×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

4 grudnia 2016
info
 

List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"

do Związków Zawodowych Kopalni Węgla Brunatnego TURÓW

Szanowni Państwo,

Z okazji Państwa tradycyjnego święta, Barbórki, składamy serdeczne życzenia dla wszystkich polskich górników, w szczególności dla pracujących w kopalniach odkrywkowych. Życzymy Wam i Waszym rodzinom dużo zdrowia i życiowych sukcesów.

Pozostajemy z głębokim szacunkiem dla Waszej ciężkiej pracy i tego co przez kilkadziesiąt lat zrobiliście dla polskiej energetyki, ale życzymy Wam byście w trosce o rozwój Wasz i nas wszystkich, o nowoczesną Polskę, zdrowie publiczne, i ochronę klimatu, jak najszybciej rozpoczęli "fedrować" czystą, nowoczesną i tańszą energię – ze słońca i wiatru.

W trakcie pisania do Państwa barbórkowych życzeń nadeszła smutna informacja o śmierci ośmiu górników w kopalni "Rudna". Rodzinom górników, którzy zginęli i załodze kopalni składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Koalicja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

Zwracamy się do Państwa w takiej formie w nadziei, że we władzach licznych związków zawodowych Kopalni Węgla Brunatnego TURÓW znajdują się także kobiety – np. panie techniczki, inżynierki. Choć pod Państwa listem – Stanowiskiem (http://solidarnosc80.com/aktualnosci/631,stanowisko-zwiazkow-zawodowych-kwb-turow-na-falszywe-opinie-wymierzone-w-kopalnie-turow-przez-stowarzyszenie-ekologicznego-eko-unia.html) skierowanym do Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA widnieje tylko 5 "męskich podpisów".

Nie rozumiemy dlaczego adresatem Państwa Stanowiska: "Stanowisko Związków Zawodowych KWB Turów na fałszywe opinie wymierzone w Kopalnię Turów przez Stowarzyszenie Ekologicznego EKO-UNIA" (stylistyka oryginalna!) jest właśnie EKO-UNIA podczas gdy już w pierwszym zdaniu naszego dokumentu jest jasny i wyraźny jego tytuł:
"Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" w związku z katastrofą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów".

Pod naszym stanowiskiem także właśnie Koalicja jest podpisana. (http://rozwojtak-odkrywkinie.pl/index.php/pl/component/k2/czas-rezygnowac-ze-starych-technologii-kopalnia-odkrywkowa-wegla-brunatego-w-turowie-sama-sie-zasypuje)

Być może tak manipulując chcieliście Państwo omamić opinię publiczną, że to tylko stanowisko "jakichś ekologów", których interesuje jedynie, jak Państwo piszecie: "wąchanie kwiatków i słuchanie szumu wiatru".

Dlatego jeszcze raz przypominamy kim jesteśmy.
Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" to unikalna inicjatywa obywatelska, powstała w 2011 r., zrzeszająca organizacje pozarządowe, stowarzyszenia mieszkańców, samorządy, naukowców i ekspertów sprzeciwiających się rozwojowi energetyki opartej na węglu brunatnym, wspierających transformację i efektywność energetyczną, odnawialne i rozproszone źródła energii oraz energetykę obywatelską.

Jesteśmy poważną organizacją społeczną. Wśród nas jest wielu wybitnych ekspertów z tytułami naukowymi, także dwóch byłych wiceministrów środowiska, a jeden z nich był także Głównym Geologiem Kraju. Dlatego w naszym Stanowisku poruszyliśmy wiele konkretnych kwestii i zadaliśmy ważkie społecznie pytania. Na żadne z nich Państwo nie odpowiedzieliście.

Napisaliśmy m.in. o ogromnych stratach zdrowotnych (bardzo kosztownych) powodowanych spalaniem węgla. O chorobach i wcześniejszych zgonach spowodowanych zanieczyszczaniem powietrza przez Kopalnię i Elektrownię Turów.

Oto wstrząsający przykład z "Waszego podwórka":
Raport TV Bogatynia - Za dużo pyłu w Zatoniu

Aż 172 dni przekroczeń normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 odnotowała w roku 2015 stacja pomiarowa przy kopalni węgla brunatnego Turów.

Wygląda na to, że winna jest nie tylko niska emisja z kominów domów, ale także a może nawet przede wszystkim z kopalni węgla brunatnego Turów (kopalni i sortowni - mówią mieszkańcy) oraz z elektrowni.

Pył zawieszony PM10, a szczególnie zawarty w nim PM2,5 (ok. 60-80%) wnika bezpośrednio przez płuca do krwioobiegu człowieka. Ostatnie dane Europejskiej Agencji Środowiska mówią, że pyły te przyczyniają się do ponad 51 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce. Ile z tego przypada na rejon Bogatyni i Turowa?

W swoim Stanowisku piszecie Państwo o swojej firmie:
"(...) wciąż unowocześniany, modernizowany i zapewniający standardy światowe proces wydobywczy (...)"

Tak, powyższe dane dotyczące jakości powietrza wokół kopalni i elektrowni są tego dobitnym, klinicznym, niestety "chorobliwym" przykładem.

Czy Państwa Firma zadała sobie kiedykolwiek trud zrobienia eksperckiej analizy łącznych kosztów zdrowotnych Waszej działalności- wewnątrz zakładu wśród pracowników i w jego otoczeniu. A są to koszty ogromne i ktoś je przecież ponosi. Kto? - oczywiście reszta społeczeństwa. Kiedyś niemożliwa, a dziś już możliwa jest taka analiza. I prawdopodobnie już wkrótce stanie się koniecznym składnikiem oceny oddziaływania planowanych inwestycji na środowisko, w tym społeczeństwo. Dopiero wtedy będzie można zrobić rzeczywisty rachunek zysków i strat takiej inwestycji – jej łączną, ekonomiczną, społeczną i gospodarczą opłacalność.

Wasza stara, choć unowocześniana technologia jest, w najlepszym razie, w bocznym trendzie rozwoju światowej energetyki. A jaki jest światowy trend? Otóż w ubiegłym roku zielona energetyka powiększyła się o rekordowe 153 gigawaty. To 15 proc. więcej niż rok wcześniej (!) i 55 proc. wszystkich nowych mocy (!) zainstalowanych w ubiegłym roku. Ubiegły rok był pierwszym w historii gdy nowych mocy z energetyki odnawialnej było więcej niż nowych mocy z energetyki opartej o paliwa kopalne. Takie dane podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/energia-odnawialna-wegiel-polska,204,0,2178508.html

To dlatego wicepremier Mateusz Morawiecki tak silnie postawił na innowacyjną elektromobilność i ma bardzo ambitny plan gonienia nowoczesnego świata. Bo w technologiach spalinowych nigdy już nie dogonimy np. Niemców – Mercedesa, BMW, Audi czy Porsche.

Niemcy i wiele innych krajów już od dawna pracuje nad samochodami elektrycznymi. Dlaczego? Sprawa jest banalnie prosta – bo sprawność samochodu EV jest praktycznie 3,5-krotnie wyższa niż nawet najnowocześniejszego spalinowego. Czyli jest kilkukrotnie (!) tańszy w eksploatacji. http://www.reo.pl/wiadomosci/czy-chcemy-miec-polski-samochod-elektryczny-na-wegiel--TKfOyU

Jeśli taki samochód będzie dodatkowo napędzany energią odnawialną – już teraz tańszą od węglowej, jeśli do kosztów jej uzyskania doliczyć wcześniej wymienione koszty zewnętrzne, to rozwój elektromobilnego transportu jest bezdyskusyjny. Tym bardziej, że już bardzo zaawansowane są prace nad elektrycznymi ciężarówkami.

A co będzie jeśli Polska nie dokona szybkiej i zdecydowanej transformacji energetycznej i nie rozwinie elektromobilnego przemysłu samochodowego? Po prostu staniemy się gospodarczo niekonkurencyjni. Jeśli będziemy mieli prąd droższy i "brudniejszy" niż np. Niemcy, to zamiast ich doganiać będziemy tracić dystans. Jeśli nasz transport będzie droższy, to ta branża, teraz wiodąca w Europie, po prostu upadnie i pracę stracą dziesiątki tysięcy ludzi.

"Nowoczesna odkrywka" to dziś (w drugiej dekadzie XXI w.) oksymoron (kwadratowe koło), tak jak nie ma nowoczesnych dorożek czy parowozów.

Prosimy np. spojrzeć na własne telefony komórkowe. Czy ktoś z Państwa używa jeszcze modelu z przed 10 lat? Oczywiście nie, bo nowe są szybsze, wielofunkcyjne, mają mocniejsze baterie itd. I w takim świecie żyjemy. Świecie coraz nowszych, oszczędniejszych, wydajniejszych technologii. To samo dotyczy energetyki.

Możemy dyskutować, spierać, czasami nawet się kłócić o to w jakim tempie ją zmieniać, ale kierunek zmian jest oczywisty. Bo wiatr i słońce są i będą za darmo, a ropa, węgiel i gaz coraz droższe i coraz trudniej dostępne.

Waszą ciężką pracę i wielką tradycję polskiego górnictwa cenimy i zawsze cenić będziemy. Przez wiele dziesiątków lat byliście podporą polskiej gospodarki i to dzięki Wam cała nasza ojczyzna jest zelektryfikowana. Wielu z Was wykonując swą robotę okupiło to chorobami a czasami, niestety, także śmiercią – jak ostatnio w należącej do KGHM kopalni Rudna. O nich też pamiętamy i tak wychowujemy nasze dzieci. W szacunku dla ciężkiej pracy i współczesnej historii gospodarczej naszego kraju.

Ale czasy się zmieniają. Zawsze tak było i będzie. Tego nikt nie zatrzyma. A wygranymi będą ci, którzy pierwsi wyczują, w którą stronę wieje wiatr rozwoju i nowoczesności.

Zachęcamy do wspólnej rozmowy na ten temat. Przedstawiamy konkretną propozycję – okrągły, dolnośląski stół energetyczny. Wspólną debatę górników, energetyków, organizacji ekologicznych, ekspertów i władz regionu dla wypracowania optymalnego, nowoczesnego i korzystnego społecznie kierunku transformacji i rozwoju dolnośląskiej energetyki.

Pozostajemy z szacunkiem i serdecznie pozdrawiamy,
w imieniu Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"

  • dr Hanna Schudy - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
  • Anna Dziadek – prezeska Stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej"
  • Tomasz Waśniewski – prezes Fundacji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
  • Radosław Gawlik – wiceprzewodniczący Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE", prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej