×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

18 czerwca 2018
info
 

Newsletter 05/2018

 


Motto: „Naród, który nie umie istnieć bez cierpienia, musi sam sobie je zadawać. Stąd płynie także [...]uparte kultywowanie energetyki węglowej, zasnuwającej miasta dymem i grożącej nadchodzącą zapaścią cywilizacyjną."

Maria Janion, historyczka idei

 

Energia dla Klimatu, maj 2018

 

Maj rozpoczął się tragedią w kopalni Zofiówka. Wiemy też, że emisje CO2 rosną, a wraz z nimi temperatura. Ten numer „Energii dla klimatu” nie będzie jednak wyłącznie w gamie molowej. Przekażemy też sporo pozytywów, m.in. o rozwoju w branży OZE oraz o trendach transformacyjnych, które artykułowane są też na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

 

W Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Problemy PAK KWB przy rozbudowie odkrywki Tomisławice

(źródło: energetyka.wnp.pl )
PAK KWB Konin przegrał sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sprawa dotyczyła konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla rozbudowy infrastruktury odkrywki Tomisławice. Stroną w sprawie był Greenpeace Polska. 

Odwołanie w sprawie budowy kopalni Złoczew

(źródło: gornictwo.wnp.pl )
2 maja do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi wpłynęło odwołanie Fundacji  Greenpeace Polska w sprawie decyzji środowiskowej zakładającej wydobycie węgla brunatnego w Złoczewie. Przeciwko budowie kopalni protestują też lokalni mieszkańcy i rolnicy. 

 

Spływ kajakowy – „Weź oddech!” na Nysie Łużyckiej

Międzynarodowy spływ dla czystego powietrza pod hasłem "Weź oddech!"  za nami! Czysta woda i czyste powietrze nad Nysą Łużycką i regionem Bogatyni - takie cele przyświecały kajakarkom i kajakarzom, którzy 18 maja br. płynęli po naszej granicznej rzece.

Spotkanie w Koninie dotyczące transformacji

(źródło: eko.org.pl )
24 maja br. w Koninie, pod patronatem i z udziałem Marszałka Województwa, odbyło się subregionalne spotkanie poświęcone potencjałom i problemom rozwojowym Wielkopolski Wsch. obejmującej miasto Konin oraz powiaty: kolski, koniński, słupecki i turecki. 

Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej ZE PAK spadły o ponad 23 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, wynik operacyjny spadł kilkudziesięciokrotnie, a grupa zamknęła rok stratą.

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Tragedia w kopalni Zofiówka

(źródło: cire.pl )
Wypadkiem w kopalni Zofiówka rozpoczął się maj 2018 r. Do najsilniejszego w blisko 50-letniej historii kopalni Zofiówka wstrząsu górotworu, o sile szacowanej od ok. 3,4 do 3,9 w skali Richtera, doszło 5 maja ok. godz. 11. Pod ziemią pozostało siedmiu górników - w sobotę ratownicy uratowali dwóch. Reszta nie przeżyła.
 

Komentarz redakcji:

Wobec tragedii ludzi i ich rodzin chylimy głowy i współczujemy. Jednak trudno nie myśleć o tym, że wydobywanie węgla  w kopalniach z ponad 1000 m jest nie tylko nieopłacalne i wymaga stałego dotowania z publicznych środków, ale też powoduje wzrost ryzyka, który nieuchronnie prowadzi to tragedii jak ta ostatnia w Zofiówce.


Wzrost cen za uprawnienia do emisji

(źródło: cire.pl )
Ceny za uprawnienia do emisji CO2 znowu wzrosły, co może w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na wyniki spółek energetycznych.


Ostrołęka i modele finansowe

(źródło: cire.pl )
Kowalik: Projekt dot. modelu finansowego budowy bloku w Ostrołece wymaga rzetelności

Ropa naftowa tanieje

(źródło: cire.pl )
Ropa naftowa w USA tanieje o ponad 1 proc. i jest wyceniana poniżej 70 dolarów za baryłkę

Audycja w TOK FM – trendy energetyki światowej

(źródło: eko-unia.org.pl )
Gdzie jest Polska w budowie energetyki na miarę XXI w? Zapraszamy do rozmowy red. Ewy Podolskiej oraz Radosława Gawlika z prof Janem Popczykiem, naukowcem i praktykiem zmiany energetycznej i cywilizacyjnej.

Rola gazu

(źródło: elektrowniapulawy.pl )
Gaz paliwem przyszłości – relacja z Puław

ZE PAK ze stratą

(źródło: bankier.pl )
ZE PAK ma stratę za pierwszy kwartał, wszystkie wskaźniki w dół, a ceny uprawnień za emisje CO2 wynoszą już powyżej 14 euro.

Bełchatów

(źródło: cire.pl )
KWB Bełchatów z przedłużoną koncesją na wydobycie z Pola Bełchatów

PGE i akcje Polenergii

(źródło: cire.pl )
PGE Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana zakupem wszystkich akcji notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych grupy energetycznej Polenergia.

Przyszłość Adamowa

(źródło: energetyka.wnp.pl )
Nie czynna elektrownia Adamów przerobiona będzie na gaz?

Polska będzie importować węgiel z Rosji

(źródło: pb.pl )
Z powodu niedostatecznej podaży krajowego węgla Polska zwiększy jego import w 2018 roku. Prawdopodobnie będzie go sprowadzała głównie z Rosji z powodu niższych kosztów transport, pisze S&P Global Platts.

Odnawialne źródła energii (OZE)

Nowe klastry energii

(źródło: cire.pl )
33 ze 115 zgłoszonych pomysłów na klastry energii dostały w środę od Ministerstwa Energii certyfikaty pilotażowego klastra.

Power to gas

(źródło: cire.pl )
Systemy power-to-gas mogą być kluczem do rozwiązania problemu magazynowania energii

Grzegorz Wiśniewski – wciąż czekamy na przełom w sprawie OZE

(źródło: odnawialny.blogspot.com )
Polityka rządu okazała się skuteczna jeśli chodzi o spowolnienie rozwoju OZE, ale jest kontrproduktywna jeśli chodzi o ograniczanie kosztów energii z OZE. W systemie aukcyjnym wspierania (kontraktowania) energii z OZE preferencję mają technologie droższe. 

Energetyka rozproszona coraz rzadziej jest postrzegana jako alternatywa, a coraz częściej jako sposób na realną transformację. 

Uruchomiono wielki projekt PV z rekordowo niską stawką ze energię

(źródło: gramwzielone.pl
W Dubaju uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW. Operatorem jest Francuski koncern energetyczny EDF

 

IRENA: już 10 mln miejsc pracy w sektorze OZE

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) poinformowała, że w 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 000 nowych miejsc pracy, co stanowi wzrost o 5,3 % w stosunku do 2016 r. 

Górnicy w sektorze OZE

(źródło: gramwzielone.pl )
Szef europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, Giles Dickson, zadeklarował program szkoleń dla byłych pracowników przemysłu górniczego w Polsce w celu przygotowania ich do pracy w firmach z sektora odnawialnych źródeł energii.

Nowa aplikacja Google dla PV

(źródło: gramwzielone.pl )
Opracowana przez Google mapa Sunroof pokazuje możliwości umieszczenia instalacji fotowoltaicznych na dachach domów. 

Media społecznościowe zasilane OZE

(źródło: gramwzielone.pl )
Facebook zwiększy wykorzystanie energii odnawialnej dzięki podpisaniu umowy PPA na zakup energii z ogromnego kompleksu wiatrowego, który powstanie w Norwegii.

Veolia inwestuje w polskie ciepło

(źródło: gramwzielone.pl )
W Polsce są dostępne znaczące środki na modernizację sieci ciepłowniczych, m.in. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki naszemu know-how, a przede wszystkim dobrym projektom, skutecznie potrafimy przedłożyć wnioski i skorzystać z dotacji – mówił prezes Veolia Energia Poznań.

Studia wyższe o specjalizacji OZE

(źródło: wiecejnizenergia.pl )
W Polsce powstaje coraz więcej kierunków o specjalności Odnawialne Źródła Energii.

 

Klimat

Budżet UE i klimat

(źródło: chronmyklimat.pl )
2 maja 2018 Komisja Europejska opublikowała swój wniosek dotyczący budżetu UE po roku 2020. Działania w dziedzinie klimatu zostały określone jako jeden z głównych priorytetów przyszłego finansowania.

Stężenie CO2 w atmosferze wciąż rośnie

(źródło: cire.pl )
Miesięczne, średnie stężenie dwutlenku węgla po raz pierwszy przekroczyło w kwietniu 410 ppm (części na milion).

Ryzyko inwestycyjne i zmiany klimatu

(źródło: pb.pl )
WISE Europa: Polityka klimatyczna może w najbliższym czasie wpłynąć na wycenę aktywów węglowych oraz innych projektów opartych na paliwach kopalnych. Polskie instytucje finansowe i decydenci nie doceniają ryzyka klimatycznego.

Przełomowy proces w sprawie zmian klimatu

(źródło: cire.pl )
Dziesięć rodzin z większości państw Europy skarży do Sądu UE instytucje Unii Europejskiej za niewystarczającą walkę ze zmianami klimatu i zbyt niską redukcję emisji gazów cieplarnianych. 
Skarżone są trzy akty: unijny system handlu emisjami (ETS), system non-ETS, czyli ograniczenie emisji spoza sektora przemysłu oraz przepisy dotyczące użytkowania gruntów i lasów. 

Polska zwiększa emisje

(źródło: gramwzielone.pl )
Polska – piąty największy emitent CO 2 Unii Europejskiej – w ubiegłym roku zwiększyła swoje emisje o 3,8 proc., a udział naszego kraju w emisjach generowanych ogółem w Unii Europejskiej wyniósł 9,8 proc.

Turystyka znaczącym motorem zmian klimatu

(źródło: cire.pl )
Nowe badania wskazują, że turystyka odpowiada aż za 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla - trzy razy więcej, niż wynikało z wcześniejszych szacunków - informuje "Nature Climate Change".

Turyści z Kanady, Szwajcarii, Holandii czy Danii przyczyniają się do znacznie wyższej emisji dwutlenku węgla za granicą, niż we własnych krajach.

 

Trump nie chce badań dotyczących zmian klimatu

(źródło: cire.pl )
Biały Dom zdecydował o zamknięciu programu NASA dotyczącego monitorowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery - poinformował rzecznik prasowy Agencji Steve Cole, potwierdzając informacje magazynu "Science".

EKG – zmiany dobre dla klimatu

(źródło: cire.pl )
Europejski Kongres Gospodarczy: Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu.

Niska emisja

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie dzieci

(źródło: pri.org )
Przeprowadzone w Chinach badania wykazały znaczące różnice w DNA noworodków urodzonych po zamknięciu elektrowni węglowych w porównaniu z noworodkami urodzonymi w tym samym miejscu, podczas gdy zakład nadal działał i zanieczyszczał otaczające powietrze.

Współautorką badania jest prof. Frederica Perera z Columbia University’s Mailman School of Public Health (ta sama, która w Polsce prowadziła badania krakowskiego smogu wspólnie z prof. Jędrychowskim).

Pozdrawiam i zachęcam do retweetów HEAL

DAS w telewizji

(źródło: tvbogatynia.pl )
TV Bogatynia  na temat stanu powietrza i możliwości przeciwdziałania niskiej emisji pochodzacej z pieców obywateli i kopalni Turów.

Konferencja DAS w Bogatyni

Sposób na ubóstwo energetyczne w Niemczech

(źródło: stromspar-check.de )
Caritas w Niemczech: https://www.stromspar-check.de/polski.html szkoli swoich doradców elektrycznych/cieplnych/wodnych, którzy pomagają ludziom wyjść z ubóstwa. Pokazują darmowy sprzęt energooszczędny np. żarówki LED czy wodooszczędny - max. do 70 Euro + voucher 150 Euro na lodówkę (kampanię wspiera Ministerstwo Środowiska poprzez  https://www.klimaschutz.de  - Krajową Inicjatywę na rzecz Klimatu).
 

Kraków ostrzega – kary za palenie paliwami stałymi

(źródło: krakow.pl )
Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął kampanię Żółta kartka, która mówi o karach za łamanie zakazu palenia węglem i drewnem, który wchodzi 1 września 2019. Chodzi o zmobilizowanie ludzi, którzy jeszcze nie wymienili pieców bo nie wierzą, że zakaz będzie egzekwowany.

Płoną magazyny odpadów w Polsce

(źródło: wyborcza.pl )
Koniec maja w wielu polskich miastach i miasteczkach zasnuł toksyczny dym. Płoną miejsca gromadzenia odpadów m.in. w Zgierzu, Trzebini czy koło Mogilna.

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

info

więcej
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Niemcy - 1 września wybory w odkrywkowych landach
Hanna Schudy: Wkrótce ważne wybory w Niemczech. Polityka migracyjna oraz polityka klimatyczna to punkty zapalne kampanii wyborczej w (...)
Pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w (...)
Henkel udostępnia innowacyjne narzędzie do projektowania opakowań przyjaznych (...)
Clean River Project
Wielka Zielona Ściana
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
500 km edukacji ekologicznej z siodełka
We Can't Undo This
Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć (...)
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Jak wygrać z cyfrową oligarchią