×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 lipca 2018
info
 

Newsletter 06/2018

Energia dla Klimatu, Czerwiec 2018

 

Po przeszło trzech latach od przyjęcia ustawy o OZE, jej kluczowe przepisy w dalszym ciągu nie działają, a zielona energetyka rozwija się w Polsce zbyt wolno. Nowelizacja ustawy, nad którą właśnie trwają prace w Sejmie, oznacza poprawę sytuacji sektora i jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku – Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji Client Earth

 

W Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Rząd - więcej węgla brunatnego (i kamiennego) w Polsce

(źródło: chronmyklimat.pl)

Rząd przyjął program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce do roku 2030. Jak w nim napisano „Głównym celem strategicznym programu jest stworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu energii elektrycznej z węgla brunatnego w oparciu o innowacyjne i efektywne technologie, w tym również przez wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych.”

W styczniu br. rząd przyjął program dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku. Przewiduje się w nim w tzw. scenariuszu referencyjnym zużycie 70-71 mln ton rocznie (w tym 57-58 mln ton to węgiel energetyczny, a 13 mln ton koksowy). Jest to obecny poziom wydobycia.

Do obu dokumentów, mimo wymogu wynikającego z ustawy o ochronie środowiska, nie przedstawiono strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

 

Kultura ważniejsza niż węgiel – kurhany zabytkiem

(źródło: lajt.lm.pl)

Oznacza to, że dla obecnego projektu odkrywki Ościsłowo nie będzie można  wydać decyzji środowiskowej. 

 

Udział ruchu antyodkrywkowego na konferencji Polityka Surowcowa Państwa w Poznaniu

(źródło: eko.org.pl)

Jednym głosem przeciwko odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego podczas kolejnych konsultacji do projektu Polityki Surowcowej Państwa w Poznaniu (20.06.18) wypowiedzieli się posłowie, samorządowcy, eksperci oraz wyjątkowo silna reprezentacja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK –Odkrywki NIE”

Całość  konsultacji  niemal w całości zdominował jeden temat tj. kopalnie odkrywkowe w Wielkopolsce i złoże Oczkowice.

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Wiatraki podzieliły posłów PiS

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii miała być formalnością i realizacją porozumienia Warszawy z Komisją Europejską. Po jej przyjęciu ponownie ruszyć miały inwestycje w „zielone” elektrownie. Tymczasem stała się polem ostrego konfliktu wewnątrz PiS, a w efekcie ułomnego kompromisu inwestycje będą, ale w przestarzałe i droższe technologie.

 

Bełchatów rtęcią truje

(źródło: wyborcza.pl

Z Elektrowni Bełchatów tylko w 2016 r. uleciały do środowiska prawie 3 tony rtęci. To aż o 1800 proc. więcej, niż Bełchatów dotychczas deklarował. Tylko ta jedna elektrownia PGE produkuje więcej rtęci niż cały hiszpański przemysł.

Całość tutaj: http://wyborcza.pl/7,155287,23492684,polskie-elektrownie-truja-rtecia-belchatow-najwiekszym-trucicielem.html

Szerszy komentarz o PGE:  "Brudna prawda o PGE"

 

Źródło wiedzy dotyczące elektrowni konwencjonalnych

(źródło: carbonbrief.org

CarbonBrief zrobił mapę wszystkich elektrowni węglowych na świecie.

 

Medyczne czasopismo Lancet o węglu m.in. w Polsce

(źródło: thelancet.com)

Najważniejsze medyczne czasopismo podejmuje temat węgla, także w Polsce. Mowa jest o naszych hojnych subsydiach dla węgla - od 1990 do 2012 wyniosły one 16,8 miliardów Euro.

 

PGE na węglu daleko nie zajedzie

(źródło: ieefa.org

Dla PGE taniej i mniej ryzykownie będzie przejść na OZE niż modernizować stare bloki do norm wchodzących w 2021. 

Nowe przepisy dotyczące zanieczyszczeń powietrza w powiązaniu z rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla stawiają największą polską spółkę energetyczną PGE w obliczu poważnego finansowego ryzyka, jeżeli spółka ta będzie dalej realizować strategię rozwoju opartą głównie na węglu – czytamy w  raporcie Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych.

Ponad 90% energii wytwarzanej przez PGE pochodzi z węgla, dlatego zaostrzone unijne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń do atmosfery uderzą w spółkę ze szczególną siłą. Prawdopodobnie żadna inna europejska spółka energetyczna nie odczuje nowych przepisów, znanych pod nazwą BREF, tak mocno jak PGE.

 

Koniec Krzysztofa Tchórzewskiego w ME?

(źródło: energia.rp.pl)

Mateusz Morawiecki chce jak najszybszego odwołania ministra energii. Musi jednak czekać na zielone światło z Nowogrodzkiej. Premier Morawiecki jest niezadowolony ze sposobu zarządzania spółkami energetycznymi. 

 

RAPORT: Pakiet Zimowy przyspiesza. Coraz mniej czasu dla polskiej energetyki

(źródło: biznesalert.pl)

Instytut  Jagielloński (Biznes Alert) przygotował publikację o polskiej energetyce w kontekście Pakietu Zimowego. Parlament i Komisja oraz Rada Europejska, osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zarządzania Unią Energetyczną, a więc tzw rozporządzenia Governance, w ramach  Pakietu Zimowego, unijnego dokumentu regulującego rynek wewnętrzny energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Rozporządzenie Governance ma zapewnić realizację celów unii energetycznej, w szczególności celów UE na poziomie całej Wspólnoty w zakresie energii i klimatu na 2030 r. Są to:

 

Zatrudnienie, wydobycie, przyszłość polskiego węgla i kopalni

(źródło: wnp.pl)

W czerwcu w Katowicach rozmawiano o przyszłości górnictwa w Polsce. W górnictwie węgla kamiennego na koniec 2017 roku pracowało 82 717 osób, z czego pod ziemią 63 721 osób. W porównaniu z rokiem 2016 zatrudnienie spadło o 1928 osób.  

Polski budżet podwoi zyski z praw do emisji CO2

(źródło: gramwzielone.pl)

Polski budżet zyskał już ponad miliard euro na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Co polski rządu robi z wpływami z aukcji? Dyrektywa ETS zaleca wykorzystanie co najmniej połowy wpływów z aukcji uprawnień na modernizację energetyki i cele związane z klimatem. W ubiegłorocznym unijnym raporcie, podsumowującym działania państw w tym zakresie, zauważono, że część krajów nie wymienia w ustawach budżetowych wpływów z praw do emisji CO2. Z pieniędzy pozyskanych  aukcji praw do emisji CO2 krajowe rządy wspierają przede wszystkim odnawialne źródła energii (41 proc.), efektywność energetyczną (27 proc.) i niskoemisyjny transport (11 proc.)

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił prognozę cen na krajowym rynku energii elektrycznej w perspektywie roku 2050

(źródło: gramwzielone.pl)

Instytut wylicza, że w przypadku realizacji zapowiadanego scenariusza, w latach 2021-2040 energetyka węglowa będzie wymagała nakładów inwestycyjnych rzędu 25 mld zł, gazowa 18 mld zł, a sama budowa bloków jądrowych, wprowadzanych do systemu bardzo szybko i w bardzo dużej skali pochłonie ok. 150 mld zł.


Trump blefował w sprawie węgla

(źródło: gramwzielone.pl)

Wyborcze zapowiedzi Donalda Trumpa o renesansie tradycyjnej energetyki w Stanach Zjednoczonych nie sprawdzają się. Konsumpcja paliw kopalnych w amerykańskiej elektroenergetyce jest najniższa od lat.


Odnawialne źródła energii (OZE)

Niemiecki rekord

(źródło: gramwzielone.pl

W maju niemiecka fotowoltaika pobiła rekord miesięcznej produkcji energii. Jeśli mielibyśmy tyle elektrowni fotowoltaicznych co Niemcy, udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym mógłby wynieść w ubiegłym miesiącu niemal 50 proc. Oznacza to, że udział fotowoltaiki w niemieckiej strukturze wytwarzania energii wyniósł w ubiegłym miesiącu 15,5 proc., a udział wszystkich odnawialnych źródeł energii sięgnął 49,1 proc.

 

Client Earth ocenia nowelizację ustawy o OZE

(źródło: gramwzielone.pl

– Po przeszło trzech latach od przyjęcia ustawy o OZE, jej kluczowe przepisy w dalszym ciągu nie działają, a zielona energetyka rozwija się w Polsce zbyt wolno. Nowelizacja ustawy, nad którą właśnie trwają prace w Sejmie, oznacza poprawę sytuacji sektora i jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku – uważa Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji.

Prawnik ocenia jednak, że w aktualnej sytuacji krajowego sektora OZE, nowelizacja mogłaby być bardziej odważna. Wskazuje, że obecny projekt skupia się jedynie na rozwiązaniu absolutnie podstawowych i najpilniejszych problemów regulacyjnych, podczas gdy ustawa wymaga głębszej rewizji, a taką Ministerstwo Energii planuje przeprowadzić dopiero w ramach kolejnej nowelizacji.

W międzyczasie Ministerstwo Energii po raz pierwszy przyznało, że realizacja polskiego celu OZE na rok 2020 jest zagrożona

Komisja Europejska, Parlament i państwa UE dogadały się w sprawie ważnej dyrektywy Pakietu Zimowego - tej w sprawie OZE. Nie ma jeszcze kompromisu w sprawie efektywności energetycznej.

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Niespodziewanie duży sceptycyzm w sprawie celu OZE ujawnił na unijnej Radzie ds Energii 11 czerwca niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Wskaźniki powyżej 30 proc. uznał za „nierealistyczne”. Dla Zielonych tymczasem wszystko poniżej 35% było niewystarczające, bo nie pomoże walczyć z ocieplaniem klimatu. Stanowisko Niemiec poparły kraje grupy wyszehradzkiej. Z kolei zwiększeniu celu OZE kibicowały m.in Francja, Szwecja, Dania i Portugalia

Wiatr i PV dadzą połowę energii. Rola węgla mocno spadnie

(źródło: gramwzielone.pl)

Analitycy Bloomberg New Energy Finance zakładają, że do połowy XXI wieku udział elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w globalnym miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrośnie do 50 proc. Jednocześnie udział elektrowni węglowych w globalnej generacji spadnie z obecnego poziomu ok. 38 proc. do 11 proc.

 

Macron obniżył taryfy dla wiatraków. Inwestorzy zadowoleni

(źródło: gramwzielone.pl)

Francja oferuje inwestorom w odnawialnych źródłach energii stabilny i przewidywalny system wsparcia dla OZE, którego założeń nie zmieniły ostatnie wybory – co tym bardziej jest rzadkością nawet w dbających o inwestorów krajach Europy Zachodniej.

Holandia chce ograniczyć emisje CO2 o 95 proc.

(źródło: gramwzielone.pl

Koalicja siedmiu holenderskich partii przedstawiła założenia ustawy klimatycznej. Po jej przyjęciu szósta co do wielkości gospodarka Unii Europejskiej ustanowi jeden z najambitniejszych na świecie, prawnie wiążących celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych.


Sektor PV w USA

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański sektor fotowoltaiczny odnotował umowy z rekordowo niskimi cenami na zakup energii z fotowoltaiki. Inwestycje w PV w USA na razie nie zwalniają mimo wprowadzenia przez administrację Donalda Trumpa ograniczeń w imporcie ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Estonia chce przejąć polski rynek OZE?

(źródło: gramwzielone.pl)

Należąca do największego estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia spółka Enefit rozpoczyna działalność na polskim rynku fotowoltaicznym.

 

OZE na Śląsku

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ponad miliard złotych planują wydać na Śląsku gminy, instytucje publiczne i pozarządowe na inwestycje w odnawialne źródła energii. Sięgają po unijne dotacje do OZE, ale ich plany są znacznie większe niż dostępne fundusze.

Klimat

Tomasz Dąbrowski podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii

(źródło: gov.pl)

Decyzja o ustanowieniu nowego podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii związana jest z powołaniem na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Prezydencji COP 24 dotychczasowego podsekretarza stanu w ME Michała Kurtykę.

PZU angażuje się w ryzykowne inwestycje

(źródło: money.pl)

W ostatnich miesiącach AXA, Zurich, SCOR i Allianz ogłosiły decyzje o zaprzestaniu ubezpieczania sektora węglowego. Tymczasem wbrew rynkowym tendencjom Grupa PZU zwiększa swoje zaangażowanie w polski sektor węglowy i staje się głównym ubezpieczycielem tej branży.

 

Zagospodarowanie wody opadowej w ramach adaptacji do zmian klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Lokalne zagospodarowanie wód opadowych, czyli jak zwiększyć odporność miast na zmiany klimatu - wywiad z architektem krajobrazu Izabelą Małachowską-Coqui. ,,Będziemy wracać do naturalnych polderów zalewowych lub inaczej myśleć o przestrzeniach wewnątrz miasta, które mogą podlegać krótkotrwałemu zalaniu bez strat, bo tak zostały zaprojektowane, służąc w normalnych warunkach jako parki, czy tereny sportu i jak to się robi np. w Kopenhadze.

Nadmorskie miasto oszczędza energie

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Gdynia: miasto racjonalnie wykorzystujące energię.


Kościół przed COP 24
 

W czerwcu w Katowicach odbyła się konferencja organizowana  przez Caritas Polska oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM). Gościem specjalnym był watykański minister środowiska ks. Joshtrom Isaac Kureethadam, a także przedstawiciele gospodarza COP24, diecezji katowickiej. Poruszane tematy:

· Dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia od zaraz? 

· W jaki sposób polski Kościół przygotowuje się do światowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach?

· Jakie stanowisko zabrał papież Franciszek w sprawie polityki klimatycznej?

 

Niska emisja

Piotr Woźny został wiceprezesem państwowego funduszu - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Będzie odpowiedzialny za program termomodernizacij o budżecie 103 mld zł.

Piotr Woźny odpowiadający w rządzie za walkę ze smogiem, od czerwca jest wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informację tę potwierdzili telefonicznie portalowi WysokieNapiecie.pl rzecznicy Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW. Jednocześnie Woźny zniknął z kierownictwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Premier: program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł, pilotaż obejmujący termomodernizację zostanie przeprowadzony w 33 miastach - zapowiedział premier Morawiecki. Resort finansów przygotowuje nową ulgę podatkową na termomodernizację.

Ekologiczna klęska po pożarach wysypisk. Skutki odczuwalne przez wiele lat.

(źródło: fakty.interia.pl)

- Trucizny, które opadły na ziemię, przedostały się do wód gruntowych, do upraw, skażone zostało także pożywienie - mówi Interii zajmujący się problemami ochrony środowiska prof. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Dzięki pożarom firmy pozbywają się góry odpadów. Nie ponoszą kosztów ich przetworzenia i unieszkodliwienia. A jeśli składowisko jest ubezpieczone, to firma dodatkowo dostaje odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Czytaj więcej na -> https://fakty.interia.pl/polska/news-ekologiczna-kleska-po-pozarach-wysypisk-skutki-odczuwalne-pr,nId,2590705#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chromeKatowice na antenie

(źródło: youtu.be

Stacja Planete+ zrealizowała film poświęcony ruchowi antysmogowemu na Śląsku.

 

GUS o energochłonności

(źródło: gramwzielone.pl

W naszym kraju w latach 2006-2016 nastąpiła poprawa efektywności energetycznej. Główny Urząd Statystyczny podaje, że energochłonność pierwotna obniżała się w tym okresie średnio o ponad 3 proc. rocznie, a energochłonność finalna o ponad 2 proc. Nadal największym konsumentem energii pozostają gospodarstwa domowe, mimo, że ich udział w ogólnym zużyciu energii w ostatnich latach wyraźnie spadł.

 

Polski Alarm Smogowy krytykuje zmiany dotyczące inspekcji ochrony środowiska

(źródło: praca.gazetaprawna.pl)

Reorganizacja, podwojenie zatrudnienia, praca całą dobę i podwyżki. Tak resort środowiska chce usprawnić funkcjonowanie inspekcji ochrony środowiska. Co na to sami zainteresowani? Krytykują projekt od góry do dołu. Za dużo pracy, za małe zarobki - mówią inspektorzy ochrony środowiska o zmianach, które po pożarach magazynów odpadów wprowadzić chce rząd. I zwracają uwagę, że zmiana ustawy o odpadach gasi pożary, ale zawiera mnóstwo luk.

 

Energia dla Klimatu w TOK FM - o raporcie "Wpływ zmiany klimatu na zdrowie"

(źródło: audycje.tokfm.pl)

Rozmawiają red. Ewa Podolska i Radosław Gawlik (EKO-UNIA) o wpływie na zdrowie zamiaczyszczonego powietrza i ocieplenia klimatu z gośćmi: dr Piotrem Dąbrowieckim, znanym alergologiem oraz Weroniką Michalak ekspertką z HEAL Polska

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

 

 

 

 


 

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej