×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
9 maja 2021
info
 

Energia dla Klimatu kwiecień-maj 2021

 

„Wszyscy uznajemy cele klimatyczne UE, czyli ograniczenie emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku oraz neutralność klimatyczną do 2050 roku. Mamy ambicje uczestniczyć w realizacji tych celów”

Andrzej Duda na Szczycie klimatycznym Joe Bidena

 

„Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro”

Scarlett O'Hara

 

Szczyt klimatyczny, dzień Ziemi, nowe prawo unijne, Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – kwiecień zapowiadał się bardzo dobrze. Chwilowo mamy spadek nastrojów, gdyż polska polityka popełnia coraz więcej błędów w zakresie transformacji, jaka czeka nasz kraj. Tekst KPO, który strona Polska wysłała do KE, odbiega od tego konsultowanego wcześniej z Polkami i Polakami, a „most” jakim miał być ten mechanizm w drodze go naprawy kluczowych sektorów po pandemii, politycy opozycji nazywają „chybotliwą kładką”. 

Kwiecień plecień i taka też była polityka i decyzje rządu. Przedłużona koncesja na wydobycie w Turowie do 2044 r. odbierze szansę na transformację i fundusze dla regionu Bogatyni i zaostrzy konflikt międzynarodowy. Z kolei górnikom obiecano, że mogą spokojnie pracować do 2049 r. W tym wszystkim Minister Klimatu twierdzi, że: „Zrobiliśmy milowy krok naprzód jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną”. Jeżeli ma na myśli polskie separowanie się od realiów światowych czy nawet unijnych – to ma rację. Architekci „umowy społecznej” czy gwarancji dla górnictwa nie poniosą w przyszłości konsekwencji, gdyż mają być zastąpieni kimś innym. Koncerny zmienią za to logotypy, wyrzucając kłopotliwe „aktywa” węglowe na NABE. Wtajemniczeni twierdzą, że niedługo dojdzie do istotnych zmian personalnych wśród polityków i menedżerów związanych z górnictwem - sprytny chwyt, za który zapłacą jednak obywatele. A Ci ostatni wiedzą coraz więcej w zakresie transformacji i zdają sobie sprawę, że świat przestał postrzegać dekarbonizację gospodarki jedynie poprzez pryzmat wyzwań, a w coraz większym w ramach korzyści społeczno-ekonomicznych. Z takimi hasłami pójdzie pewnie do wyborów kandydatka Zielonych na urząd kanclerza w Niemczech. Wiele wskazuje, że obwiniana za bycie eko Merkel okaże się „konserwą”, kiedy na scenę wejdą Zieloni. Federalny Trybunał orzekł też ostatnio, że Niemcy mają zbyt liberalną politykę klimatyczną, która zagraża przyszłym pokoleniom. Chyba polscy zwolennicy jeszcze zatęsknią za CDU.

W Unii Europejskiej reguły są już znane - osiągnięto wstępne porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie pakietu klimatycznego. Dotyczy to zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. z 40 do 55 proc. Uzgodniono także, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r. Klimat przestaje być tematem branżowym a ochrona środowiska coraz bardziej zaczyna dominować nawet nad samą gospodarką – przynajmniej w Unii. Pandemia pokazuje ile możemy stracić, jeżeli nie traktujemy poważnie ograniczeń środowiska. Na szczycie w USA podkreślano, że ścieżka 1,5 stopnia wciąż jest możliwa. Nie wiadomo jednak jak USA potraktuje współpracę z  Rosją w kontekście Nawalnego czy Nord Stream II. Wielu osobom się wydawało, że prezydent Biden będzie tylko sprzątać po Trumpie, ale okazuje się, że może nas zaskoczyć rewolucją w podejściu do wielu ekologicznych tematów.

Wiosna budzi się do życia, które daje o sobie znak w całym majestacie – rośliny i zwierzęta mają swoje pięć minut. I kiedy Słowacja zakazała polowania na wilki, to w Polsce odżywają jak grzyby po deszczu mity i lęki dotyczące dużych drapieżników. Chyba najlepiej będzie jak sami sprawdzicie czy rzeczywiście nasze wilki po lasach grasują, bo o tej porze roku wycieczki do lasu to czysta przyjemność. Nie ma się czego bać. Jak donosi prasa lokalna, gdyby jakiś wilk zdecydował się na Was zapolować, policjant i leśnik na pewno Was wyswobodzą.

 

Odkrywki
 
Energetyka Konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd

Najnowsze wiadomości w temacie odkrywek węgla brunatnego – koncesja dla Turowa do 2044 r., kampania wizerunkowa PGE w Brukseli czy wpływ cen za uprawnienia do emisji na pracę niemieckich kopalni węgla brunatnego.

 

Kiedy rozpocznie pracę nowy blok w Turowie?
(źródło: cire.pl)

Blok w Turowie wciąż nie oddany. Najnowsza "prawdopodobna" data to 15 maja. Otwarcie będzie podane w "gorzkim sosie" wzrostu cen uprawnień za emisje - dzisiaj już 50 euro!

 

Turów z koncesją na wydobycie do 2044 r.
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Minister Klimatu i Środowiska wydał koncesję na wydobycie wbrew trwającemu w TSUE procesowi. Czesi i Niemcy oburzeni.

Więcej:

Odpowiedzialny Inwestor:

Gazeta Wyborcza:

OKO Press:

Rzeczpospolita:

 

Czy Bełchatów dostanie pieniądze na transformację?
(źródło: lodz.wyborcza.pl)

PGE i kolejne rządy długo mamiły Bełchatów wizją "żyli długo i szczęśliwie". Teraz nadchodzi bolesne rozstanie.

 

Bełchatów znowu prowadzi
(źródło: euractiv.pl)

Ranking największych emitentów w UE.

^menu
 
^menu
Energetyka Konwencjonalna

W kopalniach pogłębia się…nierentowność
(źródło: businessinsider.com.pl)

Co wykopują polscy górnicy? Jeszcze większe deficyty i zapaść?

 

Firmy okołogórnicze liczą na środki z FST
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Samorząd woj. śląskiego przekonuje stronę rządową oraz Komisję Europejską, aby środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mogły trafiać m.in. do dużych firm branży okołogórniczej na przeprofilowanie działalności.

 

Straty w ZE PAK
(źródło: wnp.pl)

ZE PAK wciąż odnotowuje spadek przychodów. Firma szuka metod, aby jednocześnie nie powiększać straty.

 

Komu się opłaca NABE
(źródło: cire.pl)

Cire: Planowane wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu jest pozytywne dla profili kredytowych PGE, Enei i Tauronu. To znaczący krok w kierunku dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego. Szczegółowy program reformy energetyki ma zostać upubliczniony w najbliższych dniach i poddany konsultacjom publicznym. Program wymaga też zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Realizacja koncepcji NABE prawdopodobnie doprowadziłaby do znacznej poprawy wartości giełdowej tych spółek, wzrostu ich ratingów i zwiększenia możliwości pozyskiwania taniego finansowania dłużnego, które będzie konieczne do sfinansowania wielomiliardowych nakładów na inwestycje niskoemisyjne. 

 

Komentarz redakcji:

Znów koncerny chcą się zręcznie wywinąć z tego, czego nie zrobiły - restrukturyzacji energetyki. Zostawiają nam podatnikom deficytowy węgiel i elektrownie. Będzie to nas kosztowało  ok 30 mld zł (wg raportu Fundacji Instrat i Clienth Earth). Są inne warianty- może rząd zacznie rządzić a nie działać pod dyktando korporacji PGE…

 

Atom – lobby nie ustaje
(źródło: money.pl)

W przestrzeni medialnej coraz więcej o atomie jako o panaceum na zmianę klimatu. Ma to być też odpowiedź na dekarbonizację. Celebryci na całym świecie reklamują atom jako „konieczny”.

 

Komentarz redakcji:

„Atomówka”, wbrew dominującej narracji, ma większe emisje CO2 niż elektrownie węglowe i gazowe. Tzw. koszt termo ekologiczny (TEC), czyli liczony w całym cyklu życia danej technologii, wskazuje, że elektrownie jądrowe (EJ) emitują więcej ( wskaźnik TEC- 58,4) niż elektrownie węglowe (5,3), czy gazowe (2), nie mówiąc o OZE-np. PV (0,26). Dla elektrowni atomowych koszt  TEC 58,4 oznacza, iż aby wyprodukować 1 MJ energii elektrycznej, trzeba zużyć 58,4 MJ energii m.in. na wydobycie uranu, wzbogacenie go i przygotowanie paliwa do atomówek- dramatycznie mała sprawność procesu - 1,7 %. To wyjątkowe duże zużycie energii kopalnych w energetyce atomowej na dostarczenie paliwa jądrowego prowadzi do np. blisko 30 krotnie większych emisji, niż w wypadku elektrowni gazowych (58,4:2= 29)! Te analizy prowadzi w Polsce min. od lat profesor Wojciech Stanek z zespołem. Niestety słabo docierają do rządu i Min. Klimatu, gdzie bazuje się na sprawności samej EJ (ok.40 %), bez włączenia bardzo energochłonnego procesu przygotowania paliwa. Wysyłamy władzom i zainteresowanym link:

*Ocena efektywności energetycznej i ekologicznej transformacji TETIP do elektroprosumeryzmuw środowisku paradygmatu egzergetycznego–koszt termoekologiczny: elektroprosumeryzm vs energetyka WEK-PK

 

Umowa społeczna podpisana – związkowcy nie wierzą w „Hocki klocki” KE
(źróddło: cire.pl)

"Ciężko nam sobie wyobrazić, jako stronie społecznej, że Unia Europejska będzie tutaj jakieś hocki-klocki wyprawiać. Nie chcę być jakimkolwiek złym prorokiem, ale gdyby tak się wydarzyło, że ze strony Unii, a nie daj Boże przy udziale jakichś doradców czy rządu, nagle się okaże, że ta w pocie czoła wypracowana umowa społeczna jest przewrócona o 180 stopni - wtedy to całe społeczne uzgodnienie zupełnie straci sens".

 

Czy umowa społeczna ma jakiekolwiek znaczenie prawne?
(źródło: wnp.pl)

Eksperci zaznaczają, że umowa społeczna bez akceptacji KE to jedynie życzenie. Takie życzenie nie ma żadnych skutków prawnych, o czym zapominają związkowcy:

„Nie podoba mi się sam fakt, że taki dokument w ogóle musimy podpisywać, ale gdyby nie umowa społeczna, wszyscy zostaliby pozostawieni na pastwę losu: bez jakichkolwiek gwarancji” - zaznacza przewodniczący górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

 

Grecja odchodzi od węgla do 2028 r.
(źródło: euractiv.pl)

Grecja czerpie energię w znacznej mierze z węgla brunatnego. Ostatnia elektrownia – opalana właśnie tym paliwem – zakończy działanie w 2028 r. Problemem są plany zastąpienia węgla gazem.

 

^menu
Klimat

Unia ma prawo klimatyczne
(źródło: consilium.europa.eu)

Osiągnięto wstępne porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie pakietu klimatycznego. Dotyczy zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. z 40 do 55 proc. Uzgodniono także, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r.

 

Szczyt klimatyczny w USA
(źródło: euractiv.pl)

Spotkanie pokazało ambicje przywódców państw w zakresie drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej. To także jasny znak, że USA wracają do geopolitycznej gry ustanawiania progresywnych standardów. Polska przedstawiła okrągłe zdania, z których niewiele wynika.

 

Andrzej Duda chwali się protokołem z Kyoto
(źródło: businessinsider.com.pl)

Duda: Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Wskazywał, że "z ogromną nadwyżka redukcyjną CO2 zrealizowaliśmy postanowienia Protokołu z Kioto z 1997 r."

 

Nowy Bauhaus pomoże osiągnąć neutralność klimatyczną?
(źródło: eko.org.pl)

O obietnicach i zagrożeniach programu Nowy Bauhaus „Europa okiem eksperta”.

 

EU ETS może zostać rozszerzony na sektory transportu i budownictwa
(źródło: biznesalert.pl)

Komisja Europejska rozważa stworzenie dodatkowego systemu handlu emisjami dla budynków i transportu drogowego.

 

Zimny kwiecień, więc?
(źródło: naukaoklimacie.pl)

Większość ludzi patrzy na świat nie z punktu widzenia globalnych danych i trendów, a koncentrując się na swoim chwilowym doświadczeniu z miejsca zamieszkania czy pobytu. W kwietniu komentowano niską temperaturę tym, że zmiana klimatu to „ściema”. Dlaczego to błąd?

 

Kto w Polsce kształtuje wiedzę o klimacie?
(źródło: wyborcza.pl)

Nie naukowcy, nie organizacje ekologiczne, a strony internetowe, w tym celebryci. „Najwięcej tytułów i nazwisk wymieniano przy temacie zmian klimatycznych. Padały nazwy takich stron jak: „Nauka w Polsce”, „Nauka o klimacie”, „Ziemia na rozdrożu”, „Nauka, głupcze”.

 

50 euro za tonę?
(źródło: bankier.pl)

Ceny uprawnień do emisji CO2 zbliżają się do poziomu 50 euro za tonę. Jeszcze przed rokiem było to ledwie 20 euro za tonę. Ten gwałtowny wzrost mocno odczują w portfelach Polacy.

 

Zamienniki mięsa coraz lepsze, tańsze i bardziej do schabu podobne
(źródło: green-news.pl)

Analitycy International Food & Agri Hub BNP Paribas, czyli podmiotu zajmującego się rynkiem rolno-spożywczym, uważają, że popularność zamienników mięsa będzie rosnąć w Polsce w tym samym tempie, co w krajach, które wyznaczają nowe trendy w konsumpcji.

 

A może jednak nie kosić?
(źródło: naukadlaprzyrody.pl)

Coraz więcej danych, jak zieleń miejska wpływa lokalnie na klimat.

 

Statki rybackie gorsze od samolotów
(źródlo: smoglab.pl)

Trawlery mogą przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych w większym stopniu niż samoloty. 

 

^menu
OZE

TEPP

Informator TEPP i nowości z branży OZE, ustawodawstwa sprzyjającemu transformacji energetycznej, nowych technologii magazynowania energii, zamianie Turowa na moce OZE czy nowinki w zakresie wodoru i nie tylko.

 

Ustawa odległościowa – zmiany
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Zmiana bezwzględnej minimalnej odległość zabudowań o turbiny, brak 10H dla form ochrony przyrody, lokowanie nowych turbin wiatrowych tylko na podstawie MPZP to tylko niektóre propozycje, jakie ministerstwo rozwoju zawarło w opublikowanym projekcie zmiany ustawy odległościowej.

 

Instalacje hybrydowe szansą, ale na razie nie w Polsce
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Instalacje hybrydowe mogłyby zapewnić lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

 

^menu
Niska emisja

Wsie zmieniają piece
(źródło: cire.pl)

W ciągu ostatnich trzech lat odsetek deklarujących ogrzewanie węglem zmniejszył się o 9 punktów procentowych, z 59 proc. do 50 proc.; największe zmiany w sposobie ogrzewania zaszły na wsi oraz w mniejszych miastach - wynika z badań CBOS.

 

Czyste powietrze – ewolucja
(źródło: wysokienapiecie.pl)

W wakacje ruszy akcja kredytów antysmogowych połączonych z dotacją z programu Czyste Powietrze. Wszystkie formalności będzie można załatwić w banku. Nowa odsłona programu to także koniec finansowania kotłów na węgiel.

 

EKO-Groszek na wokandzie
(źródo: pl.clientearth.org)

Rośnie presja na wycofanie z obiegu fałszywego określenia „eko-groszek”. Prawnicy pozywają producentów.

 

Kolejny głos o relacji smogu i zakażeń
(źródło: zielona.interia.pl)

Od początku pandemii obserwujemy relację między zakażeniami Covid a zanieczyszczeniem powietrza. Naukowcy badają na czym polega ta zależność.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej