×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

25 listopada 2016
info
 

Newsletter 10/2016

Motto:

"Słowa ‘czyńcie sobie ziemię poddaną’ należy rozumieć właściwie, nie jako bezlitosną eksploatację natury, lecz jako przyjęcie odpowiedzialności".

ks. prof. Waldemar Chrostowski,

 

konferencja "Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato si"

Sejm RP, październik 2016

 

Energia dla Klimatu, październik 2016

 

W tym numerze m.in.o lobbystycznym amoku, który ogarnął parlamentarzystów ścigających się gdzie
( w Złoczewie czy w Gubinie-Brodach) powstanie wielka dziura – odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Ponadto w numerze o "ambitnym sprzeciwie" prezydenta Dudy wobec papieskiego przesłania ws. rezygnacji z energetyki opartej o eksploatację paliw kopalnych, o kosztownym fiasku atomowych ambicji Bułgarii,
o ciągle fatalnym polskim powietrzu i próbach jego naprawy, o końcu polskiego snu o łupkowej potędze,
o kolejnym nowatorskim pomyśle Elona Muska – dachówkowych panelach słonecznych.
A także o skutecznej transformacji gdańskiej stoczni – teraz wiodącego, światowego producenta wież wiatrowych, o ciągłym postępie w tworzeniu efektywnych zasobników energii oraz o tym dlaczego „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju w niewielkim stopniu współgra z polityką klimatyczną.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

"Raport o kosztach zewnętrznych kopalni i elektrowni ZE PAK S.A." - w radiu TOK FM

(źródło: audycje.tokfm.pl)

Bardzo ciekawa audycja w radiu TOK FM. Komentują Jakub Gogolewski – autor raportu,
Łukasz Adamkiewicz i dr Benedykt Pepliński – dobre, przekonujące argumenty poparte liczbami.
Naprawdę warto posłuchać.

 


cały Raport:

 

 

Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję

(źródło: energetyka.wnp.pl)

PGE GiEK potwierdziła, iż jest zainteresowana realizacją inwestycji na złożu "Gubin 2" i liczy, że uzyska koncesję na wydobycie w III kw. 2017 roku - podało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.

 

 

ale:

 

zdaniem Roberta Maja z Haitong Banku:

Budowa kompleksu wydobywczo-energetycznego w Gubinie przez PGE jest bardziej prawdopodobna niż realizacja projektu jądrowego. – Większe są na to szanse nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także ze względu na większe poparcie polityczne dla inwestycji w węglowe projekty – argumentuje analityk.

Zauważa jednak, że kompleks w Gubinie miałby szanse powstać najwcześniej pod koniec przyszłej dekady przy założeniu, że spółka od razu zabrałaby się do realizacji inwestycji. – Jest to jednak raczej niemożliwe, choćby ze względu na długotrwały proces uzyskiwania pozwoleń środowiskowych – dodaje Maj.

 

W plany spółki nie wierzy Michał Wilczyński, ekspert rynku surowcowego i były główny geolog kraju.


– Kolejne odkrywki budzą olbrzymie protesty społeczne, co przekłada się na niechęć polityków– również obecnej partii rządzącej – do tego typu projektów. Sama spółka też nie znajdzie tak dużych pieniędzy na budowę kompleksu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, bo jest i będzie obciążona kosztami związanymi z ratowaniem Polskiej Grupy Górniczej i innymi rządowymi planami, np. rozwojem rynku elektromobilności – wylicza Wilczyński.

 

 

Parlamentarny Zespół ds. kompleksu energetyczno-kopalnianego Gubin-Brody oraz pokładów miedziowych w rejonie Bytomia Odrzańskiego

(źródło: sejm.gov.pl)

Powstał w maju. Na razie wybrano tylko prezydium zespołu.

 

Komentarz redakcji:

Powstanie takiego zespołu to skandal! – podobnie jak tego poniżej. Zadaniem parlametarzystów jest tworzenie prawa, a nie quasi lobbing. A przecież chodzi o wielką spółkę (w obu wypadkach PGE) – spółkę publiczną, notowaną na giełdzie. I nie ma nic do rzeczy, że jej głównym udziałowcem jest Skarb Państwa. Ta spółka ma swój zarząd, radę nadzorczą, statut, ład korporacyjny i strategię rozwoju. Jej "biblią" powinien być Kodeks Spółek Handlowych i przynoszenie zysku, także mniejszościowym udziałowcom – często dużym instytucjom finansowym, w tym funduszom emerytalnym. Taki zespół bezprawnie uzurpuje sobie prawo do wpływania na decyzje spółki.

I to za nasze, podatników pieniądze. Przy czym członkowie zespołu nie ponoszą żadnej (!) - ani prawnej, ani finansowej - odpowiedzialności za swoje ignoranckie harce. A przecież podatnicy cały czas płacą - jako "udziałowcy państwowi" tej spółki - za wynagrodzenia zarządu i rady nadzorczej. Płacą na nie także wszyscy mniejszościowi udziałowcy spółki. Taki zespół, to "zbiorowy Misiewicz" – kompletny dyletant, ale z "dobrej zmiany". To patologiczny sabotaż i bezprawne wpływanie na racjonalność planów i decyzji zarządu spółki. I jak potem się dziwić, że spada zainteresowanie polskiego i zagranicznego biznesu inwestowaniem w polską gospodarkę, że spada PKB. Bo któż normalny wsiadłby do samolotu pilotowanego przez hydraulika albo poddał się operacji trzustki w wykonaniu górnika. Tymi dewastującymi działaniami parlamentarzystów powinny jak najszybciej zająć się odpowiednie służby i "niezależna prokuratura".

 

 

Poseł Dariusz Kubiak powołał Zespół parlamentarny ds. Złoczewa

(źródło: belchatow.naszemiasto.pl)

Poseł Dariusz Kubiak z Prawa i Sprawiedliwości powołał zespół parlamentarny ds. Złoczewa. W krótkiej rozmowie wyjaśnia skąd pomysł na powołanie takiego zespołu i dlaczego zasiadł w nim... minister obrony Antoni Macierewicz.

 

 

Czas rezygnować ze starych technologii. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatego w Turowie sama się zasypuje...

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

We wtorek 27 września 2016 (dokładnie 7 lat po referendum "antyodkrywkowym" w regionie legnickim) doszło do wielkiego osuwiska ziemi w Kopalni Węgla Brunatnego Turów (Dolny Ślask). Na szczęście – według danych oficjalnych – nikt nie zginął. Tym razem ucierpiały "tylko" maszyny.

 

Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" w związku z katastrofą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów:

 

 

Na stanowisko Koalicji nerwowo zareagowały związki zawodowe Kopalni Węgla Brunatnego Turów:

 

 

Komentarz redakcji:

Na "burzę" wywołaną stanowiskiem naszej Koalicji zareagowała tamtejsza telewizja - TV Bogatynia. I była to reakcja ze wszech miar godna uznania. Dwaj nasi przedstawiciele – Radosław Gawlik i Tomasz Waśniewski - mogli w trwającej ponad 40 minut rozmowie z redaktor prowadzącą spokojnie i rzeczowo wyjaśnić czym Koalicja się zajmuje, dlaczego "znęca się" nad kopalnią Turów i jak widzi przyszłość polskiej energetyki. Na końcu przedstawili konkretną propozycję – okrągły, dolnośląski stół energetyczny. Wspólną debatę górników, energetyków, organizacji ekologicznych, ekspertów i władz regionu dla wypracowania optymalnego, nowoczesnego i korzystnego społecznie kierunku rozwoju dolnośląskiej energetyki.

 


W sprawie kopalni Turów zobacz także "Raport TV Bogatynia - Za dużo pyłu w Zatoniu", w dziale Niska Emisja.

 

Węgiel Łużycki, 21 października 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

A w numerze m.in. o tym jak błyskotliwie przeciwnicy odkrywek w Niemczech wykorzystują 500-lecie Reformacji. Stowarzyszenie Przyszłość i Ojczyzna z Brandenburgii odnosi się do tezy ekonomisty Christiana von Hirschhausena, który twierdzi, że transformacja energetyczna jest reformacją XXI wieku. Stowarzyszenie żąda, aby nastąpiło „gruntowne odnowienie brandenburskiej polityki energetycznej, w ramach której niszczenie kolejnych wsi, pól, łąk, lasów będzie zdecydowanie wykluczone”.

 

 

Polityka i wydarzenia

Rząd powoli przyswaja papieskie nauki

(źródło: chronmyklimat.pl/REO.pl)

Apel Franciszka o wycofywanie się z energetyki konwencjonalnej na rzecz odnawialnej nie do końca przypadł do gustu polskiemu rządowi, czego najlepszym przykładem mogą być słowa prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że mówienie o dekarbonizacji w znaczeniu ograniczania wydobycia w Polsce "jest herezją i jest antypaństwowe".

 

 

i na ten sam temat bardzo ciekawy głos Grzegorza Wiśniewskiego – prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej:

 

Interesy polityczne ponad nauczaniem papieża? - Niewykorzystany dorobek sejmowej konferencji o encyklice Laudato Si’

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

W połowie października odbyła się w Sejmie międzynarodowa konferencja ‘Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si’. To było niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie, w które zaangażowane były też wszystkie naczelne organa władzy (Prezydent, Premier, Marszałek Sejmu), ale nie skończyło się jakimś szerszym przesłaniem, wnioskami, ani nie spotkało się z należnym oddźwiękiem społecznym.

 

 

Gaz coraz groźniejszy dla węgla

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Spadające w Europie ceny gazu sprawiają, że kurczy się w Polsce przewaga elektrowni węglowych nad gazówkami. Jeśli ceny węgla wzrosną do poziomu sprzed czterech lat, a Brukseli uda się podnieść ceny CO2, to przyszłość węglówek stanie pod znakiem zapytania.

 

 

Ile zapłacimy za zapasy węgla?

(źródło: chronmyklimat.pl/WysokieNapiecie.pl)

Agencja Rezerw Materiałowych najpóźniej w grudniu sprzeda kupiony w zeszłym roku węgiel i kupi nową partię. Z punktu widzenia podatnika, który za to zapłaci, operacja ta nie ma żadnego sensu.

 

 

Globalne inwestycje sygnałem zmian w energetyce

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nakłady w światowej energetyce spadły w 2015 roku o 8%, głównie ze względu na spadek aktywności w sektorze ropy i gazu. Jednak inwestycje w segmencie źródeł odnawialnych utrzymują na stałym poziomie – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii.

 

 

Chiny wstrzymują budowę kilkudziesięciu elektrowni węglowych

(źródło: gramwzielone.pl)

Chińskie władze zdecydowały o wstrzymaniu budowy 30 elektrowni węglowych. Pekin wstrzyma ponadto realizację podobnej ilości projektów elektrowni węglowych, dla których wcześniej rozpoczęto budowę linii przesyłowych.

 

 

List intencyjny ws. wodnego transportu węgla dla PGE

(źródło: rp.pl)

List intencyjny ws. zapewnienia wodnego transportu węgla dla należącej do PGE, rozbudowywanej Elektrowni Opole, podpisali podczas Kongresu Samorządowego w Opolu m.in. szefowie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz spółki.

 

Komentarz redakcji:

Kompletne szaleństwo. Za ogromne pieniądze (parędziesiąt mld (!) zł) zniszczymy Odrę, by dowozić dotowany węgiel do, być może już na starcie, nierentownej (choć częściowo nowej) Elektrowni Opole. Co na to "elektromobilny" wicepremier Morawiecki? Czy tak ma wyglądać innowacyjna Polska?

 

 

Czy resort energii wie co i dlaczego chce nam budować?

(źródło: gramwzielone.pl)

Wśród energetyków ścierają się dwie koncepcje – budować nowe bloki węglowe, licząc na rynek mocy. Druga – wyremontować „stare trupy”, żeby chodziły jeszcze z 10 lat i jak najwięcej inwestować w nowe technologie.

 

 

Bezpieczeństwo czy swobodny handel – dwie strony unii energetycznej

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Okrągły stół: Co powinno znaleźć się w projekcie nowego rynku energii UE, aby zapewniając swobodny przepływ energii i modernizację, gwarantował on jednocześnie bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczał interesy poszczególnych państw?

 

 

Nowy rynek energii UE - najważniejsze rozwiązania

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Jak ma wyglądać nowy model rynku energii Unii Europejskiej? Jakie miejsce dla poszczególnych technologii widzi Bruksela i czy OZE będą jeszcze mogły liczyć na przywileje? Dr Christian Schnell analizuje nieoficjalny projekt unijnych regulacji.

 

 

Polska energetyka nie wykorzystuje Planu Junckera

(źródło: gramwzielone.pl)

Europa Środkowo-Wschodnia nie wykorzystuje w pełni możliwości, które stwarza Plan Junckera. Na mapie działania funduszu Polska oraz inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej stanowią białą plamę.

 

 

Innogy warta dwa razy więcej niż całe RWE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Wydzielona kilka miesięcy temu Innogy skupiła najlepiej rokujące aktywa RWE: elektrownie wykorzystujące energię odnawialną (OZE), dystrybucję energii elektrycznej i gazu oraz sprzedaż odbiorcom końcowym. (...) Polski rząd idzie (jeszcze) w przeciwnym kierunku. Dzisiejsza sytuacja największego polskiego czempiona – Polskiej Grupy Energetycznej – to połowa drogi między RWE, a Innogy. Przy EBITDA na poziomie 8 mld zł kapitalizacja giełdowa PGE wynosi dziś 19 md zł – dwa razy mniej, niż jeszcze w połowie 2015 roku.

 

 

Atom

 

Słony rachunek za niezbudowany przez Rosjan atom

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Powszechnie wiadomo, że budowa elektrowni atomowej jest niezwykle kosztowna. Natomiast z tym, że kosztowne jest także jej niezbudowanie pogodzili się właśnie Bułgarzy.

 

Komentarz redakcji:

To jeszcze jedno, dodatkowe, ale kolosalne, ryzyko takich inwestycji.

 

 

Białoruś chce sprzedawać Polsce energię z pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej

(źródło: belsat.eu/pl)

„Białoruś planuje w 2018 r. wdrożyć do eksploatacji pierwszy blok energetyczny w Ostrowcu. Myślę, że moglibyśmy bardzo dobrze współpracować w kwestiach dostaw energii elektrycznej z Białorusi do UE i polska strona mogłaby skorzystać z tej energii elektrycznej lub przesyłać ją dalej do UE” – powiedział białoruski premier.

 

 

Niemcy: pożegnanie z energią atomową, ale nie z uranem

(źródło: dw.com/pl)

Decyzja Niemiec o rezygnacji z energetyki atomowej nie dotyczy zakładów wzbogacania uranu w Gronau w Nadrenii Północnej-Westfalii. Koncern Urenco zaopatruje stamtąd w paliwo nuklearne ponad 50 klientów w 19 krajach.

 

 

Rosja zawiesza porozumienie z USA ws. badań nad energią jądrową

(źródło: tvp.info)

Rosyjski rząd zawiesił umowę ze Stanami Zjednoczonymi, dotyczącą współpracy w badaniach naukowych nad energią jądrową. To reakcja na sankcje Waszyngtonu wobec Rosji, które USA nałożyło w związku z konfliktem na Ukrainie.

 

 

Norwegia: doszło do wycieku radioaktywnego jodu. "Reaktor jest wyłączony"

(źródło: polskieradio.pl)

W norweskim reaktorze badawczym Instytutu Technologii Energetycznej doszło do niewielkiego wycieku radioaktywnego jodu - poinformowała agencja ds. ochrony przed promieniowaniem.

 

 

Niska emisja

 

Sezon grzewczy, palenie śmieci: Kominek to nie śmietnik, ale Polacy i tak wiedzą swoje

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

40 proc. respondentów przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20 proc. z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego - takie wyniki przyniosło badanie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Nie Rób Dymu.

 

 

Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Polska jest największym w Europie rynkiem kotłów - co roku kupujemy ich ok. 200 tys. sztuk. Niestety, ok. 140 tys. sztuk to kopciuchy. Powód jest prosty: kopciuch to wydatek od 4 do 6 tys. zł. Porównywalnej mocy piec klasy V jest dwa razy droższy.

 

 

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju ustanawiającego normy emisyjne dla piecy:

 

 

Stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego ws. projektu ww. projektu rozporządzenia: Szczególnie polecamy bardzo pouczającą tabelę przedstawiającą dane dotyczące ilość emisji pyłu w mg/m³ emitowanych spalin w zależności od tego czym i w jakim urządzeniu grzewczym spalamy nasz opał.

 

 

Dzień Czystego Powietrza – sprawdź, czym oddychasz

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Czy wiesz, że z każdym oddechem pobierasz do płuc pół litra powietrza? Czy napiłbyś się zanieczyszczonej wody? Pewnie, że nie! Podobnie z powietrzem – jego jakość ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też nasze codzienne funkcjonowanie i zdrowie.

 

 

Petycja ws. norm na paliwa stałe i standardów emisyjnych dla kotłów

(źródło: swiatoze.pl)

Redakcja Świata OZE zachęca wszystkich do podpisania Petycji do Prezesa Rady Ministrów – Pani Premier Beaty Szydło ws. norm na paliwa stałe i standardów emisyjnych dla kotłów.

 

 

Krakowski Alarm Smogowy apeluje do marketów: przestańcie sprzedawać kopciuchy

(źródło: chronmyklimat.pl)

Krakowski Alarm Smogowy apeluje do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły spalające węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie emitowanych przez nie zanieczyszczeń.

 

 

HEAL: Można zmniejszyć szkodliwy wpływ zanieczyszczeń z węgla

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ambitne regulacje dotyczące redukcji emisji z energetyki węglowej mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniami powietrza emitowanymi przez polskie elektrownie aż o 93%.

 

 

Niska emisja: Rośliny pomocne w walce z zanieczyszczeniami i smogiem

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Karagana syberyjska, perukowiec podolski, oliwnik, rokitnik – to tylko niektóre z roślin, mogących pomóc w walce z zanieczyszczeniami i smogiem w Krakowie.

 

 

Wrocław w walce o czyste powietrze

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Działania w transporcie, komunikacji, program Kawka, usuwanie azbestu, zmiany legislacyjne i dalsze kontrole – to najważniejsze punkty przedstawionych prac zmierzających do polepszenia jakości powietrza we Wrocławiu.

 

 

Raport TV Bogatynia - Za dużo pyłu w Zatoniu

(źródło: tvbogatynia.pl)


Aż 172 dni przekroczeń stężenia pyłu PM10 odnotowała w roku 2015 stacja pomiarowa przy kopalni węgla brunatnego Turów.
 

Komentarz redakcji:
Wygląda na to, że winna jest nie tylko niska emisja z kominów domów, ale także z kopalni węgla brunatnego Turów (kopalni i sortowni - mówią mieszkańcy) oraz z elektrowni.

 

 

Dolnośląskie: Apel radnych sejmiku do rządu w sprawie zwalczania smogu

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Radni zwrócili się do rządu i parlamentu z apelem o uchwalenie krajowych przepisów dotyczących ograniczeń jakościowych dla paliw stałych i instalacji ich spalania.

 

 

Ok. 17 tys. palenisk węglowych pozostało do likwidacji w Krakowie

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Jeszcze ok. 17 tys. palenisk węglowych pozostało do likwidacji w Krakowie. Od 1995 r. w mieście zlikwidowano ponad 26 tys. pieców i 5 tys. kotłowni węglowych.

 

 

Kraków: nowe zasady dot. bezpłatnej komunikacji podczas smogu

(źródło: reo.pl)

W Krakowie będą obowiązywały nowe zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej podczas smogu.

 

 

Zakopane, RPO: Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do skargi Fundacji Prawnicy dla Ziemi, która kwestionuje prawo miasta do pobierania opłaty miejscowej, tzw. klimatycznej.

 

 

Ministerstwo Środowiska: powoli poprawia się jakość powietrza w Polsce

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Wiceszef MŚ i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji środowiska informację nt. jakości powietrza w Polsce oraz działań podejmowanych obecnie i w przyszłości w ramach walki z niską emisją.

 

Komentarz redakcji:

Urzędowy optymizm, jak za czasów PRL. Niestety mało prawdziwy. Ostatnie dane Europejskiej Agencji Środowiska mówią, że roczna liczba ofiar śmiertelnych smogu wzrosła w Polsce do ponad 51 tys. (w poprzednim raporcie było 48 tys.).

 

 

Łupki

 

PGNiG porzuca gaz łupkowy, ale nie szczelinowanie hydrauliczne

(źródło: biznesalert.pl)

Jak donosi agencja Reuters, państwowe spółki poszukujące gazu łupkowego w Polsce przyznały się do porażki projektu. Sprawę komentuje PGNiG.

 

 

Ukraina z importera może stać się eksporterem gazu

(źródło: rp.pl)

Według amerykańskich ocen, całe łupkowe zasoby Ukrainy to ok. 11 bln m3 czyli dwa razy tyle co polskie. Przy popycie na poziomie 50-60 mld m3 gazu rocznie, wystarczyłoby to Ukraińcom na 200 lat.

 

Komentarz redakcji:

Poczekajmy na inwestorów i badania w terenie. Już raz Polska była ogłoszona łupkowym Eldorado. Teraz gazowe miraże krążą nad Ukrainą.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

OZE po roku rządów PiS: wielkie kroki wstecz i małe w przód

(źródło: reo.pl)

Przez ten czas PiS skutecznie zahamował rozwój farm wiatrowych na lądzie i odesłał w niebyt taryfy gwarantowane dla prosumentów. Do łask wróciło współspalanie, a najlepszym OZE, obok rodzimego „drewna energetycznego”, mianowano biogazownie.

 

 

5 gospodarczych powodów do rozwoju OZE w Polsce

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Rozwój energetyki odnawialnej to nie fanaberia bogatych krajów, a konieczność i oczywisty kierunek transformacji sektora energetycznego. W pięciu punktach tłumaczymy dlaczego polscy odbiorcy energii zyskają na budowie „zielonych” elektrowni więcej, niż wydadzą na ich wsparcie.

 

 

Amerykanie zaczęli już swoją rewolucję energetyczną. I są efekty

(źródło: reo.pl)

W ciągu 8 lat rządów Baracka Obamy w USA koszty farm wiatrowych spadły o ponad 40 proc., a fotowoltaiki - o ponad połowę. Koszty innych technologii, powiązanych z transformacją energetyki spadły jeszcze bardziej – chwali się amerykański Departament Energii. Nie ma wątpliwości, że rewolucja energetyczna to już nie „jutro”, tylko „dziś”.

 

 

Rośnie konkurencja liderów technologii magazynów energii

(źródło: reo.pl)

Magazynowanie energii od początku ekspansji źródeł odnawialnych było ich piętą achillesową, brakującym elementem „zielonego” systemu energetycznego. Natura nie znosi próżni, więc pojawienie się rozwiązań było kwestią czasu.

 

 

Fitch: baterie zapowiedzią radykalnych zmian

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Agencja ratingowa Fitch ostrzega, że skokowy rozwój technologii magazynowania energii podkopie pozycję ważnych dzisiaj gałęzi przemysłu. Podzieli rynek na wygranych i przegranych.

Największym, a może i jedynym wygranym będą odnawialne źródła energii.

 

Komentarz redakcji:

Wniosek jest prosty. Im dłużej będziemy "siedzieć na węglu", tym "piękniejsza" będzie katastrofa. Czy tego chcą nasi politycy? Na razie, niestety, wygląda, że tak.

 

 

Barbara Adamska: Wdrażanie magazynów energii w Polsce to konieczność

(źródło: gramwzielone.pl)

Pojawiają się możliwości technologiczne i rozsądne warunki ekonomiczne, aby produkt, czyli energia elektryczna, mógł być magazynowany zarówno przez producenta, podmioty zajmujące się dystrybucją i obrotem, ale również klienta końcowego. To sytuacja, która diametralnie zmienia warunki funkcjonowania rynku energii.

 

 

Paliwo wodorowe mogłoby rozwiązać problemy energetyczne świata

(źródło: chronmyklimat.pl)

Energia ze słońca, która pada na ziemię w ciągu godziny, wystarczyłaby dla całej ludzkości na rok. Pytanie tylko, jak ją zmagazynować. Gdyby udało się przy pomocy światła rozłożyć wodę na wodór i tlen, paliwo wodorowe rozwiązałoby problemy energetyczne świata.

 

 

EBOiR: 200 mln euro na efektywność energetyczną dla właścicieli domów i mieszkań

(źródło: reo.pl)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) uruchomił Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce – PolREFF. Na finansowanie inwestycji przynoszących oszczędność energii dla właścicieli mieszkań, domów i budynków mieszkalnych przeznaczone jest 200 mln euro.

 

Komentarz redakcji:

Ważna informacja. Brakowało takiego programu. Mieszkańcy ocenią na ile warunki skorzystania z niego są przyjazne.

 

 

VPPlant pracuje nad wirtualną elektrownią

(źródło: reo.pl)

Virtual Power Plant (VPPlant) pracuje nad tzw. wirtualną elektrownią. Za prace związane z tym projektem spółka została nagrodzona wyróżnieniem „Wzorzec. Efektywny projekt energetyczny 2016”.

 

 

Lidl Polska uruchamia punkty ładowania samochodów elektrycznych

(źródło: chronmyklimat.pl/WysokieNapiecie.pl)

Pierwsze dwa punkty ładowania aut elektrycznych zostały uruchomione wraz z sześćsetnym sklepem Lidla w Polsce. Sam obiekt jest zasilany panelami fotowoltaicznymi i ogrzewany geotermią wspieraną rekuperacją. Darmowe punkty ładowania uruchamiają też inne sieci sklepów.

 

 

Elektryczny samochód – cel czy narzędzie?

(źródło: reo.pl)

Kiedy słyszymy hasło elektromobilność, pierwsze skojarzenie to oczywiście elektryczny samochód, ewentualnie może jeszcze słupek z kablem i wtyczką do naładowania auta. Tymczasem tylko fasada, za którą kryje się kilka rozległych obszarów różnych rozwiązań.

 

 

Słońce

 

Większość elektrowni w Polsce produkuje prąd z… Nie, nie z węgla

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Spośród niemal 4,7 tys. elektrowni przyłączonych do sieci energetycznych w Polsce ponad połowa to elektrownie fotowoltaiczne. Ich łączna moc jest znikoma w porównaniu do innych technologii, a produkcja energii jeszcze mniejsza, ale sytuacja dynamicznie się zmienia.

 

 

Estetyczne farmy fotowoltaiczne (coś od serca:)

(źródło: swiatoze.pl)

We Francji powstała elektrownia "The Heart of New Caledonia" ułożona w kształt gigantycznego serca. Mimo niewielkiej mocy szacuje się, że ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 1300 ton rocznie, zasilając samodzielnie 750 domów. Twórca zaznacza, że stała się ona w pewien sposób ekologiczną "wizytówką" regionu Nowej Kaledonii.

 

 

Ministerstwo Energii: od 1 do 2 GW w fotowoltaice za 4 lata

(źródło: reo.pl)

Ministerstwo Energii chce do 2020 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce. Resort przekonały m.in. analizy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które od dawna zwracały uwagę, że od rozwoju fotowoltaiki może zależeć bezpieczeństwo energetyczne kraju.

 

 

Liczba instalacji fotowoltaicznych może rosnąć nawet o 50 proc. rocznie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ustawa o odnawialnych źródłach energii spowodowała, że branża fotowoltaiki szykuje się do dynamicznego rozwoju. Sprzyjać temu będą oferty finansowe przedsiębiorstw zakładające ratalną spłatę wysokich kosztów instalacji w comiesięcznych rachunkach.

 

 

Energia słoneczna w każdym domu? Tesla wchodzi na rynek

(źródło: dorzeczy.pl)

Elon Musk zaprezentował domowy system do produkcji energii słonecznej, który może zmienić rynek. Solar Roof to panele fotowoltaiczne, które wyglądają jak zwykłe dachówki, ale umożliwiające całkowitą integrację systemu fotowoltaicznego z tradycyjnym dachem.

 

 

W RPA powstało pierwsze lotnisko zasilane energią słoneczną

(źródło: tanie-loty.com.pl)

Prince George Airport jest pierwszym w RPA i drugim na świecie lotniskiem zasilanym jedynie energią słoneczną.

 

 

Wojewódzki Szpital w Płocku ogrzewany energią słoneczną

(źródło: rdc.pl)

Będzie taniej i bardziej ekologicznie. Wojewódzki Szpital w Płocku jest już ogrzewany energią słoneczną. Do użytku została oddana farma solarna.

 

 

Czerwionka-Leszczyny: zaświecą kolejne lampy zasilane energią słoneczną

(źródło: rybnik.com.pl)

Projekt wpłynął na poprawę jakości powietrza (zmniejszenie zapotrzebowania na prąd elektryczny), ale również na bezpieczeństwo mieszkańców.

 

 

Wiatr

 

OZE przyszłością energetyki. W Europie szybko rozwija się energia wiatrowa, szczególnie farmy morskie

(źródło: portalkomunalny.pl)

Branża energetyki wiatrowej w Polsce jest bardzo konkurencyjna. Nie potrzebuje dotacji, ale stabilizacji i przewidywalności – podkreśla João Manso Neto, prezes EDP Renewables.

 

 

Farmy wiatrowe na Bałtyku - przyszłość energetyczna Polski? - Raport

(źródło: mckinsey.pl)

Według analiz ekspertów McKinsey morska energetyka wiatrowa może do roku 2030 dodać nawet 60 mld zł do PKB Polski oraz przyczynić się do powstania 77 tys. nowych miejsc pracy, w szczególności w regionach nadmorskich oraz zasilić budżet państwa i samorządów kwotą 15 mld zł.

 

 

i rozmowa w radiu TOK FM z jednym z twórców ww. raportu, Marcinem Purtą:

 

 

Patologie przemysłu wiatrakowego w Niemczech

(źródło: cire.pl)

Półgodzinny film niemieckiej TV na temat patologii związanych z przemysłem wiatrakowym w Niemczech (zarzuty wobec polityków, samorządowców i organizacji ekologicznej BUND). Reklamowany też jako potwierdzenie słuszności ustawy antywiatrakowej PiS.

 

Komentarz redakcji:

Dwie rzeczy wydają się tam tendencyjne i naciągane: miesieczna opłata 90 euro za prąd przedstwiana jako druzgocąca budżet domowy oraz to, że buduje się te wiatraki tylko dla dotacji. Dotacje na pewno poprawiają opłacalność tych inwestycji, ale w oparciu tylko o nie (tym bardziej, że wiadomo o ich stopniowym wycofywaniu) nikt by nie zbudował takiego lasu wiatrowni. A 15 proc. prądu z wiatraków, to mniej więcej tyle co z elektrowni atomowych.

 

 

Wielkie turbiny staną u wybrzeży Szkocji. Wbrew Donaldowi Trumpowi

(źródło: gramwzielone.pl)

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Szkocji, w której wykorzysta największe na świecie turbiny wiatrowe. Przeciwko tej inwestycji aktywnie protestował…kandydat na amerykańskiego prezydenta Donald Trump.

 

 

Gdańska stocznia wyprodukuje więcej wież wiatrowych

(źródło: gramwzielone.pl)

Stocznia Gdańsk informuje, że już teraz jest jednym z pięciu największych producentów wież wiatrowych na świecie.

 

 

Niemcy chcą ograniczyć rozwój energetyki wiatrowej w północnych landach

(źródło: gramwzielone.pl)

W pierwszej połowie tego roku w Niemczech uruchomiono lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,892 GW (579 turbin). To 73-procentowy wzrost w porównaniu do I połowy 2015 r., kiedy uruchomiono nowe turbiny o łącznej mocy 1,093 GW.

 

 

Wiceprezes Polenergii: energetyka wiatrowa jest w bardzo złej sytuacji

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Jacek Głowacki, wiceprezes spółki Polenergia, problemy energetyki wiatrowej w Polsce dzieli na trzy obszary.

 

 

Klimat

 

Uchronić świat, który kochamy

(źródło: energiaodnowa.pl)

Uruchomiliśmy bardzo negatywny proces zmian klimatu, który może doprowadzić do zagłady nie tylko świat człowieka, jaki znamy i kochamy, ale także bardzo wiele gatunków zwierząt, wielkie połacie dzikiej przyrody. Szczególnie silny wkład człowieka w ocieplenie klimatu sięga mniej więcej kilkadziesiąt lat wstecz. W tym czasie spaliliśmy ogromne ilości paliw kopalnych, więcej niż człowiek spalił w czasie wcześniejszych 100 tysięcy lat historii naszego gatunku.

 

 

Prezydent podpisał ustawę dot. porozumienia klimatycznego ONZ

(źródło: biznesalert.pl)

6.10. br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniającą głowę państwa do ratyfikacji porozumienia klimatycznego ONZ. Umowa klimatyczna zobowiązuje państwa m.in. do ograniczania emisji CO2, walki ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem.

 

 

Szyszko: filarem bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel

(źródło: cire.pl)

Filarem polskiego bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel kamienny i brunatny - podkreślił minister środowiska Jan Szyszko. Zapewnił, że nasz kraj będzie redukował emisję CO2 m.in. przez budowę nowoczesnych technologicznie bloków węglowych.

 

Komentarz redakcji:

Kompromitująca wypowiedź ministra środowiska.

 

 

Energia od nowa

(źródło: chronmyklimat.pl)

Polska ratyfikowała w październiku globalne porozumienie klimatyczne - porozumienie paryskie, a Fundacja WWF Polska, wraz z partnerami, rozpoczęła kampanię informacyjną Energia odNowa, aby w ten sposób zachęcić Polaków do popierania ochrony klimatu jako nowej ścieżki rozwoju.

 

 

Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju?

(źródło: chronmyklimat.pl)

W ocenie Instytutu na rzecz Ekorozwoju i współpracujących z nim ekspertów „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju w niewielkim stopniu współgra z polityką klimatyczną.

 

 

W poszukiwaniu nadziei dla klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Aby podnieść na duchu tych, którzy nie widzą już szans na odwrócenie globalnych trendów, międzynarodowa grupa ekspertów gromadzi dobre przykłady działań na rzecz klimatu. Czy będą one inspiracją do zmian?

 

 

Boliwijskie lodowce topnieją w zastraszającym tempie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Topniejące lodowce stwarzają zagrożenie dla mieszkańców Boliwii. Naukowcy ostrzegają, że po powodziach, kraj mogą nawiedzić dotkliwe susze.

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław,

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej