×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
31 stycznia 2022
info
 

Energia dla Klimatu styczeń 2022

 

„Bezpieczeństwo osiągniesz nie wznoszeniem ogrodzeń, ale otwieraniem bram”

Przysłowie fińskie

 

Czy będzie wojna na Ukrainie? Do czego doprowadzi budowa muru w Puszczy Białowieskiej? Czy poradzimy sobie z kolejną falą pandemii? Nie tylko tym żyje świat. Przed nami igrzyska olimpijskie w Chinach. Prawa człowieka to nie jedyny problem tego miejsca - szczególnie w kontekście igrzysk. Mieszkańcy Pekinu od lat borykają się z wysoce zanieczyszczonym powietrzem. Pod koniec stycznia lokalne władze ogłosiły, że smog najprawdopodobniej będzie odczuwalny również podczas zawodów.  Sport pocieszy kibiców z całego świata, reszta będzie pewnie śledzić ile dzisiaj kosztuje ropa, gaz i węgiel. Kiedy przeciętny Polak boryka się z drożyzną, a może i brakiem pracy, ruszają wypłaty 120-tysięcznych odpraw dla odchodzących z pracy, zasilanych wcześniej regularnie trzynastkami, czternastkami, piętnastkami…- górników. Rząd obiecuje też wsparcie do 2049 r. dla upadających kopalń, chociaż wiemy, że UE nie koniecznie musi się z tym zgodzić. Na linii rząd-górnicy iskrzy, za to winnym ma być system ETS, który podobno doprowadza polskie górnictwo do ruiny. Przy tej okazji rząd straszy wyłączeniami prądu. To dość perwersyjny trik. W Kazachstanie, chwilę po krwawych zamieszkach, rzeczywiście zabrakło prądu - blackout wstrzymał pracę lotnisk, szpitali oraz usług komunalnych. Nie działały oczyszczalnie ścieków oraz komunikacja miejska, a także wystąpiły problemy z dostępem do Internetu. Właśnie takie obrazy przemawiają do wyobraźni, więc jeżeli chcemy bezpieczeństwa, musimy wspierać węgiel – czy społeczeństwo naprawdę w to wierzy?

Mniej śmiesznie jest na Ukrainie i tam też bezpieczeństwo wiąże się mocno z paliwami czy energią. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock  rozmawiała w sprawie rozładowania napięć między sąsiadami.  Miała podobno postraszyć Rosję Nord Streamem – że jak Putin rozpocznie wojnę , to Niemcy przestaną czerpać gaz z Rosji. Niemiecka koalicja rządowa jest mocno krytykowana w kraju za uleganie Rosji. Czas pokaże kto rzeczywiście wspiera Ukrainę.  

Komisja Europejska z kolei zaskakuje - atom i gaz mają być nagle paliwami zielonymi. Wielu to zszokowało, gdyż coraz więcej się mówi o braku kontroli nad emisjami metanu. Świat się ogrzewa. W najnowszej ocenie rocznej, Copernicus Climate Change Service potwierdził, że rok 2021 dołączył do trwającej nieprzerwanie od 2015 r. najcieplejszych 7 lat w historii pomiarów temperatury Ziemi.

Jednocześnie specjaliści z C3S alarmują o gwałtownym wzroście rekordowego stężenia metanu w atmosferze. W takiej sytuacji czas najwyższy budować elektroprosumencką odporność energetyczną – pomoże to nie tylko w przeciwdziałaniu zmianie klimatu, ale też będzie sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu na poziomie lokalnym (prezentacja z Konserwatorim Inteligentna Energetyka poniżej).

Informowanie i edukacja wciąż są zatem na wagę złota. W Polsce Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej apeluje do szefów resortów edukacji oraz klimatu i środowiska o przyspieszenie działań nad uzupełnieniem podstawy programowej nauczania w szkołach i o edukację na temat zmiany i ochrony klimatu, która będzie oparta na danych naukowych i prowadzona w ramach obowiązujących przedmiotów. Naukowcy we wspólnym liście do ministrów Anny Moskwy i Przemysława Czarnka podkreślają znaczenie rzetelnej edukacji klimatycznej w walce z kryzysem klimatycznym. Edukacją przyrodniczą mają ochotę się zajmować najwyraźniej koncerny energetyczne, Lasy Państwowe i myśliwi. Ci ostatni chcieli nawet wylicytować małe „polowanko” na aukcji WOŚP’u. Równie absurdalny okazał się kalendarz z okładką pełną drewna na eksport czemu mają się przyglądać dzieci. Dzieci myśliwych czy leśników na wycinkach może i korzystają, ale dzieci stolarzy już chyba mniej. Według danych GUS za 2021 rok wartość eksportu drewna wynosiła blisko 1,5 mld zł (cały eksport w tym czasie to 125,2 mld zł). Polskie drewno osiąga rekordowe ceny . Dla części producentów wyrobów z tego surowca oznacza to brak surowca i … konieczność szukania tańszych lub droższych, innych dostawców. Mówi się już w branży o kryzysie. No chyba, że ktoś opracuje sposób na wykorzystanie drewna drzew owocowych w produkcji szaf. Sadownicy twierdzą bowiem, że zmiany klimatu coraz gorzej odbijają się na polskich sadach. Szkoda, żeby drzewo z jabłonki się zmarnowało.

 

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja
Odkrywki

Doniesienia odkrywkowe z Polski i Niemiec oraz o pierwszej w 2022 konferencji w Zgorzelcu na temat wykorzystania kultury Górnych Łużyc w transformacji regionu organizowanej przez lokalne NGO i EKO-UNIĘ. Zapraszamy do Pod prąd XII.21/I.22:

 

Nie ma porozumienia z Czechami, kara do TSUE rośnie
(źródło: www.rp.pl)

Minister Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Rząd polski negocjuje 10 miesiąc i… „oszczędza” a jastrzębie z PiS i Solidarnej Polski wciąż twierdzą, że nie zapłacą kary do budżetu UE za lekceważenie postanowienia TSUE. Dzisiaj ( 31.01) już ok 67 mln euro tj 310 mln zł

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Wojna o gaz
(źródło: energetyka24.com)

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zagroziła Rosji ostrą reakcją w przypadku ataku na Ukrainę. "W przypadku nowej agresji mamy do dyspozycji szerokie spektrum odpowiedzi, w tym Nord Stream 2" - powiedziała w czwartek w Bundestagu Baerbock podczas debaty o konflikcie ukraińskim .


Napięta sytuacja na Ukrainie. W tle bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko
(źródło: energetyka24.com)

Ukraina wysłała żołnierzy, by patrolowali tzw. Strefę Wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni jądrowej, w której w 1986 roku doszło do katastrofy.

 

Mit: Gaz ziemny „pomostem” do czystej energii
(źródło: cire.pl)

Coraz rzadziej mówi się, że potrzebujemy gazu, aby przejść do czystej energii w przyszłości. Teoria głosi, że ponieważ gaz jest wciąż czystszy niż jego kopalniani koledzy, może pomóc uzupełnić niedobór energii spowodowany nadchodzącym wycofaniem się z energetyki węglowej. Gaz wiąże się z emisjami nie tylko CO2, ale też metanu. Teorii tej uległa ostatnio nawet Komisja Europejska m.in. po lobbingu „ponad podziałami” Prawie 80 europosłów z sześciu grup politycznych, z inicjatywy Jerzy Buzka (PO) i Bogdana Rzońcy (PiS), napisało do Komisji Europejskiej list, w którym apelują, aby w ramach tzw. taksonomii (czyli zrównoważonego finansowania) możliwe było finansowanie odchodzenia od węgla na rzecz m.in. gazu jako paliwa przejściowego.

Krytyka w sprawie wsparcia dla atomu i gazu

 

Rząd wraca z pomocą publiczną dla górnictwa
(źródło: biznesalert.pl)

Posłowie koalicji ponownie chcą przyznać nierentownym kopalniom 30 mld zł dopłat z naszych podatków. Uchwaloną pomoc publiczną może jednak zablokować Bruksela.

 

Jak uniknąć szoku – WISE radzi
(źródło: biznesalert.pl)

Głównym tematem raportu jest zaplanowanie działań wokół restrukturyzacji górnictwa w taki sposób, aby uniknąć poważnego szoku gospodarczego i społecznego na Śląsku.

 

Ile płacimy za import surowców energetycznych?
(źródło: gramwzielone.pl)

Mieszkańcy Polski zapłacili za import paliw w ostatnich 20 latach ponad 1,16 biliona złotych, w tym:


Komentarz Redakcji:

Lobbing europosłów PiS i PO ? na rzecz gazu w taksonomii to „opcja moskiewska”. Obiektywnie wspieranie dalszego uzależnienie gospodarki Polski i jej mieszkańców od drożejącego importu gazu, w większości od  Putina. Nikt nam z PiS i PO nie chce odpowiedzieć na pytanie dlaczego polskie słońce, wiatr i biogaz z polskich odpadów rolniczych jest gorszy od importowanego gazu z Rosji, Emiratów czy USA?

 

Spółki Skarbu Państwa chcą się modernizować?
(źródło: forsal.pl)

PGE chce pozyskać z emisji akcji 3,2 mld zł, a Enea ok. 700 mln zł. Uzasadniają ten ruch koniecznością przyspieszenia modernizacji, ale rynek uznaje go za dowód problemów.

 

Uzależnienie od węgla niekorzystne dla inwestorów.
(źródło: 300gospodarka.pl)

Climate Strategies Poland Jeśli ślad węglowy firm z Polski nie zacznie się kurczyć, lada chwila polscy dostawcy stracą konkurencyjność na rynku europejskim, a nasz kraj – atrakcyjność dla inwestorów.


Komentarz redakcji:

Węgiel i spółki węglowe „dołują”. Brakuje środków, bo instytucje finansowe wycofują się z węgla i… gazu - paliw kopalnych. Pora sobie to uświadomić w Rządzie Zjednoczonej Prawicy RP. Rząd gra przeciw konkurencyjności gospodarki. Zamiast budować coraz większe monopole należy dawać możliwość własnego działania a nie ssania środków podatników polskich! To będzie prawdziwy patriotyzm, nie nepotyzm.

 

^menu
Klimat

Co dalej z Fit 55% - debata
(źródło: euractiv.pl)

"W tym kształcie to absolutnie nie ma o tym mowy. W tym kształcie ten program oznaczałby bardzo duże obłożenie dodatkowymi opłatami osoby biedniejsze, osoby średnio zamożne, polskich przedsiębiorców" – twierdzi polski rząd. Zapraszamy do zapoznania się z debatą, w której udział wzięli przedstawiciele rządu, komisji europejskiej oraz naukowcy. Warto!


Zielony Plan Odbudowy

Partia Zieloni zaprezentowała program zielonej odbudowy: gospodarczy, społeczny i środowiskowo-klimatyczny. Zapowiedziano m.in. przeznaczenie 3% PKB na badania i rozwój zielonych technologii, wprowadzenie zielonych obligacji, obniżkę VAT na produkty i usługi zmniejszające emisję, czy utworzenie Zielonej strefy odnowy gospodarczej w regionach węglowych. Zieloni zapowiadają także przestawienie polskiego systemu energetycznego na OZE do 2040 r.Korolec do Sasina – płyta ETS się zdarła
(źródło: rp.pl)

Panie premierze, nie stać nas na taką politykę energetyczną. Nie stać nas na dalsze blokowanie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Dla przypomnienia, była to jedna z pierwszych gospodarczych decyzji tego rządu, jeszcze w 2016, czyli niesławna zasada 10H. Przez te wrogie inwestycjom przepisy zahamowaliśmy rozwój tej branży, a przecież o ile mniej uprawnień do emisji potrzebowałaby polska energetyka, gdybyśmy nie stracili ostatnich pięciu lat?


Komentarz redakcji:

Dziś produkcja  energetyki z wiatru jest ok 2 razy tańsza niż z węgla. Wiatrownie  na lądzie a szczególnie na morzu -  tzw offshore- mają podobny resurs roczny (czas produkcję energii w ciągu roku) jak elektrownie węglowe.


Temperatura rośnie a metanu w atmosferze coraz więcej
(źródło: euractiv.pl)

Rekordy temperatury pokrywają się z coraz większym stężeniem metanu w atmosferze. „Dowody są niepodważalne. Temperatura oceanów jest obecnie wyższa, niż kiedykolwiek w przeszłości” – wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Advances in Atmospheric Sciences”.

 

Jak klimat wpływa na polskie jabłka
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Coraz częstsze i dłuższe susze, późne przymrozki spowodowane łagodnymi zimami i wczesne rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego oraz wzrost częstości huraganowych wiatrów i opadów gradu to tylko niektóre skutki zmiany klimatu, z którymi zmagają się polscy sadownicy. Najnowszy raport Koalicji Klimatycznej nie pozostawia złudzeń, iż potrzebne są pilne działania mitygacyjne i adaptacyjne do zmiany klimatu w rolnictwie. Sadownicy wskazują m.in. na potrzebę dostępu do odpowiedniej edukacji i wsparcia ze strony władz państwowych i samorządowych.

 

Polska nie działa na rzecz redukcji emisji metanu
(źródło: clientearth.pl)

Metan jest gazem cieplarnianym oddziałującym na klimat silniej niż dwutlenek węgla. Ma on o 86 razy większą zdolność do pochłaniania promieniowania cieplnego niż CO2. Podczas listopadowego COP26 w Glasgow, z inicjatywy USA i UE, podpisano porozumienie Global Methane Pledge, do którego dołączyły 103 państwa. Polska nie podpisała tego porozumienia.

 

^menu
OZE

Jak tam strategia wodorowa?
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Biorąc pod uwagę m.in. analizę kosztów i korzyści, niepewność w kwestii terminu wybudowania stacji wodorowej i konieczność spełnienia warunków w Ustawie o elektromobilności, podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu dofinansowania do zakupu wyłącznie taboru elektrycznego – wyjaśnił prezydent Marek Wojtkowski.

 

Konserwatorim Inteligentna Energetyka i lokalna odporności energetycznej

Odporność i autonomia to nie tylko problemy społeczne. To także kwestia bezpieczeństwa energetycznego. W czasie pandemii oraz zmiany klimatu coraz ważniejsze jest budowanie lokalnego, bezpiecznego źródła energii, które nie prowadzi do pogłębiania kryzysu ekologicznego. Zapraszamy do zapoznania się z problemem odporności energetycznej na poziomie lokalnej w ramach Konserwatorim Inteligentna Energetyka.

                                     

Zapraszamy do audycji Energii dla Klimatu poświęconej najnowszym trendom energetyki odnawialnej w Polsce.

 

Raport PSEW – szanse dla energetyki wiatrowej
(źródło: psew.pl)

Odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej przyniesie Polsce olbrzymie korzyści. Liberalizacja ustawy odległościowej to miliardowe przyrosty PKB, inwestycje w polski łańcuch dostaw, milionowe wpływy do kasy samorządów oraz rozwój polskich przedsiębiorstw i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy.


Prawie milion prosumentów w Polsce
(źródło: cire.pl)

Nie ma jeszcze oficjalnych danych, ale na koniec 2021 roku w Polsce prawdopodobnie funkcjonowało już 800 tys. prosumentów - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

 

Niemiecki przemysł chemiczny przechodzi na OZE
(źródło: energetyka24.com)

Ceny gazu i energii są coraz większym obciążeniem dla przemysłu. W 2021 roku produkcja artykułów chemiczno-farmaceutycznych w Niemczech zwiększyła się o 4,5%. Znacznie wzrosły także obroty, które wyniosły 220 miliardów euro. W zakładach należących do tej branży zatrudnionych było w zeszłym roku 466 500 pracowników.

 

Niemiecki wiatr powieje dla polskich firm?
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, ma nadzieję, że prace nad nowelizacją ustawy odległościowej zakończą się - zgodnie z aktualnymi zapowiedziami rządu - do końca pierwszego kwartału 2022 r.

„Zarówno w przypadku lądowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej nie możemy zamykać się w łańcuchu dostaw tylko dla jednego kraju. Pokazuje to przykład producentów łopat czy wież wiatrowych, którzy mimo negatywnych konsekwencji ustawy 10H znajdowali rynki zbytu nim udało się uruchomić w Polsce nowe inwestycje dzięki aukcjom OZE”.

„Polska należy do Unii Europejskiej, dlatego krajowe firmy powinny starać się rozwijać także w innych państwach UE. Dzięki temu będą miały także większy potencjał do realizacji inwestycji w Polsce”.

 

Polska sprzedaje energię Szwecji? Nie tylko!
(źródlo: euractiv.pl)

Polska importuje i eksportuje energię – to bardzo ważne, kiedy w sieci jest OZE. W razie nadwyżek albo niedoborów można kupić energię od sąsiada.

 

^menu
Niska emisja

Oszczędności na czystym powietrzu
(źródło: sciencedirect.com)

Na przykładzie francuskiego miasta Grenoble zespół badaczy wyliczył dwa scenariusze:


Program Czyste Powietrze 2022. Od 25 stycznia nawet 69 tys. zł dotacji
(źródło: muratorplus.pl)

Program Czyste powietrze ma być atrakcyjny także dla najuboższych. Czy to prawda?


Sport w smogu
(źródło: national-geographic.pl)

Już w lutym Pekin stanie się sportową stolicą świata. Niestety jakość powietrza w mieście nadal pozostawia wiele do życzenia.


Afera w Warszawie – bez zakazu dla paliw stałych
(źródło: wgospodarce.pl)

Warszawa może spalać paliwa stałe - Radni odrzucili uchwałę w sprawie wprowadzenia zakazu spalania węgla i drewna w domowych piecach od jesieni 2023 r - poinformowało w czwartek Miasto Jest Nasze. Według Jarosława Szostakowskiego z klubu KO nie chodziło o niechęć do ekologii, a o kwestie formalne.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

 

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej