×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 sierpnia 2018
info
 

Newsletter 07/2018

Energia dla Klimatu, Lipiec 2018

Lipiec był miesiącem nieszczęść w wielu miejscach na świecie. Powodem były niebezpieczne upały, które spowodowały śmierć ludzi, głównie w wyniku pożarów. Wysokie temperatury to też wyzwanie dla infrastruktury: ceny prądu w Polsce były najwyższe w historii. W Norwegii susza postawiła pod znakiem zapytania działanie energetyki wodnej. Pojawiło się też rekordowe zapotrzebowanie na moc. Czy jesteśmy na to wszystko przygotowani?

Światełko w tunelu.

W lipcu koalicja Unfriend Coal skierowała do towarzystw ubezpieczeniowych apel, aby wycofywały swoje środki z węgla. Z analiz Unfriend Coal wynika, że od 2013 roku Ergo Hestia wystawiła polskim kopalniom i elektrowniom węglowym co najmniej 18 polis, w tym na ubezpieczenie budowy nowych bloków w Elektrowni Opole. Jan Chudzyński, kampanier z Fundacji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”: “Munich Re to jeden z głównych graczy odpowiedzialnych za rozbudowę mocy węglowych w Polsce. Jeżeli dla Munich Re istotna jest ochrona klimatu i zdrowie ludzi, firma powinna powstrzymać się od ubezpieczania nowych i istniejących kopalń oraz elektrowni. A przede wszystkim nie powinna reasekurować węglowych umów PZU.”

Po masowej krytyce w lipcu, Munich RE- jedna z największych firm ubezpieczeniowych w Europie- wycofała się z ubezpieczania inwestycji węglowych. W tych gorących dniach, jest światełko w tunelu.

 

W Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Pierwszy obóz klimatyczny w Polsce za nami!

(źródło: www.lm.pl)

Jednym z ważniejszych wydarzeń obozu był protest w Koninie pod siedzibą ZE PAK. Protestujący utworzyli symboliczną czerwoną linię. Niosła ona wyraźny sygnał - nie ma zgody na niszczenie ziemi oraz naszej przyszłości w imię zysku. 

Minister  Mariusz Orion Jędrysek za odkrywką Złoczew...

(źródło: www.senat.gov.pl)

Podczas posiedzenia Senatu 10 lipca głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek, którego wypowiedź świadczy o jego poparciu dla budowy odkrywki Złoczew.


PGE odpowiada na zapytanie akcjonariusza w sprawie przyszłości węgla kamiennego w Polsce:

“Zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego, w przypadku istotnego złagodzenia polityki klimatycznej jest jedną z trzech opcji strategicznych PGE po 2020 roku. PGE kontynuuje działania mające na celu uzyskanie koncesji na zagospodarowanie złoża Złoczew w celu zabezpieczenia możliwości eksploatacji wybranych, najbardziej efektywnych bloków Elektrowni Bełchatów po wyczerpaniu obecnie eksploatowanych złóż. Uzyskanie koncesji dla Złoczewa przewidywane jest przed końcem 2018 roku. Realizacja inwestycji zależna jest jednak od przyszłego kształtu polityki klimatycznej oraz roli węgla brunatnego w polityce energetycznej kraju”.

To samo podejście dotyczy też złoża Gubin:

“PGE kontynuuje działania mające na celu uzyskanie koncesji na zagospodarowanie złoża Gubin 2. Uzyskanie koncesji planowane jest w 2020 roku”.

 

RDOŚ w Poznaniu umorzył sprawę budowy rurociągu

( źródło: www.lm.pl )

Już się ZE PAK cieszył, bo Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu umorzył postępowanie w sprawie szkodliwego wpływu odkrywki Jóźwin II B na wody jeziora Wilczyńskiego.  Chodzi o przerzut wód z odkrywki Tomisławice do tego jeziora.

 

Susza

( źródło: www.wspolnymglosem.pl )

Straty spowodowane działalnością kopalni odkrywkowej dotkną przede wszystkim indywidualnych rolników i przedsiębiorców rolnych, a potencjalne zyski z eksploatacji węgla brunatnego trafią do koncernu odpowiedzialnego za wydobycie, tj. spółki PGE. 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Od stycznia do kwietnia do Polski wpłynęło już 5,9 mln ton węgla

( źródło: energia.rp.pl )

Według danych Eurostatu, to aż o 90 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Niemal 70 proc. surowca pochodziło z Rosji. Jeśli tak wysoki import utrzyma się w kolejnych miesiącach, to – biorąc pod uwagę średnią z pierwszych czterech miesięcy – w całym 2018 r. możemy sprowadzić do Polski grubo ponad 17 mln ton czarnego paliwa. Na taki rezultat mogły wpłynąć problemy geologiczne kilku krajowych kopalń, ale też obawy rynku, że krajowego surowca znów może zabraknąć.

Komentarz:

Słaba satysfakcja. Sprawdza się to co eksperci i organizacje ekologiczne mówiły o wzroście uzależnienia od węgla z Rosji jako efektu węglowej polityki energetycznej rządów PO-PSL i PiS

NIK: Polska wciąż nie ma określonej polityki surowcowej państwa

 

O trendach zmian w polskiej energetyce dr. Maćkowiak-Pandera

( źródło: gramwzielone.pl )

Analiza Forum Energii i wiele cennych wskazówek przed COP 24
„Analizując spadający udział węgla, wzrost udziału OZE i gazu, można zaobserwować nieodwracalne trendy, mimo że to, naszym zdaniem, dopiero początek. Z drugiej strony rok 2016 udowodnił, że –wydawałoby się – stabilny i silny trend wzrostu OZE można zatrzymać jedną ustawą” – podkreśla dr Joanna Maćkowiak-Pandera.

Dezinwestycje w Irlandii

( źródło: www.chronmyklimat.pl )

Irlandia: pierwszy kraj, który wycofa inwestycje w paliwa kopalne.
Irlandzki parlament (Dáil) przyjął ustawę zobowiązującą Irlandzki Strategiczny Fundusz Inwestycyjny (ISIF) do wycofania się z inwestycji w paliwa kopalne w ciągu najbliższych pięciu lat.

Unia Europejska może decydować o miksie energetycznym

( źródło: gramwzielone.pl )

Polska chce utrzymać wysoki udział węgla w miksie energetycznym, ale będzie miała z tym coraz większy kłopot, co potwierdza najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 Energetyka nie pozostaje wyłączną kompetencją państw członkowskich, UE działając w obszarze klimatu ma prawo do tego, żeby ingerować w ten mix. 

Węgiel vs Gaz

( źródło: gramwzielone.pl )

Pierwszy raz w historii polskie koncerny energetyczne chcą zbudować więcej elektrowni na gaz niż węgiel. Do jednych i drugich otrzymają dopłaty.

Rekordowe ceny prądu

(źródło: gramwzielone.pl )

Energia elektryczna z dostawą na przyszły rok kosztowała w czwartek najwięcej w historii polskiej giełdy energii. Bieżące ceny są jeszcze wyższe. Ostro drożeje także gaz. Wszystko wskazuje na to, że nie unikniemy podwyżek przyszłorocznych rachunków.

Węgiel wraca na Dolny Śląsk?

( źródło: www.gazetawroclawska.pl )

Spółka Coal Holding otrzymała potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie koncesji na wydobywanie złóż węgla kamiennego w rejonie Nowa Ruda.

Gazeta Wrocławska: „Mocno ściskają kciuki za ich powodzenie, nie tylko przedstawiciele inwestora. Również samorządowcy z regionów: noworudzkiego i kłodzkiego, a także lokalna społeczność. Projekt budowy nowej kopalni węgla kamiennego ma bowiem wielkie poparcie mieszkańców tej części Dolnego Śląska”.


Elektrownia Ostrołęka się planuje

( źródło: www.cire.pl )

W czwartek 12 lipca 2018 r. spółka Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę z generalnym wykonawcą nowego bloku energetycznego, konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems.

„Inwestycja ta otwiera nową erę w gospodarczej historii miasta. Zarówno pod względem społecznym jak i ekonomicznym jest to spełnienie wieloletnich oczekiwań lokalnej społeczności” - mówi Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki.

Komentarz redakcji:

Jest szereg ekspertyz naukowych i wystąpień organizacji pozarządowych wskazujących, że inwestycja te oparta na węglu jest obarczony olbrzymim ryzykiem nieopłacalności i niespłacalności w kontekście zmieniające się polityki energetycznej Europy i świata. Przypominamy stanowisko polskich organizacji z wiosny br.



Odnawialne źródła energii (OZE)

Polak zarabia na OZE

( źródło: gramwzielone.pl )

Raciborski producent rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii zanotował w II kwartale 2018 roku 16,63 mln zł przychodów, co oznacza wzrost w porównaniu do przychodów wypracowanych rok wcześniej aż o 50 proc.

 

Pojemność magazynów energii w Europie wzrosła o połowę

( źródło: gramwzielone.pl )

Jak wynika z danych wskazanych przez obie instytucje, w ubiegłym roku pojemność magazynów energii zainstalowanych na Starym Kontynencie wzrosła o 50 proc. do poziomu 600 MWh. Na ten wynik składają się zarówno małe magazyny montowane "za licznikiem" (behind-the-meter) jak i przemysłowe magazyny energii regulujące pracę sieci energetycznej (front-of meter).

 

W Niemczech więcej energii z OZE niż węgla

( źródło: gramwzielone.pl )

W pierwszej połowie 2018 roku generacja energii ze źródeł odnawialnych była u naszych zachodnich sąsiadów po raz pierwszy wyższa niż produkcja z elektrowni węglowych.

 

Wiśniewski o fotowoltaice

( źródło: gramwzielone.pl )

Blokując fotowoltaikę, niczego nie ochronimy, a tylko wzmocnimy innych.
Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje znaczący wzrost zainstalowanego potencjału elektrowni PV w naszym kraju już w perspektywie roku 2020. 

Susza a energetyka wodna

( źródło: gramwzielone.pl )

Największy europejski producent energii odnawialnej – norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft – poinformował o dużym spadku generacji w minionym kwartale, który powetował sobie jednak wyższymi cenami energii.

 

Ile kosztuje inteligentny dom i czy to się opłaca?

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Elektronika, automatyka, dziesiątki czujników, metry kabli, a całość podpięta do komputera i telefonu. Smart home ma nam zapewniać bezpieczeństwo i komfort we własnych czterech kątach. Dziennikarze WysokieNapiecie.pl sprawdzili, jak to działa, czy ma sens i – przede wszystkim – ile kosztuje.

 

Klimat

Polski rząd wypiera niewygodną prawdę – zmiany klimatu to problem dla rolnictwa, zwierząt i człowieka

( źródło: oko.press )

„Obecny rząd wciąż wydaje się zaprzeczać, że zmiany klimatyczne są czymś groźnym i czemu trzeba zapobiegać. A mamy fale upałów, korytarz burzowy przez całą Polskę, masowe podtopienia. Być może trzeba będzie klimatyzować obory, bo zwierzęta tego nie wytrzymają” - mówi OKO.press prof. Zbigniew Karaczun.

Pożary i susze

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Upał i susza w całej Europie nie tylko doprowadziły do ogromnych pożarów w Grecji i Szwecji, gdzie walkę z ogniem wspierają polscy strażacy, ale też rekordowo wysokich cen energii elektrycznej. Energetyka jest jedną z pierwszych dziedzin, która odczuwa już zmiany klimatu. 

Papież Franciszek wzywa do odwagi podczas COP 24

( źródło: gosc.pl )

Papież Franciszek powiedział, że konferencja klimatyczna COP24 w Katowicach w grudniu może być "kamieniem milowym" na drodze wyznaczonej przez porozumienie zawarte w Paryżu w 2015 roku. Zaapelował do rządów o uszanowanie wziętych na siebie zobowiązań.

 

Kurtyka o COP 24

( źródło: biznesalert.pl )

Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka powiedział w czwartek PAP w Rzymie, że grudniowy szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP24 w Katowicach będzie miał także „wydźwięk moralny” i pokaże, w jaki sposób należy zadbać o planetę.


Klimat zmienia się nie wszędzie tak samo

( źródło: chronmyklimat.pl )

Zmiany klimatu nie są równomierne. Regionem, który zmienić się może najmocniej jest obszar polarny. W przeszłości zmiany klimatu na biegunach były bardziej widoczne niż w pobliżu równika. Warto się zastanowić, czy sytuacja nie powtórzy się i tym razem. "Być może w obecnych modelach zmian klimatu znacząco niedoszacowane są zmiany, jakie czekają obszary polarne" - podsumowuje badania dr Marcisz.

 

Polityka Klimatyczna– fakty i mity

( źródło: pkeom.pl )

Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki wydał właśnie poradnik Polityka Klimatyczna – fakty i mity.

Przykład

MIT: Odchodzenie od węgla jest dla Polski za trudne i niekorzystne gospodarczo .

 

NAJNOWSZE DANE Z ANTARKTYDY NIEPOKOJĄ - TOPNIENIE ZNACZNIE PRZYSPIESZYŁO

( źródło: naukaoklimacie.pl ) 

Antarktyda odpowiada za wzrost poziomu morza rzędu 0,6 mm/rocznie, co stanowi kilkanaście procent obecnego całkowitego tempa tego procesu (3,0-3,5 mm/rok).

 

Oceany tracą moc absorpcji CO2

( źródło: naukaoklimacie.pl )

Zmiany zachodzące w składzie chemicznym wody wraz ze wzrostem temperatury wody wpływają na fitoplankton, stanowiący podstawę morskiego cyklu węglowego. Oceany pełniły dotąd ważną rolę pochłaniacza CO2. Teraz może się to drastycznie zmienić i dodatkowo przyspieszyć zmiany klimatu.

COP 24 jeszcze droższy



( źródło: gramwzielone.pl )

Znowelizowano specustawę związaną z organizacją szczytu klimatycznego, zwiększając przewidziany budżet, którym zarządzać będzie podlegający resortowi środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – ze 127 mln zł przewidzianych we wcześniejszej wersji ustawy do 252 mln zł.

Niska emisja

Dolny Śląsk i uchwała antysmogowa

( źródło: gramwzielone.pl ) 

Od początku lipca br.  w województwie dolnośląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. We Wrocławiu i  siedmiu dolnośląskich uzdrowiskach nie można montować pieców na węgiel, z wyjątkiem obszarów, na których nie ma możliwości podłączenia do sieci. Natomiast w całym województwie nie można do ogrzewania stosować odpadów węglowych- mułów, miałów, flotów oraz węgla brunatnego. Odmowa przyjęcia kontroli może grozić nawet więzieniem.

 

Sejm przyjął kluczową ustawę w walce ze smogiem


( źródło: gramwzielone.pl ) 

O zdrowiu Polaków zdecyduje jednak minister Tchórzewski

- Przyjęta ustawa o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw to ważny krok w kierunku czystego powietrza i eliminacji smogu w Polsce. Złej jakości węgiel i odpad węglowy pozostaną jednak w obrocie tak długo jak minister energii nie wyda odpowiedniego rozporządzenia – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Normy dla węgla. Ministerstwo Energii broni odpadów węglowych

( źródło: gazetakrakowska.pl )

Sejm przyjął ustawę o kontroli jakości węgla, która ma wyeliminować z rynku odpady węglowe i zasiarczony węgiel. Teraz czekamy na rozporządzenie.

Czytaj więcej:
http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-biznesu/a/normy-dla-wegla-ministerstwo-energii-broni-odpadow-weglowych,13318191/

 

Tobiszowski: okres przejściowy dla węgla brunatnego - głównie dla odbiorców z woj. lubuskiego

( źródło: cire.pl )

Choć formalnie okres przejściowy dla węgla brunatnego obowiązuje w całej Polsce, faktycznie jego stosowanie powinno ograniczyć się do regionu lubuskiego, ponieważ w części innych regionów spalanie węgla brunatnego w domowych paleniskach zostało zakazane przyjętymi przez sejmiki uchwałami antysmogowymi.

 

Nowelizacja ustawy bez poprawek

( źródło: cire.pl ) 

Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie norm jakościowych dla węgla i zakaz sprzedaży najgorszej jakości paliwa odbiorcom sektora komunalno-bytowego.

 

Polska Grupa Górnicza uruchomiła nowy zakład produkcji tzw. ekogroszku

( źródło: cire.pl ) 

PGG wprowadza na rynek „ekologiczny” węgiel. Tzw. ekogroszek to gatunek powstający zwykle z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku. Paliwo to jest jednak krytykowane za niewiadomy skład.

 

Przepisy o kotłach po poprawki

( źródło: teraz-srodowisko.pl )

Wprowadzone w 2017 r. wymagania dla kotłów na paliwo stałe wymagają uszczelnienia – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia. Poprzednie przepisy okazały się dziurawe, co umiejętnie zaczęli wykorzystywać niektórzy producenci kotłów.

 

Bank Światowy przedstawia rekomendacje w temacie walki ze smogiem

( źródło: wysokienapiecie.pl ) 

Spory spadek wykorzystania węgla do ogrzewania domów jednorodzinnych. Analiza zakłada, że wszystkie domy, jakie mają dostęp do sieci gazu ziemnego (ok. 40 proc.), zmienią ogrzewanie z kopciuchów na kotły gazowe, czyli tak jak ponad 30 lat temu stało się to na Zachodzie. Kolejne 4  proc. bez dostępu do sieci gazowej przestawi się na ogrzewanie prądem. W pozostałych domach jednorodzinnych stare piece na paliwo stałe trzeba będzie zastąpić nowymi, które są zgodne ze standardami dyrektywy ws. Ekoprojektu i uchwał antysmogowych .

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej