×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
2 lutego 2020
info
 

energia dla kliamtu

Energia dla Klimatu, styczeń 2020

 

"Zwołam specjalne spotkanie Rady Europejskiej, które rozpocznie się 20 lutego 2020 r. Ze zdrowym rozsądkiem i determinacją możemy zawrzeć umowę w sprawie unijnego budżetu, która przyniesie korzyści wszystkim Europejczykom. Wszystkie strony będą musiały wykazać się gotowością do kompromisu"

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

 „Chronimy Polaków przed skutkami polityki klimatycznej UE, której wynikiem jest wzrost cen”

Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów

„Nową przypowieść Polak sobie kupi,
 że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”

Jan Kochanowski
Pieśń V, Księgi Wtóre

 

„Moja córka nie widziała śniegu” – zamartwiają się rodzice najmłodszych pokoleń w Polsce. W Australii pewnie mają większe problemy – spalone domy, gwałtowne ulewy, opady potężnego  gradu. Katastrofa klimatyczna już tu jest, problem w tym, że jest zróżnicowana pod względem geograficznym, majątkowym oraz pokoleniowym – najbardziej cierpią biedne dzieci w krajach tzw. globalnego południa. Cierpią też nasi bracia mniejsi – w Australii spaliły się żywcem miliony zwierząt. Sądzę, że dopiero zdjęcia bogatego kraju trawionego pożarami oraz poparzonych misiów, uświadomiły wielu, że jest problem. Nie zdziwiło mnie, że równolegle ruszył proces zaklinania rzeczywistości przez tych, których bogactwo zbudowane zostało na eksploatacji paliw kopalnych. Problem przyćmił także chiński wirus.

Zielona energia się rozwija, UE ma już 18 % OZE, biznes technologii transformacyjnych się rozkręca. Co prawda na świecie wciąż dominuje gospodarka oparta na węglowodorach a właściciele, udziałowcy koncernów naftowych, technologicznych i motoryzacyjnych stanowią ponad jedną czwartą najbogatszej pięćsetki świata. Sądząc po ich reakcjach, chyba muszą czuć, że nadchodzi zmiana. Ucieleśnieniem tej dość elitarnej grupy jest Donald Trump, który w momencie, kiedy ekonomiści mówią nawet, że zmiana klimatu zagraża gospodarce jako takiej, ten nazywa klimatologów „wróżbitami”. I to w czasie, kiedy podsumowania 2019  raczej nie pozostawiają złudzeń – ubiegły rok pobił absolutnie poprzednie lata jeżeli chodzi o mierzenie ekstremów. Bardzo szybko nagrzewają się oceany – stanowiące swoisty „ magazyn” pochłaniającyenergię cieplną. Podnosi się poziom morza, a na biegunach lód topi się zdecydowanie szybciej niż w latach poprzednich. Co robią ludzie związani z paliwami kopalnymi i koncentracją kapitału – niszczą sygnalistów. Tu chodzi przecież o ich być albo nie być, o ich moralną pozycję bogaczy tego świata. Bez względu na to czy robią to świadomie czy nie – oczernianie przeciwnika, wyśmiewanie, szukanie kozła ofiarnego a następnie budowanie stosów to przepis stary jak świat. Reakcja Trumpa nie jest zatem wyjątkowa, można się jedynie zastanawiać czy on naprawdę w to wierzy czy jest po prostu cyniczny aż do bólu.  Niepokojące jest raczej to, że słowo Trumpa jest niczym ziarno, które szuka miejsca, aby wykiełkować. Z historii wiemy bowiem, że kiedy masa ludzi złapie przynętę, wtedy  działają niczym owce, bez skrupułów będą sięgać do samosądów. Tego raczej należy się obawiać. I temu należy się przeciwstawiać – np. w Niemczech co roku filolodzy wybierają antysłowo roku, aby wyplenić słowa-zaklęcia, bo jak wiemy mowa jest działaniem i potrafi zmieniać rzeczywistość. W tym roku antysłowem jest „histeria klimatyczna”. W Polsce niestety dziwne słowo, inspirowane niewątpliwie negatywną intencją „ekologizm” ma się dobrze, jest powtarzane, a nawet będzie mu poświęcona debata w Sejmie.

Jeszcze nie jest za późno – czy jest to wyraz nadziei czy może głupoty? Oprócz oczerniania ekologów, przypisuje się im również donkiszoterię. Dlaczego mam wrażenie, że jest to świadoma strategia tych, którzy chcą zachować kopalne i skoncentrowane ancien regime? Ponieważ wśród ludzi przyznających, co prawda, że zmiana klimatu zachodzi, słychać głosy - nic już nie da się zrobić, OZE to iluzja, tylko dlaczego jakoś dziwnie często pojawia się w tych wypowiedziach panaceum na wszystko – energetyka atomowa. Opcja ta lubi naśmiewać się z naiwnych „ekologów”, podczas gdy zwolennicy energetyki atomowej mają być racjonalistami. W tym wydaniu racjonalizm oznacza też bycie śmiertelnie poważnym, bo przecież nie czas na śmiechy a już broń boże na nadzieję. W przeprowadzonym przez Politico badaniu prawie 45,4 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji w 2020 roku. Będzie on ciężki dla Europy, możliwy jest kryzys finansowy, globalna wojna handlowa, susza. Na te bolączki mają już być dostępne rozwiązania – technologie. A kiedy ktoś mówi, że to system ekonomiczny jest zły??? Pewnie jest histerykiem, bo przecież GOSPODARKA i atom głupcze!

Nie twierdzę, że będzie łatwo, może nawet spełnią się czarne scenariusze. Obyśmy nie stracili pieniędzy na transformację przez ciągłe wychwalanie węgla. Tu wierzę jednak w cynizm denialistów klimatycznych – pieniędzy chyba nie przepuszczą. Unia jest „obcym językiem” nakazującym reformy, ale w końcu także kurą znoszącą złote jajka więc chyba nie ma sensu na dłuższą metę kury brać pod włos. Czy polski rząd pokaże zatem w lutym  „zdrowy rozsądek”, kiedy będzie omawiany budżet UE?

Nie dziwmy się, że mamy dzisiaj polowanie na czarownice, że ekolodzy są utożsamiani z niebezpieczeństwem. Średniowiecze może i się już skończyło na papierze, ale mentalnie nie za bardzo. Śmiejmy się zatem z zarzutów o terroryzm i wróżbiarstwo i odbijajmy je w pięknym stylu. Kiedy bowiem kilku epigonów wymyśla nowe „histerie”, rewolucja energetyczna dzieje się na naszych oczach. Dachy pokrywają się fotowoltaiką, a na hałdach zalega niechciany węgiel. Z analiz Instytutu Badań Strukturalnych, na które powołuje się Forum Energii, wynika, że w 2017 roku 1,3 mln z 13,57 mln polskich gospodarstw domowych było dotkniętych wielowymiarowym ubóstwem energetycznym (9,8 proc). W przeliczeniu na liczbę ludności to 3,35 mln z 38 mln osób mieszkających w Polsce. Tu są realne problemy. A że polowanie na czarownice nie skończyło się w momencie jak dogasł ostatni stos – taka już chyba jest natura człowieka. Co niespodziewane ostatnie nawrócenie Wiktora Orbana napawa nadzieją, że nie wszystko stracone – zrozumiał, że lepsze pieniądze niż trzymanie się ideologii. Nawet jeżeli jest to tylko polityczna retoryka, wolę to niż straszenie wróżbitami, zarazą i nastolatkami. Mam nadzieję, że Jan Kochanowski jednak się mylił…

Hanna Schudy

 

Odkrywki (źródło: eko.org.pl)
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki (źródło: eko.org.pl)

Pod prąd styczeń, a w nim nowinki odkrywkowe z Polski, Niemiec i Czech

Konflikt polsko-czeski o Turów
(źródło: cire.pl)

"Potwierdzamy, że Komisja Europejska otrzymała skargę z regionu Liberec" - poinformowała PAP Ana Crespo Parrondo ze służb prasowych KE. Służby KE analizują obecnie skargę i zamierzają odpowiedzieć Czechom. Unijne regulacje nie wyznaczają terminu udzielenia odpowiedzi. O sprawie poinformowała agencja CTK. Jak wskazała, Czesi zdecydowali się na skargę, uznając polskie działania za "nielegalne".

Coraz większe zainteresowani międzynarodowej prasy odnośnie kopalni Turów
(źródło: politico.eu

Gazeta Politico pisze o planach powiększenia Turowa. Mowa jest o konflikcie polsko-czeskim.

Akcjonariusze PGE zaniepokojeni planami budowy Złoczewa
(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

 W liście skierowanym do PGE podkreślili swoje obawy dotyczące starań spółki o otrzymanie koncesji na wydobycie węgla brunatnego w Złoczewie.

Niemcy mają już listę elektrowni wyłączanych do 2038 roku
(źródło: eko.org.pl

Dobre i to – Niemcy chociaż mają plan. Jak na razie data jest podtrzymana – 2038 r. Wciąż planowane jest powiększenie odkrywki Garzweiler oraz podłączenie nowej elektrowni na węgiel kamienny.

RDOŚ we Wrocławiu wydał decyzję środowiskową na kontynuację wydobycia w Turowie

^menu
Energetyka konwencjonalna

Przykazania dla energetyki polskiej w 2020 roku
(źródło: energia.rp.pl

Rozproszenie, OZE, zaoszczędzona energia – Rzeczpospolita mówi językiem ekologii. Jest też sceptyczna względem energetyki nuklearnej.

OFE traci na wartości przez inwestowanie w węgiel
(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl

Społeczeństwo polskie oraz klienci Otwartych Funduszy Emerytalnych tracą na tym, że część aktywów wartości OFE stanowią spółki opierające swoją działalność na wydobyciu, sprzedaży, transporcie oraz spalaniu paliw kopalnych.

Inwestycje gazowe
(źródło: biznesalert.pl

PGE rozstrzygnie przetarg na budowę dwóch gazowych bloków w elektrowni Dolna Odra - będzie to największa energetyczna inwestycja 2020 r. Jednostki o łącznej mocy 1400 MW mają powstać do końca 2023 r. Paliwo do nowej elektrowni popłynie m.in. z gazociągu Baltic Pipe. Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System współodpowiedzialny za budowę gazociągu zapewniającego norweski gaz o nazwie Baltic Pipe znalazł dostawcę rur na poczet odcinka podmorskiego. Baltic Pipe to polsko-duński projekt gazociągu, który ma doprowadzać gaz z norweskich pól na Morzu Północnym do Polski przez terytorium Danii.

Polska szuka niskoemisyjnego sojusznika – czy będzie nim USA i atom?
(źródło: biznesalert.pl

RP liczy na szeroką współpracę gospodarczą i energetyczną ze Stanami Zjednoczonymi. Polska rozważa zaproszenie firm amerykańskich do budowy elektrowni jądrowej, która zgodnie z projektem strategii energetycznej (Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku) miałaby powstać w 2033 roku.

Składy kopalni pękają w szwach, bo Polska kocha węgiel, ale bardziej...rosyjski
(źródło: energia.rp.pl) 

Górnicy naiwnie pytają i mają pretensje do... UE „Jak to się ma do Polskiej Racji Stanu? Gdzie tu honor, dbałość o nasze interesy i troska o bezpieczeństwo

energetyczne? Co z przyzwoitością?”

Lista zamykanych kopalń i o tym jak UE pomaga górnikom nie iść na bruk
(źródło: spidersweb.pl

Górnicy narzekają na UE, ale prawda jest taka, że to z Unii płyną i będą płynąć pieniądze na restrukturyzację sektora, który od lat utrzymuje się dzięki kroplówce subsydiów. Po kilku latach względnego udobruchania górniczej braci, związkowcy szykują blokady granic

Komu potrzebny jest polski węgiel, skoro niemiecki prąd jest tańszy?
(źródło: wyborcza.pl)

Zwały węgla na składach, ciepła zima oraz stosunkowo drogi węgiel w porównaniu w importem to dla górnictwa czarny sen. Teraz przychodzi nowa mara – tani prąd z niemieckich OZE

Centralne drenowanie i składowanie
(źródło: cire.pl)

Po centralnym porcie komunikacyjnym, centralny magazyn węgla. Ma skupować nadwyżki. Kolejna metoda na drenowanie publicznych pieniędzy?

Wsparcie dla węgla – 7 mld rocznie sprawia, że węgiel jest tani?
(źródło: pl.clientearth.org)

ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i WiseEuropa wzięły pod lupę wszystkie formy publicznych subsydiów, z jakich korzysta polska energetyka. Łącznie kilkanaście mechanizmów pochłania ponad 7 mld złotych rocznie z budżetu państwa i kieszeni odbiorców energii. Korzystają z nich głównie elektrownie węglowe.

Opublikowany raport pt. „Subsydia: motor czy hamulec polskiej transformacji energetycznej?” to kompendium przedstawiające wszystkie formy pomocy publicznej, które trafiają do sektora energetycznego od wejścia Polski do Unii Europejskiej, z perspektywą do 2023 r. Raport ocenia te mechanizmy pod kątem ich legalności, kosztów, efektów środowiskowych oraz wpływu na transformację energetyczną.

Grecki sąd zamyka elektrownie na węgiel.
(źródło: gramwzielone.pl)

Działania prawne organizacji ekologicznych przyniosły skutek – nowa i budowana elektrownia na węgiel należąca do koncernu PPC straciła decyzje środowiskowe.

Poszukiwania ropy
(źródło: nettavisen.no) 

W roku 2019 poszukiwania ropy były bardzo intensywne, a za kilka lat norweskie koncerny naftowe mogą dzięki temu pobić rekord wydobycia z 2004 roku. 

Francja będzie wyłączać reaktory jądrowe w latach 30stych
(źródło: energia.rp.pl) 

Państwowy operator EDF dysponujący siecią 58 reaktorów zaproponował rządowi, by rozważył zamykanie reaktorów parami w siłowniach w Blayais, Bugey, Chinon, Cruas, Dampierre, Gravelines i Tricastin w ramach odchodzenia od energetyki jądrowej.

^menu
OZE

UE ma już 18 % OZE
(źródło: ec.europa.eu)

Jak podaje Eurostat Unia Eruopejska ma już 18 % OZE. Niektóre państwa uzyskały nawet więcej niż przewidziany na 2020 rok cel – 20 % OZE.

Polska nie ma się czym chwalić i wypada więc gorzej niż zdecydowana większość państw Unii Europejskiej. Portal Gram w zielone w komentarzu wskazuje: „mamy niższy udział OZE niż europejskie kraje, które nie należą do Unii Europejskiej, takie jak Serbia (20,3 proc.), Kosowo (24,9 proc.), Albania (34,9 proc.) czy Czarnogóra (38,8 proc.).”

Green-news pisze o polskim „sukcesie” OZE
(źródło: green-news.pl) 

Do 1 stycznia 2020 r. instalacje fotowoltaiczne w polskim systemie energetycznym osiągnęły moc niemal 1,3 gigawata (1299,6 MW) – podaje operator systemu, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na podstawie zgromadzonych przez siebie danych. Większość z tej mocy, która lawinowo przyrosła w 2019 r, to inicjatywa obywateli prosumentów- mikroinstalacje do 10 kW na dachach domów.

Ministerstwo rozwoju obiecuje ważne ustawy dotyczące OZE
(źródło: biznesalert.pl

Chodzi o prosumenta zbiorowego, ustawę odległościową oraz biogazownie. Rząd chce też zwiększyć wsparcie dla prosumentów - możliwość uzyskania takiego statusu miałyby zyskać m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz biurowce

URE: Rynek energii musi być „uszyty” dla energetyki rozproszonej
(źródło: gramwzielone.pl) 

Niezbędne są zmiany w rynku energii, inaczej energetyka rozproszona będzie fikcją
Polskie prawo jest wciąż zaporą dla energetyki rozproszonej.

Spalanie biomasy to „Zabawa z ogniem”
(źródło: biznesalert.pl

Sandbag opublikował raport, który obnaża czarną stronę spalania biomasy. „Będzie przyspieszać zmianę klimatu”.

Kolejny rekord w Niemczech – OZE w 2019
(źródło: green-news.pl)
 

Rosnący udział wiatru i słońca w energetyce ( pokrycie ok 43 % energii elektrycznej w2019r) pozwala Niemcom mocno ściąć emisję CO2. Szacuje się, że w tym roku spadnie ona o 7 proc. Będzie to już drugi rok znaczącej obniżki, dzięki czemu kraj zbliży się do realizacji celu redukcyjnego na 2020 rok (emisja ma spaść o 40 proc. w porównaniu z 1990 rokiem). We wcześniejszych latach Niemcy były mocno krytykowane za dużą rozbieżność między tym celem a faktyczną emisją CO2.

Kto poniesie odpowiedzialność za brak realizacji celu OZE?
(źródło: energia.rp.pl

Eurostat opublikował właśnie wstępne wyniki udziałów energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w zużyciu energii w UE za 2018 rok. Polska osiągnęła 11,2 proc. i nie ma najmniejszych szans zrealizować wymaganego prawem celu – 15 proc. w 2020 r. Ignorowanie unijnej zasady „przezorności” w ochronie środowiska (w kontekście postępujących zmian klimatycznych) to realne zagrożenie, także w kwestii ekonomicznej.

^menu
Klimat

Chrześcijańska retoryka Orbana – ochrona klimatu to ochrona stworzenia
(źródło: smoglab.pl

Victor Orbán zmienia retorykę w strawie polityki ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Rząd oficjalnie ogłasza, że do 2030 roku miks energetyczny kraju będzie w 90 proc. opierać się na źródłach niskoemisyjnych, przede wszystkim atomie i OZE.

2019 z rekordem ciepła
(źródło: naukaoklimacie.pl)

Zmiana klimatu postępuje i przyspiesza.

Sabotowanie Zielonego Ładu może się wiązać z ogromnymi stratami finansowymi
(źródło: forsal.pl

Utracona szansa transformacji, brak miliardów euro, jakie UE chce przeznaczyć dla Polski na restrukturyzację – to może być cena za sabotowanie Zielonego Ładu. Premier kokietuje górników, ale liczymy, że polityczny cynizm jednak weźmie górę i zgodzi się na zmiany – możemy bowiem stracić prawie 100 mld euro. Co istotne – aby dostać pieniądze na transformację Polska musi określić swoje stanowisko szybciej niż pierwotnie planowano. „Karty na stół” trzeba pokazać najpawdopodobniej już w lutym.

Alaska i USA w kryzysie klimatycznym. Trump neguje fakty
(źródło: commondreams.org

USA, podobnie jak Australia, boryka się z ekstremami związanymi z m.in. suszą. Trump podważa fakty i wyzywa sygnalistów „wróżbitami”

Emisje CO2 wciąż rosną
(źródło: naukaoklimacie.pl

Mimo minimalnego spadku produkcji energii z węgla, emisje CO2 wciąż rosną – obserwujemy wzrost emisji z gazu, ropy naftowej oraz z transportu.

W Davos o zagrożeniach dla gospodarki
(źródło: 300gospodarka.pl) 

Kryzys klimatyczny i jego konsekwencje – to według uczestników i ekspertów światowego Forum Ekonomicznego w Davos największe zagrożenia nadchodzącego roku.

^menu
Niska emisja

Piece wymienimy za około 100 lat
(źródło: rp.pl

Polski Alarm Smogowy znowu upomina: tempo, tempo, tempo. wymiany kopciuchów jest fatalne. Prymusem jest Łódź. Jak wyliczają eksperci  trzeba jej na to 120 lat, aby wymienić kopciuchy.

Bogatyński alarm smogowy w działaniu
(źródło: eko-unia.org.pl)
 

Co to jest smog i skąd się bierze? Smog – słowo, które od października do marca słyszymy niemal codziennie. I choć w tym roku na skutek ocieplenia smog jest mniej zauważalny, to nie pozostajemy obojętni. Ruszamy z kampanią informacyjną i edukacyjną!

Domy zeroemisyjne w 2050 r.
(źródło: cire.pl

Wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają zostać zdekarbonizowane. To cel znowelizowanej unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), którą Polska powinna wprowadzić w życie do 10 marca 2020 roku. 

Sandomierz zlikwidował opłatę klimatyczną
(źródło: radio.kielce.pl

Lepiej samemu niż miałby to zrobić sąd – Sandomierz poczynił starania w celu poprawy jakości powietrza, ale wciąż nie jest dobrze. Dlatego nie będzie wprowadzać turystów w błąd

OLX – ten od sprzedawania podkładów kolejowych – wspiera antysmogowy song
(źródło: youtube.com) 

Raperzy zachęcają poprawy jakości powietrza i krytykują kopciuchy. Akcję wspiera OLX – portal, który umożliwiał niegdyś sprzedaż podkładów kolejowych.

Krzysztof Smolnicki z DAS wyjaśnia – smog rozwiewa nam zmiana klimatu
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl

Wrocław w ubiegły piątek znowu był w czołówce, na trzecim miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast świata portalu airvisual.com. Zaniedbania w walce o czyste powietrze są ogromne.

^menu

Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski,Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej