×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 marca 2018
info
 

Newsletter 02/2018

Motto:

 

"Kiepska to prawda, która nie może dojść do ludzkiej świadomości bez reklamy".

 

Stefan Kisielewski

 

Energia dla Klimatu, luty 2018

 

W tym numerze m.in. o:

cmentarzysku grobowców z okresu neolitu, które być może zatrzyma plany budowy kopalni węgla brunatnego Ościsłowo, historycznym, polskim rekordzie zapotrzebowania na moc, związkach sektora ubezpieczeń ze zdrowiem, kryzysem klimatycznym i sektorem węglowym,

zdecydowanie spadkowym trendzie wydobycia węgla (kamiennego i brunatnego) w Polsce, nadchodzącym atomowym "boomie" w europejskiej energetyce...czyli rozbieraniu dziesiątek starych "atomówek", zakopiańskim smogu, który może wygonić turystów i szokującym, od 1990 r., wzroście produkcji "zielonego prądu" w Niemczech.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

 

W Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

 

Pod Prąd - Informator Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", luty 2018

 

(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. o projektach przepisów korzystnych dla inwestorów górniczych, ale zagrażających środowisku i interesom lokalnych społeczności i bestialskim niszczeniem w Niemczech zabytków (w tym kościołów) i przyrody przez tamtejszy "węgiel brunatny".

 

 

Cmentarzysko megalityczne na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo uznane za zabytek

 

(źródło: eko.org.pl)

9 lutego br. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków stanowisko archeologiczne w Górach - cmentarzysko grobowców bezkomorowych kultury pucharów lejkowatych z okresu neolitu oraz cmentarzysko kurhanowe kultury łużyckiej z epoki brązu. W tym miejscu ZE PAK planuje budowę kopalni węgla brunatnego Ościsłowo. Wyrażamy nadzieję, że te plany zostaną zmienione i nie naruszą unikalnego zabytku.

 

 

List Stowarzyszenia Ekologicznego ''EKO – PRZYJEZIERZE'' do przewodniczącej Sejmiku województwa wielkopolskiego

 

(źródło: przyjezierze.org/pl)

Z przykrością stwierdzamy, że w kolejnej uchwale pominięto zupełnie racje strony społecznej dostrzegającej zgubne skutki dla regionu konińskiego wspierania eksploatacji odkrywkowej węgla brunatnego. Planowana odkrywka od samego początku nie jest akceptowana przez większość mieszkańców pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Panie i Panowie Radni doskonale o tym wiecie (...). Jesteśmy świadomi wagi ostatecznej decyzji dotyczącej odkrywki Ościsłowo.

 

 

Górnicy chcą spotkania z ministrem środowiska

 

(źródło: przegladkoninski.pl)

Przedstawiciele zarządu Zespołu Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin" i związków zawodowych kopalni "Konin" wzięli udział w spotkaniu Zespołu Trójstronnego do spraw Branży Węgla Brunatnego. Spotkanie dotyczyło nie tylko kopalni "Konin" i Ościsłowa. Mówiono także o "Programie dla sektora węgla brunatnego w Polsce". Nad dokumentem nadal pracuje ministerstwo energii.

 

 

Woda i czyste powietrze dla woj. łódzkiego. Czy odkrywka Złoczew w XXI wieku nam pomoże?

 

(źródło: eko-unia.org.pl)

Stowarzyszenie EKO-UNIA wspólnie z HEAL Polska zorganizowały w Łodzi konferencję o tym jak wpłynie na środowisko kontynuacja wydobycia węgla brunatnego w woj. łódzkim. Pokazano m.in. potencjalny wpływ planowanej, najgłębszej w Polsce odkrywki Złoczew, na wody podziemne i powierzchniowe.

 

Relacja z konferencji w TVP Łódź:

 

Po tej konferecji w Łodzi TVP Łódź zrobiła 20 min program-dyskusję na temat planowanej odkrywki z udziałem przedstawicieli koalicji "RT-ON".
 

 

Czy w Złoczewie będzie drugi Kleszczów? Władze na tak. Rolnicy na nie

 

(źródło: lodz.wyborcza.pl)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaakceptowało budowę kopalni odkrywkowej na obszarze gminy Złoczew. Władze samorządowe zapatrzone są w przykład Kleszczowa, który dzięki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów jest najbogatszą gminą w Polsce. Budowa miałaby ruszyć w 2020 r., a wydobycie ok. roku 2030.

 

 

Zmiany w podatku od kopalni węgla brunatnego. Złoczew boi się spadku wpływów

 

(źródło: biznesalert.pl)

– Zmiany w opłatach eksploatacyjnych są potrzebne i będą służyć wszystkim Polakom. To także jeden z filarów polityki surowcowej państwa – powiedział w trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. inwestycji: "Złoczew – eksploatacja złoża węgla brunatnego jako element bezpieczeństwa energetycznego kraju" wiceminister środowiska, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa prof. Mariusz Orion Jędrysek.

 

 

Komentarz Bartłomieja Derskiego:

Gminy górnicze dostawały rocznie ponad 150 mln zł, a teraz otrzymywać będą niecałe 70 mln zł – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

 

 

Ruszyły ważne konsultacje Polityki Surowcowej Państwa

 

(źródło: stopkopalni.pl)

Politycy patrzą przez pryzmat korzyści płynących z surowców, z kolei mieszkańcy przez pryzmat strat, które często przewyższają zyski – tak jak w przypadku planowanej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Oczkowice. Nie można zgodzić się na to, żeby każdorazowo ustawa miała decydować o niszczeniu dziedzictwa regionu wbrew zdecydowanemu sprzeciwowi mieszkańców.

 

 

Konsultacje "Drugiej aktualizacji planu wydobycia węgla brunatnego dla kopalni Nochten (Niemcy)"

 

(źródło: eko-unia.org.pl)

Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, skierował pismo do Wojciecha Rejmana, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w którym napisał m.in.: "(...) wnioskujemy o ponowienie konsultacji z przedstawieniem pełnej, przetłumaczonej dokumentacji dotyczącej planowanej inwestycji i jej wpływu na środowisko, w połączeniu z oceną skumulowanych wpływów innych odkrywek – istniejących i planowanych (jak np. w Turoszowie, czy na złożu Gubin-Brody) po stronie polskiej i niemieckiej".

 

 

Węgiel Łużycki, 19 luty 2018

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD


(źródło: eko.org.pl/odkrywki)

W tym numerze m.in. o niezgodnym z prawem wnioskiem o przedłużeniu działalności odkrywki Welzow II i oświadczeniu Komisji ds. Petycji Parlamentu Europejskiego, która na zakończenie wizyty studyjnej w Niemczech wydała oświadczenie – przemysł węgla brunatnego jest bez przyszłości.

 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

 

Polityka i wydarzenia

 

Nowy rekord zapotrzebowania na moc

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Trwająca w całej Polsce fala mrozów nieuchronnie przełożyła się na sytuację w polskiej energetyce. Pod koniec lutego potrzebowaliśmy coraz więcej energii, by ogrzewać domy i firmy. W efekcie 27 lutego pobiliśmy historyczny rekord zapotrzebowania na moc. Przekroczyliśmy 26,36 tys. MW – to o ponad 100 MW więcej niż w stycznia 2017 r.

 

 

Miks energetyczny Polski po 2030 r.: 43 proc. dla węgla, co z resztą?

 

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na moc, w latach 2021-2030 będzie konieczne oddanie do użytku około 9 GW nowych mocy, których obecnie nie ma jeszcze nawet w stadium przygotowania - mówi Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).

 

 

"Proces odchodzenia od węgla w Polsce – dylematy" - najnowsze opracowanie ekspertów Instytutu na rzecz Ekorozwoju

 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Transformacja gospodarki energetycznej w Polsce jest konieczna i nieuchronna. Obecne warunki techniczne i ekonomiczne zwiększają prawdopodobieństwo powodzenia takiego wysiłku. Ale polityka przeszłych rządów jak i obecnej partii w Polsce faworyzuje węgiel z powodów politycznych i zaniedbuje negatywne konsekwencje gospodarcze i środowiskowe z tym związane.

 

 

Rynek mocy - plaster czy panaceum dla polskiej energetyki

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Akceptacja rynku mocy przez Komisję Europejską uruchamia istotną zmianę reguł na rynku energii w Polsce. Modernizacja sektora jest możliwa, ale wymaga reformy rynku bilansującego, wykorzystania potencjału kogeneracji oraz rozwoju OZE.

 

 

Co mają wspólnego: zdrowie, kryzys klimatyczny, sektor węglowy i ubezpieczenia?

 

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

Klienci indywidualni coraz dokładniej obserwują działania i politykę firm, z których usług korzystają. Ogólnoświatowy ruch walki ze zmianami klimatu i na rzecz czystego powietrza szybko i znacząco zwiększa presję na ubezpieczycieli, by działali etycznie i nie wspierali inwestycji, które szkodzą światu, zanieczyszczają i dokładają się do kryzysu klimatycznego.

 

 

Na powyższy temat w audycji Weekend Radia TOK FM dyskutowali goście red. Ewy Podolskiej: Kuba Gogolewski z Fundacji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" i Jan Chudzyński - ekspert finansowy.

 

 

Zaangażowanie Grupy PZU w sektor węglowy

 

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

Grupa PZU jest liderem wśród firm ubezpieczających polski sektor węglowy. Swoją ochroną obejmuje ona kopalnie odpowiedzialne za ponad 80 proc. krajowego wydobycia węgla kamiennego oraz elektrownie węglowe generujące około 30 proc. mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

 

 

Także na ten temat:

 

W grudniu 2018 r. przedstawiciele blisko 200 krajów spotkają się w Katowicach, aby uzgodnić kolejne kroki w związku z porozumieniem paryskim. Doroczna konferencja ONZ poświęcona zmianom klimatycznym sprawi, że cały świat dokładniej przyjrzy się polskiemu sektorowi węglowemu oraz roli, jaką odgrywają polskie spółki węglowe oraz ubezpieczające i finansujące je instytucje finansowe w zwiększeniu wykorzystania węgla.

 

 

Czy Generali wycofa się z finansowania węgla?

 

(źródło: odpowiedzialny-inwestor.pl)

Spalanie węgla jest największym źródłem emisji dwutlenku węgla oraz przyczyną tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku. Każdego dnia w Europie umierają przedwcześnie 53 osoby z powodu zanieczyszczeń pochodzących z elektrowni węglowych. "Wzywamy do wycofania inwestycji w energetykę węglową oraz wykluczenia z ubezpieczeń przemysłu węglowego" – apelują organizacje ekologiczne.

 

 

Więcej na temat "uwikłania" ubezpieczycieli w polski, trujący sektor węglowy:

 

 

Wydobycie węgla w Polsce spadło do poziomu z 1950 roku

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Niezależnie od wszystkich politycznych deklaracji, że polskie górnictwo jest ratowane a energetyka będzie się na nim opierać przez kolejne dekady, krajowe wydobycie węgla systematycznie spada. W 2017 r. węgla kamiennego wydobyto 65,8 mln ton, czyli o 6,5 proc. mniej niż przed rokiem, a węgla brunatnego ponad 61 mln ton - o 1,5 proc. więcej niż w 2016 r.

 

 

A na obrazku jak trend wydobycia węgla (kamiennego i brunatnego) w Polsce ostro dołuje:

 

 

Najniższy udział węgla w polskiej energetyce od 100 lat

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W 2017 roku produkcja prądu w polskich elektrowniach była najwyższa w historii, po raz pierwszy przekraczając granicę 170 TWh. Jednocześnie udział węgla spadł do najniższego poziomu od 1918 roku.

 

 

Prezes Energi odwołany. Jaka przyszłość Ostrołęki C?

 

(źródło: elektrowniaostroleka.com)

5 lutego dotychczasowy prezes Grupy Daniel Obajtek pożegnał się z Energą aby objąć stanowisko prezesa PKN Orlen. Specjaliści z branży sugerują, że odejście gorącego orędownika budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C może wpłynąć na decyzję o realizacji tego projektu.

 

 

Czy duży przemysł będzie energetycznie niezależny?

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Spodziewany wzrost cen CO2 i rozwój nowych technologii może popchnąć przemysł do inwestycji we własne źródła energii. Tą drogą poszedł Orlen, KGHM, a nawet Mlekovita. PKN Orlen zainwestował ponad trzy miliardy złotych we własne źródła energii, by nie tylko zaspokoić własne zapotrzebowanie ale także sprzedawać energię do sieci. Chodzi o dwa bloki gazowo-parowe CCGT dużych mocy – 463 MWe we Włocławku i 596 MWe w Płocku.

 

Komentarz redakcji:

To razem ponad 1000 MW, czyli tyle ile ma produkować deficytowa, niepotrzebna węglowa Ostrołęka. Może wykorzystać energetykę własną dużych prosumentów do bilansu energetycznego kraju a nie wspierać, z naszych podatków, węglowe mamuty energetyczne typu Opole czy Ostrołęka.

 

 

Polityka publiczna wobec ubóstwa energetycznego. Propozycje rozwiązań i korzyści społeczne

 

(źródło: ibs.org.pl)

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy w Polsce 4,6 mln osób, głównie mieszkańców wsi i małych miast (2016 r.). Oznacza to, że co ósmy mieszkaniec Polski ma problem z ogrzaniem mieszkania w zimie (12,2 proc. populacji). O tym i wpływie termomodernizacji na rynek pracy

dyskutowano podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Badań Strukturalnych (IBS).

 

 

Raport:

Ubóstwo energetyczne w Polsce 2012-2016. Zmiany w czasie i charakterystyka zjawiska

 

 

także na ten temat:

 

Ubóstwo energetyczne w Polsce: Problem dostrzegany czy niedostrzegany przez rząd?

 

(źródło: tokfm.pl)

W cyklu audycji Raport Gospodarczy w radiu TOK FM red. Aleksandra Dziadykiewicz rozmawia z Konstancją Ziółkowską z Instytutu Badań Strukturalnych.

 

 

Jest zgoda Brukseli dla polskiego rynku mocy

 

(źródło: rp.pl/Energianews)

7 lutego Komisja Europejska ogłosiła zgodę dla polskiego rynku mocy. Jest to mechanizm wsparcia pozwalający wytwórcom na inwestowanie w nowe moce lub modernizację działających już bloków.

 

Komentarz Wojciecha Kukuły, z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi:

Pozytywna decyzja Komisji nie jest zaskoczeniem, ponieważ podczas negocjacji z Komisją polskie władze wprowadziły do ustawy wiele zmian, które dostosowały rynek mocy do obowiązujących regulacji unijnych z zakresu pomocy publicznej. Decyzja ta nie niweluje jednak wszystkich ryzyk prawnych związanych z rynkiem mocy w Polsce.

 

 

Komentarz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego do powyższej decyzji:

 

(źródło: rp.pl/Energianews)

Wprowadzenie rynku mocy w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. To rozwiązanie zapewni stabilne dostawy prądu do gospodarstw domowych. Przyczyni się także do modernizacji polskiej energetyki.

 

Komentarz redakcji:

Minister nadoptymistyczny urzędowo. Różne opinie wskazują, że nie zagwarantuje bezpieczeństwa energetycznego, w niewielkim stopniu przyczyni się do modernizacji energetyki i na pewno nie zapewni stabilnych dostaw do gospodarstw domowych.

 

 

Sprzedaż energii dla samorządów to duży kawałek rynku energii

 

(źródło: wnp.pl)

W 2017 roku podmioty zobligowane do stosowania ustawy prawo zamówień publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego, ogłosiły ponad 1700 przetargów na dostawę energii elektrycznej. Zamówiono w ten sposób 12 218 GWh (12,2 TWh). Najwięcej przetargów wygrał Tauron.

 

 

Car-sharing drogą do masowej produkcji polskich elektrycznych aut osobowych?

 

(źródło: motoryzacja.wnp.pl)

"Ja bym się wstydził przyjechać niemieckim audi na kongres, który ma pokazać polskim startupowcom, że rząd zmienia strategię. Wolałbym przyjść pieszo" - prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

Sławomir Obidziński, prezes Węglokoksu: chcemy utrzymać pozycję wiodącego eksportera polskiego węgla

 

(źródło: wnp.pl)

Oczywiście nadal będziemy chcieli utrzymać pozycję wiodącego eksportera polskiego węgla. Zamierzamy także wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie w celu kupowania i sprzedawania "niepolskiego" węgla na rynkach międzynarodowych. Właśnie dopinamy transakcję zakupu węgla amerykańskiego dla odbiorcy w środkowej Europie - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.pl Sławomir Obidziński, prezes zarządu Węglokoksu.

 

 

Atom

 

Szykuje się "boom" w europejskiej energetyce jądrowej

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W ciągu kilkunastu najbliższych lat na energetyce atomowej w UE można będzie zarobić kilkadziesiąt mld euro. Ale nie na budowie nowych elektrowni, a wręcz przeciwnie - na rozbieraniu starych. W przeciwieństwie do obiecywanych przez kolejne rządy kokosów zarabianych przez polskie firmy dzięki budowie elektrowni atomowej w naszym kraju, kontrakty polskich podwykonawców na zagranicznych rozbiórkach są o wiele bardziej prawdopodobne.

 

 

Atom za pieniądze Orlenu - to możliwe?

 

wysokienapiecie.pl)

Angażowanie kolejnych spółek skarbu państwa do projektu budowy elektrowni atomowej nie zwiększa szans na jej wybudowanie. Musiałby powstać przede wszystkim sensowny model jej sfinansowania. Po informacjach o możliwym wciągnięciu Orlenu w atom kurs spółki zaczął spadać.

 

 

Niska emisja

 

Tym razem rozdział o smogu rozpoczynamy nie od dołujących, trujących info o smogu, ale od opowieści o roślinach – zielonych rycerzach - z nim – smokiem/smogiem walczących.

 

Nie tylko paprotka. O roślinach oczyszczających powietrze

 

(źródło: audycje.tokfm.pl)

Z prof. Stanisławem Gawrońskim w radiu TOK FM rozmawia red. Cezary Łasiczka. Z tej bardzo ciekawej rozmowy można się dowiedzieć m.in., że "w roślinach" najzdrowsze (najczystsze) są nasiona, bo rośliny dbają o nie najbardziej – jak ludzie i zwierzęta o swe (a ci z większym sercem także o "obce") dzieci.

 

 

Od prof. Gawrońskiego można się także dowiedzieć skąd się w trawie wzięła... platyna.

 

 

Prof. B. Filipek-Mazur: na poprawę jakości powietrza w aglomeracjach wpływa rolnictwo miejskie

 

(źródło: chronmyklimat.pl)

W ocenie ekspertki dotychczasowa funkcja ekonomiczna rolnictwa miejskiego jest zdecydowanie lepiej realizowana przez gospodarstwa podmiejskie czy okołomiejskie, czyli takie, które znajdują się w promieniu do 30 km od miasta. Natomiast w miastach bardziej liczą się funkcje środowiskowe - poprawiające jakość powietrza i funkcje społeczne.

 

 

Naukowcy będą badać gołębie, żeby zobaczyć, co dzieje się z organizmem pod wpływem zanieczyszczeń

 

(źródło: smoglab.pl)

To nie pierwszy raz, kiedy do badań związanych z zanieczyszczeniem powietrza angażowane są gołębie. Dwa lata temu ptaki w Londynie były ubrane w specjalne kamizelki z czujnikami smogu i miały docierać tam, gdzie nie dosięgają pomiary stacjonarne. Teraz naukowcy uznali, że skoro są narażone na to samo zanieczyszczone powietrze, co ludzie, można na nich sprawdzać, jak wdychane toksyny działają na organizm.

 

 

Smog na Podhalu. Czy odstraszy turystów?

 

(źródło: audycje.tokfm.pl)

O problemie smogu w kolebce polskiej turystyki górskiej, czyli w Zakopanem, w audycji Weekend Radia TOK FM red. Ewa Podolska rozmawia z Jolantą Sitarz-Wójcicką - aktywistką Podhalańskiego Alarmu Smogowego i Agatą Wojtowicz – prezeską Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

 

 

10 mitów na temat smogu w Warszawie

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Na zaproszenie stołecznego ratusza czwórka ekspertów zmierzyła się z dziesięcioma najczęściej pojawiającymi się mitami na temat smogu w stolicy.

 

 

Smog Free Tower stanęła w Krakowie

 

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Smog Free Tower - siedmiometrowy największy na świecie zewnętrzny oczyszczacz powietrza działa od 15 lutego w Parku Jordana w Krakowie. Innowacyjne urządzenie stworzył holenderski projektant Daan Roosegaarde. W Krakowie będzie działać do 26 kwietnia. Zdaniem artysty wieża powinna zostać w Krakowie na stałe, bo jak żartował, "czuje się tu jak w domu".

 

Komentarz Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego:

Wieże antysmogowe to, jak mówią sami ich twórcy, instalacje artystyczne. Efekty ich działania odczuwalne są zaledwie w promieniu dziesięciu metrów. Zapomnijmy o wieżach czy ścianach z mchu jako metodzie przeciwdziałania zanieczyszczeniom, mogą służyć jedynie jako element estetyczny.

 

 

Indie planują walczyć ze smogiem z pomocą wież oczyszczających powietrze. "Marnowanie pieniędzy"

 

(źródło: smoglab.pl)

Indyjski rząd przedstawił plan pilotażowego projektu w ramach którego powietrze w Delhi ma zostać poprawione dzięki zainstalowaniu oczyszczających powietrze wież – takich jak ta, która od niedawna została, także na próbę, ustawiona w krakowskim Parku Jordana. A wcześniej eksperymentowano z nią w Chinach, gdzie efekty nie wzbudziły jednak wielkiego entuzjazmu.

 

 

Za smog grozi Polsce 4 mld zł kary, jeśli nie będzie radykalnej poprawy. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości

 

(źródło: oko.press)

Wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE, siedem leży w Polsce. Z powodu smogu umiera 45 tys. Polek i Polaków. Groźba kary może wreszcie zmobilizować władze, by nas ratować.

 

 

Także o tym w radiu TOK FM red. Piotr Maślak rozmawia z Markiem Józefiakiem z Greenpeace Polska.

 

 

Lekarz o wpływie smogu na zdrowie

 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Gdy wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wzrasta liczba hospitalizacji i zgonów - mówił prof. Tadeusz Zielonka, pulmonolog, internista, który był jednym z ekspertów zorganizowanej w Krakowie konferencji naukowej "Zieleń dla czystego powietrza".

 

 

To nie energetyka odpowiada za smog

 

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną "Energetyka kocha czyste powietrze". Jej celem jest zmiana postaw społecznych, oraz zwiększenie świadomości energetycznej i ekologicznej mieszkańców naszego kraju. Sektor energetyczny w Polsce przechodzi od kilkunastu lat transformację, której siłą napędową jest ochrona środowiska i klimatu oraz dbałość o ludzkie zdrowie - zapewnia Tomasz Kosiński, dyrektor biura PKEE.

 

 

Działania samorządów mające na celu walkę ze smogiem

 

(źródło: rp.pl)

Brakuje dotacji na wymianę pieców, ogólnopolskich norm dla paliw i przepisów umożliwiających skuteczną kontrolę emisji pyłów z kominów – samorządy toczą na razie samotną walkę o czyste powietrze.

 

 

Gdy nie ma państwowego monitoringu powietrza, samorząd działa sam

 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Piętnaście czujników mierzących stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu i przesyłających dane do internetu zamontuje do końca lutego br. samorząd Rudy Śląskiej. Miasto leży w centralnej części woj. śląskiego, nie ma w nim stacji pomiarowej krajowych służb środowiskowych.

 

 

Kraków wprowadza internetowy formularz "Zgłoś palenisko"

 

(źródło: smoglab.pl)

Obsługa jest prosta: widzimy podejrzany dym, wpisujemy informację o nim do formularza i wysyłamy. – To pozwoli dotrzeć do większej liczby ludzi z informacją o możliwości wymiany pieca i rozszerzyć naszą bazę danych o paleniska, których nie mieliśmy w naszej bazie danych – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik do spraw czystego powietrza w Krakowie.

 

 

"Powiedział, żeby wypisać mandat, bo za 500 złotych to mu się nie opłaca śmieci wynosić"

 

(źródło: smoglab.pl)

Mariusz Sumara to zastępca komendanta katowickiej Straży Miejskiej, który kieruje działaniami związanymi z ochroną środowiska. W tym kontrolowaniem ludzi, którzy palą odpadami. Porozmawialiśmy o pracy strażników, ale też o tym, czego ci potrzebują, by być bardziej skuteczni.

 

 

Program termomodernizacji? Nie stać nas na ocieplenie wszystkich domów, które tego wymagają

 

(źródło: audycje.tokfm.pl)

O rządowych pomysłach na walkę ze smogiem rozmawiają w radiu TOK FM red. Agata Kowalska i dr Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

 

Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze smogiem

 

(źródło: eko-unia.org.pl)

Od przyjęcia przełomowych uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska miną wkrótce trzy miesiące. Mieszkańcy i aktywiści, wraz z radnymi i urzędnikami, świętowali wówczas wynik głosowania. Ale nadszedł czas, by zakończyć karnawał i zabrać się do pracy – przypominają działacze Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

 

 

Smog atakuje Wrocław – jesteśmy nr 1 na świecie. Mieszkańcy nie wiedzą, jak się bronić

 

(źródło: eko-unia.org.pl)

Wrocław miał dziś rano (10 lutego 2018) najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie. Pod tym względem stolica Dolnego Śląska wyprzedziła nie tylko rodzimy Kraków, ale także Delhi, Hanoi i Chengdu (dane za: indeks AirVisual.com).

 

 

Ekologia przegrywa z kosztami. Nie wszystkie gminy chcą uchwały antysmogowej

 

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

W regionach, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, już są lub będą wkrótce realizowane uchwały antysmogowe przyjęte przez sejmiki. Przeciwdziałanie smogowi wymaga bowiem radykalnych posunięć. Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana przestarzałego ogrzewania na przyjazne ekologicznie piece. Mieszkańców biedniejszych części Polski na to nie stać. W Lubelskiem gminy są zdecydowanie na "nie". Chodzi o koszty. Samorządowcy z Lubelszczyzny wyrażają obawy, że pomimo ich negatywnej opinii, sejmik mimo wszystko będzie chciał przeforsować uchwałę antysmogową.

 

 

Piotr Kuczera: uchwała antysmogowa bez rządowej ustawy jest jak budowa domu bez fundamentów

 

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

O efektach uchwały antysmogowej, podejściu mieszkańców do jej zapisów oraz nadziejach związanych z rządowymi regulacjami dotyczącymi jakości paliw - rozmowa z Piotrem Kuczerą, prezydentem Rybnika.

 

 

Zanieczyszczenie powietrza w uzdrowisku. Rabka ma problem

 

(źródło: krakow.wyborcza.pl)

226 - przez tyle dni w 2017 r. w Rabce-Zdroju poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczał roczną normę.

 

 

Rząd ogłosił program walki ze smogiem. Priorytetem termomodernizacja

 

(źródło: gramwzielone.pl)

W odpowiedzi na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdzający naruszenie przez Polskę unijnych dyrektyw w zakresie standardów czystego powietrza, premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy program walki ze smogiem. Problem w tym, że poprzedniego planu, który ogłosił rok temu rząd Beaty Szydło z Morawieckim jako wicepremierem, niemal w całości nie zrealizowano.

 

Komentarz redakcji:

Rząd co rok ogłasza program walki ze smogiem, całkiem interesujący. Jest tak zadowolony z tego ogłoszenia, że na tym walka się kończy…

 

 

Jakie korzyści da rządowy program termomodernizacji?

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Nie da się podejmować działań na rzecz zmniejszenia smogu bez uwzględniania wpływu tych działań na koszty ogrzewania budynków.

 

 

IKEA zwraca uwagę na zagrożenia, jakie powoduje zanieczyszczone powietrze w naszych domach

 

(źródło: chronmyklimat.pl)

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o smogu w miastach. Jednak nadal nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie stanowi zanieczyszczone powietrze wewnątrz naszych domów – tak wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez IKEA, obejmującego również Polskę.

 

 

Łupki

 

Kto przejmie odwiert po San Leon Energy?

 

(źródło: polskielupki.pl)

San Leon Energy chce przekazać odwiert do kontynuacji poszukiwania gazu łupkowego. Chodzi o dokończenie poszukiwań gazu łupkowego w woj. kujawsko-pomorskim.

 

 

UE wzywa Turcję do przerwania blokady poszukiwań złóż gazu w pobliżu Cypru

 

(źródło: wnp.pl)

Unia Europejska wezwała Turcję do przerwania blokady poszukiwań podmorskich złóż gazu w pobliżu Cypru. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że władze w Ankarze powinny respektować suwerenność Cypru.

 

 

OMV rozpoczęło największą kampanię sejsmiczną w historii Austrii

 

(źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Niedawno informowaliśmy, że PGNiG planuje przebadać obszar ok. 345 km kw. na Pogórzu Karpackim. Austriacki koncern OMV rozpoczął właśnie badania sejsmiczne w Dolnej Austrii, które obejmą obszar nawet 600 km kw.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Unijna produkcja energii z OZE po raz pierwszy większa niż z węgla

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ubiegły rok w unijnej energetyce przejdzie do historii. Po raz pierwszy łączna produkcja energii z wiatru, słońca i biomasy była większa od tej w blokach energetycznych opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Trzy źródła odnawialne w 2017 r. wytworzyły 679 TWh energii, czyli o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Pięć lat temu elektrownie na węgiel kamienny i brunatny produkowały dwa razy więcej energii niż farmy wiatrowe, słoneczne oraz źródła biomasowe.

 

 

Także na ten temat:

 

Energetyka odnawialna jest już cenowo konkurencyjna wobec węgla kamiennego i atomu. Tym bardziej niektóre plany rządu nie zwiększają konkurencyjności polskiej gospodarki. Mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

 

 

Od roku 1990 produkcja "zielonego" prądu w Niemczech wzrosła o 1000 proc.!

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

A eksport prądu osiągnął właśnie kolejny rekord. Produkcja "zielonego" prądu w Niemczech w 2017 roku wyniosła niemal 217 TWh i już co trzecia kilowatogodzina pochodziła ze źródeł odnawialnych. A w Polsce cała ubiegłoroczna produkcja energii elektrycznej wyniosła niespełna 166 TWh, z czego blisko 80 proc. pochodziło z węgla kamiennego i brunatnego.

 

 

Toyota zainwestuje prawie 3 mld dolarów w centrum badań nad ekologicznymi samochodami

 

(źródło: orpa.pl)

Do 2030 r. japoński koncern zamierza sprzedawać rocznie ponad 5,5 mln samochodów zelektryfikowanych, w tym milion zeroemisyjnych.

W ubiegłym roku Europejczycy nabyli łącznie 406 tys. egzemplarzy modeli elektryczno-spalinowych Toyoty (wzrost o 38% r/r). A w Polsce w ub.r. zarejestrowano 14 196 hybryd japońskiego producenta, co oznacza wzrost o 70% (!!!) w stosunku do 2016 r.

 

Komentarz redakcji:

Na tle Toyoty polska propagandowa elektromobilność premiera Morawieckiego to bajania we mgle.

 

 

Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni

 

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Budowa obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii zakończyła się dwa miesiące temu, a instalacja zrealizowana w Australii przez Teslę już pokazała swoje możliwości jeśli chodzi o wspomaganie pracy sieci, a także potencjał generowania sporych zarobków na charakteryzującym się ogromnymi wahaniami cen australijskim rynku energii.

 

 

Przy granicy z Polską stanie duży bateryjny magazyn energii

 

(źródło: gramwzielone.pl)

W oddalonej o ok. 40 km od Szczecina niemieckiej miejscowości Carmzow powstanie jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii. Magazynowanie energii umożliwia bilansowania sieci i jest kluczowe w kontekście kolejnego etapu niemieckiej transformacji energetycznej w kierunku OZE.

 

 

Naszym – portalu Chronmyklimat.pl - zdaniem

 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Komentarz dr. Andrzeja Kassenberga, eksperta ds. klimatu i energii; dotyczący wchodzącej w życie ustawy o elektromobilności.

 

 

Banki nadal zainteresowane finansowaniem OZE, ale potrzebne zmiany w prawie

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Utrzymujące się od lat zamieszanie w otoczeniu regulacyjnym dla sektora odnawialnych źródeł energii odczuli nie tylko inwestorzy, ale również banki finansujące ich projekty.

 

 

Soliński Klaster Energii: PGE, samorządy i hotel inwestują w energetykę odnawialną

 

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Podpisano porozumienie w sprawie powołania do życia Solińskiego Klastra Energii. Partnerami projektu są powiat leski, gmina Solina, spółka Elbest, która zarządza hotelem SPA Solina oraz PGE Energia Odnawialna. Planowane przedsięwzięcie, obejmujące m.in. powstanie instalacji fotowoltaicznej, ma się przyczynić do poprawy lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, stanu środowiska oraz wzmocnienia gospodarki.

 

Komentarz redakcji:

Zwracamy uwagę na obecność giganta – państwowego koencernu energetycznego PGE w lokalnych dzialaniach OZE. Szalupy ratunkowe po węglu?

 

 

Renault przekształci portugalską wyspę w lokalne centrum OZE i elektromobilności

 

(źródło: orpa.pl)

Projekt zostanie oparty na czterech głównych filarach: samochodach elektrycznych, magazynach energii, inteligentnej sieci ładowania oraz technologii Vehicle-to-Grid (V2G). Realizacja planów pozwoli na zwiększenie niezależności energetycznej Porto Santo oraz przyczyni się do wzrostu udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

 

 

Powstało Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii

 

(źródło: energetyka.wnp.pl)

W prace Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii (PolStorEn) zaangażowały się m.in. Politechnika Poznańska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Instytut Metali Niezależnych.

 

 

Słońce

 

Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Koszt energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną nie przekracza dzisiaj 0,30 zł/kWh. Dane Instytutu Energii Odnawialnej pokazują, że na zamontowanie takich instalacji z roku na rok decyduje się coraz więcej osób.

 

 

Rusza budowa 12 farm fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Litewski Modus Energy rozpoczyna budowę pierwszych 12 elektrowni słonecznych w Polsce. Zakończenie ich budowy przewidziano do końca czerwca br. A w całym bieżącym roku ruszy w sumie budowa ok. 30 identycznych obiektów w różnych regionach naszego kraju.

 

 

Ukraiński potencjał fotowoltaiki rośnie szybciej od polskiego

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Rynek fotowoltaiczny na Ukrainie notuje obecnie najszybszy rozwój wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. To zasługa najwyższych w Europie taryf gwarantowanych za energię z PV, które inwestorom muszą zrekompensować większe ryzyko polityczne i gospodarcze, a więc i dużo wyższe koszty kapitału.

 

 

Dzięki tej instalacji PV Ikea zaoszczędzi w 10 lat 2,4 mln dolarów

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Na dachach znajdującego się w Singapurze centrum handlowego Ikei powstała ogromna instalacja fotowoltaiczna. Ikea liczy, że dzięki fotowoltaice mocno zmniejszy koszty energii elektrycznej.

 

 

Wiatr

 

Wiatr znad morza coraz silniejszy

 

(źródło: rp.pl/Energianews)

W 2017 roku podłączono w Europie turbiny o mocy 3,15 tys. MW. To dwa razy więcej niż w 2016 r. i 4 proc. więcej niż w 2015 r., kiedy padł rekord. – To spektakularny wzrost w ciągu zaledwie jednego roku – ocenia Giles Dickson, dyrektor generalny europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope. – W 2018 i 2019 roku zobaczymy dalszy dynamiczny rozwój tego sektora – przekonuje Dickson.

 

 

Farmy wiatrowe na Bałtyku bez wsparcia ok. 2027 r.

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Kiedy w polskiej części Morza Bałtyckiego staną pierwsze wiatraki i czego potrzeba, aby tak się stało? W wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl o szansach i wyzwaniach polskiego offshore opowiada Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).

 

 

Polenergia ma projekty budowy farm wiatrowych o mocy 185 MW

 

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Polenergia ma w swoim portfelu projekty lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 185 MW będące w końcowej fazie dewelopmentu, które mają pozwolenie na budowę oraz prekwalifikację do udziału w procesie aukcyjnym.

 

 

Norwegowie kupią energię z polskich wiatraków

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Norweski koncern energetyczny Statkraft podpisał umowę na zakup energii z farm wiatrowych znajdujących się w naszym kraju. Norwegowie nie informują, o jakie farmy wiatrowe chodzi, zasłaniając się klauzulami kontraktów.

 

 

Polskie fundamenty jednej z największych farm wiatrowych Europy

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W Szczecinie ruszył załadunek fundamentów pod ogromne turbiny wiatrowe lokalizowane u wybrzeża Niemiec. Każda z nich będzie wyższa od najwyższego wieżowca w Polsce. To największy kontrakt szczecińskiej spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na podobne zamówienia z Polski poczeka jednak kilka lat.

 

 

Bez wiatraków bezrobotnym wiatr w oczy wieje

 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Bez nowych inwestycji w instalacje wiatrowe w województwie zachodniopomorskim mniej będzie miejsc pracy przy ich montażu czy utrzymaniu. Niby nic wielkiego, ale dotychczas to powiaty tego województwa były liderami w zakresie bezrobocia w Polsce.

 

 

Klimat

 

Szczyt "spontaniczności" – przygotowania do COP 24 w Katowicach

 

(źródło: eko.org.pl)

Rola Polski w tym ważnym szczycie będzie polegała m.in. na moderowaniu i motywowaniu do wprowadzenia koniecznych zmian. Wiele jednak wskazuje, że polskie i międzynarodowe społeczeństwo nie będzie mogło spontanicznie włączyć się do procesu. Czy delegaci usłyszą głosy zadowolenia albo wkurzenia pochodzące z ulicy?

 

 

Szczyt klimatyczny w Katowicach - rozsądek czy ambicje?

 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska stawia na "zdrowy rozsądek" podczas klimatycznego szczytu COP 24 w Katowicach. Ale po dymisji ministra ministra środowiska Jana Szyszki trwa dyskusja, kto będzie przewodniczącym - osobą odpowiedzialną za przygotowanie szczytu.

 

 

Zmiana klimatu może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi

 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zmiana klimatu - odczuwana przede wszystkim w wyniku zmian temperatury, opadów deszczu, wzrostu poziomu morza i zmienności pogodowej - może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi.

 

 

Kryzys wodny w Kapsztadzie – za kilka tygodni w mieście skończy się woda

 

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Republika Południowej Afryki jest przykładem, pokazującym problemy związane ze zmienianiem się klimatu. To kolejny kraj, którego przykład łamie argument sceptyków mówiących o korzyściach płynących z globalnego ocieplenia. Od trzech lat region miasta zmaga się z suszą.

 

 

Rok 2016 był wyjątkowo ciepły. Do czasu

 

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

W ocieplającym się klimacie słowo "niemożliwe" zmienia swoje znaczenie. Dochodzi do zjawisk, które w stabilnym klimacie, zgodnie ze statystyką, właściwie nie powinny mieć miejsca. Ranking najcieplejszych lat w historii pomiarów otwierają cztery ostatnie lata. Gdyby nie szybkie ocieplenie klimatu, byłoby to statystycznie skrajnie nieprawdopodobne, szczególnie biorąc pod uwagę działanie naturalnych czynników, które sprzyjają obecnie ochłodzeniu.

 

 

Dziura ozonowa maleje dzięki wycofaniu niszczących ją chemikaliów

 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Satelitarne badania prowadzone przez NASA dostarczyły pierwszego dowodu na to, że zakaz stosowania niszczących ozon freonów przynosi efekty. Odbudowa warstwy ozonowej nad Antarktydą potrwa jednak jeszcze kilka dekad.

 

 

Raport o stanie polskich miast - niskoemisyjność i efektywność energetyczna

 

(źródło: chronmyklimat.pl / obserwatorium.miasta.pl)

W zapoczątkowanej 7 lat temu unijnej strategii Europa 2020 jeden z nadrzędnych celów dotyczy zmian w zakresie klimatu i energii. Kolejnym etapem ma być realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego na lata 2020–2030. Najwięcej energii zużywanej w Unii Europejskiej jest w miastach. Dlatego to od działań na poziomie samorządów zależy na ile plan się uda. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

 

 

Szwedzi będą produkować stal bez emisji CO2

 

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował o planach budowy ogromnej fabryki stali, przy produkcji której nie będą emitowane gazy cieplarniane. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu wodoru uzyskiwanego z nadwyżek energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. Produktem ubocznym w procesie produkcji stali – zamiast CO2 – będzie woda.

 

 

Kryzys klimatyczny: sprawmy, by rok 2018 stał się rokiem realizmu

 

(źródło: zielonewiadomosci.pl)

Tim DeChristopher, założyciel "Climate Disobedience Center" (Centrum Nieposłuszeństwa Klimatycznego), o znaczeniu realizmu w odniesieniu do zmian klimatu i potrzebie nowego modelu przywództwa.

 

 

A dla zaciekawionych bardzo interesująca rozmowa z Timem DeChristopherem, którą przeprowadził Chris Hedges w programie "Dni rewolty".

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej