×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 maja 2017
info
 

Newsletter 04/2017

Motto:

 

Aby ożywić ideę praw człowieka, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym prawa człowieka są, a czym nie są. Musimy zrozumieć, że prawa człowieka to nie jest magiczny klucz, który otwiera wszystkie drzwi do sprawiedliwości i szczęścia. To tylko jedna z zasad, które powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa.

 

prof. Wiktor Osiatyński

 

Energia dla Klimatu, kwiecień 2017

 

W numerze m.in. o "brunatnej sesji" rady gminy Ostrówek ws. planowanej odkrywki "Złoczew", brukselskiej decyzji zaostrzającej normy dla zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe, o tym jakie rodzaje energii wykorzystują na swoje potrzeby polskie rodziny i ile za nie płacą oraz dlaczego elektrownię jądrową możemy wybudować tylko nad morzem. A także o ciągle rosnących kosztach katastrofy w Fukushimie, białym marszu antysmogowym we Wrocławiu, łupkowych marzeniach wicepremiera Morawieckiego, uwzględnianiu rosnącej roli ryzyka klimatycznego w działaniach 500 największych światowych instytucji finansowych oraz o odpowiedziach na ważne klimatyczne i środowiskowe pytania, których poszukuje Marcin Dorociński w dokumentalnym filmie "Punkt krytyczny - Energia odNowa"…

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

9 "brunatnych radnych" z Ostrówka – odkrywka "Złoczew"

(źródło: radiozw.com.pl)

9 głosami „za”, 4 „przeciw” i przy jednym wstrzymującym się radni gminy Ostrówek podczas XXII sesji rady (26.04.2017) uchwalili Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy Ostrówek.

 

 

Także o tym - "Poszli na wojnę z odkrywką":

 

 

List protestacyjny mieszkańców gminy Ostrówek przeciwko planowanej odkrywce "Złoczew":

 

 

Odkrywka "Złoczew" susza i zniszczenie pracy wielu pokoleń:

 

 

Odkrywka "Złoczew" – szansa dla regionu? - film, rozmowa z dr. Michałem Wilczyńskim:

 

 

Oczkowice - debata Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP

(źródło: news.kafito.pl)

"Bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne i środowiskowe a kwestia rozwoju energetyki opartej na węglu brunatnym na przykładzie planowanej kopalni odkrywkowej na złożu Oczkowice"– pod takim hasłem odbyło się posiedzenie sekcji „Wieś, rolnictwo” Narodowej Rady Rozwoju. Wnioski z dyskusji były jednoznaczne – jeżeli decyzja o powstaniu odkrywki zostanie podjęta bez odpowiedniej analizy zysków i strat, jej skutki będą katastrofalne dla regionu.

 

 

Ościsłowo - Megality kontra kopalnie węgla

(źródło: polityka.pl)

Olbrzymie ziemno-kamienne konstrukcje stojące w lesie między wsią Góry i Ościsłowo w gminie Wilczyn mogą mieć nawet ponad 5 tys. lat, ale wystarczą 3 miesiące pozyskiwania węgla brunatnego, by znikły na zawsze.

 

 

Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” 3/4 2017

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o wystawie „Zwiastunki chaosu”, w krakowskim BWA, poruszającej kwestię zmiany powierzchni ziemi m.in. przez górnictwo. Autorami większości prac są Hindusi Prabhakar Pachpute i Rupali Patil, ale kuratorzy odkryli temat wystawy dzięki polskiej książce "Babska Szychta", autorstwa Karoliny Baca-Pogorzelskiej, dziennikarki i inżynierki górnictwa.

 

 

Węgiel Łużycki, 10 kwietnia 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W ostatnim czasie na niemieckich Łużycach w sprawach odkrywek wiele zmieniło się na lepsze. Ale oczywiście nie wszystko. W tym numerze nasi łużyczcy antyodkrywkowi przyjaciele analizują plusy i minusy nowej sytuacji i planują dalsze protesty.

 

 

Radość w Niemczech, lęk w Polsce

(źródło: tygodnikprzeglad.pl)

Na pograniczu polsko-niemieckim, gdzie są pokłady węgla brunatnego, wsie walczą o przetrwanie. Żeby otworzyć nową kopalnię węgla brunatnego, trzeba usunąć z powierzchni zabudowania i wysiedlić ludzi. Na niemieckich Łużycach odkrywki pochłonęły 135 miejscowości. Po polskiej stronie, w Lubuskiem, zagrożonych jest 18. Jednak Niemcy rezygnują z elektrowni węglowych, stawiają na energię odnawialną, a Polacy przeciwnie – na konwencjonalną.

 

 

Fundacja "RT-ON" na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Generali Group

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

Jednym z pytań jakie zadał akcjonariuszom Jakub Gogolewski (na zdjęciu) w imieniu Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE” brzmiało: " .. kiedy Generali przestanie inwestować i ubezpieczać polskie spółki węglowe w tym PGE SA (właściciela kopalni odkrywkowej) oraz do kiedy sprzeda wszystkie akcje i obligacje tych spółek, których już jest właścicielem?".

 

 

Polityka i wydarzenia

 

Kupujemy węglowe moce, gdy Europa się ich pozbywa

(źródło: rp.pl)

Jarosław Wajer z Ernst & Young (EY) zwraca uwagę na widoczny w wielu miejscach na świecie odwrót od aktywów wytwórczych opartych na paliwie węglowym lub nuklearnym. To pochodna z jednej strony regulacji prowadzących do stopniowej dekarbonizacji energetyki, a z drugiej politycznych decyzji po katastrofie w Fukushimie.

 

 

Polska będzie bronić węgla do upadłego. Walka z UE przełoży się na wyższe rachunki za prąd

(źródło: gazetaprawna.pl)

Jednym z podstawowych problemów z jakim boryka się Polska, jest kompletny brak spójnej polityki energetycznej. Cały czas stawiamy na węgiel, od którego Europa odchodzi. - Dopóki nie określimy jak powinien wyglądać nasz miks energetyczny trudno nam będzie dyskutować z Brukselą – uważa prezes URE. Jego zdaniem, brak pomysłów w tej kwestii zdecydowanie osłabia polska pozycję negocjacyjną.

 

 

Europejskie koncerny poparły kryterium 550 g CO2/kWh

(źródło: gramwzielone.pl)

Czołowe unijne koncerny, w tym energetyczne i paliwowe, poparły propozycję Komisji Europejskiej w zakresie ograniczenia pomocy publicznej w ramach krajowych rynków mocy tylko do elektrowni charakteryzujących się mniejszą emisyjnością niż 550 g CO2/kWh. Przeciwko temu zapisowi mocno protestuje polski rząd.

 

 

Greenpeace za zaostrzeniem norm emisji z elektrowni

(źródło: biznesalert.pl)

W piątek 28 kwietnia w Brukseli przyjęto tzw. dokument BREF, który zaostrza normy dla zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe. "Na skutek działalności elektrowni węglowych w Europie umiera niemal 23 tys. osób rocznie. Zaostrzone limity emisji zanieczyszczeń to szansa na realną poprawę stanu powietrza oraz ochronę zdrowia i życia obywateli" – powiedziała Magdalena Zowsik, ekspertka Greenpeace Polska ds. polityki energetycznej.

 

 

Obszerniejszy komentarz Magdaleny Zowsik::

 

 

oraz komentarz w tej sprawie HEAL Polska:

 

 

A Paweł Sałek, wiceminister środowiska (!), pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej straszy: Decyzja Unii zagrozi dostawom energii w Polsce. W ocenie resortu jest rzeczą zaskakującą, że państwa, które nie mają węgla brunatnego, decydują o tym jak inne kraje członkowskie posiadające te zasoby mają je wykorzystywać.

 

Komentarz redakcji:

Na żywca, bez znieczulenia, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej
zamiast bronić środowiska i klimatu popiera "nasz brunatny wegiel" – ponury, "brudny absurd"!

 

 

Górnictwo: po ugaszeniu pożarów czas na rozwój

(źródło: wnp.pl)

Rok 2018 to już będzie ten rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiada premier Beata Szydło. Takie podejście wiąże się z tym, że za sobą będziemy mieli już misję ratunkową wobec największych górniczych spółek.

 

Komentarz redakcji:

To iluzje pani premier. Polskie górnictwo to nieuleczalnie chory pacjent. Ciąg dalszy samooszukiwania się rządu spowoduje poważne schorzenie państwa.

 

 

Nie będzie programu dla górnictwa przed polityką energetyczną

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Jak wyjaśnia Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii nadzorujący kopalnie, projekt strategii dla górnictwa węgla kamiennego jest już gotowy z zasadzie od grudnia br. Uzupełnienia wymagają jednak te fragmenty, które będą zależały od miejsca, jakie węgiel znajdzie w polityce energetycznej państwa do 2050 r. Strategia dla węgla kamiennego (ale i brunatnego - red.) będzie swego rodzaju załącznikiem do polityki energetycznej kraju – wyjaśnia wiceminister. A ta ma być oficjalnie opublikowana do wakacji.

 

Komentarz redakcji:

Może nim być, ciągle aktualny, tekst Radosława Gawlika z 2013 r. - Polska Energiewende* 2023 (http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=1894).

 

 

Także na ten temat kwietniowa audycja pt. "Czy możemy sobie pozwolić na brak energetycznej strategii w XXI w.?" w radiu TOK FM, w cyklu Energia dla Klimatu, w której red. Ewa Podolska i Radosław Gawlik rozmawiają z Tobiaszem Adamczewskim, ekspertem ds. Energii i klimatu WWF Polska.

 

 

Grzegorz Wiśniewski o monopolu w polskiej energetyce

(źródło: gramwzielone.pl)

Każdy monopol rozleniwia, z czasem demoralizuje, ale monopol państwowy w szczególności. W swoim państwowym majestacie nie musi się wysilać, działa w białych rękawiczkach, uderza tam, gdzie politycznie jest najłatwiej, a w szczególność w małe firmy (niech się biznes martwi), bo te rzekomo kupują energię i jej dostawę na wolnym rynku.

 

 

Czym zasilamy domy i ile za to płacimy?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Energia elektryczna zapewnia niespełna jedną dziesiątą potrzeb energetycznych gospodarstw domowych w Polsce. Węgiel odpowiada za niecałe 23%. Jakie rodzaje energii wykorzystują więc na swoje potrzeby polskie rodziny i ile za nie płacą?

 

 

Węgiel można zużywać ekologicznie

(źródło: biznesalert.pl)

W rozmowie z BiznesAlert.pl prezes Grupy Tauron Filip Grzegorczyk opowiada o walce ze smogiem, a także o planie utrzymania węgla w miksie energetycznym Polski i coraz większej presji polityki klimatycznej.

 

 

Tauron bada możliwość zgazowania mułów węglowych i wykorzystania gazu w istniejących blokach

(źródło: wnp.pl)

Grupa Tauron rocznie produkuje ok. 700 tys. ton mułów węglowych, planujemy docelowo 100 proc. wykorzystać do spalania w naszych elektrowniach.

 

Komentarz redakcji:

Elektromobilność alla polacca. Mułów ci u nas dostatek. Wygląda na to, że ów mityczny milion polskich samochodów elektrycznych będzie jeździł "na mule". Elon Musk i Tesla pękną z zazdrości.

 

 

Jak wycisnąć z energetyki dodatkowe miliardy

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Teraz energetyka powinna skupić się na poszukiwaniu nowych źródeł przychodu. Jako główne z nich przedstawiciele PwC wskazują rozwój elektromobilności. Zgodnie z projektem ustawy, który wczoraj przedstawiło Ministerstwo Energii, na początek w 32 wskazanych aglomeracjach ma powstać ok. 400 szybkich i ok. 6 tys. „normalnych” punktów ładowania.

 

 

Brytyjczycy przeżyli dzień bez węgla, ale nie dzięki OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Pierwszy raz od 135 lat Wielkiej Brytanii przez dobę nie zasilała żadna elektrownia węglowa. Z czego wynika taka zmiana w kraju, w którym rozpoczęła się światowa rewolucja przemysłowa oparta na węglu?

 

 

Niemiecki regulator: ujemne ceny energii to wina tradycyjnej energetyki

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ujemne ceny energii elektrycznej w Niemczech? Winni są wytwórcy energii ze źródeł pracujących w podstawie, bo są mało elastyczni i nie reagują na sygnały cenowe z rynku – stwierdza specjalny raport niemieckiego regulatora rynku energii BNetzA.

 

Komentarz redakcji:

Analiza tej sytuacji powinna być lekcją obowiązkową w planowaniu polskiej strategii energetycznej.

 

 

Atom

 

Poniżej ciekawy przegląd dowodzący rozchodzenia się w Europie polityki Wschodu, krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodu. Zachód się wycofuje i dystansuje od energetyki atomowej, Wschód przeciwnie. Może to nie przypdek, to technologia dziś droższa, a budują ją relatywnie biedniejsze kraje. Lobbing technologiczny, zachęty do przejmowanie, przestarzałych, schyłkowych technologii jądrowych są potężne. Znamy to też z Polski, choć więcej powinny wiedzieć służby…

 

Koszt usuwania szkód po katastrofie w Fukushimie sięgnie setek miliardów dolarów

(źródło: forbes.pl)

Najnowsze szacunki kosztów usuwania zniszczeń po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie (po trzęsieniu ziemi w 2011 r.) mają trzykrotnie przekroczyć poziom szacowany przez rząd Japonii w grudniu ubiegłego roku - informuje agencja Kyodo. Nowa kwota określana jest na ok. 626 mld dolarów.

 

Komentarz redakcji:

W naszych komentarzach pisaliśmy wielokrotnie, że te koszty będą ciągle rosły i to przez wiele lat. Japonia to udźwignie, Polska – uchowaj Boże – w podobnej sytuacji zbankrutowałaby w jednej chwili. Dla nas, oprócz innych, to wystarczający i decydujący argument przeciwko takim polskim, mocarstwowym planom.

 

 

Rozpoczęto badania pod budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

(źródło: energetyka24.com)

W marcu 2017 r. rozpoczęły się badania lokalizacyjne i środowiskowe związane z przygotowaniami do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Prace prowadzone są w dwóch lokalizacjach „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” na terenach gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino, w województwie pomorskim.

 

 

Mariusz Gajda: Dlaczego elektrownię jądrową możemy wybudować tylko nad morzem?

(źródło: biznesalert.pl)

Ostateczna lokalizacja budowy polskiej elektrowni jądrowej nie jest jeszcze dokładnie znana. Jednak już dziś wiadomo, że może być ona zlokalizowana tylko nad morzem. W przeciwieństwie do elektrowni węglowych, tu ciągłość dostaw wody decydować może o bezpieczeństwie.

 

 

Buzek: Polska potrzebuje dwóch, trzech bloków jądrowych

(źródło: biznesalert.pl)

Wydobycie węgla kamiennego ma swoje słabe strony. Będziemy musieli zmieniać nasz miks energetyczny, zwiększają udział źródeł odnawialnych, ale też Polska powinna wybudować 2-3 bloki jądrowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 były premier, prof. Jerzy Buzek.

 

 

Polska skorzysta z koreańskich doświadczeń z energią jądrową?

(źródło: wnp.pl)

Polska musi spełnić wymogi UE w zakresie niskiej emisyjności, dla zrównoważenia więc energetyki węglowej powinniśmy mieć dwa-trzy bloki jądrowe, warto zatem wykorzystać doświadczenia innych krajów, w tym koreańskie – podkreśla wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

 

 

Rosatom zakończył montaż korpusu reaktora elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi

(źródło: energetyka24.com)

Nowy korpus zastąpił pierwszy, który uległ awarii w lipcu 2016 r. Na terenie budowy doszło wówczas do uszkodzenia betonowej pokrywy reaktora w trakcie jej montażu. Mińsk początkowo dementował te informacje, jednak ostatecznie potwierdził je i zdecydował się na sprowadzenie nowego korpusu reaktora.

 

 

Atomowa branża Ukrainy znajduje się na skraju upadku z powodu podziału stref wpływów we władzy

(źródło: wschodnik.pl)

To początek wielkiego podziału stref wpływów w jednej z najbardziej strategicznych i niebezpiecznych branż w kraju, dostarczającej ok. 55 proc. zapotrzebowania Ukrainy na energię elektryczną.

 

 

Czechy: kierunek atom kosztem węgla brunatnego

(źródło: wnp.pl)

W swoim miksie energetycznym Czechy stawiają na energię jądrową. Zgodnie z realizacją przyjętego przez czeski rząd w 2015 roku Programu Energetyki Jądrowej do 2040 roku, atom ma się stać głównym źródłem energii z udziałem w miksie do 58 proc.

 

 

Szwedzi coraz bardziej niechętni energii atomowej

(źródło: radioszczecin.pl)

W Szwecji rośnie liczba przeciwników energii atomowej. 52 procent chce jej wycofania. To wzrost o 13 punktów procentowych od badania przeprowadzonego przed katastrofą w japońskiej elektrowni w Fukushimie w 2011 roku. W tym samym okresie liczba zwolenników energii atomowej zmniejszyła się z 44 do 29 procent.

 

 

Orban powoła specjalnego ministra ds. rozbudowy elektrowni atomowej

(źródło: money.pl)

Według Orbana prace nad rozbudową elektrowni mogłyby się zacząć w 2018 r. Dwa nowe reaktory w Paksu będą w sumie produkować więcej energii niż obecne cztery (ok. 40 proc. energii elektrycznej kraju), które mają zostać wyłączone w latach 2032-37.

 

 

Wyławianie promieniotwórczości z odpadów energetyki jądrowej

(źródło: chronmyklimat.pl)

Opierając się na wynikach wcześniejszych badań nad uranem finansowanych ze środków UE, naukowcy ustalili możliwe podejście do bezpiecznego usuwania pierwiastków promieniotwórczych z odpadów powstających w sektorze energetyki jądrowej.

 

Komentarz redakcji:

Brzmi podejrzanie optymistycznie. To się nie udawało od 70 lat? Czyżby przełom. Koniec tekstu dowodzi, że to wciąż tylko potencjalne biznesowo rozwiązanie - szczególnie likwidacji EJ i odpadów promieniotwórczych.

 

 

Niska emisja

 

"Dolny Śląsk się dusi!". Biały marsz antysmogowy przeszedł przez Wrocław

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

24 kwietnia Dolnośląski Alarm Smogowy zorganizował Biały Marsz. Aktywiści DAS serdecznie wsparli wrocławskich i dolnośląskich samorządowców oraz urzędników w pracach nad uchwałą antysmogową. Ubrani w białe stroje, przemaszerowali radosnym pochodem przez centrum grodu by zdopingować do radykalnych działań Prezydenta Wrocławia i Marszałka Województwa hasłami z petycji - napisanymi przez mieszkańców Dolnego Śląska.

 

 

Uchwała antysmogowa dla Ślaska uchwalona

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

7 kwietnia 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił jednogłośnie (!) uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie - po Małopolsce - województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.

 

 

Zapał rządu do walki ze smogiem przygasł. Wróci za rok

(źródło: prawo.gazetaprawna.pl)

Jeszcze niedawno resort energii twardo zapowiadał, że w następnym sezonie grzewczym ograniczy sprzedaż węgla słabej jakości. Dziś już nie jest to takie pewne.

 

 

Ministerstwo Energii nie chce świadectw jakości węgla. To tak jakby na stacji benzynowej nie wiedzieć, co się tankuje

(źródło: smoglab.pl)

Trwają prace nad wprowadzeniem norm jakości dla węgla sprzedawanego w Polsce do gospodarstw domowych. Z Ministerstwa Energii dochodzą bardzo złe sygnały. Okazuje się, że resort nie chce, by w naszym kraju istniał obowiązek wydawania świadectw jakości dla węgla, który trafia do handlu, a później do domowych pieców.

 

 

Trybunał Sprawiedliwości skazał Bułgarię za smog. Eksperci: Polska następna

(źródło: wyborcza.pl)

Najbrudniejszy, obok Polski, kraj Unii Europejskiej został skazany za smog i grożą jej ogromne kary. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że Bułgaria notorycznie przekracza normy jakości powietrza. Komisja Europejska podkreśla, że wyrok w sprawie Polski będzie najpewniej taki sam.

 

 

Kraków przyjął przejściową uchwałę antysmogową

(źródło: gramwzielone.pl)

Uchwała przejściowa (z 24.04) określająca normy jakościowe opału na terenie Gminy Miejskiej Kraków wejdzie w życie 1 lipca tego roku i będzie obowiązywać do wejścia w życie przyjętej wcześniej, właściwiej uchwały antysmogowej dla Krakowa, która zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r.

 

 

Kraków: sieć ciepłownicza zamiast tysięcy pieców węglowych

(źródło: wnp.pl)

Od 2014 r. w Krakowie ilość palenisk węglowych spadła z 24 tys. do ok. 15 tys. Mieszkańcy likwidujący piece węglowe i podłączający się do sieci ciepłowniczej mogą liczyć na duże wsparcie ze strony miasta i firm ciepłowniczych.

 

Komentarz redakcji:

Da się w Krakowie. Może da się we Wrocławiu, gdzie energia dyrektorów i polityków miejskich idzie w kierunku uzasadnienia, że nie da się znacząco poprawić jakości powietrza przez zakaz stosowania paliw stałych.

 

 

Ratujmy uzdrowiska i miasta w kotlinach sudeckich – dość trucia węglem i odpadami

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

Dolny Śląsk szczyci się swoimi 11 uzdrowiskami – to aż 1/3 wszystkich uzdrowisk w kraju. Już za niecałe dwa lata muszą one odnowić tzw. operaty uzdrowiskowe, czyli udowodnić, że posiadają właściwości lecznicze. Skażone powietrze może pozbawić je statusu uzdrowisk. To by oznaczało ich upadek. Czy możemy do tego dopuścić?

 

 

"Migracja ekologiczna" - mieszkańcy uciekają z zanieczyszczonych miast

(źródło: rp.pl)

Coraz szerzej opisywanym w mediach skutkiem fatalnego stanu powietrza w licznych ośrodkach miejskich kraju jest swoista „migracja ekologiczna", czyli coraz powszechniejszy trend przeprowadzek z miast o najbardziej trującej atmosferze do czystszych miejscowości.

 

 

Górne spalanie nie uwolni nas od smogu. Kopciuch pozostaje kopciuchem

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Tzw. górne spalanie jest prezentowane jako prosta i tania metoda, której promocja mogłaby pozwolić na poradzenie sobie z problemem polskiego smogu. Chcąc sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest, Krakowski Alarm Smogowy zlecił Instytutowi Chemicznej Przeróbki Węgla badania potencjału promowanej metody. Najważniejszy wniosek jest taki: górne spalanie nie uwolni nas od smogu. Może za to być niebezpieczne (!) dla tych, którzy zdecydują się je stosować.

 

 

Blisko 3 mln zł m.in. na budowę stacji monitorujących smog

(źródło: rp.pl)

Ponad 2,9 mln zł (1,9 mln zł to dotacje, a 1 mln zł to pożyczki) przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wsparcie monitoringu środowiska. Pieniądze będzie można uzyskać m.in. na budowę stacji monitorujących jakość powietrza. Nabór wniosków potrwa do końca listopada br. O wsparcie będą mogły się starać m.in. podmioty należące do sektora finansów publicznych, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, fundacje, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą.

 

 

Łupki

 

Morawiecki: temat gazu łupkowego w Polsce może wrócić

(źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu łupkowego w Polsce - powiedział w Bostonie wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

 

 

Chiny rzucą wyzwanie USA? Podwajają wydobycie gazu z łupków

(źródło: money.pl)

Rewolucja łupkowa przyniosła Amerykanom przewagę na rynku naftowym. Od 2014 r. diametralnie poprawili efektywności odwiertów - nawet o 70-120 proc. Dzięki temu wydobycie ropy stało się opłacalne nawet przy cenie 40 dol. za baryłkę. Sukces Amerykanów chcą powtórzyć Chiny - kraj o największych na świecie zasobach gazu łupkowego - właśnie drastycznie zwiększyły jego wydobycie.

 

 

Gaz łupkowy 2.0 czyli chemia z USA

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Po rewolucji, jaką na światowych rynkach wywołało masowe wydobycie gazu z łupków w Ameryce, prawdopodobnie nadchodzi czas na kolejne zmiany. W ślad za amerykańskim gazem w świat pójdą produkowane zeń chemikalia.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

"Globalna energia" dla Szwajcara Michaela Grätzela

(źródło: rp.pl)

Laureatem tegorocznej rosyjskiej nagrody za światowe osiągnięcia w dziedzinie bezpiecznej i czystej energetyki został Szwajcar Michael Grätzel. W pokonanym polu m.in. Elon Musk.

 

 

Energia odnawialna nie ma barw politycznych

(źródło: przyjezierze.org/pl)

Relacja Józefa Drzazgowskiego – prezesa Stowarzyszenia Ekologicznego EKO - PRZYJEZIERZE
z wizyty w PE w Brukseli zorganizowanej przez Fundację Greenpeace Polska w ramach działań ruchu "Więcej niż energia. Energetyka obywatelska".

 

 

Prawdopodobnie najbardziej zielony biurowiec na świecie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Z założenia miał to być obiekt całkowicie zeroenergetyczny, czyli produkujący taką samą ilość energii jaką zużywa. Wyniki pomiarów po pierwszym roku użytkowania przeszły najśmielsze oczekiwania projektantów. Budynek został zaprojektowany aż na 250 lat (!) użytkowania. Mają to umożliwić zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania, ale także elastyczna struktura projektu, która może być na bieżąco dostosowywana do zmieniających się technologii.

 

 

Niemiecka sieć przesyłowa rusza w pościg za rozwojem OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W założeniu kolejny etap rozbudowy sieci ma przygotować kraj do rzeczywistości 2035 r., w którym 55-60 proc. energii elektrycznej w Niemczech wytwarzane jest z OZE.

 

 

Shell wzywa holenderski rząd do większego wsparcia OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Paliwowy potentat wezwał rząd Holandii do wprowadzenia ambitniejszych celów w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Shell już od dłuższego czasu sygnalizuje zamiary zwiększenia inwestycji w tej technologii OZE.

 

Komentarz redakcji:

Schell chce OZE. Świat się kończy ... albo zaczyna. Nasz, polski świat się skończy gdy ... Polska Grupa Górnicza też pójdzie takim "antykopalnym śladem"!

 

 

Japonia zmierza w stronę czystej, ekologicznej energii

(źródło: swiatoze.pl)

Zapotrzebowanie energetyczne Japonii spada i w 2020 roku osiągnie poziom 868 Twh, co będzie stanowiło ponad 30% spadek (!) względem 2010 roku. Biorąc pod uwagę coroczne zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego, przejście w większym stopniu na odnawialne źródła energii może być świetnym krokiem.

 

 

Ecofys: trzy scenariusze dojścia do celu OZE dla Polski

(źródło: gramwzielone.pl)

Polska ma jeszcze szansę wypełnić zobowiązania w zakresie udziału odnawialnych źródeł energii w energetyce na rok 2020. Niezbędne jest jednak podjęcie dodatkowych i szybkich działań – wynika z raportu „Prognoza realizacji celu OZE 2020 dla Polski” przygotowanego przez firmę doradczą Ecofys i Uniwersytet Techniczny w Wiedniu.

 

 

Innogy Polska: następuje intensywny rozwój małych OZE

(źródło: wnp.pl)

W Polsce następuje intensywny rozwój małych OZE, a zwłaszcza fotowoltaiki. Ten trend był już bardzo wyraźny w ubiegłym roku i nadal się utrzymuje. Sądzimy (innogy Polska – red.), że w tym roku powstaną w Polsce małe źródła fotowoltaiczne o mocy kilkuset MW, co swoją drogą wpłynie pozytywnie na stabilność pracy Krajowej Sieci Energetycznej.

 

 

Litewski minister: Chcemy produkować energię

(źródło: rp.pl)

Jednym z priorytetów jest rozwój małej energetyki, tzw. prosumenckiej, w której każdy użytkownik energii jest jednocześnie jej wytwórcą. W długiej perspektywie – do 2050 r. – priorytetem będą odnawialne źródła energii (OZE). To z nich będzie pochodziła największa część energii. W krótkiej perspektywie będzie to kombinacja OZE i energetyki systemowej.

 

 

Prawdziwe szaleństwo. Tesla została najwięcej wartym producentem aut w USA

(źródło: next.gazeta.pl)

10.04. br., na otwarciu notowań na nowojorskiej giełdzie, wartość rynkowa Tesli sięgnęła 51 mld dol. i w ciągu dnia przewyższyła o około 3 mld dol. kapitalizację General Motors (GM), największego producenta samochodów w Stanach Zjednoczonych.

 

Komentarz redakcji:

Bańka spekulacyjna? Trochę tak, ale będąca wyrazem ogromnego zaufania do Elona Muska i wiary, że elektryczne samochody zawojują świat i, być może, całkowicie wyprą z rynku auta spalinowe.

 

 

Liczba stacji ładowania EV w Niemczech rośnie o 27 proc. rocznie

(źródło: gramwzielone.pl)

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w Niemczech przekracza już 7,4 tys. To więcej niż cel budowy stacji ładowania elektryków w Polsce, które mają powstać do roku 2020 w ramach realizowanego przez polski rząd programu rozwoju elektromobilności.

 

Komentarz redakcji:

Gonimy Europę niczym ślimak antylopę.

 

 

Kuba przyspiesza zieloną rewolucję

(źródło: obserwatorfinansowy.pl)

Kuba jest silnie uzależniona od ropy naftowej wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej, ale do roku 2030 chce zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych do 24 proc. produkcji energii ogółem (obecnie to zaledwie 5 proc.).

 

 

W. Brytania daje 246 mln funtów na rozwój baterii

(źródło: gramwzielone.pl)

Brytyjski rząd zadeklarował, że w najbliższych latach przyzna duże fundusze na rozwój technologii magazynowania energii dla pojazdów elektrycznych oraz gromadzenia nadwyżek energii w systemie elektroenergetycznym.

 

 

E.ON obiecuje brytyjskim prosumentom zmniejszenie rachunków o połowę

(źródło: gramwzielone.pl)

Niemiecki koncern energetyczny poinformował o rozpoczęciu sprzedaży w Wielkiej Brytanii domowych instalacji fotowoltaicznych połączonych z magazynami energii. E.ON zapewnia, że taka inwestycja przełoży się na 50-procentowe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

 

 

Walmart inwestuje w magazyny energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Po inwestycjach we własne elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe Walmart wchodzi na kolejny etap uniezależniania się od zewnętrznych dostaw energii. W sklepach należących do amerykańskich supermarketów zostaną zainstalowane magazyny energii.

 

 

820 mln zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej

(źródło: wnp.pl)

Już 820 mln zł z unijnej kasy rozdysponowano w ramach 130 umów o dofinansowanie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Przedsięwzięcia te będą kosztowały łącznie ponad 1 mld zł.

 

 

Wiceminister Kurtyka: Rozpoczynamy konsultacje społeczne dotyczące rozwoju elektromobilności

(źródło: biznesalert.pl)

Ta ustawa będzie stanowić „konstytucję” dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych w Polsce – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. Projekt dokumentu został 27 kwietnia 2017 r. skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ustawa ma wejść w życie w 2018 r.

 

 

Elektryczny VW będzie produkowany w Polsce?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Pierwszy samochód dostawczy Volkswagena na prąd będzie prawdopodobnie produkowany w nowej fabryce w Polsce we Wrześni ─ wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

 

 

Enea w klastrze "Polski Autobus Elektryczny"

(źródło: wnp.p)

Grupa Enea została członkiem klastra „Polski Autobus Elektryczny - łańcuch dostaw dla elektromobilności”. - Zaangażowanie w rozwój elektromobilności jest jednym z naszych głównych celów strategicznych - powiedział Mirosław Kowalik, prezes zarządu Enei.

 

 

O termomodernizacji budynków jednorodzinnych - debata w NIK

(źródło: eko.org.pl)

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński na debacie "Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia" potwierdził rządowe prace nad stworzeniem programu termomodernizacyjnego dla domów jednorodzinnych.

 

Komentarz redakcji:

To akurat pochwalamy. Czekamy na efekty. A swoją drogą, to opozycyjne partie, jak PO czy Nowoczesna, aspirujące do władzy powinny przynajmniej zręby takiego programu (projekt ustawy) mieć już od dawna gotowe.

 

 

300 hybrydowych aut dla carsharingu w Warszawie

(źródło: chronmyklimat.pl)

300 hybrydowych samochodów Toyota Yaris trafi do firmy Panek S.A. To największe zamówienie na hybrydowego Yarisa w historii firmy Toyota.

 

 

Duński potentat zainteresowany magazynowaniem energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas jest zainteresowany rozwojem technologii magazynowania energii. Jak zapewnia prezes duńskiej firmy, wdrożenie technologii magazynowania pozwoli na dalsze obniżanie kosztu energii wiatrowej.

 

 

Na greckiej wyspie Tilos powstanie mikrosieć bazująca na OZE i magazynach energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Grecki regulator energetyczny RAE wydał zgodę na uruchomienie na wyspie Tilos mikrosieci elektroenergetycznej bazującej na generacji z wiatru i fotowoltaiki oraz magazynowaniu nadwyżek nieskonsumowanej energii.

 

Komentarz redakcji:

Grecja w kryzysie – a jednak potrfią.

 

 

Słońce

 

Nowy proces produkcji ogniw fotowoltaicznych to tańsza energia słoneczna

(źródło: chronmyklimat.pl)

Innowacyjna metoda suchego trawienia opracowana przez finansowanych ze środków UE naukowców może obniżyć koszty produkcji ogniw fotowoltaicznych aż o 25%.

 

 

Rekord generacji z fotowoltaiki w Kalifornii

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak wynika ze statystyk udostępnionych przez amerykański Departament Energii, w dniu 11 marca br. udział generacji z fotowoltaiki w kalifornijskim miksie energetycznym wzrósł do 50 proc. W tym czasie ceny energii na stanowym rynku spot spadły poniżej zera (!).

 

 

IKEA wprowadza do sprzedaży panele słoneczne

(źródło: biznes.newseria.pl)

IKEA wprowadziła do sklepów w Polsce instalacje fotowoltaiczne. W ciągu 25 lat użytkowania instalacji rachunki za prąd można obniżyć w sumie z 61 tys. nawet do 24 tys. zł – szacują przedstawiciele szwedzkiej firmy.

 

 

Szczegóły oferty dla klientów IKEI. Instalacje średnio za 4,5 tys. zł/kWp (w tym 8 proc. VAT):

 

 

Energia słoneczna mogłaby pomóc ograniczyć problem smogu

(źródło: polskieradio.pl)

Fotowoltaika będzie rosła wraz z całym rynkiem odnawialnych źródeł energii, który może w przyszłości rozwiązać problem dramatycznie złej jakości powietrza w Polsce. Warunkiem jest jednak dostęp klientów indywidualnych do instrumentów finansowania, których na razie na rynku brakuje.

 

 

W 2016 na Ukrainie powstały elektrownie PV o mocy 100 MW

(źródło: chronmyklimat.pl)

Mimo braku międzynarodowych zobowiązań w zakresie OZE czy dostępności finansowania, z którego korzystają położone w Europie Środkowo-Wschodniej kraje UE, Ukraina jest obecnie na czele regionu w zakresie rozwoju krajowego potencjału fotowoltaiki.

 

 

W Sochaczewie powstaną dwie farmy fotowoltaiczne. Razem 1,8 MW

(źródło: gramwzielone.pl)

Dwie działające w branży spożywczej firmy z Sochaczewa uruchomią własne farmy fotowoltaiczne. Moc każdej z nich wyniesie 0,9 MW.

 

 

Holendrzy zamienią energię z fotowoltaiki w gaz

(źródło: gramwzielone.pl)

Gasunie, holenderska firma zajmująca się przechowywaniem i transportem gazu, wykorzysta podziemne zbiorniki zlokalizowane w północno-wschodniej części Holandii do przechowania wodoru wyprodukowanego z energii elektrycznej wytworzonej z należących do Gasunie instalacji fotowoltaicznych.

 

Komentarz redakcji:

Produkcja wodoru to oczywiście jedna z form magazynowanie nadwyżek energii z OZE.

 

 

Łódzcy studenci budują kolejny pojazd napędzany energią słoneczną

(źródło: reo.pl)

Studenci Politechniki Łódzkiej budują drugi w swojej historii pojazd napędzany energią słoneczną. Eagle One zdobył RPA, a Eagle Two szykuje się na zwycięstwo w Australii.

 

 

Wiatr

 

Pierwsza w stolicy budowa zasilana wyłącznie energią wiatrową

(źródło: skanska.pl)

Od kwietnia plac budowy warszawskiego osiedla Jaśminowy Mokotów jest w pełni zasilany energią wiatrową. To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Warszawie. Dzięki świadomemu ograniczaniu korzystania z energii elektrycznej na rzecz zielonej energii Skanska redukuje niekorzystny wpływ na środowisko już na etapie realizacji inwestycji.

 

 

Nowy rekord generacji z wiatru w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)

W sobotę 22 kwietnia produkcja z działających w naszym kraju farm wiatrowych, których łączna moc sięga ok. 5,8 GW, odpowiadała 23 proc. krajowego wytwarzania. To nowy, tegoroczny rekord jeśli chodzi o udział wiatru w polskim miksie energetycznym.

 

Komentarz redakcji:

Więcej na razie nie będzie, bo tu PiS okazał się skutecznym Don Kichotem i zatrzymał ustawą rozwój energetyki wiatrowej.

 

 

Energetyka wiatrowa na Bałtyku czeka na regulacje

(źródło: energetyka24.com)

Branża czeka na przejrzyste deklaracje rządzących dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Ekonomiści szacują, że ulokowanie 6 GW energii w farmach wiatrowych na Bałtyku przełożyłoby się na inwestycje warte około 60 mld zł.

 

 

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski: morska energetyka wiatrowa ma szanse dopiero po 2030 r.

(źródło: gramwzielone.pl)

Ministerstwo Energii nadal nie przedstawiło jasnego stanowiska w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, a inwestorzy, spośród których najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku mają Polenergia i PGE, nie wiedzą jak i czy w ogóle rząd chce wspierać realizację takich inwestycji, co wstrzymuje budowę pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku.

 

Komentarz redakcji:

Wiatr wieje a my trzymamy się węgla. Z tym wiatrem Europa i świat nam odfruną. Pozostaniemy brudni, zacofani i wściekli.

 

 

Polenergia ma drugą decyzję środowiskową na offshore na Bałtyku

(źródło: gramwzielone.pl)

Jest to już druga prawomocna decyzja środowiskowa wydana dla spółki w zakresie projektu morskiej farmy wiatrowej realizowanego na Morzu Bałtyckim.

 

 

Polska: energetyka wiatrowa na skraju zapaści

(źródło: cire.pl)

Aktualna sytuacja w energetyce wiatrowej jasno pokazuje, że "darmowa energia z wiatru" kosztuje i to całkiem drogo. Może nawet doprowadzić do bankructw w branży.

 

 

Jak restrukturyzować zadłużenie biznesu wiatrowego?

(źródło: gramwzielone.pl)

W branży OZE coraz głośniej mówi się o ryzyku bankructwa inwestorów, którzy zbudowali farmy wiatrowe. Na ile jest to realne zagrożenie i z czego ono wynika, i co można zrobić?

 

 

Sprężone powietrze magazynem energii z farm wiatrowych

(źródło: innogy.forbes.pl)

Unia Europejska wdraża projekt polegający na przechowywaniu dużych ilości energii w powietrzu wtłoczonym pod ziemię.

 

 

Klimat

 

Znajdujemy się w "Punkcie krytycznym". Co dalej?! - wkrótce na ekranach

(źródło: wwf.pl)

Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy kupno bananów wpływa na klimat? Dlaczego w Berlinie nie ma korków? I czy zmiana klimatu sprawi, że staniemy się klimatycznymi uchodźcami? Odpowiedzi na powyższe i inne, bardzo intrygujące pytania znajdziemy w najnowszym filmie „Punkt krytyczny - Energia odNowa”. Będzie ich poszukiwał aktor Marcin Dorociński. Reżyserią filmu zajął się dokumentalista Łukasz Bluszcz. Polska premiera już 14 maja w Warszawie.

 

 

Śledzenie wyżów i niżów - zmiany klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Świat zaczyna wkraczać na niezbadany obszar, zważywszy na fakt, że rok 2016 był najcieplejszym w historii pomiarów, a trend ten ma się utrzymać w roku 2017. Od paryskiego porozumienia klimatycznego nie upłynęło jeszcze 18 miesięcy. Co dalej?

 

 

Coraz więcej inwestorów odwraca się od węgla

(źródło: biznesalert.pl)

6o proc. inwestorów spośród 500 największych światowych instytucji finansowych, uwzględnia ryzyka klimatyczne oraz szanse płynące z niskoemisyjnej transformacji w swoich decyzjach inwestycyjnych. Zgodnie z raportem Asset Owners Disclosure Project w 2016 roku globalni inwestorzy poddali testom na utratę wartości w związku ze zmianą klimatu aktywa o wartości 27 bilionów dolarów – o 18% więcej w stosunku do poprzedniego roku.

 

 

Rekordowe tempo wzrostu stężenia CO2

(źródło: chronmyklimat.pl)

W lutym 2017 roku pomiary na Mauna Loa pokazały 406,42 ppm. 2016 to piąty rok z rzędu, kiedy stężenie CO2 rośnie o ponad 2 ppm.

 

 

Chińska zmiana priorytetów: czas na Ekocywilizację

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA mocno nadwyrężył wiarę wielu osób w sens klimatycznego porozumienia paryskiego. Wsparcie przyszło jednak z najmniej spodziewanej strony.
Chiny nie będą oglądać się w swoich działaniach na USA i chętnie przejmą pałeczkę lidera, chociażby w rozwoju odnawialnych źródeł energii.

 

 

Polityka klimatyczna na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym. Jak zmienić energetykę w Polsce

(źródło: biznesalert.pl)

Czy wiele się zmieniło się w ciągu ostatniego roku w energetyce? Na razie nie widać wielkich zmian - stwierdził minorowo, na początku spotkania, jego moderator, Maciej Stryjecki z Fundacji na Rzecz Energetyki Zrównoważonej.

 

 

Polska może zarobić na unijnej polityce klimatycznej

(źródło: chronmyklimat.pl)

Uwzględnienie celów klimatycznych w polityce energetycznej pozwoliłoby sfinansować szereg planów polskiego rządu - twierdzą eksperci WiseEuropa.

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej