×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

31 marca 2019
Pod Prąd
 

Pod prąd marzec 2019

Pod prąd marzec 2019

  1. List otwarty do władz Bogatyni – Teraz jest czas, aby przygotować się do zmian
  2. PAK zainteresowany współpracą na rzecz transformacji regionu konińskiego
  3. Kompleks energetyczny Gubin-Brody to już przeszłość
  4. Z Tomisławicami łatwo nie będzie
  5. Raport CE – więcej rtęci z Bełchatowa
  6. Piotr Woźny z wizytą we Wrocławiu! Elektrownia Turów wciąż sprzedaje nadal zakazany uchwałami antysmogowymi węgiel brunatny
  7. Protesty społeczne i „hamowanie” inwestycji. Gdzie jest granica?
  8. Akcja na granicy – stop dla odkrywki Turów
  9. Protesty w Niemczech przy kopalni Garzewiler


1. List otwarty do władz Bogatyni – Teraz jest czas, aby przygotować się do zmian

Po konsultacjach społecznych w Bogatyni, które odbyły się w lutym br. Stowarzyszenie  Ekologiczne  EKO-UNIA oraz Fundacja "Rozwój TAK- Odkrywki NIE" skierowały 14 marca 2019  list otwarty do lokalnych władz samorządowych,
aby te rozważyły przystąpienie do udziału w  platformie transformacyjnej
dla regionów węglowych. Platformę koordynuje Unia Europejska, a niedawno przyłączył się do niej region koniński

Na  następnym spotkaniu platformy 8 i 9 kwietnia w Brukseli nie powinno zabraknąć, oprócz województwa dolnośląskiego, władz Bogatyni i powiatu zgorzeleckiego, które z pewnością dbają o przyszłość regionu, dla dobra którego postanowiły podjąć działalność publiczną.

List trafił do lokalnych władz oraz do mediów.

2. PAK zainteresowany współpracą na rzecz transformacji regionu konińskiego

Decyzja koncernu energetycznego o przystąpieniu do procesu transformacji jest jedną z ważniejszych w tym miesiącu, ponieważ z jednej strony wyraża chęć utrzymania działalności energetycznej w regionie o tym profilu, ale też jest jasnym znakiem dla innych regionów węglowo-energetycznych, gdzie mamy do czynienia z  koncernami węglowymi z dominującym udziałem skarbu państwa.
6 marca 2019 r. spółka poinformowała o udziale w procesie sprawiedliwej transformacji energetycznej Regionu Wielkopolski Wschodniej: ZE PAK SA ("Spółka"), mając świadomość wyzwań jakie stawia proces transformacji energetycznej Regionu Wielkopolski Wschodniej ("Region"), zdecydowała się podjąć określone kroki by być częścią tego procesu i w optymalny sposób wykorzystać potencjał jakim dysponuje Grupa Kapitałowa ZE PAK S.A. ("Grupa"). Celem jest opracowanie koncepcji i realizacja inwestycji, które dadzą impuls do rozwoju Grupy w nowych obszarach działalności. Spółka zamierza uczestniczyć w przygotowaniu inicjatyw skierowanych do Regionu związanych z procesem transformacji energetycznej. W szczególności chodzi o współpracę w zakresie uczestnictwa Regionu w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych ("Platforma Węglowa" – "Coal Platform").


3. Kompleks energetyczny Gubin-Brody to już przeszłość

Reportaż w telewizji TVP Gorzów WLKP potwierdził to, co wielu wiedziało od dawna – kopalnia węgla brunatnego Gubin-Brody nie powstanie. Koncern PGE niestety nie wydał ostatecznego stanowiska, ale wójtowie i społeczność lokalna od dłuższego czasu nie mają żadnej informacji od inwestora. O tym, że do inwestycji nie dojdzie można jednak wywnioskować ze sprawozdania finansowego PGE, w którym punkt o kopalni i elektrowni w województwie lubuskim nie ma mowy.

Komentarz Radek Gawlik: Z hukiem politycznym, wszystkich głównych partii politycznych ogłaszano powstanie kompleksu węglowego Gubin -Brody. Referenda na Nie, opór ludzi i władz gmin wsparty przez koalicjantów z „Rozwój Tak- Odkrywki Nie” zniechęcił największy państwowy koncern  PGE ostatecznie. Ja się cieszę. Poznałem ten region, ludzi tam mieszkających. Na prawdę to lepsze rozwiązanie niż gigantyczna dziura w ziemi i palenie brudnego węgla. Dokładanie do pieca zmian klimatycznych świata. Pamiętam ok. 10 lat temu zrobiliśmy analizę alternatyw energetycznych. Gmina Gubin, też Brody ma potencjał i możliwość samowystarczalności  opartej na oszczędzaniu energii i OZE. To powinien być szybki kierunek rozwoju obywateli i władz w tych świadomych gminach.

4. Z Tomisławicami łatwo nie będzie

RDOS w Poznaniu 21 marca poinformował inwestora rozbudowy kopalni odkrywkowej Tomisławice, że konieczne będzie przeprowadzenie dokładnej oceny oddziaływania na środowisko. Jest to ważna wiadomość i okazja do pogratulowania zaangażowanym organizacjom, które informowały odpowiednie organy o rozbieżnościach między sprawozdaniem inwestora, a stanem faktycznym degradacji środowiska wywołanej przez odkrywkę.
W efekcie przygotowania do rozbudowy odkrywki Tomisławice mogą się istotnie przedłużyć. Kto wie, może do tego czasu inwestor już dawno przestawi się na odnawialne źródła energii.

5.Raport CE – więcej rtęci z Bełchatowa

Z opublikowanego raportu badającego jakość złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po 2021 roku największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki Szczerców. Oznacza to zwiększenie emisji rtęci i innych metali ciężkich
„Najniższe stężenia szkodliwych substancji znajdują się w węglu dostępnym w planowanej nowej odkrywce w polu „Złoczew”. Budowa nowej kopalni odkrywkowej jest jednak obarczona ogromnymi kosztami. Złoże „Złoczew” znajduje się 50 km od Elektrowni Bełchatów. Transport węgla na taką odległość wymagałby budowy nowej linii kolejowej i jej codziennej obsługi tylko na potrzeby kopalni. Przy zakładanym poziomie wydobycia 18 mln ton węgla rocznie oznacza to 35 pociągów kursujących w ciągu doby pomiędzy odkrywką Złoczew a elektrownią Bełchatów.”

6. Piotr Woźny z wizytą we Wrocławiu! Elektrownia Turów wciąż sprzedaje nadal zakazany uchwałami antysmogowymi węgiel brunatny

Piotr Woźny, Pełnomocnik Rządu ds. Programu Czyste Powietrze, był z wizytą we Wrocławiu na zaproszenie DAS. Zaczął od przypomnienia listu PGE, w którym padła deklaracja, że spółka jest  organizacją odpowiedzialną społecznie. Podkreślił, że oprócz obowiązującego prawa mamy też akty prawa lokalnego i normy społeczne. Sejmik jednoznacznie zakazał spalania węgla brunatnego i należy to poważnie potraktować. PGE informuje, że nie ma zakazu oferowania i informuje o tym nabywców. Woźny podsumował to - To nie jest satysfakcjonująca odpowiedź, liczę na wprowadzenia klauzul w umowach, które będą zniechęcać do kupowania węgla brunatnego przez nabywców indywidualnych spalających węgiel w przydomowych kotłach

7. Protesty społeczne i „hamowanie” inwestycji. Gdzie jest granica?

Jak czytamy w „Teraz środowisko” burmistrzowie czy wójtowie czasami „zbyt” mocno stoją za swoimi mieszkańcami i nie kierują do wyższych instancji wniosków o pozwolenie na budowę np. chlewni czy innych wielkopowierzchniowych inwestycji.
Według litery prawa: „Udział społeczeństwa w procedurze wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ma raczej charakter konsultacyjny. W ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko brak jest wskazanej wprost przesłanki do odmowy wydania decyzji z uwagi na protesty społeczne czy też „brak zgody lokalnej społeczności”

Zapewne chodzi tutaj o kwestie „nadrzędnego interesu publicznego”, który może także oznaczać budowę kopalni odkrywkowej. Kto jednak ma określić czym jest taki nadrzędny interes społeczny?

Dr hab. Leszek Pazderski komentuje to stanowisko w następujący sposób: „Występowanie protestów społecznych może być podstawą do zanegowania nadrzędnego interesu publicznego - który m.in. trzeba wykazać by uniknąć odmowy wydania decyzji środowiskowej z tytułu znaczącego negatywnego oddziaływania na obszary Natura 2000 lub negatywnego wpływu na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych dla Jednolitych Części Wód Powierzchniowych względnie Jednolitych Części Wód Podziemnych. Wynika to z art. 81 ust. 2 i 3 Ustawy OOS w związku z art. 34 Ustawy o ochronie przyrody i art. 68 Ustawy Prawo Wodne"

8. Akcja na granicy – stop dla odkrywki Turów

Szykuje się bardzo duża akcja na granicy  Niemiec, Polski i Czech 28.04. Organizują ją  Limity Jsmy My i czescy Zieloni oraz Saksońscy Zieloni wraz ze sztabem ich kandydatki do europarlamentu. Wkrótce podamy więcej informacji.

9.Protesty w Niemczech przy kopalni Garzewiler

23 marca około 3000 osób demonstrowało przeciwko zniszczeniu i wysiedleniu kolejnych wsi na potrzeby kopalni odkrywkowej Garzweiler należącej do koncernu RWE. Młodzi i starzy, ze wschodu i zachodu Niemiec, pomaszerowali wspólnie, aby sprzeciwić się niszczeniu wsi w obliczu zapowiedzianego już końca węgla w Niemczech najpóźniej do 2028 roku. Apetyt RWE na węgiel jest zrozumiały szczególnie w obliczu zapowiedzianego już przez koncern oporu, bowiem ten uważa, że 2038 jako koniec węgla to scenariusz „nierealistyczny”. Zarząd komunikuje nawet, że dalsze protesty to „dolewanie oliwy do ognia”, gdyż wydobycie i przesiedlenie to sprawa już przesądzona.
Jak się można domyślać, słowa te nie zniechęcają przeciwników węgla. Latem planowane są kolejne protesty.

Symboliczne zdjęcia zniszczonych miejscowości:

Reportaż z akcji i znane nam twarze:

Wydawcy:

Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Zespół redakcyjny:

Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Mieszkańcy gminy Wierzbinek oszukani – środowisko zdewastowane, wykupu działek nie będzie     2. Rząd przyjął projekt prawa geologicznego i (...)
czytaj całość
1. Wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk nie żyje 2. Miasto Zittau chce zaskarżyć koncesję na wydobycie węgla w Turowie 3. Złoczewska kiełbasa (...)
czytaj całość
1. Nie żyje Zbigniew Barski, samorządowiec, współtwórca Koalicji „RT-ON”  walczył m.in. z planowaną odkrywką Gubin 2. Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie (...)
czytaj całość
Protesty w Niemczech – RT-ON  aktywnie wspiera niemiecki ruch antyodkrykowy, TVP pisze o „ekoterrorystach” Niezależność i miejsca pracy – elektrownia atomowa (...)
czytaj całość
1. NABE prawie gotowe – sporo pytań co do przyszłości regionów górniczych 2. Ku przestrodze – jezioro powyrobiskowe w Cottbus wciąż (...)
czytaj całość
    1. Region Bogatyni bez pieniędzy na transformację, burmistrz się broni     2. Nie będzie pieniędzy, ale jest medal     3. Kopalnia (...)
czytaj całość
1. Górnicza Solidarność domaga się specustawy dla Złoczewa 2. Czeskie NGO skarżą do Komisji Europejskiej polsko-czeską umowę w sprawie Turowa 3. Raport (...)
czytaj całość
Transformacja Bogatyni i środki z Unii Europejskiej Przyszłość regionu Turowa oczami mieszkańców i PGE Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla (...)
czytaj całość
więcej
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
2014-12-21
Informator Lubuski "Pod Prąd"
2014-11-28
Pod Prąd - Informator lubuski 12 (19) 2014 – specjalne
2014-10-15
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (17) 2014
2014-04-08
Niezależność mediów po lubusku ...
2014-04-07
Pod Prąd: Informator lubuski 4 (11) / 2014
2014-02-03
„Pod prąd” - Informator Lubuski 2(9)/2014
2013-12-05
Pod Prąd - Informator lubuski 7/2013
2013-10-28
Pod Prąd - Informator lubuski 6/2013
2013-09-03
Informator lubuski 4/2013
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej