×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
2 marca 2023
info
 

Energia dla klimatu luty 2023

 

„Zielona polityka nigdy nie będzie tak ekscytująca, jak czerwona krew na czarnej ziemi”

Tymothy Synder 2015 r.


   Pierwsza rocznica wojny, odważna wizyta Bidena w Kijowie zdominowały uwagę świata w lutym 2023 r. Energetyka, a właściwie przyszłość energetyki stanowiły dla tej wizyty ważne tło. Po paru dniach BUM – okazuje się, że Polska od rozpoczęcia wojny cały czas kupowała od Rosji ropę. Nagle okazało się, że Rosja zakręca Polsce kurek, ale Orlen wciąż może ją odebrać w Czechach. Można się oburzać, ale niestety obniżanie standardów moralnych w czasie wojny to typowe zjawisko dla ludzi przeciętnych. Tymothy Synder przewidział to dokładnie już w 2015 r. w książce „Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”. Nie tylko analizował on zbrodnie II wojny światowej, ale przewidywał, że konflikty i zmiana klimatu będą sprawiać, że ludzie powrócą do idei przyziemnych – do zachowania status quo.

   Od jakiegoś czasu słychać, że węgiel został zdetronizowany, że czarne polskie złoto wypierane jest np. panelami fotowoltaicznymi na dachach polskiej prowincji. Wiele wskazuje, że to efekt polskiego ukochania wolności i niezależności. A że wolność jest w Polsce ważna, to wyraził głośno nie tylko prezydent USA w Warszawie, ale afera wokół kotleta schabowego czy żeberek. Kiedy Polscy usłyszeli, że ktoś może im zabronić spożywania mięsa wybuchła awantura, która jest ciekawa sama w sobie. Straszenie „robakami” i komuną trafiło na podatny grunt. Ta afera powinna nas nauczyć jak komunikować transformację. Czy argumenty przemawiające za wolnością są wystarczająco obecne w narracji dotyczącej transformacji energetycznej?

   Wolność jest w Polsce coraz bardziej kojarzona z energetyką jądrową. To chyba także jakiś ukłon w stronę USA – oni dają nam bezpieczeństwo, więc my przyjmujemy bezkrytycznie amerykańską ofertę starej technologii elektrowni atomowej w Polsce. Tylko że w USA rozpoczyna się wielka transformacja energetyczna w kierunku OZE bez atomu. Właśnie zatwierdzono 370-miliardowy pakiet dotacji i ulg podatkowych mający na celu sfinansowanie amerykańskiej zielonej transformacji. Dotacje obejmą m.in. produkcję samochodów elektrycznych, których istotne części będą wytwarzane w Stanach. My tymczasem nawet nie wiemy skąd pochodzić będzie uran do elektrowni, która jak na razie istnieje tylko na papierze.

   Tak czy inaczej na atom jeszcze długo poczekamy, a potrzebne jest działanie tu i teraz. Cena uprawnień do emisji CO2 oscyluje w granicach 90 euro. Energia jest coraz droższa, a pieniędzy np. z KPO raczej długo nie będzie. Chodzi także o wiatraki. Być może jednak to polska wolność i pomysłowość sprawi, że kryterium odległościowe będzie w ogóle usunięte - lokalizacja elektrowni wiatrowej nastąpi na podstawie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego albo uchwały rady gminy, która może skorzystać na rachunkach za prąd. Trzymamy kciuki.

 

Odkrywki
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów do 2044 r.!
(źródło: greenpeace.org)

Ministra klimatu Anna Moskwa przedłużyła koncesję na wydobycie węgla brunatnego w Turowie do 2044 r., pomimo szkodliwego wpływu działalności kopalni na klimat, środowisko i zasoby wodne. Strona społeczna – w tym EKO-UNIA -  nie daje za wygraną i zapowiada zaskarżenie decyzji koncesyjnej do sądu administracyjnego.

 

Rekultywacja w praktyce – jak ZE PAK dba o tereny pogórnicze
(źródło: sprawiedliwa-transformacja.pl)

Polska Zielona Sieć, WWF Polska i CEE Bankwatch Network odwiedziły tereny rekultywacyjne ZE PAK. Celem wizyty było zobaczenie na własne oczy zalewanych i już zalanych odkrywek oraz budowli hydrotechnicznych, które umożliwiają zalewanie wyrobisk oraz dowiedzenie się, jak wygląda proces rekultywacji przeprowadzany przez ZE PAK.

 

Elektrownia szczytowo – pompowa w Bogatyni?
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Koło Bystrzycy Kłodzkiej ma powstać gigantyczna elektrownia szczytowo pompowa – sprawa polaryzuje społeczeństwo od dziesiątków lat. Wiele przemawia za tym, aby coś takiego powstało raczej w odkrywce po kopalni w Bogatyni.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Szok? – Rosyjska ropa płynie do Polski
(źródło: konkret24.tvn24.pl)

Rosja zakręciła kurek z ropą, a to oznacza, że wcześniej Polska cały czas kupowała paliwo z Rosji

Co więcej Zatrzymanie dostaw ropy rosyjskiej Ropociągiem Przyjaźń do Polski nie oznacza, że Orlen jej już nie sprowadzi, bo zarządza rafineriami w Czechach.

 

Elektrownia szczytowo- pompowa ( ESP) Młoty o mocy 750 MW
(źródło: walbrzych.wyborcza.pl)

Wielkie OZE i wielkie magazyny energii – w Polsce gigantomania w zakresie energetyki trwa w najlepsze. Kampania wyborcza? Po elektrowniach atomowych, wielkich farmach OZE, media rozpisują się o kolejnych pomysłach tworzenia elektrowni szczytowo-pompowych, które mają stabilizować OZE, chociaż wydają się typowym przejawem myślenia o energetyce w sposób konwencjonalny.

Komentarz redakcji:

To projekt naprawdę z epoki megalomanii Gierka z okesu PRL. Wstrzymany, bo ponad 30 lat temu okazał się nie opłacalny nawet w scentralizowanym węglowym systemie energetycznym. Dziś już - wbrew lub niezależnie od rządu - budujemy system zdecentralizowany, oparty na tysiącach instalacji OZE słonecznych, wiatrowych, czy biogazowych. Budujemy go bo ratujemy klimat oraz jest bardziej opłacalny, daje tańszy prąd niż energia elektryczna z węgla czy atomu. Do tego systemu pasuje rozproszenie magazynów i bilansowania a nie pasują wielkie centralne magazyny energii w postaci ESP jak w Młotach. Jednak jak się władza uprze, może wydać nasze pieniądze i zbudować „Ostrołękę Bis”. Podpowiadamy -  najpierw wykorzystajcie 6 istniejących w Polsce ESP o mocy ok.1900 MW. Może rząd nie wie, że ESP są dramatycznie nisko wykorzystane ich cenne moce regulacyjno-bilansujące (rocznie zaledwie 850 godzin- poniżej 10 % czasu).

 

Rok uniezależniania się od Rosji
(źródło: money.pl)

Wiele wskazuje, że energetyczny szantaż Rosji się nie powiódł. Europa stanęła przed najpoważniejszym od dziesięcioleci kryzysem i właśnie wychodzi z niego obronną ręką.

 

Surowcowa relacja Chin i Rosji
(źródło: euractiv.pl)

Po wybuchu wojny w Ukrainie, państwa Zachodu zdecydowały się zerwać współpracę z Rosją. Głównymi odbiorcami rosyjskich surowców stały się Chiny i Indie, którym Rosja proponowała promocyjne ceny w związku z kurczącym się gronem klientów. 

 

Dyrektywa metanowa – polskie kopalnie mają problem
(źródło: wnp.pl)

Polskie kopalnie stoją przed być albo nie być. Dyrektywa metanowa miałaby wejść w życie już w 2027 roku. W 2031 roku miałaby też objąć kopalnie węgla koksowego. Nowe przepisy dotyczące emisji metanu mogą zatrzymać nowe kopalnie oraz utrudnić inwestycje w istniejących kopalniach

 

Dobre pytanie – skąd polska weźmie uran do elektrowni?
(źródło: biznesalert.pl)

W morzu zachwytów nad atomem zdarzają się krytyczne pytania i to ze środowiska atomowi przyjaznemu. Informacje o sytuacji na rynku uranu są coraz bardziej niepokojące. I nie chodzi tylko o jego cenę, która przekroczyła 50 USD za funt tego promieniotwórczego minerału, ale również o jego dostępność, która z różnych względów może być ograniczona.

 

^menu
OZE

Czy będzie przełom w sprawie KPO i wiatraków?
(źródło: instrat.pl)

Posłowie kłócą się o kryterium odległościowe, gdyż zaproponowane 700 metrów dla wiatraków to wciąż za dużo. Co to oznacza w praktyce? Policzył to Instrat

  • 47% - o tyle mniej powierzchni Polski będzie dostępne pod inwestycje wiatrowe względem pierwotnej rządowej propozycji, jeśli utrzyma się przyjęty przez sejmową komisję wymóg zachowania odległości 700 metrów od domów.
  • Pokazujemy co to znaczy dla każdego z województw. W samym woj. kujawsko-pomorskim, ta zmiana oznacza utratę 65% powierzchni dostępnej pod turbiny wiatrowe.
  • Z sejmową poprawką nie osiągniemy 18 GW mocy zainstalowanej w wietrze na lądzie w 2030 r. (takie były nasze szacunki w 2021 r.).
     
  • https://instrat.pl/500-vs-700/

 

Jednak na ostatnim etapie prac, w II czytaniu pojawiła się poprawka znacznie dalej idąca. Przewiduje ona przede wszystkim, że lokalizacja elektrowni wiatrowej następuje na podstawie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego albo uchwały rady gminy i w niej następuje określenie odległości. Może być nawet mniej niż 500 m !? 

 

Pompy ciepła na prowadzeniu
(źródło: green-news.pl)

Polska zakochała się w pompach ciepła! To wygodne, czyste i nieemisyjne źródła ciepła. Sprzedaż w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła diametralnie.  Rok temu sprzedano ponad 203 tys. pomp ciepła. Niestety brakuje samych pomp i w kolejce można postać nawet pół roku.

 

Elektrownia na balkonie
(źródło: noizz.pl)

Niemcy też mają problemy z wiatrakami, ale za to zdarzają się jaskółki w energetyce solarnej. Najemcy w Berlinie mogą ubiegać się o dofinansowanie na rzecz tzw. balkonowej fotowoltaiki. Władze miasta przekazały siedem milionów euro na ten cel i liczą, że dzięki temu z czasem w Berlinie energia z fotowoltaiki będzie stanowić 25 proc. ogólnego zużycia energii.

 

^menu
Klimat

Zmiana klimatu w sądzie
(źródło: clientearth.pl)

Prawnicza organizacja pozarządowa ClientEarth złożyła w sądzie w Londynie pierwszy na świecie tego typu pozew przeciwko Radzie Dyrektorów Shell za nieskuteczne zarządzanie istotnym i przewidywalnym ryzykiem, jakie stanowią dla firmy zmiany klimatyczne.  

 

Zeroemisyjne budynki w praktyce
(źródło: samorzad.pap.pl)

Wciąż mamy za wolne tempo w tzw fali renowacji. Stąd potrzeba rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne, a budynki publiczne mają spełniać ten warunek już od 2026 r.

 

Koncerny manipulują na rynku aut elektrycznych
(źródlo: bankier.pl)

Niemieckie koncerny motoryzacyjne Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen i Audi zmówiły się w celu manipulowania danymi o emisjach zanieczyszczeń przez pojazdy z silnikami Diesla – uznał w czwartek urząd antymonopolowy Korei Płd. Trzem koncernom urząd planuje wymierzyć łączną grzywnę w wysokości 42,3 mld wonów (33,48 mln dolarów)

 

Czy cementownie skazane są na sekwestrację CO2
(źródło: wysokienapiecie.pl)

„Podobnie jak w przypadku Górnego Śląska i Małopolski Zachodniej, gdzie koncentrowało się wydobycie węgla kamiennego, w przypadku konieczności nagłej dekarbonizacji branży cementowej Pas Cementu może doświadczyć bolesnego szoku – podkreślił Instrat.
Polska chce zmienić prawo geologiczne i górnicze, aby umożliwić składowanie CO2

 

Susza we Włoszech – Wenecja wysycha
(źródło: smoglab.pl)

W pobliżu Mediolanu (miasto Pawia) wysokość wody jest o 3,3 metra niższa niż zwykle o tej porze roku. Sytuacja jest praktycznie taka sama, jak latem. Poziom wody w jeziorze Garda przez całą zimę pozostawał bardzo niski, i sytuacja do tej pory się nie zmieniła. To najgorsza od co najmniej 35 lat sytuacja. Nawet Wenecja doświadczyła skutków długotrwałej suszy dotykającej północne Włochy.

 

Oszczędzanie energii bardzo się opłaca
(źródło: odpowiedzialny-inwestor.pl)

O oszczędzaniu mówi się dużo, ale czy faktycznie zaczęliśmy oszczędzać energię? I czy robimy to dobrze i efektywnie? Czy zła dieta wpływa na to, że jest nam zimno?

 

^menu
Niska emisja

"Od 2035 r. wszystkie nowe samochody, które pojawią się na rynku, nie mogą emitować CO2. Ma to zapewnić, że do 2050 r. sektor transportu stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla" — informuje strona Parlamentu Europejskiego.

 

Wrocław kontroluje kominy
(źródło: wroclaw.pl)

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

 

Smog i układ nerwowy
(źródło: healpolska.pl)

Coraz więcej danych wskazuje na negatywny związek zanieczyszczeń powietrza z chorobami układu nerwowego i zaburzeniami psychicznymi w całym cyklu życia człowieka. 

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej