×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

20 października 2017
info
 

Newsletter 09/2017

Motto:
"Ziemia to kropka pod znakiem zapytania".
Stanisław Jerzy Lec

Energia dla Klimatu, wrzesień 2017

W tym numerze m.in. o poznańskiej konferencji Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE", o tym czy grobowce megalityczne - "kujawskie piramidy" - wygrają ze spółką wydobywczą, o ciągle wielkim w Europie i Polsce wsparciu produkcji oraz konsumpcji paliw kopalnych oraz prognozie rozwoju globalnego rynku energetycznego do roku 2050. A także o rozporządzeniu, które "kopciuchy" wkłada do lamusa, o walce z wiatrakami koncernu Energa, że Niemcy planują budowę akumulatora energii dla całego Berlina, o coraz trudniejszych migracjach ptaków - pod wiatr zmian klimatycznych, i antropocenie w ciemnych barwach - w eseju Australijczyka Clive’a Hamiltona.

Życzymy pożytecznej lektury

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Konferencja Koalicji "RT-ON" w Poznaniu

(źródło: eko-unia.org.pl)

29 września 2017 r. Poznaniu odbyła się konferencja naszej Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" pt. "Samorządy i mieszkańcy a kopalnie odkrywkowe. Przyszłość Wielkopolski bez węgla brunatnego?".

także o tej konferencji:

Nie dajmy skolonizować Wielkopolski przez energetykę na węglu brunatnym!

Piramidy Kujawskie czy odkrywka? Decyzja już za miesiąc

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)
Czy jesteśmy gotowi poświęcić bezcenny fragment naszej historii, ledwie zbadany i wciąż kryjący przed nami wiele tajemnic? Czy krótkotrwałe zyski jednej firmy uprawniają nas do takiego poświęcenia? Fundacja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" stoi na stanowisku, że dziedzictwo kulturowe należy chronić przed zniszczeniem, dla dobra przyszłych pokoleń.

Ważą się losy mieszkańców zagrożonych odkrywką Złoczew, będą konsultacje społeczne

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
27 września br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Łodzi ogłosiła, że ze względu na znaczny stopień skomplikowania sprawy termin wydania decyzji środowiskowej dla odkrywki Złoczew wydłuża się do 30 marca 2018 r. Jednocześnie ogłoszone zostały konsultacje społeczne - mieszkańcy gmin, które najbardziej ucierpią na budowie kopalni węgla brunatnego zapowiadają, że będą walczyć o swoje domy.

Węgiel Łużycki, 18 września 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o obywatelskiej akcji przeciwko osłabieniu brandenburskich celów polityki klimatycznej i 10-tonowym pomniku, który stanie w w Kerkwitz, symbolu 10-letniej, zwycięskiej walki mieszkańców w obronie swej ziemi przed kolejną odkrywką węgla brunatnego.

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Europa wciąż subsydiuje paliwa kopalne

(źródło: chronmyklimat.pl)
Europejskie rządy oraz Unia Europejska rozdają ok. 112 miliardów euro rocznie na wsparcie produkcji oraz konsumpcji paliw kopalnych, mimo deklaracji całkowitego wycofania tego typu wsparcia do roku 2020, czytamy w nowym raporcie Overseas Development Institute oraz CAN-Europe.

W ww. raporcie przedstawiono także monitoring dotacji do paliw kopalnych w Polsce:

"Ukryty rachunek za węgiel 2017. Wsparcie górnictwa i energetyki węglowej w Polsce - wczoraj, dziś i jutro" - analiza think-tanku ekonomicznego WiseEuropa

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Niemal 230 miliardów zł - tyle bezpośrednio Polacy dopłacili do górnictwa i energetyki opartej na węglu w latach 1990-2016. Wraz z tzw. kosztami zewnętrznymi ukryty rachunek za węgiel wynosi 1 bilion 973 miliardów zł! Analiza WiseEuropa pokazuje też, że przy utrzymaniu obecnej polityki energetycznej w najbliższych latach subsydia dla węgla jeszcze wzrosną i to co najmniej o 30 proc.

O odchodzeniu od monopolu węgla w energetyce - rozmowa z prof. Janem Popczykiem

(źródło: tokfm.pl/eko.org.pl)
W audycji z cyklu "Energia dla klimatu" w radiu TOK FM z prof. Janem Popczykiem rozmawiają red. Ewa Podolska i współprowadzący Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Akcja Demokracja: Nie chcemy dopłacać do brudnej energii

(źródło: reo.pl)
Prawie 9 tys. podpisów zebrali w internetowej kampanii przeciw projektowi ustawy o rynku mocy wolontariusze Akcji Demokracji. "W węglu nie ma przyszłości. Wydobycie przestaje być opłacalne, łatwo dostępne złoża kończą się. A mimo to publiczne pieniądze nadal płyną szerokim strumieniem do sektora energetyki węglowej" – piszą w liście do posłanek i posłów. Zapraszamy do lektury wywiadu – ankiety Pawła Sito z Martą Anczewską, kampanierką Akcji Demokracji.

także o rynku mocy:

Brukselski ekspert o polskim węglu: może być rentowny tylko do 2030 r.

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Prof. Pantelis Kapros dla portalu WysokieNapiecie.pl: - Żeby zapewnić elektrowniom węglowym przetrwanie, Polska musiałaby dostać i rynek mocy, i darmowe uprawnienia do emisji CO2 na lata 2020-2030. Ale po 2030 r. nowe węglówki i tak staną się nierentowne, więc nie zdążą się spłacić.

Tak będzie wyglądać globalny miks energii zdaniem DNV GL

(źródło: gramwzielone.pl)
Czołowa firma konsultingowa w sektorze energetycznym, związana zarówno z sektorami paliw kopalnych jak i OZE, opublikowała raport "Energy Transition Outlook 2017" zawierający prognozę rozwoju globalnego rynku energetycznego do roku 2050.

Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens?

(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Tym razem na Forum Ekonomicznym w Krynicy rząd i spółki skarbu państwa wysyłali sygnały o gotowości do zmian w obecnie prowadzonej polityce energetycznej. Czy jednak nie za głęboko ugrzęźliśmy w koleinach prowadzących w zgoła innym kierunku niż idzie UE? Droga do realnej zmiany dotychczasowej narracji i polityki nie jest już obecnie ani prosta, ani oczywista.

Węglowy bałagan zamiast strategii

(źródło: rp.pl)
Na polskim rynku węgla jest jak w dobrym filmie – co rusz jesteśmy zaskakiwani nagłymi zwrotami akcji. Przedstawiciele branży w nieoficjalnych rozmowach mówią wprost: "Zamiast strategii na rynku węgla jest jeden wielki burdel".

UOKiK skontroluje składy węgla i kopalnie. Za handel węglem złej jakości trzy lata więzienia

(źródło: wyborcza.pl)
Kontrolerzy pójdą do składu węgla albo do kopalni. Pobiorą próbki węgla i sprawdzą, czy jest zgodny z certyfikatem - tak będzie wyglądała kontrola paliw stałych po wprowadzeniu od 2018 r. norm jakości. UOKiK dostanie na to w przyszłym roku 6,5 mln zł.

Nad Wisłą jednak bez zmian w energetyce

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Przez media przetoczyła się fala spekulacji o tym jakoby Ministerstwo Energii dokonało zwrotu w polityce energetycznej. Trudno dostrzec jednak na czym ten zwrot miałby polegać.

Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!

(źródło: eko.org.pl)
14 września organizacje pozarządowe zaapelowały do marszałków województw, aby nie godzili się na ulgi dla elektrowni węglowych i ominięcie przez nie unijnych przepisów nakazujących ograniczenie zanieczyszczania powietrza.

Transformacja energetyki musi kosztować

(źródło: rp.pl)
Oparcie bezpieczeństwa energetycznego na czarnym złocie może się okazać złudne – wynika z najnowszego raportu Forum Energii - "Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze".

Komentarz Joanny Maćkowiak-Pandery, prezes Forum Energii:

Bez zmiany podejścia do energetyki i opracowania planu działań polską energetykę, w najlepszym razie, czeka dryf. Bez takiego planu narażamy się na ryzyko nietrafionych inwestycji i wysokich kosztów dla odbiorców. Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii.

Minister Energii: Ostrołęka to ostatnia taka inwestycja węglowa w Polsce

(źródło: wysokienapiecie.pl)
- Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nowy blok w Elektrowni Kozienice, później w Elektrowni Opole, następnie w Jaworznie, a kilka lat później w Ostrołęce. Po Ostrołęce kolejne inwestycje muszą być też duże, ale już nie węglowe. Dlatego rozważamy budowę trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy od 4 do 4,5 GW – powiedział w trakcie panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

W Polsce ruszył jeden z największych bloków węglowych na świecie

(źródło: wysokienapiecie.pl)
1 września jedenasty blok Elektrowni Kozienice (największy w kraju - 1075 MW) po raz pierwszy zasilił polski system energetyczny. To jeden z najważniejszych momentów trwającej od pięciu lat budowy. Jej zakończenie zaplanowano na 19 grudnia 2017 roku.

 

Oto dlaczego czysty węgiel Donalda Trumpa to mrzonka

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada powrót "czystego węgla" i przywrócenie miejsc pracy dla górników. Jednak oficjalne statystyki administracji USA dobitnie pokazują – w amerykańskiej energetyce węgiel był i jest w odwrocie.

 

 

Atom

 

Atomowa plotka

(źródło: reo.pl)

Budowa elektrowni atomowej, w dodatku pierwszej w danym kraju, to zawsze wyjątkowo ryzykowna impreza. Przede wszystkim finansowo.

 

 

Ministerstwo Energii: elektrownia jądrowa za 75 mld zł

(źródło: gramwzielone.pl)

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister energii zadeklarował, kiedy i jakim kosztem może powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Przedstawił też pomysł na jej sfinansowanie – inny niż wymieniany dotychczas mechanizm kontraktów różnicowych.

 

 

Elektrownia atomowa na Białorusi straszy Europę

(źródło: rp.pl)

Białoruś przekaże Komisji Europejskiej raport dotyczący stress testów elektrowni w Ostrowcu. Pomimo tego, sąsiadująca Litwa obawia się elektrowni i nazywa ją rosyjskim projektem geopolitycznym.

 

 

Niska emisja

 

Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

5.09.2017 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r.

 

 

Polski Alarm Smogowy na konferencji antysmogowej w Ministerstwie Rozwoju

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Na konferencji antysmogowej "Jak rozwiązać problem smogu", która odbyła się 18 września w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Premier Morawiecki zapowiedział zwiększenie zaangażowania rządu w działąnia antysmogowe. Zapowiedzi wyglądają interesująco.

 

Komentarz redakcji:

Coś sie ruszyło. Wicepremier Morawiecki zapewnił, że jest to dla rządu bardzo ważny problem (użył nawet określenia "śmiertelnie poważny"), z którym chce się uporać. Wiceminister Emilewicz obiecała, że do końca roku będzie ustawa i rozporządzenie o jakości paliw stałych w gospodarce komunalnej. Floty i muły w tej ustawie nie są definiowane jako paliwa stałe - czyli ich stosowanie będzie wykluczone.
 

 

także na ten temat:

 

Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem. Od 2018 roku pojawi się pakiet wsparcia dla najuboższych właścicieli domów jednorodzinnych – rozmowa z Jadwigą Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju

 

 

Morawiecki: pieniądze z eliminacji torebek foliowych na poprawę jakości powietrza

(źródło: wnp.pl)

- Traktuję problem smogu śmiertelnie poważnie - podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że żarty, np. iż powietrze jest w Polsce dobre wtedy, kiedy się je pogryzie, można sobie poopowiadać wieczorem, tymczasem co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób umiera przedwcześnie z tego powodu.

 

 

Walka ze smogiem na Forum Ekonomicznym w Krynicy

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Jak skutecznie rozwiązać problem smogu? - na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy panelu podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

 

Wyrok w sprawie prawa do czystego powietrza

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Na ostateczne rozpoznanie sprawy kasacyjnej Zakopanego przez NSA poczekamy około dwóch lat. Do tego czasu miasto może nadal pobierać opłatę klimatyczną w oparciu o dotychczasową podstawę prawną - mówi w rozmowie z Teraz Środowisko prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, reprezentujący miasto.

 

 

Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w dolnośląskich uzdrowiskach, kotlinach górskich i Wrocławiu?

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

Dlaczego coś czym paliliśmy setki lat nagle staje się nie do przyjęcia, do zmiany?

 

 

Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

(źródło: eko.org.pl)

O tym że "górne spalanie" nie likwiduje smogu i innych postprawdach na ten temat.

 

 

Opolskie ma uchwałę antysmogową. "Wybór między ekonomią a zdrowiem"

(źródło: gramwzielone.pl)

Radni województwa opolskiego przyjęli uchwałę antysmogową, która wejdzie w życie już 1 listopada br. Najdalej idące pomysły z ostatecznej wersji uchwały jednak wykreślono.

 

Komentarz redakcji:

Radni opolscy nie zaszaleli w sprawie ochrony powietrza. Pojawia się pytanie czy lepiej mieć bardzo słabą uchwałę antysmogową, czy lepiej nie mieć nic i czekać na ambitniejszy projekt?

 

 

Program antysmogowy. W Łodzi 690 palenisk mniej

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

W 2017 roku oraz przez kolejne dwa lata miasto przeznaczy po 3 mln zł na dotacje dla łodzian, którzy chcą przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź wymienić stare piece na nowoczesne kotły gazowe.

 

 

NFOŚiGW będzie pomagał w wymianie pieców na bardziej ekologiczne

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez współpracę z wojewódzkimi funduszami chce pomóc w wymianie pieców na te bardziej ekologiczne – poinformował prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane już w październiku.

 

 

Mandat od kominiarza za złej jakości opał? Rząd rozważa taki wariant

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Mogę powiedzieć, że jest poparcie Ministerstwa Środowiska dla rozszerzenia kompetencji kominiarzy - mówi Kinga Majewska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu w Ministerstwie Środowiska. Pomysł podoba się również kominiarzom.

 

 

Uchwały antysmogowe uderzą w najbiedniejszych - straszy"Gazeta Polska Codziennie" w swoim nowym śląskim dodatku

(źródło: niezalezna.pl)

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa tłumaczy, że rząd nie wziął na siebie odpowiedzialności za jakość powietrza i scedował ten problem na władze regionalne.

 

Komentarz Pawła Sulimy z Polskiej Zielonej Sieci:

Artykuł z przechyłem na argumenty prowęglowego Łukasza Horbacza - prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla i "olaboga, zabierają tani węgiel", ale są też wyjaśnienia marszałka. Mnie zainteresowały komentarze - wyraźny udział rozsądnych, nawet proOZE można znaleźć.

 

 

"Uwalniając ukryty potencjał" - analiza WiseEuropa

(źródło: eko.org.pl)

Uruchomienie wielkoskalowego programu głębokiej termomodernizacji budynków mieszkalnych – w tym domów jednorodzinnych – oraz systemowe wsparcie rozwoju mikroinstalacji OZE wytwarzających ciepło oraz energię elektryczną istotnie przyczyni się do ograniczenia zależności Polski od paliw kopalnych do 2030 roku. W efekcie szkodliwe dla zdrowia emisje związane z ogrzewaniem budynków spadną o ponad 40 proc.

 

 

Cała analiza - "Uwalniając ukryty potencjał. Gospodarczy wpływ inwestycji w mikroinstalacje OZE oraz termomodernizację budynków":

 

 

URSUS wraca do Warszawy

(źródło: eko.org.pl)

Autobusy elektryczne Ursus City Smile wożą mieszkańców Warszawy. Pierwsze pojazdy wyjechały już na stołeczne ulice. To kolejny krok Warszawy w stronę czystszego powietrza w mieście.

 

 

Spalanie śmieci na działkach trzeba ukrócić

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

Sezon jesienny już za progiem. Wraz z nim, oprócz smogu z kominów, przyjdzie nam wdychać trujące dymy z ognisk rozpalanych przez porządkujących ogródki działkowiczów.

 

 

Szkocja zakaże sprzedaży aut spalinowych

(źródło: gramwzielone.pl)

Szkocja chce zakazać sprzedaży aut z napędem spalinowym do roku 2032. Kilkanaście lat później takie auta mają zniknąć ze szkockich dróg. W tym czasie auta elektryczne w Szkocji mogą być ładowane energią pochodzącą w większości ze źródeł odnawialnych.

 

 

Energia z gorących wód pomoże zwalczać smog

(źródło: rp.pl)

Do NFOŚiGW wpłynęło w sumie 30 projektów o łącznej wartości 0,5 mld zł. Na razie 17 z nich otrzymało pozytywną ocenę.

 

 

Łupki

 

Ułatwienia dla zainteresowanych wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce

(źródło: polskielupki.pl)

Ministerstwo Środowiska chce zmienić prawo geologiczne i górnicze. Resort liczy na to, że szykowane ułatwienia dla zainteresowanych wydobywaniem gazu z łupków zachęcą firmy do tego typu poszukiwań w Polsce.

 

 

Łupki dały Estonii niezależność

(źródło: rp.pl)

Około 90 proc. energii wytwarzanej w Estonii pochodzi z elektrowni opalanych łupkami bitumicznymi. Dzięki łupkom Estonia jest najbardziej niezależnym pod względem energetycznym państwem w Unii Europejskiej. Ale strategia zakłada zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i alternatywnych. Celem jest osiągnięcie 40-proc. ich udziału w 2020 r.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

139 krajów na świecie może opierać się w 100 proc. na OZE – Raport Stanford University

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Energia wiatrowa, słoneczna i wodna – wystarczą aby do 2050 r. pokryć całkowite potrzeby energetyczne w 139 krajach. Według autorów tak transformacja stworzyłaby 24 mln dodatkowych stałych miejsc pracy, pozwoliła uniknąć 4,6 mln przedwczesnych zgonów wynikających z zanieczyszczenia powietrza i zaoszczędzić ponad 28 bilionów USD na walkę ze zmianą klimatu.

 

 

Co z Energiewende po wyborach w Niemczech?

(źródło: gramwzielone.pl)

Coroczne przychody największych niemieckich przedsiębiorstw produkujących na potrzeby sektora OZE liczone są w dziesiątkach miliardów rocznie, a dzięki temu, że Niemcy w porę postawili na czyste technologie, powinni z tej "inwestycji" w kolejnych latach odnosić coraz większe profity, budując potęgę swojego eksportu.

 

 

OZE poradzą sobie bez subsydiów. "Wpływ polityki staje się marginalny"

(źródło: gramwzielone.pl)

Energetyka odnawialna w Europie musi radzić sobie bez subsydiów i sobie bez nich poradzi – taki wniosek płynie ze zorganizowanej przez Bloomberga konferencji, która skupiła szefów największych europejskich koncernów energetycznych.

 

 

Nie pozwólmy odczarować OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Chociaż na razie w kwestii energii polegamy zdecydowanie na paliwach kopalnych (w 2015 r. miały one 72,6 proc. udział w zużyciu energii w Europie) kierunek rozwoju jest oczywisty – zmierzamy ku Europie "czystej, inteligentnej i odnawialnej" – ocenia Europejska Agencja Środowiska (EEA) w najnowszej publikacji.

 

 

WiseEuropa o inwestycjach w polskiej energetyce. Wiatr i słońce opłacalne, ale kiedy?

(źródło: wnp.pl/gramwzielone.pl)

Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne (PV) oraz farmy wiatrowe staną się w Polsce bardziej opłacalne niż inwestowanie w nowe bloki opalane węglem - prognozuje WiseEuropa w raporcie "Megatrendy - od akceptacji do działań". Stanie się tak już w roku 2025 - nawet bez zmiany regulacji rzutujących na koszty finansowania inwestycji w OZE.

 

 

Państwowe firmy złymi przewodnikami technologii – rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim

(źródło: wnp.pl)

Wydaje mi się, że naszym problemem w energetyce jest tzw. shorttermizm, co polega na tym, że cele krótkookresowe traktujemy jak strategiczne i tracimy bardzo dużo energii na to, żeby dać odpór zmianom technologicznym, które i tak nastąpią - mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 

 

Niemcy budują akumulator energii dla całego Berlina

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Niemcy planują stworzenie wielkiego magazynu energii dla swojej stolicy. Ma być wystarczająco duży, aby wystarczył na godzinę funkcjonowania trzymilionowego miasta.

 

 

Morgan Stanley zainwestuje w PV i przejdzie na energię z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Kolejny potentat w branży bankowej zadeklarował, że do roku 2022 będzie wykorzystywać energię pochodzącą tylko ze źródeł odnawialnych. W ostatnich tygodniach podobne deklaracje złożyli inni potentaci z Wall Street – JP Morgan Chase i Citigroup – którzy cel przejścia na energię z OZE mają zrealizować już w roku 2020.

 

 

EBOiR nadal otwarty na finansowanie OZE w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nie chce finansować polskich inwestycji w węgiel ani energetykę jądrową. Bank jest natomiast otwarty na finansowanie projektów gazowych, a także odnawialnych źródeł energii – tych ostatnich nawet mimo zawirowań na polskim rynku OZE, które systematycznie podważają zaufanie inwestorów i banków do działalności w tym obszarze.

 

 

Klastry energii - przepisem na marazm w OZE?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jeszcze na dobre nie osiągnęliśmy 15 proc. produkcji energii z OZE, a już oczkiem w głowie rządu stały się klastry energetyczne. Dla jednych to przebrane spółdzielnie energetyczne, dla innych zamknięte, samowystarczalne sieci. A z punktu widzenia zarządzania?

 

 

także o klastrach energii:

 

Klastry energii, czyli eksperyment na żywym organizmie

(źródło: gramwzielone.pl)

– Klastry mogą być ciekawym kierunkiem rozwoju dla energetyki rozproszonej, o ile zmienione zostaną zasady gry, które zostały stworzone stricte dla energetyki scenatralizowanej – mówi w wywiadzie na temat obecnego stanu rynku klastrów energii oraz stojących przed nimi wyzwań Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej (KIER).

 

 

Norwegia będzie cała zielona

(źródło: rp.pl)

Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

 

 

Francja: Energetyka ma być czysta

(źródło: rp.pl)

Ponad 20 mld euro zainwestuje do 2022 r. rząd Francji w projekty wspierające środowisko i czyste źródła energii. Z tego ok. 9 mld euro pójdzie na sfinansowanie programu termoizolacji budynków i energooszczędne budownictwo.

 

 

Więcej pieniędzy dla szwedzkich prosumentów

(źródło: gramwzielone.pl)

Szwedzki rząd zwiększył tegoroczny budżet dopłat do inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne z 225 mln szwedzkich koron do 425 mln. oraz wprowadził program dopłat do zakupu domowych magazynów energii. Cel Szwecji to przejście w całości na energię ze źródeł odnawialnych do roku 2040. By to osiągnąć planuje się zwiększenie udziału PV w krajowym miksie wytwarzania energii do ok. 5-10 proc.

 

 

Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych

(źródło: chronmyklimat.pl)

Efektywność energetyczna powinna być punktem wyjścia dla przedsięwzięć związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii. Nieprzemyślane działania – np. inwestowanie w OZE w nieocieplonych budynkach z niewymienionymi oknami nie jest racjonalne i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

 

 

Wielkie ocieplanie w woj. świętokrzyskim

(źródło: rp.pl)

Niemal 60 świętokrzyskich samorządów dostanie w sumie ponad 150 mln zł unijnego wsparcia na termomodernizację budynków użyteczności publicznej - budynki urzędów miast i gmin, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, szpitale czy szkoły.

 

 

Reportaż - Instalacja hybrydowa łącząca dwa odnawialne źródła energii, Wspólnota Mieszkaniowa "Śląska 12" w Szczytnie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jest to jeden z pierwszych budynków w Polsce należący do wspólnoty mieszkaniowej, który jako prekursor działań proekologicznych i oszczędnościowych pokazuje, jak korzystając z nowoczesnych technologii można osiągnąć zdecydowanie niższe rachunki za energię cieplną.

 

 

Przyłączanie OZE do sieci - wywiad z dr inż. Zbigniewem Skibko

(źródło: chronmyklimat.pl)

O technicznych i prawnych możliwościach przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej - rozmowa z dr. inż. Zbigniewem Skibko pracownikiem naukowo-dydaktycznym z Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

 

 

Dotacje dla ponad 10 tys. prosumentów z Podkarpacia

(źródło: gramwzielone.pl)

Zarząd Województwa Podkarpackiego szacuje, że dzięki tym projektom na Podkarpaciu przybędzie około 10,6 tys. domowych instalacji OZE. Dla porównania, łączna liczba mikroinstalacji OZE, które do końca I kwartału 2017 r. przyłączyli operatorzy systemu dystrybucyjnego w całym kraju, wynosiła 16,8 tys.

 

 

Rekord sprzedaży aut elektrycznych w Skandynawii

(źródło: gramwzielone.pl)

W lipcu br. sprzedaż aut napędzanych wyłącznie energią elektryczną oraz hybryd typu plug-in w Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii sięgnęła w sumie 7837 sztuk, co jest wynikiem o 21,79 proc. lepszym od zanotowanego w lipcu 2016 r. Łączna liczba aut tego typu w tych krajach wzrosła do 200 tys.

 

 

EasyJet zapowiada samolot pasażerski na prąd

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak zapowiada EasyJet, wprowadzenie do jego floty takiego samolotu ma nastąpić w ciągu dekady. Jego zasięg ma wynosić do 335 mil, co wystarczyłoby do obsługi ok. 1/5 pasażerów EasyJet.

 

 

Hiszpania: Politycy, w interesie oligopolu, blokują rozwój OZE. Skąd my to znamy?

(źródło: reo.pl)

Hiszpania jest bardzo ciekawym i niewątpliwie smutnym przykładem tego, jak skutecznie można zablokować rozwój energetyki odnawialnej. Po długim czasie prosperity dla branży słonecznej, rząd hiszpański próbuje wrócić do wydawałoby się przestarzałego już systemu energetyki zcentralizowanej. I niewątpliwie w tej historii mamy przykład innowacji w energetyce – pierwszego na świecie przykładu "ometkowania" słońca.

 

 

Opary absurdu, protokół zniszczenia i alert

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Na każdy temat można wypowiadać się z sensem i kompetentnie - to niestety coraz większa rzadkość - lub wręcz przeciwnie, bez większego sensu, co jest przypadłością dotykającą coraz szersze kręgi komentatorów spraw trudnych. Tak jest i z energetyką. Przykładami mogą być: kuriozalny artykuł o nazistowskich korzeniach (tak! tak!) energetyki odnawialnej w "Najwyższym Czasie" oraz wykład o historycznym podłożu problemów branży OZE w II RP, w internetowym okienku telewizyjnym Rzeczpospolitej oraz komentarzowi "Biznes Alertu" o zagrożeniach wynikających z wprowadzania energetyki atomowej, w kooperacji zagranicznej, za wszelką cenę.

 

 

Słońce

 

Miliardy na panele słoneczne

(źródło: rp.pl)

Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie. Do końca 2018 r. przybędzie ok. 400 MW mocy słonecznych w ramach systemu aukcyjnego. Inwestorzy wydadzą na nie ok. 2 mld zł – szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej w najnowszym raporcie

 

 

Świetlana przyszłość fotowoltaiki (PV) w Polsce. Przynajmniej w najbliższych latach

(źródło: wnp.pl)

W I półroczu o blisko 53 proc. wzrosła – wobec I półrocza ub.r. - zainstalowana w Polsce moc PV.

W najbliższych latach przewiduje się jej dalszy rozwój, czemu sprzyjać powinny zapowiedzi władz dotyczące wzrostu mocy elektrowni solarnych, wsparcie funduszami unijnymi i spadek kosztów modułów fotowoltaicznych - wskazuje w analizie sektorowej PKO BP.

 

 

Cel redukcji kosztu fotowoltaiki osiągnięty w USA trzy lata przed terminem

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański Departament Energii informuje, że wyznaczony na 2020 r. cel redukcji kosztu wytwarzania energii z elektrowni fotowoltaicznych udało się osiągnąć trzy lata wcześniej. Dane o instalacjach za II kwartał br. pokazują, że amerykański rynek fotowoltaiczny nie zwalnia.

 

 

Era fotowoltaiki bez subsydiów wkracza do Wielkiej Brytanii

(źródło: gramwzielone.pl)

Uruchomienie pierwszej farmy fotowoltaicznej na Wyspach, wspartej technologią magazynowania energii, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych, to kolejny krok brytyjskiej energetyki w drodze do niskoemisyjności.

 

 

Włosi uruchomili dwie największe farmy PV w Ameryce Południowej

(źródło: gramwzielone.pl)

Włoski koncern energetyczny Enel uruchomił w Brazylii produkcję energii z dwóch wielkich farm fotowoltaicznych. które powstały w Brazylii. Ich łączna moc przekracza 0,5 GW. Na całym świecie Enel dysponuje odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy około 39 GW, co czyni go jednym z liderów globalnego rynku OZE.

 

 

Fotowoltaika na dachach największego lotniska w Finlandii

(źródło: gramwzielone.pl)

Instalacja fotowoltaiczna na lotnisku w stolicy Finlandii to jedna z większych inwestycji w PV w tym kraju. W ubiegłym roku z OZE pochodziło już około 40 proc. energii skonsumowanej w Finlandii. Cel, który wcześniej wyznaczyły Helsinki, to dojście do 50 proc. do roku 2030. Udział węgla w fińskim miksie energii to obecnie około 8 proc.

 

 

Smog osłabia wydajność paneli PV

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Inwestycje w farmy słoneczne m.in. w Indiach oraz na Półwyspie Arabskim mogą wkrótce okazać się nieopłacalne. Wszystko przez obniżenie wydajności energetycznej spowodowane osadzaniem się zanieczyszczeń na powierzchni paneli.

 

 

Wiatr

 

W Europie możliwe 30 proc. energii z wiatru w roku 2030

(źródło: gramwzielone.pl)

Tak uważa WindEurope - stowarzyszenie reprezentujące europejski sektor wiatrowy. Wówczas udział wiatru w europejskim miksie energetycznym byłby trzykrotnie większy niż obecnie. Ale rozwój tej energetyki może się jednak skupić tylko na kilku europejskich rynkach – niemieckim, brytyjskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim i belgijskim. A kraje centralnej i wschodniej Europy mogą pozostać daleko w tyle.

 

 

Skąd tak niskie ceny energii z morskich wiatraków?

(źródło: gramwzielone.pl)

Jeden z beneficjentów wielkiej brytyjskiej aukcji dla OZE (3,2 GW), duński koncern energetyczny Dong Energy, tłumaczy, dlaczego możliwe było zaoferowanie tak niskich cen za energię.

 

 

Wiatraki próbują, Energa odrzuca

(źródło: pb.pl)

Inwestorzy wiatrowi próbują sprzedać Enerdze zielone certyfikaty, ta odmawia. A prawnicy obu stron szykują się do walki.

 

 

i rozmowa na ten temat z prezesem Energi Danielem Obajtkiem:

 

Energa przepłaciła za projekty farm wiatrowych

 

 

Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu

(źródło: gramwzielone.pl)

W niemieckiej części Morza Północnego zakończył się montaż ostatniego z 54 wiatraków, które wejdą w skład ogromnej morskiej farmy wiatrowej Nordsee One, której moc sięga 332 MW. Montaż wszystkich elektrowni wiatrowych zajął tylko 7 miesięcy.

 

 

Fortum uruchomił wielką farmę wiatrową

(źródło: gramwzielone.pl)

Znany z działalności w Polsce fiński koncern energetyczny uruchomił we współpracy ze szwedzką firmą Skelleftea Kraft ogromną farmę wiatrową Blaiken o mocy 247,5 MW. Fortum przyjął, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już około 65 proc. energii.

 

 

Vestas i Tesla postawią magazyny energii przy wiatrakach

(źródło: gramwzielone.pl)

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych oraz czołowy dostawca stacjonarnych magazynów energii bazujących na technologii litowo-jonowej nawiązali współpracę, która ma przybliżyć sektor energetyczny do rozwiązania problemu wahań w produkcji energii z OZE.

 

 

Francja: energetyka wiatrowa jest rentowna

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Zarzuty przeciwników energetyki wiatrowej, wytykające duże wsparcie finansowe państwa dla tej branży OZE, zostały obalone przez najnowszy raport Ademe. Środowiskowe, zdrowotne, ekonomiczne i społeczne zyski z tej branży szacowane są na 3,1-8,8 mld euro/rocznie, w zależności od uwzględnionych czynników, a w ciągu roku zatrudnienie wzrosło o 9,6 proc.

 

 

Klimat

 

Świat o kataklizmie i zmianie klimatu

(źródło: reo.pl)

Papież Franciszek, jak podaje agencja Reutera, zapytany o ostatnie huragany - odpowiedział "możecie zobaczyć efekty zmiany klimatu a naukowcy mówią wyraźnie jaką ścieżką należy podążać" - nawiązując do antropogenicznych przyczyn globalnego ocieplenia, jak choćby spalanie paliw kopalnych. Duchowy przywódca Kościoła Katolickiego powiedział w kontekście ofiar katastrof klimatycznych "ludzkość upadnie jeżeli nie poświęci się walce ze zmianą klimatu, a historia osądzi tych, którzy zaprzeczają nauce w imię własnych interesów".

 

 

Nikłe szanse na dotrzymanie Porozumienia Paryskiego

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Najnowsze badania dowodzą, że mamy tylko 5 proc. szans na zrealizowanie założeń Porozumienia Paryskiego. Oznaczałoby to, że nieodwracalne zmiany klimaty są prawie nieuniknione. Eksperci nie odbierają jednak jeszcze nadziei.

 

 

Polsko, bądź mądra przed szkodą

(źródło: chronmyklimat.pl)

W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przeszła fala nawałnic, burz z bardzo silnymi wiatrami i opadami. Szczególnie ucierpiały tereny położone w województwie pomorskim. Dziesiątki tysięcy zniszczonych domostw, gospodarstw rolnych, obiektów infrastruktury. Straty i tragedie ludzkie są ogromne.

 

 

Globalne starcie żywiołów

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Jesteśmy nie tylko świadkami globalnego starcia, ale w pewnym sensie bierzemy również w nim udział. Żywioły przyrody naprzeciw ludzkiej sile ignorancji i zaprzeczenia temu, co oczywiste. Klimat się zmienia i nie mamy w tym żadnej korzyści. Nie zatrzymuje się na granicach państw ani nie selekcjonuje swoich ofiar pod względem koloru skóry, poglądów czy innych wymiarów społecznych niszy.

 

 

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker: UE potrzebuje walki ze zmianami klimatu i dekarbonizacji

(źródło: wnp.pl)

Ci, którzy spodziewali się zmiany polityki energetyczno-klimatycznej przez UE powinni zmienić oczekiwania. Jean-Claude Juncker w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim powiedział, że UE powinna być światowym liderem w walce ze zmianami klimatu a jednym z celów stojących przed przemysłem jest dekarbonizacja. - W sytuacji, gdy w Stanach Zjednoczonych poziom ambicji spadł, Europa dopilnuje, abyśmy przywrócili wielkość naszej planecie. To wspólne dziedzictwo całej ludzkości - zapowiedział Juncker.

 

 

Banki wezwane do pogłębienia oceny ryzyk klimatycznych

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Inwestorzy wzywają największe banki świata do poszerzenia informacji o ryzykach finansowych wynikających ze zmiany klimatu. Eksperci wskazują, że ryzyko wynikające z prowadzenia działalności bez zmian, w tzw. scenariuszu business-as-usual, może prowadzić do zmniejszenia wartości aktywów od 5 do 20 proc. w ciągu dekady.

 

 

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO): potrzebny wspólny rynek energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Według ETO produkcja i konsumpcja energii odpowiada za 4/5 emisji CO2 w Unii Europejskiej. ETO proponuje wdrożenie wspólnego europejskiego rynku energii, który ma się przyczynić do przejścia na niskoemisyjną gospodarkę w możliwie efektywny kosztowo sposób.

 

 

Huragany – skąd się biorą, jak sieją zniszczenie i jak wpływa na nie zmiana klimatu?

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Bardzo możliwe, że oba niedawne huragany - Harvey i Irma - okażą się dwiema najkosztowniejszymi katastrofami naturalnymi w historii USA.

 

 

Europejscy naukowcy ostrzegają przed falami supergorąca

(źródło: chronmyklimat.pl)

Według raportu Komisji Europejskiej postępujące ocieplenie klimatu sprawi, że wiele części świata, w tym Europa, będzie doświadczało pogody nawet niebezpiecznej dla życia. Zagrożenie ma wynikać z połączenia wysokich temperatur i dużej wilgotności.

 

 

Parlament Europejski za przepisami o pochłanianiu CO2

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Parlament Europejski uchwalił stanowisko w sprawie przepisów zobowiązujących kraje Unii Europejskiej do zapewnienia, że emisje CO2 są równoważone jego pochłanianiem przez lasy, grunty uprawne i łąki.

 

 

Harvard: Exxon Mobil przez prawie 40 lat zwodził opinię publiczną ws. zmian klimatu

(źródło: gramwzielone.pl)

Naukowcy z Harvardu analizując dokumenty paliwowego potentata w kwestii komunikacji na temat polityki klimatycznej z lat 1977-2014 stwierdzili "systematyczną, policzalną rozbieżność" między informacjami na temat zmian klimatu, które krążyły wewnątrz amerykańskiej firmy, a komunikatami, które Exxon Mobil przekazywał na zewnątrz.

 

 

Solidarność - ale z kim? Zbiorowy, szkodliwy egoizm górniczych związkowców. List do Premier Beaty Szydło

(źródło: reo.pl)

Oburzenie związkowców-górników na A. Dudę, że na forum ONZ, chwalił Pakiet Klimatyczny, zakrawa na brak świadomości co dzieje się z Ziemią i w jakie kłopoty wpędza się taką niesolidarną postawą, także Polaków, których coraz więcej umiera z powodu smogu (ost. dane to 48 tys rocznie). By nie być posądzonymi o manipulowanie tekstem listu przedstawiamy go w całości, by czytelnicy sami ocenili wartość argumentacji i poziom solidarności społecznej autorów.
 

 

Do końca tego wieku Azja straci jedną trzecią lodowców górskich, co zagrozi niedostatkiem wody milionom ludzi

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

To nie czarny scenariusz, ale opublikowana właśnie w renomowanym czasopiśmie naukowym Nature prognoza w scenariuszu zakładającym ograniczenie wzrostu globalnej temperatury o 1,5ºC – a więc przy wypełnieniu najambitniejszych założeń Porozumienia Paryskiego.

 

 

Ptaki – kolejne ofiary zmiany klimatu

(źródło: reo.pl)

Wyniki najnowszego masowego badania ornitologicznego, opublikowanego w "Nature", poświęconego migracjom ptaków w Europie wskazują, że dla wielu z nich wyścig z postępującymi zmianami klimatu jest trudny, a wręcz niemożliwy do wygrania.

 

 

Zmiany klimatu wyzwaniem dla metropolii

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jeśli ktokolwiek na serio mówi o zazielenianiu polskiego systemu energetycznego czy przeganianiu smogu z naszych miast warto, by czerpał dobre wzorce od najlepszych.

 

 

Wielkie milczenie - esej Clive’a Hamiltona – australijskiego pisarza i intelektualisty

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Na liczącej 4.5 miliarda lat Ziemi, po 200 tys. lat istnienia współczesnych ludzi, dotarliśmy do nowego punktu w historii: antropocenu. Zmiana spadła na nas z dezorientującą prędkością. Jest to rodzaj transformacji, której pełna akceptacja przychodzi po dwóch, trzech lub czterech pokoleniach.

 

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej