyszczeń z elektrowni stosujących standardy proponowane w przedstawionym do konsultacji dokumencie do 2038 roku spowodują ok. 2400 zgonów w Polsce.  Adresatami listu są:  Kancelaria Premiera Rady Ministrów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, marszałkowie oraz w wojewodowie z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

 https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/511-niemieckie-elektrownie-zagrozeniem?fbclid=IwAR0gjYip_T7SZ6Z9GkqEba-ZN7-RJDQTK-NiyNQXY7yP7gRjSCz3C292AFw

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
więcej
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej