×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

18 maja 2015
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015

  1. Planowanie odkrywki: Władze województwa lubuskiego szkiełkiem i okiem się nie kierują. W cuda wierzą, prawdę ludową głoszą
  2. Polemika: Marszałek Polak i Anna Dziadek
  3. Myśl zawczasu – wymóg ekonomiczny i moralny
  4. Aktywiści PENG „przejęli” Vattenfall – dzięki nim firma pokazuje swoje „odnawialne” oblicze
  5. Łańcuch ludzi przeciwko odkrywkom – Niemcy też protestują!
  6. Wiosną polecamy ścieżki rowerowe na terenie planowanej kopalni

1. Planowanie odkrywki: Władze województwa lubuskiego szkiełkiem i okiem się nie kierują. W cuda wierzą, prawdę ludową głoszą

Jeżeli przyjrzymy się dokładnie formalnym kryteriom planowania odkrywki pod Gubinem to okazuje się, że cały ten proces nie ma u podstaw merytorycznych przesłanek. Anna Dziadek oraz prawnicy z Fundacji Frank Bold po raz kolejny punktują luki argumentacyjne władz województwa, które najwyraźniej bardziej wierzą w pomyślność przedsięwzięcia niż potrafią się przyznać, że to co planują, to już nawet nie domek z kart. Bo kart, a raczej wymaganych dokumentów, niestety nie mają. Niezgodność między przekonaniami a faktami ma teraz być zminimalizowana w ramach nowego planu zagospodarowania przestrzennego za 1,2 mln zł! Jednakże, gmina i tak może zaskarżyć plan zagospodarowania przestrzennego województwa. A tego można się spodziewać, ponieważ jak na razie konsultacji społecznych w tej sprawie nie było. Jeżeli inwestor, czyli PGE spełni zgodnie z prawem wszystkie wymogi i uzyska koncesję, to prace nad kopalnią mogłyby ruszyć najwcześniej w 2020r. A co jeżeli do tego czasu zostanie wynaleziona maszyna parowa na miarę XXI w.? Innymi słowy, co jeżeli okaże się, że odnawialne źródła energii i magazyny energii rozwiążą problem zapotrzebowania na energię elektryczną? Kto będzie wtedy inwestował w muzeum megalomańskiej energetyki? Lubuscy politycy, naczytali się chyba za dużo polskich romantyków i wierzą gorliwie, że walka o kopalnię, gdy się raz zaczyna, z ojca planem spadnie dziedzictwem na syna...

Przeczytaj artykuł: Kto zarabia na planach kopalni na granicy

2. Polemika: Marszałek Polak i Anna Dziadek

Marszałek województwa Elżbieta Polak „korzystając z prawa do polemiki” odniosła się do artykułu Anny Dziadek. Ciekawe są również komentarze – zwolennicy kopalni ubolewają nad stagnacją gminy nie dostrzegając związku zaistniałej sytuacji z procesem planowania odkrywki.

Anna Dziadek z kolei odpowiada Pani Marszałek: Władze twierdzą, że kopalnia zapisana jest w WPZP, kiedy jej tam nie ma. Na nic ustne zapewnienia polityków odwiedzających woj. lubuskie, bowiem kopalnia planowana jest przez podmiot gospodarczy, a nie przez RZĄD! Głównym problemem, na jaki wskazuje Dziadek jest kosztowne, obciążające gminy i zdrowie psychiczne mieszkańców planowanie kompleksu na miarę XIXw. Pani Marszałek stwierdza z kolei, że Dziadek źle interpretuje przepisy, jednocześnie przypominając, że „WPZP nie jest dokumentem, który warunkuje realizację tej inwestycji”. To kto w końcu źle interpretuje te przepisy? I kto za wszelką cenę chce przekonać mieszkańców województwa, że lubuskie, a konkretnie gminy Gubin i Brody za jedyną drogę rozwoju powinny obrać samozniszczenie. Pani Polak, więcej wiary w narodowe porzekadło „Polak potrafi”.

Przeczytaj odpowiedź Anny Dziadek:

3. Myśl zawczasu – wymóg ekonomiczny i moralny

W Zielonej Górze planują kopalnię, a tymczasem w Europie już mówi się o schyłku energetyki węglowej. „Globalna konsumpcja energii w Europie jest niższa niż była prognozowana (zarówno z powodu coraz większej energoefektywności urządzeń jak i prozaicznie z powodu wyprowadzania produkcji do Chin i innych krajów)” – pisze prof. Konrad Świrski, z Politechniki Warszawskiej. Okazuje się, że w przyszłości instrument UE ma sprawić, że ceny za emisję CO2 będą odgórnie sterowane tzn. mają być odpowiednio wysokie. Świrski wskazuje też na kwestię, którą Pod prąd podkreśla już od dawna i co wpisuje się w zasadę przezorności oraz odpowiedzialność za przyszłe pokolenia: „Warto (...) planować przyszłe budżety naszego kraju z mocnym kawałkiem związanym z nowymi inwestycjami (poza węglem) i pewnie zwiększonym importem gazu”.

Przeczytaj:

Odchodzenie od węgla to już fakt. Wpływają na to nie tylko regulacje prawne, ale też oddolne inicjatywy demokracji energetycznej i sprawiedliwości międzypokoleniowej. Przykładem jest np. dezinwestycja czyli wycofywanie kapitału z firm, które wykazują się dużą emisyjnością. To żadna ckliwość! Instytucje podejmujące taką decyzję kierują się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale też moralną powinnością. Przykładem jest ostatnia decyzja Kościoła Anglii (http://gramwzielone.pl/trendy/16066/kosciol-anglii-rezygnuje-z-inwestowania-w-paliwa-kopalne), co zdaje się wpisywać w misję papieża Franciszka, który już dzisiaj przedstawiany jest jako lider zmian w zakresie postawy człowieka do zmian klimatu.

Polecamy:

Rachunek ekonomiczny polityki klimatycznej sugeruje jednak podjęcie podobnej decyzji. Gazeta Spiegel online opublikowała ostatnio artykuł, w którym czytamy: „Prawie połowa wszystkich elektrowni na węgiel brunatnych w Niemczech mogłaby zostać od razu odłączona od sieci. Dzięki temu Niemcy mogłyby jednocześnie zaoszczędzić 70 milionów ton CO2”. Według wyliczeń Energy Brainpool obecnie w Niemczech przyłączonych jest do sieci dużo więcej elektrowni niż to jest potrzebne.

Przeczytaj artykuł:

W tym kontekście warty odnotowania jest także raport Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA). Wynika z niego, że dalsze inwestycje w spółki zajmujące się wydobyciem i eksploatacją węgla niosą zbyt duże ryzyko inwestycyjne.

Zobacz:

Okazuje się jednak, że także premier Ewa Kopacz nie odrobiła zadania domowego i podczas ostatniej wizyty w elektrowni Turów przekonywała o naszym „największym” skarbie narodowym – węglu...

Węgiel oczywiście skarbem jest. Właśnie dlatego uważamy, że szkoda by było cały ten skarb spalić w piecu.

4. Aktywiści PENG „przejęli” Vattenfall – dzięki nim firma pokazuje swoje „odnawialne” oblicze

Aktywiści, hakerzy, artyści, chuligani, albo wszystko na raz. Twórcy „fałszywej” reklamy koncernu odpowiedzialnego za przemysł węgla brunatnego na terenie Łużyc na parę dni przejęli nie tylko wizerunek koncernu energetycznego, ale też uwagę odbiorców. Dzięki tej akcji, można było także odnieść wrażenie, że koncern „przejął” się losem tysiąca ludzi, wielu miejscowości oraz mniejszości narodowych – serbołużyczan.

Szybko okazało się, że „Inicjatywa odpowiedzialność” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z drugiej jednak strony, pozostał w pamięci obraz firmy, która myśli progresywnie i odpowiedzialnie. Może wszystko jest możliwe? Może wystarczy na chwilę zobaczyć inną przyszłość dla regionu niż odkrywka i dać temu obrazowi równie mocno „przejąć” swoją wolę?

Zobacz film:

Reakcja koncernu Vattenfall na zaistniałą prowokację:

5. Łańcuch ludzi przeciwko odkrywkom – Niemcy też protestują!

Kopalnia odkrywkowa Garzweiler w Nadrenii (http://de.wikipedia.org/wiki/Tagebau_Garzweiler) jest jedną z największych w Europie http://www.dw.de/najwi%C4%99ksza-dziura-w-europie/g-17157838. Kopalnia powstała w 1940 roku, w1983 roku została powiększona, a teraz planowane powiększenie kopalni i powstanie Garzweiler II. Wydobyciem węgla zajmuje się tam koncern RWE. Co roku wydobywa się około 40 mln ton węgla brunatnego. Koncern planuje jednak zająć nowe tereny co wiąże się z koniecznością wysiedlenia kolejnych wsi. Od 2008 roku na terenach zagrożonych zniszczeniem trwa protest. Powstał też obóz namiotowy, w którym od lat aktywiści bronią terenu (Hambacher Forst), narażając swoje zdrowie a nawet życie.

W sobotę 25 kwietnia br. tysiące ludzi dołączyło do lokalnego protestu i wzięło udział w Łańcuchu Ludzi przeciw budowie nowej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler II, w pobliżu Koblencji w zachodnich Niemczech.

Symboliczna „ludzka” granica miała na celu powstrzymanie powstania nowej kopalni, której budowa miałaby ruszyć już w 2017 r. Jednym ze wstrząsających skutków tych planów jest wymarłe „miasto-duch” Immerath. To tam właśnie zebrały się tysiące ludzi z Niemiec i zagranicy by protestować w ludzkim łańcuchu (Anti-Kohle-Menschenkette 2015).

6. Wiosną polecamy ścieżki rowerowe na terenie planowanej odkrywki

Dla rowerzystów i pieszych to prawdziwy raj. Dla edukatorów szansa zrobienia lekcji poglądowej na temat walorów turystycznych, społecznych, ekonomicznych regionu. A więc na rower i w drogę!

Wydawcy:

Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Zespół redakcyjny:

Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Radosław Gawlik (red. naczelny),
Janusz Szymański.

Pod Prąd

    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka (...)
czytaj całość
więcej
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej