×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

20 października 2017
info
 

Newsletter 09/2017

Motto:
"Ziemia to kropka pod znakiem zapytania".
Stanisław Jerzy Lec

Energia dla Klimatu, wrzesień 2017

W tym numerze m.in. o poznańskiej konferencji Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE", o tym czy grobowce megalityczne - "kujawskie piramidy" - wygrają ze spółką wydobywczą, o ciągle wielkim w Europie i Polsce wsparciu produkcji oraz konsumpcji paliw kopalnych oraz prognozie rozwoju globalnego rynku energetycznego do roku 2050. A także o rozporządzeniu, które "kopciuchy" wkłada do lamusa, o walce z wiatrakami koncernu Energa, że Niemcy planują budowę akumulatora energii dla całego Berlina, o coraz trudniejszych migracjach ptaków - pod wiatr zmian klimatycznych, i antropocenie w ciemnych barwach - w eseju Australijczyka Clive’a Hamiltona.

Życzymy pożytecznej lektury

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Konferencja Koalicji "RT-ON" w Poznaniu

(źródło: eko-unia.org.pl)

29 września 2017 r. Poznaniu odbyła się konferencja naszej Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" pt. "Samorządy i mieszkańcy a kopalnie odkrywkowe. Przyszłość Wielkopolski bez węgla brunatnego?".

także o tej konferencji:

Nie dajmy skolonizować Wielkopolski przez energetykę na węglu brunatnym!

Piramidy Kujawskie czy odkrywka? Decyzja już za miesiąc

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)
Czy jesteśmy gotowi poświęcić bezcenny fragment naszej historii, ledwie zbadany i wciąż kryjący przed nami wiele tajemnic? Czy krótkotrwałe zyski jednej firmy uprawniają nas do takiego poświęcenia? Fundacja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" stoi na stanowisku, że dziedzictwo kulturowe należy chronić przed zniszczeniem, dla dobra przyszłych pokoleń.

Ważą się losy mieszkańców zagrożonych odkrywką Złoczew, będą konsultacje społeczne

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
27 września br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Łodzi ogłosiła, że ze względu na znaczny stopień skomplikowania sprawy termin wydania decyzji środowiskowej dla odkrywki Złoczew wydłuża się do 30 marca 2018 r. Jednocześnie ogłoszone zostały konsultacje społeczne - mieszkańcy gmin, które najbardziej ucierpią na budowie kopalni węgla brunatnego zapowiadają, że będą walczyć o swoje domy.

Węgiel Łużycki, 18 września 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o obywatelskiej akcji przeciwko osłabieniu brandenburskich celów polityki klimatycznej i 10-tonowym pomniku, który stanie w w Kerkwitz, symbolu 10-letniej, zwycięskiej walki mieszkańców w obronie swej ziemi przed kolejną odkrywką węgla brunatnego.

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Europa wciąż subsydiuje paliwa kopalne

(źródło: chronmyklimat.pl)
Europejskie rządy oraz Unia Europejska rozdają ok. 112 miliardów euro rocznie na wsparcie produkcji oraz konsumpcji paliw kopalnych, mimo deklaracji całkowitego wycofania tego typu wsparcia do roku 2020, czytamy w nowym raporcie Overseas Development Institute oraz CAN-Europe.

W ww. raporcie przedstawiono także monitoring dotacji do paliw kopalnych w Polsce:

"Ukryty rachunek za węgiel 2017. Wsparcie górnictwa i energetyki węglowej w Polsce - wczoraj, dziś i jutro" - analiza think-tanku ekonomicznego WiseEuropa

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Niemal 230 miliardów zł - tyle bezpośrednio Polacy dopłacili do górnictwa i energetyki opartej na węglu w latach 1990-2016. Wraz z tzw. kosztami zewnętrznymi ukryty rachunek za węgiel wynosi 1 bilion 973 miliardów zł! Analiza WiseEuropa pokazuje też, że przy utrzymaniu obecnej polityki energetycznej w najbliższych latach subsydia dla węgla jeszcze wzrosną i to co najmniej o 30 proc.

O odchodzeniu od monopolu węgla w energetyce - rozmowa z prof. Janem Popczykiem

(źródło: tokfm.pl/eko.org.pl)
W audycji z cyklu "Energia dla klimatu" w radiu TOK FM z prof. Janem Popczykiem rozmawiają red. Ewa Podolska i współprowadzący Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Akcja Demokracja: Nie chcemy dopłacać do brudnej energii

(źródło: reo.pl)
Prawie 9 tys. podpisów zebrali w internetowej kampanii przeciw projektowi ustawy o rynku mocy wolontariusze Akcji Demokracji. "W węglu nie ma przyszłości. Wydobycie przestaje być opłacalne, łatwo dostępne złoża kończą się. A mimo to publiczne pieniądze nadal płyną szerokim strumieniem do sektora energetyki węglowej" – piszą w liście do posłanek i posłów. Zapraszamy do lektury wywiadu – ankiety Pawła Sito z Martą Anczewską, kampanierką Akcji Demokracji.

także o rynku mocy:

Brukselski ekspert o polskim węglu: może być rentowny tylko do 2030 r.

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Prof. Pantelis Kapros dla portalu WysokieNapiecie.pl: - Żeby zapewnić elektrowniom węglowym przetrwanie, Polska musiałaby dostać i rynek mocy, i darmowe uprawnienia do emisji CO2 na lata 2020-2030. Ale po 2030 r. nowe węglówki i tak staną się nierentowne, więc nie zdążą się spłacić.

Tak będzie wyglądać globalny miks energii zdaniem DNV GL

(źródło: gramwzielone.pl)
Czołowa firma konsultingowa w sektorze energetycznym, związana zarówno z sektorami paliw kopalnych jak i OZE, opublikowała raport "Energy Transition Outlook 2017" zawierający prognozę rozwoju globalnego rynku energetycznego do roku 2050.

Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens?

(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Tym razem na Forum Ekonomicznym w Krynicy rząd i spółki skarbu państwa wysyłali sygnały o gotowości do zmian w obecnie prowadzonej polityce energetycznej. Czy jednak nie za głęboko ugrzęźliśmy w koleinach prowadzących w zgoła innym kierunku niż idzie UE? Droga do realnej zmiany dotychczasowej narracji i polityki nie jest już obecnie ani prosta, ani oczywista.

Węglowy bałagan zamiast strategii

(źródło: rp.pl)
Na polskim rynku węgla jest jak w dobrym filmie – co rusz jesteśmy zaskakiwani nagłymi zwrotami akcji. Przedstawiciele branży w nieoficjalnych rozmowach mówią wprost: "Zamiast strategii na rynku węgla jest jeden wielki burdel".

UOKiK skontroluje składy węgla i kopalnie. Za handel węglem złej jakości trzy lata więzienia

(źródło: wyborcza.pl)
Kontrolerzy pójdą do składu węgla albo do kopalni. Pobiorą próbki węgla i sprawdzą, czy jest zgodny z certyfikatem - tak będzie wyglądała kontrola paliw stałych po wprowadzeniu od 2018 r. norm jakości. UOKiK dostanie na to w przyszłym roku 6,5 mln zł.

Nad Wisłą jednak bez zmian w energetyce

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Przez media przetoczyła się fala spekulacji o tym jakoby Ministerstwo Energii dokonało zwrotu w polityce energetycznej. Trudno dostrzec jednak na czym ten zwrot miałby polegać.

Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!

(źródło: eko.org.pl)
14 września organizacje pozarządowe zaapelowały do marszałków województw, aby nie godzili się na ulgi dla elektrowni węglowych i ominięcie przez nie unijnych przepisów nakazujących ograniczenie zanieczyszczania powietrza.

Transformacja energetyki musi kosztować

(źródło: rp.pl)
Oparcie bezpieczeństwa energetycznego na czarnym złocie może się okazać złudne – wynika z najnowszego raportu Forum Energii - "Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze".

Komentarz Joanny Maćkowiak-Pandery, prezes Forum Energii:

Bez zmiany podejścia do energetyki i opracowania planu działań polską energetykę, w najlepszym razie, czeka dryf. Bez takiego planu narażamy się na ryzyko nietrafionych inwestycji i wysokich kosztów dla odbiorców. Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii.

Minister Energii: Ostrołęka to ostatnia taka inwestycja węglowa w Polsce

(źródło: wysokienapiecie.pl)
- Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nowy blok w Elektrowni Kozienice, później w Elektrowni Opole, następnie w Jaworznie, a kilka lat później w Ostrołęce. Po Ostrołęce kolejne inwestycje muszą być też duże, ale już nie węglowe. Dlatego rozważamy budowę trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy od 4 do 4,5 GW – powiedział w trakcie panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

W Polsce ruszył jeden z największych bloków węglowych na świecie

(źródło: wysokienapiecie.pl)
1 września jedenasty blok Elektrowni Kozienice (największy w kraju - 1075 MW) po raz pierwszy zasilił polski system energetyczny. To jeden z najważniejszych momentów trwającej od pięciu lat budowy. Jej zakończenie zaplanowano na 19 grudnia 2017 roku.

 

Oto dlaczego czysty węgiel Donalda Trumpa to mrzonka

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada powrót "czystego węgla" i przywrócenie miejsc pracy dla górników. Jednak oficjalne statystyki administracji USA dobitnie pokazują – w amerykańskiej energetyce węgiel był i jest w odwrocie.

 

 

Atom

 

Atomowa plotka

(źródło: reo.pl)

Budowa elektrowni atomowej, w dodatku pierwszej w danym kraju, to zawsze wyjątkowo ryzykowna impreza. Przede wszystkim finansowo.

 

 

Ministerstwo Energii: elektrownia jądrowa za 75 mld zł

(źródło: gramwzielone.pl)

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister energii zadeklarował, kiedy i jakim kosztem może powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Przedstawił też pomysł na jej sfinansowanie – inny niż wymieniany dotychczas mechanizm kontraktów różnicowych.

 

 

Elektrownia atomowa na Białorusi straszy Europę

(źródło: rp.pl)

Białoruś przekaże Komisji Europejskiej raport dotyczący stress testów elektrowni w Ostrowcu. Pomimo tego, sąsiadująca Litwa obawia się elektrowni i nazywa ją rosyjskim projektem geopolitycznym.

 

 

Niska emisja

 

Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

5.09.2017 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r.

 

 

Polski Alarm Smogowy na konferencji antysmogowej w Ministerstwie Rozwoju

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Na konferencji antysmogowej "Jak rozwiązać problem smogu", która odbyła się 18 września w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Premier Morawiecki zapowiedział zwiększenie zaangażowania rządu w działąnia antysmogowe. Zapowiedzi wyglądają interesująco.

 

Komentarz redakcji:

Coś sie ruszyło. Wicepremier Morawiecki zapewnił, że jest to dla rządu bardzo ważny problem (użył nawet określenia "śmiertelnie poważny"), z którym chce się uporać. Wiceminister Emilewicz obiecała, że do końca roku będzie ustawa i rozporządzenie o jakości paliw stałych w gospodarce komunalnej. Floty i muły w tej ustawie nie są definiowane jako paliwa stałe - czyli ich stosowanie będzie wykluczone.
 

 

także na ten temat:

 

Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem. Od 2018 roku pojawi się pakiet wsparcia dla najuboższych właścicieli domów jednorodzinnych – rozmowa z Jadwigą Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju

 

 

Morawiecki: pieniądze z eliminacji torebek foliowych na poprawę jakości powietrza

(źródło: wnp.pl)

- Traktuję problem smogu śmiertelnie poważnie - podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że żarty, np. iż powietrze jest w Polsce dobre wtedy, kiedy się je pogryzie, można sobie poopowiadać wieczorem, tymczasem co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób umiera przedwcześnie z tego powodu.

 

 

Walka ze smogiem na Forum Ekonomicznym w Krynicy

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Jak skutecznie rozwiązać problem smogu? - na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy panelu podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

 

Wyrok w sprawie prawa do czystego powietrza

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Na ostateczne rozpoznanie sprawy kasacyjnej Zakopanego przez NSA poczekamy około dwóch lat. Do tego czasu miasto może nadal pobierać opłatę klimatyczną w oparciu o dotychczasową podstawę prawną - mówi w rozmowie z Teraz Środowisko prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, reprezentujący miasto.

 

 

Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w dolnośląskich uzdrowiskach, kotlinach górskich i Wrocławiu?

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

Dlaczego coś czym paliliśmy setki lat nagle staje się nie do przyjęcia, do zmiany?

 

 

Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

(źródło: eko.org.pl)

O tym że "górne spalanie" nie likwiduje smogu i innych postprawdach na ten temat.

 

 

Opolskie ma uchwałę antysmogową. "Wybór między ekonomią a zdrowiem"

(źródło: gramwzielone.pl)

Radni województwa opolskiego przyjęli uchwałę antysmogową, która wejdzie w życie już 1 listopada br. Najdalej idące pomysły z ostatecznej wersji uchwały jednak wykreślono.

 

Komentarz redakcji:

Radni opolscy nie zaszaleli w sprawie ochrony powietrza. Pojawia się pytanie czy lepiej mieć bardzo słabą uchwałę antysmogową, czy lepiej nie mieć nic i czekać na ambitniejszy projekt?

 

 

Program antysmogowy. W Łodzi 690 palenisk mniej

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

W 2017 roku oraz przez kolejne dwa lata miasto przeznaczy po 3 mln zł na dotacje dla łodzian, którzy chcą przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź wymienić stare piece na nowoczesne kotły gazowe.

 

 

NFOŚiGW będzie pomagał w wymianie pieców na bardziej ekologiczne

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez współpracę z wojewódzkimi funduszami chce pomóc w wymianie pieców na te bardziej ekologiczne – poinformował prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane już w październiku.

 

 

Mandat od kominiarza za złej jakości opał? Rząd rozważa taki wariant

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Mogę powiedzieć, że jest poparcie Ministerstwa Środowiska dla rozszerzenia kompetencji kominiarzy - mówi Kinga Majewska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu w Ministerstwie Środowiska. Pomysł podoba się również kominiarzom.

 

 

Uchwały antysmogowe uderzą w najbiedniejszych - straszy"Gazeta Polska Codziennie" w swoim nowym śląskim dodatku

(źródło: niezalezna.pl)

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa tłumaczy, że rząd nie wziął na siebie odpowiedzialności za jakość powietrza i scedował ten problem na władze regionalne.

 

Komentarz Pawła Sulimy z Polskiej Zielonej Sieci:

Artykuł z przechyłem na argumenty prowęglowego Łukasza Horbacza - prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla i "olaboga, zabierają tani węgiel", ale są też wyjaśnienia marszałka. Mnie zainteresowały komentarze - wyraźny udział rozsądnych, nawet proOZE można znaleźć.

 

 

"Uwalniając ukryty potencjał" - analiza WiseEuropa

(źródło: eko.org.pl)

Uruchomienie wielkoskalowego programu głębokiej termomodernizacji budynków mieszkalnych – w tym domów jednorodzinnych – oraz systemowe wsparcie rozwoju mikroinstalacji OZE wytwarzających ciepło oraz energię elektryczną istotnie przyczyni się do ograniczenia zależności Polski od paliw kopalnych do 2030 roku. W efekcie szkodliwe dla zdrowia emisje związane z ogrzewaniem budynków spadną o ponad 40 proc.

 

 

Cała analiza - "Uwalniając ukryty potencjał. Gospodarczy wpływ inwestycji w mikroinstalacje OZE oraz termomodernizację budynków":

 

 

URSUS wraca do Warszawy

(źródło: eko.org.pl)

Autobusy elektryczne Ursus City Smile wożą mieszkańców Warszawy. Pierwsze pojazdy wyjechały już na stołeczne ulice. To kolejny krok Warszawy w stronę czystszego powietrza w mieście.

 

 

Spalanie śmieci na działkach trzeba ukrócić

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

Sezon jesienny już za progiem. Wraz z nim, oprócz smogu z kominów, przyjdzie nam wdychać trujące dymy z ognisk rozpalanych przez porządkujących ogródki działkowiczów.

 

 

Szkocja zakaże sprzedaży aut spalinowych

(źródło: gramwzielone.pl)

Szkocja chce zakazać sprzedaży aut z napędem spalinowym do roku 2032. Kilkanaście lat później takie auta mają zniknąć ze szkockich dróg. W tym czasie auta elektryczne w Szkocji mogą być ładowane energią pochodzącą w większości ze źródeł odnawialnych.

 

 

Energia z gorących wód pomoże zwalczać smog

(źródło: rp.pl)

Do NFOŚiGW wpłynęło w sumie 30 projektów o łącznej wartości 0,5 mld zł. Na razie 17 z nich otrzymało pozytywną ocenę.

 

 

Łupki

 

Ułatwienia dla zainteresowanych wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce

(źródło: polskielupki.pl)

Ministerstwo Środowiska chce zmienić prawo geologiczne i górnicze. Resort liczy na to, że szykowane ułatwienia dla zainteresowanych wydobywaniem gazu z łupków zachęcą firmy do tego typu poszukiwań w Polsce.

 

 

Łupki dały Estonii niezależność

(źródło: rp.pl)

Około 90 proc. energii wytwarzanej w Estonii pochodzi z elektrowni opalanych łupkami bitumicznymi. Dzięki łupkom Estonia jest najbardziej niezależnym pod względem energetycznym państwem w Unii Europejskiej. Ale strategia zakłada zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i alternatywnych. Celem jest osiągnięcie 40-proc. ich udziału w 2020 r.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

139 krajów na świecie może opierać się w 100 proc. na OZE – Raport Stanford University

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Energia wiatrowa, słoneczna i wodna – wystarczą aby do 2050 r. pokryć całkowite potrzeby energetyczne w 139 krajach. Według autorów tak transformacja stworzyłaby 24 mln dodatkowych stałych miejsc pracy, pozwoliła uniknąć 4,6 mln przedwczesnych zgonów wynikających z zanieczyszczenia powietrza i zaoszczędzić ponad 28 bilionów USD na walkę ze zmianą klimatu.

 

 

Co z Energiewende po wyborach w Niemczech?

(źródło: gramwzielone.pl)

Coroczne przychody największych niemieckich przedsiębiorstw produkujących na potrzeby sektora OZE liczone są w dziesiątkach miliardów rocznie, a dzięki temu, że Niemcy w porę postawili na czyste technologie, powinni z tej "inwestycji" w kolejnych latach odnosić coraz większe profity, budując potęgę swojego eksportu.

 

 

OZE poradzą sobie bez subsydiów. "Wpływ polityki staje się marginalny"

(źródło: gramwzielone.pl)

Energetyka odnawialna w Europie musi radzić sobie bez subsydiów i sobie bez nich poradzi – taki wniosek płynie ze zorganizowanej przez Bloomberga konferencji, która skupiła szefów największych europejskich koncernów energetycznych.

 

 

Nie pozwólmy odczarować OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Chociaż na razie w kwestii energii polegamy zdecydowanie na paliwach kopalnych (w 2015 r. miały one 72,6 proc. udział w zużyciu energii w Europie) kierunek rozwoju jest oczywisty – zmierzamy ku Europie "czystej, inteligentnej i odnawialnej" – ocenia Europejska Agencja Środowiska (EEA) w najnowszej publikacji.

 

 

WiseEuropa o inwestycjach w polskiej energetyce. Wiatr i słońce opłacalne, ale kiedy?

(źródło: wnp.pl/gramwzielone.pl)

Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne (PV) oraz farmy wiatrowe staną się w Polsce bardziej opłacalne niż inwestowanie w nowe bloki opalane węglem - prognozuje WiseEuropa w raporcie "Megatrendy - od akceptacji do działań". Stanie się tak już w roku 2025 - nawet bez zmiany regulacji rzutujących na koszty finansowania inwestycji w OZE.

 

 

Państwowe firmy złymi przewodnikami technologii – rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim

(źródło: wnp.pl)

Wydaje mi się, że naszym problemem w energetyce jest tzw. shorttermizm, co polega na tym, że cele krótkookresowe traktujemy jak strategiczne i tracimy bardzo dużo energii na to, żeby dać odpór zmianom technologicznym, które i tak nastąpią - mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 

 

Niemcy budują akumulator energii dla całego Berlina

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Niemcy planują stworzenie wielkiego magazynu energii dla swojej stolicy. Ma być wystarczająco duży, aby wystarczył na godzinę funkcjonowania trzymilionowego miasta.

 

 

Morgan Stanley zainwestuje w PV i przejdzie na energię z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Kolejny potentat w branży bankowej zadeklarował, że do roku 2022 będzie wykorzystywać energię pochodzącą tylko ze źródeł odnawialnych. W ostatnich tygodniach podobne deklaracje złożyli inni potentaci z Wall Street – JP Morgan Chase i Citigroup – którzy cel przejścia na energię z OZE mają zrealizować już w roku 2020.

 

 

EBOiR nadal otwarty na finansowanie OZE w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nie chce finansować polskich inwestycji w węgiel ani energetykę jądrową. Bank jest natomiast otwarty na finansowanie projektów gazowych, a także odnawialnych źródeł energii – tych ostatnich nawet mimo zawirowań na polskim rynku OZE, które systematycznie podważają zaufanie inwestorów i banków do działalności w tym obszarze.

 

 

Klastry energii - przepisem na marazm w OZE?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jeszcze na dobre nie osiągnęliśmy 15 proc. produkcji energii z OZE, a już oczkiem w głowie rządu stały się klastry energetyczne. Dla jednych to przebrane spółdzielnie energetyczne, dla innych zamknięte, samowystarczalne sieci. A z punktu widzenia zarządzania?

 

 

także o klastrach energii:

 

Klastry energii, czyli eksperyment na żywym organizmie

(źródło: gramwzielone.pl)

– Klastry mogą być ciekawym kierunkiem rozwoju dla energetyki rozproszonej, o ile zmienione zostaną zasady gry, które zostały stworzone stricte dla energetyki scenatralizowanej – mówi w wywiadzie na temat obecnego stanu rynku klastrów energii oraz stojących przed nimi wyzwań Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej (KIER).

 

 

Norwegia będzie cała zielona

(źródło: rp.pl)

Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

 

 

Francja: Energetyka ma być czysta

(źródło: rp.pl)

Ponad 20 mld euro zainwestuje do 2022 r. rząd Francji w projekty wspierające środowisko i czyste źródła energii. Z tego ok. 9 mld euro pójdzie na sfinansowanie programu termoizolacji budynków i energooszczędne budownictwo.

 

 

Więcej pieniędzy dla szwedzkich prosumentów

(źródło: gramwzielone.pl)

Szwedzki rząd zwiększył tegoroczny budżet dopłat do inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne z 225 mln szwedzkich koron do 425 mln. oraz wprowadził program dopłat do zakupu domowych magazynów energii. Cel Szwecji to przejście w całości na energię ze źródeł odnawialnych do roku 2040. By to osiągnąć planuje się zwiększenie udziału PV w krajowym miksie wytwarzania energii do ok. 5-10 proc.

 

 

Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych

(źródło: chronmyklimat.pl)

Efektywność energetyczna powinna być punktem wyjścia dla przedsięwzięć związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii. Nieprzemyślane działania – np. inwestowanie w OZE w nieocieplonych budynkach z niewymienionymi oknami nie jest racjonalne i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

 

 

Wielkie ocieplanie w woj. świętokrzyskim

(źródło: rp.pl)

Niemal 60 świętokrzyskich samorządów dostanie w sumie ponad 150 mln zł unijnego wsparcia na termomodernizację budynków użyteczności publicznej - budynki urzędów miast i gmin, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, szpitale czy szkoły.

 

 

Reportaż - Instalacja hybrydowa łącząca dwa odnawialne źródła energii, Wspólnota Mieszkaniowa "Śląska 12" w Szczytnie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jest to jeden z pierwszych budynków w Polsce należący do wspólnoty mieszkaniowej, który jako prekursor działań proekologicznych i oszczędnościowych pokazuje, jak korzystając z nowoczesnych technologii można osiągnąć zdecydowanie niższe rachunki za energię cieplną.

 

 

Przyłączanie OZE do sieci - wywiad z dr inż. Zbigniewem Skibko

(źródło: chronmyklimat.pl)

O technicznych i prawnych możliwościach przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej - rozmowa z dr. inż. Zbigniewem Skibko pracownikiem naukowo-dydaktycznym z Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

 

 

Dotacje dla ponad 10 tys. prosumentów z Podkarpacia

(źródło: gramwzielone.pl)

Zarząd Województwa Podkarpackiego szacuje, że dzięki tym projektom na Podkarpaciu przybędzie około 10,6 tys. domowych instalacji OZE. Dla porównania, łączna liczba mikroinstalacji OZE, które do końca I kwartału 2017 r. przyłączyli operatorzy systemu dystrybucyjnego w całym kraju, wynosiła 16,8 tys.

 

 

Rekord sprzedaży aut elektrycznych w Skandynawii

(źródło: gramwzielone.pl)

W lipcu br. sprzedaż aut napędzanych wyłącznie energią elektryczną oraz hybryd typu plug-in w Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii sięgnęła w sumie 7837 sztuk, co jest wynikiem o 21,79 proc. lepszym od zanotowanego w lipcu 2016 r. Łączna liczba aut tego typu w tych krajach wzrosła do 200 tys.

 

 

EasyJet zapowiada samolot pasażerski na prąd

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak zapowiada EasyJet, wprowadzenie do jego floty takiego samolotu ma nastąpić w ciągu dekady. Jego zasięg ma wynosić do 335 mil, co wystarczyłoby do obsługi ok. 1/5 pasażerów EasyJet.

 

 

Hiszpania: Politycy, w interesie oligopolu, blokują rozwój OZE. Skąd my to znamy?

(źródło: reo.pl)

Hiszpania jest bardzo ciekawym i niewątpliwie smutnym przykładem tego, jak skutecznie można zablokować rozwój energetyki odnawialnej. Po długim czasie prosperity dla branży słonecznej, rząd hiszpański próbuje wrócić do wydawałoby się przestarzałego już systemu energetyki zcentralizowanej. I niewątpliwie w tej historii mamy przykład innowacji w energetyce – pierwszego na świecie przykładu "ometkowania" słońca.

 

 

Opary absurdu, protokół zniszczenia i alert

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Na każdy temat można wypowiadać się z sensem i kompetentnie - to niestety coraz większa rzadkość - lub wręcz przeciwnie, bez większego sensu, co jest przypadłością dotykającą coraz szersze kręgi komentatorów spraw trudnych. Tak jest i z energetyką. Przykładami mogą być: kuriozalny artykuł o nazistowskich korzeniach (tak! tak!) energetyki odnawialnej w "Najwyższym Czasie" oraz wykład o historycznym podłożu problemów branży OZE w II RP, w internetowym okienku telewizyjnym Rzeczpospolitej oraz komentarzowi "Biznes Alertu" o zagrożeniach wynikających z wprowadzania energetyki atomowej, w kooperacji zagranicznej, za wszelką cenę.

 

 

Słońce

 

Miliardy na panele słoneczne

(źródło: rp.pl)

Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie. Do końca 2018 r. przybędzie ok. 400 MW mocy słonecznych w ramach systemu aukcyjnego. Inwestorzy wydadzą na nie ok. 2 mld zł – szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej w najnowszym raporcie

 

 

Świetlana przyszłość fotowoltaiki (PV) w Polsce. Przynajmniej w najbliższych latach

(źródło: wnp.pl)

W I półroczu o blisko 53 proc. wzrosła – wobec I półrocza ub.r. - zainstalowana w Polsce moc PV.

W najbliższych latach przewiduje się jej dalszy rozwój, czemu sprzyjać powinny zapowiedzi władz dotyczące wzrostu mocy elektrowni solarnych, wsparcie funduszami unijnymi i spadek kosztów modułów fotowoltaicznych - wskazuje w analizie sektorowej PKO BP.

 

 

Cel redukcji kosztu fotowoltaiki osiągnięty w USA trzy lata przed terminem

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański Departament Energii informuje, że wyznaczony na 2020 r. cel redukcji kosztu wytwarzania energii z elektrowni fotowoltaicznych udało się osiągnąć trzy lata wcześniej. Dane o instalacjach za II kwartał br. pokazują, że amerykański rynek fotowoltaiczny nie zwalnia.

 

 

Era fotowoltaiki bez subsydiów wkracza do Wielkiej Brytanii

(źródło: gramwzielone.pl)

Uruchomienie pierwszej farmy fotowoltaicznej na Wyspach, wspartej technologią magazynowania energii, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych, to kolejny krok brytyjskiej energetyki w drodze do niskoemisyjności.

 

 

Włosi uruchomili dwie największe farmy PV w Ameryce Południowej

(źródło: gramwzielone.pl)

Włoski koncern energetyczny Enel uruchomił w Brazylii produkcję energii z dwóch wielkich farm fotowoltaicznych. które powstały w Brazylii. Ich łączna moc przekracza 0,5 GW. Na całym świecie Enel dysponuje odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy około 39 GW, co czyni go jednym z liderów globalnego rynku OZE.

 

 

Fotowoltaika na dachach największego lotniska w Finlandii

(źródło: gramwzielone.pl)

Instalacja fotowoltaiczna na lotnisku w stolicy Finlandii to jedna z większych inwestycji w PV w tym kraju. W ubiegłym roku z OZE pochodziło już około 40 proc. energii skonsumowanej w Finlandii. Cel, który wcześniej wyznaczyły Helsinki, to dojście do 50 proc. do roku 2030. Udział węgla w fińskim miksie energii to obecnie około 8 proc.

 

 

Smog osłabia wydajność paneli PV

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Inwestycje w farmy słoneczne m.in. w Indiach oraz na Półwyspie Arabskim mogą wkrótce okazać się nieopłacalne. Wszystko przez obniżenie wydajności energetycznej spowodowane osadzaniem się zanieczyszczeń na powierzchni paneli.

 

 

Wiatr

 

W Europie możliwe 30 proc. energii z wiatru w roku 2030

(źródło: gramwzielone.pl)

Tak uważa WindEurope - stowarzyszenie reprezentujące europejski sektor wiatrowy. Wówczas udział wiatru w europejskim miksie energetycznym byłby trzykrotnie większy niż obecnie. Ale rozwój tej energetyki może się jednak skupić tylko na kilku europejskich rynkach – niemieckim, brytyjskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim i belgijskim. A kraje centralnej i wschodniej Europy mogą pozostać daleko w tyle.

 

 

Skąd tak niskie ceny energii z morskich wiatraków?

(źródło: gramwzielone.pl)

Jeden z beneficjentów wielkiej brytyjskiej aukcji dla OZE (3,2 GW), duński koncern energetyczny Dong Energy, tłumaczy, dlaczego możliwe było zaoferowanie tak niskich cen za energię.

 

 

Wiatraki próbują, Energa odrzuca

(źródło: pb.pl)

Inwestorzy wiatrowi próbują sprzedać Enerdze zielone certyfikaty, ta odmawia. A prawnicy obu stron szykują się do walki.

 

 

i rozmowa na ten temat z prezesem Energi Danielem Obajtkiem:

 

Energa przepłaciła za projekty farm wiatrowych

 

 

Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu

(źródło: gramwzielone.pl)

W niemieckiej części Morza Północnego zakończył się montaż ostatniego z 54 wiatraków, które wejdą w skład ogromnej morskiej farmy wiatrowej Nordsee One, której moc sięga 332 MW. Montaż wszystkich elektrowni wiatrowych zajął tylko 7 miesięcy.

 

 

Fortum uruchomił wielką farmę wiatrową

(źródło: gramwzielone.pl)

Znany z działalności w Polsce fiński koncern energetyczny uruchomił we współpracy ze szwedzką firmą Skelleftea Kraft ogromną farmę wiatrową Blaiken o mocy 247,5 MW. Fortum przyjął, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już około 65 proc. energii.

 

 

Vestas i Tesla postawią magazyny energii przy wiatrakach

(źródło: gramwzielone.pl)

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych oraz czołowy dostawca stacjonarnych magazynów energii bazujących na technologii litowo-jonowej nawiązali współpracę, która ma przybliżyć sektor energetyczny do rozwiązania problemu wahań w produkcji energii z OZE.

 

 

Francja: energetyka wiatrowa jest rentowna

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Zarzuty przeciwników energetyki wiatrowej, wytykające duże wsparcie finansowe państwa dla tej branży OZE, zostały obalone przez najnowszy raport Ademe. Środowiskowe, zdrowotne, ekonomiczne i społeczne zyski z tej branży szacowane są na 3,1-8,8 mld euro/rocznie, w zależności od uwzględnionych czynników, a w ciągu roku zatrudnienie wzrosło o 9,6 proc.

 

 

Klimat

 

Świat o kataklizmie i zmianie klimatu

(źródło: reo.pl)

Papież Franciszek, jak podaje agencja Reutera, zapytany o ostatnie huragany - odpowiedział "możecie zobaczyć efekty zmiany klimatu a naukowcy mówią wyraźnie jaką ścieżką należy podążać" - nawiązując do antropogenicznych przyczyn globalnego ocieplenia, jak choćby spalanie paliw kopalnych. Duchowy przywódca Kościoła Katolickiego powiedział w kontekście ofiar katastrof klimatycznych "ludzkość upadnie jeżeli nie poświęci się walce ze zmianą klimatu, a historia osądzi tych, którzy zaprzeczają nauce w imię własnych interesów".

 

 

Nikłe szanse na dotrzymanie Porozumienia Paryskiego

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Najnowsze badania dowodzą, że mamy tylko 5 proc. szans na zrealizowanie założeń Porozumienia Paryskiego. Oznaczałoby to, że nieodwracalne zmiany klimaty są prawie nieuniknione. Eksperci nie odbierają jednak jeszcze nadziei.

 

 

Polsko, bądź mądra przed szkodą

(źródło: chronmyklimat.pl)

W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przeszła fala nawałnic, burz z bardzo silnymi wiatrami i opadami. Szczególnie ucierpiały tereny położone w województwie pomorskim. Dziesiątki tysięcy zniszczonych domostw, gospodarstw rolnych, obiektów infrastruktury. Straty i tragedie ludzkie są ogromne.

 

 

Globalne starcie żywiołów

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Jesteśmy nie tylko świadkami globalnego starcia, ale w pewnym sensie bierzemy również w nim udział. Żywioły przyrody naprzeciw ludzkiej sile ignorancji i zaprzeczenia temu, co oczywiste. Klimat się zmienia i nie mamy w tym żadnej korzyści. Nie zatrzymuje się na granicach państw ani nie selekcjonuje swoich ofiar pod względem koloru skóry, poglądów czy innych wymiarów społecznych niszy.

 

 

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker: UE potrzebuje walki ze zmianami klimatu i dekarbonizacji

(źródło: wnp.pl)

Ci, którzy spodziewali się zmiany polityki energetyczno-klimatycznej przez UE powinni zmienić oczekiwania. Jean-Claude Juncker w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim powiedział, że UE powinna być światowym liderem w walce ze zmianami klimatu a jednym z celów stojących przed przemysłem jest dekarbonizacja. - W sytuacji, gdy w Stanach Zjednoczonych poziom ambicji spadł, Europa dopilnuje, abyśmy przywrócili wielkość naszej planecie. To wspólne dziedzictwo całej ludzkości - zapowiedział Juncker.

 

 

Banki wezwane do pogłębienia oceny ryzyk klimatycznych

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Inwestorzy wzywają największe banki świata do poszerzenia informacji o ryzykach finansowych wynikających ze zmiany klimatu. Eksperci wskazują, że ryzyko wynikające z prowadzenia działalności bez zmian, w tzw. scenariuszu business-as-usual, może prowadzić do zmniejszenia wartości aktywów od 5 do 20 proc. w ciągu dekady.

 

 

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO): potrzebny wspólny rynek energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Według ETO produkcja i konsumpcja energii odpowiada za 4/5 emisji CO2 w Unii Europejskiej. ETO proponuje wdrożenie wspólnego europejskiego rynku energii, który ma się przyczynić do przejścia na niskoemisyjną gospodarkę w możliwie efektywny kosztowo sposób.

 

 

Huragany – skąd się biorą, jak sieją zniszczenie i jak wpływa na nie zmiana klimatu?

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Bardzo możliwe, że oba niedawne huragany - Harvey i Irma - okażą się dwiema najkosztowniejszymi katastrofami naturalnymi w historii USA.

 

 

Europejscy naukowcy ostrzegają przed falami supergorąca

(źródło: chronmyklimat.pl)

Według raportu Komisji Europejskiej postępujące ocieplenie klimatu sprawi, że wiele części świata, w tym Europa, będzie doświadczało pogody nawet niebezpiecznej dla życia. Zagrożenie ma wynikać z połączenia wysokich temperatur i dużej wilgotności.

 

 

Parlament Europejski za przepisami o pochłanianiu CO2

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Parlament Europejski uchwalił stanowisko w sprawie przepisów zobowiązujących kraje Unii Europejskiej do zapewnienia, że emisje CO2 są równoważone jego pochłanianiem przez lasy, grunty uprawne i łąki.

 

 

Harvard: Exxon Mobil przez prawie 40 lat zwodził opinię publiczną ws. zmian klimatu

(źródło: gramwzielone.pl)

Naukowcy z Harvardu analizując dokumenty paliwowego potentata w kwestii komunikacji na temat polityki klimatycznej z lat 1977-2014 stwierdzili "systematyczną, policzalną rozbieżność" między informacjami na temat zmian klimatu, które krążyły wewnątrz amerykańskiej firmy, a komunikatami, które Exxon Mobil przekazywał na zewnątrz.

 

 

Solidarność - ale z kim? Zbiorowy, szkodliwy egoizm górniczych związkowców. List do Premier Beaty Szydło

(źródło: reo.pl)

Oburzenie związkowców-górników na A. Dudę, że na forum ONZ, chwalił Pakiet Klimatyczny, zakrawa na brak świadomości co dzieje się z Ziemią i w jakie kłopoty wpędza się taką niesolidarną postawą, także Polaków, których coraz więcej umiera z powodu smogu (ost. dane to 48 tys rocznie). By nie być posądzonymi o manipulowanie tekstem listu przedstawiamy go w całości, by czytelnicy sami ocenili wartość argumentacji i poziom solidarności społecznej autorów.
 

 

Do końca tego wieku Azja straci jedną trzecią lodowców górskich, co zagrozi niedostatkiem wody milionom ludzi

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

To nie czarny scenariusz, ale opublikowana właśnie w renomowanym czasopiśmie naukowym Nature prognoza w scenariuszu zakładającym ograniczenie wzrostu globalnej temperatury o 1,5ºC – a więc przy wypełnieniu najambitniejszych założeń Porozumienia Paryskiego.

 

 

Ptaki – kolejne ofiary zmiany klimatu

(źródło: reo.pl)

Wyniki najnowszego masowego badania ornitologicznego, opublikowanego w "Nature", poświęconego migracjom ptaków w Europie wskazują, że dla wielu z nich wyścig z postępującymi zmianami klimatu jest trudny, a wręcz niemożliwy do wygrania.

 

 

Zmiany klimatu wyzwaniem dla metropolii

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jeśli ktokolwiek na serio mówi o zazielenianiu polskiego systemu energetycznego czy przeganianiu smogu z naszych miast warto, by czerpał dobre wzorce od najlepszych.

 

 

Wielkie milczenie - esej Clive’a Hamiltona – australijskiego pisarza i intelektualisty

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Na liczącej 4.5 miliarda lat Ziemi, po 200 tys. lat istnienia współczesnych ludzi, dotarliśmy do nowego punktu w historii: antropocenu. Zmiana spadła na nas z dezorientującą prędkością. Jest to rodzaj transformacji, której pełna akceptacja przychodzi po dwóch, trzech lub czterech pokoleniach.

 

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 

info

więcej
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w (...)
czytaj całość
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej