×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 marca 2015
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015

Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015

  1. W kobietach siła
  2. Z Wielkopolski do Brukseli – sukces „Naszego Domu”
  3. Prezent od wicepremiera Piechocińskiego – węgiel odchodzi do lamusa
  4. Sąsiad z sąsiadką? Od stycznia 2016 już można!
  5. Skamielina roku została przyznana
  6. Komentarz do wyroku w sprawie Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (WPZP)
  7. 25 kwietnia Łańcuch ludzi przeciwko kopalni węgla brunatnego w niemieckiej Nadrenii

1. W kobietach siła

Marzec jest miesiącem kobiet. Tym bardziej się cieszymy, że nasza redakcyjna koleżanka Anna Dziadek została uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w województwie lubuskim. Ania jest ekonomistką, polityczką, mamą, gra w szachy, ma ciętą ripostę, poczucie humoru, ale w obronie swej małej ojczyzny przed zakusami koncernów węglowych potrafi walczyć jak lwica.

Gratulujemy Ci Aniu z całego serca i życzymy dalszych sukcesów oraz wytrwałości!

Oczywiście Ania nie jest jedyną kobietą, która w ciągu ostatnich lat, podczas prawdziwej walki ze zwolennikami budowy kopalni, wykazała się swoją niezłomnością.

Wszystkim Paniom, które łączą życie zawodowe, rodzinne, a do tego angażują się w działalność obywatelską składamy serdeczne życzenia pomyślności. Oby było Was jeszcze więcej!

Przeczytaj materiał:

2. Z Wielkopolski do Brukseli – sukces „Naszego Domu”

Przyglądając się działaniom lokalnych stowarzyszeń w Lubuskiem czy Wielkopolsce nasuwa się na myśl bardzo pozytywny wniosek - Polska, a raczej ludzie w Polsce, zmienili się w ciągu ostatnich lat. Jako że w punkcie pierwszym mowa była o kobietach, pozwolimy sobie również tutaj zwrócić uwagę, że obecność kobiet odegrała w zmianie naszego społeczeństwa ogromną rolę. To co w ostatnim czasie pokazały działaczki stowarzyszeń sprzeciwiających się planom niszczenia miejscowości poprzez budowę kopalni odkrywkowych podsumować można następującymi słowami: współpraca, odwaga, determinacja. Sylwia Maćkowiak, przewodnicząca „Naszego Domu”, przy wsparciu europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg oraz europosła Jarosława Wałęsy dopięła swego: „Zwróciliśmy się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o pomoc w respektowaniu naszych praw”. Teraz na wniosek europosła Wałęsy Komisja Petycji zdecydowała o wystosowaniu do polskich władz pisma wzywającego do przekazania wyjaśnień dotyczących działań w sprawie odkrywki. To na pewno nie koniec działań w sprawie, której będziemy się uważnie przyglądać.

Przeczytaj:

3. Prezent od wicepremiera Piechocińskiego – węgiel odchodzi do lamusa

Janusz Piechociński zaskoczył ostatnio swoją metamorfozą jeżeli chodzi o stosunek do węgla. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku podczas Barbórki perswadował, że bezpieczeństwo energetyczne ma być oparte na węglu. http://gornictwo.wnp.pl/piechocinski-wegiel-to-dobro-narodowe,239910_1_0_0.html. Wcześniej z kolei przekonywał o powodzeniu projektu kopalni i elektrowni kreśląc wizję całej „taśmy” współpracy, na którą składało się wydobycie, spławianie węgla brunatnego niespławną rzeką do elektrowni przystosowanej do spalania węgla kamiennego:

Jednak podczas jego ostatniej wizyty na Uniwersytecie Zielonogórskim namawiał studentów w inwestowanie w siebie i myślenie innowacyjne. Podkreślił, że energetyka oparta na węglu będzie odchodziła do lamusa, ponieważ ekonomia na jakiej jest oparta sięga XIX wieku. Obecnie mamy budować energetykę, rolnictwo i inne działy przemysłu na kreatywności i zrównoważonym rozwoju. Można odnieść wrażenie, że przez ten czas wicepremier zapoznał się nie tylko z raportami Unii Europejskiej o odnawialnych źródłach energii, ale także z ważną książką Jeremiego Rifkina „Trzecia rewolucja przemysłowa” http://lubimyczytac.pl/ksiazka/154320/trzecia-rewolucja-przemyslowa. Swoją drogą koncepcję tę już dawno promował Waldemar Pawlak http://www.mg.gov.pl/node/15449.

Wystąpienie Piechocińskiego na UZ można z pewnością uznać za prezent na dzień kobiet i nie tylko.

Doceniamy oczywiście zmianę postawy wicepremiera. Wszak kto się na błędach uczy, ten świadczy nie tylko o swojej inteligencji, ale i odpowiedzialności.. A tego oczekujemy od naszych polityków. Liczymy też, że więcej będzie takich, którzy realizują swoje powołanie, a nie tylko wykonują zawód.

Zainteresowanym polecamy książkę: „Polityka jako zawód i powołanie”

4. Sąsiad z sąsiadką? Od stycznia 2016 już można!

Wciąż cieszymy się z powodu korzystnych zmian ( od stycznia 2016 r.) w zakresie prawa dotyczącego produkcji energii elektrycznej. Dzięki ustawie o OZE oraz wsparciu dla prosumenta (ktoś, kto sam produkuje i konsumuje energię elektryczną, a nadwyżkę sprzedaje do sieci), możliwe będzie powstanie indywidualnych samowystarczalnych instalacji oraz lokalnych grup energetycznych, co oznacza, że np. sąsiedzi będą mogli sprzedawać sobie nawzajem energię. Zdaniem Andrzeja Kassenberga z wyliczeń wynika, że 2 mln prosumentów przyczyniłoby się do powstania 70 tys. nowych miejsc pracy. I, co bardzo ważne, te miejsca pracy będą powstawać w całej Polsce, wszędzie tam gdzie zakładane będą mikroinstalacje OZE. Demokracja energetyczna, którą umożliwia nowe prawo, znaczy po prostu to, że rozwój zielonych miejsc pracy możliwy będzie wszędzie tam gdzie świeci słońce lub wieje wiatr i co najważniejsze istnieje wola obywateli do podjęcia nowej, przynoszącej dochody, aktywności. Stary schemat polegający na scentralizowaniu producentów energii będzie się powoli wyczerpywać. Miejsca pracy związane z OZE mogłyby powstać w każdej gminie, w każdej miejscowości. Mieszkańcy wsi mają zatem przed sobą perspektywę dodatkowych dochodów z działalności pozarolniczej. Nie mówiąc już o aktywizacji społecznej, sąsiedzkiej oraz lokalnej.

Przeczytaj artykuł:

Tym bardziej zdumiewa jednak stanowisko Ministerstwa Gospodarki, które już teraz, zamiast promować OZE, straszy obywateli, chcąc ich najwyraźniej zniechęcić do podjęcia nowej aktywności zarobkowej i obywatelskiej:

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

5. Skamielina roku została przyznana

Po raz drugi w historii Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej” przyznało anty-nagrodę dla osoby wyróżniającej się, w naszym pięknym zielonym województwie lubuskim, niezrozumiałymi działaniami na rzecz kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Za działania w roku 2013 SKAMIELINĘ ROKU otrzymała marszałek Elżbieta Polak - przypominamy uzasadnienie:

Lubuską Skamielinę Roku 2014 przyznano senatorowi Platformy Obywatelskiej Stanisławowi Iwanowi, którego poddaństwo wobec koncernu PGE jest powszechnie znane i niejednokrotnie wzbudzało oburzenie wśród mieszkańców regionu.

Niechlubne odznaczenie senator Iwan otrzymał za całokształt działań na rzecz interesów PGE i polityków PO, powiązanych z PGE - ze szczególnym uwzględnieniem głosowania za „poprawkami gazpromowskimi” w Senacie. Wbrew interesom mieszkańców województwa lubuskiego - bez jakiejkolwiek refleksji - wielokrotnie udzielał wywiadów, nie tylko lobbując na rzecz węgla, czy też przeciwko programowi PROSUMENT, ale często nawet przekazując nieprawdziwe informacje na temat tak zwanego „projektu GUBIN”.

6. Komentarz do wyroku w sprawie Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (WPZP)

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok w sprawie WPZP. Wyrok potwierdził nasze wcześniejsze stanowisko. Otóż, m.in., WPZP zawiera bardzo ogólne zapisy i nie ma w nim mowy o inwestycji pożytku publicznego jakim miałaby być budowa kopalni. Mowa jest jedynie o tym, że na terenie województwa znajdują się złoża węgla brunatnego.

Oznacza to, że Urząd Wojewódzki na wspólnym posiedzeniu Rady Miasta Gubin i gminy Gubin przedstawił nieprawdę, jakoby plan ten przewidywał inwestycję pożytku publicznego jakim jest kopalnia. Prawnicy z Fundacji Frank Bold już wtedy przedstawili stanowisko, które wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego tylko potwierdził.

Pełny komentarz do wyroku:

7. 25 kwietnia Łańcuch ludzi przeciwko kopalni węgla brunatnego w niemieckiej Nadrenii

Sprzeciw obywateli przeciwko kopalniom węgla brunatnego w Niemczech ma miejsce nie

tylko na terenie Łużyc, ale też w Nadrenii. Chodzi o plany poszerzenia kopalni Garzweiler. Organizatorzy chcą zakomunikować jasny przekaz – społeczeństwo nie chce kolejnej kopalni węgla brunatnego w Nadrenii. Tym bardziej, że już teraz znajduje się tam jedna z największych w Europie dziur:

Łużyckie inicjatywy z Niemiec zorganizowały autobus, którym będzie można dojechać na Łańcuch ludzi. Wydarzenie to ma mieć to samo przesłanie jak akcja, która miała miejsce na terenie Łużyc w sierpniu 2014. Liczy się oczywiście ilość ogniw w łańcuchu!

Przejazd na wydarzenie zorganizuje również Greenpeace Polska. Będziemy Państwa informować w tej sprawie na bieżąco.

Więcej informacji:

Wydawcy:

Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Zespół redakcyjny:
Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Radosław Gawlik (red. naczelny),
Janusz Szymański.

Pod Prąd

1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
więcej
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej