×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
4 sierpnia 2021
info
 

Energia dla Klimatu lipiec 2021

 

„To szokujące. W języku niemieckim brakuje słów na spustoszenie, które się tu dokonało. Rozmiar strat jest nie do wyobrażenia”

Angela Merkel po lipcowych powodziach w Niemczech

 

„Nie można robić tak, żeby najbiedniejsi ponosili największe koszty”

Mateusz Morawiecki o polityce klimatycznej UE

 

Koronawirus miał zwolnić emisje i obniżyć poziom degradacji środowiska - tak się wydawało, kiedy w kwietniu 2020 r. oglądaliśmy zwierzęta na ulicach opustoszałych miast. Tymczasem z obliczeń Global Footprint Network wynika, że 29 lipca 2021 był tym dniem w  bieżącym roku, kiedy przekroczyliśmy wydajność planety i od paru dni zaciągamy u Ziemi kredyt, którego oczywiście nie spłacimy. W tym roku dzień długu ekologicznego przypada wcześniej niż zwykle – czy to oznacza, że podjęte już ograniczenia nie dają żadnych pozytywnych skutków? Raczej dochodzi już do sprzężeń zwrotnych, chociaż używamy sobie, a jakże, w myśl zasady „sport to zdrowie”. Euro 2020 r., „obleciało” prawie pół świata i jakoś trudno pogodzić to z wizją „zaciskania pasa”, do którego zachęca m.in. UE. Ogłoszony właśnie pakiet praw FIT 55% ma pomóc zredukować emisje gazów ciepalrnianych o 55% do 2030 r. To wszystko dzieje się w fatalnych okolicznościach – Europa doświadczyła w lipcu pogody, jaką znamy z krajów tropikalnych.  Najpierw ofiarą tornado padły Czechy, w lipcu powódź dosłownie zrujnowała wsie i miasteczka w Niemczech i Belgii, następnie pożary dokonały spustoszenia na Sardynii. Płonie Syberia i kanadyjska Kolumbia Brytyjska. W Polsce tymczasem rządzący kombinują jak eksploatować węgiel w Turowie do 2044 r.

Na świecie trwa wyścig badań naukowych dotyczących odnawialnej energetyki, magazynów energii, a rynek wodoru rozwija się w szybkim tempie. Jeszcze rok temu większość firm dopiero rozpoczynała analizy wykorzystania tego źródła energii. Dziś przedsiębiorstwa przystępują do opracowywania strategii wodorowych, bacznie obserwując zmieniające się trendy i nowe rozwiązania. Problemy ma z kolei branża samochodowa, która nie może nadgonić, ze względu na kryzys w dystrybucji półprzewodników do produkcji elektroniki samochodowej. Stoją linie produkcyjne wszystkich koncernów motoryzacyjnych w Europie.  Czy to oznacza, że będzie mniej samochodów na ulicach? Bynajmniej. Do tego w transporcie emisje cały czas rosną. Czy ograniczenia, jakie w transporcie chce wprowadzić FIT 55% oznaczają problem dla komercyjnych wypraw kosmicznych? To przecież gigantyczne emisje gazów cieplarnianych czy np. pierwiastków cennych dla przemysłu. Spalanie paliwa przez rakiety zachodzi w górnych warstwach atmosfery, co oznacza, że zanieczyszczenia mogą utrzymywać się tam nawet do 3 lat. A może przyznać im darmowe uprawnienia do emisji? Ponieważ dużo emitują, a chcą się rozwijać? Logika pokrętna, ale mniej więcej tym torem idzie Polska domagając się zwiększonej puli darmowych uprawnień do emisji, ponieważ jest krajem bardziej emisyjnym niż np. Francja czy Holandia.

Latem warto przyjrzeć się też, jak w Polsce  chroni się lasy. Martwi bowiem entuzjazm, co do spalania biomasy i traktowania tego jako OZE. Władze zapewniają jednak, że spalamy lasy głównie spoza Polski – jakby to klimatowi robiło różnicę. Do polskiej energetyki ma trafiać drewno głównie z autorytarnej Białorusi – to z kolei inny problem. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja: "Do energetyki nie dostarczamy biomasy z lasów polskich, to jest zaledwie 2 tys. ton". Zadowoleni? Lasy cięte są na potęgę, ale chyba nic nie pobije pomysłu „Lex IZERA” –tym bardziej w kontekście narastających problemów branży motoryzacyjnej. W ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli, czyli innymi słowy wyciąć las, aby postawić fabrykę „polskich samochodów elektrycznych Izera”.  Na koniec jak zwykle dobra wiadomość - Bieszczadzkie drzewostany bukowe w polskiej części Karpat znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Lepiej późno, niż wcale.

 

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd, a w nim o martwym punkcie negocjacji z Czechami, problemach nowego, kosztownego bloku węglowego w Turowie oraz protestach antyodkrywkowych w Niemczech i rezydencjach artystycznych w Opolnie-Zdroju.

 

Na co mogą liczyć pracownicy brunatnej energetyki, kiedy nastąpi jej koniec?
(źródło: smoglab.pl)

O planach na restrukturyzację górnictwa i szanse pracy dla pracowników i jakie są relacje między wyłączeniami a wiekiem emerytalnym pracowników

 

Raport – transformacja Turowa to korzyść dla regionu
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Komitet Transformacji Turowa wraz z Urzędem  Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego przygotował strategię transformacji regionu, która została przekazana naszej Radzie Ministrów i uspójniona z założeniami Komisji Europejskiej. Transformacja taka niesie ze sobą nie tylko korzyści społeczne i ekologiczne, ale również ekonomiczne, w tym poprawę warunków życia mieszkańców rejonu oraz polepszenie stosunków międzynarodowych (Czechy i Niemcy) szczególnie w aspekcie ekologicznym i gospodarczym. W wymiarze finansowym transformacja pozwoli zaoszczędzić około 65 mld złotych, które stanowiłyby koszt utrzymywania kombinatu Turów.

Komentarz redakcji:

Autorski projekt Zklastra i ekspertów, z udziałem gmin i powiatu zgorzeleckiego zakładający zastąpienie węglowego Turowa 2 GW mocy mega OZE (wiatr , słońce, woda) o mocy ponad 5 GW. Dobrze, że jest, choć w artykule nie wspomina się, że region i projekty nie skorzystają raczej na pewno ze środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wobec planów wydobycia węgla w Turowie do 2044r.


Ocena prawna: ochrona złoża a zabudowa
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

w Polsce znajduje się 91 udokumentowanych złóż węgla brunatnego na terenie 8 województw(1) - mieszkańcy i samorządowcy często spotykają się z odmową uzgodnienia warunków zabudowy czy rozpoczęcia inwestycji komunalnych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Czy to jest zgodne z literą prawa?

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Polskie emisje
(źródło: euractiv.pl)

Raport: Polska ma wciąż większe emisje w energetyce niż inne kraje UE. Udział węgla w produkcji energii elektrycznej wynosi wciąż około 70%

 

FIT 55% i koszmary ministerstwa energii
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska ma niedobór uprawnień emisyjnych – polskie firmy muszą kupić ich więcej niż może sprzedać polski rząd. Podobną sytuację mają także Niemcy, ale tam nie budzi to takich kontrowersji bo to kraj  dużo bogatszy od Polski. Im cena uprawnień będzie wyższa, tym bilans gorszy. Polski rząd chce więcej darmowych uprawnień, gdyż jest bardziej emisyjny niż inne kraje. Sprytnie pomyślane?

 

Metan będzie uwzględniany w opłatach za emisje?
(źródło: wnp.pl)

Przy obecnych cenach uprawnień do emisji CO2, objęcie metanu unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) kosztowałoby Jastrzębską Spółkę Węglową blisko 2 mld zł rocznie 

 

^menu
OZE

Newsletter transformacyjny TEPP, a w nim o rozwoju technologii wodorowych, elektromobilności czy o szansach wynikających z nowego prawa klimatycznego oraz FIT 55%

 

Spółdzielnie energetyczne także w miastach
(źródło: cire.pl)

Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zakładający rozszerzenie zakresu działania spółdzielni energetycznych także na obszary miejskie. Projekt poparło 53 senatorów, 43 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

 

PSE będzie trzymać OZE w garści?
(źródło: wnp.pl)

Projekt ustawy przygotowany przez MKiŚ ma jednoznacznie określić, że operator systemu przesyłowego ma prawo do regulacyjnego ograniczania pracy wiatraków i elektrowni PV.

 

Nowinki energetyki rozproszonej
(źródło: energetyka-rozproszona.pl)

Jaki kształt będzie miała polska energetyka? Na temat wyzwań eksperci m.in. z AGH odpowiadają na trudne pytania.

 

A co jeśli stacja benzynowa będzie pod latarnią?
(źródło: energetyka24.com)

Dwie pilotażowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych na słupach oświetleniowych zainstalowała w Gdyni spółka Energa Oświetlenie

 

ZE PAK – pionierem w produkcji wodoru?
(źródło: green-news.pl)

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin należący do Zygmunta Solorza niebawem zacznie produkować zielony wodór

 

^menu
Klimat

Mamy europejskie prawo klimatyczne
(źródło: pl.clientearth.org)

Europejskie prawo klimatyczne określa m.in. prawnie wiążące cele neutralności klimatycznej UE do 2050 roku oraz redukcji emisji o 55 proc. do 2030 roku. Każdy kraj UE ma obowiązek działać w zgodzie z europejskim prawem klimatycznym: podejmować wszelkie działania służące jego realizacji oraz powstrzymać się przed działaniami, które mogłyby utrudnić osiągnięcie jego celu. Istotne jest to, że nowe prawo zobowiązuje każde państwo członkowskie do uwzględnienia unijnego celu neutralności klimatycznej w krajowych działaniach, planach i strategiach

 

Za mało danych naukowych o klimacie w sądach
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

W wielu sądowych procesach klimatycznych, przedstawione przez strony sporu dowody pozostają wyraźnie w tyle za najnowszymi doniesieniami klimatologii, co utrudniało dowiedzenie, że doświadczenia powodów były skutkiem emisji gazów cieplarnianych. Przeanalizowano 73 pozwy w 14 jurysdykcjach.

 

Od 29 lipca żyjemy na kredyt i Polacy to czują
(źródło: euractiv.pl)

Wyniki badań pokazują, że Polki i Polacy coraz bardziej obawiają się zmiany klimatu. Badanie, które zostało przeprowadzone jeszcze przed ogłoszeniem „dnia zużycia Ziemi” pokazuje, że obawy zmieniają swój przedmiot – kiedyś był to terroryzm, teraz zmiana klimatu.

Ludzkość korzysta z planety więcej, niż może ona dać. Nasz dług ekologiczny oznacza, że nadmiernie ją eksploatujemy, pozbawiając przyszłe pokolenia cennych zasobów. Obecnie ludzie zużywają co rok tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi

 

Powodzie w Niemczech zabiły ludzi, zrujnowały miasta i kolej
(źródło: dw.com)

Niemiecki koncern Deutsche Bahn mówi wręcz o „zniszczeniach historycznych rozmiarów” i przyznaje, że odbudowa infrastruktury będzie „potężnym wysiłkiem”.

Kilka tygodni przed powodziami DW pisało o relacji ochrony klimatu i rozwoju gospodarki.


Lotnisko w Baranowie a FIT 55%
(źródło: wnp.pl)

Czy spółka CPK czytała już plany Fit 55%? Komisja Europejska przygotowała pakiet przepisów dotyczących klimatu i energii – Fit for 55.  Regulacje te dotyczą też branży lotniczej, a w konsekwencji wszystkich pasażerów. Prosty rachunek mówi, że bilety będą droższe. Co zatem z planami CPK? Chyba na razie cisza w tej sprawie.

 

Przed wyjazdem na wakacje koniecznie przeczytaj, gdzie będzie gorąco
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna i Antarktyda odnotowały największe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremów będzie coraz więcej. Naukowcy twierdzą, że w wyniku zmian klimatycznych anormalne upały mogą być nawet siedmiokrotnie częstsze.

 

^menu
Niska emisja

Kolejne miasto nie chce spalarni odpadów
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Powstanie komercyjnej spalarni (bez większościowego udziału samorządów) spowoduje brak możliwości sprawowania jakiejkolwiek kontroli i nadzoru władz miejskich nad procesem składowania i spalania śmieci 

 

Spada tempo wymiany kopciuchów w Małopolsce
(źródło: smoglab.pl)

Nowe dane z realizacji Programu Ochrony Powietrza pokazują, że w 2020 roku na terenie województwa wymieniono kotły w 10207 budynkach. Jeszcze w 2019 roku zlikwidowano ponad 15 tys. kotłów. Aż 17 małopolskich gmin nie wymieniło żadnego kotła. Wolno idzie też program Czyste Powietrze. “Tak to my ze smogiem nie wygramy” – komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Latem w Polsce smog nie znika – problem starych samochodów
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Jak wynika z danych Eurostatu za 2018 rok, Polska znajduje się na 5. miejscu w Europie pod względem liczby samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców. Jednocześnie posiadamy najwięcej starych aut.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej