×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

19 czerwca 2017
info
 

Newsletter 05/2017

Motto:

 

"Globalne ocieplenie już sygnalizuje perspektywy rozległych katastrof. Może generować większy niepokój publiczny niż niepewność strategiczna. Jest zagrożeniem na skalę dotąd nie doświadczaną przez coraz bardziej bezbronną cywilizację" .

 

prof. Zbigniew Brzeziński

 

 

Energia dla Klimatu, maj 2017

 

W tym numerze m.in. o tym jakim przebojem inwestycyjnym na świecie w 2016 r. była czysta energetyka (a w Polsce właśnie ogłoszono, że w pierwszym kwartale br. 80 proc. ogólnej produkcji energii elektrycznej pochodziło z węgla), że 27 maja "niemieckie słońce" dawało nawet 30 GW - gdy całe zapotrzebowanie Niemiec wynosiło ok. 60 GW, rozmowa z Bogusławą Matuszewską, byłą wiceprezeską ds. strategii i rozwojuw PGE. A także o tym, kto w EU dotuje węgiel, że w tym roku, pierwszy raz od ponad dekady, spadnie w Polsce produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, że Szwajcaria odchodzi od atomu; o smogu - rosnącej sile politycznej tematu jakości powietrza w Polsce.

A już w chwili zamykania tego numeru arogancki prezydent Trump ogłosił, że USA występują z Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Ale o tym więcej już w następnym numerze.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego - List otwarty do polityków i władz wojewódzkich

(źródło: eko.org.pl)

Lokalna społeczność, Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej", Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Koalicja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", wzywają władze samorządowe do rozpoczęcia procesu dyskusji i decyzji związanych z transformacją energetyczną regionu. To stworzy szanse, biorąc także pod uwagę sąsiedztwo z Niemcami, na skok cywilizacyjny Lubuskiego i lepsze wykorzystanie funduszy unijnych na gospodarkę niskoemisyjną.

 

 

Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać dwie ryby

(źródło: eko.org.pl)

Koło Złoczewa, w woj. łódzkim, planowana jest kopalnia węgla brunatnego. Najgłębsza w Polsce. Projekt PGE, z rozmachem – 33 miejscowości do wysiedlenia. dziura na 350 m głębokości, tysiące hektarów ziem uprawnych wyłączonych z użycia, lej depresyjny, który może wynieść 80 tys. ha.

 

Komentarz redakcji:

Artykuł dr Hanny Schudy kończy się celnym, depresyjno-humorystycznym cytatem: "Jak nam kiedyś napomknęli / Że są w stawie dwa piskorze / Tośmy cały staw spuścili / Chociaż wielki był jak morze" ze znanej ongi piosenki Kazimierza Grześkowiaka "Chłop żywemu nie przepuści" (https://www.youtube.com/watch?v=PD0UT-KaLu0).

 

 

Kopalnia czy elektrownia atomowa?

(źródło: kulisy.net)

Przyszłość kopalni „Złoczew” ciągle stoi pod znakiem zapytania. Najpierw pojawiły się informacje o konkurencyjnym złożu w Gubinie. Później region obiegła informacja, że kopalnia w ogóle może nie powstać a alternatywą ma być alektrownia atomowa. PGE jednak nie zwalnia tempa i konsekwentnie dąży do uzyskania koncesji na wydobycie.

 

 

Kopalnia okrywkowa w Ościołowie z problemami na starcie

(źródło: rp.pl)

Po tym, jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu odmówiła wydania decyzji środowiskowej na wydobycie węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowo, maleją szanse na realizację tej inwestycji. To także zły prognostyk dla kolejnych projektów wydobywczych w Wielkopolsce.

 

Komentarz "Prawda i fałsz ..." (https://www.facebook.com/rozwojtakodkrywkinie) do tego artykułu

 

i komentarz Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE":

 

Dokładnie tak tak to odbieramy - dewastatorzy ze zdziwieniem konstatują, że ich działania przynoszą ogromne szkody i komuś to przeszkadza; ba, ludzie nawet podnoszą alarm, protestują , śmią (nie wiedzieć czemu ) nie godzić się na te "wspaniałe" inwestycje... Tak jesteśmy dodatkowym utrapieniem dla "umęczonych" problemami węglowych inwestorów :) i to się już nie zmieni.

 

 

Węgiel brunatny może zniknąć z polskiej mapy energetycznej

(źródło: rp.pl)

Węgiel brunatny – jedno z najważniejszych paliw do produkcji prądu – może zniknąć z krajowej energetyki.

 

Komentarz Fundacji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE":

Rozpoczęcie wydobycia węgla z odkrywki Ościsłowo doprowadziłoby do wysiedlenia wielu setek osób, utraty dochodów w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym w wysokości od 2,63 do 4,22 mld zł oraz kosztów zdrowotnych sięgających ponad 2 mld zł rocznie.

 

 

Pod Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” 5/ 2017

(źródło: eko.org.pl)

A w numerze m.in. o tym, że PGE podejmie decyzję w sprawie odkrywki Gubin i Złoczew po 2020 r., włoskim filmie o "urokach" polskich odkrywek, a także antyodkrywkowym, polsko-niemieckim rajdzie rowerowym na terenie Łużyc.

 

 

Polityka i wydarzenia

 

35 górników zginęło 3 maja w irańskiej kopalni Azadszar

(źródło: tvn24.pl)

Wściekli górnicy obrzucili kamieniami samochód prezydenta Hasana Rowhaniego, który parę dni później przybył na miejsce katastrofy.

 

 

Chiny. 18 górników zginęło w wypadku w kopalni węgla

(źródło: wnp.pl)

Osiemnastu górników zginęło 7 maja w rezultacie wycieku gazu w kopalni węgla kamiennego w środkowych Chinach. A rocznie ginie aż ok. tysiąca!

 

 

Polityka energetyczna dużych koncernów - audycja z cyklu "Energia dla klimatu" w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

Rozmowa z Bogusławą Matuszewską, byłą wiceprezeską (ds. strategii i rozwoju) w PGE, ministrą ds. Energetyki i Środowiska w gabinecie cieni Kongresu Kobiet. Rozmowę współprowadzą red. Ewa Podolska – TOK FM i Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Partia Zieloni.
 

Komentarz redakcji:

Bardzo ciekawa rozmowa także z powodów feministycznych, bo Bogusława Matuszewska jest jedną z rzadkich top menedżerek w "męskiej", nie tylko w Polsce, energetyce. A wszelkie reprezentatywne badania wskazują, że większy udział kobiet w menagemencie firm zwiększa efektywność zarządzania, także w aspekcie troski o środowisko i klimat.

 

 

http://www.eko.org.pl (w prawym, górnym rogu)

 

"Unia Energetyczna – czego potrzebuje Polska i Europa?"

(źródło: pl.boell.org/pl)

Energia legła u podstaw wspólnoty europejskiej – czy dzisiaj projekt Unii Energetycznej może stać się szansą na pogłębienie współpracy w duchu solidarności i tym samym wzmocnienie całej Unii Europejskiej? - Konferencja zorganizowana przez Fundację im. Heinricha Bölla oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

 

 

Bezpieczeństwo energetyczne w statucie. I gwarantuję Ci, że Ci nie odpuszczę…

(źródło: biznesalert.pl)

Czym bowiem jest ten dumnie brzmiący gwarant bezpieczeństwa energetycznego kraju? Niczym innym jak firmą, którą można władować na każdą minę w energetyce bez względu na koszty. Bo skoro ma gwarantować bezpieczeństwo, to ma działać i zapewniać produkcję prądu, a nie przynosić zyski – w największym uproszczeniu mówiąc – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.

 

Komentarz redakcji:

Państwowy Tauron (większościwym udziałowcem jest Sarb Państwa) wierzgnął. Zapędy głównego akcjonariusza nie podobają się inwestorom mniejszościowym. I nie udało się ich przekonać do racji wagi państwowej – po pierwsze macie gwarantować mityczne bezpieczeństwo energetyczne kraju, zyski są mniej ważne. Zrobienie mniejszościwych udziałowców "w konia" było niemożliwe, bo zmiany w statucie spółki akcyjnej wymagają kwalifikownej większości akcjonariuszy 3/4 obecnych na WZA. Tym razem nie udał się "misiewiczowy manewr", gdy zmieniono statut Polskiej Grupy Zbrojeniowej – drastycznie obniżający próg kompetencji dla kandydatów do zarządu spółki – tak, by pomocnik aptekarza "mógł się sprawdzić w biznesie".

 

 

W Polsce w 2017 r. więcej prądu z węgla, mniej z OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W tym roku produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł spadnie w Polsce pierwszy raz od ponad dekady. Inwestycje w „zielone” elektrownie będą mniejsze o ponad 9 mld zł. Wzrośnie za to generacja prądu z węgla.

 

Komentarz redakcji:

Rządowe regulacje prowadzą do kuriozum - najwięcej tracą spółki Skarbu Państwa. PGE, Tauron, Energa i Enea łącznie odpisały niemal 2 mld zł utraconej wartości farm wiatrowych (mają ok. 20% udział w tym segmencie rynku). Jak tak dalej pójdzie, to "dobra zmiana" wpędzi nas wszystkich do "węglowego grobu".

 

 

Dlaczego węgiel tanieje?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Debata, w której udział wzięli: dr Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii, były Główny Geolog Kraju oraz autor wielu publikacji na temat węgla, dr Aleksandra Gawlikowska- Fyk - kierownik programu Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityka Energetyczna w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa, dr Maciej Bukowski - prezes WiseEuropa.

Debata była moderowana przez Bartłomieja Derskiego, redaktora portalu WysokieNapięcie.pl

 

 

Polska nagrodzona za... spalanie węgla

(źródło: rp.pl)

Polska zdobyła niechlubne pierwsze miejsce w europejskim plebiscycie na najbardziej szkodliwe sposoby wspierania paliw kopalnych. Konkurs zorganizował CAN Europe wraz z koalicją organizacji pozarządowych.

 

 

Dziesięć razy więcej dla węgla

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Dotacje przeznaczane dla energetyki, zarówno konwencjonalnej jak i OZE, są powszechnym systemem wsparcia finansowego w wielu państwach Unii Europejskiej. W jakiej wysokości i do kogo trafia wsparcie?

 

 

Czarna lista polskich firm

(źródło: rp.pl)

Coraz więcej banków ogranicza finansowanie węgla. Instytucje odmawiają wspierania spółek z dużym udziałem czarnego paliwa w miksie.

 

Komentarz Jakuba Gogolewskiego z Fundacji "Rozwój TAK –Odkrywki NIE":

 

Przykładem jest BNP Paribas, który od początku roku w wewnętrznych rozmowach umieszcza na „czarnej liście" trzy polskie spółki: Tauron, Eneę i PGE. Przedstawiciele banku mówią już nie tylko o odwrocie od finansowania projektów stricte węglowych, ale nawet o braku wsparcia przy aranżowaniu emisji euroobligacji na cele korporacyjne czy nieświadczeniu usług doradczych dla spółek, które w mało dynamiczny sposób zmieniają miks paliwowy w kierunku mniej emisyjnym.

 

 

Polityka energetyczna UE, czyli cuda, wróżenie z fusów i brak praw fizyki

(źródło: wnp.pl)

- Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tak znakomitym wydarzeniu jak Europejski Kongres Gospodarczy. To jeden z dowodów, że Europa Środkowa znakomicie się rozwija. W UE głos Europy Środkowej jest wysłuchiwany - mówił Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, podczas panelu "Energetyka w Europie - najważniejsze pytania", który odbył się w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

 

Dotowanie czarnego złota. Kto najwięcej dopłaca do węgla?

(źródło: biznes.gazetaprawna.pl)

10 krajów UE wciąż subsydiuje energetykę węglową. Chodzi w sumie o 6,3 mld euro rocznie – wynika z raportu Overseas Development Institute. Analiza 65 subsydiów w 10 europejskich krajach pokazuje, że w ostatniej dekadzie Polska jest drugim krajem po Niemczech, który najsilniej dotuje krajowy sektor węglowy – chodzi o średnio ponad 900 mln euro rocznie.

 

 

Maroš Šefčovič - wiceszef KE: jest projekt pomocy dla regionów powęglowych w UE

(źródło: wnp.pl)

Przygotowaliśmy projekt nowej inicjatywy pomocowej dla regionów węglowych przechodzących transformację gospodarczą i społeczną, chcemy, aby skorzystały z niej Śląsk i Małopolska - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

 

 

Minister Energii: potrzebujemy sporo CO2, żeby drzewa się mogły rozwijać

(źródło: tvn24bis.pl)

Polska nie będzie w stanie zrezygnować z energetyki węglowej do 2050 roku. Mogłaby obniżyć udział węgla w produkcji energii do 50 proc., ale kosztem 200 mld zł – mówił podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wskazywał też, na pozytywne skutki emisji CO2.

 

Komentarz redakcji:

Pokaz żenujących gołosłownych tez, które wypowiedział minister Tchórzewski był szeroko komentowany w krajowych mediach. W trakcie przemówienia np. zwiększył ilość "potrzebnych" Polsce elektrowni atomowych z 2. do 3. To dodatkowe 40 mld zł! Redakcja EdK wierzy, że żadna nie powstanie, wiec pomyłki ministra można zbagatelizować.

 

 

Transformacja energetyki za 50 mld zł

(źródło: rp.pl)

Zaostrzenie przez Brukselę norm środowiskowych uderzy głównie w samorządy – stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas XIII Ogólnopolskiej konferencji BGK dla jednostek samorządu terytorialnego pn. Strategie finansowe projektów rozwojowych.

 

 

PGE i EDF podpisały umowę opcji put dotyczącą transakcji sprzedaży aktywów EDF w Polsce

(źródło: cire.pl)

Grupa zobowiązała się do samodzielnego nabycia tych aktywów - podała PGE w komunikacie.
Energa i Enea podały, że zrezygnowały z udziału w transakcji nabycia polskich aktywów należących do EDF.
 

Komentarz redakcji:
Instynkt samozachowawczy Energi i Enei... a PGE wierna świętemu czarnemu błotu i PiSowi zbiera osieracane węglowe aktywa. Nie skończy się to dobrze dla największego polskiego "czebolu energetycznego" w przyszłosci...

 

 

I jeszcze komentarz do decyzji z powyższego artykułu Krzysztofa Adama Kowalczyka,
kierownika działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej" - "Powiedzcie 'nie' monopolowi":

 

"Przejęcie Elektrowni Rybnik i elektrociepłowni EdF przez PGE przypieczętuje monopolizację naszej energetyki. Kontrolowane przez Skarb Państwa firmy – obok PGE także Enea, Energa i Tauron – będą miały w sumie 70-procentowy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej".

 

 

Węglokoks Energia zamierza zgazowywać muł węglowy

(źródło: eko.org.pl)

Nowa technologia pozwoli na bardziej ekologiczne wykorzystanie niskiej jakości węgla do produkcji prądu i ciepła

 

Komentarz redakcji:

Zamiast odnawialnej energetyki będziemy mieli "gaz mułowy". Lobby górnicze i okołogórnicze "innowacyjnie zamula" polską energetykę i gospodarkę.

 

 

I w tej sprawie analiza prof. Władysława Mielczarskiego:

 

W oparach syngazu. Zgazowanie węgla to ślepa uliczka

(źródło: biznesalert.pl)

Zgazowanie węgla (w tym na cele chemii) to kolejna ślepa uliczka, jaką podąża polska energetyka.

 

 

Plan na przyszłość, która czeka za rogiem

(źródło: rp.pl)

Sektor energetyczny jest punktu widzenia państwa i społeczeństwa strategiczny. Wyjście naprzeciw najnowszym trendom i wyzwaniom przyszłości jawi się jako obowiązek tych, którzy odpowiadają za ten obszar – pisze wiceministr energii Michał Kurtyka o przygotowanym przez ten resort dokumencie "Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych" (KRIE).

 

Komentarz redakcji:

Dokument przegadany i deklaratywny. Obok tez oczywiście słusznych są i takie - "Należy podkreślić, że Polska posiada nie tylko własne zasoby węgla kamiennego i brunatnego, ale także znaczny potencjał naukowy, badawczy i technologiczny w zakresie nowych metod wykorzystania tego surowca" oraz "Budowa elektrowni jądrowych dużej mocy może zwiększyć innowacyjność krajowego przemysłu". A to konserwowanie "zabytków" a nie rzeczywista innowacyjność.

 

 

Prezentacja o Kierunkach Rozwoju Innowacji Energetycznych:

 

 

Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych:

 

 

Ponad 320 mln zł zysku Enei w I kwartale

(źródło: rp.pl)

Enea podtrzymała w raporcie, że spodziewa się w 2017 roku pogorszenia perspektyw w stosunku do 2016 roku w obszarach energetyki konwencjonalnej, OZE i dystrybucji.

 

 

Wciąż niskie nakłady inwestycyjne w ZE PAK

(źródło: rp.pl)

W pierwszym kwartale Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin wydał na inwestycje niewiele ponad 13 mln zł. Nie podejmuje się projektów większych ze względu na brak ich opłacalności.

 

 

Przedsiębiorcy zarobią na obniżce zużycia prądu

(źródło: rp.pl)

Tego lata po raz pierwszy Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zapłacą firmom za gotowość do zmniejszenia zapotrzebowania za moc (tzw. DSR). To narzędzie interwencyjne ma wspomóc operatora w razie niedoborów w systemie energetycznym.

 

 

Trump znów chce wiercić na potęgę, wielkie zagrożenie dla przyrody

(źródło: rp.pl)

Donald Trump chce pozyskiwać ropę w zamkniętym od niemal 40 lat rezerwacie przyrody na Alasce. Zdaniem ekologów, ucierpi na tym jeden z ostatnich nietkniętych przez człowieka obszarów w Ameryce. Jest nadzieja, że trwający od dziesięcioleci silny sprzeciw ze strony organizacji ekologicznych powstrzyma Trampa.

 

 

Energetyczna prognoza dla USA

(źródło: rp.pl)

Większe wydobycie ropy i węgla, większy eksport gazu, więcej energii z wiatru i ze słońca, ale droższy prąd i brudniejsze powietrze. Tak będzie w USA w tym i przyszłym roku prognozuje amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA).

 

 

Czołowy europejski koncern energetyczny rezygnuje z gazu i ropy

(źródło: gramwzielone.pl)

To konsekwencja transformacji Dong Energy w kierunku czołowej firmy bazującej wyłącznie na źródłach odnawialnych – komentuje Henrik Poulsen, szef duńskiego koncernu. Wcześniej Duńczycy zapowiedzieli całkowite wycofanie się z produkcji energii również z węgla.

 

 

Atom

 

Polski atom będzie bardziej polski

(źródło: pb.pl)

Pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać za polskie pieniądze, bez partnera kapitałowego - taki jest najnowszy pomysł resortu energii.

 

 

Ministerstwo Energii: niebawem finalna decyzja dotycząca budowy elektrowni jądrowej

(źródło: wnp.pl)

Rząd podejmie "niebawem" finalną decyzję dotyczącą budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział 16 maja wiceminister energii Andrzej Piotrowski. "Pytanie nie jest "czy", tylko "jak" przeprowadzić ten proces" - dodał.

 

 

Piszczatowska: Rząd może skasować atom

(źródło: biznesalert.pl)

Od wielu lat odraczano podjęcie decyzji o kontynuacji lub ostatecznym zaniechaniu budowy elektrowni jądrowych. Sytuację komentuje ekspertka energetyczna Justyna Piszczatowską z portalu WysokieNapiecie.pl.

 

 

Szwajcaria odchodzi od atomu

(źródło: rp.pl)

21 maja Szwajcarzy decydowali o przyjęciu lub nie nowej strategii energetycznej kraju do roku 2050. Za przyjęciem nowych regulacji opowiedziało się 58 proc. głosujących. Główne założenia nowej strategii to stopniowe odejście od energetyki jądrowej i paliw kopalnych na rzecz OZE.

 

Komentarz redakcji:

Ale naprawdę imponujący jest towarzyszący nowej strategii przygotowywany pakiet zachęt, które pozwolą obniżyć popyt na energię o 43 proc. (!) do 2035 r (w stosunku do roku 2000).

 

 

Indie stawiają na atom

(źródło: rp.pl)

Rząd w Delhi zdecydował o budowie dziesięciu nowych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 7000 MW, co podwoi produkcję hinduskich siłowni atomowych.

 

 

Litwa idzie na energetyczną wojnę z Białorusią i Rosją

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Przyjęta bez głosu sprzeciwu ustawa zakazuje importu energii z zagranicznych „niebezpiecznych” elektrowni jądrowych.

 

 

Niska emisja

 

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski: Smog rosnącą siłą polityczną w Polsce

(źródło: rp.pl)

Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków. Świadomość ludzi w zakresie smogu niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców.

- Alarmy smogowe w poszczególnych miastach wykonały kapitalną robotę. Media także wykonały wspaniałą pracę mówiąc o przekroczeniach norm. Czy budzą się rządzący, to się przekonamy - mówi Kwiatkowski.

 

 

Jak skutecznie walczyć ze smogiem w miastach?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Najnowsza publikacja Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem (ISECS) przedstawia kompleksową propozycję walki ze smogiem. Autorem "Strategii walki ze smogiem" jest dr Krzysztof M. Księżopolski.

 

 

Cała "Strategia .....":

 

 

Górne spalanie nie uwolni nas od smogu. Poziom emisji jest jak z "kopciucha"

(źródło: eko.org.pl)

Przy zastosowaniu metody palenia w kotle od góry emisja pyłów bywa od kilku do kilkunastu razy wyższa (i może być niebezpieczna!) niż w nowoczesnych piecach spełniających wymogi klasy 5. - wynika z badań zleconych przez działaczy ekologicznych z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Komentarz redakcji:

Sprawy smogu nie da się rozwiązać rozpalając węgiel od góry, w co wierzą nie tylko ludzie organizujący pokaz piecyków w Polsce, ale i niektóre gminy. Dlaczego? Bo węgiel pozostaje węglem. Kiedyś "czarne złoto", dziś obiekt kultu PiS i innych partii, i nasz problem zdrowotny, i klimatyczny...

 

 

Domagamy się czystego powietrza w naszych uzdrowiskach

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

Dolnośląskie uzdrowiska w sezonie grzewczym mają bardzo złe powietrze. Powinno to natychmiast skłonić nas do ostrzegania mieszkańców i kuracjuszy przed tymi miejscami - pisze Dolnośląski Alarm Smogowy w liście otwartym do Marszałka Województwa oraz władz gmin uzdrowiskowych.

 

 

NIK o zanieczyszczeniu powietrza spalinami samochodowymi

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ruch samochodowy, szczególnie w dużych miastach, gdzie natężenie ruchu jest ogromne, ma kolosalny wpływ na jakość powietrza.

 

 

Smog jednym z najważniejszych problemów Wrocławia. Tak uważają mieszkańcy

(źródło: wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw / wroclaw.tvp.pl)

Coraz więcej mieszkańców uważa zanieczyszczenie powietrza za jeden z najważniejszych problemów Wrocławia - wynika z badań Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. W najnowszym aż 84 proc. ankietowanych uznało, że brudne powietrze w mieście to ważny problem społeczny. Dla porównania, w roku ubiegłym takiej odpowiedzi udzieliło około 70 proc. respondentów.

 

 

Wrocławianie coraz bardziej poruszeni smogiem

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)

Aż 75 proc. wrocławian negatywnie ocenia jakość powietrza w mieście. Co raz bardziej zwracamy uwagę na skutki tego, czym oddychamy. Władze miasta podejmują zbyt mało, jednoznacznych działań. Przedstawiamysondaż opinii publicznej na temat smogu przeprowadzony w końcu kwietnia br.

 

 

Łupki

 

Rośnie wydobycie ropy z łupków w USA

(źródło: biznesalert.pl)

Czerwiec prawdopodobnie będzie już szóstym z kolei miesiącem wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków.

 

 

Rosja chce samodzielnie wydobywać gaz łupkowy

(źródło: cire.pl)

Ministerstwo energii Rosji przyznało Gazprom Nieftowi projekt rozwoju krajowych technologii potrzebnych do eksploatacji w zagłębiu łupkowym Bażenow. Zablokowanie współpracy z Exxon Mobil sankcjami USA i Unii Europejskiej zmusza Rosjan do samodzielnych prac. Do 2024 chcą rozpocząć komercyjne wydobycie ropy łupkowej.

 

 

PGNiG poszuka gazu łupkowego w Pakistanie

(źródło: biznesalert.pl)

Planuje również zwiększyć obecność na tym rynku w segmencie wydobywczym ropy i gazu.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Na świecie więcej "zielonej" energii za mniej

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W zeszłym roku odnotowano w świecie rekordowo wysoki przyrost zielonych mocy – bo szybko tanieją. Ceny instalacji ogniw fotowoltaicznych i turbin wiatrowych spadły w 2016 r. o ponad 10 proc. Czysta energetyka okazała się przebojem. Przyłączono jej 138,5 GW, czyli o 11 GW więcej niż rok wcześniej i była znacznie popularniejsza wśród inwestorów niż energetyka węglowa (54 GW nowych mocy w 2016 r.), gazowa (37 GW nowych mocy) i jądrowa (10 GW nowych mocy).

 

Komentarz redakcji:

Powyższe dane pochodzą z corocznego wspólnego raportu najlepszej niemieckiej uczelni ekonomicznej, Frankfurckiej Szkoły Finansów i Zarządzania oraz Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP), na temat globalnych inwestycji w zieloną energetykę. Raport ten powinien być lekturą obowiązkową wszystkich naszych polityków. Szczególnie tych, którzy tak często słowo "innowacja" odmieniają przez wszystkie przypadki.

 

 

Branża OZE miejscem pracy dla niemal 10 mln ludzi

(źródło: gramwzielone.pl)

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) podaje, że w globalnej branży odnawialnych źródeł energii pracuje już na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi, co jest wynikiem lepszym o 1,1 proc. niż w roku 2015. Agencja prognozuje, że do roku 2030 łączna liczba zatrudnionych w sektorze OZE na całym świecie wzrośnie do 24 mln.

 

 

Nowy projekt UE: czysta energia dla unijnych wysp

(źródło: chronmyklimat.pl)

Cel to przyspieszenie transformacji energetycznej na należących do UE ponad 2,7 tysiącach wysp, która ma skutkować zwiększeniem ich bezpieczeństwa energetycznego oraz obniżeniem kosztów energii, która obecnie jest wytwarzana z przywożonych na nie paliw kopalnych.

 

Komentarz redakcji:

Jaka szkoda, że Polska nie jest wyspą!

 

 

Grupa posłów PE: przynajmniej 35 proc. energii z OZE do 2030 r.

(źródło: gramwzielone.pl)

Członkowie Parlamentu Europejskiego chcą, aby unijny cel w zakresie OZE był bardziej ambitny i wzrósł do przynajmniej do 35 proc. do roku 2030, a także przywrócenia obligatoryjnych celów dla krajów członkowskich.

 

 

Dania chce opodatkować prosumentów

(źródło: gramwzielone.pl)

To środek do celu - Dania zapowiedziała, że przejdzie w całości na energię ze źródeł odnawialnych – również w transporcie i cieple – do roku 2050, a w połowie drogi ma być w roku 2030.

 

Komentarz redakcji:

Dania – tak blisko, a jednak tak daleko.

 

 

Potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW

(źródło: gramwzielone.pl)

Łączna moc wszystkich instalacji OZE ujętych w zestawieniu Urzędu Regulacji Energetyki wzrosła na koniec I kwartału br. do 8440,459 MW.

 

Komentarz redakcji:

26 MW zielonej energii to mniej więcej jedna tysięczna zainstalowanch w Polsce mocy opartych na paliwach kopalnych. Stoimy w miejscu, a świat robi się odnawialny…

 

 

Dwa gmachy Politechniki Śląskiej wytwarzają energię na własne potrzeby

(źródło: chronmyklimat.pl)

Za 13,5 mln zł dwa gmachy Politechniki Śląskiej w Gliwicach poprawiły swoją efektywność energetyczną (przeprowadzono termomodernizację) i rozpoczęły produkcję prądu na własny użytek. Rocznie emisja dwutlenku węgla ma być mniejsza o ponad 2 tys. ton.

 

 

Ponad 14 tys. prosumentów w sieci największych OSD na koniec 2016 r.

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), w ubiegłym roku liczba prosumentów w Polsce wzrosła o niemal 10 tys. Najwięcej z nich było na koniec ubiegłego roku klientami spółki PGE Dystrybucja.

 

 

OZE dla mieszkańców Rudy Śląskiej za 15 proc. kosztu

(źródło: gramwzielone.pl)

Dzięki realizowanemu w Rudzie Śląskiej projektowi, który zyskał unijne dofinansowanie, mieszkańcy śląskiego miasta będą mogli zainstalować domowe instalacje OZE, ponosząc jedynie 15 proc. koszów ich zakupu i montażu.

 

 

Janusze polskiego biznesu kontra prosumenci (+ polemika i repolemika)

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

Warto przyjrzeć się komu obecne (w rocznicę uchwalenia nowelizacji ustawy o OZE - red.) rozwiązania służą i czy na pewno prosumentom i uczciwym przedsiębiorcom – pyta Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

 

Komentarz redakcji:

Warto przeczytać, ale ostrzegamy – ten artykuł, a także zamieszczona poniżej polemika prof. Władysława Mielczarskiego i kontrpolemika Grzegorza Wiśniewskiego są przeznaczone "tylko" dla osób zaawansowanych w trudnych meandrach polskiego OZE.

 

 

Na powyższy artykuł zareagował polemicznie prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej

 

w artykule "Opłacalność i niezależność – OZE":

 

 

na który rekontrą polemiczną odpowiedział z kolei Grzegorz Wiśniewski artykułem:

 

"Biedni prosumenci, biedne społeczeństwo, bogata energetyka - odpowiedź na polemikę"

 

Energia dla obozu uchodźców dzięki farmie fotowoltaicznej

(źródło: gramwzielone.pl)

Przy położonym koło jordańskiego miasta Al Azraq obozu dla uchodźców z Syrii powstanie farma fotowoltaiczna. Dzięki niej przebywający w obozie uchodźcy zyskają dostęp do energii elektrycznej.

 

 

Słońce

 

Hiszpańscy inwestorzy z branży energii słonecznej wygrali z rządem

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Wyrok może być dobrym znakiem dla przedsiębiorców w innych krajach, także w Polsce - mówi Małgorzata Judkiewicz, associate i członek praktyki arbitrażu inwestycyjnego w kancelarii K&L Gates.

 

Komentarz redakcji:

U nas w podobnej sytuacji sytuacji znalazło się wielu inwestorów energii wiatrowej. Ustawa "antywiatrakowa" drastycznie zmieniła parametry opłacalności inwestycji i zaufanie do stabilności prawnej dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Hiszpański przykład może być pomocny w zwalczaniu "odnawialnej opresji".

 

 

W UE 2x więcej energii ze słońca, niż planowano

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Panele słoneczne w 2016 roku dostarczyły Europejczykom największą ilość energii elektrycznej w historii - ponad 105 TWh. To niewiele mniej, niż wyniosło zapotrzebowanie wszystkich polskich odbiorców.

 

Komentarz redakcji:

Krótki, ale wymowny: z tych 105 Twh Niemcy wyprodukowały 38 Twh, a Polska.... niewiele ponad 0,1 TWh (!!!). Jesteśmy na 25 miejscu spośród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem mocy paneli słonecznych na mieszkańca.

 

 

Rekordy generacji z PV w W. Brytanii i Niemczech

(źródło: gramwzielone.pl)

26 maja znajdujące się w Wielkiej Brytanii elektrownie fotowoltaiczne produkowały rekordową ilość energii, wyprzedzając m.in. energetykę węglową i jądrową, a ustępując tylko generacji gazowej. A dzień później w Niemczech systemy fotowoltaiczne pracowały z mocą nawet 30 GW - gdy zapotrzebowanie w krajowym systemie elektroenergetycznym Niemiec wynosiło w sumie około 60 GW.

 

Komentarz redakcji:

Ci Niemcy to mają jakieś inne słońce, czy leżą na równiku? - bo się już pogubiliśmy.

 

 

Energia z fotowoltaiki w USA za mniej niż 3 centy za kWh

(źródło: gramwzielone.pl)

Zawieranie umów z niższymi cenami za energię z PV umożliwiają systematycznie spadające w USA ceny instalacji fotowoltaicznych. W drugiej połowie ubiegłego roku odnotowano spadek kosztów budowy farm fotowoltaicznych – w zależności od sposobu umocowania od 15,1 do 17,4 proc. (!) W ubiegłym roku Amerykanie uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o rekordowej mocy aż 14,625 GW. To niemal dwa razy tyle, ile zamontowano w USA w roku 2015,

 

 

Znowu niższa cena za energię z PV w Indiach

(źródło: gramwzielone.pl)

Na aukcji w jednym z indyjskich stanów zaproponowano rekordowo niskie stawki za energię sięgające 2,44 INR/kWh, czyli około 0,14 PLN/kWh. Potencjał fotowoltaiki w Indiach potroił się w ciągu ostatnich trzech lat do poziomu 12 GW. Całkowity potencjał energetyki w Indiach to około 315 GW.

 

 

Chińczycy uruchomili największą pływającą farmę PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Na terenie zalanej kopalni węgla w chińskiej prowincji Anhui powstała największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna. W ten sposób Chińczycy znaleźli sposób na zagospodarowanie powstałego zbiornika wodnego, którego nie można wykorzystać w innych celach. Moc pływającej farmy wynosi aż 40 MW.

 

 

Szał na fotowoltaikę. Gmina Rząśnia wstrzymuje nabór

(źródło: kulisy.net)

Zainteresowanie fotowoltaiką przerosło najśmielsze oczekiwania. Mimo, że gmina Rząśnia przeznaczyła na projekt ponad cztery i pół miliona złotych środki już się wyczerpały. Potrzeb natomiast jest znacznie więcej. Trwa wyliczanie pieniędzy, które jeszcze można przeznaczyć na ten cel.

 

Komentarz redakcji:

Pikantnym szczegółem jest fakt, że na terenie gminy znajduje się odkrywka "Szczerców" - Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Najwidoczniej mieszkańcy wolą słońce niż "brunatne złoto".

 

 

Wiatr

 

Największe wiatraki na świecie dostarczą prąd 230 tys. domów

(źródło: rp.pl)

U wybrzeży Liverpoolu zbudowano 32 gigantyczne wiatraki. Jeden obrót turbiny każdego z nich zapewni prąd dla przeciętnego domu przez 29 godzin. To rezultat 2-krotnego wzrostu mocy turbin wiatrowych w ciągu 10 lat!

 

 

Belgowie i Holendrzy z nowymi farmami wiatrowymi na morzu

(źródło: gramwzielone.pl)

W maju oddano do użytku kolejne morskie farmy wiatrowe położone u wybrzeży Belgii i Holandii. Potencjał offshore krajów Beneluksu wzrósł aż o 750 MW.

 

 

Nowoczesna proponuje zmiany w prawie dla wiatraków

(źródło: gramwzielone.pl)

Projekt zmian w prawie dla wiatraków to odpowiedź posłów Nowoczesnej na "antywiatrakową" ustawę , która weszła w życie w połowie ubiegłego roku i która w praktyce uniemożliwiła realizację nowych projektów wiatrowych i pogorszyła, czasami drastycznie, opłacalność już istniejących.

 

 

PGE EO zbada warunki wietrzności na Bałtyku

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)

Realizowany przez PGE EO „Program Offshore”, który zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 GW w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego stanowi jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy Kapitałowej PGE po 2020 r.

 

 

Klimat

 

Ponad 400 ppm CO2 - sytuacja robi się groźna

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ilość dwutlenku węgla w atmosferze ciągle rośnie w bezprecedensowym tempie - w całej znanej nam historii planety. Spalając paliwa kopalne, osiągamy już koncentracje CO2 niewidziane na Ziemi od kilkunastu milionów lat.

 

Wybór Macrona to dobra wiadomość dla OZE i klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Dobrym prognostykiem dla rynku OZE jest choćby fakt, że Macron, jako jeden z niewielu czołowych polityków na świecie, którzy zostali wybrani na kluczowe urzędy, jasno określił w kampanii wyborczej, jak chce wspierać energetykę odnawialną i jakie cele chce dzięki temu osiągnąć

 

 

Świat się śmieje, czyli minister Tchórzewski o klimacie

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, w obecności licznych zebranych gości z Polski i zagranicy, w tym Maroša Šefčoviča, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza ds. unii energetycznej, głos zabrał nasz minister energii – Krzysztof Tchórzewski.

 

Komentarz Marcina Popkiewicza:

Jego wypowiedź na temat klimatu wzbudziła rozbawienie wielu osób. Wiemy, że w kuluarach wyrażane były bardzo krytyczne względem wiedzy pana ministra opinie, posuwające się aż do naśmiewania się z jego braku wiedzy.

 

 

Od porozumienia w Paryżu do zrównoważonego rozwoju

(źródło: chronmyklimat.pl)

O tym, jak uwzględniać prawa człowieka i równość płci w działaniach na rzecz klimatu realizowanych przez instytucje unijne piszą autorzy raportu opublikowanego przez Fundację im. Heinricha Bölla.

 

 

Perspektywy dla Arktyki

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wartość Arktyki nie ogranicza się jedynie do źródeł węglowodorów. Jest również potencjalnie ważną drogą handlową, której atrakcyjność wzrasta wraz z postępującym globalnym ociepleniem, a także obszarem o dużym znaczeniu militarnym.

 

 

Polska – Bruksela: dużo rozmów o CO2, ale nie dobito targu

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Sprawę komplikuje jeszcze polski kalendarz polityczny. 1 lipca odbędzie się kongres PiS. Politycy rządzącej partii będą zapewne podkreślać przed nim, a może i w trakcie, że węgiel pozostanie naszym głównym źródłem energii jeszcze na długie lata. Nawet ci członkowie rządu, którzy nieoficjalnie nie wierzą w przyszłość polskiego górnictwa po 2030 r. (a takich jest więcej niż można by przypuszczać) nie powiedzą tego otwartym tekstem.

 

Komentarz redakcji:

Sytuacja robi się naprawdę dramatyczna, jeśli nie tragiczna. Polska energetyka, gospodarka a potem my wszyscy możemy polec, gdy nad rozumem, odpowiedzialnością i instynktem zamozachowawczym górę wezmą ambicje polityczne podporządkowane jedynemu celowi - utrzymaniu władzy. A, niestety, strachem i "bezpieczeństwem energetycznym" można w Polsce ciągle jeszcze wiele ugrać. A w razie czego dorzucić do tego jeszcze "islamskich terrorystów".

 

 

PO: polityka klimatyczna rządu PiS to pasmo porażek

(źródło: rp.pl)

Stanisław Gawłowski, b. wiceminister ochrony środowiska, ocenił, że polska pozycja negocjacyjna w UE jest obecnie wyjątkowo słaba. "Minister środowiska Jan Szyszko wszystkie tak naprawdę negocjacje dotyczące spraw klimatycznych przegrywa. Nie potrafi zbudować żadnej nie tylko większości, ale nawet mniejszości blokującej te zmiany" - mówił poseł PO.

 

Komentarz redakcji:

To taka na niby proklimatyczna krytyka PiS. Bo jaki jest sens słów, że "PiS nie potrafi zbudować (...) nawet mniejszości blokującej te zmiany"? Oczywiście, że PO zbudowałaby tę blokującą zmiany mniejszość. Czyli zablokowałaby lub opóźniała politykę klimatyczną UE – ergo, lepiej broniła polskiej, węglowej gospodarki.

 

 

Anna Dziadek wystąpiła w filmie w WWF

(źródło: zielonagora.wyborcza.pl)

"Punkt krytyczny. Energia OdNowa" to tytuł pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Za jego produkcję odpowiadała organizacja WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody). W filmie wystepuje też Anna Dziadek, znana aktywista z woj. lubuskiego, przeciwniczka budowy kopalni odkrywkowej pod Gubinem.

 

 

także o tym filmie:

 

Co Cię obchodzą zmiany klimatu?

 

 

Trump wybiera węgiel. USA wycofują się z porozumienia paryskiego

(źródło: wyborcza.pl)

1.czerwca prezydent Donald Trump ogłosił, że Ameryka wycofuje się z porozumienia klimatycznego z Paryża. Przedstawił to jako realizację "obietnicy złożonej w kampanii amerykańskim robotnikom".

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej