×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

13 listopada 2014
Pod Prąd
 

Pod Prąd - Informator lubuski 11 (18) 2014

  1. Z ostatniej chwili (!) - Anna Dziadek wygrała w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze
  2. Kwadratura koła: Ochrona zdrowia i budżetu w Polsce a model węglowego rozwoju Polski – konferencja w Sejmie
  3. Urząd Marszałkowski działa na rzecz inwestycji PGE
  4. Trzeba się spieszyć, bo technologia może nas wyprzedzić
  5. Po stronie niemieckiej kopalnie pochłonęły już 136 miejscowości
  6. Wiatr ze Szwecji – Vattenfall sprzeda kopalnie i elektrownie w Niemczech?
  7. Transgraniczne połączenia energetyczne
  8. Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle! - wywiad z Anną Dziadek

1. Z ostatniej chwili (!) - Anna Dziadek wygrała w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze

Dzisiaj (13-go listopada 2014) sąd zakazał zwolennikom kopalni rozpowszechniać

nieprawdziwe informacje i wydał postanowienie w sprawie z wniosku Anny Dziadek, która poddała pod ocenę sądu artykuł "Wszyscy są za", opublikowany w piśmie "Zmieńmy Brody - druk ulotny Stowarzyszenia Zmieńmy Razem Gminę Brody", z października 2014 r.

W wyżej wspomnianym artykule autor, podpisujący się pseudonimem Tomasz Biały (był to także pseudonim Bolesława Bieruta), sugeruje, iż pani Anna Dziadek, zdeklarowana przeciwniczka kopalni odkrywkowej i elektrowni, zmieniła swoje przekonania, a to nieprawda i publikacja narusza jej dobre imię.

Komentarz i postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem znajdziesz tutaj:

2. Kwadratura koła: Ochrona zdrowia i budżetu w Polsce a model węglowego rozwoju Polski - konferencja w Sejmie

Pod takim tytułem 4 listopada br. odbyła się w Sejmie już druga (pierwsza odbyła się w kwietniu 2012) konferencja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. Konferencji patronowali posłanka Anna Grodzka, Partia Zieloni (reprezentowana zarówno przez panią posłankę, jak i Agnieszkę Grzybek – współprzewodniczącą Partii Zieloni) oraz Zespół Parlamentarny Zrównoważonego Rozwoju Społecznego “FAIR”.

Relacja:

Na zakończenie uczestnicy konferencji w Apelu do premier Ewy Kopacz - lekarki, zwrócili się o uwzględnienie w profilaktyce i polityce rządu działań na rzecz radykalnej poprawy jakości powietrza, którym oddychają wszyscy obywatele - dorośli i dzieci, łącznie z rządem.

Apel:

3. Urząd Marszałkowski działa na rzecz inwestycji PGE

28 października 2014 odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Zespołu ds. gospodarczego wykorzystania kopalin w woj. lubuskim. Na spotkaniu w sali senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego oprócz władz samorządu wojewódzkiego byli również przedstawiciele władz Uniwersytetu i firm energetycznych. Można się domyśleć, że zebrani nie tyle dyskutowali, ile utwierdzali się w przekonaniu, że węgiel brunatny to jedyna szansa rozwoju dla województwa lubuskiego. Na konferencję, niestety, nie zaproszono innych podmiotów, dla których sprawy energetyki są bliskie – np. przedstawicieli ogólnopolskiej koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” czy stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej”. Stąd nie dziwi nas, że na konferencji, jak słuchamy w materiale filmowym, mówiono głównie o budowie „kompleksu energetycznego Gubin-Brody”.

Po posiedzeniu marszałek Polak udzieliła wywiadu.

Nie bez powodu marszałek Polak we wnioskach z konferencji mówi nie tyle o tym, jaka jest strategia energetyki w województwie lubuskim, ale o harmonogramie działania inwestora - PGE. „Wszystkie te plany przekonują nas, że działamy na rzecz utworzenia kompleksu energetycznego Gubin-Brody”. Pani marszałek chyba się zagalopowała i zapomniała o cnocie jaką jest dyplomacja. A może w końcu powiedziała prawdę? Że Urząd Marszałkowski działa na rzecz utworzenia inwestycji, za którą stoi PGE? Dotychczas mówiła o rozwoju regionu. Teraz wyraża się wprost – działamy na rzecz kompleksu. Szybko dodała jednak, że „wokół kopalni powstaną miejsca pracy w sferze usługowej”. Jakie to miejsca pracy, nie dodała. Możliwe, że chodzi o ochronę i dowóz pizzy.

Marszałek mówiła też o zmianach w regionie, o przekształceniu miejsc zaniedbanych, popegeerowskich. Nazywała to „strategiczną interwencją”. Jaki polityczno-poprawny eufemizm! W końcu stwierdzenie, że miejscowości te zamienią się w dziurę już nie brzmi tak przekonująco.

Wypowiedź posła Czerwińskiego była z kolei przykładem totalnego chaosu komunikacyjnego. W zasadzie trudno zrozumieć o co chodzi. Do tego podawał nieprawdziwe stwierdzenia, bo Komisja Europejska z pewnością nie ma na celu oparcia bezpieczeństwa energetycznego na węglu brunatnym!

Co zatem oferuje nam PGE i Urząd Marszałkowski – OBIETNICE 3 tys. miejsc pracy w samej kopalni oraz nowe drogi. Ile miejsc pracy zostanie utraconych, ile miejscowości przestanie istnieć, tego nie powiedziano. Nie wspomniano także o Agencji Nieruchomości Rolnej, która już dziś uniemożliwia powstawanie miejsc pracy. To wszystko przez nieistniejącą jeszcze kopalnię.

http://lubuskie.pl/news/16146/27/Rozmowy-o-lubuskim-potencjale-energetycznym

4. Trzeba się spieszyć, bo technologia może nas wyprzedzić

Marszałek Polak wygląda na osobę pewną siebie. Jej mowa ciała może jednak mylić. Podejrzewamy, że gdzieś w środku skumulowany jest lęk. Do Pani marszałek najwyraźniej dochodzą nowinki ze świata i chyba zdaje sobie sprawę, że technologia produkcji energii, którą lobbuje jest przestarzała. Nie żyjemy na końcu świata, ale w centrum Europy, po sąsiedzku z Niemcami, gdzie do 2012 roku udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł z 3,8% do 12,7%, natomiast w zużyciu energii elektrycznej – z 6,2% do 23,6%.

Okazało się, że na spotkaniu w Zielonej Górze pewni siebie parlamentarzyści sami sobie strzelili w stopę. Ich pewność siebie nie ma raczej oparcia w faktach. Ale raczej w myśleniu życzeniowym. Pewność inwestycji i jej opłacalność uzasadniona jest tym, że władze chcą widzieć sprawę w sposób wybiórczy.

Podczas spotkania czar prysł. Poseł Czerwiński sam przyznał, że koszty tej gigantycznej inwestycji poniosą – odbiorcy energii. A jeśli doliczymy tylko część kosztów zewnętrznych to te koszty też będą gigantyczne!

Z kolei zapytana o pośpiech i nadmierną pewność co do przyszłości inwestycji marszałek Polak powiedziała wprost: „Mamy bogate złoża, które chcemy eksploatować. To nie tak, że jesteśmy niecierpliwi, chcemy szybko po nie sięgać, bo za chwilę ktoś wymyśli w NASA wynalazki, które zastąpią obecne technologie wydobycia”. Czy to argumentacja godna głowy województwa?

Przypominamy ludowe porzekadło – co nagle, to po diable. Biorąc pod uwagę krótkowzroczność niektórych obywateli może warto je zmienić na: „Co nagle, to po Polaku?”

5. Po stronie niemieckiej kopalnie pochłonęły już 136 miejscowości

Polscy zwolennicy kopalni odkrywkowych przekazują często dość "różową" historię przeznaczania niemieckich wsi pod kopalnie węgla brunatnego. Wieś Horno nie jest jedyną miejscowością, której nie ma już na mapie Łużyc. Zniszczonych wsi po stronie niemieckiej jest już 136! Polecamy artykuł na temat miejsc, których już nie ma i smutku jaki pozostał w ludzkich sercach.

6. Wiatr ze Szwecji – Vattenfall sprzeda kopalnie i elektrownie w Niemczech?

Szwedzki koncern Vattenfall przeanalizuje możliwości sprzedaży kopalń węgla brunatnego i elektrowni nim opalanych, które ma w Niemczech. To efekt decyzji rządu szwedzkiego, nakazującemu Vattenfallowi skoncentrowanie się na odnawialnych źródłach energii.

Przeczytaj:

7. Transgraniczne połączenia energetyczne

W kontekście spotkania grupy parlamentarnej w Zielonej Górze w sprawie energetyki warto omówić pokrótce problem przesyłu energii między Niemcami a Polską.

Obecnie, ze względu na przestarzałą sieć przesyłową po stronie Polski wprowadza się ograniczenia przepływu prądu z Niemiec. Nadwyżki w Niemczech pochodzą głównie z produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii. Jak czytamy w Węglu Łużyckim „ 6 czerwca 2014, według statystyki Agora-Online-Statistik, był dniem o największej produkcji energii słonecznej. O godzinie 13 aż 24,2 gigawaty prądu produkowanego ze słońca wpłynęło do sieci, co odpowiadało mocy 20 elektrowni atomowych. Z kolei 11 maja, według „Agorameter“, energia produkowana ze słońca, wody, wiatru oraz biomasy dała 44 gigawaty prądu, co odpowiada 75 proc. całkowitego zużycia prądu w Niemczech”. Podobne zdarzenia, ze względu na wydolność sieci energetycznej, doprowadziły do zjawiska jakim jest negatywna cena prądu. Zagraniczni nabywcy dostali prawie 6 centów za kilowatogodzinę, jeżeli tylko przyjęli prąd.

Politycy, którzy wzięli udział w spotkaniu z Zielonej Górze rozważali możliwość sprzedaży polskiego prądu produkowanego z węgla brunatnego do Niemiec. W Niemczech zdarzają się jednak sytuacje kiedy prądu jest w sieci za dużo i trzeba go wtedy oddać na zewnątrz dopłacając do tego! Czy w sytuacji wolnego rynku będzie się komuś w Niemczech opłacało kupowanie prądu z Polski?

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech opłacałaby się raczej budowa inteligentnych i „elastycznych” sieci przesyłowych. W Niemczech „prąd z farm wiatrowych w drodze do odbiorców w południowych landach przepływa przez polskie i czeskie sieci energetyczne. Sytuacja ta zagraża bezpieczeństwu systemu sieci energetycznej w Polsce oraz oznacza zablokowanie możliwości handlu energią elektryczną”. Przeciążenie sieci w Niemczech, a następnie przepływ prądu nadwyżkowego do Polski, przeciąża polską sieć w wyniku czego trzeba krótkoterminowo wyłączać produkcję prądu z elektrowni.

Dowiedz się więcej:

8. Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle! - wywiad z Anną Dziadek

Dlaczego, po trzech latach pobytu w Berlinie, wróciła Pani do Polski?

- Wróciłam na Dolne Łużyce do domu, w którym mieszkali moi pradziadkowie. Domu z historią nie można zostawić, ale powodów było więcej. Oboje z mężem dostaliśmy pracę w polsko-niemieckich projektach w Gubinie-Guben. Chciałam również, aby dzieci nadrobiły braki w polszczyźnie. Urodzone w Poznaniu, wychowywane między Berlinem, Wrocławiem i Łużycami - są dwujęzyczne i otwarte na świat, tak jak większość mieszkańców przygranicznych powiatów. Córka uczęszcza do gimnazjum w Neuzelle, syn do szkoły podstawowej w Brodach. Przygraniczne położenie daje bardzo duże możliwości rozwojowe dzieciom i zawodowe rodzicom. Nie wyobrażamy sobie naszego życia gdzie indziej.

Przeczytaj cały, bardzo interesujący wywiad:

Wydawcy:

Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Zespół redakcyjny:

Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Dorota Prugar-Wasielewska,
Radosław Gawlik (red. naczelny),
Janusz Szymański.

Pod Prąd

    1. Raport Instratu – Kompleks Turów będzie stopniowo wygaszany     2. Zalewanie wyrobisk w Wielkopolsce  – nieporozumienia na (...)
czytaj całość
1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-28
Pod prąd marzec 2024
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej