×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
5 stycznia 2022
info
 

Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2022

 

„Człowiek wciąż ma emocje na poziomie epoki kamienia łupanego, instytucje ze średniowiecza, a technikę o boskich możliwościach”

Osborne Wilson

 

Polskie radio już od nowego roku nadaje – za wzrost cen energii odpowiada unijna polityka, a konkretnie system ETS. Jest też boom na atom – rząd dopiero ogłosił, gdzie ma być budowana elektrownia, a już nastroje, jakby wszystko było załatwione. Komisja Europejska ułatwia Polsce sprawę, gdyż chce uznać atom za paliwo „zielone”. Tymczasem Niemcy przyspieszają odchodzenie od energetyki jądrowej po katastrofie w Fukuszimie w 2011 r., gdy trzęsienie ziemi i tsunami dokonały największej tragedii od czasu Czarnobyla w 1986 r

W Europie po pandemicznej przerwie startują stolice kultury – Wrocław pamięta 2016 rok i niesamowitą okazję do rozwoju właśnie dzięki kulturze. W tym roku stolicą jest m.in. miasto w Luxemburgu Esch-sur-Alzette  które przez lata było centrum górnictwa i przemysłu. O tym, że przemysł może być dobrym punktem wyjścia dla rozwoju zupełnie innej ścieżki wiemy z Niemiec Zachodnich. Teraz zastanawiamy się co zrobić w regionie Bogatyni – czy tam także uda się za pomocą kultury wprowadzić region na zupełnie nową ścieżkę rozwoju z poszanowaniem oczywiście dla tradycji górniczych?

Pandemia nie odpuszcza, a z drugiej strony atakuje zmiana klimatu. 35 tys. mieszkańców Brazylii straciło dach nad głową przez ogromną powódź. Prezydent Bolsonaro nie poradził sobie ani z pandemią, ani z degradacją środowiska. Czy coś nam to przypomina? Propaganda sukcesu oczywiście trwa, ale fakty są nieubłagane – zmiana klimatu jest coraz droższa i po prostu nie opłaca się ją lekceważyć: 170 mld dolarów – o 20 mld więcej niż w 2020 r – tyle kosztowały klęski żywiołowe na świecie.  Listę otwiera huragan Ida w USA – pewnie dlatego, że Amerykanie są bogatsi niż np. mieszkańcy Haiti. Czy ktoś kiedyś policzył ile kosztuje Polskę sprzątanie po katastrofach wywołanych zmianą klimatu? Coraz więcej instytucji uważa, że sprawy poszły za daleko i należy zastosować dotychczasowe narzędzia prawne do walki z „maruderami”: „Zbyt często w Europie nie ma rzeczywistej kary za przestępstwa przeciwko środowisku. Łamiący prawo mogą pozostać bezkarni, a zachęt do przestrzegania prawa jest zbyt mało” – powiedział unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevičius. Światowej sławy biolog E. O. Wilson pewnie by się ucieszył z takich planów, niestety już go z nami nie ma.

W Polsce mamy do tego inne problemy. Zaniechania w transformacji górnictwa i uzależnienie od węgla. Coraz więcej znaków pokazuje, że może zabraknąć węgla na zimę. W czasie pandemii zapotrzebowanie na energię spadło, zmalał też import. Przed kopalniami leżały gigantyczne zwały węgla i spadło wydobycie. Ale w 2021 r. gospodarki europejskie, w tym polska, ruszyły, więc wzrosło zapotrzebowanie na energię w każdej postaci, także tę brudną, węglową, aż pojawił się deficyt. Teraz mamy mało węgla, niezadowolonych górników i gigantyczne ceny energii. Dobrze, że Polskie Radio codziennie nam przypomina, kto ponosi za to winę.

 

Odkrywki
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd i nowości w sprawie negocjacji Turowskich oraz propozycja dla polskiego rządu, aby zaczął współpracować z niemieckimi organizacjami ekologicznymi.


Kultura szansą na transformację powiatu Zgorzeleckiego

To nie pierwsza taka konferencja organizowana przez EKO-UNIĘ, ale tym razem mamy poważnych partnerów zajmujących się architekturą przysłupową, a także specjalistów z Niemiec. Zapraszamy do Zgorzelca – stacjonarnie i online już 11 stycznia.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Górnictwo bez zwolnień grupowych?
(źródło: wnp.pl)

„Myślę, że transformacja polskiej elektroenergetyki, również transformacja w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego, powinna odbywać się przy bardzo aktywnej obecności państwa w sferze polityki społecznej - uważa Janusz Steinhoff, były minister gospodarki, członek rady EEC. „Tutaj nie ma mowy o zwolnieniach grupowych. Trzeba wspierać tworzenie nowych miejsc pracy. I państwo ma tu bardzo skuteczne narzędzia.”

 

Strajk górników – grożą zablokowaniem wysyłki węgla
(źródło: polityka.pl)

Rząd zderza się z górnikami. "Nie mówimy o dodatkowych środkach dla górników. Chcemy tylko wynagrodzenia za to, co przepracowaliśmy, a pracowaliśmy za darmo w soboty, w niedziele, w nadgodzinach”.

 

Elektrownia jądrowa w Polsce
(źródło: green-news.pl)

W grudniu rząd podał miejsce, gdzie zbudowana ma zostać elektrownia jądrowa. Do czasu budowy jednak jeszcze brakuje najważniejszych dokumentów, koncesji, pozwoleń itp.

 

Komentarz redakcji:

Zdumiewa wciąż chór lobbystów, ale też mało zorientowanych polityków i dziennikarzy o bezemisyjności atomu i niezbędności atomu dla polskiego miksu energetycznego. Przypominamy - to najdroższe obecnie źródło energii,  bardziej emisyjne od gazu i węgla jeśli liczyć cały cykl życia od wydobycia i przerobu uranu po dezaktywację instalacji jądrowych i odpadów. To źródło niezrównoważone - nie rozwiązano przez 70 lat „pokojowego wykorzystania” atomu, problemu radioaktywnych, super-groźnych przez stulecia odpadów promieniotwórczych. Musimy za 10 lat odejść od węgla a elektrownia jądrowa buduje się przez 13 lat i zapewni kilka procent energii. Polacy  w ciągu 2 lat postawili w mikroinstalacjach słonecznych tyle mocy równoważnej ile dają 2 elektrownie atomowe.

Polska nie ma czasu na atom, powinna z węgla przechodzić na OZE i różne magazyny energii.

 

2022 – Niemcy odchodzą od atomu, jak zaplanowali
(źródło: energia.rp.pl)

Po 35 latach działalności wyłączono reaktory w Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen C należące do firm usług komunalnych E.ON i RWE. Ostatnie trzy jednostki — Isar 2, Emsland i Neckarwestheim II — zostaną wyłączone pod koniec 2022 r.

 

Komisja Europejska – atom zieloną energią. Już szykują się protesty
(źródło: euractiv.pl)

Austria i Niemcy nie zgadzają się na uznanie atomu za zieloną energię. Polska czy Francja z pewnością się cieszą.

 

Komentarz redakcji:

To fatalny błąd komisji, która uległa politycznemu lobbingowi Francji, Czech, Polski i kilku jeszcze krajów o uznaniu gazu i atomu za „zielone rozwiązania”.  Decyzja Komisji jest nie merytoryczna, „rozwalająca” aktywną i efektywną walką o klimat świata UE. Przegrana wszystkich.

Przypominamy tabelę emisyjności różnych technologii enerteycznych ( TEC- to koszt termoekologiczny, miara entropii- rozproszenia nieodnawialnych zasobów, również emisji CO2 – za prof. Stankiem i zespołem) różnych rodzajów energii).

Co wynika z analiz prof. Stanka i jego współpracowników?

Znajdziemy w nich między innymi, zestawienie głównych źródeł energii ze względu na wysokość TEC  *

Elektrownia atomowa                       58.40
Elektrownia węglowa                          5.29
Elektrownia gazowo – parowa           2.02
Ogniwo fotowoltaiczne PV                 0.26
Elektrownia wodna                             0.01
Elektrownia wiatrowa                         0.10


Porównań tych nie ma, niestety, w dyskursie publicznym. Zamiast tego prezentowana jest lokalna sprawność energetyczna samej elektrowni, co jest bardzo mylące w ocenie całości kosztów oraz strat ekologicznych. Dla elektrowni atomowych taka lokalna sprawność wynosi ok 40 %, podobnie jak dla najnowszych elektrowni węglowych. Gdyby analizy TEC były standardem przy podejmowaniu decyzji w Polsce, propaganda atomu szybko by się skończyła.

*Ocena efektywności energetycznej i ekologicznej transformacji TETIP do elektroprosumeryzmuw środowisku paradygmatu egzergetycznego–koszt termoekologiczny: elektroprosumeryzm vs energetyka WEK-PK.

 

Stal i nawozy sztuczne – wysokie ceny energii zatrzymują produkcję
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Chiny, Francja, Rumunia i Polska – wszędzie obserwuje się zatrzymanie pracy przemysłu przez wysokie ceny energii.

 

Śląsk i odprawy
(źródło: dziennikzachodni.pl)

67 tysięcy osób zatrudniają spółki górnicze na Śląsku. W ramach akcji dobrowolnych odejść – jednorazowych odpraw pieniężnych w wysokości 120 tysięcy złotych i - urlopów przedemerytalnych - zgłosiło się zaledwie… 3 tysiące pracowników.

 

^menu
OZE

Firmy chcą własnych źródeł energii
(źródło: wysokienapiecie.pl)

„Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu stają się coraz popularniejsze. W przypadku małych zakładów przemysłowych czy wytwórczych, ale także piekarni, stacji benzynowych, hoteli, zakładów gastronomicznych, własna elektrownia słoneczna może być nawet bardziej opłacalna niż dla klientów indywidualnych, a jej okres zwrotu wynosi około pięciu lat. Dzieje się tak dlatego, że ceny energii elektrycznej dla biznesu są wyższe niż dla klientów indywidualnych. Ponadto przedsiębiorstwa są obciążone w większym stopniu opłatą mocową”.

 

Fotowoltaika a śnieg
(źródło: green-news.pl)

Panele zasypane śniegiem mogą produkować zdecydowanie mniej energii. Nie zaleca się odśnieżania instalacji. Teraz z pomocą może przyjść spray.

 

Podsumowanie roku w energetyce wiatrowej
(źródło: psew.pl)

O tym co się udało, o planach na przyszłość i utrudnieniach w branży.

 

^menu
Klimat

Klęski żywiołowe coraz droższe
(źródło: euractiv.pl)

170 mld dolarów – o 20 mld więcej niż w 2020 r – tyle kosztowały klęski żywiołowe na świecie. „W 2021 r. spustoszenie wywołane przez COVID-19 rozprzestrzeniło się na całym świecie, powodując cierpienie, szczególnie w częściach świata pozbawionych dostępu do szczepionek i opieki zdrowotnej. Chociaż to pandemia COVID-19 zdominowała nagłówki gazet, ogromnym problemem pozostaje kryzys klimatyczny, który powoduje nie mniejsze szkody”, czytamy w raporcie Christian Aid.

 

^menu
Niska emisja

Koniec dopłat do pieców węglowych
(źródło: cire.pl)

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze" - przypomina wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w 2022 r. Fundusz przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.

 

Alert RCB na Dolnym Śląsku
(źródło: smoglab.pl)

W grudniu na Dolnym Śląsku jakość powietrza była na tyle zła, że przed smogiem ostrzegał alert RCB. Najgorzej było m.in. w okolicach Kłodzka, Jeleniej Góry, Nowej Rudy i Wrocławia. Ponieważ w Polsce normy jakości powietrza zostały określone dosyć liberalnie, to zła jakość powietrza może w istocie kryć za sobą gorszą informację.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej