Energia

Światowe NIE dla Elektrowni Północ – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestora

14 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Celem akcji jest przekonanie inwestora, by ostateczne wycofał się z budowy Elektrowni Północ i wykorzystał swoją pozycję dla wsparcia energii ze źródeł odnawialnych.

Od 15 listopada do Jana Kulczyka – inwestora Elektrowni Północ napływają listy z całego świata. Celem akcji jest przekonanie inwestora, by ostateczne wycofał się z budowy Elektrowni Północ i wykorzystał swoją pozycję dla wsparcia energii ze źródeł odnawialnych. Akcja wysyłania listów potrwa do 24 listopada 2013 r.

Pełna treść listu do inwestora: http://stopep.org/pl,list-do-inwestora

Planowana w rejonie Pomorza Elektrownia Północ o mocy 2000 MW będzie jedną z największych planowanych elektrowni węglowych w Europie (przewidywane roczne zużycie węgla wyniesie około 4,6 mln ton, emisja dwutlenku węgla może przekroczyć 9,4 mln ton).

Elektrownia nie tylko przyczyni się do pogłębienia zmian klimatycznych, lecz wyznaczy także kierunek polskiej polityki energetycznej na najbliższe dziesięciolecia, blokując rozwój odnawialnych źródeł energii. Oznacza to pogłębienie uzależnienia Polski od paliw kopalnych.
Inwestycja oznaczać będzie także nieodwracalne zmiany w krajobrazie Pomorza oraz dewastację wartościowych gleb.
Elektrownia poważnie zagrozi chronionym obszarom Natura 2000, w tym cennemu ekosystemowi Dolnej Wisły, która jest siedliskiem wielu cennych gatunków roślin i zwierząt i kluczowym korytarzem migracyjnym chronionych gatunków ryb łososiowatych.

Inwestorem elektrowni jest Kulczyk Investments. Przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, dr Jan Kulczyk, jest równocześnie członkiem Climate Change Task Force – grupy skupiającej światowej sławy specjalistów do spraw zmian klimatu, w tym noblistów i ekspertów IPCC. Sprawuje on także urząd Przewodniczącego Rady Dyrektorów Green Cross International, uznanej międzynarodowej organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym. Budowa nowej elektrowni węglowej stoi w jawnej sprzeczności z działaniami obu tych szanowanych instytucji oraz podważa ich wiarygodność.

kontakt@stopep.org

Koordynatorem akcji jest Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, organizacją pożytku publicznego, która od 23 lat działa dla ochrony najcenniejszych wartości przyrodniczych Polski – działa na rzecz ochrony dużych ssaków drapieżnych, korytarzy ekologicznych (w tym ochrony dzikiej fauny przy inwestycjach drogowych), oraz ochrony Puszczy Białowieskiej, ostatniego nizinnego lasu Europy o cechach naturalnych.
 

tytul: Nowy rodzaj statku ze stoczni Damen – WSV do wsparcia morskich farm wiatrowychtytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Filipiny: jak pomóc, gdzie wpłacićtytul: Rząd próbuje „puścić z dymem” sektor odnawialnych źródeł energii. tytul: Energia obywatelska dla dobrego klimatu: Otwarta debata o Polsce i jej przyszłości tytul: Europa nie poradzi sobie bez węgla
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.