×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

10 lipca 2018
info
 

Newsletter 06/2018

Energia dla Klimatu, Czerwiec 2018

 

Po przeszło trzech latach od przyjęcia ustawy o OZE, jej kluczowe przepisy w dalszym ciągu nie działają, a zielona energetyka rozwija się w Polsce zbyt wolno. Nowelizacja ustawy, nad którą właśnie trwają prace w Sejmie, oznacza poprawę sytuacji sektora i jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku – Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji Client Earth

 

W Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Rząd - więcej węgla brunatnego (i kamiennego) w Polsce

(źródło: chronmyklimat.pl)

Rząd przyjął program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce do roku 2030. Jak w nim napisano „Głównym celem strategicznym programu jest stworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu energii elektrycznej z węgla brunatnego w oparciu o innowacyjne i efektywne technologie, w tym również przez wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych.”

W styczniu br. rząd przyjął program dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku. Przewiduje się w nim w tzw. scenariuszu referencyjnym zużycie 70-71 mln ton rocznie (w tym 57-58 mln ton to węgiel energetyczny, a 13 mln ton koksowy). Jest to obecny poziom wydobycia.

Do obu dokumentów, mimo wymogu wynikającego z ustawy o ochronie środowiska, nie przedstawiono strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

 

Kultura ważniejsza niż węgiel – kurhany zabytkiem

(źródło: lajt.lm.pl)

Oznacza to, że dla obecnego projektu odkrywki Ościsłowo nie będzie można  wydać decyzji środowiskowej. 

 

Udział ruchu antyodkrywkowego na konferencji Polityka Surowcowa Państwa w Poznaniu

(źródło: eko.org.pl)

Jednym głosem przeciwko odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego podczas kolejnych konsultacji do projektu Polityki Surowcowej Państwa w Poznaniu (20.06.18) wypowiedzieli się posłowie, samorządowcy, eksperci oraz wyjątkowo silna reprezentacja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK –Odkrywki NIE”

Całość  konsultacji  niemal w całości zdominował jeden temat tj. kopalnie odkrywkowe w Wielkopolsce i złoże Oczkowice.

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Wiatraki podzieliły posłów PiS

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii miała być formalnością i realizacją porozumienia Warszawy z Komisją Europejską. Po jej przyjęciu ponownie ruszyć miały inwestycje w „zielone” elektrownie. Tymczasem stała się polem ostrego konfliktu wewnątrz PiS, a w efekcie ułomnego kompromisu inwestycje będą, ale w przestarzałe i droższe technologie.

 

Bełchatów rtęcią truje

(źródło: wyborcza.pl

Z Elektrowni Bełchatów tylko w 2016 r. uleciały do środowiska prawie 3 tony rtęci. To aż o 1800 proc. więcej, niż Bełchatów dotychczas deklarował. Tylko ta jedna elektrownia PGE produkuje więcej rtęci niż cały hiszpański przemysł.

Całość tutaj: http://wyborcza.pl/7,155287,23492684,polskie-elektrownie-truja-rtecia-belchatow-najwiekszym-trucicielem.html

Szerszy komentarz o PGE:  "Brudna prawda o PGE"

 

Źródło wiedzy dotyczące elektrowni konwencjonalnych

(źródło: carbonbrief.org

CarbonBrief zrobił mapę wszystkich elektrowni węglowych na świecie.

 

Medyczne czasopismo Lancet o węglu m.in. w Polsce

(źródło: thelancet.com)

Najważniejsze medyczne czasopismo podejmuje temat węgla, także w Polsce. Mowa jest o naszych hojnych subsydiach dla węgla - od 1990 do 2012 wyniosły one 16,8 miliardów Euro.

 

PGE na węglu daleko nie zajedzie

(źródło: ieefa.org

Dla PGE taniej i mniej ryzykownie będzie przejść na OZE niż modernizować stare bloki do norm wchodzących w 2021. 

Nowe przepisy dotyczące zanieczyszczeń powietrza w powiązaniu z rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla stawiają największą polską spółkę energetyczną PGE w obliczu poważnego finansowego ryzyka, jeżeli spółka ta będzie dalej realizować strategię rozwoju opartą głównie na węglu – czytamy w  raporcie Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych.

Ponad 90% energii wytwarzanej przez PGE pochodzi z węgla, dlatego zaostrzone unijne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń do atmosfery uderzą w spółkę ze szczególną siłą. Prawdopodobnie żadna inna europejska spółka energetyczna nie odczuje nowych przepisów, znanych pod nazwą BREF, tak mocno jak PGE.

 

Koniec Krzysztofa Tchórzewskiego w ME?

(źródło: energia.rp.pl)

Mateusz Morawiecki chce jak najszybszego odwołania ministra energii. Musi jednak czekać na zielone światło z Nowogrodzkiej. Premier Morawiecki jest niezadowolony ze sposobu zarządzania spółkami energetycznymi. 

 

RAPORT: Pakiet Zimowy przyspiesza. Coraz mniej czasu dla polskiej energetyki

(źródło: biznesalert.pl)

Instytut  Jagielloński (Biznes Alert) przygotował publikację o polskiej energetyce w kontekście Pakietu Zimowego. Parlament i Komisja oraz Rada Europejska, osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zarządzania Unią Energetyczną, a więc tzw rozporządzenia Governance, w ramach  Pakietu Zimowego, unijnego dokumentu regulującego rynek wewnętrzny energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Rozporządzenie Governance ma zapewnić realizację celów unii energetycznej, w szczególności celów UE na poziomie całej Wspólnoty w zakresie energii i klimatu na 2030 r. Są to:

 

Zatrudnienie, wydobycie, przyszłość polskiego węgla i kopalni

(źródło: wnp.pl)

W czerwcu w Katowicach rozmawiano o przyszłości górnictwa w Polsce. W górnictwie węgla kamiennego na koniec 2017 roku pracowało 82 717 osób, z czego pod ziemią 63 721 osób. W porównaniu z rokiem 2016 zatrudnienie spadło o 1928 osób.  

Polski budżet podwoi zyski z praw do emisji CO2

(źródło: gramwzielone.pl)

Polski budżet zyskał już ponad miliard euro na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Co polski rządu robi z wpływami z aukcji? Dyrektywa ETS zaleca wykorzystanie co najmniej połowy wpływów z aukcji uprawnień na modernizację energetyki i cele związane z klimatem. W ubiegłorocznym unijnym raporcie, podsumowującym działania państw w tym zakresie, zauważono, że część krajów nie wymienia w ustawach budżetowych wpływów z praw do emisji CO2. Z pieniędzy pozyskanych  aukcji praw do emisji CO2 krajowe rządy wspierają przede wszystkim odnawialne źródła energii (41 proc.), efektywność energetyczną (27 proc.) i niskoemisyjny transport (11 proc.)

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił prognozę cen na krajowym rynku energii elektrycznej w perspektywie roku 2050

(źródło: gramwzielone.pl)

Instytut wylicza, że w przypadku realizacji zapowiadanego scenariusza, w latach 2021-2040 energetyka węglowa będzie wymagała nakładów inwestycyjnych rzędu 25 mld zł, gazowa 18 mld zł, a sama budowa bloków jądrowych, wprowadzanych do systemu bardzo szybko i w bardzo dużej skali pochłonie ok. 150 mld zł.


Trump blefował w sprawie węgla

(źródło: gramwzielone.pl)

Wyborcze zapowiedzi Donalda Trumpa o renesansie tradycyjnej energetyki w Stanach Zjednoczonych nie sprawdzają się. Konsumpcja paliw kopalnych w amerykańskiej elektroenergetyce jest najniższa od lat.


Odnawialne źródła energii (OZE)

Niemiecki rekord

(źródło: gramwzielone.pl

W maju niemiecka fotowoltaika pobiła rekord miesięcznej produkcji energii. Jeśli mielibyśmy tyle elektrowni fotowoltaicznych co Niemcy, udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym mógłby wynieść w ubiegłym miesiącu niemal 50 proc. Oznacza to, że udział fotowoltaiki w niemieckiej strukturze wytwarzania energii wyniósł w ubiegłym miesiącu 15,5 proc., a udział wszystkich odnawialnych źródeł energii sięgnął 49,1 proc.

 

Client Earth ocenia nowelizację ustawy o OZE

(źródło: gramwzielone.pl

– Po przeszło trzech latach od przyjęcia ustawy o OZE, jej kluczowe przepisy w dalszym ciągu nie działają, a zielona energetyka rozwija się w Polsce zbyt wolno. Nowelizacja ustawy, nad którą właśnie trwają prace w Sejmie, oznacza poprawę sytuacji sektora i jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku – uważa Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji.

Prawnik ocenia jednak, że w aktualnej sytuacji krajowego sektora OZE, nowelizacja mogłaby być bardziej odważna. Wskazuje, że obecny projekt skupia się jedynie na rozwiązaniu absolutnie podstawowych i najpilniejszych problemów regulacyjnych, podczas gdy ustawa wymaga głębszej rewizji, a taką Ministerstwo Energii planuje przeprowadzić dopiero w ramach kolejnej nowelizacji.

W międzyczasie Ministerstwo Energii po raz pierwszy przyznało, że realizacja polskiego celu OZE na rok 2020 jest zagrożona

Komisja Europejska, Parlament i państwa UE dogadały się w sprawie ważnej dyrektywy Pakietu Zimowego - tej w sprawie OZE. Nie ma jeszcze kompromisu w sprawie efektywności energetycznej.

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Niespodziewanie duży sceptycyzm w sprawie celu OZE ujawnił na unijnej Radzie ds Energii 11 czerwca niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Wskaźniki powyżej 30 proc. uznał za „nierealistyczne”. Dla Zielonych tymczasem wszystko poniżej 35% było niewystarczające, bo nie pomoże walczyć z ocieplaniem klimatu. Stanowisko Niemiec poparły kraje grupy wyszehradzkiej. Z kolei zwiększeniu celu OZE kibicowały m.in Francja, Szwecja, Dania i Portugalia

Wiatr i PV dadzą połowę energii. Rola węgla mocno spadnie

(źródło: gramwzielone.pl)

Analitycy Bloomberg New Energy Finance zakładają, że do połowy XXI wieku udział elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w globalnym miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrośnie do 50 proc. Jednocześnie udział elektrowni węglowych w globalnej generacji spadnie z obecnego poziomu ok. 38 proc. do 11 proc.

 

Macron obniżył taryfy dla wiatraków. Inwestorzy zadowoleni

(źródło: gramwzielone.pl)

Francja oferuje inwestorom w odnawialnych źródłach energii stabilny i przewidywalny system wsparcia dla OZE, którego założeń nie zmieniły ostatnie wybory – co tym bardziej jest rzadkością nawet w dbających o inwestorów krajach Europy Zachodniej.

Holandia chce ograniczyć emisje CO2 o 95 proc.

(źródło: gramwzielone.pl

Koalicja siedmiu holenderskich partii przedstawiła założenia ustawy klimatycznej. Po jej przyjęciu szósta co do wielkości gospodarka Unii Europejskiej ustanowi jeden z najambitniejszych na świecie, prawnie wiążących celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych.


Sektor PV w USA

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański sektor fotowoltaiczny odnotował umowy z rekordowo niskimi cenami na zakup energii z fotowoltaiki. Inwestycje w PV w USA na razie nie zwalniają mimo wprowadzenia przez administrację Donalda Trumpa ograniczeń w imporcie ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Estonia chce przejąć polski rynek OZE?

(źródło: gramwzielone.pl)

Należąca do największego estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia spółka Enefit rozpoczyna działalność na polskim rynku fotowoltaicznym.

 

OZE na Śląsku

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ponad miliard złotych planują wydać na Śląsku gminy, instytucje publiczne i pozarządowe na inwestycje w odnawialne źródła energii. Sięgają po unijne dotacje do OZE, ale ich plany są znacznie większe niż dostępne fundusze.

Klimat

Tomasz Dąbrowski podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii

(źródło: gov.pl)

Decyzja o ustanowieniu nowego podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii związana jest z powołaniem na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Prezydencji COP 24 dotychczasowego podsekretarza stanu w ME Michała Kurtykę.

PZU angażuje się w ryzykowne inwestycje

(źródło: money.pl)

W ostatnich miesiącach AXA, Zurich, SCOR i Allianz ogłosiły decyzje o zaprzestaniu ubezpieczania sektora węglowego. Tymczasem wbrew rynkowym tendencjom Grupa PZU zwiększa swoje zaangażowanie w polski sektor węglowy i staje się głównym ubezpieczycielem tej branży.

 

Zagospodarowanie wody opadowej w ramach adaptacji do zmian klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Lokalne zagospodarowanie wód opadowych, czyli jak zwiększyć odporność miast na zmiany klimatu - wywiad z architektem krajobrazu Izabelą Małachowską-Coqui. ,,Będziemy wracać do naturalnych polderów zalewowych lub inaczej myśleć o przestrzeniach wewnątrz miasta, które mogą podlegać krótkotrwałemu zalaniu bez strat, bo tak zostały zaprojektowane, służąc w normalnych warunkach jako parki, czy tereny sportu i jak to się robi np. w Kopenhadze.

Nadmorskie miasto oszczędza energie

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Gdynia: miasto racjonalnie wykorzystujące energię.


Kościół przed COP 24
 

W czerwcu w Katowicach odbyła się konferencja organizowana  przez Caritas Polska oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM). Gościem specjalnym był watykański minister środowiska ks. Joshtrom Isaac Kureethadam, a także przedstawiciele gospodarza COP24, diecezji katowickiej. Poruszane tematy:

· Dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia od zaraz? 

· W jaki sposób polski Kościół przygotowuje się do światowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach?

· Jakie stanowisko zabrał papież Franciszek w sprawie polityki klimatycznej?

 

Niska emisja

Piotr Woźny został wiceprezesem państwowego funduszu - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Będzie odpowiedzialny za program termomodernizacij o budżecie 103 mld zł.

Piotr Woźny odpowiadający w rządzie za walkę ze smogiem, od czerwca jest wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informację tę potwierdzili telefonicznie portalowi WysokieNapiecie.pl rzecznicy Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW. Jednocześnie Woźny zniknął z kierownictwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Premier: program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł, pilotaż obejmujący termomodernizację zostanie przeprowadzony w 33 miastach - zapowiedział premier Morawiecki. Resort finansów przygotowuje nową ulgę podatkową na termomodernizację.

Ekologiczna klęska po pożarach wysypisk. Skutki odczuwalne przez wiele lat.

(źródło: fakty.interia.pl)

- Trucizny, które opadły na ziemię, przedostały się do wód gruntowych, do upraw, skażone zostało także pożywienie - mówi Interii zajmujący się problemami ochrony środowiska prof. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Dzięki pożarom firmy pozbywają się góry odpadów. Nie ponoszą kosztów ich przetworzenia i unieszkodliwienia. A jeśli składowisko jest ubezpieczone, to firma dodatkowo dostaje odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Czytaj więcej na -> https://fakty.interia.pl/polska/news-ekologiczna-kleska-po-pozarach-wysypisk-skutki-odczuwalne-pr,nId,2590705#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome



Katowice na antenie

(źródło: youtu.be

Stacja Planete+ zrealizowała film poświęcony ruchowi antysmogowemu na Śląsku.

 

GUS o energochłonności

(źródło: gramwzielone.pl

W naszym kraju w latach 2006-2016 nastąpiła poprawa efektywności energetycznej. Główny Urząd Statystyczny podaje, że energochłonność pierwotna obniżała się w tym okresie średnio o ponad 3 proc. rocznie, a energochłonność finalna o ponad 2 proc. Nadal największym konsumentem energii pozostają gospodarstwa domowe, mimo, że ich udział w ogólnym zużyciu energii w ostatnich latach wyraźnie spadł.

 

Polski Alarm Smogowy krytykuje zmiany dotyczące inspekcji ochrony środowiska

(źródło: praca.gazetaprawna.pl)

Reorganizacja, podwojenie zatrudnienia, praca całą dobę i podwyżki. Tak resort środowiska chce usprawnić funkcjonowanie inspekcji ochrony środowiska. Co na to sami zainteresowani? Krytykują projekt od góry do dołu. Za dużo pracy, za małe zarobki - mówią inspektorzy ochrony środowiska o zmianach, które po pożarach magazynów odpadów wprowadzić chce rząd. I zwracają uwagę, że zmiana ustawy o odpadach gasi pożary, ale zawiera mnóstwo luk.

 

Energia dla Klimatu w TOK FM - o raporcie "Wpływ zmiany klimatu na zdrowie"

(źródło: audycje.tokfm.pl)

Rozmawiają red. Ewa Podolska i Radosław Gawlik (EKO-UNIA) o wpływie na zdrowie zamiaczyszczonego powietrza i ocieplenia klimatu z gośćmi: dr Piotrem Dąbrowieckim, znanym alergologiem oraz Weroniką Michalak ekspertką z HEAL Polska

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

 

 

 

 


 

info

więcej
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w (...)
czytaj całość
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej