×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

7 kwietnia 2014
Pod Prąd
 

Pod Prąd: Informator lubuski 4 (11) / 2014

W numerze:

1. Wójt Ryszard Kowalczuk z Brodów opowiada o walce z chorobą
2. Oszczędności i samodzielność już teraz! Greenpeace Polska stawia baterie słoneczne na dachu szkoły w Chlebowie
3. PGE: trzeba zabezpieczyć złoża dla przedsiębiorców. A społeczność lokalna?
4. W elektrociepłowni Zielona Góra zakończyła się era spalania węgla
5. Gazeta Lubuska i Urząd Marszałkowski
6. Dlaczego kopalnia odkrywkowa stała się religią lubuskich polityków?
7. Radny Robert Paluch (PIS) zadaje niewygodne pytania
8. Kariera Marcina Jabłońskiego – z Urzędu Marszałkowskiego do PGE
9. Kontakty PGE z Wojewodą Lubuskim
10. Inwestor kopalni nie może partycypować w kosztach sporządzenia studium zagospodarowania przestrzennego gminy Brody
11. Spotkanie ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE"
12. Zapraszamy do udziału w „Łańcuchu ludzkim”

1. Wójt Ryszard Kowalczuk z Brodów opowiada o walce z chorobą

Wójt Kowalczuk, jako przeciwnik budowy kopalni, ma w lokalnej polityce ciężkie życie. Grupa radnych z Brodów zmieniła w ubiegłym roku front i, jako sojusznik PGE, zaciekle z nim walczyła.,. Wójt przeszedł szpitale i długotrwałą rekonwalescencję. Wrócił do pracy odmieniony przejściami. Warto przeczytać wywiad z człowiekiem wiernym zasadom.
Polecamy artykuł:
http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_80.jpg

2. Oszczędności i samodzielność już teraz!

Greenpeace Polska stawia baterie słoneczne na dachu szkoły w Chlebowie

Podczas gdy radni obradowali w sprawie wirtualnej, jak na razie, kopalni, to na dachu budynku szkoły w Chlebowie zostały zamontowane baterie słoneczne (ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu). Przyniosą  szkole 5 tys. złotych oszczędności rocznie. Instalację zamontował Greenpeace.
Jeżeli władze - zamiast na kopalnię - postawiłby na OZE, to powstałyby nowe miejsca pracy, a do tego oszczędności. W przeciwieństwie do radnych z gminy Brody, wójt Barski z Gubina wciąż nie wie, ile miejsc pracy mogłoby powstać dzięki planowanej kopalni węgla brunatnego. Pewne jest natomiast, że gdyby kopalnia powstała wiele miejsc pracy zostałoby utraconych. Plany budowy kopalni już dzisiaj odstraszają potencjalnych inwestorów.
Samorządowcom przypominamy o odpowiedzialności za region w perspektywie dłużej niż kadencja.
Zobacz materiał filmowy:
http://www.tvp.pl/tvp-regionalna/aktualnosci/gospodarka/greenpeace-przeciwko-powstaniu-kopalni-gubinbrody/14576823

3. PGE: trzeba zabezpieczyć złoża dla przedsiębiorców. A społeczność lokalna?

Samorządowcy z gminy Brody przekonują, że kopalnia przyniesie korzyści przede wszystkim mieszkańcom. Okazuje się jednak, że PGE zdaje się mieć w tej sprawie zgoła odmienne zdanie. Według Jacka Kaczorowskiego (prezesa zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.) relacje samorządów i inwestora wydobywającego węgiel, nie wspominając o mieszańcach, to „sprawa drugorzędna”. Jacek Kaczorowski z PGE apeluje o rozwiązanie problemu dotyczącego ochrony strategicznie ważnych złóż węgla brunatnego. Jego zdaniem najważniejsi są przedsiębiorcy zajmujący się wydobyciem i energetyką. Twierdzi również, że na terenie całej Polski przedsiębiorcy mają problem, ponieważ: „Samorządy lokalne nie mają obowiązku umieszczania w swoich planach zagospodarowania przestrzennego złóż surowców”. Obecne prawo najwyraźniej chroni obywateli. Żyjemy jednak w kraju , gdzie prawo jest stanowione, co oznacza, że może się  zmienić. Dlatego jako obywatele zainteresowani przyszłością regionu musimy patrzeć na ręce politykom i prezesom spółek takich jak PGE.
Polecamy protokół ze spotkania sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Energetyki i Surowców Energetycznych (nr 7) z 19 lutego 2014:
http://orka.sejm.gov.pl/zapisy7.nsf/0/240A600823BA6D77C1257C8A004F7C5B/%24File/0297407.pdf

4. Elektrociepłowia w Zielonej Górze nie czeka na kompleks energetyczny Gubin-Brody

Elektrownia Zielona Góra kończy z paleniem węgla. Teraz kotły będą opalane jedynie gazem ziemnym, a w razie konieczności olejem opałowym.
Cieszymy się, że w województwie lubuskim „era węgla” dobiega końca. Zwracamy jednak uwagę, że pozostanie przy konwencjonalnych nośnikach energii, takich jak gaz ziemny, oznaczać może zależność od państw, które prowadzą politykę niezgodną  z zasadami demokracji i poszanowania prawa międzynarodowego. Mamy nadzieję, że już wkrótce w urzędach Zielonej Góry i województwa lubuskiego rozpocznie się era odnawialnych źródeł energii.
Czytaj:
http://www.strefabiznesu.gazetalubuska.pl/artykul/zielonogorska-elektrocieplownia-pozegnala-sie-z-weglem

5. Gazeta Lubuska i Urząd Marszałkowski

Jak czytamy w blogu „Nad Wartą” największe gazety wydawane w województwie lubuskim są regularnie „zasilane” ze środków publicznych. To, że gazety walczą o przeżycie w dobie Internetu nie może być jednak usprawiedliwieniem tego,  że czerpią korzyści ze strony władz województwa. Oznacza to, że mamy powody powątpiewać w ich niezależność. Zdaniem autorów bloga: „Gazeta [Lubuska] ma powody do serwilizmu, bo tylko w 2013 roku została zasilona z Urzędu Marszałkowskiego kwotą blisko pół miliona złotych (445 tys.), a w przeciągu ostatnich trzech lat – zgodnie z danymi służb podległych marszałek E. Polak – prawie 2 milionami złotych”. Warto dodać, że według autorów bloga, co potwierdzają nasze informacje, wynagrodzenie otrzymali również doradcy, konsultanci i kilka innych redakcji, a wśród nich …były rzecznik Urzędu Marszałkowskiego i „doradca” ds. PR Robert Gromadzki. Wiemy też, że pan Gromadzki doradza również PGE Gubin Spółka z o.o. w sprawie promocji kopalni węgla brunatnego...
Ocenę tej sytuacji zostawiamy czytelnikom „Pod prąd”
Zobacz:
http://nadwarta.blogspot.com/2014/03/niezaleznosc-mediow-po-lubusku.html

6. Dlaczego kopalnia odkrywkowa stała się religią lubuskich polityków?

a) Najstarszy poseł w Sejmie – Józef Zych (PSL)
Poseł Zych jest politykiem, który ma swoje zdanie. W rozmowie w Radiu Zachód powiedział, że zdaje sobie sprawę z różnorodności głosów na pewne tematy. Jednakże w kwestii kopalni, jego zdaniem, rozwiązanie jest jedno i ma być uzgodnione „przez ludzi myślących”. Zych twierdzi: „Wszyscy, którzy myślą, wiedzą co jest najlepsze dla województwa”. I dalej: „Żądamy wpisania kopalni do programu rządowego”. Zdaniem posła Zycha sprzeciw wobec kompleksu energetycznego to nieporozumienie. Twierdzi też, że trzeba ludziom wytłumaczyć, że węgiel jest najlepszy, a jeżeli mają inne zdanie, to się mylą. Według posła istnieje, jak to ujął „silne lobby spoza województwa”, które umacnia postawy sceptyczne. Poseł Zych zapowiada publicznie, że wezwie na „dywanik” zarząd PGE w obecności wicepremiera, aby "żądać wprowadzenia do programu i realizacji" przez rząd budowy kopalni i elektrowni w Gubinie-Brodach.
Czy nie słychać w tym pewnej religijnej, wręcz fanatycznej argumentacji? Zdaniem posła Zycha jest tylko jedna prawda i szansa dla województwa – kopalnia. Ci, którzy nie wierzą – błądzą. Poza tym można odnieść wrażenie, że poseł stoi na stanowisku, że nie ma dwóch równorzędnych punktów widzenia: jest jedna prawda, a reszta to herezje. Wszelki sceptycyzm wzmacniają wrogie siły spoza województwa. Jeżeli poseł definiuje „województwo” jako Lubuski Urząd Marszałkowski i swoje biuro poselskie, to przyznajmy mu rację! I rozumiemy dlaczego starszy pan nie pojawia się na terenie gmin Gubin i Brody, gdzie jest zbyt wiele osób, które mogłyby zagrozić jego wierze. 
Posłuchaj audycji w Radiu Zachód:
http://www.zachod.pl/radio-zachod/gosc-radia-zachod/jozef-zych-posel-psl-27/

b) Marszałek Elżbieta Polak (PO) - osoba głęboko wierzącą w kopalnię odkrywkową
Z relacji XLVI Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego wiemy, że pani Marszałek Polak nadal wierzy w kompleks energetyczny. Na jakiej podstawie? Marszałek Polak mówi: „Sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawia, że sprawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego będą zyskiwały na znaczeniu zarówno w naszym kraju jak i na forum Unii Europejskiej. To oznacza, że na znaczeniu zyska także sprawa budowy kompleksu energetycznego w naszym województwie”. Pani Marszałek stara się, ale widocznie nie wie, że nie można cyklicznie otrzymywać anty-nagrody w postaci „Skamieliny Roku”. Są przecież także inni, oddani  odkrywce Lubuszanie, jak senator Iwan, redaktor Baług, redaktor Makowska, czy poseł Bukiewicz. Ich działania również zasługują na wyróżnienie.

c) Rada powiatu Krosno Odrzańskie – kopalniani ateiści!
Zachwiana została WIARA w inwestycje węglowe radnych powiatu Krosno Odrzańskie, którzy planowali podjąć uchwałę popierającą powstanie kompleksu energetycznego Gubin-Brody. Jednak po wystąpieniach wójtów: Zbigniewa Barskiego i Ryszarda Kowalczuka oraz przedstawicieli Stowarzyszenia „NIE KOPALNI ODKRYWKOWEJ” i PGE Gubin, podczas marcowej sesji nie podjęli spornej uchwały. Gratulujemy Radnym rozwagi i odwagi!

Przecztaj reportaż z posiedzenia rady powiatu zamieszczony w Gazecie Tygodniowej:
http://eko.org.pl/imgturysta/image/odkrywki/glosa/85.jpg

7. Radny Robert Paluch (PIS) zadaje niewygodne pytania

Radny Robert Paluch, przewodniczący Komisji Gospodarczej Sejmiku Lubuskiego napisał interpelację, w której z niepokojem pyta co dla mieszkańców oznacza ochrona złoża w trzech lubuskich gminach? Dziękujemy Panu Radnemi i cieszymy się, że są w naszym województwie politycy, dla których los mieszkańców jest ważny i nie traktują nas jako zbędnego dodatku do surowców naturalnych i złóż.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią interpelacji:
http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_81.jpg

8. Kariera Marcina Jabłońskiego – z Urzędu Marszałkowskiego do PGE

Marcin Jabłoński był już: wiceburmistrzem Słubic, wicewojewodą gorzowskim, prezesem Zakładu Energetyki Cieplnej w Słubicach, starostą słubickim, marszałkiem województwa lubuskiego, prezesem szpitala w Słubicach, wojewodą lubuskim i podsekretarzem stanu w MSW. Były marszałek, wojewoda, a ostatnio podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych został teraz prezesem warszawskiej spółki Exatel.
Spółka działa od 1993 r. Właścicielem ponad 99 proc. akcji Exatel jest państwowa spółka PGE. Informacja z Gazety Lubuskiej przedstawia jeden z powodów, dla których warto realizować się jako polityk.
„Karuzela, karuzela..” śpiewała już w latach 60-tych Maria Koterbska. Nie wiedziała czego ilustracją będę słowa tej piosenki.
Posłuchajcie: www.youtube.com/watch?v=w9Al46cp3II&feature=kp
Przeczytaj: Exatel.http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140309/POWIAT11/140309457

9. Kontakty PGE z Wojewodą Lubuskim

Fundacja Frank Bold wystąpiła do Wojewody Lubuskiego z zapytaniem, czy i kiedy odbywał spotkania z przedstawicielami spółek z grupy kapitałowej PGE (przypominamy - to PGE Gubin Sp. z o.o.  planuje budowę kompleksu energetycznego w tym regionie), a także prosiła o przesłanie korespondencji dotyczącej tych spotkań. Wojewoda stwierdził, że ani spotkania, ani wymiana korespondencji nie miały miejsca. Zapomniał jednak, że informacje o niektórych spotkaniach były publikowane na stronie internetowej lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Polecamy sprawozdanie:
http://www.eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=2&kat=13&art=140

10. Inwestor kopalni nie może partycypować w kosztach sporządzenia studium zagospodarowania przestrzennego gminy Brody

Po raz kolejny radni w Brodach i niektórzy dziennikarze minęli się z prawdą próbując oskarżać Wójta Gminy Brody Ryszarda Kowalczuka, że nie chciał brać pieniędzy od inwestora na sporządzenie studium. Dlaczego? Komentarz prawników dotyczący możliwości finansowania studium jest bardzo jasny i czytelny.
Zachęcamy do lektury:
http://www.eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=5&kat=17&art=141

11. Spotkanie ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE"

12 marca 2014 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE". Na spotkanie przybyli członkowie z kilku województw. Omawialiśmy dotychczasowe sukcesy, przygotowywaliśmy plany na przyszłość. Podczas spotkania mieliśmy szansę wymiany doświadczeń z regionów. Okazało się, że osoby działające dla dobra publicznego i ochrony środowiska spotykają się z szykanami, a, co gorsza, z dotkliwą wręcz podejrzliwością sąsiadów i władz lokalnych, czy nawet służb przeznaczonych do ochrony bezpieczeństwa społeczeństwa. Paradoksem jest, że właśnie jednym z celów Koalicji jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i zdrowia polskich obywateli. Zwracamy uwagę na koszty zdrowotne spalania węgla. Najwyraźniej lobby, które nie zgadza się na energetykę rozproszonąi obywatelską czuje się bezkarnie. A może jest wspierane przez sam aparat władzy?

12. Zapraszamy do udziału w „Łańcuchu ludzkim”

Greenpeace organizuje na terenie gmin Gubin i Brody oraz po stronie niemieckiej akcję „Łańcuch Ludzki”, barwny protest  10 tysięcy osób, które połączą miejsca planowanych odkrywek po obu stronach granicy - w Polsce i Niemczech. Akcja odbędzie się 23 sierpnia br.. „Łańcuch ludzki” to działanie, w którym ludzie trzymają się za ręce protestując przeciwko niszczeniu stron rodzinnych przez kopalnie węgla brunatnego. Przyłącz się i Ty!
Przeczytaj artykuł:
http://eko.org.pl/imgturysta/image/odkrywki/glosa/86.jpg

Wydawcy:

Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Zespół redakcyjny:
Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Dorota Prugar-Wasielewska,
Radosław Gawlik (red. naczelny),
Janusz Szymański

artykuł: NIe jest tego warta

min

http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_80.jpg

skan zapytania

min

http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_81.jpg

Greenpeace Polska montuje baterie słoneczne w Brodach

Dyskutowali o kopalni

min

Ekolodzy zjadą do Gubina, zrobią żywy łańcuch z ludzi.

min

Pod Prąd

    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka (...)
czytaj całość
    1. Wyrok WSA w sprawie Turowa – wstrzymanie decyzji środowiskowej     2. Turów głównym punktem kampanii wyborczej partii PIS     3. (...)
czytaj całość
więcej
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
2014-12-21
Informator Lubuski "Pod Prąd"
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej