×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 grudnia 2014
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator lubuski 13 (20) / 2014

Pod Prąd - Informator lubuski 13 (20) / 2014

  1. Wygraliśmy!!! Wyniki wyborów samorządowych w gminach Gubin i Brody w województwie lubuskim
  2. Górą zdrowy rozsądek i wiedza
  3. Wstrząsy koło Bełchatowa – koszty zewnętrzne kopalni odkrywkowych
  4. Kontrakt Terytorialny – kolejna kiełbasa wyborcza - niczego nie przesądza
  5. Konferencja klimatyczna ONZ w Limie
  6. Kopalnie w Niemczech do rozdania?
  7. PGE Gubin znika

1. Wygraliśmy!!! Wyniki wyborów samorządowych w gminach Gubin i Brody w województwie lubuskim

Wygraliśmy!
Wygrał zdrowy rozsądek i umiłowanie Ziemi Ojczystej.
Przedstawiamy wyniki wyborów na wójtów:

  1. Wójt Ryszard Kowalczuk w gminie Brody otrzymał 724 głosy, a Benedykt Szafrański 609.
  2. Wójt Zbigniew Barski w gminie Gubin otrzymał 1440 głosów, a Jacek Czerepko 1250.

Cieszymy się także, że na przewodniczącą rady gminy Gubin została wybrana Dorota Prugar-Wasielewska, prezeska Stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej” (która, po wyborze na to stanowisko, by nie być posądzaną o stronniczość, zrezygnowała z prezesowania Stowarzyszeniu). Ta mądra i odważna kobieta, komunikatywna i znająca problematykę prawną doskonale nadaje się do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji.

Ponadto do rady powiatu żarskiego wszedł Edward Bojko, zadeklarowany przeciwnik kopalni odkrywkowej, który otrzymał 389 głosów. Kolejny dowód, że warto dbać o interesy mieszkańców i angażować się społecznie.

Jeżeli chodzi o wyniki wyborów do sejmiku - w gminie Brody najwięcej głosów zdobyła Anna Dziadek - przeciwniczka brnięcia w gospodarkę węglową.

Zażartą walkę stoczyli przeciwnicy i zwolennicy przygranicznych odkrywek o miejsca w radach gmin. O ile entuzjaści planowanej przez PGE inwestycji zdobyli większość w radzie gminy Brody, to już w przypadku wyborów wójta tej gminy ponieśli zdecydowaną porażkę. Z obecnym wójtem Ryszardem Kowalczukiem przegrał zwolennik budowy kompleksu energetycznego Benedykt Szafrański. Ekologom i miejscowym stowarzyszeniom sprzeciwiającym się planom wydobywania węgla brunatnego jeszcze lepiej poszło w gminie Gubin. Tutaj wójt Zbigniew Barski pokonał prokopalnianego Jacka Czerepko, kandydata PSL. Wójt Barski ma teraz większość w radzie - 9 z 15 radnych.

Kampania wyborcza była ciężka, ale też brudna – dokładnie tak jak węgiel brunatny. Kopalniani kandydaci dysponowali o wiele większym budżetem i wsparciem władz województwa, większości mediów oraz wielu lokalnych polityków.

Najważniejsze jednak, że większość mieszkańców rozumie, jak wielkim zagrożeniem są kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Udowodnili, że nie da się nimi manipulować poprzez pustą propagandę o wirtualnych "tysiącach miejsc pracy i milionach wpływów do budżetu". Dostrzegli nieczyste intencje anonimów i fałszywych profili na portalach społecznościowych. Dzisiaj można stwierdzić, że w gminach Gubin i Brody tworzy się prawdziwe społeczeństwo obywatelskie, dostrzegające nie tylko obłudę władz województwa, ale i sprzeciwiające się marnowaniu środków publicznych na komercyjne PLANOWANIE inwestycji węglowych, z których wycofuje się praktycznie cała Europa.

Lubuskim komentatorom trudno jest wytłumaczyć wynik wyborów, bo od kilku lat lokalne media głosiły wszem i wobec, że „Wszyscy są ZA!”. Po raz kolejny okazuje się, że kupowanie badań opinii społecznej na lokalnym uniwersytecie, na zlecenie inwestora, to pomysł rodem z innego ustroju. Wynik wyborów w gminach Gubin i Brody to kompromitacja Uniwersytetu Zielonogórskiego, władz województwa i championa energetycznego PGE. Prawda jednak się obroniła, ale kiedy lobbyści kopalniani pogodzą się z faktem, że społeczeństwo, w XXI wieku, nie popiera już produkcji energii poprzez wydobywanie i spalanie węgla brunatnego?

Redakcja

Zobacz:

2. Górą zdrowy rozsądek i wiedza

"Znając starania wójtów gmin Brody i Gubin, Ryszarda Kowalczuka i Zbigniewa Barskiego wspieramy ich działania na rzecz rozwoju ich gmin. Dziś, w XXI wieku, najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i tworzenie nowych miejsc pracy są inwestycje w efektywność energetyczną i rozproszone, odnawialne źródła energii" – napisali w swoim poparciu przed drugą turą wyborów znani naukowcy: prof. Ludwik Tomiałojć, prof. Jan Popczyk i dr Michał Wilczyński.

Cały list:

3. Wstrząsy koło Bełchatowa – koszty zewnętrzne kopalni odkrywkowych

W poprzednich wydaniach „Pod prąd” zwracaliśmy Państwa uwagę na koszty zewnętrzne płacone przez mieszkańców Łużyc po stronie niemieckiej. Mowa była o burzach piaskowych, które zdarzają się nie tylko na pustyniach, ale też na przesuszonych, pozbawionych roślinności otwartych terenach.

Przykładem takich miejsc są tereny kopalniane. Burze piaskowe mogą być niebezpieczne dla życia, powodują problemy komunikacyjne oraz utrudnienia w dostawie elektryczności. Zwolennicy metody odkrywkowej powinni wziąć sobie do serca fakt, że zgadzając się na XX-wieczną metodę produkcji energii wiążącą się z emisją nie tylko CO2, ale również toksycznych związków chemicznych oferują społeczeństwu takie zdarzenia jak burze piaskowe, brak wody w studniach, zanieczyszczenie rzek - m.in. związkami żelaza.

Okazuje się jednak, że to nie wszystkie koszty zewnętrzne generowane przez kopalnie. Otóż w Kleszczowie, tak chętnie odwiedzanym przez zwolenników kopalni, zatrzęsła się ziemia. Jedna z mieszkanek napisała: "W Kleszczowie około godz. 17.30 dość mocno zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie było na tyle silne, że zaczęły ruszać się meble. Wszystko trwało około 15 sekund". Siła wstrząsów oceniana jest na 4,3 w skali Richtera, a hipocentrum (ognisko trzęsienia) znajdowało się na głębokości 10 km.

W obliczu tego zdarzenia dość charakterystyczne wydają się komentarze specjalistów. Widać w nich bowiem „wąskie” spojrzenie na sprawę. Ocenia się mianowicie, że to przyczyny „naturalne” spowodowały wstrząsy. No tak, ostatecznie kwaśnych deszczy, które z nieba spadają na powiat żarski też nikt (człowiek) przecież z góry nie leje, ale to nie oznacza, że są spowodowane przez samą przyrodę (powstają w powietrzu w wyniku reakcji m.in. tlenków siarki i azotu emitowanaych z elektrowni opalanych węglem z parą wodną zawartą w powietrzu). Wstrząsy zostały, co prawda, wywołane ruchami litosfery, ale przyczyniło się do tego górnictwo odkrywkowe, czyli człowiek, a dokładnie konkretna firma PGE i niezmienna polityka energetyczna polskiego rządu. O tym wszystkim decydują ludzie!

Również informacje na temat osób poszkodowanych są typowe dla urzędniczej mentalności. Nie ma poszkodowanych, bo nikt nie został ranny, nikt nie został przewieziony do szpitala, nie interweniowała też straż pożarna.

Po raz kolejny podkreślamy – poszkodowanym można być również psychicznie! Co więcej człowiek może się czuć przerażony nie tylko dlatego, że stanął w obliczu niebezpieczeństwa, ale że może się go spodziewać w przyszłości.

Dajemy to pod rozwagę zwolennikom kopalni odkrywkowych.

4. Kontrakt Terytorialny - kolejna kiełbasa wyborcza niczego nie przesądza

14 listopada 2014 r. przez przedstawicieli rządu oraz województwa lubuskiego podpisany został Kontrakt Terytorialny. Jest to forma umowy między władzami centralnymi i regionalnymi dotycząca realizowania działań w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Określa się w nim obszary wsparcia oraz priorytety inwestycyjne, a także zasady współpracy.

Po lekturze tego dokumentu, dziwić może entuzjastyczny tytuł artykułu w Gazecie Regionalnej - https://drive.google.com/file/d/0Bz7DuJOjlapAY0ZUSXNlVG1raW8/view?pli=1. Już na wstępie można przeczytać, że: "Kopalnia i elektrownia w gminach Gubin i Brody coraz bliżej. Zgoda gmin nie jest potrzebna do ich realizacji." Trudno jest jednak doszukać się tak jednoznacznych stwierdzeń w tekście Kontraktu. Wręcz przeciwnie, kompleks wydobywczo-energetyczny w gminach Gubin i Brody, wspomniany jest tylko w kontekście budowy infrastruktury drogowej i to jeszcze jako priorytet warunkowy, zgłoszony przez samorząd. Priorytet warunkowy oznacza, że będzie on zrealizowany pod warunkiem uzyskania finansowania. W przypadku infrastruktury drogowej zależy ono od negocjacji Programu finansowania z Komisją Europejską. Jest to wyraźnie wskazane w tabeli na stronie 14.

Wydaje się więc, że teza postawiona w artykule nie ma związku z podpisaniem Kontraktu Terytorialnego. W sprawie budowy kompleksu toczy się ciągle proces administracyjny w sprawie uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz postępowania sądowe, w których gminy, na czele z Wójtami, starają się o uwzględnienie głosu społecznego. Sama treść artykułu jest więc kolejnym oświadczeniem ze strony PGE Gubin Sp. z o.o. w sprawie planów spółki, w żaden sposób nie zmieniającym stanu prawnego procesu inwestycyjnego.

Tomasz Włodarski, Fundacja Frank Bold

Więcej na ten temat można znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego - LINK WWW

Cały tekst Kontraktu dla województwa lubuskiego - https://drive.google.com/file/d/0Bz7DuJOjlapAVHNkLU50ekNoSzA/view?pli=1

5. Konferencja klimatyczna ONZ w Limie

1 grudnia rozpoczęła się w Limie, stolicy Peru, Konferencja Klimatyczna ONZ - COP20, od której efektów w dużym stopniu zależy czy rok 2015 (COP 21 w Paryżu) będzie punktem zwrotnym w światowym porozumieniu klimatycznym, które dziś, po martwym Protokole z Kioto (1997 r.), nie ma prawnie wiążacych podstaw.

Jeśli chcemy ograniczyć wzrost temperatury do 2°C, tak by koszt transformacji był możliwy do zaakceptowania, musimy między rokiem 2010 a 2050 ograniczyć światowe emisje o 40-70 proc., a do 2100 emisje muszą spaść do zera. Jeżeli zmian klimatu nie uda się ograniczyć koszty gospodarcze i społeczne okażą się znacznie wyższe niż koszt zmniejszania emisji.

Przeczytaj artykuły:

6. Kopalnie w Niemczech do rozdania?

Polecamy kolejne wydanie „Węgla Łużyckiego”, które dedykujemy szczególnie nowym władzom woj. lubuskiego. Czytajcie Drodzy Politycy PO. PiS, PSL i uczcie się na błędach zachodniego sąsiada!

Jak pisze magazyn SPIEGEL z 10 listopada (s. 14) wschodnioniemiecki przemysł węglowy stanął przed ogromnym ryzykiem finansowym. Wartość elektrowni i kopalni na terenie Łużyc, jaką można by uzyskać przy sprzedaży, „w wielu przypadkach może osiągnąć granicę darowizny”.

7. PGE Gubin znika

Spółka celowa PGE Gubin, która miała przygotować inwestycję przy polsko-niemieckiej granicy, przestaje istnieć. Jej zadanie przejmie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. „Wybory samorządowe wygrali przeciwnicy gospodarki rabunkowej, ale aż tak błyskawicznej reakcji koncernu PGE nikt się nie spodziewał” - komentuje Anna Dziadek, przewodnicząca Stowarzyszenia "Nie Kopalni Odkrywkowej".
Cały tekst:

Wydawcy:

Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Zespół redakcyjny:

Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Radosław Gawlik (red. naczelny),
Janusz Szymański.

Pod Prąd

    1. Raport Instratu – Kompleks Turów będzie stopniowo wygaszany     2. Zalewanie wyrobisk w Wielkopolsce  – nieporozumienia na (...)
czytaj całość
1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-28
Pod prąd marzec 2024
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej